Oegstgeestenaar Cor v.d. Oord (49) had veel succes in zaken HOOGSPANNINGSLIJN ACHTER SIKKENS WORDT VERPLAATST Als er geld is recon structie Rijndijk Van koekwijk in nog geen tivintig jaar naar groot-producent van banketartikelen DONDERDAG 27 APRIL 1971 STREEK KATWIJK/LEIDEN/OEGSTGEEST Cor A. van den Oord (49 en wonende aan de Cartesiuslaan in Oegstgeest) is een energiek en gelukkig zakenman. Hij is directeur-eigenaar van de aan de Ambachtsweg hoek Lageweg in Katwijk gevestigde Banketcentrale Van den Oord N.V. Daar in ,,'t Heen", waar de Oegstgeestenaar nu een jaar zijn bedrijf uitoefent in een spik splinternieuw fabriekscomplex, bevalt het hem goed. Cor van den Oord kampt echter met één probleem. Om de vaart in zijn bedrijf te houden moet hij weer gaan bouwen. Er is zoveel vraag naar banketbakkerskoek en banket, dat Van den Oord niet aan alle aanvragen kan voldoen. Geen nood echter. Hij heeft achter zijn bedrijf nog 3000 m2 grond in optie. Het ligt in zijn bedoeling dit perceel eind van dit jaar van de gemeente te kopen en dan snel te gaan bouwen. Wie dacht dat dit het enige bedrijf van de energieke Oegstgeeste naar was heeft het mis. In het af gelopen jaar heeft hij in Rotterdam drie en in Veenendaal twee fabrieken overgenomen en hij is nog aan het onderhandelen over de aankoop van enige andere fabrieken. Bovendien zijn er kleinere banketbakkers, die voor hem bakken, doordat er in hun bedrijven onproductieve tijden zitten, waarop er' voor de ovens geen werk is. Van den Oord hoopt gelijk met de nieuwbouw in Katwijk te kunnen beginnen aan de Uitbreiding van één van de twee bedrijven in Veenendaal. Niet minder dan zestig ton koek zei hij gemiddeld per week om en nog moet hij zich in allerlei bochten wringen om aan de vraag te kunnen beantwoorden en de produktie daar aan aan te passen. Consentieus Cor van den Oord is een zeer con sentieus man. Zelf werkt hij van de vroege morgen tot de late avond en dat eist hij ook van zijn personeel, dat hem op de handen draagt en in hem de bezielende en van energie bruisende leider ziet. Zelf zegt hij: .,'k Draag mijn me dewerkers over personeel praat ik niet graag een warm hart toe. Het is een pracht stel. waarmee ik samenwerk. Ze krijgen een goed loon. Overuren betaal ik niet. Wel zo nu en dan een belangrijk extraatje. Als het druk is, trek ik zelf een stofjas aan en help mee de vrachtauto's la den of te pakken. Het is momenteel moeilijk mensen te krijgen. Niet al leen hier .in Katwijk, maar ook in Rotterdam en Veenendaal. Ik weet niet waar dat in zit. Onbegrij pelijk als je leest hoeveel werklozen er zijn. Momenteel sta ik aan het hoofd van drie N.V.'s. De koekfa-r brieken. die ik heb overgenomen wer ken onder eigen vennootschap en be dienen onder eigen naam hun klan ten. Dus ze hebben hun eigen ver kooporgaan. De inkopen worden van uit Katwijk geregeld en de admini stratie ook. Die overgenomen bedrij ven produceren voor veertig procent voor de Banketcentrale. Wij leve ren niet alleen aan grootwinkelbe drijven. maar ook aan kleine brood- en banketbakkers. Voor hen is het geen doen veertig soorten koekjes te moeten maken. Dan zouden ze dag en nacht bezig zijn". Wanneer je eenrpaal met Cor van den Oord de zakenman, die als een meteoor omhoog is geschoten over koek aan het praten gaat. weet hij van geen ophouden. Hij blijkt 'n pientere industrieel te zijn. die snel door heeft wat er gaande is en die er tot grote verwondering van veel van zijn vrienden en collega's in slaagt van een „verlopen" zaak weer een florerende te maken. Van den Oord kent het bakkers vak door en door. Hij is een zoon van J. A. van den Oord, die vroe ger aan het hoofd stond van de Rot terdamse Broodfabriek aan de Leid- se Maresingel. Van zijn dertiende jaar zit hij al in het vak. Hij liep eerst een broodwijk en creëerde daar na omdat hü een fiets wilde heb ben, een eigen koekwijk. Die deed hij er in de avonduren bij. Het. liep al lemaal wonderwel. In 1942 ging hij er in de avonduren bij. Het liep allemaal wonderwel. In 1942 ging hij naar de Bakkerijschool in Wagenin- Door Foto's Cees Combee Van Duijn gen en tot 1953 bleef hij werkzaam bij de Rotterdamse Broodfabriek. Toen vond hij het welletjes. Cor wilde op eigen benen staan. - Als hij over het begin spreekt, moet hij nog smakelijk lachen. Hij begon in de garage achter zijn wo ning aan de Fred. Hendriklaan in Oegstgeest. Cor daarover: „Dat begin was niet gemakeklijk. Ik zette ech ter door. Spoedig stond het hele huis vol met koek. Het gevolg was. dat ik er enige boxen aan de Wijten- bachweg bij moest huren. Eerst één en later een stuk of drie. Daarna heb ik van Hoogervorst aan de Dorp straat een schuur gehuurd. Het be drijf groeide en groeide. In septem ber 1968 was het zover, dat ik naar een andere, grotere opslaggelegen heid moest uitkijken. Die vond ik aan de Industrieweg in Voorschoten, 't Stelde me wel voor financiële pro blemen. Want tot dat moment be taalde ik nog geen f 100 aan huur per week en toen moest ik f 600 gaan neertellen. Daar lig je wel even wak ker van. Het liep de jaren door ge lukkig voortreffelijk met de zaken. Zo zelfs, dat ik een dag voor Kerst mis 1969 een gesprek had met het gemeentebestuur van Katwijk over aankoop van grond in ,.'t Heen". Die contacten liepen zo prettig, dat eind 1970 begonnen werd met de bouw van een bedrijf, dat vijfmaal zo groot was als in Voorschoten, Daarna heb ik helemaal op eigen kracht en zon- Het interieur van het pand van de Banketcentrale Van den Oord N.V. aan de Ambachtsweg in Katwijk. Dit bedrijf is al weer te klein, zodat overwogen wordt op de 3000 m2 gronddie Van den Oord in optie heeft en die hij eind van dit jaar wil kopen, een uitbreiding te realiseren. der geldschieters, de ene na de andere fabriek overgenomen. In totaal nu al vijf. Enw-e kunnen het nog niet aan!" Waaraan heeft Van den Oord zijn succes te danken? Met grote nadruk geeft hij op deze vraag 'n antwoord. Het luidt: „Door een smakelijk pro- dukt te leveren waaraan alle zorg is besteed. Ik maak alle recepten voor alle fabrieken zelf en als er bij mij op staat, dat de koekjes van roomboter gemaakt zijn is dat ook voor honderd procent het geval. Bo vendien pas ik me aan de vraag Wan het kopende publiek aan. De mensen laten zich niet dwingen om bijvoor beeld twee ons krakelingen en twee ons Arnhemse meisjes in een plastic zakje of doosje te kopen. Ze willen graag gesorteerde koekjes hebben Op het gebied van de verkooppo- litiek bewandel ik mijn eigen weg en ook op dat van de produktie. Als iedereen links loopt, ga ik rechts lo pen, want dan kan niemand tegen me aan botsen. Bovendien zorg ik. dat de sfeer in mijn bedrijven goéd is- Mijn medewerkers fsters) zijn „familiestukjes" in het bedrijf. Ik betaal dan wel geen overuren uit. maar iedereen wordt boven het cao loon gehonoreerd en geregeld" krijgen ze een extraatje als het erg druk is. Door centrale inkoop van de grond stoffen wordt enorm veel bespaard. Wij maken en leveren voor het merendeel banketbakkersprodukten en niet in hoofdzaak fabriekskoek- jes. In Katwijk heb ik nog geen bak kerij. Die komt er wel. Dat is enigs zins vertraagd door de aankoop van die vijf bedrijven. Ik spring nu eenmaal niet verder dan mijn pol stok lang is". Cor van den Oord mag met recht een succesvol zakenman worden ge noemd. Hij onderhoudt zelf het con tact met zijn relaties. Deze bevinden zich in het gehelè land. Oök be zoekt hij wekelijks zijn bedrijven in Rotterdam en Veenendaal en 's mor gens voor dag en dauw zit hij al ach ter zijn bureau in zijn privé-kantoor van het pand aan de Ambachtsweg. Op prettige wijze gaat hij om met zijn personeel, dat hem zonder schroom raadpleegt, als er problemen in de persoonlijke sfeer zijn. Wan neer Van den Oord maar even kan helpen, doet hij dat. Daardoor juist is er zo'n hecht contact tussen de „grote baas" en zijn meer dan honderd medewerkers isters), die voor hem door het vuur gaan en hem nooit in de kou laten zitten als er in hoog tempo moet worden ge werkt om de uitgebreide klantenkring in het hele land tijdig te kunnen be voorraden. Cor A. van den Oord (49) begon in Oegstgeest met 'n koek wijk en is nu eigenaar van vijf banket fabrieken. (Van onze streekredactie» SASSENHEIM De 150 Kv hoogspanningslijn Leiden-Sas- senheim zal, wanneer er tijdens de hoorzitting op 10 mei in motel Sassenheim althans geen al te zwaarwegende bezwaren naar voren worden gebracht, nabij het Sikkens-complex zodanig worden 'omgelegd', dat Sikkens in de toekomst ruimte vrij krijgt voor nieuwe uitbreidingen. Het EZH (Electriciteitsbedrij f Zuid-Hol land) heeft het nieuwe tracé van de hoogspanningslijn in weste lijke richting (Voorhout) ver plaatst (op papier althans) en zal de praktische uitvoering er van waarschijnlijk in de loop van volgend jaar kunnen realiseren. De op zich weinig schokken de wijziging (het komt in feite neer op het verplaatsen van de masten dieper het weiland in; op het ogen blik staan de masten zodanig dat het huidige Sikkens terrein er door is ingesnoerd) is voor Sikkens van belang. Het bedrijf heeft in het verleden al om verplaatsing verzocht en zal ook de niet geringe kosten dienen te betalen. De werkzaamheden worden dui delijk uitgevoerd met het oog op in de toekomst te realiseren uitbreidin gen, hoewel men vap Sikkens-zijde bij monde van voorlichter Bar nard zegt, dat hiervan nog niets op papier staat. "De hoogspanningslijn houdt eventuele uitbreidingen op het ogenblik echter wel tegen. Er zijn nogal wat beperkende bepalin gen. We hebben er bij Sikkens al lang op geloerd om die masten eens een keer te verzetten. Ze lopen dwars over ons terrein heen. Dat is ge woon lastig. We mogen er eigenliik niet onder werken, we mogen er op sommige punten niet onder rijden, we mogen er niet onder stapelen en we zouden er ook niet onder mo gen bouwen". Beperkt Het stuk weiland achter het b e bouwde Sikkens-complex. waarover de huidige hoogspanningslijn loopi. en dat ook Sikkens-eigendom is. wordt inderdaad door de beperken de bepalingen in de mogelijkheden beperkt. Officieel luidt het dat on der de hoogspanningskabels niet mag worden gewerkt en dat er ook een afstand van zeventig meter in totaal in acht moet worden geno men. Beperkende bepalingen derhal ve. waaronder Sikkens al eerder uitwilde Voorlichter Barnard: "Die mogelijkheden voor verplaatsing waren er eigenlijk nooit, maar nu het EZH het station Sassenheim- Noord heeft gebouwd bij de Caro- lus Clusiuslaan (kruispunt Noord en dat in gaat schakelen, komen die draden een tijd zonder stroom te staan. Er is ons toen gevraagd: willen Jullie nog steeds die verplaatsing? En dat willen wij dus nog. wij wil len die masten wel kwijt van ons terrein. Het plan is dus dat ze nu verder naar achter gaan. Het is ge woon lastig voor ons als die dingen daar staan, voor allerlei zaken zon der dat we nu bepaalde plannen hebben. Het levert moeilijkheden op in de dagelijkse gang van zaken en als we nog eens een keer wat zou den willen gaan bouwen of iets uit willen gaan breiden kunnen we dat met die hoogspanningsdraden niet doen". De verplaatsing van de hoogspan ningslijn LeidenSassenheim in de zuidelijke hoek van de gemeente Sassenheim en het stukje Voorhout, zal slechts over een beperkt trace gaan. Achter De Vroome komt de lijn weer op het oude tracé uit. Het is een verschuiving, waarmee de gemeentelijke overheden nauwelijks iets van doen hebben. De masten staan en komen te staan op parti culier eigendom, waarbij vergoedin gen voor het onttrekken van grond gebied aan het gebruik volgens de belemmeringenwet geregeld wor den. Reëel Overigens: de mogelijkheid dat er bij Sikkens over nieuwbouw wordt gedacht, is reëel. De herbouw van de bij de brand van enige Jaren ge leden verwoeste gebouwen is geheel rond. Barnard: "Het zijn ook alle maal weer permanente gebouwen. Nieuwe magazijnen zijn er geko men, de cellulose-fabriek en ook de verwoeste fabiiekgedeelten zijn op de oude plaats herbouwd". En over de mogelijke nieuwbotiwplannén: "Deze komen in ieder geval niet dit Jaar af. We verwachten namelijk ook niet. dat de masten dit jaar nog verplaatst zullen worden. Dat wordt eerder half 1973". Het eerste officiële gedeelte van de verplaatsing speelt overigens op 10 mei, wanneer de commissie elec- triciteitswerken (adviescommissie van de minister van Economische Zaken inzake de planologische as pecten van electriciteitswerken) voor De vuisten van de hoogspan ningslijn tussen Leiden en Sas senheim lopen dioars over het complex van Sikkens. Dat geeft allerlei beperkingen, ook voor eventuele uitbreiding. Nu de mo gelijkheid er is om tot een ver plaatsing te komenwordt deze met tivee handen aangegrepen. (Foto Holvast) een hoorzitting in Motel Sassenheim bijeenkomt. Een hoorzitting, die uit twee gedeelten bestaat: het be komen van inlichtingen en gelegen heid tot het indienen van eventuele bezwaren tegen het tracé. HAZERSWOUDE Rijkswater staat wil de Rijndijk tussen Lei den en Bodegraven drastisch re construeren. De Rijndijk is, zo als bekend, het toneel van vele ongelukken. „Meestal gelukkig alleen met blikschade", sprak burgemeester J. ten Heuvelhof, „maar soms helaas ook met per soonlijke ongelukken". Als dit laatste het geval is, zijn er vaak doden te betreuren. De Rijndijk nodigt op een aantal plaatsen namelijk uit tot het rijden met een hoge snelheid en vrij onver wacht is de weg dan weer totaal onoverzichtelijk, of er zijn ge vaarlijke kruisingen. Over die ge vaarlijke kruisingen werd gister avond in het gemeentehuis van Hazerswoude uitvoerig gediscus sieerd. Rikjswaterstaat, bij monde vaa Ringersma, heeft een ontwerp ge maakt voor een verlegging van de Rijndijk en het plaatsen van stop lichten bij de drie uitvalswegen van Hazerswoude op de Rijndijk. Voor delen lijken duidelijk: door de stoplichten wordt de veiligheid ge diend, de doorstroming van verkeer wordt bevorderd en de maximum snelheid zal moeten worden terug gebracht van 70 km per uur tot 50 km per uur. Rijkswaterstaat heeft de plannen dus al helemaal klaar. Het wachten is nu alleen nog maar op de toestemming van de zeggen of de stoplichten er wel dan niet komen. Dit lijkt alleen een kwestie van tijd, maar zo simpel liggen de zaken niet. Stoplichten kosten erg veel geld, en dat is er niet meer bij de ministeries. Verlegging Ringersma"Als het plan door gaat zal de weg naar het zuiden moeten worden verlegd vanwege de door de stoplichten noodzakelijke voorsorteerstroken. De Brugstraat zal om de zelfde reden moeten wor den verbreed. De Rhynenburglaan moet dan eenrichtingverkeer wor den. Bij de beveiligde kruispunten komen uiteraard ook oversteek plaatsen voor - wielrijders en voet gangers. De bushalte op de Rijndijk moet verdwijnen. Deze wordt gepro jecteerd op de parallelweg. Con sequentie is dan, dat op de parallel weg maar aan een kant mag wor den geparkeerd". Tot zover het plan van rijkswaterstaat. In de raadszaal van het gemeen tehuis waren alle stoelen bezet door nieuwsgierige of verontruste Rijn dijkbewoners, die enthousiast deel namen aan de discussie. Aan de andere kant van de tafel werd de discussie geleid door burgemeester Ten Heuvelhof met naast zich en kele wethouders en aan de andere kant Ringersma met een collega van Rijkswaterstaat en Hooftman, di recteur van een busonderneming die Hazerswoude aandoet. Eerste vraag, na de Inleiding van Ringersma. was. of er een groene golf komt. Dit bleek wel de bedoe ling te zijn. Deze wordt dan afge steld op ongeveer 50 km per uur. Op de vraag, of de bushalte die nu zo'n 250 meter buiten de kern ligt, niet binnen de dorpskern kan ko men, kon nog niets definitiefs wor den gezegd. Het is waarschijnlijk wel zo, dat als het reconstructieplan wordt goedgekeurd, de bussen door de Pogieterlaan gaan rijden. Bomen Natuurminnende personen kwamen op voor de bomen langs de weg, die door de reconstructie met de onder gang worden bedreigd. Als de bo men niet langs de weg kunnen blij ven staan, deed men nog een oplos sing aan de hand. Volgens de vraag steller zijn de bomen dringend nood zakelijk bij de Fasson fabriek. Rin gersma deelde desgevraagd mee, dat de Rijndfjk een asfalt wegdek zal krijgen. Of de parallweg ook geas falteerd wordt, i6 nog niet duide lijk. Burgemeester Ten Heuvelhof vond het vreemd, dat dit plan via twee ministeries moet lopen, de minister van justitie geen kre diet verleent voor de stoplichten, kan rijkswaterstaat niets beginnen", meent hij. Laatste opmerking van een be woner van de Rijndijk: "Het zit er dik in, dat als men klaar is met de reconstructie, de weg weer te klein Is door het toenemende ver keer. De weg is dan weer net zo ge vaarlijk en de hele reconstructie i« dan zinloos". Een opmerking, die men, zij het niet van harte, aan de andere kant van de tafel alleen maar kon be amen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4