Verhoging schoolgeld levert 80 miljoen op Voorlopig geen schadefonds slachtoffers van misdrijven ~ji Angola-koffie brengt regering niet in ernstige moeilijkheden MINIMUM: 54 GULDEN; MAXIMUM: 500 GULDEN Kamer praatte over regeling pensioenen voor vrije beroepen Minister De Brauw blijft bij hoger college geld VRIJDAG 28 APRIL 1972 Positie Prins Claus niet ter sprake DEN HAAG De Angola- Boertien (Ontwikkelingssamen- de Portugese kolonie Angola ge- dat zo'n actie niet in het kader koffie heeft de regering niet in werking) door PvdA en PSP importeerde koffie te boycotten van de ontwikkelingshulp, maar parlementaire moeilijkheden ge- Aanvankelijk leek het erop, dat had de sympathie verworven in het verband van de Ve'renig- bracht. De afwijzing van een de oppositie vanuit het rege- van de commissie-Claus. Minis- de Naties gevoerd moet worden. missie Ontwikkelingsstrategie kamerleden uit de KVP- en om een hierop geënte actie te laaiden hoog op toen de VVD-er om 9500 gulden beschikbaar te AR-fractie. subsidiëren. Gistermiddag zei mr. A. Geurtsen enkele scherpe stellen voor een koffie-actie De KVP'er mr. J A Mom- hij daarover het bedenkelijk te vragen stelde over het Angola- van het Angola-comité is giste- mersteeg nam de oppositie even- vinden dat met overheidsgeld comité en haar voorzitter dr. S. ren in de Tweede Kamer geac- wel de wind uit de zeilen door een bepaalde bedrijfstak onder Bosgra. De PvdA-er dr. A. Von- cepteerd. Op uitdrukkelijk ver- per motie bij de regering aan druk werd gezet. deling beschuldigde Geurtsen zoek van kamervoorzitter mr. te dringen op een andere finan- De oppositie daarentegen be- van insinuaties. „Ik stel alleen F. J. van Thiel is de positie van cieringsregeling van de activi- toogde dat deze actie, die was maar vragen." zei Geurtsen. commissievoorzitter Prins Claus teiten van de commissie-Claus gericht tegen kolonialisme en Minister Boertien, die vanavond in het door de oppositie aan- en door een onderzoek te vragen racisme van de Portugese rege- naar de wereldhandelsconferen- gespannen debat niet ter sprake naar de mogelijkheid om scher- ring, paste binnen de strategie tie in Chili vertrekt, zei dat het gebracht. pere criteria te stellen voor die in het kader van de ont- Angola-comité als zodanig bui- De afwijzing van het voorstel subsidieverlening. wikkelingssamenwerking is uit- ten de zaak staat was onderwerp gemaakt van De oproep van het Angola- gezet. Volgende week dinsdag wordt een interpellatie van minister comité om in Nederland de uit Minister Boertien oordeelde. het debat voortgezet. PSP'er Van der Spek ADVERTENTIE 2 SPECIALE LP-AANBIEDINGEN 12 top-40 krakersBeg steal or bor row - Freedom - Back of boogaloo Poppa Joe - Samson Delilah- Aprèstoi - Shotguns-A thing call ed love-Don't turn me loose-With out you. e.a. Hallmark EHM 3003 - 18.90 HaiimarK ti-iM Kinderhits: Pippi Langkous Swiebertje - Oebele is hupsakee Hallo meneer de Uil - Pipolied Dikkertje Dap- Rikkieen Slingertje Paulus de Boskabouter - Kleuter tje Luister e.a. Negram ELS 940 - f 8.90 DEN HAAG (ANP) Met ingang van het komende schooljaar vallen alle leerlingen, die na het lagere onderwijs nog naar een dag- of avondschool gaan, onder de nieuwe school- en cursusgeldwet, als het wetsontwerp van kracht wordt, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. den 'f 12.240,- is men met één fiscaal kind vrij van schoolgeld, met twee fiscale kinderen is. men nog vrijge steld met 'n jaarinkomen beneden de f 13.320, met drie is dit bedrag f 14520 met vier fisoale kinderen is men vrij gesteld bij een inkomen van minder, dan f 15.600. Het maximum aan schoolgeld f 500 is men verschuldigd als de jaarinko mens hoger zijn dan f 44.040 met 'n fiscaal kind f45.120 met twee, f 46.080 met drie en f 47.040 met vier fiscale kinderen. De huidige schoolgeldwet kent een minimum van een tientje, een be drag, dat slechts een deel is van de kosten om dit geld te innen. Dit tientje moet thans reeds betaald wor- DEN HAAG Heit wetsontwerp, dat het mogelijk moet maken perso nen, werkzaam in de vrije beroepen te verplichten deel te nemen in een beroepspensioenregeling. maakt een goede kans in de Tweede Kamer Het ontwerp voor de raamwet, waar mee de regering tegemoet komt aan het in bepaalde takken van het vrije beroep levende verlangen in collec tief verband tot een penrdoeroverze- kering te komen, is verleden jaar door minister Rooi vink ingediend. Het minimum schoolgeld voor één leerling zal dan f 54 zijn, het ma ximum f 500. De schooggeldplich- tige ouders kunnen in de zomer van volgend jaar de aanslag in de brie venbus vinden. De Rijksbelastingdienst heeft de heffing en invordering van deze gel den voor alle scholen voor voortgezet onderwijs op zich genomen. Mi nister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen schat de meerop brengst door invoering van de nieu we tarieven voor het cursusjaar '72- '73 op tachtig miljoen gulden. Voor het schoolgeld geldt, dat er een reductie plaats heeft als meer kin deren uit één gezin voortgezet of universitair onderwijs volgen: 25 pet. als voor twee kinderen school geld is verschuldigd, 40 bij drie en 50 pet bij vier kinderen. Bij een belastbaar inkomen bene- Minister Langman keerde terug van de Unctad-conferentie in Chili. Op Schiphol werd hij door zijn vrouw verwelkomd. den als het belastbaar inkomen met twee fiscale kinderen f 7.320 bedraagt. In het wetsontwerp is dit laatste be drag opgetrokken tot f 13.320. Volgens de huidige schoolgeldwet, hoeft geen schoolgeld te worden be taald voor kinderen, die nog leer plichtig zijn. Dit is. zo staat in de memorie van toelichting op de nieu we wet, een koppeling, die niet meer in overeenstemming is met de maat schappelijke werkelijkheid. Er hebben ingrijpende wijzigingen op onder wijsgebied plaatsgevonden. De mam moetwet bracht een grote mate van differentiatie en een grotere moge lijkheid van doorstroming. Daardoor is de toegankelijkheid van het voort gezet onderwijs aanzienlijk bevor derd. Evenals in de huidige schoolgeldwet worden de cursusgelden voor voort gezet onderwijs aan avondscholen dag-avondscholen en cursussen niet geregeld. De voorkeur wordt er aangegeven de bestaande praktijk te bestendigen door heffing en invordering van cur susgelden by algemene maatregel van bestuur. Een aanpassing van de school geldtarieven aan de zeer snel geste gen kosten van het voortgezet onder wijs is volgens de minister noodzake- om bepaalde doelstellingen te kunnen verwezenlijken. Het al of niet handhaven van het schoolgeld voor kleuters zal worden bekeken bij de voorbereidingen voor een nieuwe wet op het basisonderwijs die lager onderwijs en kleuteronder wijs zal omvatten. Het kleutersohoolgeld brengt per Jaar meer dan f 22 miljoen op. De minister zei dat het al of niet af schaffen van het kleuterschoolgeld 'n kwestie van prWriteitenafweging is. Bij afschaffing zal er voor ander eonderwijszj baar zal zijn. Laat alleen gekeurde auto's verkopen Minister van Onderwijs en Wetenschappen mr. C. van Veen tijdens zijn persconferentie gis termiddag over het nieuwe wets ontwerp schoolgeld. Verder v.l.n.r. dr. mr. G. J. Leibrandt plaatsver vangend secr. gen. en de heer B. Tichelman, inspecteur directe wetgeving directe belastingen van het ministerie van Financiën. DEN HAAG <ANP> D? ANWB en de Consumentenbond hebben mi nister Drees van Verkeer en Wa er- staat gevraagd verp'icht te stellen dat een keuring aan de verkoop van tweedehands auto's vooraf gaat Met deze keuringen hopen de beide bon den de consument te beschermen tegen de malafide praktijken van handelaren in tweehanós auto's. Deze keuringen staan dus geheel los van de op handen zijnde verplichte pe riodieke keuringen. Ook de z.g. vei ligheidskeuring wordt voor de zeker heid van de consument onvoldoende geacht. Ook hebben de bonden zich gewend tot minister Langman van Econo mische Zaken en hem verzocht stren ger toe te zien op de naleving van de voorschriften van de winkel lui- tingswet, de vestigingswet en de wet op het afbetalingsstelsel, voor zover dit nog niet is geschied. Volgen; de ANWB en de Consumer i er.lbond zal dit strenger toezicht zeker leiden tot een noodzakelijke sanering van de malafide autohandel. Bejaarde vrouw verdronken in Gronings kanaal GRONINGEN Een brugwachter heeft in het Noordwillemskanaal in Groningen 't stoffelijk overschot ge vonden van een 74-jarige vrouw uit de Groningse Parklaan. De vrouw was, volgens haar broer, gistermorgen om i.reeks vijf uur nog in leven. De recherche stelt een on derzoek in. Toch gesprek met Kuitert LUNTEREN Nadat het er aan- 1 vankelyk naar uitzag, dat 't gesprek met prof. Kuitert opgeschort zou worden, heeft de Geref. synode in j haar zitting van gisteren deputaten opgedragen om vóór 1 oktober over deze zaak een rapport uit te brengen Aan de hand van dit rapport wijl de synode in haar november vergadering tot een afgerond oordeel komen. Bij de verdediging ervan ondervond staatssecretaris Rietkerk Sociale Za ken) gisteren weinig tegenstand in de Kamer Het enige punt, waarover staatssecretaris en Kamer het niet eens konden worden, was vastgelegd In een amendement van de D'66-er Nooteboom, dat mede was onderte kend door dr. Baruch <DS'70i. Dat amendement beoogt het wets ontwerp zodanig te wijzigen, dat de beroepsgenoten de vrye keus wordt gelaten, waar zich te verzekeren: bij het beroepspensioenfonds of bij een bestaande verzekeringsmaatschappij. Vuurvlieg wil weer aan de slag gaan ALKMAAR Politie en brand weer van Alkmaar bereiden zich voor op een onzeker weekeinde. „De vuur vlieg", de onder deze naam opere rende onbekende, die deze week in een brief aan een plaatselijke krant onthulde eerder deze maand twee kledingzaken in de Alkmaarse bin nenstad in brand te hebben gesto ken, kondigde tevens aan elke zater dag of zondag opnieuw te zullen toe slaan. „Uit wraak voor onrecht mij aangedaan", liet hU weten. Verloven van politiepersoneel zfln ingetrokken en de vrijwillige brand weer (totaal zestig man) is het ge hele weekeinde thuis geconsigneerd. Hoofdinspecteur J. Volwerk: „We zijn extra paraat, want we willen de grootst mogelijke beveiliging geven". Ook de middenstand van het Alk maarse centrum heeft maatregelen genomen. Veel ondernemers bewaken de ko mende nachten samen met hun per soneel hun eigendommen. Bij de po litie is precies bekend waar wordt ge post, zodat het voor de eventuele brandstichter erg moeilijk wordt zijn slag te slaan. Hier en daar heeft de bevolking burgerwachten gevormd, die 's nachts bewapend met stokken en knuppels, door de nauwe straatjes van het oude. brandgevaarlijke centrum pa trouilleren. In Alkmaar zet men alles op alles om „de vuurvlieg", mocht hij zich vertonen, te grazen te nemen. Inentingsbewijs voor Z.-Slavië niet meer nodig BELGRADO Reizigers, die een bezoek brengen aan Zuid-Slavië. hoeven aan de grens geen inentings bewijs tegen pokken meer te laten In de laatste weken zijn in Zuid- Slavië 34 mensen aan de pokken overleden, maar de laatste zestien daeen zijn er geen nieuwe ziektege vallen meer gemeld. DELFT Minister mr. M. L. de Brauw (Wetenschap en Wetenschaps beleid) is niet van plan te buigen on der het massale verzet tegen de col- legegeldverhoging voorstudenten. Een I afkeuring van een desbetreffend I wetsontwerp door de Academische Raad legt hij slechts als een advies naast zich neer. j Dit zei hij gisteren tijdens een j oriënterend bezoek aan de Delftse technische hoogeschool. In een gesprek met de romphoge- schoolraad liet hij voorts doorsche meren dat hij de afwijzende houding van de universiteits- en hogeschool raden niet met een intrekking van het wetsontwerp kan honoreren. De nog maar kortgeleden samengestelde raden zijn volgens hem nog niet in staat om het ontwerp op zijn waarde te beoordelen. Scholieren (17) verdacht van aanrandingen AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft twee zeventien- Jarige scholieren gearresteerd, die er van worden verdacht tientallen vrou wen en meisjes in Amsterdam en Amstelveen te hebben aangerand. Volgens de politie hebben de Jon- gens hun doorgaans aantrekkelijke I slachtoffers vooral „betast". In veel gevallen werd uit schaamte geen aan- I gifte gedaan. DEN HAAG Voorlopig zal er nog geen sprake zijn van de in stelling van een schadefonds ten behoeve van slachtoffers van (ge weldsmisdrijven. Op dit ogen blik kan minister Van Agt (Justi tie) nog niet beschikken over het op de begroting opgenomen be drag van f 1.000.000,en het is de vraag of dat in 1973 wel zal I kunnen. De bewindsman heeft dat geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Van Schaik. Van de. Sanden, mevrouw Garde- niers-Berendsen en mej. Cornelissen (allen KVP) Het genoemde bedrag vas beïiemd om de uitvoering mo gelijk te maken van een regeling tof ■igemoetkoming aan de slachtoffers van misdrijven. De Kamerleden hadden hiun vra gen gesteld naar aanleiding van me dedelingen van de minister, d'at aan de realisering van dit fonds een ab solute prioriteit zou worden gegeven Het betreffende wetsontwerp zou praktisch gereed liggen op het minis terie van Justitie Indiening van wetsontew.-p moest tot nu toe echter worden ui'gesteld in verband met verlaging van de rijksuitgaven Minister Van Agt voegt aan antwoord boe, dat de hoop, dat mis schien door meevallers op andere posten binneh de Justitie-begroting de gelden beschikbaar zouden komen om uitvoering van de voorgenomen regeling alsnog mogelijk te maken, tot dusver niet in vervulling is ge gaan. Zolang geen zekerheid bestaat dat de middelen beschikbaar zijn om de wet ook werkelijk uit te voeren, wil de minister het wetsontwerp niet tn- dienen. Daardoor zouden verwach tingen kunnen worden gewekt, die wellicht niet gehonoreerd zouden kunnen worden. Het ontstane uitstel zal worden ge bruikt voor het verkrijgen van een beter inzicht in de praktische conse quenties van de instelling vmo een schadefonda.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7