EIDSCH DAGBLAD "Coalitie met PvdA stuit op politiek Kerncentrale moet tijdelijk sluiten anoi: offensief m Saigon is fopaganda Andriessen(KYP) vandaag r>r> rij koud LEIDSCH DAGBLAD Russen boos op Ton Sijbrands Emmyvoor Peter Falk en Glenda Jackson SCHOOL IN LEIDERDORP ONDERWATER temvs jicht 1 maart 1860 MAANDAG 15 MEI 1972 No. 33708 jUj: G Koopman jdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bi) vooruitbetaling*firo 57055, losse nummers t o,so Witte Singe) L Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel 3U500 (zat 18 uur) 'SAIGON (AP, Reuter) gaan van de Noordvietname- mmunistisohe partij Nhan heeft vanochtend berichten m ZuidVietnamees offensief rzinsel genoemd. Door der- ïeidfe berichten wil de Ameri- e oorlogsmachine de indruk o dat het leger van de kliek rhioe zijn gevechtscapaciteit herkregen en in staat zou en offensief in te zetten. Ze daarmee het moreel van de loraliseerde soldaten te ver en, aldus Nhan Dan. ersf!lt verwacht van vanavond :enavondaf en toe zon sse^ok plaatselijk een bui. Ma de kust nu en dan krach- d tussen noordoost en Minimumtemperaturen graden aan zee tot rond 4 nsl In het binnenland. Maxima ongeveer 13 graden, igemaakt om 11.15 uur). 16 MEI zaki4.4 uur; onder 20.29 uur. >p: 7.18 uur; onder: uur. iter te Katwijk te 5.12 en 17.41 igwater te 1.05 en 13.31 uur. In de door Dhan Nan bedoelde be richten heet het dat strijdkrach ten van Thioe de vuurbasis Bas- togne 20 km ten zuidwesten van Hoe-ee heroverd hebben. Vol gens berichten van het noordelijk front zouden Zuidvietnamese in fanteristen tot vlakbij een tweede belangrijke basis Checkmate zijn opgerukt. Heftige aanvallen die de afgelopen dagen op Kontoem in het Centrale Bergland van Zuid-Vietnam zijn uitgevoerd worden door Ame rikaanse militaire waarnemers daar, slechts beschouwd als de in leiding voor een werkelijke aanval. De situatie in het gebied is al en kele dagen kritiek. Verdeeld Naar het weekblad „Life" weet te melden, waren onder de naaste medewerkers van president Nixon de meningen verdeeld over diens besluit om mijnen te leggen in Noord Vietnamese havens en de bombardementen uit te breiden. De minister van Financiën, Con- nally, steunde krachtig de beslis sing van het. staatshoofd, terwijl zijn collega van Defensie, Laird, en de voornaamste adviseur van de president op het gebied van het buitenlandse beleid', Kissinger, hun twijfels hadden, evenals ambtena ren van de departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie en bij de geheime dienst (CIA), aldus „Life". Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 30 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee dres: xja 'laats: lokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder :jel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer !K Leiden. TOKIO De Verenigde Sta ten hebben vanochtend het ei land Okinawa overgedragen aan Javan. Okinawa heeft 27 jaar onder Amerikaans beheer ge staan. De officiële overdracht ge schiedde ov een plechtigheid in Tokio die werd bijgewoond door circa 10.000 genodigden. Onder hen de Japanse keizer, de Ameri kaanse vice-president Agnew en vremier Sato, die zijn tranen niet wist te bedwingen (op de foto links). Bij de verovering van Okinawa door de Amerikanen sneuvelden 250.000 Japanse bur gers en militairen. De Verenigde Staten behcmden bases op het eiland, tot woede van die Japanners, die vrezen dat de Japanse betrokkenheid bij het conflict in Vietnam daar door blijvend zal zijn, gezien het feit dat de bases een belangrijke rol spelen bij die voorbereiding van de Amerikaanse acties. HENGELO De Russen Andreiko en Koeperman onderzoeken de moge lijkheid om Ton Sijbrands gerechte lijk te vervolgen. De Nederlandse grootmeester dam men verdacht zijn concurrenten af gelopen zaterdag in deze krant van „combine" tijdens het wereldkam pioenschap dammen in Hengelo. Door deze bewering van Sijbrands is ook het doorgaan van de interland NederlandRusland onzeker gewor den. Deze wedstrijd zou 25 mei in Rotterdam beginnen. De Russische ambassade zegt, dat de uitlating van Sijbrands de spor tieve verhoudingen tussen Nederland en Rusland heeft verkoeld. De Koninklijke Nederlandse Dam- bond vindt dat „flauwekul". „De bewering van Sijbrands is ge heel voor eigen rekening", aldus secretaris Ivens. „Fischer heeft in de schaakwereld dezelfde beschuldiging gedaan en tegen hem is terecht niets ondernomen". UTRECHT (ANP) „Weliswaar liggen KVP en PvdA programmatisch dicht bij elkaar, maar het type con frontatiepolitiek dat bij de PvdA de laatste tijd opgang doet is voor mij niet aanvaardbaar. Samen regeren heeft ook te maken met een mentaliteit van de partners en daar zie ik nog grote verschillen". Andriessen contra De Zeeuw De fractieleider van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer laat in toenemende mate merken, dat hij niet wenst dat er over hem wordt gelopen. Wat dat betreft treedt mr. Andriessen in de voetsporen van voorgangers als Romme en Schmelzer. Door him optreden vormden zij de politieke lijn van de KVP en waren in feite politieke leiders. Na het wegvallen van Schmelzer die in het kabinet-Biesheuvel kwam leek het of de KVP een stuurloze periode inging. De aan gewezen fractieleider Veringa was lichamelijk gesloopt en het zag er naar uit aat het politieke middelpunt van de partij bij voor zitter De Zeeuw zou komen te liggen. Zijn nogal radikale opvat tingen hebben aarzeling in de KVP-gelederen teweeggebracht. De laatste tijd zorgt mr. Andriessen voor tegenvuur. Eerder gaf hij er blijk van andere ideeën te hebben dan dr. De Zeeuw als het om partij vernieuwing gaat. Ditmaal stelt hij zich op tegen de men taliteit die de Party van de Arbeid uitstraalt. Dit in verband met toenemende veronderstellingen dat KVP en PvdA elkaar spoe dig zouaen kunnen vinden in een herstelde rooms-rode coalitie. Andriessen geeft toe dat er op programmatisch gebied in zijn partij en in de socialistische kring wel langs dezelfde lijnen wordt ge dacht, maar dat wenst hij niet de doorslag te laten geven. Gelijk heeft hij. Programma's zijn in de praktijk van het politieke heden niet doorslaggevend. Maar het is wel de vraag of de stevige uit spraken van Andriessen in zijn eigen kring niet weer reacties zul len oproepen. 20 PAGINA'S Met deze opmerkingen illustreert mr. F. Andriessen, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, in een interview in het NKV-orgaan .Ruim zicht", waarom hij voorlop g nog niet veel voelt voor een coalitie rin KVP en PvdA zouden samen gaan. Hij is het niet eens met de suggestie, dat een kabinet met de PvdA een wezenlijk ander uitzicht, zou kunnen bieden op een sociaal vooruitstrevend beleid dan de hui dige coalitie Overigens vindit hij het niet „onbe grijpelijk", dat meit name in de vak beweging wordt uitgekeken naar een kabinet van PvdA (met 'D'66 en de PRR) en confessionelen. Keihard Over de lonen en prijzen zegt mr. Andriessen, dat er voor 1973 „kei harde" afspraken moeten worden ge maakt, zodat de gestelde normen niet worden overschreden. Volgens hem is het arbeidsvoorwaardenplan 1972 op dit punt niet geslaagd. Mr. Andriessen meent dat op lan gere termijn een structurele matiging onmogelijk is zonder inkomensbeleid. Hij zal de wens van de vakbeweging t.a.v. een verplichte openbaarmaking van alle inkomensverhogingen on dersteunen. Hij zegt verder, dat hij het onrede lijk zou vinden als de vakbeweging medewerking aan het herstel van de economie zou weigeren indien de overheid gezien haar verantwoor delijkheid voor het algemeen belang in de beleidssfeer uiteinde" ijk an dere accenten legt dan de vakbewe ging verlangt. Enkele concrete wensen van de vakbeweging hebben overigens ook bij hem hoge prioriteit: optrekking van de aow tot het netto minimum loon, verhoging van de belastingvrije voet en geen verhoging van het laagste btw-tarief. Het doorgaan van de inflatiecorrectie 1973 is voor hem geen els. Hij tekent hierbij aan, dat een bewuste verzwa ring van de tarieven van de in komstenbelasting in feite „rechtvaar- Een van de eisen die de vakbewe ging als voorwaarde zal stellen voor medewerking aan het matigingsbe- leid, uitbreiding van bepaalde collec tieve voorzieningen, wil mr. Andries sen nu nog niet onderschrijven. Hij is er nog niet van overtuigd, dat een matiging van de loonkostenstijging, in 1973, bijvoorbeeld tot tien pro cent, al genoeg soelaas biedt om daaraan te kunnen denken. Meer gelid voor de we: k!oo jhisidübestrijding acht hij wel gewenst. Willem Ruska (op de foto links) heeft zich in de Voorburgse Vlie germolen een groot (judo) kam pioen getoond. De Amsterdamse judoka werd zowel Europees kam pioen bij de zwaargewichten als in de afdeling „alle categoriën". Ruska versloeg o.a. de Russische beer Koeznetsov, een man van wie insiders beweren „dat ze hem elk jaar eerst moeten vangen na een langdurige jacht" 9 The Beach Boys al vele jaren actief in het popwezen waren in Nederland en gaven een con cert PAGINA 5 Verdriet was er zowel in Arnhem als in Volendam. Vitesse werd na een één-jarig verbluf in de ere divisie teruggewezen en ook de jongens van Pé Mühren moesten weer eens in hun zo zoetjesaan „beruchte" heen-en-weer-botter stappen. PAGINA 7 EN VOLGENDE 9 In een Haags pension werd het afgelopen weekeinde een Surina mer met tien diepe messteken om het leven gebracht PAGINA 13 ARNHEM/DODEWAARD Vanochtend is de kernenergie centrale in Dodewaard voor onbepaalde tijd gesloten omdat er mogelijk'zwakke plekken in de pijpleidingen zitten, die aan sluiten op het reactorvat. Daardoor zouden te zijner tijd nieu we lekkages kunnen optreden. Er zal een diepgaand onderzoek worden in gesteld dat volgens de directie ten minste enkele weken zal gaan duren. De aanleiding tot de sluiting zou den de uitkomsten van laboratorium proeven zijn, die werden genomen na de moeilijkheden met enkele aanslui tingen van het reactorvat eerder dit Jaar. De uitkomsten zouden nogal verontrustend zijn geweest. In maart van dit jaar deelde de minister in antwoord op vragen uit de Kamer nog mee dat de kernenergiecentrale volkomen veilig was. Wel werd toen gezegd dat bij de Glenda Jackson was gister avond niet in Hollywood waar haar een „Emmy" de bekend ste Amerikaanse tv-onderschei- ding was toegekend voor haar rol als koningin Elisabeth De Britse actrice moest na melijk gewoon doorwerken. Wel aanwezig was Peter Falk die een „Emmy" kreeg voor zijn rol in de serie „Colombo". De Britten kwamen er bij deze prijsuitreiking goed af. De serie Elisabeth R. werd bekroond als de beste, en ook de zes vrouwen van Hendrik VIII haalde prijzen weg. bouw fouten waren gemaakt, waar door reparaties moesten worden uit gevoerd waarbij de arbeiders bloot stonden aan een vrij hoge radioactie ve straling. De Volkskrant weet vanochtend te melden, dat door een structurele ver zwakking van het materiaal een groot aantal andere onderdelen van de centrale aangetast kan zijn. Mocht er een nauwkeurige inspectie noodzake lijk zijn dan is het misschien wel noodzakelijk, dat de hele splijtstof lading uit de reactor wordt verwij derd, een karwei dat tenminste en kele weken zal duren. Maar ook wanneer de splijtstoffen zijn verwijderd zullen de arbeiders die aan het vat moeten werken gebon den zijn aan strenge tijdslimieten, j Mochten er werkelijk duidelijke ma teriaalgebreken aan het licht treden, dan is het vrijwel zeker dat de cen trale gedurende lange tijd buiten be drijf zal moeten blijven. Aanvankelijk wat het plan om pas volgend jaar het gehele leidingnet te controleren, maar de Arbeidsinspectie vond het te riskant het onderzoek nog langer uit te stellen. LEIDERDORP De leerlingen van de Simon Stoelschool in Lei derdorp hadden vanmorgen een on verwachte vrije ochtend. Op de vloer van de hele school stond een laag water van 10 centi meter, ontstaan doordat de in de school aanwezige brandslang was gesprongen. De brandweer is de hele morgen ln touw geweest om de school weer watervrij te maken. Over de oorzaak van de lekkage tas. men nog in het duister. Dat de slang opzettelijk Is vernield wordt echter onwaarschijnlijk geacht. Den 4den Mei 1871 heeft de kommandant van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, de kapitein-luite nant ter zee J. A. H. Hugen- holtz, in het station Elmina (West-Afrika), zich niet ont zien den jongen De Loortie, wegens eene disciplinaire overtredingte doen afstraf fen op het dek, in presentie van al de zich aan boord be vindende schepelingen met knuttelslagen op het bloote lichaam zoodanig dat de jon ge mensch bij den twaalf den slag geheel buiten kennis werd weggedragen. Een paar dagen later, hersteld zijnde, ontving hij op dezelfde wijze de rest der hem toegedachte straf (18 slagen). Geluk kig behoort dit onder de groote uitzonderingen, en kan men in den regel er staat op maken, dat de zee-officie ren zich zulke handelingen schamen zullen. Vandaag 50 jaar geleden: Volgens de Eclair(Pa rijs) heeft de Duitsche gene rale staf zich, ingevolge het op 5 April tusschen Duitsch- land en Rusland geslo ten verdrag, verbonden tot levering aan het roode leger van een hoeveelheid wapens en proviand voor 180 regi menten infanterie, alsmede 't zware veldgeschut voor 20 di visies infanterie. Bovendien zou Duitschland Rusland's vloten reorganiseren door het zenden van instructeurs, en 500 vliegmachines leveren. Volgens berichten uit Ko penhagen is op de petroleum- velden van Bakoe Rusland een reusachtige brand uitge broken. De brand zou door sociaatr evolutionair en zijn gesticht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1