Centrum bepalend voor de beeldvorming van de stad VRIJ OPENBAAR VERVOER IN VS EN ROME ichrij ven Lezers s< Demping? Nee nooit! Wat hoort er wel en wat niet SB achter protest }egen besnoeiingen LEIDEN «te •AG 6 MEI 1972 PAGINA 3 nnenstad /jis Melkert Foto's Holvast ,srj een bijdrage van t er Taffijn LEIDEN Vandaag heb ik deze rubriek alleen maar samengesteld met als onderdelen „binnenstad- nieuws" uit de verenigde Staten en Rome van de persbureaus API en UPI en hieronder een bijdrage van mijn collega van de streekredactie, die veel belangstelling heeft voor het centrum van Leiden. Nu het leven in de grote Ameri kaanse steden steeds meer wordt verlamd door het intensieve auto verkeer, zijn de stadsplanologen zich opnieuw gaan bezighouden met de vraag of een vrij (gratis) open baar vervoer niet de oplossing van dit probleem zal kunnen betekenen. Die oplossing zou volgens velen eenvoudig kunnen worden gevonden door het autoverkeer voor een be langrijk deel uit de stadscentra te bannen en daarvoor in de plaats gratis bus- en treinvervoer in te stellen. In Amerikaanse steden Los An Mc gelos en Washington wordt deze nieuwe vorm van openbaar vervoer ernstig overwogen. Het mi nisterie van verkeer heeft in een eerder dit jaar uitgebracht rap port reeds aanbevolen een derge lijke vrij openbaar vervoer te sub sidiëren en in de praktijk toe te passen. De vraag is evenwel of de kosten van 'n dergelijk systeem niet te hoog zullen worden, temeer om dat de meeste Amerikaanse steden nu al met een groot geldgebrek te kampen hebben. Neen. is het ant woord van de voorstanders. Volgens hen zal het eindresultaat alleen maar positief zijn. Zij baseren de ze uitspraak op de volgende argu menten: Wanneer het openbaar vervoer vrij is en wordt gebruikt door hen die nu de auto gebruiken, dan zal dit een belangrijke verandering in het stadsleven te zien geven. Grond die nu wordt gebruikt voor parkeergelegenheid, kan in dit ge val worden verhuurd aan grote on dernemingen, waardoor deze objec ten het nodige geld zullen opbren gen. Hoe minder auto's in de steden, hoe minder sprake er is van lucht verontreiniging, want voor 50 pro cent is de auto de hoofdschuldige. Bovendien brengt de luchtvervui ling ook schade toe aan de ge zondheid van de mens en zijn be zittingen. Deze uitgaven worden zelden gecalculeerd. Een ander winstpunt zou zijn, de vermindering van de kosten voor het autoverkeer. Er is minder verkeerspolitie nodig en ook de me dische kosten voor verkeersonge lukken zullen lang niet zo hoog zijn als nu. Vrij openbaar vervoer zou ook gunstig zijn op de leefbaarheid in steden en voorsteden. Veel particu liere busondernemingen opereren nu alleen in gebieden, waar met winst kan worden gewerkt. Veel werklozen zullen nu in de voorste den 'n baan kunnen zoeken en een deel van hun inkomen zal weer in de vorm van belasting in de over heidskas terugvloeien. Meer werk gelegenheid betekent ook minder kosten voor de plaatselijke socia le diensten. De hoge kosten voor het aan leggen van autowegen zullen lager worden en op deze manier wordt voorkomen dat stedelingen noodge dwongen moeten verhulzen. De tegenstanders hebben als be langrijkste argumenten: Vrij openbaar vervoer zou al leen degenen ten goede komen die er nu al gebruik van maken en de laagstbetaalden Het systeem betekent geen vol doende aansporing voor de automo bilist om dan zijn voertuig thuis te laten. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is het gebruik van 't openbaar vervoer in de meeste ste den gedaald. Tussen 1950 en 1969. werden in de Verenigde Staten on geveer 300 busondernemingen opge heven. In 1945 hadden de maat schappijen nog een winst van 149 miljoen dollar Hoe groter het verlies wordt des te minder kan er worden gemo derniseerd. Dit heeft weer tot ge volg, dat de achterstand nog groter en uiteraard steeds minder aan trekkelijk wordt voor de forensen. Toch is er enige financiële hulp nodig. De Amerikaanse regering heeft voor 1973 1 miljard dollar voor het openbaar vervoer uitge trokken, hetgeen 65 procent meer is dan het bedrag over het lopende Jaar. Sinds 1969 heeft de afdeling openbaar vervoer van het Ameri kaanse ministerie van verkeer, fi nancieel bijgedragen om 8.000 nieu we bussen en 885 treinstellen aan te schaffen. Het probleem blijft volgens de burgemeester van New York immers: alleen zijn stad heeft al 5 miljoen dollar nodig om het metronet te moderniseren. Het openbare stadsvervoer in Rome is van 's morgens vijf tot half negen en in de namiddag en avond van vijf tot acht uur weer gratis. De bedoeling is dat autobezittende Romeinen ertoe verleid worden om hun wagen thuis te laten. Tegenstanders van de maatregel wijzen erop dat de gemeentekas per dag vijf miljoen lire minder ontvangt. De autobezitters vrezen dat van het één en ander komt, en de stadskern te gelegener tijd voor hen wordt afgesloten. In deze krant schreef ik op woensdag 1 maart niet zulke enthousiaste woorden over de adviesraad voor de binnen stad. Duidelijk was toen uit mijn verhaaltje te merken, dat ik het nog niet zo zag „zitten". Inmiddels is er gelukkig het een en ander veranderd, zodat ik er nu van overtuigd ben, dat er wel wat gebeurt. Het best kan ik daarbij oordelen over mijn eigen werkgroep (die voor het structuurplan) en daarin wordt hard gewerkt. Donker steegpassage ven ionetroom van protesten die de raai tijd in de kranten met Jidsch Dagblad) is versche- Spde Leidse Studenten Bond envsluiten. Ook zij wist de ab- acliesnoeiingsmaatregelen van rsti&dse Zaken in de Leidse be- tnet grote kracht van de steunt daarbij alle groepe- etroffen door deze maatre- de rechtvaardige strijd t, belangen. Qist is het belangrijk om Dhtig protest te laten horen 1 Hl ons tellend slappe en mis- nhqjedrag van het college van itrai Als het aan hen gelegen Coen, zou alles in de doofpot mbzijn en had zij zich zonder rtr.jrgelegd bij de in Den Haag r. decreten. De Volkskrant Wiril weet te melden dat on- Rjidster mevr. Den Haan be- log van niets te weten!!! rtr.il vaker is gebleken, zijn ina blijkbaar van mening dat ugild niveau en bot op zeker k de bevolking niet geïnfor- peft te worden. De voor aa^enmoen begroting was er Ltvan ieder raadslid én B. ide*n mening was, dat er de trahimale voorwaarden voor Drl van een stad in opgeno- trapn. Minder zou niet moge- Wat blijkt nu? Het college zich sollen. Zij heeft nog test laten horen. Officieel dan, dat alles nog geheim daarom B. en W. de mond kan doen. ons de praktijk? B. en politieke vriendjes in Den stri dr Jnd KLOKKEN se staart en Stoeltjes, tatse" Sallanders. Echte str^ke Franse en Comtoise klokken, enz. icialist met vak-service |y. d. Water nerstr. 181 - Leiden Haag („Open Barend" Biesheuvel, VVD-Geeitsema en citroenknijper- Drees) niet afvallen. Ze durven het niet openlijk voor de stadsbelangen van haar burgers op te nemen. Met een ware regentenmentaliteit zal alles wel binnenskamers bedisseld worden door B. en W. voor de burger (achteraf misschien wat informatie) maar met een ware vazallenmenta- liteit zal zij luisteren naar de machtshebbers. Deze houding bleek ook al bij de behandeling van het Witte Singel project. Alle protesten van de be volking tegen de monsterlijke uni versiteitstoren wijst het ooilege als niet ter zake doende van de hand. De adviesraad voor de binnenstad hoef de ook al niet geraadpleegd te wor den „omdat er reeds een bouw ver gunning is aangevraagd, dus er niets meer te adviseren valt". iL.D. 5 april» Ook de gemeenteraad heeft tot nu toe in grote lijnen het spelletje van geheimzinnigheid meegespeeld. In 't L.D. van 26 april en in de kritiek van Release in het L.D. van 28 april komt duidelijk naar voren hoe de gemeenteraad over haar burgers denkt: Houd ze maar onwetend Alle informatie over de financiële situatie is op dit moment geheel buiten haar om in de media geko- Het is duidelijk dat de bewoners van Leiden dit niet langer zullen ne men. Het verzet groeit op alle fron ten. De LSB schaart zich achter het protest tegen de regering en te gen het slappe beleid van B en W en een gemeenteraad, die gehuld is in nevels van geheimzinnigheid. Zij spoort ieder aan protest te laten horen! Vandaag wordt er door de geza menlijke gedupeerde groeperingen 'n handtekeningenactie gevoerd. Maan dag zal het protest van de gehele Leidse bevolking om half acht op het Stadhuisplein worden gehoord Dan zal hopelijk rekenschap wor den geëist van B. en W. en de ge meenteraad. De Leidse Studenten bond steunt de strijd! LSB p/a Noordeinde 5 Leiden Hoe hard blijkt uit het aantal vergaderingen: ongeveer wel iedere week één. In die vergaderingen is het niet altijd koek en ei, de leden verschillen- gelukkig- onderling nog wel eens van mening. Over één ding is men het echter eens. dat er ■vat moet gebeuren met de Leidse binnenstad. En wel zo gauw mo gelijk, omdat het anders helemaal niet meer hoeft. Daarnaast zit er >en behoorlijk tempo in de gang van •.aken en is men ook niet bevreesd ens iets te doen wat buiten de eëffende paden valt. Zoals het <on- ;evraagde) advies over het onttrek- en van een deel van de Wittesingel an het verkeer. Al ben ik dan over de adviesraad begonnen, dat wil niet zeggen dat wat nu volgt ook de mening zou zijn van alle leden van mijn werk groep. Het zijn bepaald mijn ideeën over de (Leidse) binnen stad, die er hopelijk toe bij kunnen dragen dat er meer mensen over gaan denken. En dan vooral denken, zonder direct alles aan het Leidse te koppelen, maar ook eens denken over wat een binnenstad is en zou moeten zijn. Over de binnenstad heb ik een heel eigen mening. Voor mij staat het als een paal boven water, dat Je als je praat over een binnenstad dat niet moet zien als een verza meling van huizen, kantoren en winkels. Veel bepalender voor de binnen stad is de sfeer die er al dan niet is. Niet waar gebeurt het, maar wat gebeurt er. Een stedelijke samenle ving manifesteert zich in het cen trum: voor het eigen karakter en de beeldvorming van de hele stad is vooral juist dat centrum bepalend. Hoogtepunten De hele samenleving van de stad heeft dat centrum nodig, om daar de hoogtepunten van het stedelijk leven te beleven. In het centrum vind je vooral instellingen, die werk zaam zijn op het terrein van dienst verlening Die uiteenlopende- in stellingen ondervinden weer steun van eikaars aanwezigheid Daardoor wordt de aantrekkingskracht van het geheel stimulerend voor de aan trekkingskracht van de afzonderlij ke elementen. Natuurlijk loop je de kans, dat die aantrekkingskracht verant woordelijk is voor het aantrekken van minder gewenste instellingen. Die moeilijkheid kan worden voor komen, door de grondprijs niet vast te leggen op zoveel gulden per vier kante meter Doorslaggevende vraag moet zijn: wordt het maatschappe lijk leven zodanig gestimuleerd, dat opname in het centrum is gerecht vaardigd. De prijs moet daarom zijn gekoppeld aan het object. Voorwaarde om een centrum ook echt te maken tot een centrum van een stad- en als zodanig te handha ven- is, dat er een verwevenheid komt van functies. Niet alleen ban ken, niet alleen winkels, niet alleen wonen. Die verwevenheid zorgt voor een zo groot mogelijke confrontatie bijvoorbaad wel gebeurt in New van mensen met mensen en van mensen met dingen. Niet alle on derdelen van het centrum hoeven 'n menging van alle centrumfuncties te vertonen, maar monofunctionele sectoren zijn uit den boze. Zoals dat Daar wij nu al voor de vierde maal te zijn, zoals cultuur, leefbaarheid 1 natuur, enz.allemaal dingen die steeds schaarser zullen worden en daardoor sterk in waarde zullen stij gen. De heer Bekker tilt daar zo zwaar niet aan. De heer Bekker ver wacht dat de economische groei tot in lengte van dagen zal kunnen voortgaan, ongebreideld en onge straft. Hij verwacht dan ook, met een haast griezelig optimisme, dat de auto nog een grotere toekomst zal te wachten staan. En dat om aan die toekomstver wachting te voldoen het gerechtigd is daaraan alles op te offeren, zon der slag of stoot. Mensen die dat niet vinden en pal staan voor waar den, die door de automolog dreigen te worden vernietigd, worden door hem monumentenmaniakken ge noemd, die blind zijn voor de door hem zo geroemde vooruitgang. Maar het getij begint te keren, ver moedelijk tot grote spijt van de heet Bekker. Ook bij de overheid begint het op dit punt te dagen, ge tuige de maatregelen van de heer Drees Jr., wie wel geïnspireerd zul len zijn door bv. de uitkomsten van het computeronderzoek van de "club van Rome". Het verschil in leef baarheid tussen Amerikaanse en Europese steden is gelegen in het feit, dat Europese steden oud zijn en het verleden weerspiegelen. Niet voor niets komen vele Amerikanen hierheen om die sfeer te proeven. Ook wij genieten van een oude stad als Leiden. We vinden hier veel woongenot, we wonen aan het Ut- mogen genieten van de pennevruch- ten van ene J. J. Bekker, die met een haast ziekelijk fanatisme voor demping ageert en ons vergast op een zeer beperkte geheel op econo mische motieven gebaseerde mening, konden we het niet laten hierop te reageren. We hebben de indruk dat hier een man van enigszins gevor derde leeftijd aan het woord is, die de crisisjaren bewust heeft meege maakt, daarvan enige frustraties heeft overgehouden en binnen dertig Jaar het tijdelijke wel voor het eeu wige verwisseld zal hebben. Mocht hij niet zo oud zijn, dan is zijn visie des te bekrompener en wal gelijker. Typisch een man die egoïs tisch denkt, enkel aan het heden, zonder zich druk te maken om de toekomst. Als mensen zoals hij het alleen voor het zeggen zouden heb ben, zou er een chaos aangericht worden. De generaties die erna ko men, zouden moeten leven op de puinhopen, door mensen als de heer Bekker aangericht. Daar wij nog jong zijn, wensen we onze toekomst niet mede verziekt te zien door men sen zoals hij. Gelukkig hebben deze het niet geheel meer voor het zeggen, zoals dat enige Jaren geleden wel het gevaar was. toen economische voor uitgang zonder meer het hoogste doel was van de mensheid. Men be gint nu, door de omstandigheden ge dwongen, wel in te zien, dat er nog andere waarden zijn, die belang rijker voor de mens zullen blijken rechtse Veer en zouden het water voor ons huis voor geen geld willen missen. Een ander punt, waarom wij reageren, is het feit dat we er van overtuigd zijn, dat in een ge stroomlijnde vertechnologische toe komst, die ons misschien te wach ten staat, een oude historische stad als Leiden, met zijn typische grach tenpatroon, sterk in waarde voor de mens zal stijgen. Dit mag voor het nageslacht niet verloren gaan. Een ding is zekerme- neer Bekker, het toekomstig over heidsbeleid zal steeds meer in het teken komen te staan van de auto uitbanning. De lijn die nu is uitge stippeld, zal doorgetrokken worden De omstandigheden dwingen daartoe steeds meer. Daarom is het dom en kortzichtig een stad te vernielen voor een toekomstverwachting, die men nu al aan het ombuigen is. Nu is men nog voor de auto, dat zal snel veranderen, binnen tien Jaar. Toe komstige generaties zullen ons dank baar zijn dat we de stad hebben ge laten zoals hij was en haar niet heb ben veranderd in een totaal verzake lijkt woongebied, waarvan er dertien in een dozijn gaan. Misschien tot grote vreugde van de middenstand, die dan profiteert van het feit dat zo'n stad mensen gaat aantrekken in plaats van afstoten, waartoe dem ping in de toekomst ongetwijfeld zal leiden. F. Martens, Utrechtse Veer 20 Leiden York, waar een fraaie winkelstraat veranderde in een aanschakeling van reisbureaus en banken. Mooie instellingen natuurlijk, maar afwis selend kan je het nauwelijks noe men. Zomaar zitten Bij bouw of verbouw van (min of meer openbare) gebouwen mag rus tig de eis worden gesteld, dat zij In de ruimte, welke aansluit of is op genomen in voetgangersgebieden, de mogelijkheden bieden tot z.g. klein schalige centrumactiviteiten. Zoals schuilen voor de regen, gebruik maken van het toilet, beelden be kijken of zomaar zitten. In het centrum moet men be scherming tegen en benutting van weersomstandigheden vinden. Dat laatste kan door zon. regen en wind te gebruiken als positieve, sfeerbe palende elementen. Ook de seizoe nen, dag en nacht, lawaai en stilte moeten bewust worden gebruikt om de belevingswereld te verrijken. Om dan toch maar even op Lel- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Havelte J. A. Labrie te Huizum, te Scheveningen J. D. Wulster te Nieuw-Leusden. Aangenomen naar Heren, C. van Andel kand. te Utrecht, bedankt voo Lunteren A. Gooijer te Delft, voor Oude-Tonge H. Veldhuizen te Lopik, voor Nieuwe-Tonge, J. Catsburg te St. Maartensdijk. GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Beroepen te Delft, W. G. de Vries te Helpman, te 's Gravenhage A. Geelhoed te Hasselt, te Appingedam Overschild Dokkum, Heerde-Wa- penveld Opende-Surhulsterveen en Wetsinge-Sauwerd, P. Groenenberg te Waardhuizen. GEREF. GEMEENTEN Haarlemmerstraat', ook zitten den terug te grijpen: de Donker- steeg zou best een soort passage kunnen worden, waar Je kan schui len als het regent. Als de Haarlem merstraat een echt voetgangersge bied wil worden, moet daar ook de gelegenheid zijn. om gewoon even te gaan zitten. Moet Je er ook ergens gebruik kunnen maken van een toilet. Kan er best een mobiel 6taan, die gaat draaien als het waait. Daardoor schep je sfeer, dan zijn de mensen bereid hun auto op een paar honderd meter afstand neer te zetten. Als er geen verschil is tussen het winkelen in de binnenstad en het winkelen in een modern winkel- cetrum, dan is de keus voor auto mobilisten niet moeilijk. Bereikbaarheid Het goed functioneren van het stadscentrum vereist, dat het te al len tijde door grote aantallen men sen kan worden bezocht. Dat ver eist een permanente bereikbaarheid door middel van uiteenlopende ver voermiddelen. Een bereikbaarheid, die ook in de Binnenstadsnota wordt genoemd. Alleen is het vaak zo. dat men het uitlegt in de zin van: Je auto voor de deur zetten. Maar het is zo. dat niet alle vervoermiddelen ook tot in het centrum hoeven door te dringen. Dat centrum moet wel op tal van punten aan de randen goed zyn ontsloten ter wille van de toegankelijkheid. Een grote invloed van auto's zou met name in de bin nenstad voorzieningen vereisen op zo'n grote schaal, dat de samen hang en structuur van dit stadsdeel zou worden venietigd. Voor het cen- trumbezoek zal grote nadruk moeten vallen op het gebruik van openbaar vervoer. Het gedrag van de bezoe kers als voetganger is bepalend voor de verkeersrelaties binnen het cen trum. Natuurlijk is over de binnenstad en het centrum nog veel meer te zeggen. Uitgangsgedachte moet ech ter volgens mij zijn: wat hoort er wel en wat hoort er niet thuis en hoe kan ik het beste resultaat berei ken zonder grootscheepse slooppar- tijen. Iedereen die van mening is, dat maar hele stukken onvervang bare binnenstad en stadscentrum moeten worden afgebroken om de auto vrij baan te geven zal mij tegenover zich vinden PIETER TAFFIJN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3