inn. Verbond moet't doen et bescheiden middelen ulder: weg om Kessler is contra jijsen t: de stilte wordt de storm verwacht Onderzoek kerkgang "Groot gezin stichten is thans a-sociaah „NOBELPRIJS' VOOR GODSDIENST WEDVLUCHT ST. GHISLAIN [6 MEI 1972 Humanistisch Verbond heerst momenteel een op- stilte. Een stilte, die optimisten in de HV-gelederen gaan aan de storm die de nieuwe, meer inhoudelijke jaar nog moet ontketenen. Een nieuw pakket van ende taken moet potentiële leden ertoe aanzetten id werkelijk te scharen in de rijen van het financieel verbond. beschouwen de stilte nasleep van ihet ge- i conflict dat eind vo- 0 georganiseerde huma- J| ield. Ruim vier ma-an il odfbestuur en functio- principiële punten enover elkaar kwamen drie beroepskrachten èeie redenen ontslag gd is nog niet duide- !ka iers het HV zal gaan ij* D iANP) De bis- oermond mgr. dr. J. eeft op grond van be- •ische overwegingen Ie toekomst de perso- enheden samen met meraal, de heer Caster gaan behartigen, ge- een administratief se- ÊAUUWIMliWm werden de personeels- den behartigd door de H van Kempen en P Meys uit Hoensbroek jendacommissie van de van het bis- ïd zei dat de agenda maandagmiddag fnet ad vergadert, het besluit iop als „onaanvaard- Elijk en niet in het be- [erksituatie in het bis- d" had afgewezen, hebben de bisschop ge- besluit terug te ne- beraad met de on- de nieuwe vicaris-gene- lastermans, besloot bis- zijn besluit te handha- De noodzaak van een „facelifting" is duidelijk. Met een begroting van 1,8 miljoen enerzijds en anderzijds snel opdrogende financiële bronnen om financiële redenen ontslag slechts een half miljoen is de ver groting van het ledenbestand een zaak van lijfsbehoud. Bovendien wordt een nieuwe inhoudelijke aan pak voorgestaan omdat het Verbond in de oude opzet - als club van buitenkerkelijken - niet meer vol doet. Nieuwe directeur Temidden van de plausibele stilte rond het HV neemt de nieuwe di recteur W.C. Fiege een opmerkelijke plaats in. Zijn benoeming als opvol ger van J. Pasman, die per 1 mei werd gepensioneerd, is ongetwijfeld het gevolg van de wens wat lijn te brengen in de organisatorische chaos. Organisatieman Fiege is na een inwerkperiode van twee maan den met enig afgrijzen vervuld als hij zich de veelheid van taken en de geringe beschikbare mankracht realiseert. „Het HV is erg bekend. Naar buiten heeft 't iets gezaghebbends, iets groots. Dat is 'n hele rare image, want het is m feite maar een klei ne organisatie, met 15.000 leden. Dat vertekende beeld is waarschijn lijk ontstaan door de ondoorzichtige structuur van het Verbond. Met z'n hoofdbestuur. presidium, centraal ■■bureau, functionarissen, werkstich- tingen, wetenschappelijke publica ties en vrijwilligers, lijkt het inder daad heel wat. Maar in feite moe ten we roeien met heel bescheiden riemen om niet in het grote aantal taken te verdrinken, aldus de nieuwe directeur. De heer Fiege heeft altijd als orga nisatie-man gewerkt. Hij was secre taris van de Vereniging der Neder landse Graanhandel, van de federa tie van handelaars in granen, zaden en peulvruchten en van de expor- teursvereniging voor deze sector, een soort verbindingsman met de EEG in Brussel. Bovendien was hij docent voortgezet handelsonderwijs aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Hij beschouwt zijn nieuwe betrek king niet als een ommezwaai. „Als Je alleen naar de baan kijkt is het natuurlijk wel een groot verschil, maar verder ben ik als amateur-fi- losoof al jaren aan het zoeken naar normatieve waarden. Ook bij de op bouw van de EEG vond ik dat bij zonder boeiend. Ik heb dat van dichtbij kunnen meemaken, dat streven naar eenwording. De land bouw is immers het scharnier waar om de EEG draait en de granen zijn de olie in dat scharnier". Uitdaging De nieuwe HV-directeur ziet zijn organisatie gesteld voor de uitda ging een antwoord te formuleren op de vraag naar nieuwe normen. „Vroeger speelden de kerken hierbij een grote rol. Maar die hebben hun rol als ethiekvormers nu verloren. Aan de andere kant blijken nieuwe stromingen niet in staat een af doend antwoord te geven. Tussen die twee polen zie ik een taak voor het humanisme" De heer Fiege maakt er geen punt van dat hij op 51-jarige leeftijd zijn commerciële betrekking eraan gaf om voor een financieel zwakke, ideële organisatie te gaan werken. „Dit is voor mij de mogelijkheid om een stuk maatschappelijk engage ment te combineren met het verdie nen van m'n boterham. Daarbij vind ik een maatschappelijk risico verantwoord. Nadenken over zaken en in actie komen, liggen in eikaars verlengde". "Verwacht had ik het niet, maar ik ben er gelukkig mee". Aldus heeft de Groningse (hervormd) kerkelijk hoogleraar in godgeleerdheid en christelijke ethiek prof. dr. P. J. Roscam Abbing desgevraagd verklaard over de aandacht die zijn uit spraken op een kadercursus te Utrecht van de Stichting milieu zorg, hebben gekregen. Het is de vraag, zo stelde prof. Roscam Abbing in Utrecht, of de overheid bij haar bevolkingspoli tiek niet beter open kaart kan spe len en of zij grote gezinnen niet ronduit zou moeten verbieden, al thans sterk tegengaan. Prof. Roscam Abbing wees er als een van de sprekers in de cursus zijn toehoorders op. dat de daad van nieuw leven een zeer grote verant woordelijkheid vraagt. "Wie een kind verwekt moet ervan overtuigd zijn dat hij dat kind daarmee een dienst bewijst". De kerk, aldus de Groningse hervormde hoogleraar, draagt Juist een grote verantwoor- woordelijkheid, omdat ze altijd de vorming van grote gezinnen heeft aangemoedigd. Nu zal ze opnieuw leiding moeten geven. We zullen de zaken moeten omdraaien. De kerk zal niet mogen vooroplopen in het bewerken van een collectieve onder gang. Het zou verschrikkelijk zijn, wanneer juist de christenen oor zaak zouden zijn dat de wereld vastloopt. De omstandigheden zijn veranderd, de mensheid dient zich niet meer te vermenigvuldigen, ren. We hebben de opdracht een tuin van de aarde te maken. Daar om is geboortebeperking nu ook een dringende eis". LONDEN (AP) Een Ameri kaanse financier en filantroop wil (88.400 dollar) gaan instellen. Dit geld zal worden beschikbaar gesteld, aldus deelde de heer John M. Templeton mee, door de Temple- ton-stichting. De prijs zal elk jaar worden toege kend "aan een in leven zijnde per soon van welk geloof dan ook. die heeft bijgedragen 's mensen kennis van of liefde voor God te verruimen". Het is mogelijk, dat de prijs ook ...JIHVHI toegekend zou kunnen worden aan waarmee de Groningse hoogleraar i iemand die niet als een theoloog overigens niet van mening is, dat i kan worden beschouwd, aldus Tem de roeping van de mens in wezen pleton. In het begin van elk Jaar zal veranderd is. "De roeping dat de een prijswinnaar bekend worden ge- mens het geslacht voort zal moeten j maakt door de stichting. Dit zal ge- zetten blijft, maar de gedachte dat beuren door een keuzecommissie Bezinning Fiege is blij dat hij midden in een periode van bezinning in het HV is gevallen. Aan de andere kant be treurt hij het dat er door de vele aandacht die de voorbereiding van een nieuw pakket van taken heeft geëist, veel praktische zaken zijn blijven liggen. De achterban, de le den, zijn vervreemd van de ontwik kelingen die in het Utrechtse cen traal bureau worden gevolgd. Daar om is bij diverse regionale bijeen komsten met bestuursleden van de afdelingen, de nadruk gelegd op een beter contact met het grondvlak. Ook bij de laatste Verbondsraad kwam dit duidelijk naar voren. AMSTERDAM (ANP) Het instituut voor Practische Theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam houdt zich reeds geruime tijd bezig met het verrichten van onderzoe kingen op kerkelijk gebied. Zo werd bijv. onderzoek verricht naar de ontwikkeling van de kerkgang in de Geref. Kerken en verscheen de uitkomst van een onderzoek naar de voor onderstellingen in preken. Uit dit alles kon men concluderen, aat er op het ogenblik veel gaande is rondom de kerkdienst. Dat blijkt volgens het instituut onder meer uit de sterke daling van het kerkbezoek, maar ook uit ..experimentele" en bijzondere activiteiten die er in dit opzicht plaatsvinden. Helaas ontbreekt het aan kennis omtrent de factoren die hier in het geding zijn en omtrent achtergronden van het gehele beweeg rondom de kerkdienst, aldus het instituut. Meer dan vermoedens heeft, men eigenlijk nog niet. Het instituut is nu van plan verdergaand onderzoek op dit punt te verrichten en wil weten waarom men wel «voor som mige nog wel) of niet (voor sommige niet meer) naar de kerk gaat en wat kerkgangers en ex-kerkgangers positief of negatief aan de huidige kerkdiensten waarderen en beleven (of waardeerden en beleefden). Dit onderzoek geschiedt in overleg met prof, dr P. van Hooydonk (r.k.) en dr. R. G Scholteh (N.H.). Het instituut wil graag zo uitgebreid moge lijk geïnformeerd worden over alles wat in en rondom de kerkdienst een rol speelt. Een van de mogelijkheden hiervoor is dat degenen, die kerkdiensten bezoeken of dat gedaan hebben, aan het instituut hun ervaringen meedelen. véél mensen moeten zijn Volgens prof Roscam Abbing moet het iu ?ls u_:-eiaa! gaan wor den beschouwd om een groot gezin te stichten. Hij staat een "wakker worden" van de overheid voor. en dan liefst op korte termijn. Zijns inziens dient de overheid gerichte voorlichting te gaan geven en ver der de bevolkingstoename af te gaan remmen door fiscale en andere financiële maatregelen. De kreet "we lopen nog niet vast" vindt de Groningse hoogleraar een erg kortzichtige. "We lopen nog niet vast omdat we ons veroorloven de hele wereld uit le putten". Als er vandaag in Nederland begonnen zou worden het aantal geboorten te doen beperken tot gemiddeld 2.1 per gezin dan zou pas in het Jaar 2040 een toestand van evenwicht worden bereikt, waarbij de bevol king «van dan inmiddels tussen de 16 en 17 miljoen!) gelijk blijft. Prof. Roscam Abbing acht uit sluitend het voorkomen van zwan gerschap <en niet bijvoorbeeld te vens abortus provocatus» de aange wezen weg voor het indammen van de bevolkingsexplosie. Vooral kerk mensen zag hij graag het roer om gooien: "Het zou bijzonder naar zijn als de christenen een al achter haald roepingsbesef blijven hante- van negen personen. Tot degenen die dit Jaar lid van die commissie zijn behoren de secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken dr. Eugene Carson Bla ke. de voorzitter van het internatio nale hof van justitie sir Moeammad Zafroella Chan, en de voorzitter van het theologisch seminarie van Prin- cetown, dr. James McCord. Templeton, 60 Jaar en woonachtig te Nassau <Bahamu-eilanden) is lid van het bestuur van de Amerikaan se Verenigde Presbyteriaanse Kerk en oud-voorzitter van de commissie voor eucumenische betrekkingen van die kerk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bussum. N. v. d. Bosch te Goes, te Hoogeveen, dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Rijswijk, D. Grutter te Huizum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Beijerland J. C. L. Starreveld te Kornhorn. \corer van Anderlecht naar Ajax? I an Praag: ziet er naar uit dat hij voor 4 jaar tekent i Gewichtheffen De Rus Dito Sjanidze heeft tijdens het wereld kampioenschap in Roemenië de ve- dergewichttitel veroverd met een to taal van 395 kg i drukken 122,5, trek ken 120, stoten 152,5). overigens nog 7.5 kg onder zijn wereldrecord. In extra-poging bracht de Rus wel een stoot-record van 155,5 kg op 156 kg. Jan Mulder crosste onlangs alvast wat met zijn vrouw door Amsterdam. Mulder immers had nog nooit die stad bezocht. Zo kon zij indrukken opdoen enkorf, waarin het gezin Mulder (zoon Youri van 3 en zoon Geertjan van ch mogelijk op korte termijn toevoegt. nd is overigens de scheiding tussen Anderlecht en Mulder nog niet uitge- 'e 27-jarige (sinds 4 mei) Groninger had een onderhoud met directeur Van maar op zijn vroegst woensdag verneemt hij hoe het bestuur reageert op tellen. ,,lk blijf alleen voor zeer goed geld. Dat verzoet de toestand met laar ik houd het er nog steeds op, dat ik verdwijn.'' systeem was niet meer van den Stock helt mening dat hij Jan moet opgeven. De vete is onmogelijk bij te si zich ter zijner tijd Want hoewel Mulder rappen, pakt hij louter pndscoach va n Neder- W zijn plunje in. „De met Kessler is beneden gedaald. Voor beide ijn vertrek beter. Als r toegeeft, knikt, is het met hem Alle Jon- iets met hem. maar ik die het uit". mte samenwerking af liet tussen Mulder en in het begin liet ik Ik was nogal fel ge- tegen Kesslers voor- ibaldi Dat was een maar hij gaf een ling. Wanneer Je 's wilde doen met hem, ain, bleef-ie thuis kof- Kijk, ik wilde niet de ;die altijd maar op trai- *te geven". Kessler toch ook oordelen op Sinibaldi. plers training was ook v»lt niets op aan te ben voor een zware aar geleidelijk aan ver- de relatie Mulder- bleef veranderen. Of- wijzigingen goed uitpakten Van Binst (van spits tot vrije verdediger herschoold) is de redding voor Anderlecht geworden. En hij maakte van Verheyen, bij Beerschot de spielmacher, een bre ker, die werd teruggehaald in het nationale elftal". Door Lex Muller Maanden kropte Mulder de aversie Jegens (het regiem-) Kessler op. Maar zo'n drie maanden terug da verde de explosie over het veld bij Beveren Waas. „De hele week wist 't hele elftal, dat ik niet zou worden opgesteld. De zondag daarvoor had ik maar een half uur meegedaan tegen Brugge, omdat ik nog ver zwakt was van een kortstondige bronchitus. Pas bij het instappen in de bus vertelde Kessler me, dat ik er naast stond. Natuurlijk kan ook mij dat overkomen. Maar loop het niet achter mijn rug om bekend te maken. Dat vind ik cru'UVÏulder viel in de rust in, legde voor Rensen- brink de weg aan naar een trots doelpunt, waarna Kessler prijzend de duim opstak naar Mulder, die gewiekst in de richting van de coach draafde om voor hem het ge baar uit te beelden, dat-ie kon op hoepelen. „Ik heb een aanzienlijke boete moe ten betalen. Anders werkt hij daar nooit mee. Ik heb later mijn excu ses aangeboden. Maar dat was meer voor Van den Stock, die tien meter hoger zat". Aangezien Kesslers mentaliteit zich niet laat polijsten („hij is nu bereid de pers in zijn onderbroek te woord te staan, maar dat hoort er hier zo bij"), zal Jan Mulder wel zeven Jaar Anderlecht aflijnen. In Brussel, waar hij als negentienjarige schuchter arriveerde, ontgon hij zijn capaciteiten, die zesmaal goed werden bevonden voor het neder- lands elftal (3 x onder Kessler). Al het tweede seizoen bij Andrelecht bracht hij het tot Belgisch topsco rer. met 24 goals. Twee jaar terug raakte hij maar niet bevrijd van een geheimzinnige knieblessure. Terwijl doktoren naar de juiste diagnose gisten, haalde hij met pijn twaalf wedstrijden. Het nooit opge loste letsel laat hem nu met rust. In de afgelopen competitie ontging hem vanwege een gering kwetsuur slechts één duel. De laatste weken excelleerde Jan Mulder zelfs als nooit tevoren. Voor Anderlecht is hij dan ook eigenlijk onmisbaar. „Ik ben bovendien in het voetbal geen buitenlander meer. Ze zullen dus een Belg moeten ko pen, want er zijn al vier buitenlan ders". De Suggestie van de op de bank meeluisterende Leen Barth: „Ik zou, inderdaad als Jij weggaat, Ejder- stedt in de spits zetten en dan op zoek gaan naar een rechtsbuiten. Sw-at Janssens van Lierse SK bij voorbeeld." Mulder weer: „Die moet al ver zijn met PSV". Wat blijk baar zijn gedachten verzet naar het eigen contact met Ajax. „Het zou tegen mijn hart gaan om hiér te vertrekken. Het is me opgevallen, dat Amsterdam zoveel aggressiever is. Stort je er maar eens in het verkeer In België gebeurt alles tien jaar later Maar dat heeft zo zijn charme". In één adem door benadrukt Jan Mulder, dat hij nou ook weer niet vastgeplakt zit aan Brussel Dat bleek trouwens vorig Jaar al. toen Feyenoord hem bijna lospeuterde „Anderlecht kon toe vreselijk veel voor me vragen. Maar alles bij el kaar sprong het af op een ton. Bo vendien was Feyenoord daarna weer in de slag met Kostedde van Stan dard Luik. Op de laatste dag van de transferperiode belde Brox me op in Nice, waar ik vakantie hield. Of er nog iets viel te regelen? Natuurlijk niet meer op d it allerlaatste mo ment. antwoordde ik. Dat is toch geen zaken doen". Via een tussenpersoon polste Feyen oord weer eens in november Jan Mulder over een toekomstig samen gaan". Daarna lees ik alleen maar. dat Feyenoord bezig is met Gerd Muller. Keita. Riveros en noem ze maar op. Dan vraag Je je toch af of Jan Mulder nog wel interessant voor Feyenoord is. Bovendien heeft Jan Mulder na al die berichten ook niet meer zo'n trek". Ondertussen draaide Feyenoord al die tijd nim mer meer het nummer van huize Mulder. De Rotterdamse club meld de zioh pas weer, nadat Ajax als ka per in de kranten was gesignaleerd. De landskampioen benaderde overi gens nog geen drie weken geleden Mulder voor het eerst (sinds de brief van Michels, drie jaar terug, toen tenslotte Van Dijk werd ge kocht). „Van Praag peilde de moge- lijkhedcn. Ik dacht wel, dat wc het vlot eens kunnen worden". Wat gis teravond door de betrokken voorzit ter niet eens meer werd ontkend. „Het ziet er naar uit, dat hij voor vier jaar gaat tekenen". r Jan Mulder: „Ik dacht wel dat ik het met Ajax vlot eens kan worden". Tennis De Spanjaard Manuel Orantes heeft in de finale van de strijd om het open kampioenschap van België zijn landgenoot An dres Gimeno verslagen: 6-4, 6-1, 2-5, 7-5. Met Gisbert won Orantes daar na ook nog het dubbelspel via 9-7. 6-3 tegen de Chilenen Fillol en Cor- nejo. Boksen Oud-wereldkampioen zwaargewicht Cassius Clay is vader geworden van een zoon. Ali jr. woog bij zijn geboorte 3,6 kg. Ali sr. is reeds vader van drie dochters. LEIDEN Honderden duiven werden zaterdag in St. Ghislain ge lost voor een wedvlucht. Voor de aan deze wedvlucht deelnemende vereni gingen luidt de uitslag als volgt: "De Snelvlieger" <348 duiven): 1. M. de Lange en Zn, 2 A. Compier, 3. en 4. B. Geenjaar. 5. F. Compier, 6 J. De gen en Zn. 7. J. Roest, 8. K. v. d. Beng, 9. J. de Koekkoek. 10. A. v. Noord, P.V. Leiderdorp (136)1., 5.. 6. M. Reyerse, 2. J. Brantenaar, 3 K. Boe- kee, 4. en 10. C. Dokkum. 7. W. de Roode. 8. C. Neuteboom. 9. H. Flippo. "De Blauwkras" <223): P. J. de Haas 1 3, H. Sladek 2, P. Sloos 4 en 7, S. W. de Wetering 5, N. Boot 6, A. Houwelimg 8. A. Noordermeer 9, I. J. Vinke=tein 10. ..Het Oosten" <328): 1 en 10 W. v. Klink, 2 C. de Mooy, 3 en 6 C. Gijs man, 4 F. Bouwman. 5 B. Singeling, 7 J De Wolf, 8 D Koet. 9 H v. Ka- veren. Met 202 duiven nam de Leidse Postduivenclub gisteren deel aan een vlucht vanuit St. Qulntin. Hier was het resultaat als volgt: 1, 2. 4, 7. 8 en 10 W. v. d. Hoogt: 3 en 6 J. van Alphen: 5 P. Groenendijk en 9 G. van Stein. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Ommen. M. Berg te Delfzijl, te Reewijk. A. T. B. M. van de Kevie, kandidaat te Amster dam, te Rotterdam A. Bakker te Duisburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Norwich, F. Harinck te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13