De hond zonder stamboom Voortplanting van snoek is in gevaar 1 y sport Toeristische tips FOTO ROUTE VIS VELTMAN HENK TEUNISSEN Den Holder - Hengelsport UJPAG 12 MEI 1972 EXTRA PAGINA 29 fiiiiiiiniiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiniiniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiviinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiini' Een goede kennis wilde een hond aanschaffen. Bij ons kwam hij om raad. Wat kost een goeie hond? was zijn eerste vraag. We vertelden hem, dat het er van af hangt wat Je onder een goeie hond verstaat. Maar dat bij een rashond de prijzen al gauw in de honderden guldens ko men te liggen. „Maar dat kan ik niet missen", zei hij verontwaar digd. „Het geld groeit me niet op de rug!" Waarom schaf Je Je dan geen hond aan uit het asyl? vroegen wij. Die heeft wel geen stam boom, maar hij doet voor geen enkele rashonr' onder. „Wat?" roep hij spot' uit, „een vuil- nisbakkenras hebben hem toen aan zij) tand gebracht dat een hon - .tijd een hond blijft. En dat het er niet toe doet of hij tientallen kampioen schappen heeft of een kast vol prijzen. Want bij een hond Door Paul Marijns en Aad Hakkert gaat het in de eerste plaats om het KARAKTER. En dat is niet afhankelijk van zijn uiterlijk. Gelukkig maar. Heel veel mensen hebben een rasloze hond. Dat wil zeggen: hond die geen stamboom heeft. Dit in tegenstelling tot een hond die wel met zo'n document is uitgerust en die derhalve mag meedoen aan een hondenten toonstelling. Nu zijn er een he leboel fabeltjes in omloop over honden. En een daarvan is dat een „gewone" hond sterker en slimmer is dan een rashond. Dat hoeft helemaal niet zo te zijn. Er bestaan domme en slimme honden, net zo goed als er on nozele en pientere mensen zijn. Of ze al of niet een stamboom hebben doet daarbij niets ter zake. Het bezit van een rasloze hond heeft zijn vóór- en nadelen. Hij is veel goedkoper in de aanschaf en U loopt niet zo gauw het ri sico dat U een hond in huis haalt die door inteelt bedorven Is. En dat laatste wif nog wel eens het geval zijn met rashon den die erg in de mode zijn. Daar tegenover st&at, dat U bij een rashond van te voren al min of meer weet wat U voor vlees in de kuip hebt, want veel karaktereigenschappen zijn er felijk. En de ouders van de ras loze hond zijn niet altijd alle bei bekend Het is kletskoek, dat een rashond een zwart ge hemelte moet hebben en een ras loze hond een roze. Zoals we iemand laatst met stelligheid hoorden beweren! Goede hond kopen Hoe koopt U een goede hond? We raden U af om een hon denwinkeltje binnen te stappen. Want de hondjes die daar ver kocht worden zijn door gaans niet bijster gezond. Hoe wel het een vertederend gezicht is, al die Jonge hondjes in de etalageKunt U daar echt geen weerstand aan bieden, dan voorkomt U in ieder geval veel narigheid door eerst de dieren arts naar het kleine makkertje te laten kijken en hem in te la ten enten. Maar beter doet U er aan om eens naar het direnasyl te gaan. De beheerder zal U graag ontvangen en van dvies dienen. Hij kent zijn logé's en hij kan U de hond aanraden die het best bij U past. Bovendien staan de honden in een die- renasyl onder toezicht van de dierenarts. Ze hebben dus geen hondeziekte (ziekte van Carré) of andere akelige kwalen on der de leden. Uitzet Zorg er voor dat U ten ijs komt. Met andere woor den, dat U een goede „uitzet" in huis hebt als Uw nieuwe metge zel arriveert. In de eerste plaats halsband en riem. De halsband dient van leer te zijn, met een verstelbare gesp. Op het gebied van honderiemen bestaat een grote sortering. De exemplaren die met een eenvoudige muske- tonhaak worden bevestigd aan de halsband zijn het beste. Dan een hondemand. Het formaat is natuurlijk afhankelijk van Uw hond. Leg er een oude deken in die U regelmatig wast. Alleen iemand die geen hart voor zijn hond heeft laat hem op de harde grond liggen. Een etens bak van steen of aardewerk is het beste. Er zijn bakken met een hoge rand, speciaal voor honden met hangoren, zodat hun oren niet door het voedsel slierten. Was de bak na iedere maaltijd even uit! Verder be horen tot de uitzet van de hond een borstel (iedere dag gebrui ken) en een kam. Al deze din gen kunt U het beste in een Di- oevo-winkel aanschaffen. Dat zijn speciaalzaken waar het per soneel U uitstekend van advies kan dienen. Als speelgoed is een uitgekookte mergpijp nog altijd net beste. Zo bent U gereed om Uw nieuwe huisgenoot te ont vangen. Als U voor het eerst met hem thuiskomt, bedenk dan dat zoiets een hele ervaring voor hem is. Maak niet te veel drukte maar laat hem op zijn gemak rond snuffelen. Komt hij naar U toe, haal hem dan aan en praat vriendelijk tegen hem. Want een hond is zeer gevoelig voor de klank van Uw stem. Behandel hem goed en U hebt jarenlang plezier van hem! Voeding Elke hond is gebaat bij een goede voeding. Dit voorkomt veel ongemakken zoals spijsverte ringsmoeilijkheden (diarrhee) en bij jonge honden Engelse ziek te (rhachitis)De basis van elk goed hondenmenu is vlees. Daarbij behoren nog andere nog andere noodzakelijke in grediënten zoals groenten, kalk levertraan e.d. De hoeveelheid voedsel die een hond nodig heeft is natuurlijk afhankelijk van zijn gewicht. Een hond van zestig kilo heeft meer nodig dan een van vijf. Bovendien heeft een jonge hond in de groei een andere voeding nodig dan een volwassen exem plaar, net zoals dat bij mensen kinderen het geval is. Het zou te ver voeren om uitgebreide menu's te vermelden voor hon den in alle gewichten en leef tijden, maar U kunt het altijd even vragen bij de dierenarts. Daar moet U toch naar toe voor een onderzoek van de nieu we aanwinst. Hij zal U alles kunnen vertellen wat U over voeding en verzorging dient te weten Mocht U desondanks niet in staat zijn aan goede voedingsvoorschriften te komen aarzelt U dan niet even een briefje te schrijven aan de schrijvers van dit artikel. Wij zullen U met alle genoegen hel pen. Vlees is te verkrijgen in de dierenspeciaalzaken en bedrij ven die gespecialiseerd zijn in het leveren van voeding voor huisdieren. Het assortiment is erg uit gebreid. Het verdient aan be veling de hond rood vlees te geven en dit twee of driemaal per week te vervangen door vui le pens. Waakt U ervoor dat de hond te vet wordt. Dat is erg slecht voor zijn hart en beslist onnodig. U moet altijd de rib ben kunnen voelen, zij het met enige moeite- Voer hem beslist nooit koek of bonbons. Dat is voor de hond nog slechter dan voor de mens. Vergeet niet dat hij altijd fris water uit een schone bak binnen zijn bereik moet hebben. Hij kan niet, zo als U even een schoon glaasje water tappen als hij dorst heeft. De bak moet schoon zijn omdat in voedsclresten allerlei gemene ziektekiemen, die de gezond heid van Uw trouwe viervoeter ernstig bedreigen, de kans krij gen naar hartelust te woekeren. Uzelf eet per slot ook van een söhoon bord! Nieuw Leids Dierenasyl, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel. 31670 voor klachten en in lichtingen: 21989 geopend ma.- vr. 8-12 en 14-17.30 uur, za 8-12 uur. Centraal in Overijssel ligt het land schap Salland met dicht bij elkaar acht kastelen, die stuk voor stuk het bekijken waard zijn. Langs de ze kastelen voert sinds kort een fo toroute die ongeveer 90 kilometer lang is en in één dag tijd gemakke- iljk te berijden is. De route kwam tot stand in samenwerking met de ANWB. de Streek-VW Overijselse Heuvelrug en Salland en de Stich ting Amateurfotografie. In een gratis folder van de Streek VW zijn een aantal handige fototips opgenomen, plus acht foto's die de mogelijkheden van de kastelenroute illustreren. Tot en met 15 september is er een speciaal weekend-arrange ment samengesteld, dat begint op vrijdagavond. Zaterdagochtend kun nen de deelnemers zich melden bij een fotohandelaar in Raalte van wie zij 'n zwart-wit-filmpje krijgen. De beste foto wordt najaar 1972 be loond. Voor inlichtingen: Streek -VVV, Marktstraat 19, Raalte, tel. 05720- 2343. Op zaterdag 13 en zondag 14 mei organiseert de ANWB twee series van drie toeristische wandelingen vanuit PutterShoek (Z.H.) en Oldenzaal (Ov.) Vanuit Puttershoek zijn in het gebied rondom de bedijkte Bin nenmaas drie routes uitgezet van respectievelijk 7, 14 en 20 km. Het vertrekpunt is een mobiel kantoor van de ANWB, dat beide wandelda- gen van 9 tot 14.30 uur staat op gesteld naast het dorpshuis. Vanuit Oldenzaal is er een keuze mogelijkheid voor wandelingen van 7, 12, 16 km. De wandeling voert onder meer over de Tankenberg. Vertrek vanaf een mobiel ANWB- kantoor bij het NS-station. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar X dir P. d'HERSIGNY grill - bar f Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 De snoek zit duidelijk in het hoekje waar de harde klap- 21 vallen. We hebben dat als sportvisser de afgelopen pad ren duidelijk kunnen constateren en het trieste van de zaak is, dat we er zelf mede schuldig aan zijn. Ik hoef aar even het woord "krantesnoeken" te laten vallen en !t zal u direct duidelijk zijn waarop ik doel. een systematische uit- 681 leiing van de snoekstand in pol- te' er en plas door het meenemen van Ie grootste exemplaren. Die grote .kuitfabrieken", die voor een prach- aanvulling hadden kunnen zor- van de roofvisstand, maar nu ionodig aan familie en bekenden 'Tü letoond moeten worden ter meer- lere glorie van de „sportvisser". U zult zich waarschijnlijk afvra- ;n waarom ik in deze visrubriek lu reeds terwijl het vlsseizoen Bog niet eens geopend is en we nog »er verwijderd zijn van het snoek- lelzoen de aandacht vestig op Rat we gerust een „snoekramp" tunnen noemen. De reden is dat er Dieuwe gevaren dreigen voor de loch al zo geteisterde snoekstand, luist nu er langzaam een tendens de sportvissers is waar te ne men. om een flinke snoek weer te rug te zetten in het water, waar de vis gevangen werd- Een van die gevaren is de ver dwijning van geschikte paaiplaat- lid Rn voor de snoek Deze rover met zijn grote bek heeft voor zijn „bruiloft" behoefte aan een rustige en zuurstofrijke omgeving met wat plantengroei, waar de eitjes zich aan vast kunnen hechten. Het wa- ank ter mag ook niet te diep zijn. want Juist het zonlicht bevordert het uit- komen van de eitjes. Vroeger waren die plaatsjes over al wel te vinden, maar tegenwoordig begint dat een moeilijke zaak te worden. Vele wateren, die vroeger een natuurlijke oever hadden zijn in de loop der jaren gekanaliseerd. Bovendien is de scheepvaart druk ker geworden waardoor de planten groei verminderde en de paaimoge- lijkheden van de snoek duidelijk beperkt werden. Ook vele ondiepi plaatsen in grote plassen, waar zlc) vroeger in het voorjaar snoek vei zamelde, zijn inmiddels verdwenen Zandzuigers maken de plassen r' Jaar dieper, omdat het bodemzand gebruikt moet worden voor wegf en huizenbouw. Zo is stukje bij stukje het terr toir van de snoek steeds kleiner ge worden. We hebben dan nog niet eens gesproken over de snoeken die het slachtoffer worden van de wa- vervuiling. Hoeweü we op dit punt niet over exacte cijfers beschikken, durf ik zonder overdrijven te zeg gen dat jaarlijks vele honderden snoeken het leven laten door de lozing van allerlei soorten giftige afvalstoffen Om er nu voor te zorgen, dat de snoek niet helemaal uit het Neder- ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 iandse viswater verdwijnt, wor den er via de hengelsportverenigin gen al vele jaren jonge snoekjes (pootsnoeikjes) piitaetten om te pro beren de roofvisstand toch nog op peil te houden. Die snoekjes wor den onder meer gekweekt in een ADVERTENTIE I PETERS J Hengelsportartikelen J J VIST BETER, VANGT BETER J Princestraat 24. Katwijk a. Zee 5 Tel. 01718—13518 viskwekerij van de O.V.B in Nieuw Vennep. Jaarlijks wordt er op de Westeinder Plassen een aantal snoeken gevangen, waarvan het kuit gebruikt wordt voor de kweek. Bij de viskwekers in Nieuw Ven nep viel de afgelopen jaren één zaak heel duidelijk in het oog, na melijk de steeds dalendende resul taten bij het kweken van jonge snoekjes. Steeds minder snoeke-eie- ren kwamen uit en vele Jonge snoekjes stierven in de eerste le vensdagen. Er werd een diepgaand onderzoek ingesteld om een ant woord te vinden op de vraag hoe het komt dat de snoek op de West- einderplassen elk Jaar minder vruchtbaar wordt. De cijfers spreken op dat punt duidelijke taal. Van de honderd ei tjes afkomstig van snoeken uit deze plassen konden in 1965 nog dertig jonge snoekjes worden gekweekt. In 1966 was het aantal gedaald tot 21 en weer een jaar later trad een scherpe daling op: 100 snoeke-ei tjes leverden nog slechts 7.1 Jonge Tioekjes op Maar het werd nog er ger: in 1968 waren het er nog maar 5.7; in 1969 nog een minder na melijk 4.7 en schrikt u niet in 1970 kwam er uit honderd eitjes slechts één snoekje tevoorschijn. Was de vruchtbaarheid van de snoek in de Westeinder in 1965 nog 64 procent, in 1970 bleek die reeds te zijn gedaald tot 18 procent. Het Is nu wel duidelijk hoe het komt dat het met de snoekstand snel berg- AD VERTENTIE 5 DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 Telefoon 21751 ADVERTENTIE oor al uw sportvis- >ek Spjartikelen is uw •evendaal 128 - Telefoon 22053 Leiden MITCHELL DAIWAI - LERC - GARBOLINO - OLYMPIC RU AIR-CEL - GARCIA - DAM VLIEGENLIJN. afwaarts gaat. Opvallend ls dat bijvoorbeeld onderzoekingen in Friese wateren heel wat betere re sultaten opleverden. Daar lag de vruchtbaarheid in 1970 nog op 72 pet., dus viermaal zo hoog als op de Westeinderplassen. Hoe komt het nu dat de voort- >lanting van de snoek in verschil lende gebieden in ons land zulke grote verschillen te zien geeft? Een onderzoek bracht aan het licht, dat in het tuinbouwgebied rondom en op de eilandjes van de West einderplassen met name de „klei ne Poel" vrij intensief gebruik word't gemaakt van bestrijdings middelen zoals D.D.T. en kwikhou- dende preparaten. Het bleek nu dat snoeken, die gevangen werden op de Westeinder aanzienlijk grotere hoe veelheden DDE «een afvalprodukt van DDT) en kwik in hun lichaam hadden dan de snoeken, die werden gevangen in het Friese water. Ook bij vergelijkingen met ande re stukken viswater in ons land bleek, dat de Westeinder en in iets mindere mate het Braassemermeer ongunstig afsteken ten opzichte van bijvoorbeeld het Naardermeer en de poldergebieden bij Culemborg De nare eigenschap van deze be strijdingsmiddelen is namelijk dat ze in een natuurlijk milieu bijzon- Ier moeilijk afbreekbaar zijn. Daardoor blijft de vi6 gedurende eer lange tijd blootgesteld aan de verking van deze vergiften. Ze ko- ien namelijk in het vetrijke weef- ;el van de vissen terecht en wor- len daarin opgeslagen. Bij het on derzoek is duidelijk vastgesteld dat 10e hoger de'hoeveelheid DDT ligt des te geringer de vruchtbaarheid /an de snoek is. Een deel van het :if wordt bovendien meegegeven bij \et afzetten van de eitjes. Dat de snoek als eerste het slacht- AD VERTEN TIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN. DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 offer wordt, komt, omdat de roofvis aan het eind van de voedselketen staat. De snoek eet gereld kleinere vissen, die op hun beurt DDT be vatten. Op een gegeven ogenblik wordt die hoeveelheid zo groot dat de vis zich bijna niet meer kan voortplanten omdat het kuit steeds slechter van kwaliteit wordt. Wordt het nog een stapje erger, dan zal de grote snoek ook sterven door een te grote dosis DDT in het vetweefsel Dat ook in de praktijk blijkt, dat de snoekstand op de Westeinder hard achteruitloopt mag blijken uit de vangsten die gedaan worden met fuiken. Het afgelopen Jaren werd slechts één ondermaatse snoek in een fuik gevangen, terwijl in ande re gebieden in ons land snoekvang- sten voor 30 tot 70 procent bestaan uit ondermaatse exemplaren. Een levend bewijs voor de trieste situa tie Om nog iets van de snoekstand te redden zal zo spoedig mogelijk een verbod moeten komen op het gebruik van DDT en andere gevaar lijke bestrijdingsmiddelen. In vele andere landen onder meer in Zwe den, geldt reeds een verbod voor het gebruik van DDT. Wij, als sportvis sers kunnen ons steentje bijdragen door snoeken die eventueel gevan gen worden terug te zetten in het water, een plaats waar ze uiteinde lijk thuishoren. ADVERTENTIE Onverwoestbare volglas zee BOOTHENGELS, 350 gram werpgew. 2 df26.50 ZEE-WERPMOLEN f 19,25 en VERS ZEEAAS bij: ianvossensteeg 75/77 De viskwekerij van Nieuw Vennep. Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 29