luna moet ontspanningscentrum zijn GOED SNOEP VOOR FEESTTE i&f fineerde ils maken din's mode bijzonders huizen grauw van buitenkleurenpalet van binnen Make-up op home-party dichte sneeuw- centrum van Heisin- onbegaanbaar, el van de Us- g er even ro- j kerstkaart uit. En [le sneeuwruimers die paleis van presi- faohoon veegden was c dat het zelfs rond i nog geen voorjaar winkelcentrum on- winkelcentrum on- werden bij' een bloe djes met tien narcis- een tientje verkocht aren nog veel duur- sien dat ze door het hooguit drie dagen ij ven. Geen wonder >n van alles beden- goedkopere manier hun interieur te ge bieden een ruime f ibloemen. Krokussen, «4 [en, bosanemoontjes JÉ n die alleen als Je echt zijn te onder- 56' pij de kunstbloemen zijn kaarsen in de vormen en kiemen, zoals de mosgroene kegels van Ju- heva, die ook bij exclusieve kaar senboetieks in Nederland verkrijg baar zijn. Wie door de grauwe met kinder hoofdjes geplaveide straten van Helsinki rijdt heeft er geen idee van dat de wat Russisch aandoende in beton opgetrokken woonkazernes van binnen zo bont en kleurig zijn. Hoeveel flats hebben er in Neder land niet anoniem witte kamerdeu ren. Als men een woordvoerder van het Finse Centrum voor Industriële Vormgeving mag geloven hebben de meeste bewoners van de nieuwe buitenwijken van Helsinki klaproos rode, korenbloemblauwe, dotter- bloemgele of mosgroene deuren, die heel goed passen bij het berkehou ten parket en de dennehouten wandbetimmering waarmee iedere luxe flat is uitgerust. De Finnen doen meer met kleur. Ze kiezen dotterbloemgele eetkamer- stoelen, dekken de tafel met een handgeweven kleed in dezelfde kleur, kopen daarbij een dotter - bloemgeel servies met kaarsen en houders in dezelfde tint. Ze moeten wel want alleen met consequent doorgevoerde kleuren kunnen ze aan de deprimerende invloed van het sombere klimaat ontkomen. Daarom lopen de Lappen er ook zo kleurig bij. En niet te vergeten de zigeunervrouwen, die onder hun bont gebloemde etagerokken uit Rusland gesmokkelde flessen met wodka verbergen. Je zou ze in het koele Skandinavië niet verwachten maar in Helsinki zijn minsteais evenveel zigeuners als in Marseille. Ze komen uit Rusland net als trouwens de meeste Finnen die in de grijze oudheid vanuit Mongolië naar Noordeuropa trok ken. Een deel van die oeroude volksstam splitste zich af en trok naar Hongarije. En zo komt het dat de Hongaren zich in Finland nog steeds redelijk verstaanbaar kunnen maken. De zigeuners verdienen in Finland him boterham met het smokkelen van drank en het verkopen van klandestien gestookte alkohol. Met de barre winterse tempf uren van soms meer dan - 25° C moet men wel iets doen om warm te blijven. De regering in Helsinki vindt de sauna als hartversterking wel ge noeg want alcohol is in heel Fin land op rantsoen. Maar of het wel zo'n gelukkige oplossing is om op die manier de dronkenschap te be strijden valt te betwijfelen want nergens zijn zo veel spiritusdrinkers als in Helsinki. In de winter rijden ambulances van een opvangcentrum af en aan om ontspoorde alcoholisten op te sporen die totaal verkleumd in de sneeuw zijn gaan liggen. Kortom Finland is een land met honderden facetten maar het is wel duidelijk dat de Sovjet Unie de Skandinavische republiek stevig on der de duim heeft al zullen de Fin nen dat niet gTaag erkennen. In de haven van Helsinki liggen een paar Russische oorlogsboten. Finlands contacten met de EEG stuiten nog steeds op verzet van de Russische partijleider Breznjef. En op het dak van de Russische autofabriek Mos- kovitch aan de rand van de Finse hoofdstad wappert de rode vlag met de hamer en de sikkel. Je hoeft maar een warenhuis bin nen te lopen om te ontdekken dat allerlei alledaagse producten zoals keukenmesjes, wasknijpers en spon zen, die bij ons vaak uit Duitsland afkomstig zijn in Finland vanuit Rusland komen. Erg modieus zijn de Finse vrouwen meestal niet gekleed maar dat is ook erg moeilijk in een land waar men voortdurend op koud weer en regen voorbereid moet zijn. Boven dien zijn de kleren er over het al gemeen vrij duur en lijken ze ne!t als de Finse moderne meubels en het glaswerk meer voor de export bestemd te zijn. Zo heeft het Finse katoenconcern Marimekko bekendheid tot ver over de grenzen gekregen. Het mode-im perium waarover de charmante veertigjarige mevrouw Armi Ratia de scepter zwaait, werd wereldbe kend door de kleurige door moderne kunstenaars ontworpen stoffen. Maar de katoentjes met bonte handbedrukte fantasiedessins zoals in bomen hangende papagaaien, tussen bloemen door fladderende vlinders en gigantische bloem boe ketten zijn meer geschikt voor gor dijnen dan voor Jurken omdat ze jammergenoeg zo verschrikkelijk kreuken. Veel praktischer zijn de kleurige plastic kubuskastjes die de Finnen exporteren. Ze zijn stapelbaar en door de verschillende laatjes en vakken die ze bevatten kan men er zelf een wandmeubel mee opbouwen dat echt niet zo kostbaar hoeft te zijn. De Palaset-kastjes die worden gele verd in rood, groen, geel, wit, zwart en bruin en die ongeveer veertig gulden inclusief laatjes zullen gaan kosten zijn het eerst op de Huis houdbeurs in Amsterdam gesigna leerd. Nedderlands grootste sauna-impor teur, de Apeldoornse firma Sauna- land toonde ook 'n Fins Saunavoor lichtingscentrum. Er werden compleet ingerichte huissauna's v.a. tweeduizend gulden getoond. Maar wat nog veel belang rijker is, men heeft de aandacht ge vestigd op het verantwoorde gebruik van huis- en openbare saunas. De uitlating van de Finse hoogle raar prof. dr. Harald Teir dat het regelmatige gebruik van te hete en te droge sauna's longkanker kan veroorzaken heeft nogal wat op schudding onder de saunafans te weeg gebracht. Maar Saunalands president-directeur Rinco van der Veen is niet bang voor een terug slag in de saunabranche in tegen deel hij is er wel blij mee dat het Juiste gebruik van sauna's nu ein delijk een bittere noodzaak is ge worden. Zoals bekend kwam professor dr. Harald Teir bij zijn onderzoek naar de invloed van sauna's op de ge zondheid tot de conclusie dat sau na's alleen verantwoord zijn als ze tot niet warmer dan 90° C worden opgestookt en ze vooral goed voch tig worden gehouden. De Finse hoogleraar aan de medi sche faculteit van Helsinki vmdt dat het nemen van een saunabad in de eerste plaats ontspannend moet zijn. Daarom zijn inspannende trim oefeningen naar zijn mening eigenlijk overbodig. En ook al springen de Finnen bij voorkeur vanuit de sauna in een ijskoud meertje volgens prof. dr. Harald Teir is die moed ook niet altijd nodig. En zelfs met het nemen van een koude douche kan men naar zijn mening beter soms wat voorzichtig zijn. Bij zo'n na een saunabad ge nomen koude douche loopt de pols slag vaak op tot 125 slagen per mi nuut. En wanneer men bedenkt dat de normale positie uiteen loopt van 60 tot 80 slagen per minuut moet men eenvoudig in een zeer goede conditie zijn om het hart tijdelijk aan zo'n zware spanning bloot te stellen. De heer Van der Veen wil dan ook het accent van de sauna's van in stellingen voor lichaamscultuur naar pure ontspanningscentra verleggen. n L oorjaar is nog maar nen maar in Parijs werpers nu al hun tar^i"k klaar. Pierre Saint-Laurent en ien paar maanden laute couture naar rzwaaiden, hebben Btijds modeseizoen len de beroemde E jzen dat het hen creaties voor veel 'eikbaar te maken, couturier van me- die in januari be- hij er schoon ge in alleen maar pe- <r rijke mevrou- n, zorgde voor de mode-evenement, SUler h nde Engelse foto- bij dé film werkt idmager. Het kost- ite om een plaats- er volle theater te H I i Cardin liet zien toeite waard. 2 i ook de komende de knie en de voorkeur aan allectie inspireerde a-lijn en dat re- jassen met door ldc tailles. Net als dagjurkjes hadden sommige van z'n mantels korte rag- Ianmouwen. Maar u hoeft het de komende win ter in die creaties beslist niet koud te krijgen want Cardin verkoopt er bijpassende pullovers met lange mouwen bij die u er onder kunt dragen. Door Jos Hagers Toch kregen zijn creaties door al lerlei geraffineerde details, zoals epauletten en opgestikte zakken in de vorm van bloemen, cirkelvormige kragen, rokzomen met aangeknipte ruitjes en armbandachtige man chetten, allemaal iets heel bijzon ders. Dat kwam ook door Cardüis spel met kleuren en materialen Wat hem betreft worden kobalt blauw, donkerpaars, felgeel, rood. wit, zwart en champagne de ko mende winter de nieuwe modetin- ten. Olympisch vuur in de mode Aangespoord door de Olympische Spelen hebben een aantal Griekse confectiefabrikanten him intrede in de internationale modewereld gedaan Op de internationale confectiebeurs die in Parijs is gehouden werd het meteen een verrassend entree. De overhemdjurkjes en zomeravondja ponnen van het Atheense modehuis Calbari blijken nl. even kleurig en origineel gedessineerd als de fameuze creaties van Pucci en Lanvin te zijn. Het enige verschil is de prijs, want de jurkjes van banlon en fijne wdllen cashmere jersey komen in de win kels op nog geen honderd gulden. Re den waarom er op de Parijse beurs een overweldigende belangstelling voor de Griekse creaties bestaat en waarom onder meer het modehuis Witteveen voor het komende najaar al de nodige bestellingen heeft ge daan. Om te laten zien hoe flatteus de kleurig gedessineerde jurkjes zijn, liet het modehuis Calbari de creaties bij de beroemde tempel van Olympia, showen. De plaats waar half augus tus het vuur voor de Olympische Spe len ontstoken wordt. ADVERTENTIE Uit met Patrick De jonge Leidse mode ontwerper Patrick SahmicLtQMl-TeUings houdt het voor een avond je uit op een glimmende ..outfit'' voor hem en voor haar. Met zijn verloofde Patricia, die ook de laat ste hand legt aan zijn collectie poseert hij hier in eigen werk in katoen satijn. Patrick draagt een zwarte broek, met wijd uitlopende pijpen en daarop een blouse ge maakt van twee verschil lend bedrukte soorten van katoen satijn. Een zwarte sjerp completeert het ge heel en geeft de blouse een beetje het idee van een judotuniek. Patricia in een puntbroek (let op de pijpendie volgens hetzelfde principe als de blouse van Patrick is ge maakt. De sjerp om haar zwarte blouse is versierd met een grote corsage. Kleding van Patrick zal 4-5-6 augustus te zien zijn tijdens het bloemfestijn dat dan tn de Leidse Groenoordhal wordt gehouden. Foto Martin Ken ADVERTENTIE „En er was een taart, zo groot en we kregen allemaal een stuk, ik het grootsteHet verhaal waarmee honderden kleuters van een verjaars- partdjtje komen. Voor de peuters is het al of niet geslaagd zijn van het feestje vaak terug te voeren tot de hoeveelheid snoepjes en andere zoe te lekkernijen. Dat suiker slecht is voor het gebit weten we allemaal. Het zou dus beter zijn als de kinderen wat minder snoepten. Maar dat is moeilijk, er moet dan toch een an dere traktatie tegenover staan. Om dat dat geen gemakkelijke zaak is, de variatiemogelijkheden met kaas en worst zijn niet zo groot als in de zoete sector, heeft het voorlichtings bureau voor de voeding een handlei ding opgesteld voor moeders die goed snoepgoed voor feestjes en partijen willen samenstellen. Voor een goede en verantwoorde traktatie komen in aanmerking kaas. groente (kinderen houden van kleine stukjes knapperige groente, b.v. kom kommer, bloemkool en wortel) vruch ten, vlees en vleeswaren, vis ei, brood en gebak van niet zoet deeg en no ten. Dat er toch een traditionele verjaardagstaart gebakken kan wor den zal voor veel moeders een ge ruststelling zijn. Hier volgt dan het recept voor een Yoghurt-vruchten taart: Voor taartbodem: 150 g bloem, 75 g boter of marga rine, 3/4 dl koud water zout en en kele druppels azijn. Voor de vulling Twee potjes Bulgaarse yoghurt, 1 appel, 1 sinaasappel, 1 banaan, 1 doosje verse aarbeien of een potje aardbeien op water, cornflakes, kaars jes met houdertjes. De taartbodem Zeef het grootste deel van de bloem met zout in een kom, snijd de boter of margarine er door. Roer met een mes het koude water en de azijn er door. Is het deeg erg droog, voeg dan nog enkele eetlepels water toe. Rol het met bloem bestrooide deeg op een met bloem bestoven tafel uit. Bestuif het deeg voor de tweede keer met bloem. Vouw de lap in drieën en draai het deeg een kwartslag. Rol het deeg weer uit vouw het, keer het en herhaal dit alles nog eens. Ge bruik de overgebleven bloem bij het rollen. Laat 't deeg ongeveer 20 mi nuten op 'n koele plaats rusten. Rol het uit tot een lap van de gewenste grootte. Bekleed er een ingevette bo terkoek of springvorm mee. Leg er vetvrij papier of aluminiumfolie in en hierop een laag peulvruchten als steun vulling. Laat het deeg nog 20 minuten rusten op een koele plaats. Zet het gebak in de oven (225 gr C). Bak het 20 minuten met steunvulsel en 15 minuten zonder zodat het deeg gaar en lioht bruin is. Laat het ge bak dan afkoelen. De Vulling: Schil de appel, de sinaasappel en de banaan. Snij de vruchten in klei ne blokjes. Was de aardbeien of laat de aardbeien uit het potje uitlekken en snij ze doormidden. Meng het fruit met de yoghurt en laat alles enkele uren doortrekken. Vul de taartbodem vlak voor het opdoen met het yoghurtmengsel en strooi er ADVERTENTIE DAMESMODE Hl ontel jonge ap_ Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Kijk niet vreemd als binnenkort de buurvrouw bij Je langs komt en vraagt of Je misschien interesse hebt in make-up. Avon, een van Amerika's grootste cosmetische firma's is ook in Nederland begonnen. Avon verkoopt bij de consument thuis. De Avoncon- sulente is een huisvrouw, die in haar vrije tijd cosmetische prod uk ten aan de vrouw brengt. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Het systeem bestaat al Jaren in Amerika en maakt ook veel opgang in België en Duitsland. Ook in Ne derland waar in de randstad een ac tie is gestart, blijkt de animo bijzon der groot te zijn om consulente van Avon te worden. De Avon produkten, die uitblinken door een attractieve verpakking, ideaal om cadeau te doen, hebben een speciale garantie. Bevalt het produkt niet, kan dit wor den teruggegeven. Geld of een ander produkt maakt voor Avon geen ver- sohil. De consulente komt eens in de drie weken langs, maar Je hoeft dan natuurlijk niet te kopen. Naast het .gemak" dat de huis vrouw van deze methode heeft, schuilt er toch een gevaar in. Durft ze tegen de buurvrouw te zeggen dat het haar deze week financieel niet zo goed uit komtZal ze zich niet laten beïn vloeden door het verhaal dat die en die buurvrouw voor een gToot bedrag heeft gekocht. Het home-party sys teem lijkt een comfortabel cn zacht maar als je als vrouw niet het karak ter hebt om Je aankopen net zo te doen als m de winkel, dan is het einde zoek. Kleine hapjes 1 winterwortel, een paar kleine augurken enkele zilveruitjes. De win terwortel schoonmaken en met een dunschiller lange dunne repen er af snijden. De dun geworden winterpeen in kleine blokjes snijden. Op een blokje wortel een strikje leggen, dat van de reep is gemaakt, hierop een stukje augurk of een uitje leggen en het geheel door een prikker steken. Als gezellig hapje kun je ook klei ne toostjes presenteren of kleine bo terhammetjes maken van kadetjes of niet zoet roggebrood. Een eenvoudig zout koekje of een klein crackertje kunnen eveneens als ondergrond die nen. Hieronder wat mogelijkheden: blaadje sla waarop een schijfje tomaat en een plokje hardgekookt ei. plakje hardgekookt ei. stukje augurk en 'n puntje tomatenketchup. Voor meer informatie over verstan dig snoepen ook op verjaarspartljtjes kan een brochure worden aange vraagd bij Voorlichtingsbureau voor de voeding, Laan Copes van Catten- burch 44. Den Haag 2011. Aan de adreszijde moet f 0.35 aan postzegels worden bijgeplakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19