I' EIDSCH DAGBLAD ALLACE ZAL VERLAMD BLIJVEN S ANO CEL BTW ZAL IN 73 STIJGEN juverneur van Alabama na aanslag buiten levensgevaar vandaag DADER IN ARREST OLGA oofd- vartier j moi rnield aatselijk :htvorst Zelfstandigen kunnen reserve gaan bouwen LEIDHH éHi DAGBLAD Invalide Negers VISSEIZOEN 1 JUNI OPEN licht 1 maart 1860 DINSDAG 16 MEI 1972 No. 33709 Ikdacte teur: Drs. J. R. Soetenhorsfc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,3ö per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruit betaling?giro 57055, losse nummers f o.sa Witte Slngei l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 3U500 (zat 18 uur! )N (AP, Reuter, AFP) het Amerikaanse opperbevel m hebben gevechitsbommen- het Noordvietnamese luchit- •hoofdkwart/ierin de zui- litenwijken van Hanoi ver- ler had de Amerikaanse :ht de vernietiging van de jkste pijpleiding naar de ge- riseerde zone geaneTd. berichten van het leger regime Thdoe hebben Zuid- ese troepen him pogingen de imese aanvalslinie in het van Zuid-Vietnam te door- andaag voortgezet. Tevoren lerikaanse B-52 bommen de stellingen gebombardeerd, hten uit Saigon meldden de Dg van grote munitievoor- Eén van de opslagplaatsen rich op minder dan 3 kilo- an de heroverde artil'lerie- ie op negentien kijome- communiqué van het Ame- hoofdkwartier in Saigon zegd dat niett alleen de pijp- an Hanoi vernietigd is, maar pompstations. Hierdoor zou voor lange tijd zijn afge- De leiding zou per dag 1130 ton brandstof kunnen ver- noordwestelijke en noords spoorwegverbindingen tus- Di en China zouden zijn ge leerd. Woordvoerders zeiden end in de Zuidvietnamese het effect van de ivallen op het offensief in ;en pas ongeveer 30 dagen zou worden. Het Bevrij- ot en de Noordviet na mezen nog voor een dergelijke pe- oende voorraden, pagina 9. It verwacht van vanavond genavond: zonnige perioden de meeste plaatsen droog. J matige noordelijke inimumtemperaturen van 7 aan de kust tot ongeveer 2 In het binnenland, met plaat- lachtvorst. Maxima morgen f 13 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4.43 uur, onder 20.31 uur. uur, onder 0.32 uur. ater te Katwijk te 6.01 uur uur, laagwater te 1.50 en LAUREL (AP, Reuter, UPI, AFP) Gouverneur Geor ge Wallace van Alabama, die gisteravond tijdens een ver- kiezingstoernee in de Amerikaanse staat Maryland werd neergeschoten, zal waarschijnlijk gedeeltelijk verlamd blij ven. Onmiddellijk na de aanslag in een winkelcentrum in Laurel werd een jongeman, de 21-jarige Arthur Herman Bremer, aangehouden. Bremer was licht gewond tijdens een worsteling met volgelingen van Wallace na de schiet partij. Hij werd vrijwel direct in staat van beschuldiging gesteld. De waarborgsom voor beëindiging van het voor arrest is gesteld op 200.000 dollar. 2n PA otws Den Haag De ongeveer een half miljoen zelfstandigen in ons land zullen met ingang van 1 januari 1973 een belastingvrije reserve voor hun oude dag kunnen gaan opbou wen. Daarvoor wordt een ingewik kelde regeling ingevoerd, waarvoor de overheid in een periode van vier jaar een offer van 480 miljoen gul den zal brengen. Voor de dekking van dit bedrag zal de BTW per 1 januari 1973 omhoog moeten. Dit blijkt uit een wetsontwerp, dat staatssecretaris Scholten (Financiën) vandaag heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. lam: dres: aats: okje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder ostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 4. Leiden. tingvrij mogen reserveren op voor waarde dat er evenveel geld in de zaak blijft, de nu bestaande zelf standigenaftrek verdwijnt. De maxi male mogelijkheid tot aftrek van lijfrentepremies wordt verhoogd van 5000 tot 7500 per Jaar. Hoeveel er per jaar maximaal aan de spaarpot voor de oudedag mag worden toegevoegd zal nog nader worden vastgesteld voor de Jaren 1973, 1974 en 1976 Nadien treedt een vaste regeling in werking voor de verdere opbouw van de oudedagsreserve. Jaarlijks kan tenminste 500 worden toege voegd, ook in verliesjaren. De oude dagsreserve kan niet worden belegd in privé-vermogen. Voor oudere on dernemers wordt een overgangsrege ling voorgesteld. Staatssecretaris Scholten heeft de eerdere voorstellen van de commis sie-Van Soest, die de regeling heeft voorbereid, vereenvoudigd en afge zwakt. Voorts heeft de staatssecretaris de reeds eerder aangekondigde wets ontwerpen over spaarloon en vrij stelling van een beperkt bedrag aan inkomen en vermogen ingediend. De kern daarvan is dat de werknemer over spaarloon, dat in de CAO is geregeld, geen loonbelasting en so ciale premies hoeft te betalen. Ver der wil de staatssecretaris de eerste tweehonderd gulden aan rente-in komsten voor iedereen vrijstellen van inkomstenbelasting. ADVERTENTIE Achteraf denk Je, waarom ben lk daar niet eerder naar toegegaan, maar Je kijkt tegen een groter bedrijf op, het werken met veel meisjes om je heen, onder leiding van een chef fin; maar als Je er eenmaal inzit en Je hoort hoe de inspraak is en hoe Je met z'n allen een bedrijf stuwt, dan pas besef je wat het betekent mede werkster bij Drogisterij VRIJEN- HOEK te zfjn. Mocht Je ook willen veranderen dan is dit de gelegenheid, want er zijn enkele plaatsen opengevallen. Bel even 22491 en maak een afspraak voor een gesprek bij Drogisterij Par fumerie Schoonheidssalon Vrijenhoek in Leiden en Oegstgeest. De foto's zijn niet zo best, maar wie zal het een fotograaf kwalijk nemen, dat hij zich op zo'n moment de tijd niet gunt zijn toestel precies in te stellen? Op de bovenste foto ligt George Wallace op de grond, nadat hij door kogels ivas geraakt. Zijn vrouw buigt zich in paniek over hem heen. Op zijn overhemd te kent zich een snel groter wor dende bloedvlek af. Hieronder de 21-jarige Ar thur Bremer, in het wit gekleed, bij zijn overbrenging van het ge rechtsgebouw in Baltimore naar de gevangenis door federale po litieagenten. De borgsom op zijn vrijlating is vastgesteld op 200.000 dollar. Bremer moest bij zijn ar restatie tegen het publiek wor den beschermd Na vijf uur in het Holy Cross zie kenhuis in Silver Spring Wallace te hebben geopereerd zei dr. James Galbraith. hoofd van de neurolo gische faculteit van de universiteit van Alabama, die de leiding van het operatieteam had. dat het on derlichaam van Wallace was ver lamd. Wallaces vrouw Cornelia verklaar de voor de televisie dat de gouver neur van Alabama vanaf het mid del naar benen geen gevoel had. "Ik ben echter erg blij dat hij het leven er heeft afgebracht, dat zijn hart en denkvermogen onaangetast zijn en dat aan zijn belangrijkste orga nen niets mankeert. Daarvoor kan ik God niet dankbaar genoeg zijn", aldus Wallaces tweede vrouw. Wat betreft het herstel van de verlamming verklaarde dr. Gal braith. dat daarover niets te zeggen valt. "maar de kansen daarop zijn niet'groot. Het zou hoogst ongewoon zijn indien onder deze omstandighe den een algeheel herstel volgde". Volgens dr. Schanno, vaatchi- rurg in het team dat Wallace be handelde. maakt een kogel bij de ruggegraat het moeilijk de schade vast te stellen. "In het allerergste geval zal hij invalide worden als Franklin D. Roosevelt. George Wallace zal volgens zijn woordvoerder Billy Joe Camp zijn campagne voor de presidentskandi datuur voortzetten. Volgens Camp heeft Wallace dit besluit zelf geno men. Inmiddels hebben andere De mocratische kandidaten na het ver nemen van het nieuws van de aan slag voor Wallace hun propaganda- activiteiten gestaakt. Nadat hij over de aanslag was ingelicht begaf Hubert Humphrey zich naar het Holy Cross-Ziekenhuis. President Nixon stuurde een lijfarts om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Ook verbitterde tegenstan ders van Wallace hebben met afgrij zen kennis genomen van de aan slag. De neger-kandidate voor het Witte Huis Shirley Chlsholm zei "Ik vind het niet zo belangrijk war iemands filosofie is. Ik houd er niet van te zien dat iemand wordt neer geschoten. Hieruit blijkt nog eens te meer de tragedie en ziekte van dit land". Ook vertegenwoordigers van minderheidsgroeperingen zoals de communisten en de Yippie-bewe- gingen veroordeelden de aanslag. Na de eerste verwarring heeft de politie de gebeurtenissen van gister avond in het winkelcentrum van Laurel kunnen reconstrueren. Wal lace was na een verkiezingsrede in een winkelcentrum in Laurel op weg naar zijn auto, toen enthousiaste aanhangers hem toeriepen naar hen toe te komen. De gouverneur trok zijn jasje uit, waaronder hij een geel vest droeg, en begaf zich naar het publiek dat zich achter een afzetting bevond. Terwijl Wal lace handen drukte, richtte Arthur Bremer over de schouder van een vrouw een revolver, kaliber .38. op hem en vuurde verscheidene scho ten af. De gouverneur werd drie maal getroffen, in de buik. in eeD been en in een arm. Ook werden drie omstanders ge raakt. Nicholas Zorvas een agent van de geheime dienst, kreeg een schot door de nek. Zijn toestand werd ook na een spoedoperatie ern stig genoemd. De andere getroffenen liepen lichte verwondingen op. Zijn vrouw knieled bij hem neer, waarbij haar gele Japon met bloed werd be vlekt. Per auto werd Wallace tenslotte naar het ziekenhuis gebracht. Tijdens de rit bleef hij volkomen bij bewust zijn. „Hoe lang duurt het nog?", vroeg hij herhaalde malen. Sommige Wallace-aanhangers op de bijeenkomst schreeuwden na de aanslag beschuldigend naar een groepje Jonge negers, maar die riepen „nee, nee". Een Wallace-aan- hanger en een langharige raakteD slaags. Eerder op de dag had Wallace het al moeilijk gehad met tegen standers die hem zijn racisme voor de voeten wierpen. De gouverneur van Alabama, een voormalig bantamgewichtbokser heeft daarvan nooit een geheim ge maakt. Toen hij in 1962 voor het eerst als gouverneur van Alabame werd gekozen was zijn leuze: „Ras senscheiding nu, rassenscheiding morgen, rassenscheiding voor altijd" Op grond van de wetten van Ala bama mocht hij zich in 1966 niet op nieuw kandidaat stellen. Dit pro bleem loste hij op door zijn vrouw Lurleen, de moeder van zijn vier kinderen, te laten kiezen. Zij over leed in 1968 aan kanker. In 1970 werd Wallace zelf weer gekozen. Twee we ken later trouwde hij met de ge scheiden Cornelia Sniveley. DEN HAAG (ANP) Het visseizoen zal normaal 1 Juni worden geopend. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft medegedeeld, dat de ze datum niet zal worden vervroegd. Eerst van 1 Juli af mag er worden gesnoekt. Snoek, die vóór deze da tum wordt gevangen, moet direct in hetzelfde viswater worden terugge zet. 4e enige matras met de juiste celbalans De Amerikaanse senator George Wallace enkele ogenblikken, voor dat bij door kogels werd getroffen. Hij trekt zün jasje aan na zijn verkiezingstoespraak te hebben beëindigd. Meteen daarop schoot Arthur Bremer. Natuurlek be heerst deze gruwelijke aanslag, die tal van reacties los sloeg en waar schijnlijk de verkiezingsrace sterk zal gaan beïnvloeden, ook de pagina buitenland. Wie was de dader? Wat kan het gevolg zyn? PAGINA 9 Weer een verhaal van het cine matografische feest in Cannes PAGINA 5 De Shell gaat verder inkrimpen. Dat betekent, dat zo'n zeshonderd man zullen moeten opstappen. 'Langs natuuriyke wyze afvloeien', heet het PAGINA 7 Het Humanistisch Verbond moet het stellen met bescheiden midde len PAGINA 13 (9uc/ e teuws Naar aanleiding van de strafoefening aan boord van de Citadel van Antwerpen (Oud Nieuws van 12/5i schrijft de kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Hugenholtz. ,J)e genoemde strafoefening heet plaats gehad op de ver melde wijze en op mijnen bepaalden last. Het delict echter was „diefstal onder de meest verzwarende omstan digheden", ivaarvoor hij door eenen krijgsraad, evenals ioor den burgerrechter, zeker tot eenige jaren tuchthuis straf zoude zijn veroordeeld. TJw anonijme berichtgever heeft verzuimd te vertellen, dat na voltrekking der ge noemde straf de patient nog geruimen tijd géloopen heeft met het woord „dief" op borst en rug, opdat in die kleine drijvende maatschappij, waaruit hij door omstandig heden niet te verwijde ren was, een ieder bij zijne nadering op zijne hoede zou de zijn, en hij zijnen kamera den als het ware zoude toe roepen: 'Past op uice zakken Niet alleen de officieele be scheiden maar ook de op varende 200 manschappen kunnen het bovenstaande bevestigen" Vandaag 50 jaar geleden: In een memorandum aan den Volkenbondsraad zegt dr Fridtjof Nansen, dat de hon gersnood in Rusland veel gro ter van omvang en veel rampspoediger in zijn gevol gen is dan werd gedacht. De epidemische ziekten hebben een sterke verspreiding ge kregen door de vlucht uit de honger snoodgebieden, welke vlucht opnieuw zal beginnen zoodra het einde van den winter de wegen begaanbaar maakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1