Bonn hangen de Ostvertrage de keel uit iezoek Nixon aan Moskou aat toch door K-LEDEN KISSINGERS STAF PROTESTEREN Mussolini zou Pius de hebben elfde laten vermoorden issen eisen onmiddelijk stopzetten blokkade iNDUIZEND DEN IN EROENDI TfflOE ROEPT NU OOK 18- JARIGEN OP Weduwe DeGauIle slaat invitatie Elisabeth af Mansholt roept ambassadeur van Griekenland ter verantwoording )4<j 12 MEI 1972 BUITENLAND jj De televisieserie Duitse Bondsdag" krijgt ólgende week woensdag- het zoveelste onver- vervolg. Het moet nu jj£ de allerlaatste afleve- Timmers want zelfs CDU en nden dat omstreeks 18.00 ontknoping dient plaats de stemming over de »n van Moskou en War- ndien is het publiek het dig zat. Overal in dit land bespeuren dat men het pstvertrage" niet meer ren. Oppositieleider Bar- chien geen ongeijk |n uitspraak dat „alle ïoten herademen nu wij oberen om tot overeen stemming te komen", maar met ieder uitstel krijgt de geloof waardigheid een volgende knauw. De „speciale verslaggevers" die uit Oost-Europa naar Bonn zijn gereisd om het spektakel te verslaan en na de zielige verto ning van afgelopen woensdag hun hotelkamers weer voor een week extra moesten laten re serveren, worden dagelijks knorriger. Een Russische Jour nalist vond dat Bonn nu ook weer niet de indruk moet wek ken alsof de SowJet-Unie zonder die verdragen niet verder kan. Nu moet eerlijkheidshalve worden gezegd dat de oppositie steeds heeft geprobeerd de zaak te relativeren, maar dan wel om waarschuwingen tegen het verdrag met Moskou aan te dik ken. Dat gebeurde indertijd met een pathetisch „Ik zeg alleen maar Chinavan Kurt Georg Kiesinger. Afgelopen woensdag zinspeelde Barzel voorzichtig op Vietnam, Maar provincie-theater is het ook weer niet wat Bonn nu al wekenlang ln directe uitzendin gen op de beeldbuis heeft ge bracht En tegen de gebeurte nissen in Vietnam daar zijn ook commentatoren in Duitse kranten zich terdege van be wust steken absurditeiten van het politieke spel in Bonn des te dramatischer af. Wekenlang is een stel politici in feite op zoek geweest naar een alibi om leden van de oppositie, die al lang voor waren, nu ook echt voor de verdragen te laten stemmen en zo voor een meer derheid te zorgen. Van pure uit putting struikelden zij uitgere kend toen het doel bijna bereikt was. Het enige positieve dat over het debat van woensdag te zeg gen valt, is dat het tenminste een verstandig einde kreeg, namelijk de verdaging. Brandt, Scheel, Barzel en al die ande ren met dikke wallen onder de ogen hebben nu nog eens een week de tijd om een royale meerderheid voor het histori sche werkstuk bij elkaar te pra- De vermoeidheid kan het eni ge excuus zijn voor het feit dat minister Scheel (in een bar slechte rede juist omstreeks koffietijd, als men in een televi sie-democratie zijn sterren aan het woord laat) woensdag tegen de avond nog altijd over de ver dragen wilde laten stemmen. 's Ochtends al was vastgesteld dat Otto Christian Knut Hans Konstantin Hubertus von Kühl- mann, freiherr von Stumm- Ramholz (de dwarsliggende li beraal, die in de omgang wat oneerbiedig Ktihlmann-Stumm heet) en bovendien de laatste deserteur uit de SPD, Günther Müller (hij heeft in München enkele dagen geleden een nieuw partijtje gesticht) na een order debat tegen de regering hadden gestemd. Dat een meerderheid van de Bondsdagleden voor de verdra gen zou hebben gestemd, was woensdag hoogst onwaarschijn lijk. Van de oppositie was toen in elk geval geen hulp te verwachten. Barzel had immers uitstel gevraagd, toen de Sow- j et-Unie niet erg gelukkig bleek te zijn met de verklaring waar over regering en oppositie het eens waren geworden. Brandt en Scheel hebben zich ingespannen om duidelijk te maken dat de Russen alleen maar opheldering wensten en die hadden gekre gen zodat de verklaring eenvou dig zou kunnen worden aangeno men. Op dat moment was die inspanning echter zinloosi Eer bestond onder meer door een indiscretie (we zijn hier in Bonn) waarin over „be zwaren" was gesproken bij de oppositie onzekerheid over de betekenis van de reactie uit Moskou. Wellicht zou het ge makkelijk zijn geweest om Bar zel uit te leggen, dat het alle maal om een misverstand ging, maar veel moeilijker en vooral tijdrovender zou het daarna voor Barzel zijn geweest om zijn fractie, die enkele Jaren zo on genadig tegen de verdragen heeft gestreden, de zaak uit te leggen. Pas 's avonds bleek dat de regering toch nog wakker ge noeg was om Barzels' positie en haar eigen belang goed te over zien- Een smadelijke kapitulatie op dit moment zou de kans op een royale meerderheid volgen de week woensdag verbeteren. Bovendien zou er door worden gezorgd voor het handhaven va het zo moeizaam tot stand ge komen contact met de oppositie. Zonder haar medewerking kan de regering-Brandt nu tenslotte zelfs haar begroting niet meer laten aannemen. En als, om uit een onmogelijke situatie te ko men, in de herfst toch ver worden gehouden, is ook dat een zaak die alleen goed kan worden geregeld, als Brandt en Barzel zaken met elkaar kunnen doen. OSKOU/SAIGON/WASHINGTON (AFP, Tass, UPI, AP, DPA) Enkele ïadat de blokkade van de Noordvietnamese havens effectief was geworden door scherp stellen van de al eerder uitgezette mijnen heeft de Sowjet-Unie in een tgsverklaring geëist dat de Verenigde Staten onmiddellijk hun blokkade stopzet- egelijkertijd maakte de Russische minister van Handel Nikolai Patolisjew een an de onzekerheid over Nixons bezoek aan Moskou. Patolisjew. die met de Rus ambassadeur in Washington Dobrinin een gesprek had met Nixon en Kissinger zei iep dat hij nooit getwijfeld heeft aan het doorgaan van Nixons bezoek (22-30 an de Russische hoofdstad. vraag of met het oog op de ontwikkelingen in Vietnapi !k wel zou doorgaan zei Pa st: "Wij hebben er het minst aan getwijfeld. Ik liet waarom u die vraag lijfelt u er aan? Hoewel ezoek dus door blijft gaan Westerse waarnemers de ilisjews mededelingen voor- htig". Het Kremlin iwde dat de blokkade van Vietnamese havens een "ge en glibberige weg is die )t een verdere verscherping internationale spanningen in". Gevaar ssische verklaring zegt ver- het leggen van mijnen ingangen van Noordvietna- ivens en „rechtstreeks" ge- ilevert voor schepen en be- a van vele staten die voor het Vietnamese volk a". and heeft de Verenigde Sta- recht gegeven de vrijheid eepvaart op volle zee te be- aldus de verklaring, waar- Amerikaanse stap een ern- ïending wordt genoemd van (meen erkende beginsel van leepvaart". ierikaanse regering draagt de irantwoordelijkheid voor de e gevolgen van haar "on- handelingen", zo wordt in de 'ALA (DPA) Bij de bloe- tand in Boeroendi zijn vol- irzichtige schattingen onge- 100 mensen gedood. Het leger de controle over de kleine taanse staat weer volledig in te hebben. verklaring gezegd, waarin de sowjet- unie tenslotte het vertrouwen uit spreekt dat haar standpunt door de regeringen en volkeren van alle vredelievende landen wordt gedeeld. Voordat de mijnen gistermiddag om 12 uur op scherp werden ge steld hebben verscheidene schepen Haifong verlaten. Daarbij waren en kele Britse en zeker een Russiche vrachtboot. Noord-Vietnam maakte SAIGON (AFP, Reuter) Het re- gime-Thioe heeft in het kader van de afgekondigde staat van beleg 'n aantal maatregelen genomen die zelfs de grootste optimist in Sai gon ervan moet doordringen dat "het land in gevaar is", zoals president Ngoejen Van-Thioe in zijn rede zelf verklaarde. Behalve dat de dienstplichtige leef tijd is verlaagd tot 17 Jaar en uit gebreid tot 43 Jaar is een aantal maatregelen genomen die het le ven van de Zuidvietnamees en met name die van de drie miljoen in woners tellende stad Saigon, er niet aangenamer op maken. In verband met de verlaging van de dienstplichtige leeftijd zijn univer siteiten en andere hogescholen ge sloten. Afkeuringen zullen er min der zijn want de medische eisen voor de militair zijn ver ruimd. Er is een uitgaansverbod ingesteld van tien uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Er mogen geen paar denrennen meer worden gehouden, cafétaria's moeten sluiten en er is een extra belasting ingesteld voor bioscopen en restaurants. Er mag in het openbaar geen muziek wor den gemaakt en het dansen binnens huis is verboden. Openbare dansge legenheden waren al eerder geslo ten. gisteren bekend dat het de Ameri kaanse mijnen zal verwijderen en Amerikaanse oorlogsschepen tot zinken zal brengen die aan de blok kade deelnemen. In de zeven geblokkeerde Noord vietnamese havens lagen woensdag nog 36 buitenlandse schepen 27 uit communistische en 9 uit nie- communistische landen. De meeste bevinden zich in Haifong. Uit welingelichte bron in Moskou werd gisteren vernomen dat verschei dene Russische vrachtschepen die naar Noord Vietnam onderweg wa ren zijn teruggekeerd. Russische mij nenvegers zouden zijn uitgevaren om een weg vrij te maken voor Russische schepen die in Noord- Vietnam opgesloten zitten. Uit China kwam gisteren ook het eerste officiële commentaar. China De Chinese regering verweet gis teren de VS het handvest van de VN te schenden met het blokkeren van de Noordvietnamese havens. „Zolang het Amerikaanse imperialis me geen eind maakt aan zijn agres sie-oorlog tegen Vietnam en welke vorm deze agressie ook mag aanne men, of die nu door de VS zelf of door stromannen wordt gevoerd, of het gaat om gevechten op de grond, in de lucht of op zee, wij zul len resoluut het Vietnamese volk blijven steunen en helpen in zijn rechtvaardigde oorlog, tot aan de eindoverwinning", aldus de verkla ring. De Britse regering heeft haar am bassadeur in Peking opgedragen con tact op te nemen met de Chinese au toriteiten teneinde maatregelen te bestuderen die genomen zouden kun nen worden om een einde te maken aan de crisis in Vietnam. Premier Edward Heath, die dit gis teren heeft geantwoord op vragen uit het Lagerhuis, zei dat minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home naar Peking zal gaan en dat zijn Chinese ambtgenoot, SJi Peng-Fei, een bezoek aan Londen zal brengen. Een datum is nog niet vast gesteld. De Britse premier zei, dat hij nu best zelf naar Peking had willen gaan, doch dat de bezoeken van de ministers al waren geregeld. KOPENHAGEN - Denemarkens first lady heeft haar oude roeping weer opgenomen. De vrouw van premier Jens- Otto Krag, mevrouw Helle Virkner Krag is weer terug op het toneel. Zij maakt haar comeback in Cirkusrevyen de jaarlijks terugkerende revue met sati rische elementen in het bekende Kopenhaagse amusements park Bakken. Daarin speelt zij oia. en meisje van lichte zeden Er bestaat geen twijfel, dat mevrouw Krags toneelbezig heden het gesprek van de dag zullen vormen in de roddelhoeken van de Deense society. fjuttjó laï'P) üet weexoiaa „rans iv±aw;n" weet te meiden, aat raus pius ae enae in 1939 op last van Mussoiuu is vermoord, net be wijs voor de moord zou geleverd zijn uoor ae op zi leDruari van cut jaai overieuen uexen van net college van Karamaien, Kardinaal xisserant en 3i/unjiiceera zijn ui diens geneune uniei. nardmaai 'iissciiant zou van pitin £jjri geweest zijn geaenKscnriï- dxe n aantal gtnenne documen ten oevatten, uit te geven, maar zijn dood neietce dit. Paris maten" dat een deel van de ze geneijne documenten publiceert, zegt aat paus Pius ae eliae, cue de encyeneK uiig ai waarin het natio- L-socxailisme werd veroordeeld, on- aanxs zijn ziexte ae KerK met vaste nana Dieet oesturen. mj was op at- noogte van ae manipulaties van be- paame xtauaanae iascistenieiaers cue wnaen aat mussoiim op aezeiïae ma nier ais nitier ae strijd met ae Kers zou aanoinaen. Pius de elfde vroeg Kardinaal iisserant het Italiaanse episcopaat bijeen te roepen daar hij in aanwezigneid van ae Italiaanse bischoppen net iascisme wilde ver oordelen. Daags voor de bijeenkomst verzocht de paus zijn arts hem een injectie met een versterkend middel te geven om zijn rede volledig te kunnen uit spreken. Deze arts, Pettaci geheten, was de vader van de maitresse van Mussolini. Een paar uur na de in jectie stierf Paus Pius de elfde. ADVERTENTIE Rode Kruis door Israël gëmanipuleerd GENEVE (UPI, Reuter) De "Tri bune de Lausanne" schreef gisteren van "diverse zijden vernomen te hebben dat er blijkbaar een gehei me verstandhouding was geweest tussen de Israëliërs en de Belgische bemainning bij de overweldiging van Palestijnse kapers van een Bel gisch vliegtuig dinsdag J.l, De afgevaardigden van het Rode Kruis op het vliegveld konden met hun hoofdkwartier niet in verbin ding komen en werden misschien op zettelijk hierin gedwarsboomd. Het blad zegt dat een van hen "meteen begreep dat er iets aan de hand was" toen er 15 technici bij het vliegtuig kwamen. De Palestijn se kapers lieten drie bemannings leden uitstappen en een bemannings lid onderzocht de technici. De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend. yobk /Washington B DPI, AFP, DPA) Ne- e leden van de staf tory Kissinger hebben ver dat zij het besluit van pre- Nixon om mijnenvelden te voor de Noordvietnamese beuren en het ook niet Jn met de .intensivering van abardementen op doelen in folna. brief aan Kissinger, Ni- dvlseur nationale veiligheid, de negen dat zij "ver- zijn door het besluit van tident de Amerikaanse mi graties in Indo-China isiveren. dn brief, die gisteren werd leeerd, dringen zij er bij Ito op aan "alles te doen •gelijk is om de Ver. Staten gevaarlijke en valse positie te halen waarin zij geraakt zijn". "De verdere verspilling van mensenlevens in een vruchteloze en slecht geconcipieerde poging om de denkbeelden van de presi dent ten aanzien van het prestige van Amerika en de president te bewaren is voor ons als burgers en oud-leden van uw staf dubbel schokkend aldus de negen. Gebed De stroom van protesten tegen de oorlog in Vietnam en in het bijzonder tegen de Amerikaanse blokkade van Noordvietnamese havens is gisteren behalve in de Verenigde Staten zelf, ook in an dere landen, onverminderd voort gegaan. Er werden tientallen ar- estaties verricht. De protestdag begon in de Ver enigde Staten al vroeg toen een tiental leden van het Amerikaan se Congres, onder wie senator Ed ward Kennedy, zich om 7 uur in dë ochtend voegden bij meer dan vierhonderd betogers die op de trappen van het Capitol een de monstratief gebed hielden tegen tegen het plaatsen van mijnen op scherp gesteld. Bij de basis van de Amerikaanse luchtmacht In West- over, in Massachusetts, werden enkele honderden mensen gearres teerd die daar een demonstratie tegende oorlog hielden. Het was de achttiende protestdag in West- over, waar in die periode bijna 900 arrestaties zijn verricht. In het gebouw van de Verenig de Naties ketenden zeventien de monstranten zich in de zaal van de Veiligheidsraad aan de zetels vast. In een verklaring eisten zij dat de Verenigde Naties Amerika president Nixon ingediend wegens oorlogsmisdaden zouden veroordelen. In Boston werden naar schat ting 100 arrestaties verricht. Be togers blokkeerden daar de toe gang tot een recruteringslokaal door op de grond te gaan zitten. De felste protesten deden zich in de universiteitssteden voor. In Minneapolis moesten twee com pagnieën van de nationale garde de politie te hulp komen om de or de te herstellen. In Gainsville in de staat Florida, werden proteste rende studenten met traangas verjaagd. Studenten aan univer siteiten in het zuiden van Illinois gooiden ruiten in. De protesten waren de hevigste sinds 1969. Enkele Democratische leden van het Congres hebben bij de Ame rikaanse Justitie een klacht tegen en ge ëist dat hij gedwongen wordt de oorlogshandelingen tegen Vietnam te staken. Ongeveer dertig van de 43 hoog leraren en docenten van de Ame rikaanse academie in Rome zullen vandaag een mars naar de Ameri kaanse ambassade houden om te gen de blokkde van Noordviet namese havens te protesteren. Tribunaal Een internationaal tribunaal onder leiding van de Franse filo soof Jean-Paul Sartre en de Joe goslavische historicus Wladimir Dedijer zat wellicht president Nixon en zijn adviseurs berech ten inzake naar hun mening tegen Vietnam gepleegde oorlogsmisda den. Dedijer verklaarde gisteren in Ljubljana, Joegoslavië, dat hij en Sartre een verzoek hebben ge richt aan het in Stockholm geves tigde tribunaal voor Amerikaanse oorlogsmisdaden in Vietnam een onderzoek naar de individuele verantwoordelijkheden in te stel len. Dedijer noemde Nixon, diens adviseur Henry Kissinger en de Amerikaanse minister van Defen sie, Melvyn Laird, als enkelen van degenen tegen wie een pro cedure begonnen zou kunnen wor den. Dedijer en Sartre zijn mede- voorzitters van het tribunaal, dat door de overleden Britse wijsgeer Bertrand Russell in 1967 in het le ven is geroepen. Schrijvers, politi ci en hoogleraren hebben toender- tijd getuigenverklaringen afge legd over de oorlogspolitiek van I strikt „Paris Match" zegt dat kardinaal Tisserant er achter is gekomen, dat Mussolini de paus heeft laten ver moorden om ex-communicatie te voorkomen. De woordvoerder van het Vaticaan, Federico Alessandrini. ver klaarde woensdag dat het artikel in „Paris Match" voor zover het ten minste gaat over een moord, die op Paus Pius de elfde zou zijn gepleegd volkomen uit de lucht is gegrepen. PARIJS De weduwe van het vroegere Franse staatshoofd .generaal Charles de Gaulle, heeft een uitno diging voor een intieme lunch van de Engelse vorstin afgeslagen. Vanaf maandag zal Koningin Elisabeth een staatsbezoek aan Frankrijk brengen en ze had de Britse ambassadeur in Parijs opgedragen madame De Gaul le, die ze tijdens de oorlog in Lon den wel eens ontmoet had, uit haar naam te inviteren voor een etentje onder vier ogen. Mevrouw De Gaulle heeft Konin gin Elisabeth echter laten weten dat ze vereerd was met de invitatie die ze niettemin van de hand moest slaan omdat ze tijdens de rouwpe- riode aan geen enkele officiële recep tie of maaltijd wenst deel t» nemen. Een overeenkomstig antwoord heeft de weduwe van de generaal trouwens ook gegeven aan de regering die haar had gevraagd in Juni de officiële in wijding van een groot monument ter herdenking van haar echtgenoot ln haar woonplaats Colombey-les-deux- eglises met haar aanwezigheid te wil len vereren. president Johnson. (ANP) Dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de Euro pese Commissie in Brussel, heeft de plaatsvervangend permanent ver tegenwoordiger van Griekenland bij de EEG, Nicolas Katapodis, ontboden om namens de gemeen schap te protesteren tegen recent» nieuwe arrestaties in Griekenland. Mansholt heeft hem een verkla ring overhandigd waarin gezegd wordt dat de EEG met verontwaar diging kennis genomen heeft van nieuwe arrestaties in Griekenland, onder meer van personen die altijd hebben gestreden voor de Europese gedachte en die hebben bijgedra gen tot de totstandkoming van hot associatie-akkoord tussen de EEG en Griekenland. (Het gaat hier in het bijzonder om Pesmazogloe, pre sident van de organisatie voor be studering van Griekse problemen, destijds de voornaamste Griekse on derhandelaar bij de associatie-on derhandelingen, en Kannellalds de voorzitter van de Gri eks - Europese Jongerenorganisatie) De oommissie constateert in haar protest dat de Griekse regering, on danks al haar beloften, bij lange na nog niet de fundamentele voor waard» voor een goed functioneren van de associatie vervult, namelijk dat de democratie in Griekenland hersteld wordt. De commissie is van mening dat, van de huidige situatie in Grie kenland. de houding van de EEG Juist is. Zy beperkt haar beleid de huidige manies' van het associatie-akkoord.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9