iarzel "Brandt had mooi liet ïoren VOU a Athene heerst de rust van het kerkhof pratenïBevrijdings- front wil zuiden in twee stukken snijden 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker [DERDAG 27 APRIL 1972 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) IONN Willy Brandt, de man die naar eigen zeggen ïdskanselier werd toen hij eigenlijk niets meer wilde wor- had 100 minuten nodig om gistermiddag in de Bonds- zijn regeringspolitiek in een stijlvolle rede te verdedigen, was een verantwoording voor tweeëneenhalf jaar rege- jspolitiek, met nu en dan een scherpe uitval naar de man al zo lang Bondskanselier wilde worden, maar steeds weer rd afgeremd, Rainer Barzel. fie met anonieme brieven poli- bedrijft, beantwoordt zelf de naar zijn stijl". De kanselier de „zogenaamde protocollen" iet oog, die niet alleen in do ieke arena onbruikbaar waren uit regeringsarchieven n gestolen en door handige itingen leugens bevatten, bovendien omdat er eenzij- 'uitse aantekeningen over uit jen van bijvoorbeeld gespreks- ler Grcmiko in zijn opgeno- EUI NDA|el inhoud van het verdrag en het als bondskanselier ongewijzigd1 te zullen aanvaarden? Verrast heeft dat bericht eigen lijk niemand in Bonn, omdat alge meen wordt aangenomen dat Bar zel. die nu naar „de ware achter grond" informeerde, met plezier hetzelfde verdrag zal ondertekenen als dat voor de goede orde van een inleiding is voorzien die bijvoor beeld de huidige brief over de Duitse eenheid vervangt. Dan zul len leider van de vluchtelingen Hupka en andere overlopers 'n ah- bi moeten vinden om in de CDU te blijven. Rainer Barzel is namelijk wel een tacticus, maar hij heeft zich met de hete adem van Franz-Josef Strauss altijd in de nek in zijn totale oppositie tegen de regering- Brandt op een terrein verga loppeerd. „U zult uw afzegging aan de deugd van het geduld nog be rouwen", heeft Willy Brandt hem gisteren voorgehouden met een ver wijzing -naar de gevolgen in de buitenlandse politiek. Barzel weet heel goed hoe in. 't buitenland over de verzoeningspolitiek van Brandt wordt geoordeeld. Zijn verzekering klonk hol: „Ook na Brandt zal er een Duitse vredespolitiek zijn". Te gemakkelijk Wim Timmers ADVERTENTIE 'I en ntallen uren lang is de oppo- elke bijzonderheid over de on- ndelingen in Moskou en War- verstrekt aldus de Bondskan- Toen de oppositie desondanks freden bleef, zijn aqht weken aanvullende informaties 'boden, maar niemand heeft sindsdien gemeld. „Er zijn geheime afspraken gemaakt in >u". andt had mooi praten. Staande titen eerst de fracties van SPD FDP hem een ovatie, maar was het woord aan de direc- genstander. wiens ministerlijs: de Springer-pers is gepubli- En Barzel herhaalde: „Herr leskanzler, kom met de waar op tafel. Leidt de discussie af van de ware inhoud van het rag van Moskou". woensdag had de Bondsdag il over de begroting moeten dis. èren. Het debat stond echter in het teken van Rainer els greep naar de regerings- ït. In de wandelgangen werd ringende vraag van een FDP- oardigde aan de regering ver- hebt u kennis genomen van bericht dat Barzel tijdens het k in Moskou in december 1971 gesprekspartners volgens di- atieke kring meegedeeld heeft bezwaar te hebben tegen de Spaareffekten zijn nOM AA|t En alsof dat nog ervooriedereen*die ilitfil VUll* niet genoeg is,komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in het vuur wil hebben, spaarprcmievan het Rijk bovenop! U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Vijfendertig procent over Het zijn een soort aandelen. de eerste 250 gulden**die u in Maar dan aandelen niet een minimum een jaar in spaareffekten belegt! aan risico. Want uw geld wordt door Enige voorwaarde: de spaareffekten financiële experts met een maximum 8 jaar in uw bezit houden, aan veiligheid belegd. Meer van weten? Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks Dan even een briefkaartje dividend uitgekeerd. aan: Spaareffekten,Postbus 51, Trouwens als't een beetje meezit, Den Haag en de folder stijgt uw spaareffekt iDttEVTEèl komt in de bus. nog in waarde ook. XMItlf/Uvl ËN r zorgen voor h extra spaarpotje Deskundig advies over spaareffekten krijgt ubij:Webefo De ware schuldige is Strauss, schrijft de Oosteuropese pers. Maar daarmee maakt ze het zich te ge makkelijk. Rainier Barzel is al zo lang op weg naar het Bondskanse lierschap en juist de laatste dagen heeft hij gevreesd dat 'hij vlak bij het doel zou kunnen struikelen, vandaar zijn greep naar de rege ringsmacht op de huidige donder dag. Rainer Barzel, die met zijn 47 jaren elf jaar jonger is dan rivaal Willy Brandt en wellicht mede daardoor zoveel overmoediger, maakte in de Westduitse politiek onder Adenauer snel carrière. Als 30-jarige jurist was de door de Je- zuïten geschoolde Barzel 's lands jongste Ministerialrat. Hij heeft in een mateloze ambitie, die in eigen partij de actie ontketende „Stop Barzel nu," eerst een vergeefse greep gedaan naar Adenauers plaats aan de partijtop en vervol gens naar die van Erhard als Bondskanselier. Het heeft niet aan Barzel gele gen dat Kiesinger Bondskanselier is geweest. Hij werd leider van de regeringsfractie in de Bondsdag en stond daarmee in de ogen van veel partijgenoten op een zijspoor omdat men zich in de CDU niet kon voorstellen dat de regerings partij ooit in de oppositie zou kun nen geraken. Rainer Candidus (om dat zijn vader zo heette) Barzel heeft uiterst bekwaam zijn kans gegrepen toen het wel zo ver kwam. Hij werd leider van de op positie en later voorzitter van de CDU. Rainer Barzel heeft sindsdien ongetwijfeld aan profiel gewonnen. Hij kent zijn zaken tot in details, is een vaardig spreker, maar bij zijn verschijning past toch nog al tijd de vraag die in Amerika eens Brandt en Scheel in de Bondsdag: tussen hoop en wan hoop. in verband met Nixon .werd ge steld: „Zou je van zo'n man een tweedehands auto durven kopen". De ambitieuze CDU-leider heeft van het begin af aangespoord op een zo snel mogelijke verwijdering van de regering-Brandt. Na het regeringsucces in de buitenlandse politiek en vooral ook na het prak tisch bij voorbaat toekennen van de Nobel-prijs voor dat wereldwijd gewaardeerde werk. heeft Barzel zijn strategie veranderd. Er was immers op het binnenlandse to neel kans genoeg om de regering tot de Bondsdagverkiezingen van 1973 het leven zuur te maken. Wellicht was het inderdaad an ders gelopen als Barzel „de deugd van het geduld" had bezeten. Nu raakte de regering door het overlo pen van afgevaardigden naar Bar- zels fractie in direct gevaar. De af gelopen dagen is vrijwel zeker ge worden dat Bondskanselier Brandt al aan de behandeling van de be groting deze week de vertrouwens vraag had willen verbinden. Met een nederlaag had hij naar de pre sident kunnen gaan, om de eerste stap naar vervroegde verkiezingen te doen- Dat laatste heeft Rainer Barzel zo mogelijk willen voorkomen, want inderdaad is ook de SPD er bij verkiezingen in het conserva tieve zuiden nooit zo goed afge komen als zondag in Baden-Würt- temberg. En die partij dankte haar vooruitgang zonder twijfel aan Willy Brandt en diens politiek. Rai ner Barzel is afgelopen maandag en daarbij behoefde Strauss hem zeker niet meer aan te sporen de regering een slag voor geweest. Het was een gok, die voor Barzel nooit meer zou kunnen opleveren dan een regering in een minstens zo ongelukkige positie als de hui dige. Echter met Rainer Barzel als Bondskanselier. SAIGON (AP) Guerrillastrij ders zijn gisteren begonnen met een poging om Zuid-Vietnam in tweeën te snijden door aanvallen vanaf het centrale hoogland uit te breiden naar de kust. Alle drie belangrijke hoofdwegen in Zuid-Vietnam hebben zij doorge sneden. Strijdkrachten van het be vrijdingsfront trekken nu op in de provincie Kontoem, maar zetten eveneens hun offensief voort in de centrale kustprovincie Binh Dinh ongeveer 120 kilometer naar het oosten. Het front is begonnen burgers te recruteren voor dienstplicht. In 1965 deden de guerrilastrijders al eerder een poging om Zuid-Viet nam in tweeën te snijden. De Zuid- vietnamese troepen, die toen ook op de grond door de Amerikaanse troepen werden gesteund, konden dit toen voorkomen. Nu moeten de Zuidvietnamese troepen het alleen opknappen met de steun van Ame rikaanse vliegtuigen uit de lucht. Goed President Nixon heeft gisteravond in een televisietoespraak gezegd dat ze dat zo goed doen dat er voor 1 juli 20.000 Amerikaanse militai ren van de nog in Zuid-Vietnam aanwezige 69.000 kunnen worden te ruggetrokken. De VS zullen echter Noord-Viet- nam blijven bombarderen totdat Hanoi het huidige offensief be ëindigt. Hij heeft dan ook bevel gegeven meer oorlogsschepen, vlieg tuigen en personeel naar Indo-Chi- na te sturen ter ondersteuning van het op volle schaal bombarderen van Noord-Vietnam en de aanval lende troepen in het zuiden. De opmars van het Bevrijdings front in het centrale hoogland werd gasteren vertraagd, doordat Zuid- koreaanse troepen er in slaagden het front te verdrijven uit een stra tegische belangrijke pas. Door de herovering van de An Khe-pas zal het wellicht mogelijk zijn de bevoorrading door konvooi en van de bedreigde steden in de centrale hooglanden te hervatten. De situatie in de kustprovincie Binh Dinh zag er vanochtend voor de regeringstroepen slecht uit. Lan ding zone delta, een regeringsbasis aan hoofdweg no. 1. moest gister middag na zware aanvallen worden prijsgeven. Het bevrijdingsfront heeft verscheidenen bruggen in de hoofdweg veroverd op de militie mannen die zonder steun van de regeringstroepen met de bewaking waren belast. Verleden week veroverde het front al de districtsstad Hoai An. Nu worden ook de districten Bong Son, Tan Quan en Phu Ny bedreigd. Strijdkrachten van het front heb ben vanochtend aan vier zijden van de stad Quang Tri zware aanvallen ontketend op de Zuidvietnamese ver dedigers. Quang Tri ligt even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. De commandant van de derde Zuidvietnamese infanterie divisie die de provincie Quang Tri verde digt, noemde de toestand uiterst kritiek. Amerikaanse adviseurs zijn in allerijl per helikopter van Da Nang naar het strijdgebied gevlo gen. Zuidkoreanea Le Due Tho, lid van het poli award in Hanoi, keert "hoogst waarschijn lijk" de komende dagen terug na«# Parijs. Dit heeft de Noordviename- se delegatieleider Xoean Thoey gis teren gezegd nadat hij de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann officieel had ingelicht dat zijn delegatie bereid is het overleg met de Zuidvietname- zen en Amerikanen donderdag t« hervatten. De terugkeer in Parijs van Le Due Tho kan betekenen dat het ge heime overleg wordt hervat dat van veel meer betekenis is dan de offi ciële by eenkomsten die tot nog toe steeds een herhaling van standpun ten hebben opgeleverd zonder dat feitelijke onderhandelingen plaats vonden. Het was Le Due Tho die vorig Jaar oktober in Parijs een reeks gehei me besprekingen voerde met pre sident Nixons adviseur Kissinger. Dit overleg is pas later bekendge maakt. Tho is maar eenmaal op da officiële wekelijkse bijeenkomsten aanwezig geweest, maar verbleef verscheidene malen langdurig in Parijs. In Hanoi is vanochtend verklaard, dat de Verenigde Staten voorwaar den proberen te stellen voor een voortzetting van de Parijse vredes besprekingen. Het Noordvietnamese volk werd gewaarschuwd zich ge reed te maken voor een grotere oor logsinspanning en zich voor te be reiden op nieuwe Amerikaanse bombardementen ADVERTENTIE Kleren maken de man. 'n FORD ESCORT DE AUTOMOBILIST AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Leiderdorp: v. d. Valk Bou- manweg 71, telefoon 30325. Van onze correspondent Voor de oppervlakkige in Athene, zittend in de het Constitution Square, iet allemaal erg mee. Het leeld in de Griekse hoofdstad omen normaal. Geen razzia's, politiepatrouilles, de treinen op tijd, de brieven komen ortom: alles functioneert min er zoals het behoort. Zelfs pagandaleuzen, ter verheer- van het regime, is men aam. landse kranten zijn in over vertegenwoordigd, zelfs die. rriendelijke artikelen voor het bevatten. De toerist zal jeneigd zijn om de gruwelver- over Griekenland te zien als iderdeel van de door Moskou idieerde lastercampagne om ensie van het Westen te on- nen. een ndere medewerker toerist zo denkt, hij zich echter. Hij blijkt een gemakkelijke wijze te Isleid. In Spanje en zelfs in ?e Oosteuropese landen, kan op openbare pleinen drinken en lijkt alles pais en gelukzaligheid. Achter de facade verschuilt zich echter Immige werkelijkheid, zo, dat Griekenland sedert aar gebukt gaat onder een iur, die gebruik makt van de geraffineerde middelen Tien- den mensen hebb°n kennis kt met de wrede politieme- thoden. Duizenden zijn tot korte of langere gevangenisstraffen veroor deeld. Ontelbaren zijn voorlopig op vrije voeten. Velen hebben hun werkkring verlo ren, omdat hun politieke inzichten (soms alleen die van hun verre ver wanten) de autoriteiten niet zinnen. Deze mensen worden niet alleen uit hun werkkring gestoten, maar ze verliezen ook iedere redelijke be staansmogelijkheid. Ze worden ner gens meer aangenomen en ze kun nen het land niet verlaten, omdat hun paspoort gewoonlijk is ingeno men. Carrièrre Duizenden studenten zijn alleen wegens hun overtuiging van de universiteit verwijderd, waardoor hun carrière is vernietigd. Telefoon gesprekken worden door de autori teiten afgeluisterd. Brieven worden gecontroleerd. In Griekenland zijn naar schatting zo'n 100.000 politie spionnen (vermomd als congierges, taxichauffeurs, kranteverkopers etc.) Hiervan werken er alleen al zo'n 30.000 in Athene. De schooljeugd wordt vergiftigd met propaganda en wordt opgevoed in zogeheten patriottische religieuze geest. Schoolboeken bevatten staal tjes van reinste geschiedvervalsing. De zedelijkheidskruistocht, waarmee de kolonels zich in de begintijd van hun revolutie belachelijk hebben gemaakt, is een beetje geluwd. Men herinnert zich nog wel de Jacht van Griekse kolonels in de Atheense pretbuurt Plaka op lange haren en minirokjes. Functionarissen ter be vordering van het toerisme hebben de bekrompen militairen echter aan het verstand gebracht, dat zulke acties het toerisme, de belangrijkste Griekse inkomstenbron,, alleen maar schaden. Dat wil niet zeggen dat de zogehe ten publieke en verkapt ook de politieke moraliteit niet sterk in het oog wordt gehouden. Men doet het echter nu wat discreter. In Athene vindt men van tijd tot tijd wel progressieve boeken, maar boek handelaren en kiosken in de pro vincie worden er door veldwachters op gewezen dat het in voorraad hebben van zogenaamde communis tische lectuur ongezond is voor hun bedrijf. De preventieve censuur is opgehe ven, maar terstond vervangen door een perswet, die ie kranten het le ven bijna onmogelijk maakt. Slachtoffers zijn er wel gevallen. De krant de Ethnos, die de opheffing van de censuur een beetje te letter lijk had genomen, moest verdwij nen. De redacteuren werden veroor deeld tot zware gevangenisstraffen. Dezer dagen nog stond de hoofdre dacteur van een Engelstalig Atheens blad terecht, omdat hij gezondigd had tegen de draconische perswet. De inhoud van een artikel klopte niet helemaal met de kop. De straf, Ui eerste instantie, luidde acht maanden. Legio De voorbeelden van terreur, waarin de Griekse burger dagelijks onder worpen is, zijn legio. In de laatste Jaren is de willekeur van de Griek se overheid uitvoerig ter sprake ge komen in de internationale pers. De vraag is natuurlijk of er naast al deze negatieve ook geen positieve kanten aan de dictatuur verbonden zijn. Ongetwijfeld. Er heerst na vijf Jaren een zekere rust in het land, maar het is de rust van een kerkhof. Dat er geen stakingen zijn betekent evenwel niet dat de arbeiders tevre den zijn met hun lot, maar eenvou dig dat de staat van beleg en vele andere wetten dergelijke uitingen van „anarchie" onmogelijk maken. De dictatuur heeft beloofd een ein de te maken aan de bureaucratie waaraan het Griekse openbare le ven op onvoorstelbare wijze lijdt. Het is zo dat men na 1967 voor eenvoudige administratieve hande lingen niet meer zo'n twintig formu lieren behoeft in te vullen. Het aantal is teruggebracht tot een tiental, een relatieve vooruitgang dus. Het onderwijs, dat het regime beloofd heeft op Europees peil te brengen, verkeert in een nog even schandelijke toestand als vroeger. Onder het parlementaire systeem zou in Griekenland de corruptie hoogtij hebben gevierd. Dat is niet helemaal onwaarschijnlijk. Vooral als men afgaat op de schandalen die dagelijks in de pers verschenen. Of er op het ogenblik corruptie is weet men niet, bij gebrek aan de mocratische controle van het parle ment en een vrije pers. Er zijn voorbeelden bekend dat steunpilaren van het regime in schandalen be trokken raakte, die in de doofpot werden gestopt. Te denken valt hier aan de mysterieuze dood van de vrouw van scheepsreder Niarchos. Wat wel gemakkelijk valt te con stateren is aat het nepotisme waar aan het Griekse politieke leven zo leed, evenzeer floreert als vroeger. Twee broers van Papadopoelos heb ben hoge staatsfuncties, die niet overeenkomen met hun opleiding. Op de ministeries komt men tien tallen functionarissen tegen, die famlilieleden van elkaar zijn. Als men zo de balans opmaakt, is een resultaat van de staatsgreep in derdaad, dat er ogenschijnlijk rust is in het openbare leven. Deze rust moet de Griekse burger echter zwaar betalen. Sinds vijf jaar is hij verstoken van alle politieke en van de meeste persoonlijke vrijheden. Als men de ontwikkelingen van de laatste weken in ogenschouw neemt, ziet het er niet naar uit, dat Papado poelos voornemens is de demo cratie binnen afzienbare tijd te herstellen. Het lijkt erop of het ko lonelsregime in de richting gaat van een persoonlijke dictatuur. Naast de functies van premier, mi nister van Buitenlandse Zaken, mi nister van defensie en minister van Algemene Zaken heeft Papadopoelos zich onlangs ook tot vice-koning ge zalfd. Zelfs gematigde voorstanders van een harde hand in Griekenland zijn niet meer geneigd te geloven dat dit regime voornemens is de macht vrijwillig terug te geven aan het volk. Vraag De vraag die rijst is: hoe is het mogelijk dat een vrijheidslievend land als het Griekse deze dictatuur zolang tolereert. Temeer, daar men moet aannemen dat Papadopoelos, in tegenstelling tot Hitler of Mus solini, nauwelijks enige aanhang heeft. Een van de redenen die bij gedragen heeft tot de bestendiging van dit militaire regime is de inter nationale politieke constellatie, waarvan Papadopoulos en de zij nen geprofiteerd hebben. Allereerst was de staatsgroep van 1967 gauw in het vergeetboek ge raakt, door de concurrentie van de kort daarop uitgebroken zesdaagse oorlog, die de aandacht van de we reldopinie opeiste. Naderhand heb ben de kolonels sluw de verhoogde activiteit van de Russische vloot in de Middellandse Zee uitgebuit door voortdurend te wijzen op de onmis baarheid van Griekenland voor de NAVO. Het resultaat is bekend. Amerika heeft de oorspronkelijk in 1967 gestaakte wapenleveranties hervat en hierdoor zijn de kolonels nog steviger in het zadel komen te zitten. Het dilemma van de Verenig de Staten is praktisch niet op te los sen. Wat Washington ook doet, al les heeft zijn kwade kanten. Door levering van wapens aan Griekenland als NAVO-bondgenoot onderdrukken de VS de idealen van vrijheid en de mocratie die de NAVO zelf in haar vaandel voorschrijft. De tragedie van dit alles is. dat het Griekse volk. dat van huis uit niet anti-A merikaans is steeds vijandiger te genover Washington en de NAVO komt te staan. Relatief Een andere meevaller voor de kolo nels is geweest dat Griekenland als ontwikkelingsland de laatste Ja ren relatief sterk is vooruitgegaan. Al naar gelang zijn politieke gezind heid kan men zeggen dat deze bloei in Griekenland, dankzij de kolonels of ondanks de kolonels is geschied. Wat er ook van zij er is voor de ge middelde Griekse burger een be paalde consumptieweelde te consta teren. Werkloosheid is er niet aan gezien er voor iedere overtollige ar beidskracht werk is elders in West- Europa. Alleen al in West-Duitsland werken 300.000 Grieken, die Jaarlijks voor 500 miljoenen aan deviezen voor Griekenland zorgen. Een andere reden die verhindert dat de Grieken massaal in verzet komen tegen de onderdrukking is dè herin nering aan de gruwelijke burgeroor log van '46-'49, waarbij 350.000 Grieken het leven lieten. Men wil een herhaling van dergelijk bloed bad tegen alle prijs voorkomen. Temeer daar er weinigen in Grie kenland bereid zijn, om ondanks de huidige dictatuur bloed te vergieten voor de voormalige politici die en dat dient erkend te worden de democratie weinig glorie hebben bijgezet. Er is nochthans een zeker verzet in Griekenland te constateren en dit wel vanaf de eerste dag van de staatsgreep. Het merkwaardige is dat dit verzet voornamelijk uit cen trum en rechtse kringen komt. De verzetsorganisaties zijn echter zo stuntelig opgezet, dat de ene na de andere na korte tijd wordt opge rold. De enige lieden die in Griekenland in staat zouden zijn efficiënt gewa pend verzet te bieden zijn de com munisten. Deze zijn echter derma te in verwarring gebracht door het geflirt van het Oostblok met de ko lonels dat ze niet weten wat ze moe ten aanvangen. De enige oppositie waar lijn en continuïteit in zit is die van een kleine groep intellectuelen. Een ware Gideons-bende. Zij ge bruiken legale middelen om de ko lonels afbreuk te doen waar ze maar kunnen. Ze zijn onder meer verantwoorde lijk voor de recente uitnodiging van de Duitse auteur Günther Gras die in een Atheens theater het kolo- nelsregime hevig aanvocht. De in vloed van deze Atheense intellectue len is vooralsnog te klein, zodat de regering zich niet ernstig bedreigd hoeft te voelen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9