Caesar Springer ziet zich als )d van de Duitse krantenwereld prinamer vermoord in laagse pensionkamer AV Holland met knappe start zege De Vries wint op Hockenheim Sportsplinters Atletiekcompetitie 16 MEI 1972 Drie maanden lang plozen in Münster een hoogleraar en zijn studenten de krant „Bild" uit. Daarna publiceerden zij een vernietigend rapport over de ma- leri] op het blad, waarvan dagelijks 3,5miljoen exemplaren worden verkocht nieuws t:rt. Persvrijheid is geen vrijheid tot misleiding door het vervalsen en onder- berichten, door het ophitsen van gevoelens en door persoonlijke laster". (Van onze correspondent) oek had zioh geconcen- ,Ost-politik", die Ma jrzwijgen van positieve |6n (bijvoorbeeld de «fi van Brandts beleid jldou of het feit dat Nobelprijs als waarde- lijn politiek kreeg) en en van crises en van de Berlijnse muur, sequent vals wordt be- gaarste wapen van de dagbladuitgever in Eu- Springer, hl wiens ogen van de regering-Brandt gevaar is, niet alleen ad, maar ook voor jde hele vrije wereld". Westduitse dagblad - 30 pot. en de tijd- rkt voor 16 pet. in grote zondagsbladen cM ontag (oplaag 2,6 mil- Welt am Sonntag tbben praktisch geen me meer. hi| nacht wordt aardig door het feit dat re- inclusief de Bonds- ch steeds weer braaf 2II ewen voor Bild, Welt eliteblad, oplaag zondagsbladen, wier de regering verdacht ten val te brengen. Welt door ijverige -Si en en slim selecteren- II-Jidenten gebeurt, doen van Bild met de gelijks schrijvend over che onmacht van de lezers voorliegt dat ratificering van het Moskou kapitale her- zullen eisen, past in die veel verder gaat r/Rlfichte strijd tegen de politiek. En dit is staaltje van Sprin- inipulatie: praktisch oorpagina was nodig pita-le kop „driehon- verliezen hun werk", was meegedeeld dat erklozen in de eerste jaar tot 300.000 zou Sll kunnen oplopen. Ei- waren op dat moment echter al 270.000 werklo zen. Machtsmisbruik Het is machtsmisbruik door een man, die zelf als zondagsredenaar en schrijver zijn onafhankelijke oppositie tegen de huidige rege ring aanvult. Inde Engelse Daily Telegraph is van zijn hand te le zen geweest: „Overal in de Wes terse wereld schijnen de mensen blind te zijn voor het gevaar, zoals hun vaders meer dan 20 jaar geleden blind waren". Zo presenteert hij in wezen Adolf II die het pseudoniem Willy Brandt voert. In zijn onlangs verschenen boek „Van Berlijn uit gezien" schrijft hij hoe gemakkelijk het positie kiezen voor hemzelf is" „Hier in Berlijn is een blik ui! het venster genoeg om het te be grijpen. Alleen wie blind is. ziet de werkelijkheid niet". Die schijnbare rechtlijnigheid staat in de grondwet van het im perium dat Axel Caesar Springer ADVERTENTIE m (TESSA, fijn datje d'r bent na de oorlog heeft opgebouwd. De op 2 mei 1912 in Hamburg-Altona geboren zoon van een kleine uit gever was in 1946 één van de eer sten die van de geallieerden de li centie kregen voor het uitgeven van een krant, de „Nordwestdeut- sche Hefte". Al hadden de over winnaars bepaald dat geen enkele Duitser twee licenties zou mogen hebben, niettemin kon hij datzelfde jaar het programmablad „Hör Zu'' van de Britse uitgever overnemen. In 1948 vestigde hij het Hambur ger Abendblatt (oplage nu 290.000), in 1952 Bild en in 1953 kwam een eerste hoogtepunt met de aankoop van de uitgeverij die onder andere het dagblad Die Welt publiceerde, door de Britse bezetters bedoeld als een Duits zusje van „The Times". Waar haalde de „gediplomeerde zetter, drukker, redacteur in klei nere en middengrote redacties en persbureau's (Springer over zich zelf) het kapitaal vandaan om kranten op te richten en zelfs Die Welt te kopen? Hij moet schatrij ke en invloedrijke vrienden heb ben gehad. Vanuit de DDR (al zo lang drukdoende Springer als een gevaar niet alleen voor Duitsland maar ook voor Europa te verko pen) is gewezen op zijn hechte banden met de Britse controle-of ficier voor perswezen in Noord- Duitsland. Maar beslissend waren volgens deze bron zijn betrekkin gen met de grote man van de Duitse bank ABS, met bankmag naat Schacht en bijvoorbeeld met de latere manager van het Kruppconcern Beitz. In Hamburg werd de basis gelegd voor het huis Springer dat zal werken volgens vier in statuten vastgelegde principes: O toonbeperkt inspannen voor het vreedzame herstel van de Duitse eenheid in vrijheid in een verenigd, vrij Europa; het nastreven van een verzoe ning tussen Joden en Duitsers met inbegrip van de ondersteu ning der levensrechten van het Israëlische volk; de afwijzing van iedere vorm van politiek totalitarisme; de verdediging van de vrije so ciale markteconomie. Nu schrijft Axel Springer in de hypermoderne wolkenkrabber te gen de Berlijnse muur: „Terwijl ik probeer te verklaren waarom dit boek („Van Berlijn uit ge zien") moet verschijnen, gaat mijn blik over de stad die de „Heimat" van mijn overtuiging is geworden. Ik zie in beide delen van deze stad straten, huizen en voor alles mensen bij wie ik hoor van wie niets mij zal scheiden, geen dreigement, geen verlokking, geen misverstand". Persoonlijke actie Die uitdaging betekent niet alleen dat Axel Springer zijn kranten inzet voor de strijd tegen een regime dat verzoening wenst, maar dat de grote man zelf ook heftig in de aanval is gegaan. Hij presenteert de Duitse Atlantische Vereniging nog niet eerder gepubliceerde fei ten, afkomstig van de Russische Duitsland-expert Beresjkow. Fei ten waaruit blijkt dat de Berlijn- overeenkomst de toekomst van de stad in groot gevaar brengt. Later meldt alleen „Nachrichten" Sprin gers informatieblad voor journalis ten, dat Beresjkows woorden ver keerd weergegeven zouden zijn. Daar voegt Nachrichten dan als enig commentaar aan toe: „Vast staat: de Duitse dag- en weekbla den wijdden aan de rede van de uitgever ongebruikelijk veel plaats". Springer waarschuwt tegen de op mars van linkse radicalen in het bestuursapparaat. Hij roept de Vertrübenen (vluchtelingen) op hun begrippen van recht en vrij heid niet prijs te geven. Hij wijst erop dat hij al in 1958 bij Croesjt- sjow op beozek ging en toen andere taal zou hebben laten horen dan nu Brandt en Bahr „Ik ben zelden in een land met zoveel ophef ontvangen als in 1958 in Rusland. Het was het luidste politieke gesprek dat ik ooit ge voerd heb". Die laatste uitspraak heeft de af gelopen weken een paar onbere kenbare journalistieke vriende van Bondskanselier Brandt in het ge weer gebracht. Spiegel-uitgever Augstein schrijft onder de kop „De nutteloze idioot" dat het alle maal klopt omdat Springer verder alleen in Israël met ophef is ont vangen en wat het gesprek in Moskou betreft: „Alle deelnemers zijn dood of zo goed als dood". Stern-hoofdredacteur Nannan: „Ophef en geluidssterkte zijn ver geefs geweest". Kort na het bezoek van Springer, die (zo schrijft Augstein) „onge veer in de geestesgesteldheid van Rudolf Hess naar Moskou is ge reisd" om persoonlijk te regelen waartoe Adenauer niet in staat was, kwam Chroesjtsjows blokkade- van Berlijn. Sindsdien staat een onverzoenlijk anti-communisme boven Springers vier principes. En omdat hij geen Hess is of een Don Quichot is Axel Springer voor de regering in Bonn thans een gevaarlijke oppositie. Hetze In de directe confrontatie publi ceerden de Springer-bladen via informanten in de top van het re geringsapparaat geheime ver- dragdooumenten. Het kwam tot een publieke disoussie in de Bondsrepubliek toen de schrijver Heinrich Böll zbild van een lynoh-hetze beschuldigde. Het blad had in een permanente campagne tegen linkse extremisten in grote opmaak gemeld: „Baader- Mein- hof-bende moordt verder", hoe wel onzeker was of die bende met een beschreven moord iets te ma ken had. Een niveau hoger zijn het in Die Welt de commentatoren die links-extremisme en regeringspol i- tiek aan elkaar knopen. Dat een Joodse hoogleraar, die nu bij Springer de naderende ondergang van Duitsland predikt dezelfde is die eens vol onbegrip voor zijn ei gen positie Hitiers germanendom verheerlijkte, valt alleen de kritici bij Der Spiegel op. In de DDR is keurig geregistreerd hoeveel oud-nazi's in Springers dienst staan. Het is niet verras send in dit milieu dat het er veel zijn, maar ook niet belangrijk meer omdat er een nieuwe garde commentatoren is die in de oorlog zo goed waren en daarom nu in dit land bijna onkwetsbaar zijn. Toen Welt am Sonntag (WAMS) William S. Schlamm de bons gaf omdat hij zelfs voor de allerdom- sten te ongeloofwaardig was ge worden, kwam de bekende schrij ver H. H&be als „tijdcriticus" naar voren. Habe besprak onlangs in de „WAMS" de vele brieven die hij ontvangt: „Bijna alle brieven (ik Axel Caesar Springer getuig de in het proces tegen de verde diger van prominente vertegen woordigers van radicale studen tengroeperingen, Horst Mahler. zeg het zonder onbescheidenheid: het hoort erbij) prijzen mijn moed. Gaat u zo verder, laat u niet klein krijgen, heet het ref rein. Hier moet ik inhaken, er is geen moed nodig om de waarheid te zeggen nog niet". Habe begrijpt echter de vertwijfe ling van zijn lezers: „Deze rege ring heeft de deur geopend waar door het oosten het westen bin- NENGLIPT. Vriendelijke uitzonde ringen spelen daarbij een onbedui dende rol. De duivel heeft veel maskers, als duivel presenteert hij zich zelden. Economische hulp aan een bankroet systeem dat zonder die hulp naar de haaien zou gaan. Op de tijger der inflatie rijden de apocalyptische ruiters van de re volutie". Elk citaat van Habe zou teveel eer Zijn als zijn werk voor Springers mentaliteit niet typerender was dan al het geschrijf van die oude heren die eens Goebbels dienden. Habe schrijft hoe hij vertwijfeld HOCKENHEIM Tijdens inter nationale motorsport-wedstrijden op het circuit van Hockenheim legde Jan de Vries met Kreidler beslag op de eerste plaats in de 50 cc klas se. Tweede werd de Nederlander Theo Timmer op Yamathi. Verdere uitslagen van de wedstrijden op Hockenheim: 125 cc klasse: 1. Gert Bender (W. Did.) op Maico. De Ne derlander Cees van Dongen op Ya maha werd derde; 350 cc klasse: 1. Walter Sommer (W.Dld.); 500 cc klasse: 1. Jack Findlay (Oostenrijk) op Jada. Zondagmiddag werden op het circuit van Salzburg de motor races gehouden om de Grote Prijs van Oostenrijk, tellend voor het we reldkampioenschap. Uitslagen: 250 cc klasse: 1. Boerje Jansson (Zwe den) op Derbi; 350 cc klasse: 1. Gia- como Agostini (Italië) op Mv-au- gust; 125 cc klasse: 1. Angel Nieto (Spanje) op Derbi; 500 cc-klasse: 1. Giacomo Agostini (Italië) Mv-au- gusta. De Nederlander Rob Bron op Suziki werd vierde. Gewichtheffen Bij een na tionaal toernooi in Moskou hebben Russische gewichtheffers vijf we reldrecords gebroken. In de half- zwaargewichtklasse drukte Valeri Tsjari 178 kg (0,5 kg meer dan zijn landgenoot Kalatsjnikov), trok hij 154,5 kg (1 kg meer dan de Fin Avellan) en bereikte hij een „Olym pisch" totaal van 527 kg (177,7-154,5 -195), hetgeen 2 kg meer was dan Boris Pavlov (Rusland) Bij de zwaargewichten overtrof Joerl Jakoebovski zijn landgenoot Jan Talts in de Olympische drie kamp met 2,5 kg: 590 kg (210-170- 210). Het drukken van 210 kg bete kende een verbetering met 2 kg van het wereldrecord van Joeri Kasin. De laatste bereikte later op de dag ook een driekamptotaal van 210 kg. Wielrennen De Nederlandse wegkampioen Keetie Hage heeft za terdag in Geraardsbergen een weg wedstrijd over 45 kilometer gewon nen zij legde de afstand af in 1 uur en 15 minuten. Voetbal Nederland won de eerste wedstrijd voor groep a van het UEFA toernooi met 10 van Noorwegen. De ploeg speelt op de 15e voor de tweede maal, namelijk tegen Polen. Het enige doelpunt in het duel te gen Noorwegen, dat in Gerona werd gespeeld, scoorde Gruben in de 60e minuut. naar het hoofd grijpt temidden van alle blijkbaar verblinde intel lectuelen, die de indruk wekken naar een gekkenhuis te verlangen. „Ik begrijp Jullie, vrienden. Jullie zijn klaarwakker. Je kunt niet wakker genoeg zijn". Geruststellend schrijft Habe ech ter ook (zij het vanuit zijn visie); „Een intelligent volk is slechts be perkt manipuleerbaar". LEIDEN De herenteams van AV Holland en De Bataven zijn in de atletiekcompetitie goed van start gegaan. Holland behaalde gisteren in de Leidse Hout met 20.349 punten een knappe overwinning in zijn eerste klasse-poule terwijl De Ba taven met 18.836 beslag legde op de tweede plaats. De Spar- taan-Lisse deed het met 18.163 punten niet zo geweldig. Beter verging het de Lisser dames die in de hoofdklasse-wedstrijd te Amsterdam vijfde werden: 15.173. De damesteams van De Bataven en AV Leiden, beide tweedeklassers, kwamen in Lei den tot behoorlijke scores, resp. 11.387 en 11.310 punten. \AG In zi n kamer in een pension aan de pai torstraat is het afgelopen weekeinde de 22- namer Emilius F. Feller met tien diepe mes- nik en borst om het leven gebracht. ■enb 'netje van het slacht' lijk toen ze gister- ie B binnen kwam. Het een plas bloed in 'kamer, met een deken man was slechts ge- Merbroekje. De moor niet gepakt, maar tien -DJ l]n al meer dan vieren- a 3 Uk met de zaak bezig. tt,"st heeft vandaag de loffelijk overschot ver- li Is afkomstig uit het Wjne in Suriname, 1 in Nederland was, is Door Henk Huigen nog niet duidelijk. Hij is vorig jaar wegens diefstal met de politie in aan raking geweest. Wat zijn beroep was, Is al evenmin duidelijk. De ene keer noemde hij zich kok, dan weer stu dent of beroeps basketbal-speler. Vriend Feller woonde samen met ,een vriend, in de voorkamer op de bega ne grond van het pension. Het gro te herenhuis wordt verder nog be woont door elf Tunesische arbeiders De identiteit van de mede-kamerbe woner is nog niet bekend. Ook hij is echter afkomstig van de Antillen of uit Suriname. De afgelopen dagen is hij niet in het pension geweest-. Het vriendinnetje van het slacht offer had een afspraak en ze begreep niet waarom er gistermiddag om half een 's middags niet werd open ge daan. Nadat ze op de kamerdeur had gebonsd, vroeg ze de Tunesiër Salah om hulp. Salah vervult in het pen sion de fijnctie van waarnemend- conciërge en hij heeft van elke kamer een duplicaatsleutel. Samen met het meisje ging hij de kamer binnen. Bloed lag op de grond en bloedspat- ten zaten tot hoog tegen de muren. „Kijk, dkarriep het meisje vol afgrijzen toen ze in de hoek van de kamer tegen een kastdeur het gedeel telijk door een deken bedekte lijk van haar vriend zag liggen. Alarm Een tweede Tunesiër, de 25-jarige Bomi, sprak van alle inwoners het beste Nederlands. Hij hol de de straat op om de politie te bel len. In gebroken Hollands vertelde hij was er was gebeurd. Nog geen minuut later stond de eerste politie wagen voor de deur. Rechercheurs telden tien messte ken. Bloedsporen vonden ze ook in de keuken, die schuin naast de kamer van Feller ligt. Het mes is nog niet gevonden. De politie-arts constateer de dood en schatte dat de moord moet hebben plaats gevonden tussen zaterdagmorgen en zondagmorgen vroeg. Eerste klasse Heren: AV Holland gaat dit Jaar een se rieuze gooi doen naar één van de drie promotieplaatsen naar de hoofdklasse. De Leidenaars, die na de eerste competitiedag tweede staan (achter Sparta), boekten in de Leidse Hout een serie knappe over winningen. Martien van de Hoorn won de 1500m (4.01.9), Cor Kanbier en Gerrit Zijlstra liepen naar een dubbele zege op de 400m. (respectie velijk 51.9 en 52.6), Rob Pommee, was de beste hoogspringer (1.85), Harry Frauenfelder eerste bij speer werpen (59.84) en Mark van Vliet kon het beste overweg met de pols stok (4.00). Bovendien eindigden de estafettes 4x100 m (Zijlstra, Monsels, door Bert Pauv Kanbier, Verhoef) en 4x400m (Min gelen, Frauenfelder, de Wit en Kanbier) in Holland-zeges, resp. 43.9 en 3.31.2. Tel daar nog een aan tal prima prestaties bij als de pols hoogsprong van Hans van Noort (3,70) i de vertesprong van Rob de Roo (6.41), de sprints van Alfred Verhoef en Eddy Monsels (resp. 11.3 en 11.4) en de 800m van Dré de Wit (2.00.9) en de zege is voldoende verklaard. De Bataven moest het met één overwinning stellen Aat van Vel- zen won de 400 m horden in 58.2 maar kwam op alle nummers goed mee. Vooral op de middenafstand kwamen goede tijden op de klokken. Clemens van Rooden dook op de 800 meter onder de 2 minuten (1.59.2) en noteerde op de 5 km 15.40.2. Leo Mooyman liep de 800 m in 2.01.6 ter wijl Gert Ooms op de 1500m naar een knappe 4.04.3 draaide. Huub Ro vers kwam op de 400m horden tot 61.8 terwijl gerard Brugman de 400m vlak In 52.9 aflegde. Op het tech nische vlak was Cees Pley met een discusworp van 37.82 en een speer worp van 48.66 goed op dreef. Een teleurstellend De Spartaan boekte via Wim van Gerven een zege op de 5km (15.09.8) en had verder zijn sterkste troeven in Leo Duivenvoorde (800m m in 1.58.8). Aat Kortekaas (400 horden in 58.4). Wilfred Benjamins (ver 6.46). Pieter Waaning (5km in 15.19.9) en Aat van de Poel (speer 48.10). Hoofdklasse: dames: In Amsterdam kwamen de Spar taan-dames goed voor de dag. Jo ke van Gerven finishte op de 800m na 2.12.8 met voor Hennie Grimber gen 2.18.6. Het kogel/discus duo Mar- ga en Lia Kortekaas had de vorm te pakken. Voor Marga resp. 12.83 en 39.78, voor Lia 11.16 en 36.50. Natuurlijk verzamelde ook Mieke van Doorn weer de nodige punten (100 horden in 14.9 en hoog 1.65), terwijl ook Janet Meskers „uithaal de": 100m in 12.8 en 400m in 60.8. Francien Bakker kwam voorts op de 200m tot 27.7 en sprong 5.11m ver. Tweede klasse dames: De teams van De Bataven en AV Leiden waren aan elkaar gewaagd. Batavinnen Mia van de Harg en Marjan Biegstraten deden het op de 100m prima, 12.9 en 13.2 terwijl ook Trees van de Holst flink in de bus blies (kogel 10.43 en discus 29.50). Ria van Dijk bleek bij het speerwer pen de beste: 32.71, Nicollne van de Hoorn liep nog een behoorlijke 800m (2.26.4). Voor AV Leiden tik te het hoogspringen goed aan: Wil- ma Neuteboom over 1.50m en Els Wink over 1.45 m. Els Wink had ook een aardige vertesprong (4.70). op de 4xl00m kwam De Bataven tot 52.6 en AVL tot 53.8. Derde klasse dames en heren De tweede herenploeg van AV Hol land verzamelde in Vught. ondanks de diskwalificatie van Pieter Burg- graaf op de 110m horden, 5710 pun ten waarmee het team op de 8ste plaats (van de 15 teams) eindigde. Uitschieters waren de mooie verte- sprong van Frans Krone (6.13), de 1500m van Maarten Noort (4.29.3), de 3000m van Aart de Rade (9.52.2 en de kogelstoot van Dik de Haan (10.26). De Holland-dames werden in Amsterdam uitstekend tweede (5327 punten) achter AV'23. Goed was de 4xl00m estafette Marina Boon. Ineke Altona. Slja Speel man en Loes Deyn die ondanks de storm op 56.9 uitkwam. Ineke Alto na liep de 800m in 2.36.8 terwijl Ma rina Boon de kogel naar 8.52 m stootte.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13