eeds: eerste beker LAGA OPPERMACHTIG BASKETBALLERS ONTLUISTERD Belangrijke winst voor Wiersma tegen Aliar Kans op double na zege op Arsenal CKEYTITELS LOTTO Triest spel tegen Bulgaren: 88-59 WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Hoofdnummer Varsity dooie boel pAG 8 MEI 1972 PAGINA 11 )l PORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Geoff Barnett. invaller doel man van Arsenal, duikt tevergeefs naar de kopbal van Allan Clarke (niet op de foto). Twee aanvoer ders slaan het fraaie en be slissende doelpunt in de Cup- final met gemengde gevoelens gade. Links staat Franck McLin- tock van Arsenal, rechts Billy Bremner van Leeds. y, [DEN Het optreden van Mick Jones typeerde nog n xtra de waarde die Enge'lse voetballers aan het winnen FA Cup hechten. Minutenlang had de sterke Leeds- 3er zaterdag na de Cup-final krimpend van de pijn op ige grond van Wembley gelegen, minutenlang was 'ge el' aan zijn linkerarm die in de laatste minuut van de slag met Arsenal uit de kom was geschoten. Jones wei- zich echter op een brancard te laten wegvoeren: hij en hij zou persoonlijk de overwinningsmedaille uit han- m de Engelse koningin in ontvangst nemen. Pas nadat tocht langs de eretribune had gemaakt en zijn mede- uitzinnig had zien rondhossen met de Cup, liet hij zich brancard naar de kleedkamers dragen. 1 al hechten Engelse voetbal- iel waarde aan het veroveren Dationale beker: Leeds Unl- dubbel op gebrand de FA tel eroveren. Immers, nooit eer dat ijn geschiedenis was dat de J jelukt, de ploeg bereikte in 1970 wel de eindstrijd, maar Irin steeds verslagen. Tegen (1—0) lukte het dan einde weergaloos doelpunt van arke (53e minuut, de voor van Mick Jones) eeds de eerste nationale be- I daarmee tevens de eerste de fameuze „doublé". Als indaag van Wolverhamtoit- wint, is de ploeg ook Jnpioen. lones zal het duel tegen de vcfniet meemaken: hij zal op de tribune net zo Itelijk meeleven .als de oeschouwers zaterdag op deden. Want het was de de honderdste Cup-final be- De sfeer en de spanning vergoeden wat het duel senal aan kwaliteit tekort leen van beide ploegen zag JLVEEN Kampong heeft voor 5000 toeschouwers in jenerstadion in Amstelveen bewezen sterker te zijn dan Wonnen de Utrechters tij- kampioenscompetitie al met het beslissingsduel om de hockeytitel moest HHIJC Duigen. lantrekkelijke wedstrijd apong vooral in de tweede stekend op dreef. In die eriode vielen ook de treffers, kroonde international Paul 6en rush langs twee Haagse ers me een fraai doelpunt vervolgens (55ste minuut) mdré Bolhuis voor 20. dames werd Amsterdam on- tampioen van Nederland. De d zaterdag reeds binnenge- et een verwinning van 20 em. Amsterdam kwam daar- tien punten en werd on- ar voor GSHC, dat Oranje- Eindhoven. GSHC won gis- eneens, Arnhem moest met nederlaag genoegen nemen. g-Utrecht ■Feyenoord rri ior-MVV •G. A. Eagles >WS MÏEC rolewijckers leerenveen ïm-Roda JC Wageningen iv.-Veendam inde getallen in de West- l-lf'Otto zyn: 17 - 21 - 43 - 45. iBetal: 27. 'ianummer; 9229. kans het middenveld te beheersen om daardoor de tegenstander onder voortdurende druk te brengen. Leeds dankte zijn krappe zege dan ook voor een belangrijk deel aan het goede spel van de aanvallers Clarke en Jones. Dat tweetal stichtte her haaldelijk verwarring in de verde diging van Arsenal, nadat Arsenals spielmacher Alan Ball een flitsende inzet door een Leeds-verdediger van de lijn verwerkt had gezien. Vlak voor de rust had Clarke al eens op de lat gekopt, maar acht minuten na de pauze was het dan zover. Na een voorzet van Mick Jones kopte Clarke verbijsterend knap raak. Die 10 is daarna nog nauwelijks in ge vaar geweest, al trof ook Charlie George van Arsenal nog eenmaal de lat. Sterker Leeds verdedigde de voorsprong verder knap in de har de bekerstrijd waarin scheidsrech ter David Smit NC Nab en George van Arsenal en Bremner en Hunter van Leeds United werden opgeschre ven. Koningin Elizabeth overhandigt de FA-Cup aan Leeds United- aanvoerder Billy Bremner. Bremner staart in vervoering naar de beker. Gemakkelijk Zo benauwd als Leeds voor het eerst de Engelse Cup won, zo ge makkelijk veroverde Celtic zaterdag middag voor de 22ste keer(l) de Schotse beker. In het Hampden Park in Glasgow versloeg de Schotse kampioen Hibernian met 61. Spits Dixie Deans, de man van de gemis te strafschop in het Europese Cup duel tegen Inter, was bij Celtic de gevierde man. Deans scoorde een hattrick. Nadat Billy Mc Neil al in de tweede minuut voor 10 had gezorgd is Celtic (ook al voor de ze vende maal achtereen kampioen) geen moment meer in gevaar ge weest. Hibernian kwam door Alan Gordon nog wel gelijk, maar door drie treffers van Deans (24e, 55e en 76e minuut) en twee van Lou Ma- cari drukte Celtic het verschil uit. De enige troost die Hibernian rest te; de ploeg mag Schotland volgend seizoen vertegenwoordigen in toernooi voor bekerwinnaars. AMSTERDAM Het Neder landse basketbal dient drie za ken zo snel mogelijk te verge ten. Ten eerste: de twee over winningen op de Bulgaren vorig weekeinde. Ten tweede: de ne derlaag tegen diezelfde Bulga ren gisteravond in de eerste ron de van de finales van het Voor Olympisch toernooi en ten der de: een redelijke klassering in de finalepoule. Zoals Nederland gisteren speelde is het nog maar de vraag of van bijvoorbeeld de Zweden kan worden gewonnen, en zodoende hoger te reiken als de achtste plaats. Nederland kwam tegen Bulgarije van al les tekort: ervaring, durf en een enorm stuk conditie. - Na drie minuten prijkte de "schandalige" stand van 1—9 op het scorebord en na vijf mi nuten was de achterstand zelfs gegroeid tot elf punten: 415. Nederland speelde bij wijze van spreken toen al een verloren wedstrijd. Maar toen kregen de Bulgaren de kater van hun ener gieke openingsspel. Nederland kon echter niet profiteren van deze inzinking. De oranjehem den kwamen wel dichter bij de Bulgaren (13—19), maar kon en niet doordrukken. In het Ne derlandse spel ontbrak elke overtuiging en bij de rust was de achterstand al weer tien pun ten: 43—33. 1100 toeschouwers maakten in de tweede helft de trieste ont luistering van het Nederlandse basketbal mee. De (lege) bat- tarijen konden in de rust niet voldoende worden opgeladen en Nederland begon de tweede pe riode even slecht als de eerste helft. In vijf minuten wer den slechts vier punten gescoord en de werkelijk niet indrukwek kende Bulgaren maakten er slechts twee meer. Bulgarije schakelde met een kleine zone verdediging de lange mensen van Nederland volkomen uit. Niet zo verwonderlijk, want Van Tuyll, Kip, Akerboom en Van Woerkon waren niet in staat ook maar iets goeds te la ten zien. Kleine, driftige Karei Vrolijk was de enige in de Ne derlandse ploeg die een voldoen de haalde. Via 57—43 wonnen de Bulgaren met 8859, een neder laag voor Nederland, die maar raeendsnel moet worden verge ten. Topscorers Nederland: Vro lijk 12; Akerboom 9 en Kales 7. Bulgarije: Dimitrov 18, Peit- sev 17 en Doitsjinov 15. Uitslagen over finalewedstrij den: PolenFrankrijk 7983 Tsjecho-Slowakije-Spanje 88-87, ItaliëZweden 8979. De stand na twee wedstrijden (de in de poule gespeelde wed strijd tegen de mede geplaatste telt mee voor de eindstand) luidt: 1. Bulgarije 2, 4; 2. Italië 2, 4; 3. Tsjecho Slowakije 24 2, 4; 3. Tsjecho Slowakije 2, 4; 6. Spanje 2, 2; 7. Zweden 2. 2; 8. Nederland 2, 2. HENGELO De vierde ronde van het wereldkampioen schap dammen, die zaterdag in Hengelo gespeeld werd, heeft vrijwel geen verrassingen opgeleverd. Want dat Aliar, na Andreiko en Koeperman bedwongen te hebben, nu ook met Wiersma remise zou spelen, was eigenlijk niet te verwachten. Hoewel de Surinamer zich in een flankpartij lange tijd goed verdedig de. moest hij tenslotte vanwege de omsingelingsactie, die Harm op touw zette, een schijf prijs geven, en al bereikte hij nog de damlijn. de materiële meerderheid van de Nederlander bleek na ruim vijf uur spelen beslissend. Dat deze punten voor Harm erg be langrijk zijn spreekt voor zich wan neer men tenminste Aliars punten verdelingen met twee titelpretenden- ten in gedachten neemt. Andreiko won natuurlek van Ja nacek. Ik heb nog niet kunnen ont- dekken of Janacek nu sterker is dan zijn voorganger Kadarabek. of dat ze beide ongeveer van dezelfde speel- sterkte zijn. In de voorronden van 't Tsjechoslowaaks kampioenschap bleef Kadarabek vóór stadgenoot Janacek (beiden komen uit Brno), maar in de finale streefde Janacek zijn concurrent voorbij. Door Ton Sijbrands HOUTEN Het bier stroomde gisteren sneller dan het water in het Amsterdam-Rijnkanaal. Al thans in de buurt van Houten, waar de Varsity terug kwam van een jaar te zijn weg geweest. Hou ten en wijde omgeving hebben, 't wel geweten, dat deze jaarlijk se studentenhappening op roei- gebied na een gedwongen uit stapje naar de statige Bosbaan. Door Piet Kienhuis terugkeerde naar de sappige, maar vooral jolige boorden van het brede kanaal onder Utrecht, temidden van de bloeiende boom gaarden. Nou. daar is een pint op ge dronken, op. die smalle strook land tussen kanaal en vaart die diende als tribune voor de dui zenden brooddronken studenten. Op dat niemandsland, moeten vernuftige lieden gedacht hebben kunnen ze geen kwaad. Hooguit elkaar in het water smijten verder kan er geen blind paard schade toebrengen. Maar toch is het hoofdnummer van de om precies te zijn 89ste Varsi ty, de Oude Vier op deze prachtige lentedag een verschrikkelijke dooie boel geworden. Tot groot verdriet ongetwijfeld van het Delftse Laga, dat zijn huzarenstukje van twee Jaar geleden herhaalde en na de .mislukte" Head of the River zijn goede voornemens volkomen waar maakte. Met overmacht - zes leng tes - zegevierden de Lagaaien. Maar de grote strijd voltrok zich zonder begeleiding van een oogge- t.uigeverslag per luidspreker, onmis baar bij roeiwedstrijden. Zeker als het een kapitale afstand van 3000 meter betreft, die moeilijk te over zien is. Wat was er gebeurd? het valt eigenlijk moeilijk te raden. Ze ker niet voor de duizenden die zich od deze middag rond de finishtoren hebben verdrongen. Studenten, die in tweeërlei opzicht het spoor enigszins bijster waren geraakt van wege de veelvuldige geledigde „pijp jes" moeten op het „moment supre me" de kabels van de luidsprekers hebben doorgesneden. Waarmee de Varsitiy voor de toeschouwers net zo hard in het water viel als de „aangeslagen" Delftse Studenten dat deden toen bleek dat hun „La- gaaien" de andere zes corporaploe- gen ver achter zich hadden gelaten. Ontdaan van hun Laga-Jassen, al leen gekleed in onderbroek doken zü de grauwe vaart in om hun „helden" - bestaande uit slag Kroes - Grothuid - Ter Haar - Wouden berg en stuurman De Korver - de natte hulde toe te brengen, die hen uiteraard volkomen toekwam, maai niet zonder angst voor schipbreuk in ontvangst werd genomen De zwaarste ploeg qua kilo's mank acht had de jaarlijkse prestigeslag op permachtig volbracht, mede ge steund door de gunstige boei 1, waardoor het veld gemakkelijk te overzien was. Maar het broodnodige commentaar van de gretig in het gersenat gedrenkte speaker werd node gemist. Overigens was Laga's faam toch al vooruit gesneld, gedragen door de honderden Delftse „rooie rakkers", die de hele lange middag al breed- voetig hadden rondgeschald, dat hun club zou winnen en ondanks de benevelde blikken opvallend vroeg in het vizier hadden, dat in derdaad beide andere favorieten. Aegir en Nereus het ditmaal, niet zouden maken. Nee, ook Aegir niet. bestaande uit de trotse helft van de triomfale Head-acht, al werden de Groningers wel tweede. Maar wat is tweede in de Varsity? En dan op zes lengtes! Om van het trotse Nereus, vorig jaar sterke winnaar op de verkorte Bosbaan nog maar te zwijgen. De tweede keus van de Amsterdammers moest met de derde plaats genoegen nemen, maar met negen lengtes achterstand op de Delftse rood- baadjes. De tijd van Laga was 10 min. 19.5, tegen 10.33,5 voor Aegir. Vierde werd Argo, 5. Njord, 6. Skadi en 7 Triton. De weiden rond het Amsterdam- Rijnkanaal mogen dan bijzonder geschikt zijn voor studenten om zich uit te leven en aan hun ener gie lucht te geven, de toegangswe gen naar Houten en de accommoda tie is volkomen ontoereikend voor 'n groots sportevenement. Vooral als er in de omtrek nog ritsen toerders zijn te vinden voor de bloeiende boomgaarden. Uitslagen: Hoofdnummer, Oude Vier, 3000 m. 1. Laga 10.19,5; 2. Aegir 1033.5; 3. Nereus; 4. Argo; 5. Njord; 6. Skadi; 7. Triton. Senior A, vier met stuurman (2000 meter): 1. Laga 6.43.4; 2. Nereus 6.50.8; 3. Njord. Lichte senior A, vier met stuurman (2000 meter)l. Triton 7.25.0; 2. Ne reus 7.353; 3. Argo; 4. Laga. Senior B, vier met stuurman: L Opgetogen (en uitgeklede roodjassen omringen Laga's triomferende Oude Vier. Argo 7.007 2. Aegir 7.04.0; 3. Skadi; 4. Njord; 5. Nereus. Lichte senior B, vier met stuurman: 1. Njord 7.19.0; 2. Argo 7.38.8; 3. Tri ton. Senior skif: 1. Postma (Triton) 8.05.5; 2. Boeschoten (Nereus) 8.14.8; 3. Aegir. Lichte nieuwelingen acht: 1. Argo 6.50.4; 2. Laga 6.59.6; 3. Aegir; 4. Nereus. Overnaadse vier met stuurman: 1. Aegir 6.393; 2. Argo 6.50.0; 3. Triton; 4. Njord; 5. Laga. Senor A-acht: 1. Laga 6.21.0; 2. Nereus 6.26.4; 3. Aegir. Lichte senior acht: 1. Argo 6333; 2. Nereus 6.40.0; 3. Laga. Elite vier zonder stuurman: 1. Ne reus 6.51.0; 2. Laga 6.56.6; 3. Argo. Nieuwelingen acht: 1. Aegir 6.27.7; 2. Skadi 6.36.5; 3. Laga; 4. Njord; 5. Triton; 6. Nereus. rigens) en ik vermoed dat Ipj tot het type dammers behoort, dat van iede re partij iets leert. In ieder ge val mogen we blij zijn met derge lijke enthousiaste, Jonge dammers. Ze zijn gelukkig niet te vergelijken met dr. Reimann, die Jarenlang Tsjecho-Slowakije vertegenwoor-digd heeft, en pas punten begon te scoren toen zijn tot kampioen van Oostenrijk (waar niemand het dam spel kent) gebombardeerde "leer ling" Gerhard Feldl aan toernooien ging deelnemen. Koeperman, die tegen Smith en Aliar veriiespunten had geboekt, voorkwam erger door van de Belg Verpoest te winnen. Ik kan me ech ter niet aan de indruk onttrekken dat Verpoest volkomen uit vorm is: in het wereldkampioenschap 1968 speel de hij immers met alle grootmees ters remise, maar nu heeft hij al drie nederlagen te incasseren gehad, waaronder één tegen de niet zo hoog gewaardeerde Fransman Delhom. Tegen Koeperman had Verpoest lange tijd gelijkwaardig spel, maar toen hij in tijdnood een gemakkelij ke remise kon afwikkelen, faalde hij volkomen. Wiersma, Gantwarg en ik moeten nu wel van hem winnen, om niet ten opzichte van Andreiko en Koeperman een punt achter te geraken. Hoewel het er lange tijd niet naar uitzag, boekte ik eergisteren toch mijn eerste overwinning. Laporta gaf mij in opening- en middenspel vrijwel geen enkel houvast, maar In het late middenspel kwam ik in het centrum opzetten, en toen de Ita liaan een simpele dreiging overzag, was het meteen gebeurd. Gantwarg viel de twijfelachtige eer te beurt te trachten door de ijzeren verdediging van de Amerikaan Smith heen te breken. Zoals te verwachten viel lukte dat ook hem niet. Het ziet er naar uit dat Andreiko's overwin ning op de Amerikaan (in de eerste ron/de) wel eens heel belangrijk kan worden. Dat Deslauriers van Fanel- 11 en Baba Sy van Agliardi won is nu niet totaal schokkend nieuws. UITSLAGEN Fanelli (It)—Deslauriers (Can) 0— 2; Andreiko (Rus)Janecek (TsJ. SI.) 20; Koeperman (Rus)—Ver poest (Belg) 20; Laporta (It)Sij brands (Ned) 02; Agliardi (Mon) Baba Sy (Sen) 02; Kuyken (Zwi) Hisard (Fr) 1—1; Wiersma (Ned) —Aliar (Sur) 2—0; Gantwarg (Rus) —Smith (VS) 1—1; Delhom (Fr), was vrij. Stand na vier ronden: 1. Andreiko 7 pnt., 2. Wiersma 6 punt., 3. Del hom, Kuyken en Deslauriers allen 5 pnt., uit 3 partijen; 6. Gantwarg, Sybrands en Koeperman allen 5 pnt. uit 4 partijen; 9. Fanelli, Hisard en Baba Sy allen 4 pnt., 12. Smith en Aliar, beiden 3 pnt., 14. Laporta 2 pnt., 15. Verpoest 1 pnt., 16. Agliar di 0 pnt. uit 3 partijen; 17. Janecek 0 pnt. uit 4 partijen. Voetbal Voor de wedstrijd tussen Jong Oranje en Bulgarije on der 23 jaar, in de kwartfinale van het toernooi om het Europees kam pioenschap, die woensdag 10 mei ia Groningen wordt gespeeld, zijn 16 spelers aangewezen. Het zijn: Barth (Anderlecht), Rosbergen en Schnei der (Feyenoord), Van Marwijk en Smid (Go Ahead Eagles), Schelle- kens en Thjjssen (NEC), Hoekema (PSV). Visser tSparta), Krijgh (FC Den Bosch), Hovenkamp (FC Gro ningen). R en W van de Kerkhof en Notten (FC Twente), Bonsink (FC Utrecht) en Hazelhekke (Wa geningen).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11