DAGBLAD Eindhoven zonder bussen a brand El Unieke transplantatie an beenmerg in Leiden vandaag L 5 I ||S| (p>uc/ ^ÏUeuw» ™RIJ WARM LEIDSCH HÉ DAGBLAD Krijgsgevangenen in Zuid-Vietnam kwamen in opstand Inönu in Turkije verslagen WATER WORDT VEEL DUURDER VRAGEN OVER VUILSTORTEN WOUBRUGGE n.v. v. d. velde Citroën Plan-Blokhuis Lisse afgekeurd gericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 MEI 1972 No. 33703 leur: G. Koopman Iredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling? giro 57055, losse nummers f O.ao Witte Singei l, Lelden - rel.: 25041 Redactie: 21501 Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur| IDEN In het Academisch enhuis te Leiden is by een 18- jongen een zeer bijzondere mergtransplantatie uitgevoerd, treeg nieuw beenmerg van een uit de Deense plaats Aarhus. Is vermoedelijk voor de eerste dat een dergelijke transplan- plaats had tussen twee men ie geen familie van elkaar zijn. iet ogenblik maakt de Leidse nt het goed. Of de operatie itief is gelukt, zal pas over of drie weken kunnen worden esteld. jongen werd al geruime tijd odeld wegens "aplastische nie". Dit is een ziekte waarbij de functie van het beenmerg (het aanmaken van bloedlichaampjes en hloedplaatjes) plotseling ophoudt. Zonder beenmergtransplantatie zou de patiënt ten dode zijn op geschreven. In dit geval kon hem echter geen nieuw beenmerg wor den toegediend van familieleden, omdat zijn lichaam door vele bloedtransfusies afweerstoffen had gevormd. Tot nog toe namelijk konden beenmergtransplantaties, naar men aannam, alleen worden uitgevoerd tussen bloedverwanten. Met behulp van de in Leiden gevestigde inter nationale organisatie voor orgaan- transplantaties Eurotransplant, vond men voor dit speciale geval evenwel een donor in Denemarken met gelijke beenweefselgroepen als de Leidse patiënt. Van deze donor werd in Leiden begin vorige week wat beenmerg afgenomen, zonder dat hij daar noemenswaardige last van had en op de 18-jarige jongen overgebracht. Deze wordt nu bijna geheel steriel verpleegd. Het team dat de operatie uit voerde bestond uit prof. dr. J. J. van Rood, dr. B. Speck en dr. J. G. Eernisse van de bloedbank van het Leidse AZ. Prof. dr. J. J. van Rood IDHOVEN Eindhoven was vanochtend volledig iken van busvervoer. Bij een grote brand in de City van de lichtstad gingen 33 stadsbussen in vlammen ardoor werd het totale openbaar vervoer in en rond- stad volkomen lamgelegd en kwamen vele mensen of in het geheel niet op hun werk. Vanochtend werd 'rijl geprobeerd reservemateriaal rijklaar te maken en ,ats i te lenen van andere maatschappijen. and moet omstreeks half vijf door nog onbekende oor- W(|n uitgebroken en werd ont- x>r de fabrikant J. v. d. Koe naast de garage woont. De 'ense brandweer bestreed de nzee met groot materieel en voorkomen, dat de brand zou tn op de zoetwarenfabriek, korte afstand van de garage •age ging de brand ge- met tal van explosies. De worden 's avonds en 's nachts Indstof voorzien voor de vol- JJ.C lt verwacht van vanavond tot ivond: zonnig en vrij warm er op de dag enkele buien. Vegend matige zuidoostelijke [inimumtemperatuur ongeveer Q, maxima morgen 18 tot 23 (Opgemaakt om 12.40 uur) mei pater te Katwijk te 11.52 uur; ;t er te 7.18 en 20.10 uur. gende dag. De gevulde tanks explo deerden kort na elkaar. De brand greep zo snel om zich heen dat geen van de 33 bussen behouden kon blij ven. De schade wordt geraamd op twee miljoen gulden. Van de stadsautobusdienst stonden nog 8 bussen in een andere garage terwijl er 5 werden gerepareerd. De ze 13 bussen zijn vanochtend in zeer korte tijd rijklaar gemaakt en op de belangrijkste lijnen ingezet. Busma teriaal uit Grave. Venlo, Nijmegen. Tilburg en Den Bosch zou in de loop van de dag naar Eindhoven worden overgebracht. Waarnemend commandant M. van Dijk kondigde aan dat de politie in samenwerking met de politie een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de brand zal instellen. Hij acht te de mogelijkheid van kortsluiting in een van de autobussen niet uitgeslo ten, al stonden alle hoofschakelaars in de autobussen op veilig. De mo gelijkheid van sabotage is naar het oordeel van de heer Van Dijk klein. „Alles zat potdicht toen we arriveer den. Om binnen te komen moesten we zelfs deuren openbreken. We heb ben ook elder in het gebouw met, kunnen constateren, dat er vannacht onbevoegden zijn binnen geweest" Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. aam: dres: laat: s: ironummer: •kje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder ostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 14, Leiden. SAIGON (AP, UPI) Leden van het Bevrijdingsfront krijgsgevange nen op het eiland Phoe Kwok in de Golf van Siam voor de kust van Zuid-Vietnam zijn het afgelopen weekeinde in opstand gekomen De opstand in het grootste krijgsgevan genenkamp werd bloedig onderdrukt Van de 300 gevangenen die aan de opstand deelnamen werden er 100 gedood of gewond. Op Phoe Kwok worden in totaal 26.000 man gevan gen gehouden. De mogelijkheid dat de bombarde menten op Noord-Vietnam verder zullen worden uitgebreid werpt zijn schaduw vooruit. Nog voor een be kendmaking in Washington over hel resultaat van het spoedberaad tus sen Nixons voornaamste adviseurs werden gisteren volgens radio Ha noi intensieve Amerikaanse bombar dementen op zes Noordvietnamese provincies uitgevoerd. Het Noord vietnamese ministerie van Buiten landse Zaken beschuldigde de Ver enigde Staten van opzettelijke bom barde nen ten op bevolkingscentra. Vanochtend vonden bomaanval len plaats tot aan de rand van Ha noi. aantal valt te voorzien In totaal zijn op dit ogenblik meer dan 155.000 Amerikanen by het conflict in In- do-China betrokken. Dat is meer dan vorige week maandag werd be kendgemaakt. Zie ook pagina buitenland. Troepi en Het Amerikaanse opperbevel heelt verklaard dat de afgelopen week de sterkte van de grondtroepen is ge daald tot 65.400 man. Per 1 Juli mo gen er volgens Nixons terugtrek kingsschema nog maar 49 000 Ame rikaanse soldaten op Noordvietname se bodem betrokken zijn bij de ge vechten. De Amerikaanse strijd krachten in Thailand zouden echter opgevoerd worden tot 37.000 man De zevende vloot voor Noord-Vlet- nams kust bedraagt nu al 41.000 man. Een verdere verhoging van dit ANKARA (UPI.) Aan de toch al uiterst gespannen situatie in Tur kije is een nieuw element toegevoegd. De 88-jarige Ismet Inönli. die tien maal premier van Turkije is geweest heeft de controle over de Republi keinse Volkspartij verloren, die hij sinds 1923 leidde. Bij een geheime stemming over de vervanging van de partijraad werd Inönli met 709 tegen 507 stemmen verslagen. Volgens Inö nli wilde de raad de party in linkse richting sturen. Op de bekendmaking dat zaterdag drie leden van de Turkse stadsguer- rillabeweging zyn terechtgesteld ts een golf van bomaanslagen in Istan- boel en Ankara gevolgd. De aansla gen vonden plaats ondanks een ver hoogde waakzaandiedd van de poli tie en het leger. Dit bleef er over van de ga rage en de drieëndertig bussen in Eindhoven. Verwrongen ijzer en drieëndertig karkassen. De schade bedraagt twee miljoen gulden. DEN HAAG De prijs van ons drinkwater zal de komende tij'd aan- zienlyk stygen. Minister Stuyt kon digt deze prysstyging aan in ant woord op vragen van het AR-kamer- lid mej. Van Leeuwen. De prysver- hoging wordt veroorzaakt door de maatregelen, die nodig zyn om aan de toenemende behoefte aan drink water te vooralen. Men denkt hierby aan spaarbekkens en infiltratiegebie- den. Minister Stuyt zegt verder te zul len streven naar een beperking van het onnodig waterverbruik. Met de aangekondigde hogere waterprys hoopt hy op die ount eer eerste stap te zetten. Over enige maanden zal de be windsman een nota publiceren over de plannen voor de toekomstige drinkwatervoorziening. Er wordt on der andere een regeling voorbereid ter bescherming van de bodem tegen verontreining. 20 PAGINA'S OEGSTGEEST/DEN HAAG Naar aanleiding van een artikel in ons blad op donderdag 4 mei heeft het statenlid drs. J. W. de Graaf (PvdA) uit Oegstgeest vragen ge steld aan gedeputeerde staten over het realiseren van een vuilstort plaats in de Oudendijkse Polder in Woubrugge. Hij wil weten welke na dere informaties het college van GS kan verstrekken over de inhoud van dit plan en het overleg met het ge meentebestuur van Woubrugge. Verder vraagt hij zich af of het college het niet met de socialistische fractie eens is, dat waar de laat ste tijd steeds meer stemmen opgaan om het relatief zeer schaarse na tuurschoon in de provincie zoveel mogelijk te sparen de uitvoering van dit vuilstortproject niet wense lijk is en dat naar andere mogelijk heden van vuilverwerking moet wor den uitgezien. f; Ruby van der Scheer, die defini tief tot voorzitter van D'66 werd gekozen, had het zaterdag moei lijk met het Leiderdorpse tweede kamerlid A. de Goede. Hy maakte bezwaar tegen de uitgestippelde partijlijn voor de nabije toekomst. Bij de stemming bleek dat 38% van de aanwezigen het met hem eens was. Vijfenvijftig procent steunde het hoofdbestuur en ze ven procent stemde blanco. Kort samengevat: een congres vol twij fel PAGINA 5 Het ziet er naar uit, dat de Viet namese oorlog een uitbreiding zal ondergaan PAGINA BUITENLAND En weer zes pagina's sport. Met de overwinningen van een rustig Ajax en een uitstekend Feyen- oord. Maar ook met bijzonderhe den over de moeilijkheden, die in Rotterdam zyn ontstaan over het afscheid van Mouljjn, dat wellicht geen afscheid wordt omdat de voetbalvedette niet tevreden is met het geldbedrag, dat hem ter be schikking wordt gesteld. „Niet meer dan achterstallig loon, want ik werd altijd onderbetaald", zegt de kleine linksbuiten. Inmiddels gaan ook de zomer sporten meer en meer aandacht vragen. Het Davis Cupteam won zowaar een keer. Maar ja, de No ren waren ook niet byster sterk. En ook de sport in onze contreien werd natuurlijk niet vergeten PAGINA 7-13 V. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 Oud-minister Luns brengt vandaag en morgen in zijn func tie van secretaris-generaal van de NAVO een officieelken nismakingsbezoek aan Neder land. Dit bezoek heeft hij ook aan de andere lidstaten van het Atlantisch bondgenootschap ge bracht. Het bezoek begon van morgen om tien uwr met een be spreking met minister-president mr. B. W. Biesheuvel. Drie kwar tier later ging hij op bezoek bij minister De Koster en tegen het middaguur had hij een onder houd met zijn opvolger bij Bui tenlandse Zaken Schmelzer Op de foto voert Luns een gesprek met de erewacht tijdens de in spectie. LISSE/DEN HAAG Gedeputeer de staten hebben het plan van de ge meente Lisse. een winkelcentrum te starten het z.g. plan Blokhuis af gekeurd. Naar verluidt zou de reden hiervoor zijn, dat een aantal kruisin gen in de Kanaalstraat niet ln orde werden bevonden, voor de nieuwe aanvoerwegen. Deze afwijzing van de plannen is niet definitief. Op 20 mei gaan GS. samen met gemeente, beleggings- en bouwmaatschappij aan tafel zitten om een oplossing te vinden. Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Bij een gevecht in Spanje tusschen Vera en Tolosa, op de grenzen van Biskaije en Navarre, hebben de Carlis ten 40 dooden, 10 gewonden en 737 gevangenen verloren Don Carlos vluchtte naar Frankrijk. Uit Baijonne wordt gemeld, dat hij gevan gengenomen is. De Vesuvius is tot beda ren gekomen en het gevaar geweken, doch de weinige voetgangers in de straaten van Napels waden door een laag modder van verschei dene duimen hoog, daar de hemel nu en dan zijne slui zen over de bezochte stad gelieft open te zetten. De vreemdelingen vertrekken met omnibussen vol. Vandaag 50 jaar geleden: In het Noorsche parle ment hebben de socialisten een motie ingediend, welke voorstelde om zich uit den Volkenbond terug te trekken, daar de idealistische ver wachtingen, die velen van den Bond koesteren, niet zijn verwezenlijkt. De motie is echter met 94 tegen 33 stem men verworpen. De Fransche en Belgische troepen in het bezette Duit- sche gebied nemen een steeds meer dreigende houding aan. Op 6 Mei j.l. vertrokken vier Belgische extra-treinen met troepen in de richting van Rijnland. Voor de eerste maal is on ze nationale voetbalploeg in het Amsterdamsche Stadion geslagen! De onzen verloren den wedstrijd tegen Bel gië met 1-2.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1