Stormachtige ontwikkeling werkgelegenheid minderen Nieuw onderkomen geen overbodige luxe D. Faber: 40 jaar voor geesteszwakke kind Hillegomse artsen luiden noodklok over woningnood Minister Boersma bij opening GAB Alphen: Zaterdag afscheid Thijssen IS ALPHEN STAD OF EEN DORP? „Poeleway" l succesvol in NA VOETBAL WEDSTRIJD r OPGEPAKT Ruiters van l Nieuw-Vennen DINSDAG 16 MEI Het was hard nodig, dat het Ge- Westelijk Arbeidsbureau in Alphen naar een nieuw onderkomen ging verhuizen. Men was er volkomen uitgegroeid. Directeur Van der Wege noemde het gereedkomen van heit nieu we pand (terecht) geen „overbodi ge iuxe". Hij toonde dit aan met de volgende anecdote: Op een ge geven moment liep hij door de wachtkamer en trof daar een vrouw aan. Zij dacht, dat ze in de ganig liep en vroeg hem waar de wacht kamer was, waarop de directeur antwoordde: „Dat is de wachtkamer. En de vrouw zei: „O, neemt u mij niet kwalijk". „Privacy", zo stelde directeur van der Wege, „was in het oude kantoor onmogelijk. De dienstver lening, die daar niet zo goed kon geschieden, kan nu op een betere leest worden geschoeid. We zijn in middels volledig geacclimatiseerd in het nieuwe gebouw. Maar in het begin liepen we er allemaal nog wat onwennig rond". Het Gewestelijk Arbeidsbureau betrok het eerste pand op 1 mei 1941. Dat was aan de Raadhuisstr. 2. Het was 't leegstaande gemeente huis van Aarlanderveen. Ruim elf Jaar later verhuisde men naar 't tweede pand, omdat de gemeente 't oude raadhuis verkocht en de Rijksgebouwendienst hiervoor geen interesse had. Het kantoor, dat tot dan toe on der supervisie van Leiden stond, werd een Jaar later zelfstandig. Toen trad duidelijk aan het licht, dat betere huisvesting geen overbo dige luxe zou zijn. Nu is men dus officieel in het nieuwe gebouw aan de Blijenberg- straat gehuisvest. Minister Boers- ma overhandigde de sleutel van het gebouw aan directeur van der Werf die voor deze gelegenheid in een houten kistje was opgebor gen. Even later vertrok het gezel schap met een rondvaartboot van af Avifauna naar het nieuwe kan toor. ALPHEN AAN DEN RIJN ,,De stormachtige ontwikkeling van de werkgelegen heid zal door dit kabinet niet worden gehandhaafd. Dit veroorzaakt te grote spanning op de arbeidsmarkt en werkt, verstorend op de harmonische ontwikkeling van Nederland." Minister Boersma (sociale zaken) zei dit gisteren tijdens de opening van het nieuwe ge bouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau. „Er is een redelijke spreiding over het hele land nodig. Het kabinet kan niet blijven toekijken hoe de ontwik keling in de Randstad zich voortzet en afwachten wat er voor het noor den en zuiden overblijft. We moeten Door Jan Westerlaken Foto' Wim Dijkman landelijk naar een stabilisering van een hoger gekwalificeerde beroeps bevolking. Om dat te kunnen bewerk stelligen is een harmonisch even wicht in kwalitatieve en kwantitatie ve zin nodig. Kennis voor de GAB's is noodzakelijk om tot een vervol making te kunnen komen. Zij kun nen de informatie overdragen en de bemiddeling tot stand brengen. De minister stipte aan, dat er wel eens wordt geklaagd, dat de GAB's niet over voldoende kennis beschik ken. „Dat is terecht", zo stelde hij. „Maar de werkgevers ontplooien te weinig activiteiten om die gegevens aan de GAB's te verstrekken Drs Boersma is er voorstander van dat, voordat advertenties van bedrijven worden geplaatst, deze ter lezing bij de GAB's worden gegeven. Hetzij vrijwillig of wettelijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Het gisteren officieel geopende Geweste lijk Arbeidsbureau krijgt in het nieu we pand aan de Blijenbergstraat een open informatiehoek. Iedereen die maar iets wil weten over de werkgelegenheid in de gemeenten die bij het Alphense GAB zijn aange sloten, kan hier het nodige aan de weet komen. Voorts vertelde de minister, dat de verwachting, dat ons land in het Jaar tweeduizend twintig miljoen in woners zou hebben, reeds achter haald is. De planning is nu zeventien miljoen. En dat er in ons land vier arbeidsbureaus zijn waar men gaat experimenteren met een nieuwe werkwijze. Deze liggen alle builten de Randstad. Een vurige wens vart burgemees ter Gallas, die als voorzitter van de commissie van advies het woord voerde, was, dat de werkgelegenheid blijft en in de boekomst zelfs zal worden uitgebreid. „Het aantal ar beidsplaatsen zal in de toekomst sterk stijgen, door de groei, die Al phen thans ondergaat". De beroepsbevolking in het totale gewest bedraagt 52.000 mensen. Al phen alleen neemt er hiervan elf duizend voor zijn rekening. „Deze groei", zo zei de burgemeester, „is ontstaan door een vestigingsover schot. En dat komt door de centrale ligging van Alphen. De uitgaande pendel neemt steeds toe maar blijft achter bij de toenemende beroeps bevolking". Alphen heeft een groot aantal ar beidsplaatsten in de transportbedrij ven. Vandaar dat burgemeester Gal las opnieuw aandacht schonk aan de aanleg van wegen rond zijn gemeen te. „Met deze ontwikkeling zijn goede verbindingen harde nood zaak." Minister Boersma grapte: „Ik zal het doorgeven aan mijn col lega Alle plaatsen, die bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Alphen zijn aangesloten, tellen gezamenlijk een inwonertal van 91.700. Alphen neemt hiervan vijftig procent voor zijn re kening. De verwachting is, dat de gemeente in 1973 38.000, in 1974 42.000, in 1975 47.000 en in 1976 49 000 inwoners telt. „Het is een prognose", zo zei burgemeester Gallas, „en die is bepaald niet aan de hoge kant." Voorts somde hij op, dat Alphen een gemeente met diverse streekvoorzie- ningen is en noemde daarbij onder andere kantongerecht, markt, belas tingkantoor enz. Drukbezochte receptie in mr. dr. W. v.d. Berghstichting in Noordwijk NOORDWJJK Economisch-directeur D. Faber (63) van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting aan de Zwarteweg in Noordwijk-Binnen was gisteren veertig jaar verbonden aan de Christelijke Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van geesteszwakke kinderen ,,'s Heeren- loo". Een jubileum, dat men niet onopgemerkt heeft voor bij laten gaan, want tijdens een ongedwongen receptie in de kerkzaal van de stichting kwamen honderden de heer en mevrouw Faber-Tol de hand drukken en werden vele waarderende woorden gesproken voor de wijze waarop hij zich in dienst heeft gesteld van de hulpbehoevende mede mens. Faber het valt ons steeds weer op als we met hem over de stichting en de bewoners en bewoonsters daarvan praten is een man van weinig woorden. Degenen, die aan zijn economischezorg zijn toevertrouwd gaan hem boven alles en hij doet er alles voor wat in zijn vermogen ligt te doen en voor zover de financiële middelen dat toelaten. Als christen brengt hij heel nadrukkelijk het grootste gebod hebt u naaste lief gelijk uw zelf. in zijn arbeid in praktijk en hij tracht steeds zijn vele medewerkers en medewerksters in die geest te inspireren. Veertig Jaar geleden trad Faber in dienst van het Pedagogisch Insti tuut van de Vrije Universiteit in Am sterdam met aan 't hoofd de beken de prof. J. Waterink, dat toen nog tot de Vereniging ,,'s Heerenloo" be hoorde. Toen hij daar op 15 mei 1932 kwam was Faber secretaris en la ter volgde zijn promotie tot admini strateur. In het begin van de oor logsjaren 1940—1945 om precies te zijn in 1942 ging hij eerst part time werken bij de Van den Bergh stichting en later kwam de jubilaris geheel in dienst van deze stichting wat voor hem direct een tijd werd Door Cees Combee Foto Holvast van organiseren. De Duitsers bevo len namelijk de evacuatie vap de gehele Van den Berghstichting-be- volking, waarvoor na veel moeite een plaats werd gevonden in Erme- lo. W ederopbou w Toen de oorlog voorbij was moest Faber zich weer inzetten voor de we deropbouw en terugkeer van de be woners naar het vertrouwde stukje grond achter Noordwijks duinenrij aan de Zwarteweg. Dat alles zonder al te veel narigheid verliep was voor een zeer belangrijk deel te danken aan het organisatietalent van direc teur dokter C. Steketee en admini strateur D. Faber. Faber heeft in die naoorlogse periode de groei en mo dernisering van de stichting van na bij meegemaakt en er mede gestalte aan mogen geven. Hij was ook nauw betrokken bij het herstructurerings plan, waarvan nu de eerste fase de bouw van een grote keuken mei restaurant, een observatiepaviljoen en drie zusterhuizen bijna gereed is. In de toekomst zullen veel oude paviljoens het veld moeten ruimen voor nieuwe wooneenheden voor de patiënten. De gehele herstructurering van hei stichtingscomplex zal Faber, die op 25 juli 1908 in het Friese Witmar- sum werd geboren, niet meer mee kunnen maken, want het volgend Jaar hoopt hij met pensioen te kun nen gaan. Die mogelijkheid was nu reeds aanwezig, doch de Jubileren de economisch-directeur heeft er de voorkeur aangegeven de Van den Berghstichting tot zijn vijfenzestig ste Jaar te blijven dienen. Stoere Fries Er zijn tijdens die ongedwongen receptie gistermiddag vele goede en waarderende woorden tot de heer en mevrouw Faber-Tol gesproken en talrijke geschenken aangeboden. Na mens het hoofdbestuur van ,,'s Hee renloo" en de bestuurs-commissie van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting sprak, bij ont stentenis van voorzitter mr. H. M Oldenhof oud-burgemeester van Ede, oud-lid van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland en thans waar nemend-burgemeester van Huissen (Gld.) de heer P. Sluis uit Bus- sum. Deze roemde de veel omvatten de arbeid van de stoere Fries Fa ber voor de vereniging en in het bij zonder voor de Van den Berghstich ting, die hij sinds 1942 heeft gediend en heeft zien groeien van een inrich ting met 450 patiënten tot één van boven de 1300. Sluis nadrukkelijk: „U was er zeker van in Wiens kracht u deze taak op uw schouders kon nemen. Wij hebben u leren kennen als een beminnelijk mens, die hoog wordt gewaardeerd door allen die boven u staan, maar ook door hen die onder u stonden of staan. Dit alles resul teerde in september 1970 bij het af scheid van dokter Steketee tot uw benoeming als economisch-directeur en vorig jaar vonden die verdiensten erkenning in uw benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Wij danken u hartelijk voor alles wat u voor de vereniging hebt gedaan en willen in die dank ook graag uw vrouw betrekken, die u zovele avon den heeft moeten afstaan". Weloverwogen Mevrouw dokter T. Pouwels, de ge neesheer-directeur van de Van den Berghstichting, gewaagde in een zeei geestige toespraak van het onnoemr lijk vele, dat Faber als naaste me dewerker van dokter Steketee voo de stichting heeft mogen doen. Zij herinnerde aan 1964 toen Faber te gelijk met haar werd benoemd alt adjunct-directeur en aan septe'mbei 1970 toen beiden bij het afscheid van Steketee werden aangewezen om dc leiding over te nemen, de één als economisch- en de ander als genees heer-directeur. Namens alle medewerkersisters van de Van den Berghstichting wees dokter Pouwels op de noeste arbeir van de Jubilaris, waarbij zij nadruk kelijk in het licht stelde het welover wogen en verantwoorde beleid. Zei de leidinggevende arts nadruk kelijk: „U scharrelt nooit met uw geweten en neemt nimmer een be slissing in strijd met dat geweten. Bovendien schuwt u de strijd niet Het econoom zijn aan zo'n grote stichting is niet eenvoudig. De men sen vergeten vaak het enkele nee en het vele ja. U hebt u dubbel en dwars voor de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting ingezet. Tijdloos en mateloos en als u zich ergens voor gaf, dan hield geen Tol (de meisjes naam van Fabers echtgenote) u te gen. U had vandaag afscheid mogen nemen. Fijn, dat u het schip nog niet alleen laat. Lading (de aan onze zorg toevertrouwde patiënten) en beman ning (personeel) hebben in deze tijd een sterke man op de brug zo hard nodig. Daarom zijn we erg blij, dat u nog een poosje blijft. Hartelijk dank voor alles wat u voor de stich- Honderden handen Van vier uur tot dicht bij half ze ven was het een komen en gaan van honderden mensen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden. Zeer veel autoriteiten uit Noordwijk, Lei den en verre omgeving kwamen Fa ber en zijn echtgenote de hand druk ken. Natuurlijk was Noordwijks bur gemeester J. M. Bonnike er ook. Wat Faber heel erg goed deed was dat talrijke patiënten hem de hand kwamen drukken. Het was ontroe rend om te zien. In al die handdruk ken ook van het personeel van hoog tot laag lag de dank beslo- D. Faber, economisch teur van de Mr. Dr. WilU den Berghstichting in Nooi tijdens de receptie ter gei heid van zijn veertigjarig leum. Links mevrouw FaU ten voor de goede zorg, Faber hen al die jaren heeft ringd. Om met Coen, één van dé ners van „De Tulp", te sp „Meneer Faber is zo'n teur. Hij maakt altijd een it met ons. Wanneer hij dat nifl geweest was ik hier niet ge) Fijn, dat hij nog een poosje Mooie cadeaus heeft hij gekrfitf bloemen. Zie je ze staan op h® dium?". HILLEGOM Acht Hille gomse artsen hebben de nood klok geluid over de toenemende woningnood. In een brief aan het college van B. en W., die ook is doorgestuurd aan de mi nister van Volkshuisvesting, van Volksgezondheid, gedeputeerde staten, en voorzitters van de plaatselijke politieke partijen, spreken zij hun ongerustheid uit over het woningbeleid dat de gemeente voert. De tekst van de brief luidt als volgt: Het is bij u (het college) vol komen bekend dat de woning nood snel stijgt, vooral doordat vele huurwoningen „onder de huurders vandaan" worden ver kocht. De kopers zijn meestal jongeren, die soms nog niet eens als woningzoekenden staan inge schreven. Zelfs voor medisch urgente gevallen komt daardoor vrijwel geen huis meer beschik baar. Het probleem kan, volgens de artsen, alleen worden opgelost door nieuwbouw van voornam! lijk huurwoningen. De planne: voor nieuwbouw, voor zover dez in een gevorderd stadium vai voorbereiding verkeren, staan i geen verhouding tot de werkeli] ke behoefte. Het is daarom ds wij er bij u met klem op aan dringen, met de grootst lijke spoed de noodzakelijk nieuwbouw daadwerkelijk doen plaatsvinden. Het is nlC alleen een kwestie van social rechtvaardigheid, maar ook eei zaak van teruggave van een s geestelijke volksgezondheid i een groot aantal van Hillegoir, B ingezetenen. De brief is onder - tekend door de volgende artsen K J. J. van den An del, G. P. D, 1 Cocq d'Armandville, mej. G. Groot (schoolarts), A. v. d. Kaa den, P. A. J. v. d. Kaaden, J v. d. Zee (districtspsychiate Stichting Geestelijke Volksge zondheid Zuid-Holland), N. Zimmerman en J. van 't Westf einde. SASSENHEIM De afscheidswed- strijd van Henk Thijssen in Ter Leede 1 wordt definitief zater dagmiddag op het Sassenheimse sportpark gespeeld. Tegenstander van de Sassenheimse ploeg, die zoveel mogelijk in de opstelling van het einde van vorig seizoen zal aantreden, is de Leidse amateur-eer steklasser Roodenburg. Zwart Wit '28 was in verband met het drukke pro gramma (zaterdagbeker en komende wedstrijden om het algemeen Neder lands amateurkampioenschap) niet, beschikbaar. Ter Leede speelt mor genavond w-oensdag) overigens ook nog een wedstrijd. Dit in het kader van de door de gebr. Turk beschik baar gestelde wisselbeker voor de win naar van het toernooi tussen de drie Sassenheimse voetbalclubs. Te genstander van Ter Leede, dat het eerste duel in deze serie overigens verrassend met 13 verloor van zon dagderdeklasser Teylingen, is de af- delings eersteklasser GWS. De wed strijd wordt op het gemeentelijk sportpark gespeeld en begint om half zeven. Met het duel van komen de zaterdag tegen Roodenburg mee gerekend speelt de Ter Leede-ploeg dan vijf duels in twee weken. Het laatste duel voor de Turk Cup, tus sen favoriet Teylingen en GWS, vindt plaats op donderdagavond 25 mei. Ook deze wedstrijd begint om half zeven op het gemeentelijk sportpark aan de Menneweg. „Is Alphen eigenlijk een stad of moet het nog steeds als dorp worden betiteld?", vroeg minister Boersma gisteren tijdens de opening van het Geweste lijk Arbeidsbureau. „Stel Je voor dat het een stad is en ik zou zeggen dat het een dorp is. Burgemeester Gallas mompel de wel wat, maar voor Velen was dat onverstaanbaar. Maar Al phen is in ieder geval nog geen stad dus blijft het predikaat ddrp over. Voorts grapte de be windsman, dat hij de laatste tijd nogal eens in plaatsen komt die hebben meegedaan aan de zeskamp. „Ik was reeds in Fra- neker en Venray. Maar geen van deze gemeenten heeft het er zo goed afgebracht als Alphen En ook vertelde hij wel eens met zijn auto „door Alphen ge sukkeld" te zijn. Hij stelde bur gemeester Gallas „gerust" door te vertéllen, aan zijn collega te vra gen of er iets aan het wegenplan rond Alphen kan worden gedaan Hij meende dat het dan wel in orde zou komen BODEGRAVEN De 34-, 4 koopman J. van B. uit Gouda naar een voetbalwedstrijd ge r' en in een café in Bodegraven 1 hij kennelijk een overwinning! gevierd. Toen was hij weer a ®r het stuur van zijn auto gaan z t doch het rijden door Bod 1 ven trok de aandacht van de ttl tie, die een achtervolging 3d n De snelheid werd geleidelijk voerd en uiteindelijk werd de in zijn woning aangehouden, hij reeds op bed lag. Naar de i man aan het Haagse gerect meedeelde, was hij sneller gaai j den, omdat hij niet wist dat achtervolgers politiemannen wai Het was een forse rit door de ten geworden, met een snelheii 90 km. De rechtbank had verd veroordeeld tot 20 dagen e( vangenisstraf met proeftijd vas n' jaar. P Het Haagse gerechtshof heel 1 rest gewezen en verdachte VI til deeld tot zes dagen gevangen! ff en voorwaardelijk zes maande il] trekken rijbewijs. fc at LISSE Dertig ruiters van d nyclub Poeleway uit Lisse hi as met succes deelgenomen aan dre en springproeven op de ijsbai V Nieuw Vennep. De Lissese ruit j zorgden voor leuke proeven, dil .j enthousiasme door het publiek den gadegeslagen. De volgende! wedstrijd zal worden gehoude 10 juni op het ruitercentrum a Rooversbroekdijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4