MIJNEN IN HAVENS HANOI TIJDELIJK UITGESCHAKELD Politieke malaise Malagasie is structureel BLOEDIG WEEKEINDÊ IN ULSTER SYRIË KRIJGT VAN USSR REKENING GEPRESENTEERD Tijdens Nixons bezoek aan Moskou Ook een bomstop van de B-52 Is MAANDAG 15 MEI 1972 iMADAGASKAR^ BUITENLAND TANANARIVE In Tanana rive, de hoofdstad van de republiek Malagasie, het voormalige Mada gascar, hebben zich zaterdag en zondag bloedige botsingen voorge daan tussen stakende studenten en ordetroepen. Er zijn een 15-tal do den en ca. 150 gewonden. President Tsirananana heeft de noodtoestand in het hele land afgekondigd, het geen volgens waarnemers aantoont dat de politieke mailaise waarin Malagasie zich bevindt, van funda mentele aard is. De minister voor Cultuur, Laurent Botokeki, die mede verantwoorde lijk is voor onderwijs, heeft gister middag bü president Tsirananana zijn ontslag ingediend. De president heeft dit ontslag aanvaard en Norbert Ranohavima- nann, staatssecretaris en hoofd van de provincie Tamatave, in zijn plaats benoemd. Sedert een jaar heeft het land, dat in 1960 onafhankelijk van Frankrijk werd, te kampen met in terne moeilijkheden. In april 1971 werd de poging van de linkse na tionalistische "Monima" bewe ging om de arme inwoners van de provincie Tulear tot verzet tegen het wettig gezag te bewegen krach tig onderdrukt, waarbij vijftig do den vielen. Korte tijd later gingen de stu denten van de universiteit van Ta nanarive aangespoord door links intellectuelen, in staking. Op 1 ju ni werd de oud-minister van Bin nenlandse Zaken, Resampa, die lan ge tijd beschouwd werd als de ster ke man van het bewind en opvolger van de president, uit zijn functie ontheven en gearresteerd. Volgens de autoriteiten was hij betrokken bij een komplot tegen de president en had hij de hulp gehad van een buitenlandse mogendheid. Volgens de plaatselijke autoriteiten zou het de Amerikaanse ambassade zijn. In oktober 1971 werd een nieuw komplot, naar men zei van „maois- ten", ontdekt. De intellectuelen kringen van Tananarive werden er van beschuldigd, daarvan de aan stichters te zijn. Zij zouden de vei ligheid van de staat in gevaar wil len brengen. De komplotten leid den tot een krachtig optreden van de regering. Er werden arrestaties, deportaties en huisarresten bevolen. Volgens president Tsiranana was alle agitatie slechts het gevolg van zijn verblijf in Frankrijk, waar hij langdurig in een ziekenhuis behan deld werd. Zaterdag zag de presi dent zich echter voor een nieuwe crisis geplaatst. In antwoord op de staking se dert 24 april van de studenten, die een onderwijshervorming wensen die tot een democratisering zal lei den. en voorts een verdere „Mala- gasianisatie" en de herziening van de culturele akkoorden met Fq rijk willen, heeft de president derd studenten gearresteerd, staatshoofd had eerder „het aj nationale karakter" van hun bt ging veroordeeld en „de buiteni se communisten" ervan beschulj de beweging te leiden Uit protest tegen deze gel waren de stakende studa zaterdag de straat op gegaan, het tot bloedige botsingen k Een paar honderd studenten den uit de hoofdstad verwij» de noodtoestand werd afgekoi ijderi ekonj NEW YORK (Reuter) De mijnen die de Amerikaanse luchtmacht voor de Noordvietnamese havens heeft gelegd zijn zo ingesteld dat zij zichzelf de-activeren voor president Nixons besprekingen op 22 mei in Moskou beginnen, zo schreef de New York Times gisteren. Het blad zegt dit nieuws van „verantwoordelijke bronnen" te hebben. De de-activering zou zowel permanent als tijdelijk kunnen zijn. Het Parijse dagblad Le Figaro meld de zaterdag uit Moskou dat de Ver enigde Staten tijdens het bezoek van Nixon geen bombardementen met B- 52's op Noord-Vietnam zullen uitvoe ren. Ook de marine zal de aanvallen op Noord-Vietnam tijdens het bezoek staken. De correspondent in Moskou. Robert Lacontre, schreef zonder de bron van zijn inlichtingen te vermelden dat de Russen van president Nixon de ver zekering hebben gekregen dat er een pauze in de bombardementen zal ko men „Het is minder zeker", zo scheef hij verder, „dat Moskou een verzoeningsgezind gebaar van Noord- Vietnam heeft ontvangen, zoals bij voorbeeld dat de Noord-Vietnamezen zich tijdens het bezoek van Nixon van aanvallen zullen onthouden". Voorbereiding Minister van Buitenlandse Zaken Rogers heeft in een interview gezegd dat men gewoon doorgaat met het voorbereiden van het bezoek van de president aan Moskou dat volgens de plannen duurt van 22 tot 29 mei. „Van Sowjet-zijde hebben wij geen negatieve mededelingen omtrent het bezoek ontvangen" aldus de minister. Aanstaande zaterdag vliegt Nixon eerst naar Salzburg in Oostenrijk en dan de maandag er op volgend naar Moskou. Aanval Het Bevrijdingsfront heeft gister avond zijn aanval op Kontoem in het Centrale Hoogland hervat. Vanoch tend bevonden zij zich op nog geen twee kilometer van het centrum van de stad. zo is van militaire zijde in Saigon vernomen. Bij de eerste aanval, gisterochtend, waren tien tanks vernield en 173 Noordvietnamezen gesneuveld, aldus gegevens van Saigon. De tweede aanval werd voorafgegaan door een beschieting met raketten, waarvan er 18 terecht kwamen op bet hoofd kwartier van een Zuidvietnamese di visie. Bommenwerpers van het type B-52 bestookten van zeer grote hoogten "vijandelijke concentraties" op zes kilometer ten noordwesten van Kon toem in het gebied van Quang Tri. bij Hoe-ee en in de omgeving van de belegerde stad An Loc. Deze laat ste plaats, op 100 kilometer ten noor den van Saigon, werd door Noord vietnamese artillerie beschoten, j waarbij meer dan 2.000 granaten van allerlei kaliber in de stad terecht kwamen. In Saigon werd voorts mellding ge maakt van gevechten om een Zuid vietnamese post op 30 km ten wes ten van Da Nang. bij de basis Bir mingham in het gebied van Hoe-ee en bij Tsjon Thanh, ten zuiden van An Loc. Weigering De Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten hebben "koelbloedig" ge weigerd bijna 10.000 vrouwen en kin deren in Kontoem te evacueren. Zo is in betrouwbare kring vernomen. De reden is. dat het vrouwen en kinde ren zijn van 3.000 miliciens uit de bergen, die een belangrijke rol moe ten spelen bij de verdedigiing van de stad. De autoriteiten weten, dat deze mi liciens alleen goed vechten als hun gezinnen in hun omgeving zijn. Men vreest, dat zij hun wapens zullen wegwerpen als hun gezinsleden wor den geëvacueerd. Daarom is in de af- 1 gelopen dagen in het geheel niet in gegaan op de verzoeken van de man nen om de vrouwen en kinderen te- j rug te trekken. Men hoopt dat de mi liciens tot de dood toe zullen strijden. Daarentegen zijn met Amerikaanse en Zuidvietnamese helikopters zondag 1.000 tot 1.500 burgere vertrokken uit Kontoem. dat door velen reeds als een gedoemde stad wordt beschouwd Bewering Het regieme Tliioe beweert dat1 Zuidvietnamese mariniers het Noord vietnamese regement als doelmatige gevechtseenheid uitgeschakeld heeft tijdens een aanval van 24 uur in de bezette provincie Kwang Tri. Dit is j BELFAST (AP) Britse para chutisten zijn vanochtend tussen beide gekomen om een einde te ma ken aan een schietpartij tussen ka tholieken en protestanten in de Noordierse hoofdstad Belfast, die aan negen mensen, onder wie een 13-jarig meisje, het leven heeft ge kost. Het 36 uur durende gevecht was één van de ernstigste botsingen sinds het begin van de burgeroorlog in Noord-Ierland bijna drie jaar geleden. De gevechten in de Britse prdvincié hebben tot dusver 327 mensenlevens geeëist. Het Britse leger deelde vanoch tend vroeg mee dat het op de plaats van de schietpartij tussen het Ballymurphy district, een katho- sen beide wijken en Britse mfl i ren werden ingezet om de vred li herstellen. De protestante schu w hielden geleidelijk op met en toen ontstond een vuurgei K tussen het leger en het IRA. In een vier uur durende i partij werden drie burgers en soldaat gedood. Toen de avo: werd ook in andere wijken gei teri. Militairen die door de met; en glasscherven bezaaide stn trokken, vonden waarschijnlijk een slachtoffer de schietpartijen. In de nacht van zaterdag op dag werd nog hier en daar ges ten en zondag ontstonden vuurgevechten op grote schaal sen de beide religieuse groep lieke wijk, en de protestantse ^en man werd in het Estate De drie bataljons mariniers zijn gisteravond na een aanval van twee kanten ten zuiden van de provincie hoofdstad Kwang Tri achter hun li nies teruggekeerd. Helikopters van de Amerikaanse luchtmacht hadden hen overgevlogen. Bij de strijd zouden 260 Noordvietnamezen zijn gedood. Naar schatting werd een gelijk aan tal gedood door de aanvallen van B-52-bommenwerpers. Aan Zuidv'et- - zijde vielen er ca. -vyftig °ii gewonden. Brug Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Phantom, die waarschijnlijk bestuurde - bommen gebruikten, heb ben zaterdag een van Noordvietnams. voornaamste verkeersbruggen on bruikbaar gemaakt, zo deelt het Amerikaanse opperbevel in Saigon Een van de overspanningen kwam in de rivier de Song Ma terecht. De brug ligt in Thanh Hoa, 130 km ten zuidoosten van Hanoi. Normaliter moet alle vervoer van betekenis per spoor en per auto in de richting van deze brug Protest Achtentwintig parlementsleden van de Zuidvietnamese oppositie hebben zaterdag een zitdemonstratie gehou den op de trappen van het Lagerhuis om te protesteren tegen de eis van president Ngoejen Van-Thioe dat hem volmachten zullen worden ge geven om de huidige crisis het hoofd te kunnen bieden. De politieke demonstratie had een j rustig verloop en werd nauwelijks! opgemerkt door de voorbij gangei's die zich vergaapten aan militair mate riaal dat op de Noordvietnamezen is veroverd en te kijk was gezet in een park vlak bij het parlementsgebouw, i China De Amerikaanse bombardementen I hebben niet de belangrijke verbin dingslijnen van Noord-Vietnam met het front in het zuiden ontwricht, zo meldt het persbureau Nieuw China uit Hanoi. „De heldhaftige Noord vietnamese strijdkrachten en bevol king zorgen er voor dat tijdens de woeste bombardementen van de Ame rikaanse agressors het verkeer en het vervoer zonder moeilijkheden door- Tijdens de omstreden parade van Westerse strijdkrachten za terdag in West-Berlijn hebben meer dan vierduizend betogers gedemonstreerd tegen de Ameri kaanse inmenging in Vietnam. Langs de hele route werden vlag gen van het Bevrijdingsfront uit gestoken en met verf en voetzoe kers gegooid. De demonstranten raakten later in gevecht met de politie toen zij van de toegestane routes afweken en het politieco'r- don dat hen van de paraderoute trachtte te scheiden wilden door breken. gaan. Genie-troepen zijn druk bezig met het aanleggen van nieuwe wegen om te verzekeren dat de voorraden het front bereiken. Er zijn brigades van arbeiders en j jongeren gevormd die de verschillen- de verbindingslijnen met het front moeten openhouden. Zij repareren ook met spoed bruggen, wegen en: veerkaden, die door de bombardemen- ten beschadigd zijn. De bemanningen van Noordvietnamese schepen doen, alles om ladingen snel naar hun be-1 stemmingen te vervoeren". beëzijnndaW Mraira Springmartin Housing rustig was. "Er heerst echter nog steeds een gespannen sfeer", aldus een Britse officier. "Er is niet veel voor nodig om de zaak weer aan de gang te krijgen". In het gevecht tussen de twee strijdende burgerpartijen en de sol daten die de orde trachtten te her stellen ,zijn meer dan 2000 schoten gelost. Meer dan 70 burgers en sol daten werden gewond in het ge vecht. het bloedigste sinds op "Bloody Sunday" ('30 januari) in Londonderry 13 burgers gedood werden bij botsingen tussen para- chtisten en betogers. Stellingen Het gevecht begon zaterdagmid dag toen Kelly's bar. een café aan de rand van Ballymurphy. door de explosie van een in een geparkeer de auto verstopte bom werd ver- j richtten barricades op in Woo meld. In het café bevonden zich op wljk een protestantse sector dat moment zeer veel mensen, die I waarschuwden de autoriteiten tv-uitzending van een binnen vijf weken iedere p: tantse wijk gebarricadeerd zou vuur getroffen en in Ballymu werd een 13-Jarig meisje doo schoten. De Britse militairen onderm een actie in Springmartin en a teerden negen mannen wegens boden wapenbezit. Zeven wagens patrouilleerden in om sluipschutters op te sporen. Leden van het IRA reden in kaapte vrachtwagens door murphy en bemanden om 1 hun stellingen. Een IRA-j bracht een bazooka in stelling, i het wapen werd niet afgevuurd. Een van de felste vuurgevec werd geleverd bij Norgiën een bolwerk van het IRA. Een se soldaat werd gedood toen ml ren trachtten daar een stelling het IRA in een flatgebouw ston t derhand in te nemen. voetbalinterland waren komen kij ken. Door de ontploffing werden 53 personen, onder wie enkele kinde ren die voor het café op straat speelden, gewond. Twee mannen die vlakbij de auto gezien werden, toen de explosie plaats vond, zijn waar schijnlijk om het leven gekomen. Sluipschutters, die zich aan de rand van de Springmartin Estate verscholen hielden openden het vuur op de mensen die zich naar de plaats van de ontploffing haast ten, toen gepantserde ambulances begonnen de eerste gewonde naar het ziekenhuis te vervoeren. den door de UDA als de Engels katholieke barricades en Londonderry niet zouden i men, de protestantse "politiekej- vangenen" niet zouden vrïjlatei geen einde zouden maken aa: activiteiten van het IRA. Motorsport De Rus Ka) heeft zondag bij Holice de prijs van Tsjecho Slowakije ge nen, tellend voor het wereld) pioenschap motorcross in de 2i klasse. In de algemene rangs king voor het kampioenschap houdt de Belg Joel Robert de Bom ding. De Zweedse Husqvarna- Toen de protestanten 't vuur hadden Palm staat tweede en de Rus geopend, namen IRA-leden in Bally- rine. die met een cz reed. derdi murphy hun stellingen in en be- stand in de competitie om de gonnen terug te schieten. Het vuur- reldtitel is: 1. Robert 42 pnt. 2. gevecht breidde zich uit over de an- 30 pnt. 3. Kibirine 28 pnt. 4 Ge! derhalve kilometer lange grens tus- tBelg) 27 pnt. Zal ook Sadat te maken krijgen met Russisch proefballonnetje DAMASCUS Zou men alleen op het gejuich letten van de Syri sche soldaten aan het front met Israël, ter verwelkoming van de Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko. of op de vriendelijke taal van de officiële verklaringen over de besprekingen met de Rus, dan is het huidige be zoek van de hoge vertegenwoordi ger uit het Kremlin inderdaad een bevestiging van de goede relaties tussen vrienden, zoals ook presi dent Sadat de verhouding Egypte- Door Herman Rolfes Moskou gisteren kenmerkte. Maar in werkelijkheid is maar schalk Gretsjko in het Midden- Oosten om harde zaken te doen. Zo hard zelfs dat het resultaat van de huidige besprekingen niet alleen een nieuwe crisis tussen de Arabi sche w*reld en Moskou tot gevolg kan krijgen, maar ook politieke on rust in Cairo en Damascus kan sti muleren. Naar mededelingen van diverse zijden heeft Rusland aan Syrië meegedeeld dat voortaan de leve ring van vervangingsmaterieel en reserveonderdelen voor het grote arsenaal Russisch wapentuig slechts geschieden. Tot nog toe zijn voor tegen betaling in harde valuta kan de levering van al het militaire ma teriaal speciale leningen gegeven of werden zogenaamde ruilovereen komsten gesloten. Gebrek Syrië nu heeft een chronisch ge brek aan harde valuta. Vooral sinds de laatste staatsgreep van no vember 1970 wordt desondanks ge probeerd de handel met h«t buiten land te liberaliseren, waardoor reeds de binnenlandse vraag naar goederen uit het westen sterk is toegenomen. Bovendien streeft de regering in Damascus ernaar om voor ontwikkelingsprojecten samen werking met speciaal Westeuropese bedrijven te stimuleren. De bedoe ling ervan is het stimuleren van een nieuw evenwicht tussen de com munistische en de westerse invloed. De plotselinge Russische vraag nu naar harde valuta voor de reserve onderdelen van het leger kan in de nabije toekomst een zware wissel trekken op de beperkte deviezenkas van Damascus. Volgens waarne mers kan er zelfs een principiële keuze van politiek worden afge dwongen. Het betalen van hard geld aan de Sowjet-Unie heeft immers noodzakelijk tot gevolg dat minder overblijft voor de aankopen op de vrije markt. Het uitblijven van de geplande investeringen üi Westers materiaal geeft in het civiele leven aan de nog machtige aanhangers van het vorige regime van Syrië de moge lijkheid nog eens te wijzen op het geringe effect van de economische politiek van de huidige regering. Deze benadrukt juist dat de vroe gere revolutionaire leiders op zij zijn gezet om een nieuwe strijd tegen achterstand, armoede en onwetend heid te openen. Het beperken van de aankopen van reserveonderdelen lijkt echter nog gevaarlijker, Het opnieuw on bruikbaar laten staan van tanks, vliegtuigen of transportauto's roept vrijwel zeker kritiek op vanuit het leger. Hoewel de huidige president Hafez el Assad de meerderheid van de top van de officieren achter zich zou hebben, hoeft dat bij de kriti sche instelling tegenover elke be perking van militaire aankopen, vermengd nog met een niet princi pieel gefundeerde steun van de mi litairen, weinig zekerheid te bieden. Van belang is voor de kracht van Hafez el Assad tegenover het leger dat ook in de situatie waarin hij ge heel tegemoet probeert te komen aan de eisen van de militairen nog zuiveringen moet uitvoeren. Bij de financiële zwakte, gevoegd bij het nog onstabiele politieke bestel van Syrië, betekent de Russische eis weinig minder dan een sluwe zet, berekend om Damascus tot gehoor zaamheid aan Moskou te dwingen Een betere reden ei-voor lijkt de weigering van Damascus tot nog toe tot het sluiten van een vriend schapsverdrag. zoals reeds bestaat met Egypte en Irak. Avonturen Het kan ook de Russische metho de zijn om de Arabieren te weer houden van avonturen tegenover Israël. Er mogen, volgens Moskou, dan officieel wel andere middelen dan de diplomatie tegen Israël wor den gebruikt, zoals Gretsjk nog eens herhaalde in Damascus, maai de kosten ervan zijn zeker voor de Arabieren zelf. Opmerkelijk voor het verschil tussen de officiële en wer kelijke politiek is nog in dit verband dat vanuit Russische bronnen in Damascus wordt gemeld dat over eenkomsten voor nieuwe wapenle- veranties zijn gesloten, terwijl de Syriërs zelf deze overeenkomsten blijven verzwijgen. Er wordt nu vanuit regerings kringen in Syrië woede gemeld. Het is dan ook de vraag of Hafez el As sad ooit overstag zal gaan. Zijn moeilijkheden hoeven ook met bij voorbeeld een Russisch vriend schapsverdrag niet te zijn opgelost. Waarschijnlijk is dat Rusland als voorwaarde voor een loyale samen werking stelt dat pro-Russische of ficieren, nu verbannen naar het verre Eufraat-project, terug naar invloedrijke posities in de omgeving van Damascus worden geplaatst. Het is nog onduidelijk hoe Hafez el Assad zich uit de drukkende greep van Moskou wil be Vlijden. Mogelijkheden om de grotere be hoefte aan hard geld te dekken door leningen bij de rijkere Arabi sche broed era, in liet bijzonder Koe weit, zijn uiterst gering. Toch han gen van de oplossing, die in Damas cus voor de moeilijkheden van het moment wordt gevonden, zeer gro te belangen af. Uitgeprobeerd In het nog wat geïsoleerde Syrië, een land van het tweede plan, wordt zowel door Rusland als China vaak een politiek uitgeprobeerd die in geval van succes later ook op Arabische landen van toepassing wordt gebracht. Het wordt ook niet uitgesloten geacht dat met name Egypte een zelfde eis van Gretsjko krijgt gepresenteerd. Egypte ver keert in een nog moeilijker finan ciële positie als Syrië, terwijl zo mogelijk meer last heeft tevredenheid in het leger et' kritiek van de linker zijde, durend gestimuleerd door z\ji ruchtige en onevenwichtige I van dreiging en tijdslimieten over Israël. Het wat onopvallende bezoet maarschalk Gretsjko aan het den-Oosten kan derhalve nieuwe spanningen in de politiek van de Arabische tot gevolg krijgen en de beweg vrijheid in Cairo en Damasfl het militaire vlak opnieuw ken Bij de viering van Sadate winning op de Russische sj> thisanten in Egypte als Ali etc., precies een Jaar geleder, druk uit Moskou een zuur fl» De vraag is ook of Sadat in na afloop van zijn bespreking» maarschalk Gretsjko in Calr onenigheid met de Sowjtt ..een meningsverschil tussen den" blijft noemen of dat collega in Syrië. Hafez el Assil volgen in het uiten van woei

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4