Oppositie maakt bezwaar tegen verlaging wiebeltax Pak de fiets of de brommer Regering wil meer doen aan bestrijding werkloosheid Nog geen gesprek met prof. Kuitert Vierenhalf jaar voorman (31) die vrouw doodde KVP steunt abortuswet uit angst voor een initiatiefwetsontwerp MINISTER DREES VOOR AUTO PERS KLUB Hfj&tMecke DONDERDAG 27 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG In grove trekken komt het plan van de regering om de financiële noodsituatie (een dreigende te kort op de begroting '73 van meer dan twee miljard gul den) het hoofd te bieden hierop neer: de btw wordt fors verhoogd, evenals enkele accijnzen, waaronder die voor benzine enkele directe belastingen worden eveneens, maar wel matig, verhoogd; - in de bestaande rijksuitgaven wordt wederom drastisch gesnoeid lonen en prijzen zullen aan banden worden gelegd. De totale belastingdruk (voor dit Jaar geschat op 29,1 procent) stijgt desondanks maar weinig. Dat komt doordat de wiebeltax wordt geneu traliseerd tot het nul-tarief. In feite komt de hele operatie er op neer, dat de opbrengst van de wie beltax van dit jaar wordt omgezet in een blijvende dekking van uitgaven. Aangezien de wiebeltax een instru ment is om de economie bij te stu ren is het verboden deze opbrengst als dekkingsmiddel te gebruiken. Met de belastingoperatie die de re gering thans overweegt, maar waar over in het kabinet nog lang niet het laatste woord is gezegd, is onge veer een miljard gulden gemoeid. Als de nieuwe bezuinigingsronde ook een miljard gulden oplevert zou het beroep op de kapitaalmarkt van de rijksoverheid volgend Jaar tot en kele honderden miljoenen guldens be perkt kunnen blijven. De bedoelingen van de regering met de „wiebelopbrengst" werden gisteren duidelijk door een uitlating van de KVP-er drs. M. Peijnenburg. Hij zei het verstandig te vinden, dat de regering de verhoging van de wie beltax per 1 juli niet verder verlaagt dan van vtff naar drie procent, hoe wel de economische situatie aanlei ding geeft tot een grotere verlaging. „Verstandig", zei Peijnenburg „om dat het erom gaat de totale belas tingdruk niet beneden het niveau te laten zakken, waarop hij volgend Jaar, naar wij deöken, moet zitten". Motie De oppositie in de Tweede Kamer verzet zich tegen de beslissing van de regering-Biesheuvel om de wiebel tax per 1 juli a.s. te verlagen van 5 naar 3 procent. PvdA en D'66 produceerden woens dag een matie waarin werd ge vraagd de beslisisng vooralsnog in nadere overweging te nemen en met spoed nieuwe, gerichte, werkgelegen- l heidsbevorderende programma's af te kondigen. Ofschoon de PPR de mo tie niet had ondertekend verzette ook deze fractie zich tegen het regerings voornemen. In de regeringsfracties KVP, VVD, ARP, CHU en DS '70 waren de me ningen over de verlaging milder, zij het dat AR-woordvoerder dr. Ver- maat enige reserves aandroeg. Minister Nelissen van Financiën heeft de Tweede Kamer aangeraden donderdagmiddag te stemmen tegen deze motie van PvdA en D66. „Het is geen kwestie van of, of", aldus minister Nelissen. „Het gaat er niet om, dat het ene wel kan en het andere niet. Het is een kwestie van en, en." De bewindsman herinnerde er aan, dat zijn collega Boersma van Sociale Zaken de kamer reeds toe zegde voor de tweede helft van dit Jaar inlichtingen te verstrekken over de werkgelegenheidsmaatregelen in die tweede helft. Minister Boersma goed kennende weet ik, dat hij in derdaad zal doen", zei minister Ne lissen om daarmee aan te geven dat het de regering ernst is om zonodig nieuwe maatregelen te nemen als de werkgelegenheidssituatie daartoe aan leiding geeft. Er is volgens de minister geen sprake van dat de verlaging van de wiebeltax in strijd zou zijn met het verlangen de werkloosheid te bestrij den. Voor dit ogenblik is de wiebeltax volgens minister Nelissen een logisch instrument. De conjuncturele si tuatie is niet zo best. De betalings balans vertoont een belangrijke om slag en de werkgelegenheid ver slechtert. Met de wiebeltax kan op een snelle, flexibele wijze de beste dingsinflatie teruggebracht worden. De beperking van de wiebeltax zal dan ook een positieve invloed heb ben op de ontwikkeling van de infla tie. Dit is te meer het geval nu op het gebied van de loon- en prijsontwik keling de vooruitzichten voor 1972 niet geruststellend zijn. Het binnen kort te voeren gesprek tussen rege ring en bedrijfsleven zal op dit punt betrekking hebben, aldus minister Nelissen. LUNTEREN Ondanks een uit voerige discussie is de Geref. Synode gisteren in Lunteren nog niet tot een beslissing kunnen komen of het ge sprek met prof. dr. H. M. Kuitert tnoet worden voortgezet. Op voorstel van prof. Augustijn werd dq zaak te rugverwezen naar rieputaten. Tijdens de discussie gaf prof Kuitert te ken nen, dat hij nu wel eens wilde we ten of hij en zij, die het met hem eens zyn, gezien kunnen worden als volwaardige leden van de Geref Kerken. Besloten werd, dat de Geref. Ker ken een speciaal bestemmingsfonds voor financiële stern aan het pro gramma var. de Wereldraad van krijgen voor de bestrijding van het racisme. Hiertoe heeft de synode be sloten, naar aanleiding van een ini tiatiefvoorstel dat was ingediend door enige synodeleden, tijdens de dis cussie over het antiracisme program ma in de februarizitting van de sy node. De synode stelde zich toen nogal gereserveerd op tegenover dit programma, omdat het ook steun verleent aan bevrijdingsbewegingen, met name ir zuidelijk Afrika, die ge weld gebruiken Het voorstel om een DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft vanmorgen de 31-jarlge chauffeur die op 14 Juni van het vorige Jaar zijn vrouw doodde in de echtelijke woning aan de Wilgen laan te Delft, waarna hij haar in plastic verpakte lijk wegwierp in een sloot langs een weg te Leiden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier en een half Jaar met af trek. De procureur-generaal had enkele weken geleden in hoger beroep een straf van zeven Jaar geëist. Het openbaar ministerie was in ho ger beroep gegaan omdat de Haagse rechtbank de chauffer tot vier en een half Jaar met aftrek had ver oordeeld. Men achtte toen alleen de opzet tot het toebrengen van zwaar lichame- HJk letsel bewezen. Ook de verdach te ging in hoger beroep tegen dit vonnis. die gereformeerde kerken en gemeen teleden, die steun aan het program ma van de Wereldraad voorstaan, kon destijds wegens tijdgebrek niet meer in behandeling worden geno men. De uitvoering van het synode besluit tot de vorming van een be stemmingsfonds is opgedragen aan de deputaten voor diakonale zaken Tot wetenschappelijk medewerker aan de theologische hogeschool te Kampen werd benoemd drs. F. Sep- meijer en tot gewoon hoogleraar in de zendingswetenschappen dr. A. G. Honing. DEN HAAG Het verzet in de Tweede Kamer tegen de verlaging van de wiebeltax heeft de regering gisteren gebroken met twee opval lende toezeggingen nog voor 1 juli van dit jaar komen er aanvullende maatregelen ter be strijding van de werkloosheid; van 1 mei tot 1 december krygen de gemeenten een ruimere geldtoe- voer (in totaal 210 miljoen gulden) in het bijzonder voor het bouwrijp maken van grond en voor de wo ningbouw. Moties van de oppositie die van daag in stemming zouden komen en waarin op uitstel van de wiebeltax- verlaging werd aangedrongen in af wachting van gerichte maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, kwamen na deze beloften in de lucht te hangen. Ook de anti-revolutionaire rege ringsfractie die vrij heftig tegen de verlaging van vijf naar drie procent per 1 juli heeft geageerd zag van verder verzet af. Wel handhaafde AR-woordvoerder dr. A. J. Vermaal enkele bezwaren. Hij vond de wiebel tax als Instrument om de economie bij te sturen te eenzij dig. Op zijn verzoek zal de regering nagaan oi een wetenschappelijke studie over uitbreiding van het instrumenta rium mogelijk is. Minister Nelissen (Financiën) die het terugschroeven van de wiebel tax naar het niveau van vorig jaar verdedigde, herinnerde eraan, dat ook de Sociaal-Economische Raad nog steeds zoekt naar instrumenten om de ontwikkeling van de economie te beïnvloeden. Hij vond, dat het SER-onderzoek niet moet worden doorkruist door een eventuele we tenschappelijke studie. De verlaging van de verhoging van de wiebeltax betreft de loon- en in komstenbelasting, de vennootschaps belasting, de v erbruiksbelasting op personenauto's en de benzineaccijns. Per 1 januari was besloten deze be lastingen in verband met de eco nomische ontwikkeling te verhogen met vijf procent het wettelijk toegestane maximum. De nu voorgenomen verlaging tot drie procent per 1 juli is volgens mi nister Nelissen „het begin van de afbouw van de wiebeltax". Deze uit lating van de minister duidt erop, dat de regering van zins is gevolg te geven aan een aanbeveling van dr. Jelle Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank, in zijn Jongste jaarverslag. Een verdere Verslechtering van de economie zou volgens Zijlstra tot het instellen van het nul-tarief voor de wiebeltax moeten leiden. Het Binnenhol was gisteren het toneel van een betoging van de Stichting Vrije Recreatie, die wil bevorderen, dat men zonder veel poespas kan kamperen bij boeren, die daartoe hun land be schikbaar stellen. Op het ogen blik is dit in ons land verboden. Hier een beeld van de demonstre- renden, die door middel van span doeken en borden hun wensen duidelijk maakten. DS'70-kamerleden vinden tarieven tandarts te hoog DEN HAAG De Tweede-Ka- mer-leden dr. J. Z. Baruch en S. Keuning (beiden DS'70> willen dat de ministers Langman (Economische Zaken) en Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) een onderzoek instellen naar de tandarts-tarieven. Zij hebben de bewindslieden schrif telijk gevraagd of zij bereid zijn „met de betreffende organisaties contact op te nemen en te bezien in hoeverre een eventuele herziening van de tarieven in het belang van de volksgezondheid en in het kader van matiging van inkomens moge lijk is". In hun vragen verwijzen de vra genstellers naar een artikel in de Consumentengids van deze maand, waarin over de hoogte van tandart senrekeningen is geschreven. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embanh u)m^ UM-Aülam oom k£M/ qaot k J P-voorzitter tegen bisschop: (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De KVP wil mee werken aan een abot us-wetgeving die niet geheel het standpunt van deze partij dekt, omdat het gevaar dreigt, dat de Tweede Kamer anders met ruime meerderheid het verder gaan de initiatief-wetsontwerp van de PvdA-ers Roethof en Lam berts zal aanvaarden. Dat heeft de KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw gisteren tegen bisschop Gijsen van Roermond gezegd in een gesprek dat tot doel had rechtstreeks van ge dachten te wisselen over de proble matiek rondom de abortus provoca- tus en de wettelijke regeling daar van. Zoals bekend heeft de bisschop eerder verklaard, KVP-politici, die aan zo'n wettelijke regeling meewer ken. niet langer als katholieken te willen beschouwen. Een gezamenlijk communiqué van de beide gesprekspartners zegt. dat het gesprek „een inzicht in el- kaars standpunten en verantwoorde lijkheden heeft bevorderd". Meer dan een tegenover elkaar stellen van 't bisohoppelijke en het politieke stand punt lijkt het gesprek echter niet te hebben opgeleverd. Een duidelijke in breng van partijvoorzitter De Zeeuw lijkt.: „Een partij als de KVP. die ADVERTENTIE De NOS-televisie zal vanavond via Nederland I om 22.45 uur een reportage uitzenden van de gebeur tenissen in het Westduitse parle ment rond de motie van wantrouwen die tegen de regering Brandt is in gediend. Indien daaruit een kabi netscrisis voortkomt zal het daarop volgende programma Ter Visie ge heel gewijd zijn aan de politieke ge volgen van deze crisis voor Europa en Nederland. Bij AANKOOP van een AUTO i9 goede raad DUUR. DE FORD ESCORT NIET! Voordelig - ruim - snel. Vanaf f7165,— incl. b.t.w. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. de eerbied voor het menselijk leven, als een zo principieel uitgangspunt van haar politieke handelen ziet, heeft de plicht mee te werken aan regelingen, die zoveel mogelijk be scherming aan dat leven bieden, en kan niet volstaan met toe te zien hoe principieel een tegenstemmen ook moge lijken dat anderen ie dere bescherming van het ongebo ren leven schrappen uit de wet". Daarentegenover heeft de bisschop gesteld, dat hij in zijn verantwoorde lijkheid blijt oproepen de eerbied voor voor ieder leven optimaal ge stalte te geven Dr. Gijsen hoopt dat ook de politici dit zullen honoreren, ..zodanig dat er ook geen uitzonde ringen gemaakt behoeven te wor den". PvdAD'66 en PPR zetten de discussie voort DEN HAAG Het overlegorgaan van PvdA, D '66 en PPR heeft be sloten een programma-commissie in te stellen. Deze commissie moet op basis van het rapport van de com missie-Mansholt een politiek pro gramma opstellen voor een vooruit strevende volkspartij, die wezenlijke hervormingen van de maatschappij beoogt. Het is uitdrukkelijk de bedoeling in de programmacommissie ook le den op te nemen die niet behoren tot PvdA. D '66 of PPR. Het overleg orgaan van deze drie partijen denkt aan personen voor wie het rapport- Mansholt ook "een uitdaging" is. Binnen twee maanden moet de programma-commissie zijn samen gesteld. Nog voor het einde van dit Jaar zal de commissie een eerste sa menvattend rapport-, mede aan de hand van de discussies in de drie partijen, moeten publiceren. ADVERTENTIE LEIDEN „Een heleboel men sen schijnen te denken, dat ik alle auto's uit het verkeersbeeld wil bannen en dat iedereen zich dan maar met het openbaar vervoer moet verplaatsen. Dat is niet juist Ik wil alleen, dat men dat ver voermiddel selectief gaat gebrui ken en vooral in het verkeer tussen woning en werk de voorkeur geeft aan fiets of bromfiets. Of als dat niet mogelijk is dan per trein, bus of tram". Zo ongeveer formuleerde minister Drees van Verkeer en Waterstaat zyn visie tijdens een open gesprek met de leden van de Auto Pers Klub gisteren in Den Haag. „Sommigen denken ook, dat de aanleg van wegen nu helemaal wordt stop gezet. Niets is minder waar. Dat gaat gewoon door. Er zullen nog heel wat wegen worden aangelegd en kunstwerken verrij zen, maar we zullen alleen veel voorzichtiger moeten worden, met het bepalen van de plaats van zo'n weg. Het landschap kan niet onbe perkt worden beschadigd. Niet al leen niet in de omgeving van de steden, maar ook niet tussen die steden. We zullen ons ook moeten afvragen wat die steden met de toevoer van auto's door die wegen moeten doen. Er zal een harmonie moeten zijn tussen toevoer en op- vangmogelijkheid." De minister had in zijn inleidend praatje de onverwachte en met een schok gekomen massa-motorisering na de tweede wereldoorlog in her innering geroepen. De prognoses zijn daarbij steeds bij de realiteit ver achter gebleven. Er zijn meer artikelen geweest, die door de wel vaart een enorme vlucht hebben genomen, maar de auto is er één, die hinder aan een ander kan be rokkenen. Door onveiligheid, door luchtverontreiniging, door geluid en door het innemen van veel ruimte. Bovendien is daar recent bij ge- Door Koos Post komen de angst, dat de auto met andere artikelen teveel beslag zal leggen op de in de wereld nog aan wezige brandstof. Enkele van deze bezwaren zijn wellicht door tech nische vooruitgang op te vangen, maar volgens de minister kan ze ker niet eindeloos tegemoet worden gekomen aan b.v. de eisen van de ruimte. Daarom is de regering om gezwaaid van passief (steeds maar wegen aanleggen om de groei te volgen) naar actief beleid, waarbij de ruimtelijke ordening een zeer grote rol zal spelen. De wegenaan leg zal wat meer moeten worden afgevlakt. Het beleid zal erop ge richt moeten zijn werk en recreatie dichter bij de woning te brengen. Wat de functie van de auto in de toekomst betrof zag hij een terug keer naar de gewoontes van vroe ger: parkeren op daarvoor bestem de plaatsen en wegen alleen daar waar goed mogelijk. Minister Drees was er met zijn toehoorders van overtuigd, dat het autobezit verder zal toenemen, vooral nog in deze eeuw (b.v. door de tweede auto). Daarna vermoedde hij, dat er een daling zal intreden, vooral door gebrek aan brandstof, metalen e.d. De auto zal volgens hem in de recreatieve sfeer ook belangrijk blijven, voornamelijk voor middel grote afstanden. Maar hij meende toch wel, dat diverse recreatiege bieden tegen de auto beschermd dienen te worden en hij vestigde er nog eens de aandacht op, dat het beleid er al jaren op is ge richt goede recreatiemogelijkheden In en bij de steden te scheppen, zodat daar de auto niet voor be hoeft te worden gebruikt. Concentratie van verkeersstro men zal zoveel mogelijk moeten worden vermeden, daarom dient men volgens hem niet alleen oe ko men tot een spreiding van de va kanties, maar zo mogelijk ook tot een spreiding van het werk in de week. Minister Drees was van oordeel, dat de ruimtelijke ordening niet al- tyd even gelukkig is geweest. Er zijn woonkernen op te grote af stand van het werk gebouwd. Werk en woning zullen dichter by elkaar moeten worden gebracht. Verdere concentratie in de Randstad zal moeten worden voorkomen. Er zal by de opzet van nieuwe woonker nen rekening moeten worden ge houden met de situering van de railverbindingen. Hy gaf graag toe. dat het aantal kilometers, dat aan woon-werkverkeer wordt besteed niet zo groot is, maar ze zyn wel geconcentreerd in bepaalde uren en derhalve veel lastiger. Ook hy kende de bezwaren tegen de brom fietsen, die in vele opzichten pa rallel lopen met die tegen de auto. maar het grote voordeel was vol gens hem, dat zo'n brommer vee) minder ruimte in beslag nam. En hy wist ook wel, dat het openbaar vervoer het niet zou kunnen ver werken als vandaag de dag alle automobilisten ineens hun perso nenauto zouden thuislaten en bus of trein zouden nemen. Maar vroe ger gingen toch ook velen met fiets of bromfiets? Waarom nu dan niet meer? Minister Drees pak de fiets ,/'AcryMlnnen pullover. U-hals, fan- taslestreep op boord en mouwen. Wit, geel, marine of A oranje. Maten S-M-L /L±- waar u zo geweldig slaagt BREESTRAAT 151-153

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7