Milieubeheer '72 de Leidse Doelenkazerne Tweede na-oorlogse 'Regenboog' te water Leiden in Bevorder het welzijn9 Student ging op het dievenpad Tien maanden geeist wegens verkrachting speelgoed rr* PIERROT Pleidooi voor bescherming van de natuur v.d.WATER :°a Si, 29 april heropening L J] RIJDAG 28 APRIL 1972 LEIDEN LEIDEN „Natuurbehoud, natuurbeheer en jacht" is it thema van de grote expositie over het milieubeheer, e van 24 tot en met 28 mei in de Leidse Doelenkazerne ral ordt gehouden. De tentoonstelling, die wordt georgani- erd door de afdeling Leiden van de Koninklijke Neder- vi ndse Jagersvereniging en waaraan tal van instellingen op bied van het milieubeheer meewerken, zal officieel t o opend worden door staatssecretaris H. J. L. Vonhoff. b b foei van de tentoonstelling" afdelingsvoorzitter J. Ebbink, bij het publiek maar vooral bij jeugd begrip te kweken voor parit mooie in de natuur, dat door een eds voortgaande vervuiling ïdje - ?1 or^or '*-n am van Leeuwen te wel: nscxgn dreigt te gaan of reeds is ge- 'efP in. Wij willen de mensen bewust z^a ken, dat er vandaag nog iets dient gebeuren". Se' lanvankelijk was de expositie be id om uitgebreide voorlichting te over de jacht, die volgens de ebi er Ebbink ten onrechte nog al is in een kwaad daglicht wordt ge- forimaar bijvoorbeeld uit een oog- van wild- en vogelselectie be- :na t noodzakelijk is. rijdens de organisatie toonde men rda ter van de zijde van instellingen, od het gebied van natuurbehoud milieubeheer werkzaam zijn zo- van I interesse, dat besloten werd de ja lositie wat breder van opzet te ma i en haar tevens in een actueel 2 Ier te plaatsen, zes grote en vier kleine zalen met totale oppervlakte van meer dan legizend vierkante meter zijn ruim fentwinttig stands ingericht. Zo is a f< een inzending van het Rijksinsti- al RELEASE AAN RAAD tla« 8 3 VI r< IA, tuut voor Natuurbeheer, dat onder meer aandacht besteden zal aan de kwikvergiftiging bij robben in de Waddenzee, 'wildonderzoek' door het uitrusten van vossen met zen 'erties, en 't geven van informatie over vo geltrek en wildziekten. Het Leidse Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie brengt op de ex positie een verzameling dieren, die in Nederland reeds zeldzaam is. ter wijl Faunabeheer samen met de Planteziektekundige Dienst in Wageningen, vogels en wild laten zien in hun natuurlijke omgeving. Verder zijn er onder meer stands van de Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee, het Natio naal Park de Hoge Veluwe, de Ver eniging 't Reewild, de Kennemerdui- nen. de Koninklijke Natuurhistori sche Vereniging, Staatsbosbeheer de Werkgroep Milieubeheer van de Leid se universiteit, het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, de Vereniging tot be scherming van Vogels, de Raad voor Milieudefensie, de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten, ter wijl het Wereld Natuurfonds komt met een grote inzending en boven dien een aantal natuurfilms zal yer- tonen. Een bijzondere inzending is die van de Koninklijke Houtvesterij 't Loo: een prachtige collectie herten en moefflongeweien. De tentoonstelling is voor het pu- DEN HAAG De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank had zich in zijn dagvaarding tegen een 18-jarige studentt uit Voorschoten be perkt tot drie inbraken en diefstal len, waaraan de Jongeman zich zou hebben schuldig gemaakt, doch hij had de lijst tot 25 feiten kunnen uit breiden. Want verdachte had zich ac tief betoond o.a. -in Hazerswoude en andere plaatsen in de Rijnstreek en ook in de omgeving van zyn woon plaats. De vrienden hadden hem mee "op avontuur" genomen, zoals verdachte als de aanleiding tot zijn misdra gingen noemde, doch er kwam nog meer by. Doordat hij buitenshuis was gaan wonen, kwam hy in financiële moeilijkheden te verkeren. •'Hetkomt me nu zelf allemaal on begrijpelijk voor", verklaarde ver dachte. Eenmaal begonnen, wist hij van geen ophouden. De officier stelde, dat voor studen ten geen verschillende strafmaat kan worden aangelegd dan voor andere verdachten. Zij bezitten voldoende intelligentie om te begrijpen, dat der gelijke feiten niet ongestraft uitge voerd kunnen worden. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste Keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier Ook al kan een gevangenisstraf voor de toekomst van verdachte ern stige gevolgen hebben, vorderde de officier toch 5 mnd gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger betoogde, dat ver dachte door plegen van genoemde feiten een te grote dosis energie kwijt wilde en hy vroeg met een lichter straf te volstaan. Vonnis op 9 mei. bliek van 25 t.e.m. 28 mei geopend van 's ochtends 10 uur tot 's avonds tien uur. De toegangsprijs voor vol wassenen bedraagt een rijksdaalder, kinderen betalen een gulden. Voor schoolkinderen die klassikaal de ex positie bezoeken is de toegang zelfs gratis. £op ren,EIDEN De hulpverlenings- endnst Release voelt zich in haar itaan bedreigt. Zij draait al dierhalf jaar bijna zonder geld. odanks deze moeilijke situatie ift zij allerhande problemen veel mensen tot een oplos- ig weten te brengen. Voor dit 1 di r heeft de gemeente Release subsidie van f 19.000,- toebe ild. Dat heeft zij dringend no- om mensen die met hun moei- haar standpunt ten opzichte van de bevoogding van Den Haag bepaald. Dit is een zaak die iedereen aangaat. Maar het is nog niet te laat. De uit- eindelyke beslissing over de bezuini ging is nog niet gevallen. Veel zal afhangen van de houding van het gemeentebestuur. Geschokt Wat de houding van het gemeen tebestuur betreft hebben de uitlatin gen van de heren Kuyper- en Oos terman, gedaan in het Leidsch heden in deze samenleving j Dagblad van 22 april, de medewer- sen de wal en het schip vallen kers van Release erg geschokt. Zij kunnen blijven helpen. Nu ge- ken is dat Release een van de L dupeerden dreigt te worden |jgj de door het ministerie van fei inenlandse Zaken voorgestelde zuinigingen, heeft de stichting open brief aan het gemeen- lestuur geschreven waarin nge drongen wordt op een ichtige verdediging van de idse belangen. De brief luidt: Leiden is in nood. Dat wisten we lang. Directeur Kamphuis van het atschappelijk contactorgaan ft dat onlangs nog eens in het 'ygdsch Dagblad onderstreept. Uit uitlatingen blijkt dat het begrip ilzijn" voor een groot deel van Leidse bevolking niet van toepas- Nu is het de taak van de jr^rheid, zowel van de gemeente als het ryk, ervoor te zorgen dat burger alle kansen krijgt zijn wei- te bevorderen. Nu driegt het mi- irkferie van Binnenlandse Zaken een stokje voor te steken. Nieu- :rzc posten die op de begroting van dit voorkomen en die de leefbaar- rstr|d van Leiden sterk bevorderen, voor de regering niet acceptabel verband met de slechte financiële itie van de gemeente Leiden. Re- Ise is van mening dat de rijksover- kn d door deze stellingname haar .irglk jegens de burger niet optimaal vult. Om uit de Leidse moeilijk- len te komen moet het maat- appelijk leven niet aan banden SP igd worden, maar moet de over- i dit juist stimuleren. Anders ft Leiden ee achtergebleven ej lied waar steeds geld bij moet. lat het tekort op de begroting met helft terug moest konden we 20 11 J.l. in de krant lezen. Het is ge ert Kn dat het gemeentebestuur lang sp r deze datum hiervan al op de igte was. Niet door het gemeente maar door een toevallige lenloop van omstandigheden, is wetenschap openbaar geworden, geeft ons aanleiding enkele (tekens te zetten achter 't beleid het gemeentebestuur voert. Im- ts, in een op demokratische prin- le maatschappij moet bestuur zo dicht mogelijk bij de ic ger plaats vinden. Van deze op ting geeft het gemeentebestuur a blyk wanneer zy in alle stilte 1 agi stellen dat mensen als Harmsen, Menken en Duyverman de vecht lust niet hebben om met Den Haag te boksen. Eerlijk gezegd hadden de medewerkers van Release, zonder pretenties te hebben, deze indruk ook al. Maar hoe staat het met de raadsleden zelf? Wy krygen namelijk wel eens de indruk dat ook zij niet altijd voldoende vechtlust hebben om op te komen voor de belangen van de Leidse bevolking. Kuyper zegt in eerder genoemd artikel zelfs dat hij al een beetje corrumpeert. Verder zegt hij dat Amptmeyer be weert dat je als raadslid hier op den duur niet onder uit komt. Dit alles moet de Leidse bevolking toch wel in hoge mate verontrusten. Release hoopt echter dat Amptmeyer in deze ongelijk heeft. Onze verontrusting steeg ten top toen we in het Leidsch Dagblad van 26 april J.l. lazen dat mr. Portheine de mogelijkheid open hield dat het college, door het voeren van acties, gecombineerd met andere acties, 'n onbillijke beoordeling zou kunnen maken van de terreinen waarvoor geen actie gevoerd is. Wat dat be treft dragen wij het college een ho gere achting toe dan mr. Portheine. Wij dachten dat het college beter voor zijn taak berekend was en dat het terreinen waarvoor geen actie gevoerd was niet zou onderwaarde ren. In hetzelfde artikel lazen we dat mevr. Geelkerken en de heer Zun- derman er de nadruk op legden, dat de raad zich zoveel mogelijk als een eenheid moet opstellen. Deze me ning is Release ook toegedaan, maar we vragen ons af of dat in deze kwes tie dan zo moeilyk is. Wy hebben moeite ons voor te stellen dat som mige raadsleden welzijnsvoorzienin gen willen yerkopen aan partijpoli tieke belangen. Of heeft Amptmeyer dan toch gelijk? Het gemeentebestuur heeft ech ter nog alle kans te laten zien dat zij zich niet zal laten omkopen. Maandag 8 mei is er een raadsver gadering waarin prioriteiten bepaald worden. Niemand beter dan u weet waaraan Leiden behoefte heeft. Daarom moeten prioriteiten in de be grotingsposten door u gesteld worden en niet door Den Haag. Door krach tig en eendrachtig nee te zeggen te gen de voorgestelde bezuinigingen op maatschappelijk gebied kunt u waar maken dat u ernst maakt met het streven om het welzijn in Leiden te bevorderen. Verder verwacht Release van burgemeester en wethouders dat zij dit standpunt „te vuur en te zwaard" in Den Haag verdedigen en daardoor tonen geen slippendragers van de regering te zijn. Met grote belangstelling zal Release de debat ten van maandag 8 mei volgen. Re lease wenst u in deze vergadering al le sterkte toe". Marokkaan nam Leidse verpleegster mee in Leiderdorps laantje DEN HAAG LEIDEN Terzake verkrachting van een 23-jarige ver pleegster uit Leiden, eiste gisteren de officier van Justitie by de Haagse reohtbamk tegen een 26-jarige Ma rokkaan, woonachtig in Leiden, tien goedspeelgoed Burgtsteeg 7 Leiden. Telefoon 01710-20272 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdachte had het meisje in een bar in Leiden ontmoet. In de auto van verdachte ging zij mee naar Noordwyk om te gaan dansen. Even wel reed verdachte in de richting Katwijk, waartegen het meisje be zwaar maakte. By Leiderdorp reed verdachte een laantje in, waar hij intimiteit met het meisje wenste, waartegen zy zich verzette. Daarop sloeg de Marokkaan haar enkele malen in het gezicht, kneep haar keel dicht en bedreigde haar. Zowel door angst als tenge volge van machteloosheid, gaf heit meisje na een gevecht met verdachte toe. 'Tk was bang dat hy me zou ver moorden", aldus het meisje voor de rechtbank. Een arts had haar later voor Inwendige verwondingen behan deld. Verdachte betoogde, dat hy het meisje reeds eerder had ontmoet, zy zou aanvankelyk geen bezwaar heb ben gemaakt om aan zyn wensen te voldoen, doch weigerde later, waar over hy zich kwaad maakte. De officier van Justitie, mr. J. D. Lulofs merkte op, dat verdachte die reeds plm. 20 maanden in ons land verbLyft. inmiddels wel kan weten welke zware straffen voor het ge pleegde feit worden opgelegd, die waarschynlyk in Marokko nog wel zwaarder zyn. De verdediger, mr. H. H. Baren- cfrecht zette uiteen, dat volgens er varingen van verdachte de meeste meisjes die hy in een café had onit- moet en hem bovendien een con sumptie aanboden, wel van intimitei ten gediend zyn. Aan de hand van zyn ervaringen, verwachtte hy dat ook van dit meisje, ook omdat zy ge- makkelyk met hem meeging. Omdat in de dagvaardiging de aan duiding ontbrak dat de gemeenschap "buiten echt" had plaats gevonden, concludeerde pleiter tot vryspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Vonnis op 9 mei. eertig jaar EHBO-brigade LEIDEN Sinds gisteravond zijn er in Leiden weer 43 mensen meer, die eerste hulp bij ongelukken kun nen toepassen. Alle 43 hebben de af gelopen winter veel geoefend, voor het leggen van verbanden, het mond- oD-mond-beademen enz. en dat werd gisteravond beloond met een EHBO- diploma. Omdat de Eerste Leidse EHBO-brigade binnenkort 40 Jaar bestaat, werd het geheel een beetje feestelijk gemaakt. Na een toe spraakje van de heer Immink, die vertelde dat het afgelopen Jaar een goed verenigingsjaar is geweest reik te dokter de Bruijn de diploma's uit. Van de 48 deelnemers die dit jaar de twaalf wekelijkse lessen (theorie, en praktijk) hebben gevolgd zijn er 43 voor het examen geslaagd, die per jaar zes oefenavonden moeten bijwonen om dat diploma geldig te houden. De Eerste Leidse EHBO Bri gade telt 400 leden en bestaat 7 no vember aanstaande veertig Jaar; de festiviteiten daarvoor worden op dit moment voorbereid in een lustrum commissie. De geslaagden zijn: de dames: C. W. van den Berg, C. Boonstra, J. Boonstra-Schuurmans, B. H. M. Bou- sie, H. B Brijnen, A. Delsasso, C. Evers, A. M. de Heiden, E. M. Hen- driksen, N. Hobby, M. C. Hoogstra ten—van der Berg, A. I. H. Huijgen —Vreeburg, M. S. van der Kaaij, P. van der Kaay, A. P. J. M. Kivits. H. P. Leupe-van Overbeek, L. M. van Niekerk. M. van Niekerk, M. S. Siera—de Roode, T. van Tol—Oli vier, E. de Vries, A. Weima W. E. M. Wurzer. Heren: M. Arnoldus. W. van den Berg, W. van Berk, W. F. Brouwer, P. W. van Eijgen, A. J. v, der Heiden, C. van Helden, P. S. G. den Hollander, G. A. Hut, H. Knol, W. van Loon, H. J. Mulder, H. J. A. Mulder, C. G. Tol, J. Zitman, F. Bronsgeest, H. C. Dirkse, H. J. Hop penbrouwer, G. van Schie, H. T. B. J. van der Zon. SPECIALE AANBIEDING MOEDERDAG Gouden dameshorloges gouden band 14 KARAATS ANCRE f149,— Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 De Regenboog is een weinig voor komende zeilboot, die door de lief hebber wordt gebouwd en door de LEIDEN Zeilkampioen in de Regenboogklasse Jan van Staveren uit Oude Wetering heeft een nieuwe boot. Gisteren is op d'e Leidse scheepswerf Bakker de Regenboog 97 in het water van de Haarlemmer Trekvaart gegleden (op foto Hol vast). liefhebber wordt gekocht. Er zijn er naar schatting nog vijftig in de vaart, waarvan de meeste tussen de 35 en 50 jaar oud zijn. Ze zijn bij na allemaal vóór de oorlog gebouwd. Na de bevrijding zijn er twee aan toegevoegd. Bakker bouwde drie jaai geleden de Regenboog 96, die als: "Jantje van Leiden" van Staveren het Nederlands kampioenschap heeft gebracht. De liefhebbers vinden de Regen boog een machtige boot, maar wel een dure. Scheepsbouwer Bakker: "Bijna alles moet met het handje worden gedaan". Komend weekeinde gaat de "Mar co Polo", zoals de 97 heet, proefva ren. W INKELS IN BINNENSTAD LEIDEN Het Leids City Cen trum, waarin verenigd midden- stands- en grootwinkelbedrijven, deelt mede: Maandag 1 mei (Koninginnedag) zijn de zaken de gehele dag gesloten. Donderdag 4 mei (dodenherden king) en donderdag 14 mei (Hemel vaartsdag) geen koopavond.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3