^Ondernemingsraad van Enka wil dividendverlaging AKZO hamaak-barones ging met 1,5 ton strijken mm „Vrees voor een grote asfaltvlakte ongegrond 1972 ^eld bestemmen voor andere oplossingen in Breda ORIJDERS DE VUIST: MAN DD fff if, Gevaren bedreigen vogeleiland Griend Philips begon goed lijk niet D'66 wil meerderheid voor revolutionaire veranderingen zoeken RDAG EDA (ANP)De ondernemingsraad van de Enka- k in Breda 'eeft de aandeelhouders van Akzo ge el niet meerdividend uit te keren dan de reeds uit- rde zes pro^nt interimdividend. Aan de aandeelhou- ergadering'P 10 mei zal een einddividend van 18 pro- °fj worden vorgesteld. :lst" ondernemingsraad vindt, dat door de voorgestelde lici fssluisin^n de toekomst van Akzo er veel ongunsti- v:tj litziet d«'i uit de voorgestelde 18 procent blijkt. Bredase ondernemingsraad als vooleel van het niet uitkere" van dividend o.a. meerield in het bedrijf liet di gold zou financiële ïifïogelij12^11 voor andere op- da bedrijfssluiting, die finicieel- e conomisch wat zijnnaar sociaal veel gun- teIl! tibvap- Ook zou volgens de ([min/raad blijken dat de xirs begrip tonen voor an de Bredase werkne- j brief aan de aandeel- "aat dat de werknemers 0 opbouwende wijze ook ,/elangen hebben gewerkt wlinistrateur uisterde 0.000,- meif (ANP) De 49-Jarige ad- eur J. A. van het Bredase gsbedrijf W. Rasenberg en ïft zich bij de Bredase re- 0 emeld met de mededeling laatste vijf jaar f 200.000,- uisterd bij zijn werkgever, le recherche was de man ;n ipopr. Hij is voorgeleid aan w van Justitie in Breda an ering gesteld. De politii nu wat de man met het v,k gedaan. Veel is er niet over. js j irp Rijen was A. een gezien vi sfiguur. Volgens de ge- fcteni zijn woonplaats zou hij t geld hebben besteed aan ing van een muziekband, 023 lij impresario en manager ims dit jaar 27 Jaar in dienst erg en Zoon. rgd 1 IT Een gevecht tussen estuurders is gisteren af- de dood van de 52-jarige Ph. Wouda. De dader i ndoor maar werd later in angehouden. tin chtwagenchauffeur moest i op de Electronweg in toppen omdat twee auto's de weg stonden. De be waren met elkaar op de ffeur maakte een eind aan t, maar dat kwam voor de vipa te laat. Hij bleef dood andere man stapte in zijn dween. :en van deze auto bleek litieonderzoek al vier jaar iwijzigd. Toevallig zag een .j het eind van de middag foor een huis stoppen die ij Mspi-ed.de signalement vol- laar van de wagen, een 27- zonder beroep, vertelde ,pvJ»de heer Wouda ruzie had ln >p een autosloperij. Hij had D ïrvolgd en tot stoppen ge- .ereparna hij zou zijn aange- een loden pijp. en onder psychisch moeilijke om standigheden hun werk voortzet ten". De ondernemingsraad vraagt ex tra begrip voor het feit dat juist in Breda een produkt is gemaakt, dat voor een belangrijk deel de concern winst over 1971 heeft bepaald. Vandaag wordt in Breda een pro testmars gehouden tegen de voor genomen sluiting van Enka-Breda. Voor zover nu bekend is, zullen daarbij o.a. aanwezig zijn André van der Louw, voorzitter van de PvdA en Wiebenga het tweede-ka merlid van de PSP. Ook worden een kamerlid van de CPN en diverse delegaties vanAKZO-vestigingen in Nederland en België verwacht. De landelijke vakcentrales zullen niet aan de protestmars meewerken. Zij zijn niet officieel uitgenodigd en zien het nut ervan op dit ogen blik niet in. Zij wachten liever op de resultaten van de onderzoekcom- misse. '/y RAI weerlegt kritiek op de auto I 1 In verband met eerdere bom aanslagen waren door politie en brandweer extra veiligheidsmaat regelen genomen tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van de NV Philips in de Jubileumhal in Eindhoven 99 AMSTERDAM (ANP) Zelfs indien de intensiteit van het autoverkeer op dezelfde wijze zou doorgaan als in de afgelopen ja ren en indien de aanpassing van de verkeersvoorzieningen uitslui tend met conventionele middelen zou geschieden, dan nog is er geen reden voor de vrees dat Ne derland "een grote asfaltvlakte" zal worden. Van de totale oppervlakte van Ne derland (bijna 4,1 miljoen ha) is thans 8 procent in gebruik voor wo ningen, industrieën en verharde we gen. In de jaren 1968 tot en met 1970 kwam bijna 6200 ha grond in gebruik voor verkeersdoeleinden ofwel een ruimtebeslag van 0,05 procent van de totale oppervlakte. Dat betekent dat pas over 100 jaar 5 procent van de Nederlandse ruimte voor deze be stemming zou worden onttrokken. Tot deze slotsom komt de RAI (de Nederlandsche Vereeniging de rij wiel- en automobielindustrie) te Amsterdam in het thans verschenen ag over het 78ste verenigings jaar 1970/1971. De RAI is in dit jaarverslag onder het motto "de maatschappelijke betekenis van de auto" uitvoerig ingegaan op de hui dige maatschappijkritiek ten aanzien van de personenauto. In haar beschouwing komt de RAI tot drie conclusies. Ten eerste kun nen de grote uitdagingen, waarvoor de Nederlandse verkeersontwikkeling zich thans ziet gesteld, bij gebruik making van reële technische moge lijkheden in het interlokale verkeer een passend antwoord krijgen, ook zonder daarbij de publieke voorkeu ren te frustreren. In de tweede plaats meent de RAI dat de problemen in het stedelijk verkeer kunnen worden overwonnen door een evenwichtige taakverdeling tussen particulier verkeer en open baar vervoer. De grote steden kunnen leefbaar blijven als voor het woon/ werkverkeer een reëel alternatief wordt gecreëerd in de vorm van vol doende en efficient openbaar vervoer. Hierdoor, en mede door de bouw van parkeergarages en het toepas sen van een adequate parkeertarie ven-politiek kumien de kortparkeer- ders met hun koopkrachtige vraag en hun zakelijke belangen de ruimte krijgen, die een uittocht van winkelend publiek en van bedrijven voorkomt. En tenslotte moet worden gestreefd naar een meer evenwich tige ruimtelijke structuur, in die zin dat de bevolking en bedrijvigheid ge lijkmatiger over het land worden ge spreid. ADVERTENTIE 't is sterk Het is Hollandia ondergoed: sterker, dus voordeliger. Puur katoen. Zit prettig. Fris wit. Blijft in model. Makkelijk te wassen ook. Ondergoed van Hollandia. Daar zit u goed mee. ondergoed sterkerdus voordeliger jS Att- Jtappen. HIENKENS De Kempenaerstroat 7 Oer n. tt J PLANJE, Haarlemmerstraat 228, Leiden, Schoolstraat 150, Voorschoten, telefoon 017VU1 trek MODEHUIS TEXTILANA (AP) Hfet >rg meer in trek iden. Zij geven Kennedylaan 5, Z.W., Beatrixstraat 4 N. L concubinaat welijken is ge- in 1966 tot \r een da- ien vijf Jaar, i aantal ln «akt. Zweedse statistiek, Tkst is -aar in Haarlemmerstraat 172174, Leiden Uw Hollandia dealer LEEUWARDEN (ANP) Hot sikkelvormige vogeleiland Griend, midden in de Waddenzee tussen Harlingen en Terschelling, loopt als er niet spoedig maatregelen worden getroffen ernstig gevaar. Elk Jaar slaat de zee zo'n vijf tot zeven me ter aan de noordkant van dit acht tien hectaren grote „wandelende" eilandje weg, terwijl het aan de land zijde onvoldoende aangroeit. van Herwerden inspecteur noord van de Vereniging tot Behoud van Natuurmomumenten in Neder land, is van mening dat de afslui ting van de Zuiderzee en in een la ter stadium ook de Lauwerszee dit proces hebben versneld. De sinds dien steeds hoger oplopende vloeden hebben z.i. het evenwicht tussen zandaanvoer en afslag ernstig ver stoord. Door de afkalving en afvlakking aan de bovenkant overspoelt de zee het eiland steeds vaker, aldus de heer Van Herwerden. Dit heeft het gevolg dat de vegetatie die nodig is om het zand vast te houden, snel ler verdwijnt. Het gevolg is een voortschrijnende erosie die de situa tie hoogst kritiek heeft gemaakt. In overleg met natuurmonumen ten heeft rijkswaterstaat die ver sterkingsplannen ontworpen. Na be oordeling van een natuurweten schappelijke commissie is daar nu een plan uitgekozen aangezien de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten niet kapitaalkrachtig genoeg is de benodigde een tot ander half miljoen gulden voor uitvoering van dit plan zelf op tafel te leggen, heeft men de ministeries van CRM en Verkeer en Waterstaat benaderd voor subsidie. Griend is van belang als broed plaats van de vogel de grote stern, en functioneert ook als hoogwater- vluchtplaats voor tienduizenden trek vogels. Ongeveer tien pet van de ge hele vogelbevolking op het wad con centreert zich op Griend. EINDHOVEN Philips heeft in 1972 de lijn omhoog weer weten te vinden. Hoe de ontwikkeling in de komende jaren echter precies zal zijn, is moeilijk te zeggen, omdat verschillende omstandigheden nu niet geheel zijn te overzien. Dit jaar zal de omzetstijging iets liggen on der die van 1971 en gemikt wordt op een omzetgroei van 7 a 8 pet. In het eerste kwartaal is de stij ging in ieder geval 9 pet geweest, al dus is op de Jaarvergadering be kendgemaakt. Een permanente re- organisatiecommissie, die vorig jaar mei met de werkzaamheden is begonnen, heeft de raad van be stuur al de nodige adviezen ver strekt. "Het is niet de bedoeling dat wij met de botte bijl gaan werken. Er zijn verliesgevende sectoren, die nog in de aanloopperiode zijn of in een fase van research verkeren. Daarin gaan wij zeker niet kappen", aldus jhr. H. A.C van Riemsdijk, president van de raad van bestuur. Over de samenwerking op compu tergebied tussen Philips, Siemens en CIL werd desgevraagd verklaard, dat het in de komende jaren nog te vroeg zal blijken, om detailbijzon derheden over de samenwerking te geven. De besprekingen zullen zeer lange tijd vergen, omdat de materie bijzonder ingewikkeld en verstrek kend is. VAN LEEUWEN Textiel Herenstraat 83 Leiden DEN BOSCH ANP) D'66 wil een meerderheid krijgen voor revo lutionaire veranderingen. D'66 wil met anderen voorop blijven lopen bij het maatschappelijk vernieuwings proces dat gaat komen. Aldus mevrouw R. E. van der ScheerVan Essen, de voorzitter van D'66 op de vandaag gehouden alge mene ledenvergadering van deze par tij. Mevrouw Van der Scheer riep het congres op om „ingetogen, doch ver beten" in te gaan op de uitdaging die wacht: de reorganisatie van de samenleving en om mee te werken aan een rechtvaardiger en eerlijker wereld. Op het congres staat mede centraal het rapport-Mansholt, dat zo werd meegedeeld in een voor iedereen leesbare en begrijpelijke ver sie herschreven zal worden. De voorzitter van D'66 merkte op, dat de meerderheid van de partij de filosofie van het stuk onder schrijft. „Zij zijn er van doordron gen dat voor het vóórkomen van rampzalige ontwikkelingen een pro gressieve meerderheid in het parle ment nodig is". Ook fractievoorzitter mr. Van Mierlo, zei dat D'66 met alle kracht moet bevorderen dat bij de volgende verkiezingen een regering aan het bewind komt die wezenlijke en struc turele hervormingen gaat aanbren gen in onze maatschappelijke, eco nomische en politieke orde. „We zullen het perspectief zicht baar moeten maken van een andere mentaliteit, een ander mens- en maatschappijbeeld, waarin het moge lijk is om vrijer en gelukkiger te le ven, ook al moeten we het materieel flink wat kalmer aan doen", aldu» mr. Van Mierlo. Hij noemde als hervormende maat regelen het aanbrengen van strao- turele veranderingen in het instru mentarium voor de loon-en prijs ontwikkeling, inkomensverhoudingen, investeringscontrole, staatsrechtelijke vernieuwing en democratisering en een nieuwe buitenlandse politiek. 4® De pseudo-barones be- 'hal >k in een crisissituatie als vr. voor de Assense rechtbank PJ ffdigheid'. Men kon zich dat deze welgedane en ïde blozende dame met blonde kapsel in haar glo- 1 ?>e indruk maakte op het ïgervolk en op de nering- Prfiddenstand. Zelfs bankdi- vielen als rijpe appels gefingeerde adeldom. amm januari gedetineerd in de nisjevangenis te Groningen andaag haar 42e verjaar- leek de Amsterdamse lad}nlP Anna Geertruida de V. 'eiioren tie hebben van de ;tti 'e allure waarmee zij in spanne tijds onder twaalf ide valse namen en titels opzienbarende oplichtin- flessentrekkerijen pleegde door heel Nederland. Hét totaal van haar niet-betaalde aankopen be loopt ongeveer honderdvijftigdui zend gulden. Sprookjesfee „Baronesse Rosemarie Taets van Amerongen, zeg maar Roos". Zo in troduceerde de welbespraakte pseu- do-edelvrouw zich begin oktober van het vorig jaar in de Drentse hoofdstad, waar zij het hoogtepunt en tevens het eindpunt zou vinden van haar even spectaculaire als frauduleuze carrière. Maar voor het zo ver was ging Roos strijken met het geld' en de illusies van heel wat argeloze Drenten. Haar slachtoffers bevinden zich in twee kampen. Van de winkeliers en bankdirecteuren in Assen en wijde omgeving zal men geen goed woord over Roos horen. Zij verloren geld en goederen. Er is echter nog een andere categorie gedupeerden. Zij verloren hun illusies, maar zij be waren een mooie herinnering aan de struise blonde dame, die als een moderne sprookjesfee hen bedolf onder een lawine van kostbare ca- deaux. Ontmaskerd De bankstellen, ameublementen, au to's, televisie-apparaten en radio's die Roos met zo'n roekeloze vrijge vigheid om zich heen strooide, zijn inmiddels door de politie weer op gehaald en aan de winkeliers terug gegeven. Het sprookje is uit, de goede fee is ontmaskerd als een op- lichtster en in de woningen van haar voormalige beschermelingen is het akelig leeg op de plaatsen waar kortelings het nieuwe politour en blanke berkehout te glazen stond. Leegte, teleurstelling en ondanks al les toch ook een- gevoel van mede lijden en genegenheid laat zij na in de harten van haar voormalige hos pita en van de patieènten in de in richting voor demente bejaarden te Assen, waar Roos als verpleeghulp heeft gewerkt tot zij door de mand viel. Niet goed Mevrouw Boelens, haar ex-hospita, koestert geen wrok. Zij poogde zelfs een bezoek aan Roos te brengen om haar te troosten in de vrouwenge vangenis te Groningen. Maar „tante Roos" wilde of durfde haar niet on der ogen komen. Speciaal mevrouw Boelens en haar gezinsleden zijn zwaar gedupeerd door de namaak-barones. Zij had den hun oude spullen weggedaan nadat zij door Roos in het nieuw waren gezet. Nu zitten zij zonder. „Toch heb ik alleen maar medelij den met haar", zegt dit slachtoffer van Roos' criminele escapades. „Hoewel het helemaal niet viel te merken, denk ik dat zij geestelijk niet helemaal goed was". Zo is het. Roos is geestelijk niet helemaal goed, of beter gezegd: he lemaal niet goed. Dat constateerde de psychiater door wie de pseudo- barones na haar arrestatie uitvoerig is onderzocht De waardige zilverblonde Amster damse dame, die haar rechters gis teren met een Haags accent ietwat snibbig van repliek diende, alsof zij hen beschouwde als een stelletje provindiaaltjes, komt uit het psy chiatrische rapport te voorschijn als een geestelijk scheefgegroeide, sterk verminderd toerekeningsvatbare lijdster aan „pseudologia fantasta- ca oftewel een ziekelijke oplioht- ster. T.b.r. Haar psychische defecten waren reeds lang aanwezig. Zij leidden echter pas tot een criminele uit barsting nadat Roos door hajir echtscheiding en door het daarmee gepaard gaande verlies van haar zeven kinderen in een toestand van geestelijke ontreddering was ge raakt die haar tomeloos op hol deed slaan. Er is maar één remedie, aldus de psychiater. Roos moet in het kader van een ter beschikkingstelling van de regering langdurig psychiatrisch worden behandeld. Slechts dan is er kans dat zij ooit zal genezen. Als zij zonder behandeling wordt losge laten, gaat zij ongetwijfeld weer oplichten. Charmant Roos zelf verklaarde zich gisteren met grote beslistheid tegen een ter beschikkingstelling. „Ik zie in dat ik een psychiatrische behandeling no dig heb, maar t.bx. heb ik niet ver diend", sprak zij verbolgen. „Ik heb het allemaal gedaan omdat ik ver slaafd was aan drugs. En ik kon bij de banken geld genoeg krijgen. Ik heb die mensen alleen maar op een charmante manier opgelicht". „Onder een valse naam", zei de president. ..O, u wou zeggen dat het u wel erg gemakkelijk is gemaakt", zei de president. Het is inderdaad de vraag of alleen het gebruik van een valse naam voor het verkrijgen van crediet al het misdrijf van oplichting oplevert, erkende de officier van justitie. Hij had daarom slechts de flessentrek kerijen tenlastegelegd. De officier eiste een straf gelijk aan voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. Advocaat mr. R. Staal: „Men heeft haar wel beschreven als een kapi tein van Köpenik, of als een Tijl Uilenspiegel. Maar zij is een diep ongelukkige vrouw die geholpen moet worden". Pleiter vroeg de rechtbank te on derzoeken of Roos wellicht ook k«n worden behandeld in het kader van een voorwaardelijk opgelegde ter beschikkingstelling. De rechtbank ging hiermee accoord. Er zal advies worden ingewonnen bij de genees heer-directeur van de Utrechtse Van der Hoevekliniek. De verdere behandeling van de zaak werd ver daagd tot vrijdag 26 mei.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9