JAX 'OEFENT' ERERONDE Probleem voor dr.Fadrhonc Trilogie nadert voltooiing na beker-winst op Den Haag: 3-2 IR UW LETOP HETGWK-EMBLEENI GRENSWISSELKANTOREN N.V. Scorebord Jong Oranje opnieuw gelijk tegen Bulgaren SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Het tweede hoofdstuk is ge schreven. Ajax-aanvoerder Piet Keizer ontvangt de K NV B-beker uit handen van minister-presi dent Biesheuvel. 'ERDAM De voltooiing van de unieke trilogie kwam weer een hoofdstuk j. Ajax plantte ook de tweede vlag van het nagejaagde drietal op eenzame Hoewel de iele 32 triomf op FC Den Haag anders zou doen vermoeden, landskampioen in de bekerfinale weer veruit superieur. Het klasseverschil leen niet sprekender tot uitdrukking omdat in het gebied dat onbereikbaar Ajax Haagse FC scheidde, eigenzinnige scheidsrechter Dorpmans rondliep. Met een logst dubieuze beslissingen beïnvloedde Dorpmans de strijd om de KNVB-bo- uitdelen van een strafschop aan FC Den Haag mocht daarvan de merkwaar- len. aar vruchteloos voetbal aars kwamen daardoor in 10? onverwacht dichtbij; nerveus over de eigen zij zich oog in oog wis- mogelijkheden op een de verlenging. Dat ty- verschil AjaxFC Den Ajax steeds koelbloedig r- en tegenspoed, holde i 'ombe zichzelf zowat voorbij 9bn de gevreesde oppo- irhalen. Daarom lukte Treffers van Cruijff, ifschop) en Keizer hiel- •rpark-elf op afstand, ix na het duel toch kon rondgaan met de (door leuvel uitgereikte) Cup. lange witte Jassen, dans- de Rotterdamse Kuip repetitie voor wat ook i Cup finale tegen Inter et. Het was het knusse „vreemde" confrontatie. Shirtjes hing al voor het start- Ie Kuip, toen FC Den iv korte discussie tussen Sjef Dorpmans en Aad ugkeerde naar de kleed- Den Haag had de eerste toss verloren. De „zaak ,as" die aanhangig was Piet Keizer. Vanwege trscheid met de Ajax- broek, wit shirt met ro- "otesteerde de Amster- terder tegen het Haagse broek, wit shirt met gele Ode banen). Dorpsmans protest in en FC Den zich gaan omkleden. Het sn aan de wand. Geër- Haag schoot daarna wèl de startblokken, maar och niet in langer dan 'n verschil in kwaliteit te de door het inci- ;erde felheid. Fel s FC Den Haag al voor iff aire: de geladenheid r de wil om trainer Vaclav Jezek een fraai afscheidsca deau aan te bieden, nu welhaast zeke is dat hij moet terugkeren naar ge boorteland Tsjecho-Slowakije. (Hoe wel hij nog steeds hoopt op gunstig bericht)En daarnaast stond natuur lijk de 1000 gulden vette premie die beschikbaar was gesteld voor het verhinderen van Ajax' double. Wie dan ook gedacht mocht hebben dat FC Den Haag „vriendelijk" zou spe len" in de wetenschap dat ongeacht het resultaat van de bekerstrijd het spelen van Europa Cup (II)-voetbal tofch al vaststond, kwam bedrogen uit En al zei Jezek later: „Het was niet de bedoeling om de weg der intimi datie te bewandelen", toch was ook hem niet ontgaan dat zijn ploeg voor het oog venijnig in het eerste fluit signaal viel. Cruijff ging al in de eer ste minuut tegen het gras in een duel met verdediger Piet de Zoete die daarna geen meter van hem zou wij ken. „Komedie" zei De Zoete („ik heb hem niet aangeraakt')' wat door Jezek onderstreept werd: „Ik waar deer Cruijff als de beste voetballer van de wereld, maar dat was toch echt 'n beetje komedie van hem". Mis schien hoewel Cruijff zelden z'n toe vlucht zoekt tot theatrale tuimelingen maar de schijn was in ieder geval tegen De Zoete en FC Den Haag - dat Ajax ook later niet bepaald zacht zinnig tegemoet trad. Ook op dat punt kon Ajax zich oefenen voor de strijd tegen Inter. En aangezien FC Den Haag bovendien consequent in de mandekking ging, kon Ajax ook de spelpatronen repeteren die op 31 mei moeten worden neergelegd om naar het derde succes te reiken. Moeilijk Tegen Den Haag ging het Ajax goed af, want in de gevormde kop pels Cruijff De Zoete, KilaHaan KorevaarKeizer, AdvocaatMüh- ren en Neeskens— Roggeveen waren de (eerstgenoemde) Ajacieden maar moeilijk te bedwingen. Cruijff had zich al eens in een gave solo aan zijn aanklever ontrukt voordat het betere en vooral gerichter voetbal van Ajax effect sorteerde. Na een afge slagen Ajax-corner ontsprong Cruijff de dans naar 1-0 toen op scherp staande Neeskens hem met een sim pele voetbeweging de bal toeschoof. (35ste minuut). Gestimuleerd Ajax groeide vervolgens in een overwicht dat minutenlang duurde, Cruijff passte nog eens op Haan, die vrij voor Den Haag-doelman Ton Thie vergat te schieten (40ste minuut), Mühren vond het hoofd van Swart die gehaast naast kopte (47ste mi nuut) Met Cruijff als de centrale fi guur bleef Ajax aandringen: het was duidelijk, de Amsterdammers wilden de zaak zo snel mogelijk beslissen. Die beslissing leek te vallen toen Cruijff wie anders? op weg naar Haagse doelman Ton Thie foutief werd afgestopt door centraal verdediger Aad Mansveld (overigens met Harald Berg een van de wei nige Hagenaars die naar Amster dams peil reikte). Mansveld botste op Cruijff binnen de zestienmeterlij- nen en Dorpmans gebaarde naar de elfmeterstip. "Een flauwekul-straf- schop" meldde Piet de Zoete aan wie Cruijff even daarvoor ontglipt was. "Flauwekul, net zoals die straf schop die wij kregen". Maar Dorp mans: "Het was een serie overtre dingen, bij de laatste was de maat vol". De hevige protesten van FC Den Haag konden Gerrie Mühren niet van zijn stuk brengen: hij scoorde van elf meter toen het ge- Na een 2-1 overwinning op Veendam staat niets meer de pro* motie van Haarlem naar de ere* divisie in de weg. Op de foto ia het winnende Haarlemse (Loei* punt in de maak. Veendam-doelm man de Vries zal de bal zo onge* lukkig wegslaan dat Van den Berg (midden) zonder moeite kan scoren. ADVERTENTIE NEDERLANDSE CAPSULE GELANCEERD Sinds kort brengt MeenJt^ de specialist in pijnverdrijving, haar hoofdpijnpoedér óók ia capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand* Wees maar blij dat er Meenk» capsules zijndag hoofdpijn! Onverwacht Het pleit voor FC Den Haag, dat daarvoor nog nauwelijks aan enige gevaarlijke acties was toegekomen, dat het bleef strijden voor een be ter resultaat. Dat -leek aanvankelijk op vechten tegen de bierkaai, om dat van de aanvallers alleen Ha rald Berg en Hans van Eeden naar aanvaardbaar niveau reikten, maar toen onopvallende spits Sjaak Rog geveen, vervangen was door René ADVERTENTIE ÏGE aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courantevalutadirekt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-en verkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingen op N.S.-statlons en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen ozrr. te: LEIDEN - station N.S. menwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, Amev en Pierson, Heldring Pierson. 'traal Station, Amsterdam. Tel.: 020 - 2213 24. Pas (Jezek: "het veld werd te zwaar voor Roggeveen") kwam het onverwachte succes. Hans van Eeden strafte de nonchalance van Arie Haan af, ontfutselde hem de bal in het strafschopgebied voor Stuy en passeerde de Ajax-doelman met een vreemde trekbal die het doel indook: 21 (70ste minuut). Ajax had het antwoord onmiddellijk klaar. Terwijl FC Den Haag al droomde van 22, lanceerde Swart Johan Cruijff die De Zoete stil liet staan; Keizer vond 3—1 na de knap pe voorzet. Ajax schakelde vervol gens een versnelling terug met de ge dachte de genadeslag te hebben uit gedeeld. Waar het ook sterk op leek, want FC Den Haag viel wel aan, maar die offensieve dadendrang werd overheerst door slordigheid en matheid. De 31 zou dan ook onge twijfeld beheerst naar het einde ge dragen zijn, als Dorpmans niet in de fout was gegaan. Toen Ajax-linker- verdediger Ruud Krol opponent He- stad een vijftal minuten voor het ein de in het strafschopgebied wat fors van de bal gleed, gebaarde de arbi ter wederom dat hij in de actie een strafschop zag. Minstens vijftigdui zend paar ogen hadden dat anders gezien, vandaar dat Mansveld in een orgie van gejoel en gefluit zijn aan loop moest nemen. Hij schoot de stand toch naar de flatterende 3—2. Waarna FC Den Haag over de eigen benen struikelde in de haast de op doemende verlenging te forceren. Vaclav Jezek bleek toch tevreden: "Dat moet wel met dit resultaat te gen Ajax. Trouwens, als we meer hadden bereikt, was in Praag on middellijk gezegd: Dat is een won- Typerend beeld: Neeskens bedwingt Harry Hestadt. Cruijff haalt uit naar 1-0, na aangeven van Neeskens. FC Den Haag-doelman Ton Thie is kans loos. dertrainer, die moet gelijk terugko men Ajax kreeg inmiddels de Adidas- trofee voor de beste Europese club van het seizoen 19701971 uitgereikt, als de drieluik kampioenschap-be- ker-Europa Cup is voltooid, kan die trofee ook voor volgend Jaar alvast gereserveerd worden daar zou u gewoon eens moeten durven proberen te komen proeven... telefonisch reserveren kan óók: (01719) 2345 NOORDWIJK AAN ZEE EERSTE DIVISIE SVV de Graafschap 1—l Wapeningen de Volewyckers 2—1 Roda JC Heerenveen 21 FC VVV Heracles1—1 AZ '67 Willem II 7—1 Haarlem Veendam 21 (Haarlem gepromoveerd) HVC PEC Zwolle1—1 DFC Helmond Sport01 Blauw Wit Fortuna VL 33 SC Cambuur Eindhoven 20 Haarlem 35 25 7 3 57 6316 Heerenv. 35 18 11 6 47 49—27 AZ '67 35 18 10 7 46 58—26 Roda JC 36 19 7 10 45 45—34 Eindhoven 36 15 12 9 42 45—39 Wagenin. 35 15 9 11 39 47—47 HVC 35 13 11 11 37 39—42 Veendam 35 13 11 11 37 45—49 PEC Zw. 35 14 8 13 36 42—44 Blauw W. 36 13 10 13 36 36—42 Cambuur 35 12 10 13 34 40—38 Graafsch. 35 11 11 13 33 41—39 SW 36 11 9 16 31 39—48 Fort. SC 34 10 10 14 30 36—41 Heracles 35 11 8 16 30 40—40 Willem H 36 10 10 16 30 40—49 Volewijck. 34 8 13 13 29 43—37 FC VW 35 9 10 16 28 34—45 Fort. VI. 36 8 11 17 27 32—47 Helm. Sp. 34 8 9 17 25 34—56 DFC 35 5 9 21 19 25-64 Amateurs Kampioenschap van Nederland Elinkwijk Ede 32 Sparta "25 Caesar 2—2 Xerxes Leeuwarden1—2 Sparta »25 3 2 1 0 5 6—4 Leeuwarden 3 1 2 0 4 2—1 Xerxes 3 1113 44 Caesar 3 0 3 0 3 33 Elinkwijk 3 1 0 2 2 5-t6 Ede 3 0 12 1 3—5 GRONINGEN Een derde wedstrijd zal moeten uitmaken of Jong Oranje dan wel de Bulgaarse jeugdploeg tegenstander zal worden van Rusland of West-Duitsland in de halve finales van het Europese toernooi voor landenteams van spelers onder 23 jaar. Zeer tot ongenoegen van bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc, die al herhaaldelijk heeft laten weten, dat juist dit toernooi, nu de programma's van zijn top-spelers overladen zijn, hem steeds voor grote problemen stelt. Jong Oranje heeft woensdagavond in het Groningse Oosterpark onder erbarmelijke weersomstandigheden alle kans gehad in de tweede ont moeting Bulgarije te verslaan en zich daardoor te plaatsen voor de halve eindstrijden. Kort na rust leek een verwoed offensief de Nederlan ders winst te gaan brengen. De voor treffelijke doelman Staikov en slor dig schieten waren er echter oor zaak van dat de wedstrijd, bijge woond door zo'n 13.000 toeschouwers, eindigde zonder dat er was gescoord. Bet wecMrijdbeeld deed d'entken aan dat van de eerste onltmoettog, veertien dagen geleden in Pleven ge speeld. Ook nu waren de Bulgarijen zeker technischer bekwamer dan hun tegenstanders. Desondanks kwam het gevaar voornamelijk van de Nederlandse aanvallers. De plas sen, die vooral op het middenveld lagen, maakten goede combinaties moeilijk, zo niet onmogelijk. Juist daarom was het onbegrijpelijk dat vooral voor rust Jong Oranje steeds weer poogde via dat amper bespeel bare centrum tot succes te komen Pas na de hervatting zocht de ploeg het meer in uitvallen via de vleu gels. De lange pass, die onder deze omstandigheden succes had kunnen opleveren, ontbrak te vaak. Daarbij kwam nog als vanuit de verdediging werd getracht het middenveld te overbruggen de passes veel te kort waren. Daardoor moest de goed spe lende spits Oeki Hoekema ver terug komen om zelf de aanval op te bou- DEN HAAG De beslissingswed strijd tussen Jong Oranje en Bulga rije voor het Europese toernooi voor landenteams van spelers onder 23 Jaar zal woensdag 17 mei in West Duitsland worden gespeeld. Indien het plaatselijke stadion beschikbaar is zullen de ploegen elkaar in Frankfort ontmoeten. Wanneer dat niet het geval is zal de UEFA be slissen in welk Westduits stadion de teams tegen elkaar uitkomen. De winnaar van de wedstrijd ontmoet in de halve eindstrijd de Russische Jeugd. wen. Dat gaf de Bulgaren uiter aard alle kans hun verdediging te re organiseren. Vooral de opkomende René Not- ten kreeg enkele voortreffelijke kan sen. Direct al bood Hoekema hem de gelegenheid een schot te lossen Nadat Willy van der Kerkhof bij een snelle Bulgaarse aanval eeD schot van Dimitrov op de doellijn had gekeerd kwam Notten vrij voor doelman Staikov. Ook nu speelde de FC Twentespeler de bal verkeerd. Gezien de terreinomstandigheden was dat in de beginfase alleszins ver klaarbaar. Moeilijk was echter te vergeven dat Notten. toen de tweede helft twintig minuten oud was. slor dig schoot waardoor Jong Oranje de verdiende zege ontging. Oeki Hoeke ma tikte de bal prachtig terug. Notten schoot wel hard, maar ook zeer onzuiver. Voor de Bulgaren werd steeds dui delijker dat een gelijk spel het hoogst bereikbare was. Tien minuten voor tijd poogden ze het spel a-i te be vriezen. Niet met al te veel suoces. Met héél Jong Oranje in de aanval kwam het einde. Meer dan een goe de inzeet van invaEer Smid, die Staikov nog Juist tot hoekschop ver werkte, bereikten de Nederlanders echter niet. Hadden de spelers het moeilijk, arbiter Sven Jonsson gaf er her haaldelijk blijk van deze toch echt niet zo harde wedstrijd beslist niet aan te kunnen. Hij viel eerder op door zijn overdreven resolute geba ren dan door goede leiding. Zowel Jankov als René van der Kerkhof kwamen in zijn boekje. In belde ge vallen waren het aanvechtbare be slissingen. Vreemder nog werd het toen hij Bulgarije een vrije trap toe kende nadat de gasten trachtten door vlak voor de bal te gaan staan Jong Oranje te beletten een vrije trap te nemen. Met veel aplomb wil de hij in de slotfase een Nederland® muurtje 'op 9.15 meter afstand brengen. Toen de spelers zich niets aantrokken van de aanwijzingen liet de Zweed, die druk gebarend de Ne derlanders op hun voetbalplicht had gewezen, hen maar begaan. Jonsson was kennelijk opgelucht dat de wedstrijd zich naar het ein de spoedde. Hoewel na rust herhaal delijk wegens blessures was gestopt floot de Zweed na precies 45 minu ten af. Zeer tot vreugde van de Bulgaren overigens, die Juichend het eindsig naal begroetten als waren zij triom fale overwinnaars. Opstelling Nederland: Barth, Rijnbergen», Kr\jgh, Schneider en Visser; W. v. d. Kerkhof, Bonsink en Notten (Smid); R. v. d. Kerkhof, Hoekema en Van Marijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13