Weer Haagse bioscoop door brand verwoest Schmelzer: postbode tussen Egypte en Israel zijn Druk verkeer op Hemelvaartsdag Bijenkorf wil superstore eind volgend jaar Schade van 200.000 gulden AMERIKAANSE WEK GAAT 'NIET DOOR Grote prijs Cannes voor Televizier Langman streeft prijsregeling naar wettelijke voor midden *74 N.V. L.I.A.M. Rooyakkers automobielbedrijf N.V. BIJ GROTE VERKEERSVERBINDING Erdal samen met Amerikaanse onderneming Gemeente sluit bedrijf VRLJDAG 12 MEI 1972 ADVERTENTIE Opnieuw is een Haagse bios coop door brand grotendeels ver hoest. Nog maar enkele maanden pa de grote vuurzee in het City- üheater in de Venestraat, is woensdagnacht brand uitgebro ken in de bioscopen Royal '70 en joyal op Zolder in de Boekhorst- itraat. De schade wordt geraamd op neer dan 200.000 gulden. De foorraad tapijten van de NV Ka- neta, die lag opgeslagen in de roormalige foyer van het theater, ging geheel in vlammen op. Het antoor, de foyer en een deel van |e filmzaal werden vernield. Bo vendien onstond grote rook- en raterschade. De oorzaak van deze tweede ioscoopbrand binnen vijf maan- len is nog onbekend. Wel is de echerche een uitgebreid onder- oek begonnen, omdat bij aan- omst van de brandweer een looduitgang van de filmzaal wa- enwijd openstond. Brandstich- ing wordt niet uitgesloten ge- cht. De branJdi moet omstreeks drie uur Jjn ontstaan in het kantoor van d<e lop. Enkele surveillerende a gen- zagen, rijdend op het Schenkvla- uot, een rookkolom in het centrum id en meldden dit aan de brmcenitrale. De brandweer, die inmiddels door en burger was gewaarschuwd, rukte it met d'rie aubospuiten, de com- tando-m-askerwagen, de hoogwerker q de gereedSchapswagen. Onder leiding van commandeur J. an Hoorn en hoofdtorandmeester J. tammers, werd het rolluik aan de oorzijde langzaam omhoog ge scho en. De vlammen bleken inmiddels la een dUnne tussenwand van hét antoor naar de -tapijthandfel te zijn lergeslagen. Een laaiende hitte en zwarte gol- en rook sloegen de brandweerlieden gemoet. Met persluchtmaskers ging en het vuur te lijf. Precies 52 mi- aten na de eerste melding kon het "brand meester" word'en gege- en. Tot bijna half achit moest de brand eer echter blijven voor de nablus- De politie had inmiddels een tien- il bewoners van naburige panden it bed gehaald. Sommigen nog in lama gekleed vonden een goed heen- timen in de cafetaria recht tegen- rer de brandende biscoop, waarvan eigenaar kort na aankomst van randweer en politie weer koffie was aan schenken. Of de eigenaresse van de panden, e Wassenaarse mevrouw R. Sarlui, verzekerd, is nog niet bekend. Zij verblijft op diit momerat bij toet llmfestival in Canines. DEN HAAG 'ANP) Het verkeer op de Nederlandse wegen heeft op Hemelvaartsdag een wisselend beeld gegeven. Aangelokt door het fraaie zomerweer trokken duizenden er gis termorgen met hun auto op uit. In de ochtenduren was 't daardoor zeer druk op de wegen. Op verschillende plaatsen ontstonden opstoppingen en kilometerslange files, zoals op de rijkswegen van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam naar Utrecht, tussen Rotterdam en Breda tussen Amster dam en Hoevelaken en tussen Gorin- chem en Breda. De drukte duurde de gehele ochtend. Stoomtrein was weer even in Nederland GRONINGEN Tussen Grondn- en en Nieuwe Schans heeft gisteren ïen stoomlocomotief gereden, in 1958 de stoomtreinen in ons And verdwenen, was het de tweede eer dat weer een „puffend monster" J Nederland reed. De Vereniging van belangstellen- en in het spoor- en tramwegwezen rVBS maakte gisteren van Gronin- en uit een uitstapje naar Bremen had daarvoor een roetzwarte loco- tief gehuurd van de Bundesbahn Duitsland, waar nog regelmatig toomlocomotieven rijden. De eerste keer dat na 7 januari weer een stoomlocomotief in ons md reed was vorig jaar, toen de fVBS het veertig jarig bestaan vierde net een reis per stoomtrein door de landstad Demonstratie in ie hoofdstad ROOSENDAAL Een Amerikaan se week, die van 27 mei tot 3 juni in loosendoal zou worden gehouden, laat niet door. De organisatoren hebben dat be- ioten op advies van burgemeester todwald't. De bungemeester had zich ifgervraagd of het wel zinvol en tak ten u z\jn in de week te houden, u de Amerikaanse politiek met be- rekking tot Vietnam in het middel lat van de belangstelling staat. Ongeveer vijf tienhonderd mensen 'ebben woensdagavond in Amster dam gedemonstreerd tegen 'het Ame rikaanse optreden in Vietnam". Er Werden leuzen meegedragen als "Stop "ffixon", "Amerikanen uit Indiichina" BUSSUM (ANP) De AVRO- televisie heeft op het achtste „Con cours international de reportages in ternational", dat deze week in Can nes is gehouden, de grote prijs voor magazine-actualiteiten gewonnen met de Televizier Magazinereportages over de polio-epidemie in Staphorst. De reportage was een onderdeel van de Nederlandse inzending, waar in een aantal reportages van Neder landse actualiteiten rubrieken waren opgenomen. De totale Nederlandse inzending werd bekroond met de kri- tiekprijs van de pers. De met de grote prijs beloonde Te- levizierreportage bestond uit een sa menvatting van de twee reportages, die door Televizier Magazine zijn uitgezonden op 16 en 23 maart vorig jaar. In de eerste reportage werden beelden getoond van de begrafenis van de slachtoffertjes en de droeve sfeer in Staphorst. In de uitzending yan 23 maart werd ingegaan op de achtergronden van het drama. o.a. door een interview met een ouderling en ouders van de door polio getrof fen kinderen. DEN HAAG Vóór het midden van 1974 wil minister Langman (eco nomische zaken) een algehele wet telijke regeling van de prijzen ge reed hebben. Concrete toezeggingen wilde hij de Tweede Kamer echter nog niet doen. Daarvoor zijn er vol gens hem te veel factoren, die de In de loop van de middag loste de files zich evenwel op en begon het verkeer steeds beter door te stromen. In de namiddag en avond was er nergens meer enige overmatige druk te te bespeuren. De automobilisten die huiswaarts keerden konden dat zonder stagnaties doen. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen hebben ve len die er tijdens hemelvaartsdag op uit trokken eeri lang weekeinde ge nomen. Dat zou er de oorzaak var zijn geweest dat het 's middags veeJ drukker op de wegen was dan in de namiddag en avond. Zonnewarmte is er oorzaak van ge weest. dat in de loop van hemel- tsdag de weg van Muiderberg naar Nijkerk via de zuidelijke, Fle- vopolder in beide richtingen voor al le verkeer moest worden afgesloten. Door de warmte was het nog vrij wel nieuwe wegdek zo zacht gewor den, dat brokken ervan door het voortsnellende verkeer omhoog wer den geworpen en op andere voertui gen terecht kwamen, daarbij schade aanrichtend in de vorm van vernielde voorruiten en beschadigd lakwerk. Om verdere schade en mogelijke on gelukken te voorkomen werd tot de digoureuze maatregelen besloten. Pieter van Vollenhoven tus sen twee leden van het bedienend personeel uit de tijd van het ont staan van het college Zeemans- hoop. 150 jaar geleden. In Am sterdam werd dit jubileum met een herdenkingsbijeenkomst ge vierd. Service is voor Mercedes meer dan een begrip Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 Oegstgeest, Leidsestraatweg 1tel. 01710 - 5 26 43 4 vinden service een kwestie van mentaliteit. In feite is het zo, dat na de verkoop van een wagen ons werk pas begint. Uiteindelijk zijn wij, als Mercedes-dealer, er mede verant woordelijk voor dat uw wagen in perfecte staat blijft. Dat kan alleen met een goed georganiseerde werkplaats, met bekwame vak mensen bemand. Die snel kleine storingen verhelpen, het nood zakelijke onderhoud vlot verrichten en die bij grote schadegevallen uw auto niet langer vasthouden dan nodig is. Bovendien herzag Mercedes kort- Mercedes-Benz rijplezier door veiligheid geleden het systeem van de onder houdsbeurten. Het resultaat? Uw Mercedes krijgt nu om de 15.000 km zijn grote beurt Waardoor u uw wagen minder hoeft te missen en bespaart op onderhoudskosten. Ja, Mercedes service is attente service. Verkorting van werktijd gevraagd voor vier vlees- warenfabrieken CUYK-OLST-WIJHE-WILP (ANP) Vier vleeswaren- en conservenfabrie- ken to Nederland hebben voor een aantal van hun werknemers werk tijdverkorting aangevraagd, in alle gevallen 50 pet voor de tijd van zes weken met ingang van 15 mei. De aanvragen houden verband met stagnatie in de afzet van hammen en schouders in blik. die voor de ge hele Nederlandse vleeswarenindustrie optreedt. Vernacht wordt dat de si tuatie zich gedurende genoemde pe riode weer zal hebben aangepast. Het betreft hier de volgende bedrij ven: Homburg NV voor de 220 werk nemers werkzaam in Cuyk en Goor, Linthorst NV voor 100 werknemers in Wilp, Hunink voor 58 werknemers in Wij toe en Zen dijk NV voor 140 werk nemers in Olst, zo hebben de bedrij ven bekendgemaakt. De vakbonden gaan niet zonder meer akkoord met de werktij dsverkortingZij willen weten in hoeverre de bedrijven de moeilijkheden zelf hebben veroor zaakt. In het najaar van 1973 hoopt Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heer eerste superstore te kunnen openen. In de super- stores, die geleid zullen worden via de Galeries Modernes, zullen massagoederen worden verkocht tegen lagere prijzen dan in de traditionele winkels. De superstores zullen worden op gezet nabij grote verkeersverbindin gen. Waar de eerste zal komen valt nog niet te zeggen. Er worden on derhandelingen gevoerd over diverse mogelijkheden. In haar Jaarverslag noemt KBB de ontwikkeling van dit soort grote zelfbedieningswarenhuizen onvermij - delijk omdat de goederenstroom zo omvangrijk zal worden dat dit in de binnensteden en ook in winkelcen tra tot problemen gaat leiden. Bo vendien worden de verkoopkosten van de alledaagse artikelen in het totaal van de prijs zo hoog dat een tot het uiterste doorgevoerde zelfbe diening noodzakelijk wordt. als een verschuiving als gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling. In die verschuiving zal de detail handel in de binnensteden zich ster ker op„ fantasiegoederen" moe ten gaan richten dan op de „massa- sector" van de superstores. De win kelcentra buiten de binnensteden zul len een tussenpositie gaan innemen. Vorig Jaar heeft KBB (de Bijen korf, Hema, Galeries Modernes, Perry van der Kar en Eurobee) voor het eerst voor meer dan f 900 mil joen verkocht. De omzet steeg met ruim 10 pet., wat in het totaalbeeld van de omzetontwikkeling in de de tailhandel gunstig wordt genoemd. De netto winst steeg met 10.5 pet. tot f 12,6 miljoen, waaruit een divi- een nieuwe detailhandelsvorm maar 1 pet. JERUZALEM (ANP) De Is raëlische regering heeft Nederland niet nadrukkelijk verzocht, bepaal de inzichten of verlangens aan de Egyptische regering over te bren gen. Minister Schmelzer verklaar de gisteren, na besprekingen van twee en een half uur met zijn Is raëlische ambtgenoot Abba Eban, dat Israël hem de volledige vrijheid laat ..al datgene wat ik van enig nut zou kunnen achten uit onze gesprekken" over te brengen aan de regering in Caïro, waarmee hij van 10 tot 14 Juni besprekingen zal voeren. De bereidheid, dit aan mij over te laten, is voluit aan wezig, zo voegde minister Schmelzer hier aan toe. Reeds eerder had hij verklaard bereid te zijn als postbode tussen de Arabische landen en Israël te fun geren indien dit ertoe zou kunnen bijdragen beide partijen aan de totstandkoming van zo'n regeling kunnen beïnvloeden. In de loop van dit Jaar loopt de termijn af, waarbinnen volgens Ko ninklijk Besluit vertikale prijsbin dingsbepalingen onverbindend kun nen worden verklaard. Omdat de Kamer het met de minister eens was. dat het besluit gehandhaafd moet worden, zolang er nog geen algehele wettelijke prijsregeling is, ging zij akkoord met een verlenging tot midden 1974. onderhandelingstafel te krijgen. Minister Schmelzer zei zich niet te hebben verdiept in de vraag, of Joodse vestigingen in Arabische ge bieden die na de zesdaagse oorlog zijn bezet, dergelijke onderhande lingen vergemakkelijken. „Ik heb voortdurend getracht te vermijden dat Nederland op de plaats van de betrokken partijen gaat zitten. Dit zou slechts bijdragen tot de ver warring". „Juist in een situatie in de we reld waarin ook de Sowjet-invloed in het Middellandse Zeegebied toeneemt, zou het zeer wenselijk zijn op een of andere wijze de par tijen aan tafel te krijgen. Indien het niet mocht lukken om de to tale problematiek meteen te behan delen, dan wellicht via een deelpro- blematiek, wanneer beide partijen daartoe te vinden zijn", zo verklaar de minister Schmelzer, kenne lijk doelend op het plan Rogers dat beoogt de Israëlische en Egypti sche troepen langs het Suezkanaal te scheiden Nog mede onder de indruk van de mislukte poging van Arabische commando's, op het vliegveld Lod een Sabenatoestel te kapen, heeft minister Eban aangedrongen op spoedige inwerkingtreding van de intersationale conventie tegen vliegtuigkapingen waarvoor Ne derland in de Verenigde Naties het initiatief heeft genomen. Op de foto: Schmelzer en Abba Eban. AMERSFOORT (ANP) De raad van bestuur van het Erdal concern deelt mede. dat in principe overeen stemming is bereikt met de Con solidated Foods Corporation In Chi cago inzake een fusie. De fusie zal worden geeffectueerd door middel van een bod in contan ten door Consolidated Foods op hefc uitstaande aandelenkapitaal van het Erdal Concern van 290 gulden per aandeel van nominaal 20 gulden. De laatste notering op Jl. dinsdag van de aandelen Erdal op de Am sterdam effectenbeurs was 255 gul den. Consolidated Foods Corporation in Chicago, aldus de mening van Er dial verder heeft met de meerderheidsaandeelhouders, de fa milie Wolbers, overeenstemming be reikt over de verwerving van alle prioriteitsaandelen en de meerder heid van de gewone aandelen in de N.V. maatschappij voor w^sverwer- king in Amersfoort (Erdal concern), Consolidated Foods heeft een Jaar omzet van 1,8 miljard dollar, met activiteiten op het gebied van zowel voedingsmiddelen als van zgn. non food-artikelen. Consolidated Foods beoogt met de verwerving van Erdal te komen tot een expansie van haar belangen in de E.E.G. Erdal zal als zelfstandige eenheid onder de huidige directie binnen Consolidated Foods worden voortge zet. PIJNACKER Ongeveer twintig mensen zullen bij het verbrandings- bedrijf A. J. van der Kooy in Pijn- acker worden ontslagen, omdat het bedrijf op last van het gemeentebe stuur moet sluiten. Het bedrijf verbrandde chemisch afval van industrieën uit de Rijn mond zonder over een hinderwetge- ving te beschikken. Bij Koninklijk Besluit was al in december besloten dat Van der Kooy dicht moest. Het bevel van de Kroon raakte echter zoek op het gemeentehuis in Pijnacker. De officier van Justitie te Den Haag onderzoekt nu of daar kwade wil bij in het spel is geweest.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7