Parlevliet hijst in KW 135-mast Generaals weer op de eerste rij sbij Latijns- merikanen Reder Dirk Parlevliet begeleidt de treilervloot en de nieuwbouw Een bank die je nelpt groot te worden Nieuwe uitgaven )eze keer zonder wapens maar met geld en invloed VRIJDAG 12 MEI 1072 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK IJMUIDEN/KATWIJK AAN ie Visserij-reder Dirk Parie rtiet (42) stond woensdag in de ïamiddag met zijn broer Niek Jr. in veel prominente figuren uit de Isserij wereld, onder wie drs. D. fl,van Dijk, voorzitter van het ie roduktschap voor Vis en Vlspro- ukten, op het overdekte visver- rerkingsdek van de nieuwe span- jektreilre KW 135 „Rijnmond VI" y lunderend te kijken hoe be- (vaam zijn dertienjarige dochter Ubertien de werfvlak streek en e blauwe rederij vlag met het foord „Rijnmond" in de top hees. lat was het grote moment waar de Katwijkse rederij en ha- nghandel N. Parlevliet Jr. N.V. zesde schip aan haar Rijn- id-vloot toevoegde. De KW 135 voor schalken, aan de Haring- In IJmuiden gemeerd. Combee Parlevliet is een rederij-direc- jteur, die niet zoveel naar buiten op de voorgrond treedt. Hij bemoeit ach intensief met de schepen en alles wat daarmee verband houdt. Ook de bouw van de KW 135 heeft |üj van het begin af aan begeleid. 5 hij dat doet met de ieuwbouw aan de Prins Hendrik- in Katwijk aan Zee. broer Niek Parlevliet Jr. bena- at nog eens in zijn toe- ak na de overdracht. Hij zei idrukkelijk: „Er is in ons bedrijf die veel op de voorgrond treedt spreekt en een ander die werkt. ,t is mijn broer Dirk. Hij houdt actief met de schepen en alles pat daarmee te maken heeft bezig. Mede namen hem neem ik deze Epan-hektreiler graag van scheeps werf Haak in Zaandam over. Het is een nog beter schip dan de in de cember in de vaart gekomen KW 42 .Rijnmond V", want alle tekort komingen, die we daarop in de praktijk ontdekt hebben, zijn hier rerbeterd". rote investeringen chnlsch-directeur J. A. Haak van Zaandamse scheepswerf had daarvoor in enkele woorden de KW 135 overgedragen. Hü gewaagde van de prettige samenwerking met rederij Parlevliet en hoopte, dat het schip een goede vaart zou heb ben. Daarna wees reder Niek Par levliet op de grote investeringen, die de bouw van zoh treiler vergen. Een paar miljoen. „Nu geven we het schip over en zeggen: schipper Kees van Duyn en bemanning pro beer er maar wat mee te verdie nen". Parlevliet benadrukte, dat Van Duyn zijn sporen bij de firma al meer dan verdiend heeft en dat hij hoopte op een goede spanvisserij met de even-bekwame schipper Klaas van der Plas van de KW 42, waarbij hij de verwachting uit sprak. dat Van Duyn en zijn me dewerkers de bemanning telt 13 koppen zorgvuldig met deze nieuwe aanwinst zullen omsprin gen. De Katwijkse reder dankte al- LEIDEN De walvis, die in de Margriethaven in Rot terdam werd aangetroffen en waarvan het skelet door prepa rateurs van het rijksmuseum van natuurlijke historie in Lei den werd geborgen, is een Noorse vinvis. Pas nadat de baleinen waren gereinigd en de schedel nader kon worden bestudeerd, was een zekere determinatie mogelijk, zo deelt het rijksmuseum mede. Van deze soort spoelde 29 au- gustis 1811 een exemplaar bij Monnikendam aan. Het skelet van dit dier werd door prof. Reinwardt geborgen en dit be vindt zich in het museum in Leiden. Op 14 september 1956 werd het kadaver van een vinvis tussen Wijk aan Zee en IJmuiden ge vonden. Over de identiteit van dit exemplaar bestaat nog geen volledige zekerheid. Drs. P. J. van der Feen en drs. P. H. van Bree in Amsterdam zien in het dier een Noorse vinvis, andere deskundigen zijn het hier nog niet mee eens. In elk geval ls de vondst in Rotterdam uitzonderlijk, want het betreft het tweede of mis schien derde exemplaar dat ln Nederland is aangetroffen, al dus prof. dr. L. D. Brongersma, directeur van het Leidse mu seum. (op Foto Holvast). ACAS De oude generaals tten terug in de politiek van La- i-Amerika, deze keer zonder wa- maar met voldoende geld en om de democratische rege len angst aan te jagen. I militaire golf op dit halfrond drie gewezen dictators, die Met midden van de vijftiger ja- van hun troon gestoten werden, op het politieke toneel. uit Argentinië, Colombia [Venezuela zijn potentiële kandi jen voor het presidentschap. Jöeraal Juan Peron van Argentl- P en generaal Marcos Perez Jiml- nez van Venezuela leiden hun poli tieke aanhangers vanuit het buiten land, generaal Gustavo Rojas Pinil- la uit Colombia ia al acht Jaar een belangrijke leider in zijn land. Alle drie de generaaals, zijn veroordeeld voor het illegaal gebruik van staatsgelden tijdens hun regime. Peron werd in 1955 buiten spel ge zet, Rojas Pinilla werd in 1957 uit zijn macht ontheven en Perez Ji menez werd in 1958 afgezet. In dezelfde tijd kwam ook aan het militaire bewind van gen. Apul Ma- glior van Haïti in 1956 en van Ful- gencio Batista van Cuba in 1959 een einde. Batista werd echter nooit generaal, hij noemde zich altijd sergeant. Na de val van veel militaire regi mes aan het einde van de vijftiger Jaren bracht het begin van de Ja ren zestig een opleving van de mili- taira regimes. Regimes In de twee grootste Zuidamerikaan- se landen kwamen militaire regimes aan de macht. In Argentinië heeft It. gen. Alejandro Lanusse beloofd dat hij de macht zal overdragen aan een door het volk gekozen pre sident. Maar de Braizliaanse macht hebber gen. Emilio Gargastuzu Me dici heeft nog niets gezegd over zijn opvolger. In Argentinië heeft de invloed van de in Spanje ver blijvende Peron een einde gemaakt aan een belangrijke staking. De mi litaire regimes in Brazilii en Peru hebben zich zowel intern als extern versterkt. De Braziliaanse regering staat op vriendschappelijke voet met de Ver enigde Staten. Het militaire regime in Peru staat bekend als onafhan kelijk en nationalistisch. Deze keer ventrouwen de generaals Lief zijn voor Nanny, door P. Quentin. Prisma detective. Uitg.: 't Spectrum, Utrecht. Lijk aan de haal, door E. Queen. Prisma detective. (Het Spectrum). Iemand, ergens, door Mark Sadler. Prisma detective. (Het Spectrum). De alternatieve moordenaar, door J. Symons. Prisma detective (Het Spectrum). In 1962 verkreeg de Anapo bij de verkiezingen 4 procent van de stemmen. Slechts twee Jaar later bedroeg zijn aanhang reeds 14 pro cent van de kiezers en vijf Jaar la ter bedroeg zijn aanhang meer dan 40 procent van de kiezers. Rojas Pinilla werd bij de controver siële presidentsverkiezingen van twee Jaar geleden verflagen, toen hij slechts 60.000 stemmen minder kreeg dan de huidige president. Mi- sael Paslrana Borrero. Campagne In de campagne voor de parle mentsverkiezingen in april spreken de Colombiaanse partijen van „de mocratie of Anapo". In Venezuela bestaat er bezorgdheid over de groeiende macht van Rojas Pinilla. Omdat Colombia een buur land is. de politieke Constellatie daar van invloed op het politieke leven in Venezuela. Terwijl de toekomst er voor Rojas Pinilla steeds zonniger gaat uitzien, is de positie van Marcos Perz Jime nez in Venezuela praktisch onaan tastbaar. Tijdens de verkiezingen van 1968 kreeg hij ongeveer 400.000 stemmen. Dit leverde hem zes afgevaardigden in de kamer van afgevaardigden op, zelf werd hij tot senator geko zen. Dit was des te meer verrassend, omdat er slechts weinig geld aan zijn campagne was besteed. Perez Jimenez kan echter buiten spel gezet worden, als het congres een wet aanneemt, die mensen, die zijn veroordeeld voor het gebruik van staatsgelden ten eigen bate, van staatsfuncties uitsluit. De Ve nezuela anse generaal heeft een ge vangenisstraf van vier Jaar achter de rug voor deze aanklachten. Toch ziet het er naar uit dat de oude tijden voor sommige Latijnsa- merikaanse dictarors zullen terugke ren. Bij zijn aankomst tn 1968 uit Venezuela in Spanje kon ex-pre sident Jimenez nog lachen. Hij had ettelijke miljoenen meten te verduisteren. De nieuwste aanwinst van Rederij en Haringhandel N. Par levliet Jr. aan de Haringkade in IJmuiden de KW 135 ..Rijnmond VI". Deze spanhektreiler is van daag naar zee vertrokken en neemt na Pinksteren deel aan de haringrace op de Noordzee. mondvloot is gebouwd naar een ontwerp van het Leidse ingenieurs bureau „Propulsion". De directie van de scheepswerf was vol lof over de pretige samenwerking met dit bureau. Uit dank daarvoor bood directeur De Ridder aan „Propul- sion"-directeur J.' F. Minnee uit Noord wijk als aandenken het „Eerste Nederlandse scheepsbouw - boek" aan, voorzien van een gecal- ligrafeerde opdracht. niet op tanks en kanonnen, maar worden zij gesteund door duizenden volgelingen, die hen op democrati sche wijze buitenspel kunnen zetten. In Colombia heeft de 73-Jarige dic tator Gustavo Rojas Pinilla de Alianza Nacional Popular Anapo opgericht, die van een kleine poli tieke beweging is ultgegreid tot een partij, die misschien een coalitie kan vormen met de twee andere traditionele politieke partijen. Deze partijen, de liberalen en de conser vatieven, vormen samen de nationa le front regering. len, die by de bouw betrokken zijn geweest, wenste schipper en be manning een goede vaart en vangst toe en overhandigde aan Van Duyn symbolisch de scheepsbybel, met het uitspreken van de wens en de verwachting, dat de Heer zijn zegen zal schenken. „Uit eigen kracht kunnen wij niets. Daarom moeten we het alleen van Hem verwachten aan Wiens zegen alles gelegen is", zei Parlevliet met nadruk. Sclieepsbel Namens de werf overhandigde com- mercieel-directeur A. J. de Ridder aan de heren Niek en 'Dirk Par levliet en fraaie zilverkleurige scheepsbel. die een plaatsje moet krijgen in het nieuwe kantoor aan de Van der Vegtstraat. Daarop waren de woorden gegraveerd„Ter herinnering aan de overdracht van de hektreiler KW 135 .Rijnmond VI" aan Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. door Scheepswerf Haak 10-5-'72". De reders moch ten tenslotte onder het genot van een aperatief talloze gelukwensen in ontvangst nemen. De KW 135 .Rijnmond VI" is van morgen onder commando van schipper Kees van Duyn van de IJmuidense Haringkade. waar ook de overdracht geschiedde, naar de visgronden vertrokken. Tijdens deze korte reis kan nauwkeurig worden nagegaan of alle apparatuur op dit 35,25 meter lange schip goed werkt. Zijn er nog kinderziekten, dan kunnen deze voor het begin van de haringteelt worden verholpen. Het is namelijk de bedoeling, dat de KW 42 in span op haring zal gaan vissen op de Noordzee. De nieuwe aanwinst van de Rijn-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11