Engelsen weg van Keukenhof en bloeiende bollen velden V.V. V. 's kust- en bollenstreek vragen om bedden Gedenkwaardig recital in 'Duivenvoorde' UNCTAD zondag Mr. Vrolijk opent brandweer kazerne VRIJDAG 28 APRIL 197; KUST- EN BOLLENSTREEK De V.V.V.'s in de kust- en bollen streek zijn klaar voor de „vier daagse". Die vandaag begon en maandag eindigt. Wanneer de voor tekenen niet bedriegen belooft het een topweekeinde te worden. Met de mogelijheid, dat alle toeristische records zullen sneuvelen. Oorzaak daarvan is, dat op dit weekeinde 1 Door Cees Combee mei volgt. Een dag waarop men in West-Duitsland, Frankrijk, Enge land en België alle arbeid laat rus ten en Nederland zijn koninginne- feest viert. Er is westelijk van de lijn IJsselmeer, Amersfoort en Breda practische geen hotel- en pensiontoed meer beschikbaar en in plaatsen als Katwijk en Noordwijk, waar de particuliere verhuur van kamers met ontbijt efen belangrijke rol speelt, is er op dit gebied ook al niet veel meer te halen. Het Nationaal Bureau voor Toe risme in Den Haag is van mening, dat de Randstad overspoeld zal wor den door vreemdelingen voor het merendeel Duitsers en dat het voor hen, die op goed geluk naar dit recreatie gebied zullen trekken, omdat ze menen ergens toch nog wel slaapgelegenheid te krijgen, heel erg moeilijk zal zijn nog iets van hun gading te bemachtigen. Vooral zaterdag en maandag wordt een grote verkeersintensiviteit ver wacht op de wegen die naar en van de kust leiden met grote kans op aanzienlijke vertragingen door fi levorming. •De V.V.V.'s in de kust- en bol- lenstrook, die op enkele gaatjes na volgeboekt zijn, doen een dringend beroep op de inwoners om op te geven hoeveel mensen men nog te logeren kan hebben. Op die manier is er een kleine kans de balieklan ten gedurende 't weekeinde te hel- .pen. In de hotel- en pensionsec tor zijn geen kamers meer beschik baar. Een mogelijkheid om daar iets te bemachtigen ligt alleen in het feit als er eventueel annulerin gen mochten komen. Alles wordt in het werk gesteld om nog zoveel mo gelijk mensen onderdak te brengen. Of dat zal lukken hangt af van de inwoners, die over kamers voor dit weekeinde beschikken en daar van nog geen opgave bij de V.V.V.- kantoren hebben gedaan. In wijken Chris Verplancke, Katwijks V.V. V.-directeur, heeft op de grote ta fel in zijn privékantoor enorme sta ten liggen van de verschillende wij ken, waarin Katwijk is ingedeeld en waarop staat over hoeveel bed den men kan beschikken en hoe veel er op dit moment zijn „be legd". Heel veel blijven er niet meer over. Die zijn op de vingers van en kele handen te tellen en zullen ze ker voor de stroom van 1 mei vakantiegangers goed en wel op gang komt, bezet zijn. Woensdag en donderdag heeft Verplancke nog te lefonisch of per telex aan de West- duitse reisbureaus gevraagd of de dloor hen opgegeven aantallen klop pen, omdat het bijvoorbeeld funest zou zijn, wanneer ze met één of twee gasten meer komen. Is dat wel het geval, dan kunnen nu nog maatregelen worden getroffen deze gasten op de valreep van een bed te voorzien. Hij hoopt, dat de Katwijkers spontaan zulllen rea- veren op deze oproep op kamers beschikbaar te stellen. „Het is voor de image van de familiebadplaats van groot belang", zo constateert hij. Zijn collega Wim Rovers van de V.V.V. „Noordwijk": „We zitten vol. In alle opzichten. Een ongekend aantal toeringcars komt naar de bloementoadplaats. Zoveel hebben we er als V.V.V. nog nooit gehad. Daarbij komen dan nog de bussen van de zeven of acht particuliere reisbureaus, die hier opereren. We krijgen nu nog volop brieven en telefoontjes uit het buitenland om kamers te laten reserveren, 'k Heb een standaardbrief laten ma ken. waarin we mededelen aan die verzoeken helaas niet te kunnen voldoen. Een enkele slaapplaats heb ik nog achter de hand voor passan ten. Veel zijn het er niet. Die zijn we vrijdag al kwijt. Daarom 'n ver zoek aan de Noordwijkers, die nor maal geen bedden voor toeristen beschikbaar stellen, dat ditmaal toch te doen. Laten we toch het komende weekeinde als het even kan geen mens op de stoep laten staan". Alles bezet In Lisse, Hillegom, Noordwijker- hout, Voorhout, Warmond en Rijnsburg is het van hetzelfde la ken een pak. Alles bezet. Mevrouw A. H. S. Feldhuis van het Tou- risten Informatie Bureau in Sas- senheim: „We hebben er hier hard aan getrokken. De volledige accom modatie is bezet, 'k Heb gelukkig col lega Verplancke uilt Katwijk nog kunnen helpen. Het wordit een zeer druk weekeinde voor de streek. Daar van ben ik overtuigd. Mijn collega's in de Bollenstreek denken er net zo over. Alles zal ik doen tijdens het weekeinde nog zoveel mogelijk mensen te helpen". De moeilijkheid doet zich in plaatsen als Katwijk en Noordwijk voor. dat er vele inwoners zijn, die alleen maar van half Juni tot half september verhuren. Daarom ligt het aantal beschikbare bedden nu belangrijk lager. Verplancke verwacht een 9000 gasten in de familiebadplaats. In de zomermaanden, als men grote ge deelten van het huis beschikbaar stelt en zelf op zolder gaa.t wonen, is dat meer dan het dubbele, terwijl in heit hoogseizoen zelfs ge sproken kan worden van een dubbel aantal inwoners. Hij rekent erop, dat men in de vissers- en badplaats zal medewerken om afspraken, tij dens de promotiereis van het N.B. T. langs de Duitse Rijnsteden ge daan, gestand te doen. Er is overal in de kust- en bol lenstreek veel vraag naar eenper- soonkamers en het is bijvoorbeel onmogelijk om anderhalf echtpaa op een driepersoonskamer onder brengen. Daarom is het passen v meten geblazen dit weekeinde. Oo worden de eisen, die de gasten stel len steeds hoger: sanitaire voorzi? ningen en verwarming op de ka mers zijn er enkele Hoewel er nu reeds een behoorll] aantal gasten in de kust- lenstreek is, kan worden gestel dat dit een stilte is voor de stom die vrijdagavond losbreekt. De V.) V.'s zullen met medewerking van bugrerij al het mogelijke doen niemand in z'n auto de nacht laten doorbrengen. Dat vereii wel medewerking ir het beschikbaar stellen van slaap gelegenheid. Krijft men die steu niet. dan zal men noodgedwonge velen naar buiten de Randsta moeten verwijzen. Dat doen „toeristenwervers" in de kust- boUenistreek begrijpelijk liev< niet. Vandaar deze noodkreet. LISSE/NOORDWIJK AAN ZEE De simpele vraag van een Engelsman of we van hem en zijn gezin even een kleuren plaatje wilden schieten tussen de bloeiende bolbloemen was er de oorzaak van, dat we met hem op een avond een langdurig gesprek hadden over de vraag: Waarom komen de Engelsen tijdens het bolbloemenseizoen in steeds grotere aantallen naar de Nederlandse kust- en bollenstreek, terwijl Engeland toch ook belangrijke gebieden heeft waar genoten kan worden van die bloemenpracht? Di'e ontmoeting geschiedde in Lisses Keu kenhof en dat gesprek vond plaats in hotel „Hollander" aan de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee. De naam van die Engelsman was dr. Andrew Heber (46 en als arts werkzaam in één van de Londense ziekenhuizen). Hij maakt de Holland-toer met zijn vrouw en drie kinderen. Heber gekomen, omdat hij een grote liefde heeft voor alles wat groeit en bloeit- en omdat hij nog nooit de bloeiende bollenvelden en Keukenhof had ge zien. Hij was wel eens in Nederland geweest om een congres bij te wo nen. Zelf zegt hij„Heel toevallig kreeg ik een gids van een Engels reisbureau in handen, waarin pro paganda werd gemaakt voor vier- en vijfdaagse tochten naar bollenstreek met daaraan verbonden excursies naar Amsterdam, Zandvoort, Den. Haag en Rotterdam. Het was niet zo'n kostbare geschiedenis. Daarom besloten mijn vrouw en ik er met onze drie kinderen gebruik van te maken. Het is uitstekend bevallen We hebben naar hartelust genoten en veel gezien. Ook de verzorging tij de Bollenstreek Keukenhof is uniek. Voor Door Cees Combee dens de reis de vliegtocht, het hotel en de bussen, die de gehele dag bij ons waren is af. Wij hadden niet beter kunnen wensen Fijn, dat zoiets mogelijk is, want pu kunnen mensen met een wai smallere beurs dan ik gelukkig ook genieten van die pracht". Niet te evenaren Wanneer we hem vertellen, dat in Spalding (Lincoln» en op de Ka naaleilanden Guernsey en Yersey eveneens veel bolbloemenpracht is te zien en dat in de Londense parken, zoals Hyde Park, Green Park en St. James Park, toch ook honderdduizen den bolbloemen zijn uitgeplant. en nu in bloei staan merkt mrs. Marp He ber puntig op: „Zeker het is wel mooi. maar het haalt niet bij wat we nu hebben gezien. Vooral die er dan de Flor iade in Amsterdam, waar Je dagen moet doorbrengen om alles goed in je te kunnen opnemen In Keukenhof is dat anders, 'k Hoop er zeker nog een keer te kunnen terugkomen. Ook naar de bollenvel den. die zo mooi tegen de duinen zijn gelegen". Heber was met een gezelschap van ruim negentig personen met Friendshin Travel Centres Limited in een BAC One-Eleven 500 van British Caledonian van Gatwick naar het Rotterdamse Zestienhoven gevlogen, waar reisleiders Hans de Jong (30) en Hans Postel <20) ge reed stonden om namens Friend ships Jo Nieman <59» de gasten met een boeket veelkleurige tulpen om hun hotelkamer op te vrolijken te ontvangen. Charmante stewardessen in donkerrode, blauwe en groene Schots geruite mantelpakjes hadden de „vlieggasten" daarvoor reeds in 't vliegtuig met allerlei heerlijkheden verwend. Met moderne toeringcars van Beuk werd het gezelschap snel naar Noordwijk gereden om de ka mers in hotel „Hollander" in te richten en daarna kon het vijf dagen later genieten van alles wat er aan bloemenpracht en nog veel meer in de Randstad te zien was en is. Meer te zien Moeilijkheden bij ruimen begraafplaats HAZERSWOUDE Aan de tiging van de opslagplaats en bouw- van een schaftlokaal t.b.v, j dienst gemeentewerken op de vooi malige openbare begraafplaats lO} Hazerswoudedorp zit nog één maai Tijdens de raadsvergadering van gi teravond werd duidelijk, dat zich cr_ deze plaats nog de stoffelijke resU8" bevinden van een oud-burgemeest( van Hazerswoude. Uit piëteit betrachting zouden de plannen nj[( nog niet kunnen worden gereal seerd. In de Jaren dertig, toen rv begraafplaats werd „geruimd maakten de erven van deze overledi ne bezwaren dat de stoffelijke resti ,e] van de begraafplaats werden weggi haald. Daarom zal het Hazerswoud or gemeentebestuur de erven, zo die nog zijn, opnieuw de vraag moeUre; stellen of er bezwaren bestaan t gen het „ruimen" van de resten. De raad stelde gisteravoifcj f 165.000.- beschikbaar voor het le fe; gen van een elektriciteitskabel lan de Burgemeester Smitweg. Intussiüe krijgt de raad eind mei een dening voorgelegd, welke de kosteèe verhaling op de gebruikers van elelna tra zal regelen. Uit deze baatbela ting zou, volgens burgemeester T«lai Heuvelhof, zo'n negentig procent vsToi de lasten naar de gemeente Hazer no woude terugvloeien. De opdracht vo iet dë aanleg van de kabel is intussen verstrekt. „Want sommige bedrijvi I langs de weg zijn bijna gereed, kunnen de elektriciteit niet m j aldus de burgemeester. /O, „Het kan," stellen zij met nadruk, i ten zien. Reken daarop". i waarts te keren. Een beter compli- Dit doorkijkje op Keukenhof „wél degelijk zijn bekoorlijke zijde Bij het afscheidnemen liet dr. j mentje kan men niet ontvangen. Het is de afgelopen weken al duizen- hebben, want daardoor bestaat de Heber nogmaals merken hoe hij het j is te hopen, dat de 60 tot 70.000 den malen door bezoekers op de mogelijkheid nauwer in contact te naar zijn zin heeft gehad in Hol- Engelsen, die tijdens het bollensei- gevoelige plaat vastgelegd en het raken met de bewoners van een an- land. En hij niet alleen. Al de ande- zoen worden verwacht en bepaald zal. voor de ..hof' wordt gesloten. der land en iets meer te weten ko- re gasten waren vol lof over de ont- niet alleen reizen met Friendship, nog heel wat keren doelwit van men over hun leefgewoonten. Daar- vangst en de verzorging vanaf Gat-maar ook met andere reisbureau's, de amateurfotografen en -filmers om is het misschien toch wel aan-'wiek naar Holland en tot men bij zoals Clarckson. zich op dezelfde, &3H. trekkelijk. Eens om te overwegen als deze Engelse luchthaven weer uit wijze zullen uiten. Dat is een goe-i olgende keer in Holland de BAC One-Eleven stapt om daar- de propaganda voor de kust- en i tors, die deze bollenvluchten organi- na met de auto of de trein huis- bollenstreek en voor de toeropera- j seren. komen". Acad. Nu zitten de vijf dagen er weer op. Aan de vooravond van het ver trek van Zestienhoven vond het ge sprek plaats. Dr. Heber is het met zijn vrouw eens, dat het Hollandse bollengebied veel meer te zien geeft dan 't Engelse Een ander voordeel is dat het hier in Nederland over het algemeen goedkoper is dan in Enge land. De sigaren en sigaretten, de dranken, de souvenirs en noem ver der maar op. Van een vergelijking van de prijzen van maaltijden kwam niet veel terecht, omdat die zijn verzorgd door Friendship Travel. Wel had Heber geconstateerd, dat ze hier 's avonds uitgebreider zijn dan aan de overzijde van het Kanaal, i Ook het Hollandse ontbijt had hem i erg voldaan. Niet zo zwaar als in ovaiYlÉvriC Engeland met Cornflakes en eieren CAClIllCIlc met ham. Hij stelt: „Aan die maal tijden moesten we wel even wen nen. Dat is echter omgekeerd ook het geval als u of uw landgenoten in Engeland vertoeven. Het smaakte voortreffelijk en de service was uit stekend". Heber had gemerkt, dat aan de Nederlandse kust heel veel gasten bij particulieren zijn ondergebracht. Dat kent men in Engeland nauwe lijks. Hij noemt de oorzaak, dat zijn landgenoten niet zo happig zijn op die kamers met ontbijt in gewone huizen en liever in een hotel of een pension ondergebracht worden. Ove rigens willen hij en zijn vrouw over de vorm van logies bij particulieren geen denigrerend woord zeggen. LEIDEN Voor het doctoraal xamen zijn in Leiden geslaagdklas-s ieke taal- en letterkunde: A. H. Ver steeg: natuurkunde: N. J. Bosman; scheikunde: R. M. Westerink, Wage- ningen; biologie: mej. .J M. Krou- wels. A. van Kuijlen; geologie: E. D. A. Dantuma; Slavische taal en let terkunde: mevr. J. J. M. J. Waszink- Willemse: psychologie: mej. M. B. J. Roelofs: pedagogiek: A. J. Tim- mers, Delft, mevr. P. Hoedemaker- Pinedo. Waar geen plaatsnaam is vermeld, leze men Lelden. E. Langedijk te Leiderdorp is ge promoveerd tot doctor in de wis- en. natuurkunde. Genoten van bloemen; Tijdens het gesprek komen nog enige Engelsen rond de tafel zitten. Zonder uitzondering hebben zij de ze vijf dagen genoten van alles wat er te zien was en geboden werd. Ze raken niet uitgesproken over de Keukenhof en de bollenvelden en over Amsterdam. Vooral de boot tocht door de grachten heeft veel indruk gemaakt. Niet minder inte ressant vonden ze het. bezoek aan de Rijnsburgse bloemenveiling „Flo ra". Het was wel vroeg opstaan ge blazen. want om even voor zeve nen vertrokken de fraaie Beuk-bus- sen al van de Noordwijkse bou levard, maar de aanblik van die miljoenen bloemen op de veilingwa gentjes en dat werken met de klok vergoedde veel. Mrs. Heber wi'lde nog eens nauw keurig weten waar al die bloemen heengaan. Toen we haar vertelden, dat deze voor het grootste deel in West-Duitsland worden verkocht begreep ze er weinig van. en vooral niet toen we vertelden, dat het een goede gewoonte is de Nederlandse en Duitse huiskamers op te vrolijken met een bosje bloemen. Dat schijnt in Engeland nog niet zo zeker te zijn ingeburgerd. Misschien wel op het platteland, maar zeker niet in de steden. De doktersvrouw: „Wij besteden heel veel aandacht aan onze tuinen, doch in huis hebben we spaarzaam een bloemetje. Toch neem ik wat bossen tulpebloemen mee naar huis. Die krijgen een ereplaats in de ka mer. Daardoor blijft deze prettige Friendship-vakantie nog wat langer levendig. Trouwens we zullen het er nog vaak over hebben en er naar kijken, want mijn man heeft meer dan honderd kleurendia's en enige films geschoten. We zullen die ook aan onze vrienden en kennissen la- Ank Rijiulers met soloprogramma ALPHEN AAN DEN RIJN - dag 30 april zal de Alphense winkel een UNCTAD-informatl zondag organiseren. UNCTAD is afkorting van United Nationals Co ference on Trade and Developme lej. de wereldhandelsconferentie vo :oc handel en ontwikkeling, een ondl afdeling van de VN), die dit Jaar Santiago in Chili wordt gehoudi "j11 van 13 april t.e.m. 28 mei. Het programma ziet er al uit: VOORSCHOTEN Het trio Ank Reinders, Chris Verhoog. Wim Serlie. sopraan, bas. piano-, voor kasteel Duivenvoorde geëngageerd, trad daar niet op, maar kon acuut wor den geruild voor het duo Ank Rein ders-Serlie. Verhoog is ernstig over werkt. De sopraan kon een nieuw en afgerond solo-programma aanbie den dat zij vandaag en morgen el ders in Nederland te zingen heeft. Liedteksten waren er nu niet, maar bij deze sopraan weegt dat niet zo heel zwaar, omdat haar presentatie vermogen samengaat mét een abso luut bijzondere reliëfwerking. Ank Reinders beheerst elk temperament, elke geestelijke nuance, elke karakti- sering. elke beelding van een per soonlijkheid. Dit programma had een kern Léon Orthel. De Hagenaar Orthel van wie de 2de en 4de symfonieën de grote concertzalen haalden, com poneert de laatste jaren met voor keur liederen op teksten van Rilke. Orthel schrijft die stukken voor zijn artistieke vriendinnetjes, zoals Erna Spoorenberg en Ank Reinders. Of voor een vriend, zoals Chris Verhoog, uitdrukkelijk daarbij met aandacht, voor Wim Serlie als begeleider, Ser lie en Rudolf Jansen zijn wel de meest gezochte begeleiders van de jongere garde. Serlie lijkt ons die per te zien, dieper achter de be grenzingen van de notenbeelden als fysiek gegeven. Zijn deel is her-dicht en meedenkend kerkdichten en verliest daarom de zelfstandigheids- drang. waarvan het zo moeilijk is afstand te nemen. Serlie laat zich ook wel eens gaan (hij is een razend knap virtuoosi, maar dit program ma vroeg er niet om en kreeg hel dan ook niet. Bij de Rilke-gedichten, die bij eer ste lezing zich zelden zomaar ope nen. was afwezigheid van tekst toch wel een gemis. Een Letzter Abond. Opus 51 anno 1965, kan zich hand haven te midden van de allerbeste liedproductie door de sterke sugges tieve werking. Orchel's Trois Chan- sonettes, van sobere zowel als hoog expressieve aanleg en op teksten van Rimbaud, konden soms de verscheu rende illussie wekken, de tijd te ho ren stilstaan. Twee liederen van Ton de Leeuw, bjna bagatellen, echt muzikaal had den een van een modern ingestelde haast niet meer te verwachten ga lante allure. In de zeven zeer geva rieerde zangen onder de titel „L courte Paille" van Pouhenc lijkt de ze componist een goochelvlugge huid wisselaar. Wie Ank Reinders kent, weet het: zij volgt Poulenc in alle metamarfosen op superieure wijze. Wij vergeten niet wat voor de pauze ook stond: drie Pathodia van onze Constantijn Huygens. heer van Zuilichem, Zeelhem en Monni- m ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. M. Vrolijk, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, zal maan dag 5 Juni. 's morgens om half elf,' de brandweerkazerne aan de Haven straat officieel in gebruik stellen. Bij deze gelegenheid hopen de brandweer lieden zich in hun nieuwe uniformen te kunnen steken. Tevens zijn er twee bluswagens besteld, waarvan er één bestemd is ter ver vanging van de oude in Zwammer- dam, waarover men eveneens bij de opening hoopt te kunnen be schikken. 9.30 uur UNCTAD-kerkdienst gebouw „Nabij" (Van Lennepstraal&iel door ds. Bogers. Na de dienst koffiedrinken). 13.00-17.00 uur. In gebouw „B le^ thel" (Emmalaan) film-dia's-diskif^' i-foto's-muziek-verslag toe gehouden unctadvergaderiï boekjes en allerlei ander informal materiaal. 17.00-18.00 Pauze. 18.00 Forumdiscussie over de Un het ontwikkelingsprobleem. Forum bestaat uit de volgende i sonen: M .C. Kroft, als diskussie ll der, I. Walab, medewerker i rijksuniversiteit van Amsterda^T I 'handelsdeskundigetJ. v. d. Bel I Tweede Kamerlid voor de PvdA, te ets nog zal proberen iemand Vor vinden die deskundig is op het g >gn bied van de sociale problem^ laai Alphens elftal i tegen team nifebn Amstelveen toch iel kenlarid de twe hoogste kunst vaardigheid vereisende Handels uit „Floridante", twee Mozarts, vijf Brahmsjes (Climax: Standchen!) Dit recital behoort tot de gedenk waardigste ooit gehoord sinds Duiven voorde's Marotzaal concertzaal werd. KEES VERHOEF ALPHEN AAN DEN RIJN Alphens elftal, dat op koninginnedi maandag 1 mei) tegen /an Amstelveen speelt, komt niet, als in het boekje van de Oranjevf eniging staat vermeld, binnen de het ARX^z-veld maar bü Alphen, Voor de wedstrijd, die om drie u een begint, zijn de volgende spelers ul Q genodigd: doel: A. van Horzen 'AH P achter: W. de Jong (ARC). J Kil Zwammerdam) G. van Gf^i. Alphen) J. Verwoerd (.Alphf Mie

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4