Noordwijkse bestaat 1 juni 50 jaar Chr. Mavo I Leger van Israëliërs drijft op Washington WEL KOPEN MAAIT NIET BETALEN Tel Aviv wil toch onafhankelijk worden Receptieexpositie en feest voor jeugcl PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 12 MEI IsfrRI NOORDWIJK De Christelijke Mavo-school aan de Duinweg in Noordwijk bestaat 1 juni vijftig jaar. Dan zullen de vlaggen wapperen van het zo markant gelegen witte gebouw op de grens van beide Noordwijken. De school heeft in die halve eeuw een bijzondere plaats ingenomen in de Noordwijkse ge meenschap. Begonnen werd met 28 leerlingen. Nu zijn er 220 meisjes en jongens voor het merendeel Noordwijkse jonge ren, maar ook Noordwijkerhoutse en Voorhoutse die de school van directeur M. Posthumus bezoeken. Op 1 juni wordt er van vijf uur tot half zeven 's middags in het schoolgebouw een receptie gehouden, voorts is er op 30 mei en 1 juni. 's avonds van zeven tot tien uur, gelegenheid een expositie van werkstukken en oude klasse-foto's te bezichtigen en ten slotte zal voor de leerlingen van thans het lesrooster op 1 en 2 juni verschillende verrassingen opleveren. Met directeur M. Posthumus en schoolvereniging-penningmeester J. Smit hebben we in de directeurs kamer van deze negen leslokalen bevattende Chr. Mavo-school te ruggeblikt op deze halve eeuw. Smit was in de archieven gedoken en had Willem Kloos' boek "Noordwijk in den loop der eeuwen" erop nage slagen. Daarin trof hij het volgende over het begin van de school aan: "Tijdens den dienst van den predi kant (bedoeld wordt ambtstermijn van ds. W. W. van Haaften, red.). Door Cees Combee is er in de gemeente Noordwijk in Januari 1921 opgericht een Veree- niging voor Christelijke ULO. be staande uit 21 bestuurleden der drie Christelijke schoolverenigingen, met ds. Koers als voorzitter, ds. Ekering als secretaris en ds. Van Haaften als penningmeester. Deze vereni ging opende 1 juni 1922. bij monde van ds. Koers, in de lokalen der openbare school te Noordwijk aan Zee een Chr. Kopschool met 28 leer lingen. Hoofd der school de heer SJ Bakker, eertijds onderwijzer aan de ULO- school in Ede". B. Bouma het 25-Jarig bestaan van de school gevierd. De gedachte aan nieuwbouw heeft het bestuur nooit laten varen. Er heerste een opge wekte stemming toen in 1950 de eerste voorstellen tot aankoop van een perceel grond aan de Duinweg ter sprake kwamen. De bouwstop stak helaas een spaak in het wiel. Het bestuur ging niet bij de pakken neer zitten. Dit resulteerde in het feit, dat in april 1955 het fraaie schoolgebouw aan de Duinweg kon worden geopend. Hoofd en leider van het eerste urn- Sj. Bakker, heeft niet lang in dat nieuwe gebouw kun nen werken. Op 2 oktober 1956 moest hij door gezondheidsredenen ge dwongen. vervroegd afscheid ne men. Hij werd opgevolgd door M- Posthumus, die thans nog de lei ding van de school heeft". Er brak een periode van bloei aan. Het leerlingenaantal groeide zo. dat er in 1959 drie leslokalen werden aangebouwd. Daarmee kon men het tot 1962 doen. Toen moest bij het gemeentebestuur weer worden aangeklopt voor een verde re uitbreiding. De krappe geldmarkt stond een snelle uitbreiding niet toe. Eerst werd de hal als leslokaal gebruikt en daarna werd een de pendance gevestigd in het oude ge bouw aan de Schoolstraat. Een on houdbare toestand. Blij was men daarom, dat in 1968 begonnen kon worden met de bouw van twee leslokalen, een lokaal voor handenarbeid en enkele bijlokalen, zoals aula en bibliotheek. In 1970 kon men die ruimten betrekken. Door ervaring wijs geworden is bij de fundering en situering van de nieuwe vleugel rekening gehouden met de mogelijkheid daarop in de toekomst nog drie lokalen te kun nen bouwen. Directeur Posthumus tenslotte- "Het is thans een moderne school met aan de eisen des tijds aange paste mogelijkheden, zoals een ta lenpracticum, een natuurkunde/ scheikundepracticum en een groot lokaal (zeg maar werkplaats) voor het vak handenarbeid, waarin dan ook letterlijk niets ontbreekt om de leerlingen in de gelegenheid te stel len zich na de theoretische inspan ningen, te kunnen ontspannen en hun creativiteit te kunnen botvie ren. De samenwerking met en de medewerking van het schoolbe stuur is voortreffelijk. Het bestaat uit dr. J. G. B. Jansen, voorzitter. Jac. Passchier, secretaris. J. Smit, penningmeester en G. Dekker, A. D. van Duijn en J. Kool, leden. We zouden het zeer op prijs stellen als oud-leerlingen klasse foto's voor de expositie beschikbaar zouden wil len stellen. Ze kunnen zich daar boven in verbinding stellen met de school. De Chr. Mavo-school aan de I witte gebouw wordt thans aan Duinweg in Noordwijk bestaat 1 220 leerlingen onderwijs gegeven, juni vijftig jaar. In dit fraaie SASSENHEIM/DEN Haag Een 27-jarige huisvrouw uit Sassenheim had een zeer ruim terrein betrok ken in haar praktijken voor flesse- trekkerij, zoals dat Juridisch wordt aangeduid en in feite neerkomt op kopen van goederen zonder be talen. Niet alleen in haar woon plaats en directe omgeving, doch ook in Voorschoten en andere piaat- sen tot zelfs in Amsterdam maakte zij talrijke slachtoffers onder le veranciers. Dat betrof o.m. aankoop van was machine, geyser, roomstel, vitrages, kleding, benzine, onbetaalde hotel rekeningen etc. De officier van Justitie ging dan ook sterk denken om verdachte ter beschikking van de regering te stellen, gezien de vorige veroordeling en eiste nu zeven maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot 30 weken gevangenis straf, waarvan 9 weken voorwaar delijk met proeftijd van 3 Jaar en aftrek van 21 weken reeds in voor arrest doorgebracht. Radio Veronica speelt tegen Alphens elftal ALPHEN AAN DEN RIJN Het voetbalelftal van Radio Vero nica speelt zaterdag 20 mei om elf uur een wedstrijd tegen de „Kort- steekter Boys". De „match" wordt gespeeld op het terrein van Alphen- se Boys (sportpark De Bijlen). Het kinderhuis ELJO iii Zwammer- dam krijgt de opbrenigst van de wed strijd. Dankzij het bier een goed rijder KATWIJK/DEN HAAG - aantal glazen bier door een 19-Jj ambtenaar uit Katwijk gedroif viel niet zo precies vast te doch het zouden er vier of vijf geweest, in elk geval teveel om lid auto naar behoren te besturen, wil zeggen, dat kwam pas acht) f vast te staan, want zelfs de pol fcew man die bij de Haagse polities nte ter als getuige verscheen moest kennen, dat verdachte bewondfl jfg waardig had gereden. Ej. „Zoiets komt meer voor bij q sen die een borreltje op hebben; t dus de informatie van de offi In elk geval, de autobestuurder niet zijn opgevallen bij de ben ning van een politieauto, ware niet, dat bij de nadering daarvat er vandoor was gegaan met zeer te snelheid over de Jan Ever) p' laan en omgeving. Daarbij leverde verdachte kunststukje door de bochten, t uiteindelijk hield de politie hem en toen viel de drank op. Hoewt politie verdachte dus uitstekend i rijden, werd toch het rijbewijs i jbl( nomen. De officier van Justitie vond f toch maar een gevaarlijke gebei ngt nis doch wilde gezien het nog b co strafblad en omdat er geen i gelukken waren gebeurd, vols! a i met f 250 boete. Intrekking rijbi ^ei gedurende zes maanden waardelijk twee weken gevang!^ straf. De rechter wilde zover gaan en volstond met alleen de j boete van f 250 op te leggen. ide Kopschool Verduidelijkt directeur Posthu mus: „De benaming „kopschool", die Kloos in zijn boek gebruikt, was toen bepaald niet ongebruikelijk, want men zag het uitgebreid lager onderwijs als een bovenbouw, dus een „kop" op de lagere scholen. Dit onderwijs werd dan ook tot aan de komst van de Mammoetwet in 1968 geregeld in de Lager-onder- wijswet van 1920. 'k Heb uit alles wat ik over de school in de vergeel de archieven heb gelezen wel kun nen opmerken, dat de start een we) wat moeizaam verloop heeft gehad. In 1930 begon echter een periode van consolidatie met als drieman schap de heren SJ. Bakker, Warneke en Veefkind. dat in 1938 werd aan gevuld met de heer Broekhuizen Namen, die bij vele NoordwiJkers herinneringen zullen oproepen". Tijdens de vergadering van 2 de cember 1920 in de chr. lagere school aan de Nieuwe Zeeweg werd de "Vereeniging tot de oprichting van een Christelijke school voor Mulo te Noordwijk" opgericht. Het bestuur werd gevormd door de driemaal ze ven bestuursleden van de Christe lijke school aan de Nieuwe Zeeweg, de Hervormde school aan de Huis ter Duinstraat en de Wilhelmina- school in Noordwijk-Binnen. Men wilde een school bouwen tussen beide Noordwijken, doch voorlopig nam het bestuur genoe gen met de toen leegstaande open bare school aan de Schoolstraat in Noordwijk aan Zee. Als hoofd werd aangezocht de heer H. de Boer. die de leiding had van de lagere school aan de Nieuwe Zeeweg, doch hij gaf er de voorkeur aan te blijven waar hij was. Reden waarom het bestuur de heer Bakker benoemde met als onderwijzer, de heer Dijk stra, waaraan later de heer Kroes kamp werd toegevoegd. Het onder wijs nuttige handwerken werd van 1923 tot 1947 toevertrouwd aan me juffrouw Van 't Noordende, het hoofd van de Chr. kleuterschool. Energieke penningmeester Smit: "In de Jaren 1931—1933 stond als eerste wens op het verlanglijstje van het bestuur een nieuwe school. Het was echter een tijd van crisis, wer keloosheid en bezuinigingen. Daar door moesten de nieuwbouwplan- nen worden omgezet in restaura tie van het bestaande gebouw. Dat werk kreeg in 1933 gestalte. Na de daarop aansluitende vijf donkere oorlogsjaren werd in 1947 onder lei ding van toenmalige voorzitter ds. TEL AVIV Omdat de meeste mensen of meer dan 20 ton militai- andere wapenmarkten voor Israël zijn gesloten, betrekt de Joodse staat zijn wapens hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten. Tot de oorlog in het Midden-Oosten in 1967 was het Israëlische leger voornamelijk met Franse wapens uitgerust, maar door een Frans wa penembargo zijn de Verenigde Sta ten als enige wapenhandelaar over gebleven. De Amerikanisering van het Israëli sche leger kwam laatst opnieuw naar voren, toen de drie laatste aanwinsten werden getoond: een Amerikaans transportvliegtuig, een reusachtig groot stuk artilleriege- schut en een Pattton-tank. Omdat het hebreeuws weinig uit drukkingen voor militaire termen heeft, was de legerterminologie aan vankelijk doorspekt met een groot aantal Franse woorden nu met de invoer van Amerikaanse wapens zijn deze grotendees vervangen door Amerikaanse uitdrukkingen. De laatste aanwinst is een Hercu les-transportvliegtuig. De Hercules werd gebouwd in 1961 en is ge bruikt in de oorlog in Vietnam. De Israëliërs namen het met veel ver toon, gewoonlijk voorbehouden aan een supersonische straaljager, in ge- Het viermotorige vliegtuig, dat 92 bruik. re uitrusting kan deze week op een landinesbaan in de zuidelijke Siuai-woestijn. voor malig Egyptisch grondgebied, aan buitenlandse verslaggevers getoond. Het vliegtuig zal de taak verlichten van de ietwat gammele Franse Nord-Atlas en het Boeing trans portvliegtuig. die gedurende 18 Jaar de ruggegraat vormden van de Is raëlische vrachtboot. Vervolgens werd een reusachtig stuk artilleriegeschut getoond, dat in staat was om een bom van 767 ki logram 32 kilometer ver te schieten. Er werd ook een Patton-tank uitge rust met infrarood licht voor nach telijke gevechten getoomd. Het Amerikaniseringsproces doet zich voornamelijk in de luchtmacht voor, waar de Phantoms en Sky- hawks cie Franse mirages hebben ver vangen. Er zijn geruchten in omloop dat Is raël de Mirages wil uitrusten met Phantom-motoren. Volgens andere berichten zou Jeruzalem een bod heb ben daan op de Amerikaanse „Dro nes", onbemande vlieguigen en 't su per moderne raketsysteem „Lance". dat dood en verderf kan zaaien onder 't Egyptische afweergeschut. Israël wil geen commentaar leveren op deze berichten. Behalve over de Amerikaanse wa- Ikaans oorlogsmateriaal hebben de pens beschikt Israël ook over veel Amerikaanse-Israëlische betrekkin- buitgemaakt oorlogsmateriaal. De gen soms op de rand van een crisis Tsjechische Katoesja-raketten, Rus-1 gebracht. ssiche vrachtwagens en communisti- Daarom is men in Israël begonnen sche machinegeweren, die werden met de ontwikkeling van eigen wa- buitgemaakt in de oorlog in 1967, pens. Sommige waarnemers geloven worden in het Israëlische leger ge- dat Israël over een paar Jaar in bruikt. ziJn eigen wapens kan voorien. Maar zelfs Amerikaanse wapens De Israëliërs hebben onlangs be- worden niet makkelijk geleverd, kend gemaakt dat zij een militair Amerikaanse wapens voor het Israëlische leger: een M-109 tank en een Sikorski CH-52 heli kopter. ren zijn. Verder produceren zij een grote verscheidenheid van artillerie en lichte munitie. Israël heeft ook met succes de produktie van een raket voor gebruik op zee „de F- HAZERSWOUDE woudes wethouder van operUT1 werkenL. Verweij, nam wo dagmiddag weer eens de gek heid te baat, om tot uitdruk te brengen dat het gemetde bestuur enorm is begaan mei a woningbestand in de genu Die vierhonderd woningzot p den hopen we allemaal te penHij refereerde in dit band aan een rapport van nister Udink, van Volkshuu ting, waarin deze prvoritt toezegt aan die gebieden woningbouw het hardst hebben. „Ik dacht dat wij voor zeker in aanmerking men"aldus Verweij, die de i uitsprak dat men bij bevo instanties niet aan Groene 1 maar aan hartproblemen woraen mei ~*j - i Lange wachtperioden voor Ameri- transportvliegtuig aan het produce- I Gabriel ter hand genomen. De wethouder kwam tot uitspraken tijdens een komst ter gelegenheid vei oplevering van de nieuwe qïï woning van de burgemeester genover de huidige woning de Burgemeester Warnaarï Mevrouw Ten Heuvelhof, de genote van de eerste burger, de sleutel van de riante bung overhandigd door architec Dekker, naar wiens ontwerf nemingsbedrijf C. de Boer te ging. Wethouder P. A. v. d.' sprak de wens uit, dat "dezt ning een krachtbron mag zij heilzaam zal zijn voor de meente Haz&rswoude"Bij ov er lev er ings gebeurtenis" ook directeur gemeentewerk Soeters en gemeentesecretd) Verlare acte de presence, e& de aannemer, die binnen dt stelde tijdslimiet bleef wal uitvoering van de opdracht treft. Burgemeester J. ten velhof, nog even de rellen verleden over de biOrgemei lijke ambtswoning in herinn brengend, vertolkte zijn daiï gens aannemerarchitect en anderen. De leden van dt meenteraad krijgen t.z.t. eet nodiging om de nieuwe oi woning te bezichtigen. De n> ambtswoning komt in d komst te liggen aan de van Montfoortlaan, die is jecteerd tussen de Oude Geft weg en de Ds. D. A. v. d. Bo I straat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4