Verdere uitbreiding Vietnamese oorlog Sombere stemming BonnWALLACE HEEFT MEER STEMMEN DAN HUMPHREY Hanoi: Kissinger wilde niet echt onderhandelen KGB probeert Kroniek de das om te doei Spoedberaad in Washington Fischer akkoord Een vrouw heeft recht op ruimte en tijd voor bezinningen rust. MAANDAG 8 MEI 1972 BUITENLAND O I i T^l Alleen McGovern heeft meer afgevaardigden (Van onze correspondent» BONN Bondskanselier Brandt ontving vandaag opnieuw leidende Door Wim Timmers politici van de vier partijen uit het Westduitse parlement. Aan de orde is een nieuw ontwerp van een gemeenschappelijke verklaring bij de verdragen met Moskou en War schau, dat gisteren door minister Scheel is overhandigd aan de ex pert voor Buitenlandse Zaken van de CDU. Marx. De hoopt dat het tot een verkla ring komt die de verdragen ook voor een deel van de oppositie aan vaardbaar maakt, is het afgelopen weekeinde in Bonn verder gesmol ten. CSU-leider Strauss heeft zich in de discussie gemengd hij was de afgelopen week opvallend zwijgzwaam en heeft duidelijk gemaakt dat de verdragen voor z'n partij onaanvaardbaar blijven. Al leen al het feit dat de aarts-conser vatieve Marx als gesprekspartner voor Scheel dienst doet, toont wel ke invloed de groep die hij verte genwoordigt in de oppositie heeft. De kans is groot dat CSU en CDU morgen zullen proberen het debat over de verdragen in de Bondsdag nogmaals uit te stellen. Terwijl men nog op zoek is naar een voor allen aanvaardbare, ge meenschappelijke verklaring, eist de oppositie dat zo'n verklaring, waarin de principes van de Duits- land-politiek moeten worden vast gelegd, door de Sowjet-Unie op de Inmiddels handhaaft de regering het standpunt dat het Bondsdag - debat morgenmiddag moet begin nen en op z'n laatst woensdag avond met de stemming over de verdragen moet worden besloten. Ze wfjst de kritiek van de hand als zou ze de oppositie onder tijds druk zetten. „De discussie loopt al bijna eeuwig. Het buitenland be gint ons ietwat merkwaardig te vinden," aldus een FDP-afgevaar- digde gisteravond RALEIGH AFP i George Walla ce. de gouverneur van Alabama, heeft zaterdag met flinke voor sprong de voorverkiezingen gewon nen in de Amerikaanse staat Noord- Carolina. Met dit resultaat heeft Wallace in deze fase van de prima ries al meer afgevaardigden achter zich verzameld voor de Demo cratische conventie in Miami Beach (waar de presidentskandi daat wordt aangewezen) dan Hu- bert Humphery. Gouverneur Wallace, die zijn ver kiezingscampagne had gericht op het verzet tegen het zogenaamde respectievelijk 4 en 1 procent. Steun Wallace weet zich hiermee verze kerd van de steun van 37 af gevaardigden op de nationale con ventie en Sanford 27. Tot op dit moment heeft hij al 210 afgevaar digden achter zich geschaard, tegen senator George McGovern. die in Noord-Carolina niet meedeed, 267 en senator Hubert Humphrey, die eveneens ontbrak, 197. De verkiezingen in Noord-Carolina hebben een dikke streep getrokken door de rekening van Terry San- "busing" (het gedwongen busver- ford, de liberaal-gezinde oud-gouVer- voer van schoolkinderen om scholen te integreren), behaalde 50 pro cent van het totale aantal stemmen tegen 37 procent voor zijn voor naamste rivaal Terry Sanford oud gouverneur van Noord-Carolina. Shirley Chisholm, afgevaardigde neur die veel waarnemers be schouwden als een reële kandidaat voor de Democratische nomina- tuur in het geval van een onbeslist tussen de grote favorieten Mc Govern en Humphrey op de natio nale partij-conventie. voor New York, kreeg 8 procent. Voor de Republikeinen behaalde pre- senatoren Edmund Muskie (Maine» en Henry Jackson (Was hington) die niet meer actief aan de campagne deelnemen behaalden sident Nixon 95 procent van de stemmen, tegen 5 procent voor Paul McCloskey, afgevaardigde voor Californië. WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI, AP) President Richard Nixon begon zich vandaag te be raden met zijn naaste medewer kers over de weinig rooskleurige situatie in Zuid-Vietnam, Waar nemers in Washington verwach ten algemeen, dat de VS hun bombardementen op het gebied rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi en op de grote havenstad Haifong zullen gaan hervatten om voorraden voor het Noordvietnamese offensief in het zuiden te vernietigen. De belangrijkheid van het Ameri kaanse topberaad wordt geïllustreerd door het feit dat de president er zyn minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, voor uit Bonn heeft teruggeroepen, en het besluit om het voorgenomen bezoek van dr Henry Kissinger de belangrijkste ad viseur van de president op het ge bied van het buitenlandse beleid, aan Japan voor een tweede maal uit te stellen, Amerikaanse luchtaanvallen op het textielcentrum Nam Dinh, de op twee na grootste stad van Noord- Vietnam op 80 km ten zuiden van Hanoi, zouden naar de mening van genoemde waarnemers, wel eens een inleiding kunnen zijn tot groot scheepse luchtacties tegen het noor den. De uitbreiding van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten in Zuidoost Azië oa. sterke eskaders zware bommenwerpers van het type B-52 die van bases in Thailand en op hel eiland Goeam opereren en de ver sterking van de Amerikaanse marine voor de kust van Vietnam tot on geveer 60 oorlogsbodems met circa 50.000 man hebben president Nixon de middelen verschaft om de groot ste lucht- en vlootoperatie uit dé gehele Vietnamese oorlog te begin nen Toen Nixon het verrassende be sluit nam Rogers uit de Bondsrepu bliek terug te roepen bevond de president zich in zijn buitenverblijf in Camp David, gelegen in de ber gen van Maryland bij Washington Politieke waarnemers achten het op merkelijk. dat de minister zo hals over kop terug moest komen, terwijl het overleg over Vietnam pas 24 uui later zou beginnen. Door de naast had minister Rogers, die zaterdag avond in Bonn was aangekomen voor een bezoek van drie dagen geen gelegenheid met Bondskanselier Brandt te spreken. Het enige lid van de Bondsregering dat hij ontmoette, was zijn collega Walter Scheel die hem van het vliegveld afhaalde en hem ruim een halve dag later uit geleide deed De Russische leiders hebben tot dusver kalm gereageerd op de her vatting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam. Daarom zijn Amerikaanse functio narissen van oordeel, dat de reis van Nixon naar Moskou niet in ge vaar komt door de gebeurtenissen in Vietnam. Veiheviging van de lucht oorlog. met name met bombardemen ten bij Hanoi en Haifong. zou ech ter wel eens tot een wijziging van de houding van de Sowjet-Unie kunnen leiden. Landtroepen Behalve tot uitbreiding van de luchtoorlog kan Nixon ook besluiten tot versterking van de Amerikaanse veiligheidstroepen nu ter sterkte van zes bataljons met in totaal b 000 tot 8.000 man en het zenden vau meer militaire .adviseurs" Wat een uitbreiding van de veiligheidstroepen betreft, kan een amfibiestrijdmacht van circa 5.000 mariniers aan land worden gebracht ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Deze mari nierstroepen bevinden zich al enige weken op twee helikopterdekschepen voor de kust van Vietnam. Bij de luchtaanvallen op Noord- Vietnam hebben, volgens Ameri kaanse gegevens, zaterdag Jachtbom menwerpers van het type Phantom twee Migs-21 en een Mig-17 neerge schoten. zonder zelf verliezen te lijden. Radio Hanoi meldde echter het leerschieten van vijf Amerikaanse en het andere beschadigd. Op 65 km toestellen, terwijl drie Amerikaanse I ten noorden van Saigon werden bij vliegtuigen door kustbatterijen wer- gevechten om de weg naar An Loc den getroffen. Het station berichtte. zaterdag 55 Noordvietnamezen ge- dat de Amerikanen grootscheepse dood. aldus eên Zuidvietnamees le- aanvallen hadden gedaan op zeker gerbericht. 7 gebieden in Noord-Vietnam. toestellen dieten van zo hoog hun bommen vallen dat zij niet konden worden geïdentificeerd. Er werden plaatsen genoemd als Nam Dinh, 80 km ten zuiden van Hanoi. Thanh Hoa E Ha Tinh. Volgens 'n corres pondent van AFP vielen alleen in de provincie Thanh Hoa tot dus ver 700 slachtoffers onder de burgerbe volking. In de gelijknamige stad kwa men op 27 april zes bommen van een ton terecht op een ziekenhuis, waar door ruim 20 doden vielen, onder wie zes leden van het verplegend perso neel. Op diezlfde dag werd in een dorp op 10 km afstand een lagere school getroffen, waarbij 20 kinderen en verscheidene onderwijzeressen om het leven kwamen. Strijd De strijd te land in Zuid-Vietnam speelde zich in het weekeinde voor namelijk af in het centrale hoog land. Volgens radio-Saigon vielen za terdag Noordvietnamese troepen met tanks de artilleriebasis Le Chanh, op 25 km ten westen van Kontoem aan Daarbij zouden 610 Noordvietname zen zijn gesneuveld en vier tanks ver nield. Zeker 100 Zuidvietnamezen werden gedood of gewond. Ook op andere posities rondom Kontoem werden aanvallen gedaan. Andere acties van Noordvietname zen en Vietcongleden waren gericht tegen posten bij de oude keizerstad Hoee. Een raketaanval op Danang kostte de Amerikanen twee vliegtui gen, waarvan er een werd vernield In een ander bericht werd door het leger te velde gemeld dat een Amerikaanse X-4 Phantom gevechts bommenwerper vrijdag bij vergissing het dorp My Than in de noordelij ke defensielinie van Hoe-ee had ge bombardeerd. waardoor negen Zuid- vietnamese mariniers om het leven kwamen en 21 werden gewond. Een Zuidvietnamese woordvoer der bevestigde dat een dergelijk in cident had plaats gevonden maar vei wees voor commentaar naar het Amerikaanse opperbevel. Het Ameri kaanse opperbevel zei geen bericht te hebben ontvangen dat mariniers door een verkeerd bombardement waren gedood, maar voegde eraan toe dat 'n infanteriecommandant had gemeld, dat een Amerikaans vliegtuig vrijdag te dicht bij de Zuidvietnamese linies bommen had had uitgeworpen. De delegatie van het Bevrijdings front publiceerde zaterdag een be richt van het Volksbevrijdings leger waarin gezegd werd dat in de periode van 30 maart tot en met 1 mei meer dan 90.000 man vijande lijke troepen zijn gedood, gewond of gevangen genomen. Honderden ma rionetten officieren en Amerikaanse adviseurs van tweede luitenants tot kolonels zijn onder de gevangenen, aldus het Bevrfjdingsfront. Volgens het front zijn in dezelfde periode 530 vliegtuigen neergehaald of op de grond vernietigd en wer den 69 vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht. Het bericht besloot met de mede- Een foto van het Noordviet namese persbureau: troepen van het Bevrij dings front rukken Dong Ha binnen het laatste bruggehoofd voor de val van Kwang Tri vorige week. deling dat in de afgelopen maand op nieuw twee miljoen mensen hebben meegemaakt dat hun geboortedor pen zijn bevrijd. 1 PARIJS (AFP. AP, Reuter) De Noordvietnamese delegatie op de j vredesconferentie over Vietnam in Parijs heeft zaterdag in een verkla ring laten weten dat de VS bij het geheime overleg tussen president Nixons adviseur Henry Kissinger en de vertegenwoordiger van Hanoi, Le Duc-tho, "niet ernstig hebben willen onderhandelen". De VS, aldus de verklaring willen hun standpunt niet wijzigen. "Zij zijn volledig verantwoordelijk voor de gevolgen van hun oorlogszuchti ge politiek en koppige houding bij de onderhandelingen". In diplomatieke kringen in Parijs gaf men te kennen dat Kissinger en Le Duc-tho elkaar wel weer zullen ontmoeten. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ver. Staten verzocht het gesprek in de Franse hoofdstad voort te zetten. Volgens Hanoi saboteert de Ameri kaanse regering de Parijse bespre kingen omdat zij op het slagveld i geen "machtspositie" heeft weten te j verkrijgen. Vietnamisering I Noord-Vietnam en het Bevrij. dingsfront zullen Zuid-Vietnam per manent kunnen belegeren vanuit Laos en Cambodja, ongeacht het eventuele succes van de "Vietnami sering". Deze conclusie staat in een rapport van een afdeling van de Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken. "Laos is dichter bij zijn ineenstor ting dan ooit in de afgelopen negen jaar. De regering van Cambodja heeft de helft van haar grondgebied verloren en in de rest heerst onvei ligheid voor het regime Lon Nol. Het schijnt duidelijk dat het Bevrij dingsfront het gebied van Laos en Cambodja zal kunnen blijven gebrui ken om de oorlog in Zuid-Vietnam voort te zetten", aldus het rapport. Bij een raketbeschieting van Phnom Penh door guerrillaeenheden zijn zaterdagochtend 23 mensen om het leven gekomen en 138 gewond. Dit heeft de Cambodjaanse minister van Voorlichting bekendgemaakt. Raketten van 122 en 240 mm trof fen o.a. het vliegveld, waar een liegtuig en een hancar werden be kwamen zeker 40 raketten ii*e stad terecht, waar ook ongeveiaf huizen en verscheidene spooifa wagons werden vernield. De Chinese premier Tsjoe lr^ heeft zaterdag overleg gepleegd^ een Noordvietnamese delegate op het ogenblik een bezoek b aan de Volksrepubliek om te ol8' handelen over de steun van P'^ aan Noord-Vietnam. Dit heef10' Chinese persbureau China bel gemaakt. Aan het overleg wer<ïa Chinese zijde onder meer deel schadigd. Ten zuiden van de stad men door Jean Va-ping, het brandde een benzine-opslagplaats van de afdeilng bewapening va af. Volgens de minister sneuvelden Chinese volksleger, aldus China. DEN HAAG Bobby Fischer akkoord met Reykjavik. De ty, kamp om het wereldkampioen l schaken, die de laatste maj steeds onwaarschynlyker werd, door. De Amerikaanse grootmi heeft bij monde van zyn zaaki nemer Paul Marshall aan de w( schaakbond (FIDE) medegedeel hy bereid is op 2 Juli in Reyk de tweekamp tegen Spasski t( ginnen.' De verklaring van Fi kwam nog voor het aflopen ultimatum van prof. dr. Max (de voorzitter van de FIDE) geëist dat beide partyen zich zaterdag 10 uur zouden uitspi over Reykjavik als plaats van d hele tweekamp. n Fi n vaiy (lax F* I), dit ier aanvallers en werd er eer vangengenomen. In drie uur ADVERTENTIE Voor de vrouw-van-vandaag is, op initiatief van de A'mro Bank, een sieraad van een boek geschreven. Vol tips, ideeën en informatie over wat een vrouw belangrijk vindt: mode, verzorging, sieraden, haar rol in de maatschappij, haar rechten en plichten, kinderen, gasten, feestjes, vrije tijd, huisinrichting, geldzaken. Meer dan 140 pagina's en meer dan 35 kleurenfoto's. Samen met een handig huishoudboekje en een vernuftig boodschappenlijstje verpakt in een luxueuze geschenkdoos. En bij de Amro Bank verkrijgbaar voor wie daar spaart of gaat sparen. Hoe? Stap een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnen om inlichtingen. Amro Bank Het Boek Vrouw: Tip voor Moederdag? JL eei MOSKOU (AP» De Russische geheime politie heeft vrijdagavond Kennelijk als onderdeel van de of ficiële pogingen een einde te ma ken aan het verschijnen van het ondergrondse blad "Kroniek van de Lopende Gebeurtenissen" de flate van tenminste 14 Moskouse dissidenten doorzocht. Van betrouwbare zegslieden werd vernomen dat agenten van de KGB de flat van PJotr Jakir, één van de meest actieve leder van de zogeheten "Democrati sche Beweging" gedurende negen uur hadden doorsnuffeld. Tegelij kertijd werden ook in andere ge deelten van de stad huiszoekingen verricht, aldus de zegslieden. Bij Jakir namen de KGB-ers een pak ondergrondse litteratuur en in het buitenland gepubli ceerde boeken in beslag. Zij ver telden Jakir dat deze huiszoeking in verband stond met "zaak no. 24". "Zaak 24" werd. zo werd verno men, begin dit jaar geopend toen de leiding van de Russische com munistische partij besloot een ein de te maken aan het verschijnei van de Kroniek van de Lopende Gebeurtenissen, het orgaan van de ondergrondse beweging voor de burgerrechten. Van Odessa tot Leningrad, van Riga tot Nowosibrisk zijn in ver band met "zaak 24" honderden mensen aan een verhoor onder worpen en tientallen woningen doorzocht. Ondanks de inzet van de KGB-agenten, die volgens de dissidenten sinds Stalin niet mee: zo groot is geweest, verscheen de jongste editie van de Kroniek zo als was voorzien tegen het eind van maart. Het werd niet onmiddellijk be kend of de andere huiszoekingen eveneens in verband stonden met "zaak 24". De meeste personen wier flats werden doorzocht, heb ben echter wel eens een van de vele petities of oproepen onderte kend. die het ruwe materiaal van de Kroniek vormen. De Kroniek, getypt op dun pa pier, gaat klandestien van hand tot hand en maakt melding van wat de schrijvers beschouwen als schendingen van de burgerrech ten door de autoriteiten, verschaft nieuws over mensen die gevangen gezet zijn en beschrijft de activi teiten van voorstanders van de zaak van de Democratische Bewe- flDff- Het blad is sinds 30 april 1968 bijna iedere twee maanden ver schenen en bestaat gewoonlijk uit 20 tot 30 aan elkaar geniete velle tjes De redacteuren van de Kro niek zyn anoniem. Volgens de zegslieden waren de KGB-agenten die Jakir's flat doorzochten dezelfde als die op 14 januari een huiszoeking bij de dissident deden. Ook toen na men zij een aantal boeken en tijd schriften in beslag. De 48-jarige Jakir is de zoon van gen. maj. Iona E. Jakir. eem prominente commandant van het rode leger, die tijdens Stalins zui vering van de generale sl tg! 1937 werd geliquideerd. Geifde Jakir en enkele anderen tijdens het bewind van Cro^ui jow gerehabiliteerd. Tot de huiszoeking van Uk- werd aangenomen dat Jafc v zekere mate beschermd werd de prominentie van zijn vader. Behalve de flat van Jakir den vrijdag ook de woningen^ onder meer Anatoli Jakobsof Grigori Podiapolski doorzoohl 'a zijn samen met Jakir lid vi .Initiatiefgroep voor de vel k ging van de rechten van de ff in de USSR".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4