SleukeSismenstips voor moederdag,.^, an Polanen als valler irons waard. ZEGE MET EEN PUNT Gekke zetten Deslauriers ïfedosan yx yx jccesvolle sleutelfiguur in EK WIERSMA PROFITEERT JDAG 12 MEI 1972 SPORT ADVERTENTIE De vruchtenpers van Siemens haalt het onderste uit elke vrucht Hij perst zodra de halve vrucht op de perskegel wordt gedrukt. Type MP 1000 y\ systeem. Om prettig gewekt te worden: de batterijwekker MU 2000 van Siemens. Met elektronische precisie MU 1500: met repeteer-wek- Super zuigkracht Hard af zacht gekoekt Sledestof2uiger VS 2749-super: met extra groot stof reservoir. En POLYMATlC-zuigmond Uitvoering in rood en grijs. 1/X Geurig gemalen kolde. Van normaal tot tatn fijn (max. to kogjoa). U kunt er meteen een half pond koffie In bewaren. Type MC2600. De eieren te hard of te zacht? Onmogelijk met een Siemens elerkoker. Kookt 1 tot 6 eieren regelbaar van hard tot zacht. Elerkoker TE 0600. ■a ORBURG Na het toch wel wat teleurstellende brons van het Nederlands eam tijdens de eerste dag van de Europese kampioenschappen een 23 neder- de halve finales tegen Rusland, dat zich daarna via 22 I 36 in wedstrijd- n) tegen Frankrijk ook naar het goud vocht werd „invaller" Adri van Polanen Oranje-kamp nagewezen als een onverwacht lichtpunt. Hulp-coach Leo de Vries: Adri heeft het bepaald niet gelegen. Hij heeft het voortreffelijk gedaan". Wat ook playing-coach Wim Ruska, letterlijk en figuurlijk wher de grote man in de mrgse „Vliegermolen", toegaf: „Feitelijk hebben wij het aan hem te danken, dat rhaupt de halve finales hebben ge haald". i\U ïad Adri van Polanen van Groot-Brittannië gedeelde plakken die wel enigs- ralueren, als men weet dat eeld West-Duitsland met de garnituur naar Nederland is omdat vedetten als Klaus iun trainingstage in Japan Olympische Spelen niet te onderbreken nog meeri Maar in de halve eind- flfegen Rusland slaagde Van (26), mede-directeur van ooi Luiten en sinds twee we- lerlands Jongste vierde dan, 'iet in de sleutelpartij tegen ichte Gogolauri in zijn te beslissen. Omdat de loofd-arbiter Bascober in de ïinuut geen ippon wilde toe toen de getructe Rus met 'n m pym uit een onverwachte van de blonde Sassenhei- Isnapte". Vries later over dat breek- n de partij: "Adri zette wel klem in, maar kon hem niet als de tegenstan- it of zijn arm bréékt wordt ie punt gegeven". tblijven van die door het pu- el bekritiseerde beslissing, dri van Polanen die daar- een shido (bemerking, laarschuwing) had gekregen Si bij herhaling de mat aflopen artij en Nederland de wed- ■2 omdat na de verrassen- van Karei Gietelink op Soes- 0) tweede reserve Leo Hey- Novikov uiteraard ten on- y; zag daarna tegen Solodoet- kans om het getij nog te ren (07). En toen was de fenomeen Ruska op oer- foeznetsov alleen nog maar voor de statistiek23 punten). ittele uren vóór het begin Europese titelstrijd in de tot l< door de half-lege tribunes lj Dig sfeervolle dojo omge- Voorburgse "Vliegermolen" r! Adri van Polanen overigens |j l dat hij in de teamwedstrij- moeten aantreden. Nadat ure reeds half-middenge- idy van der Pol (gescheurde Aden tij'denis looptraining) had 'even, meldde woensdag- officieel eerste man in 't gewicht, Martin Poglajen, 'Omdat", vertelde De Vries Poglajen drieëneenhalve killo was bij de weging". 'excuus" werd echter door vervanger Adri van Po- sterk in twijfel getrokken, «avond al had Martin mij gezegd, dat ik mij maar gaan voorbereiden. Hij was Ar dagen ziek geweest en 'iet dat hij nog tijdig het ge- 'raf zou kunnen trainen. Ik toeer, dat hij er weinig zin Hij heeft zaterdag de kans tijdens de individuele wed- voor de Olympische Spelen «■Mieeren en daarvoor wilde lens mij in de teamwedstrij- *d risico nemen om te blun- dat terugtrekken van Pog- "8 Van Polanen de tweede", vroeger achter ljders de kans om 'zich uit aöuw te werken. En die mo- greep de 26-jarige Sassen- thet beide handen afln. In de iswedstrijd tegen Zwitser land zorgde hij tegen Scheidegger voor "vuurwerk" een zo grondi ge armklem, dat de Zwitser waar schijnlijk dit weekeinde niet aan de persoonlijke titelstrijd zal kunnen deelnemen èn het sleutelpunt. Wajit omdat Karei Gietelink en in valler Theo Schneider in de lichte klassen hadden verloren, was een triomf van Van Polanen noodzake lijk om Eugster en Ruska in staat te stellen een roemloze ondergang te voorkomen32, in punten 2515. Tegen het sterk voor de dag ko mende Britse team slaagde Adri van Polanen er echter niet in de (dreigende) nederlaag af te wen den. Nadat Gietelink en Schneider ten onder waren gegaan, raakte Van Polanen tegen Brian Jacks twee voudig Europees kampioen, als junior een oude rivaal van hem via enkele belangrijke trucs in een knellende verwurging. Het werd tenslotte een 14 nederlaag (10— 35) omdat ook Eugster verloor, waarna Ruska zijn zoveelste pres- tigeduel met Remfry moeiteloos won. Spectaculair In de herkansing was het Neder landse team tegen een Westduits gelegenheids vijftal veel beter op dreef: 31 (173), waarbij de spectaculaire zege van agressieve Van Polanen ("Allemaal fighting- spirit") tegen Putz via vier dubbe le armvegen boven alles uitsprong. Voor die flitsende armtechnieken kreeg de Sassenheimer 's avonds in de halve finales tegen Rusland ech ter net te weinig kaïns. Gogulauri Wist op het besiiseenidie moment: met behulp van zijn routine èn de laksheid van arbiter Bascober zelfs uit een armklem te "ontsnappen". Leo de'Vries daarover later: "Dat Adri van die Rus verloor, is geen schande. Voor mij heeft hij voor treffelijk staan te Judoën. Met die Zwitser veegde hij 's middags de mat aan. maar toch vond ik hem te gen die Rus nog beter. Je bent zo goed als je tegenstander het toelaat En die Gogolauri is van zwaar ka liber. Hij draait al zo'n jaar of zes aan de top mee, terwijl Adri eigen lijk nog een coming-man bij de senioren is". Gemakkelijk pratende Van Pola nen was begrijpelijk zelf ook tevreden over zijn debuut bij de senioren. Sinds de Europese Jeugd kampioenschappen in Lissabon heeft de talentrijke Luiten-pupil op de in ternationale tatemi ontbroken. Bo vendien heeft hij de laatste jaren bewust afgezien van langdurige traiintagislkampen dm bijvoorbeeld Japan, waaruit Ruska c.s. pas twee weken geleden terugkeerden. Van Polanen daarover: "De school staat primair. Ik vind top-Judo leuk, maar het moet te combineren zijn met mijn werk". In eigen school heeft Adri van Polanien d'e afgelopen maanden ove rigens keihard getraind. Met 'Teer lingen" als Jan Romijn, Kees Gies- sen, Erik Koemsders en Rob de Vries als sparring-partners. "Daar heb ik het echt niet gemakkelijk te gen. Ze zijn wat zwaarder, dus moet ik er vaak flink aan trekken". Die "pure" kracht beschouwt theoreticus Adri van Polanen ook nog altijd als het grote verschil met de Oostbloklanden. Meent hij: "Technisch kunnen wij de man nen best hebben, maar fysiek pak ken zij ons. De breedte in Rusland is uiteraard ook veel groter. Wil zullen moeten oppassen, dat de kloof niet nog breder wordit". Leo de Vries, in Voorburg assis tent-coach wilde bij de team triomf van de Russen, die overigens in de finale slechts dankzij de oerkracht van Koeznetsov zegevierden - hij wierp bij een achterstand van 12 (56 in wedstrijdpunten) Besson al na één minuut wel een kantte kening plaatsen met het oog op de individuele wedstrijden. De Vries: "Drie jaar geleden, in Oostende, werd West-Duiitsiand teamkam pioen. Maar daarna won geen enke le Duitser meer goud op een van de nummers". HENGELO In de zevende en achtste ronde van het wereld kampioenschap dammen in Hen gelo werd er weer fel om de punten geknokt. Tot de belang rijkste resultaten behoort de overwinning die Harm Wiersma woensdag op de Canadese oud- wereldkampioen Deslauriers boekte. Een opmerkelijke presta tie, te meer wanneer men be denkt dat Deslauriers voordien met Andreiko en Koeperman re mise speelde, terwijl hij gisteren een andere titelkandidaat, Gant- warg, eveneens van de winst af hield. Door Ton Sijbrands Mr. Pieter van Vollenhoven nisastie-comité. Wim Luiten. Tij- opende gisteren de Europese judo-kampioenschappen geheel in stijl: met een schouderworp tegen de voorzitter van het orga- dens zijn Leidse studentenperio de toen Pieter de aroenc band behaalde, was de heer Luiten overigens zijn leraar Taktisch heeft Wiersma het tegen Deslauriers aanmerkelijk beter ge daan dan zijn voorgangers Koeper- en Andreiko. Gingen de scha ven in de duels tussen deze twee Russen en de Canadees in opmer kelijk hoog tempo van het bord Wiersma daarentegen trachtte vanaf de opening complicaties uit te lok ken. Want zoals Roozenburg mij al toevertrouwde: „In het eindspel is Deslauriers oer-sterk maar in het middenspel wil hij nog wel eens gekke zetten doen". Wel dat deed Vrolijk match winnaar iii sensationeel duel AMSTERDAM Voor de tweede maal kwam Nederland als overwinnaar uit de voor-Olympische basketbalring. Die tweede zege heeft echter heel wat zweetdruppeltjes gekost, want Zwe den heeft het de oranjeploeg erg moeilijk gemaakt. Voor de Skandinaviërs was Nederland namenlijk normaal gesproken de laatste kans om in deze finalepoule tot een overwinning te komen. En het heeft maar zeer weinig gescheeld of de Zweden hadden inderdaad succes gehad8283. Temeer omdat Zweden met nog ning voor het vertoonde spel, want dertig seconden te spelen balbezit dat kwam maar zelden op aanvaard- kreeg (Boot had gescoord). Neder- baar niveau. Met uiïtvontfieri'nig dan het spel van Karei Vrolijk na de rust. De flegmatieke spelverdeler scoor de na de hervatting 18 punten en werd daarmee tevens Nederlands top scorer. Door Jan van der Nat land, met Karei Vrolijk als grote uit- bliiraker, verdedigde echter knap en de mannen uit het hoge noorden kwa men niet verder dan een sprongbal twee seconden voor het einde. Uit die sprongbal veroverde Hansson de bal, maar het schot van de Zweedse topscorer (87 punten in vijf wed strijden) miste zijn doel. De overwinning van Nederland werd door 'het publiek beloond met een minutenlang applaus. Maar dat was louter uit vreugde en niet als belo- l0e O heet uw baby? Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Ardita Extra - nóg zachter. De betere luier bij uw kruidenier.^ imicura nv, amstordam postbus 1384 Oranje begon uiterst nerveus. Nu was die nervositeit wel te begrijpen, want via een zege op Zweden bleef die felbegeerde vierde plaats, de eis van het Nederlands Olympisch Comi té voor deelname aan het herkan- rinigntoemooi in Augsbu/rg, binrn'sn be reik. Zweden profiteerde goed van die gespannen sfeer binnen dé Nederland se ploeg en nam diireot een voorsprong (12-10). De wissel van Kales voor Boot bleek het spel van Nederland nadelig te beïnvloeden en de Zwe den liepen uit naar 28-22 halverwege de eerste helft. Even later zou coach René Mol opnieuw wisselen: Aker boom voor Van Woerkom en Sikking voor Vrolijk. Maar ook dat hielp niet. Lindelof en Aström bleven zeer zui ver schieten. Pas vlak voor de rust kon Nederland weer wat dichterbij komen: 42-39. Na de hervatting precies hetzelf de. Nederland naderde weliswaar tot op één punt, maar werd direct weer op afstand gezet: 53-48. Nederland was in moeilijkheden; Kales kwam in het veld voor Hesdy van Wilgen, die in de paar minuten dat hij in het veld was geweest goed had ge speeld. Toch was de wissel verklaar baar: Nederland maakte zich op voor een alles-of-niets-offensief. Het werd uiteindelijk „alles". In de 17de mi nuut kwam de oranjeploeg voor het eerst voor te staan en leek rechts- streeks door te gaan naar de zege. Maar Zweden kwam weer terug: 74- 73 en 78-77. Nederland kwam weer een punt voor en op dat momenit hdeltd scheidsrechter Pythoud uit Zwitser land de ploeg af van een (beslissen de) driepunten-voorsprong. Bij een aanval voor Nederland floot hij af voor een blessure van een Zweed, ter wijl de bal in het spel was en dat is reglementair onjuist. Het was niet de eerste fout van de Zwitser. Eerdei- had hij een zuiver punt van Vrolijk afgekeurd. Neder land zette zich over deze tegenslag heen. Dertig zenuwslopende minuten later kon Nederland winnend de kleedkamers gaan opzoeken: 8283. Nederland: Karei Vrolijk 22, Ruud Harrewijn 16, Kees Akerboom 12. Ton Boot 10, Harry Kip 8, Hugo Harre- ADVERTENTIE Maak er snel en effektlet een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is,waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM Ton Boot (5) op weg naar het beslissende punt: 8283. De Zweed Kjell Rannelid kan hem dat niet meer verhinderen. wijn 7, Frank Kales 6 en Eric van Woerkom 2. Zweden: Ulf Lindelöf 16, Jörgen Hansson 15, Mats Aström 14, Jan Hjörth 12, Kjell Rannelid 12, Anders Grönlund 8 en Kjell Gunna 4. Stand: TsJ.-Slow. 5 5 0 10 436—367 Italië 5 4 1 9 389—339 Spanje 5 3 2 8 438—404 Bulgarije 5 2 3 7 410402 Frankrijk 5 2 3 7 382402 Polen 5 2 3 7 392—420 Nederland 5 2 3 7 343382 Zweden 5 0 5 5 391465 Topscorers na vijf wedstrijden: Brabender (Sp) 115 punten: Zidek (Tsj) 110 p; Luyk (Sp) 94 p; Gilles (Fr) en Peichev (Buig) 88 p; Chris- tov (Buig) 84 p en Lopatka (Pol) 81 punten. Overige uitslagen: Spanje Frankrijk 90—78 4837); Tsj. Slow.—Bulgarije 84—71 (40—31); Polen Italië 6884 (2944) hij zeker. Zonder aan Wiersma's prestatie afbreuk te willen doen moet gesteld worden dat hU kansen kreeg, waarvan de Russen nauwe lijks hebben durven dromen. Want in een stelling waarin hij met wit een schijf op 16 had bezette Des lauriers veld 27, hetgeen voor Wiersma aanleiding was een zwarte schijf op veld 21 te plaatsen zodat er allerlei combinates in de stelling gevlochten werden. Zo explosief was de witte stelling, dat hij na 31 zet ten al in alle varianten verloren stond. Ook wereldkampioen Andreiko won op fraaie wijze, al was dat van een speler van wie iedere serieuze titel kandidaat vrijwel verplicht Is te winnen. Toch had Koeperman giste ren nog heel wat moeite met deze Fanelli. Zelf boekte Ik in de zevende ronde een regelmatige overwinning op Hl- sar d. Donderdag leek het tegen Baba Sy ook erg goed te gaan maar waarschijnlijk miste ik in tijdnood een sterke voortzetting en mede door 't geraffineerde verdedi- gingsspel van de Senegalese groot meester zat er voor mij niet meer dan remise in. Een klein beetje te leurstellend was dat wel, maar aan de andere kant heb ik deze week tegen Kuyken, Hisard en Baba Sy in totaal vijf punten gescoord, en daar tekent men vóór het toernooi toch al gauw voor. Interessant is het de aan dacht op de komende dagen te vestigen. Vandaag beginnen de Rus sen aan hun onderlinge duels vanaf maandag moet Wiersma de strijd met de drie Russen aanbinden. Wanneer deze zes ontmoetingen alle in remise mochten eindigen (wat zeker niet denkbeeldig is) dan kan er nog van alles gebeuren. Mocht er echter hier en daar een verllespartij vallen dan blijven er nog maar weinig kandidaten voor de eerste plaats over. Wat de kansen van de beide NeNderlanders betreft, ik dacht dat het zowel Harm Wiersma als mij tot op heden voor de wind ging, en dat er geen enkele reden voor paniek is. Maar ook de drie Russen maken nog volop lrana op de titel, zodat je er toch eigenlijk weer niks van zeggen kunt. Stand na acht ronden: 1. Wiersma 14 punten2 .Andreiko 12 uit 7; 3. Sijbrands Gantwarg en Koeperman 12; 6. Kuyken 9 uit 7; 7. Smith 9; 8. Deslauriers 8 uit 7; 9. Baba Sy 7 uit 7; Delhom en Hisard 6 uit 7; 12. Aliar 6; 13. Fa nelli 5 uit 7; 14. Laporta en Ver- poest 5; 16. Agliardi 0 uit 7; Jane- cek 0. Rijpwetering Voor de B- en C- Jun. organiseerde Rijpwetering een Jeugdtoernooi. In de B-afdeling werd de eindstand als volgt: 1. Rijpwete ring; 2. Randstad Sport; 3. UDO; 4. Teijlingen; 5. VVSB. In de C-afdeling: 1. UDO; 2. Randr stad Sport; 3. Teijlingen; 4. Rijpwe tering; 5. VVSB. De totaaleindstand: 1. Randstad Sport. 11 pnt.; 2. UDO. 10 pnt.; 3. Rijpwetering, 9 pnt. Voorschoten In Voorschoten or ganiseerde SVLV een veteranentoer- nooi, waarby Spaarnevogels als eer ste uit de bus kwam. Tweede werd RKAVV, 3de Teijlingen en 4de Meerburg. ADVERTENTIE het leukste halve pruikje dat U deze zomer kunt kopen. haar. Do beach-(al) maakt In'een hand omdraai van kort haar oen charmant lang kapseL Eenvoudig zonder hulp van ande ren In vele modellen Ie borstelen. Verkrijg baar In alle haarkleuren. Maak de nieuwe modelijn 'vaeanee' met de beach-fatl. De beach-lall Ik een klasse apart voorjong i7|Y TLATT7 1 1 i L. H. Tongeren C.V. Telefoon 01710—25212

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15