Maanreizigers ondersteboven in de Pacific ;een wapenstilstand in hew Kwame Nkroema overleden CONOMIE CENTRAAL BIJ VERKIEZINGEN IN ROME Snelle berging besloot vruchtbare Apollovlucht vol problemen erbod op betoging Ulster opgeheven STUDENTEN BETOGINGEN IN A THENE RIJDAG 28 APRIL 1972 BUITENLAND Na een ruimtevlucht van 265 uur en 50 minuten landde gis- ravond om 20.44 uur de Apollo-16 met Young, Mattingly en ike behouden in de Pacific. Het was niet zo'n erg makke- ce landing, al kwam de capsule precies op tijd op nog geen ee kilometer van het vliegkampschip Ticonderoga in de Ime zee terecht. )e Apollo ging, zoals bijna alle voorgangers, ondersteboven jven. Alleen de Apollo-15 kwam indertijd in de juiste po- tot rust. Het duurde ditmaal wel bijzonder lang, ongeveer n minuten, voordat het ruimtevaartuig met behulp van bal- men overeind werd getild. Waarschijnlijk is het falen van van de ballonnen oorzaak van deze vertraging geweest. )verigens verliep de berging van astronauten en capsule zonder vlot. Al om 21.17 uur, ongeveer een half uur na de iding, waren de drie astronauten aan boord van een van de ikopters, die hen om 21.23 uur aan boord zette van het •gingsschip. Enige tijd later werd ook de capsule met de re lading aan boord gelhesen. De afdaling door de atmosfeer, duurde ongeveer 13% minuut. De capsule had bij intrede van de dampkring een snelheid van 39.589 km. per uur. Deze snelheid moest tot 35 km. per uur worden afge remd in nog geen kwartier. In de eerste fase geschiedde dit door de ontwikkeling van wrijvingswarm- te. opgevangen door het hitte schild. Daarna kwamen drie kleine remparachut'is in werking. Het was voor het eent, dat deze fase van de kritieke afdalingsmanoeuvre op de tv kon worden gevolgd dank zij 't heldere weer en de landing in de onmiddellijke omgeving van het bergingsschip. Zo kon men ook in de huiskamers in Amerika en Euro pa zien, hoe in de laatste fase van de afdaling de drie oranjerode hoofdparachutes zich ontplooiden, om de Apollo behouden op het wa teroppervlak te brengen. Glashel dere beelden van een gave landing. Na die landing was er echter de moeilijkheid, dat de capsule onder ste boven in zee bleef drijven. De Apollo mag dan wel een uitmun tend ruimteschip zijn, als boot is 't een volledige mislukking. Onder steboven in hun stoelen hangend voor het eerst sinds meer dan tien dagen weer onderworpen aan de zwaartekracht, moeten de man nen van de Apollo een ongenoeglij ke tijd hebben doorgemaakt, tot de capsule weer in normale stand kwam. In verband met het falen van een van de parachutes tijdens de afda ling van Apollo-15 was aan de ne gen kikvorsmannen, die onmiddel lijk na de landing bij de Apollo erden neergelaten, nadrukkelijk de opdracht gegeven de parachutes te bergen. By vorige landingen gingen die op één uitzondering na verloren. De drie hoofdparachutes en twee van de drie remparachutes konden inderdaad worden opgevist. Kiplekker De Apollo-astronauten werden enthousiast ontvangen op het vlieg kampschip met het gebruikelijk ceremonieel: toespraken van de commandant en de leider van de bergingsoperatie en een gebed van de vlootpredikant. Ongebrui kelijk was de vrij lange toespraak die de commandant van de Apollomissie Young daarna hield. Veel wijze woorden, maar ook een bewijs, dat hij zich kiplekker voel de. Duke en Mattingly voegden daar enkele woorden aan toe. Zij huppelden daarna naar het medi sche centrum aan boord, waar de ruimtevaarders de eerste vijf uren zouden worden onderzocht. Mankementen Ook deze maanvlucht heeft weer heel wat spannende momenten op geleverd en vooral veel moeilijkhe den en mankementen. Bij de heen reis ging het isolatiemateriaal van de maanlander afbladderen. Daar na trad er een storing op in het navigatiesysteem. Kort voor de landing was er een moeilijkheid, met het besturingssysteem waar door de landing in gevaar kwam. Op de maan traden er allerlei de fecten aan de auto op. Het belang rijkste wetenschappelijke experi ment waaraan zes jaar was ge werkt en dat viermiljoen gulden had gekost, raakte onklaar door dat Young 'n kabel brak. 't Kunst - maantje dat werd uitgestoten is niet in de goede baan gekomen. De maanlander kon niet terugge zonden worden naar de maan voor een seismisch experiment. Tijdens de thuisreis ging er een alarm lampje branden maar dit bleek een loos alarm te zijn. Bij de landing zelf kwam de capsule onderstebo ven te drijven Stand in ruimte De Amerikanen hebben hiermee hun vijfde maanlanding met een behouden terugkeer bekroond, 't Was de zesentwintigste bemande Amerikaanse ruimtevlucht. In die vluchten hebben zij 8595 uur en 33 minuten man-uren ruimteervaring geboekt. Het is wel interessant, dit te vergelijken met de Russisch® prestaties tot dusver. Die maak ten in 18 bemande vluchten (waar bij geen enkele maanlanding) 4309 uur en 42 minuten ruimteervaring vol. De Amerikanen hebben dus net niet het dubbele. Zij zouden dit wel gehad hebben als de vlucht de oorspronkelijke duur van 12 dagen had gehad. De oogst aan maan-materiaal van de Apollo-16 was groot: bijna 111 kg. Voordien was al ongeveer 170 kg bijeengebracht door vorige Ap- polüo-missies.De Russen hebben, door middel van de automatische maancapsules toen 16 en 20 enke le honderden grammen maanstof, op aarde gebracht. Zie [OSKOU Europa heeft gis- m opgelucht gereageerd op de rwinning van Bondskanse- Brandt. In een ongebruikelijke n9eUe melding zei het Russische re- ingsblad Izwestia dat het resul- van de stemming in de idsdag „de juistheid bevestigde de weg naar ontspanning en versterking van de veiligheid in Eu ropa". Moskou's bondgenoten die direct bij de Ostpolitik van Brandt betrokken zijn reageei-den hetzelfde. Een vooraanstaand Oost duits regeringslid juichte het nieuws toe als „de mislukking van een gevaarlijke poging een regering ten val te brengen die de ratifica tie van verdragen met Moskou en Warschau bovenaan de agenda heeft staan". Aan de vooravond van de stemming sloten de beide Duitslanden nog een nieuw verdrag om het verkeer over de zwaarbewaakte wederzijdse grens te vergemakkelijken. Wellicht heeft dit verdrag nóg enige invloed ge had op de stemming in de Bondsdag. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Olszowski kenschetste de poging van de Westduitse oppositie als een provo catieve uitdaging van het vermin deren van de spanning in Europa die eindigde in een fiasco. Voldoe ning viel er ook te constateren in het Brusselse hoofdkwartier van i de NAVO, die in het verleden her haaldelijk steun heeft betuigd aan de politiek van Willy Brandt, j De reactie in EEG-kringen was voornamelijk positief diverse EEG- mensen geloven dat de gemeen schap voordeel kan hebben bij ver beterde betrekkingen met Oost-Eu ropa. (Van onze correspondent) t ONN Na de nederlaag die oppositieleider Rainer Barzel termiddag in de Bondsdag heeft geleden, bestaat in Bonn verwarrende politieke situatie. Bondskanselier Brandt minister van Buitenlandse Zaken Scheel ontvingen Barzel, de hoop een wapenstilstand te kunnen sluiten, waarin bei- i artijen hun posities zouden kunnen onderzoeken. Al gis- atis rond bleek echter dat de oppositieleider besloten had am uitstel van een begrotingsdebat om te kunnen aanto- heil te zoeken in een bikkelharde confrontatie. Hij voor dat ook de regering geen meerderheid meer bezit. at laatste mislukte. De rege- spartijen rekten hun uiteen- ng over de begroting zo lang, avond zonder stemming Timmers ireek. Maar toch dienden SPD DP zich te beraden op de be- positie, waarin eigenlijk roegde verkiezingen zo voor and liggen. Het is echter in de tijk niet zo gemakkelijk om die verkiezingen te verwezenlijken. Bij de 247 stemmen (twee te wei nig) die gistermiddag voor de mo ties van wantrouwen tegen Bonds kanselier Brandt werden uit gebracht, waren die van de FDP- afgevaardigden Kienbaum en Kühl- mann-Stumm. De regering kan nu ook bij andere stemmin gen niet op hen rekenen en heeft dan ook op het ogenblik twee stem men minder dan de absolute meerderheid van 249. Na het echec van Barzel, tegen wiens motie ook minstens een van zijn eigen fractiegenoten moet ran onze correspondent) DEN In Noord-Ierland is rbod op het houden van op en betogingen opgeheven, ïsluit werd genomen door de minister van Noord-Ierland, Whitelaw. Tegelijkertijd Whitelaw een amnestie be- iroor al diegenen die bestraft at ze illegaal aan optoch- idden deelgenomen. Het aan- »r dier en, dat sinds het eind afgelopen Jaar aan deze straf andelingen deel had, en ge- isstraffen gekregen had, be- ongeveer 300. Zij zullen dus komen. Het besluit geld ook voor de burgerrecht-voorvecht ster Bernadette Devlin. Ze was kort geleden tot zes maanden veroordeeld met een ander Noordiers parlements lid, maar had haar straftijd nog niet aangevangen. Whitelaw maakte ook bekend dat diegenen, die boete was opgelegd voor deelnemen aan verboden beto gingen hun geld zullen terugkrijgen, In de eigen Conservatieve partij werden de besluiten van Whitelaw niet helemaal met enthousiasme ontvangen. Vooral het teruggeven van de boete werd door de rechter vleugel van de regeringspartij wel wat overdreven gevonden. hebben gestemd, had Brandt de kans om uit te halen voor een slag die Barzel juist met zijn mo tie had willen voorkomen. De Bondskanselier kan aan een stem ming over de begroting, of bij voorbeeld volgende week over de verdragen van Moskou en War schau de vertrouwensvraag ver binden. Krijgt hij daarbij niet de noodzakelijke absolute meerder heid. dan heeft hij het recht pre sident Heinemann om vervroegde verkiezingen te vragen. Ongunstig De oppositie en vooral haar lei der Barzel zijn in een zo ongunstig mogelijk uitgangspunt voor ver kiezingen na de golf van afkeu ring die door het land is gegaan in verband met de manier waarop is getracht Brandt te wippen en bovendien na de nederlaag die gisteren is geleden. Die situatie zou nog slechter worden als de ver trouwensvraag volgende week wordt verbonden aan de stemming over de verdragen. Maar Barzel weet dat het de regering niet mee zal vallen om tot verkiezingen te komen. Terwijl de grote SPD een roy ale overwinning ruikt, blijft de kleinere liberale FDP onzeker of ze in staat is zonder een langdu rige en degelijk voorbereide cam- kunnen boeken. Er zullen vooral in de FDP stemmen opgaan, die betogen dat het binnenkort bo vendien niet meer nodig is, want Kienbaum heeft na de gebeurte nis van gisteren besloten zijn man daat neer te leggen, terwijl Kühl- mann-Stumm hetzelfde zal doen, nadat hij eerst nog tegen de ver dragen heeft gestemd. Bovendien is het waarschijnlijk dat de zon dag uit de FDP getreden afge vaardigde Helms nog altijd be reid is om voor de verdragen te stemmen, zodat althans dit onder werp voor de regering te redden moet zijn. Wonderlijk Er is voorts een wonderlijke om standigheid die het de Bonds kanselier weieens onmogelijk kon maken tot vervroegde verkiezin gen te komen. In de Bondsdag zitten 137 afgevaardigden, die pas recht op pensioen hebben als vol gend jaar de verkiezingen, volgens het vaste programma, in de Brandt temidden van fractie genoten die hem gelukwensen. Een foto die kort na de bekend making van de uitslag van de ge heime stemming werd genomen. herfst plaatshebben. Omdat velen van hen, ook in CDU en CSU meer zullen denken aan hun oude dag dan aan de toekomst van Rainer Barzel, is het waarschijnlijk dat Brandt een meerderheid krijgt zo dra hij met verkiezingen dreigt. Zo bestaat de mogelijkheid dat na de nederlaag, die Barzel nu heeft geleden, de voor de hand liggende wraaknemning der rege ring uitblijft. Als echter de ver kiezingen pas eind 1973 worden ge houden, dan zullen de verdragen allang zijn geratificeerd en zou de oppositie waarschijnlijk de kans hebben gehad haar positie weer sterk op te vijzelen, profiterend van voortbestaande economische problemen. En de regering Brandt mag dan nu anderhalf jaar rege ren met een praktisch onregeer- bare meerderheid. Die situatie was vandaag in de partijcentrales in Bonn het grote onderwerp van ge sprek zijn. DAKAR (AFP, Reuter) Dr. Kwame Nkroema, oud-president van de republiek Ghana, is donderdag in Conakry overleden. De president van Guinee, Sekou Touré, heeft dit over radio Conakry meegedeeld. Nkroema heeft sinds hij februari 1966 door een staatsgreep van het leger uit de macht werd ontzet, in ballingschap in Guinee geleefd. Hij had de voormalige Britse kilo- nie de Goudkust in 1957 naar onaf hankelijkheid geleid en de Westerse landen stelden al hun hoop op hem. Na zijn val noemden zijn opvolgers hem een dictator en tiran. Hij nam zijn toevlucht bij zijn oude vriend, president Sekou Touré, in het marxistisch bestuurde Guinee. Nkroema is 62 jaar geworden, hij kwam op 18 september 1909 als zoon van een goudsmid ter wereld. Hij kreeg les op een door missionarissen gedreven school en studeerde daarna van 1934 tot 1947 in de VS en Enge land. In 1945 nam hij deel aan het eerste Panafrikaanse congres in Man Chester, dat streed voor de bevrijding en vereniging van Afrika. In 1947 keerde hij naar Ghana terug en stichtte daar de Conventie Volkspartij, die in 1962 de enige toe gelaten partij werd. Hij eiste on middellijke verlening van onafhan kelijkheid. De Britten zetten hem ge vangen wegens opruiing tot illegale stakingen. In 1951 werd na een re ferendum, waarbij zijn partij een overweldigende meerderheid behaal de, vrijgelaten en werd hij regerings leider van het latere Ghana. Nkroema was een vurig voorstan der van het Panafrikaanse ideaal en werd in de pers en over de radio be titeld als „verlosser" en tijdens het hoogtepunt van zijn macht zelfs als de „moderne Christus". Door de jaren heen echter bleek dat dr. Nkroema persoonlijk steeds meer de maoht in handen nam. Ghana was in juli 1960 een repu- Nieuwe uitgaven Alpenbloemen in kleuren, door Paula Kohlhaupt. Geïllustreerd met 242 prachtige kleurenfoto's. Uitg.: Zomer en Keunig, Wageningen. prijs f 28.90. Ikabana, de Japanse kunst van het bloemschikken, door Shodo Haya- kawa. Geïllustreerd met prachtige kleurenfoto's. (Zomer en Keuning) f 6.90. Zeilen, door Roland Denk. Uitg.: Elsevier Nederland N.V., Amsterdam f 15.90. Elseviers Vennootschapsbelasting uitgave 1972. Voor de aangifte over 1971. 2e jaarlijkse editie. Uitg.: Bo- naventura, Amsterdam, f 18.50. KWAME NKROEMA bliek geworden met Nkroema als eer ste president. HU was tegelijkertijd regeringsleider en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Ghana werd een een-partij-staat door in 1964 doorgevoerde grondwets wijzigingen. Nkroema kreeg daardoor tevens de macht, rechters van het hooggerechtshof en de hoge raad te Sinds november 1971 werd Nkroe ma in Conakry behandeld aan kan ker. Vorig Jaar augustus werd bericht dat hij ernstig ziek was. ATHENE (AFP, DPA) In Athe ne hebben gisteren weer studenten betogingen plaatsgevonden. Betogin gen vorige week vrijdag waren de eerste sinds de militaire staatsgreep in 1956 plaatshad. Vierhonderd studenten van de wis- en natuurkunde-faculteit van de plaatselijke universiteit protesteerden tegen invoering van nieuwe roosters, die overigens nog niet van kracht zijn geworden. Ze werden door de politie uiteengedreven. Om soortgelijke redenen staakten gisteren 2.500 studenten aan de Tech nische Hogescholen van Athene en Saloniki. (Van onze correspondent) IME Bij de Italiaanse ver- igen, die volgend weekeinde in gehouden, gaat het om drie i: de economie, de handha- van de rust en orde en om de fe coalitie, die straks gefor- i kan worden De drie hoofd- brord Nieuwenhuis a's, zijn ten nauwste met el- verbonden. Als straks in de t voor negen miljoen arbei- lieuwe cao's moeten worden af en, garandeerd het succes van iderhandelingen de rust en or- i de nieuwe coalitie zal ten ste betrokken zijn bij de eten. De vakbonden hebben 1 aangekondigd, dat ze straks met de regering willen onderhan delen, rechtstreeks, buiten de werk geversorganisatie om. De economie is dit Jaar het be langrijkste thema, omdat er voor 't eerst sinds de Tweede Wereldoorlog een zeer ernstige stagnatie is op getreden in de Italiaanse economie. Het nationale inkomen steeg in 1970 slechts met 1,2 procent, de indu striële expansie slechts met 3,5 pro cent, terwijl de adviseurs van Ita lië erop gewezen hadden dat een groei van 6 procent noodzakelijk was om het land economisch ge zond te houden. Maar het meest on rustbarend was de stijging van 4e prijzen in 1971 met 6,6, procent. De verminderde groei was te wij ten aan een steeds toenemende on zekerheid. Na de „warme herfst", van 1970, toen de vakbonden hun zeer hoge eisen ingewilligd zagen, beloofde de regering maatregelen te nemen om de industrie te stimule ren. Daarvoor werd weliswaar bijna een miljard gulden uitgetrokken, maar hiervan is nog nauwelijks uitgegeven. In een land, waar 9.000 staatsinstituten zich met het ver delen van staaatsgelden bezig hou den, gaat dat zeer langzaam. De bureaucratie heeft die stimulans opgehouden. Daarnaast werden in dustrieën zelf teveel geplaagd om grote investeringen te maken. De stakingen en het wegblijven van werknemers om andere rede nen, leverde zulke verliezen op, dat men het klimaat ongunstig vond om de sterke groei sinds de Tweede Wereldoorlog nog verder aan te wakkeren. Bovendien spraken de getallen. In de bouw liepen de acti viteiten met 6 procent terug, in de textielindustrie werden 30.000 man vorig jaar ontslagen. Talrijke klei nere fabriekjes moesten sluiten. Dit jaar worden 18.000 man alleen in de textielindustrie met ontslag be dreigd. In de chemische industrie namen de fusies toe en dank zij de hulp van participerende staatsbedrijven en de gro te diversiteit van produkten en de vestigingen in het buitenland be haalde Montedison (182.000 werk nemers) de grootste sluitende be groting met een fors beroep op de reserves. Hoewel het in officiële statistie ken nauwelijks is terug te vinden, neemt de werkloosheid toe. In 1971 waren ongeveer 1,2 miljoen mensen zonder werk in Italië. Emigranten komen terug uit Noordeurope- se landen, in de grote steden van de industriële driehoek Milaan. Turijn en Genua komen immi granten uit het zuiden voor het eerst zonder werk te zitten. Voor het eerst na de oorlog stel len de Italianen zich werkelijk de vraag hoe die industriële expansie mogelijk was en hoe het welzijn ook voor de toekomst moet worden gegarandeerd. Die groei was moge lijk door een enorm potentieel van geschoolde en ongeschoolde ar beidskrachten, door grote hulp. van Amerika, door het gemak, waarmee vooral de rijken de be lasting in Italië kunnen ontduiken en door de merkwaardige leningen die via de staat of via staatsbedrij ven de industrie hebben geholpen. In al die Jaren werd er door de werkgevers bijna alleen aandacht besteed aan 'n verdere expansie. De werknemers waren in de meeste ge vallen blij. dat zij werk hadden ge vonden en hadden verder weinig ei sen. Maar toen het met de Ita liaanse economie steeds beter ging (van 1953 tot 1960 groeide de In dustriële produktie met 96 procent) gingen de werknemers toch om betere voorwaarden vragen en niet alleen om betere lonen. Ze vroegen zich af, waarom zij nog in zulke verouderde fabrieken moesten werken, veel langer en onder veel slechtere omstandighe den als hun ooms, zwagers en ne ven in Duitsland. Nederland en Zwitserland. Het ging Italië toch goed? De arbeidskosten voor de produktieenheden werden toch steeds lager? De snlle groei van de export en de investering per Jaar van zes procent hadden toch voor grote winsten gezorgd? Waarom hadden de werknemers daar dan zo weinig profijt van? De vakbonden werden zo een nieuwe macht in Italië. Na de oor log waren dat altijd de kerk, de communisten en de kapitalisten ge weest. Nu vroegen ae vakbonden een vierde plaats. Buiten het parlement óm wilde zij direct van de rege ring verbetering van de arbeids voorwaarden, een betere verdeling van het nationale inkomen en vooral betere sociale voorzieningen. Straks na de verkiezingen moe ten er voor negen miljoen mannen en vrouwen nieuwe arbeidscon tracten worden afgesloten. Intussen laat de economie een klein herstel zien. Vooral de export houdt goed terrein. Bij Fiat zijn de resultaten aanmerkelijk beter in de eer ste maanden van dit Jaar. In Mi laan en Turijn hoopt men op nor male maanden tijdens de onder handelingen. maar veel zal afhan gen. van de samenstelling van het kabinet en het vertrouwen dat de vakbonden hebben in de nieuwe re gering.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9