Vanuit het gehele Leidse ebied snel naar Den u LEIDEN VROEGER EN NU (19) BALLY NZH HAAKT IN OP „LEIDSE BAAN IS NU VAN DE 0 Chef vervoersdistrict Jongejan streeft ernaar Schoolvoetbal blijft deels onvoltooid rac m DONDERDAG 27 APRIL 1972 LEIDEN ADVERTENTIE Zondag gaat de nieuwe dienstrege ling in van de NZH. Daaruit blijkt duidelijk, zoals wij eerder hebben ge meld, dat het openbaar vervoer tus sen Leiden en Den Haag inhaakt op het besluit, dat de aanleg van de Leidse Baan (voorlopig) van de baan Buslijn 49 nu driemaal per dag - van Leiderdorp naar Den Haag ria de lange route van 46 gaat een geregelde dienst onderhouden. Elk half uur van Leiderdorp via Leiden, doorschoten en Wassenaar naar Den Haag en in de spitsuren elk kwartier. En via een snelle route, waardoor de reizigers van de Engelendaal in Lei derdorp na 38 minuten, van Leiden- Lammenschans na 27 en van Voor- schoten-centrum na 20 minuten in Den Haag (staatsspoor) staan. Dat iegt er niet om. De 49 raakt op Benoordenhout en Koningskade het Haagse kantorenge- bied, maar kan om der tijdswille niet verder penetreren. Volgens de NZH zijn in het woon-werkverkeer de Haagse kantoren toch op redelijke af stand van de halten. Ter vergelijking: buslijn 46 doet 41 minuten over de route Leiden (Lam menschans)-Den Haag SS. Overigens gaat de 46 in Voorschoten voortaan door de Vlietwijk, waardoor ook deze wijk een kwartierverbinding krijgt met Leiden en Den Haag. Ook Oegstgeest (en daarmee ook Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg) krijgt een snelle verbinding met Den Haag. De NS/NZH-sneldienst Amster dam-Den Haag gaat stoppen bij het Rijnzichtviaduct (de bus komt „naar beneden"). Dat betekent elk half uur een bus, die in 20 minuten in Den Haag is (en in een half uur in Am sterdam Naaststaand kaartje, dat onlangs verscheen in „Versnelling", het perso neelsblad van de openbare streek- en stadsvervoerondernemingen, brengt de bussituatie tussen Leiden en Den Haag in beeld. Daarin is ook opge nomen de verbinding van Wassenaar met Leiden, Voorschoten, Oegstgeest en Den Haag via lijn 43. In combina tie met 91 wordt een kwartierdienst onderhouden. In combinatie met lijn 90 (Den Haag-Katwijk-Noordwij k- Haarlem) bestaat tussen Den Haag en Katwijk eveneens een kwartierdienst. Het rijden van sneldiensten vraagt wel voorzieningen. Sommige bushalten worden als het ware „stations" en vragen om ruimte voor fietsenstalling en ze'lfs parkeerterrein. Heel duidelijk is dat aan de voet van de rijksweg in Oegstgeest, waar men bij het Rijn zichtviaduct zijn particuliere vervoer middel kwijt zal willen om de snelbus te pakken, die bijv. te ver wegblijft van de nieuwbouw van Oegstgeest. Hier een „slinger" maken zou te veel tijd vergen. Schoenen hert kenmerk ik(A/a.Citei't van Dalen Don,kerf tce,4 xt Lelden, O LEIDEN Chef vervoersdistrict C. Jongejan is blij met de hierboven beschreven in de NZH-dienstregeling, maar het is niet alles. De tijd was te kort om de tudie af te ronden, die ter hand werd genomen toen de provincie besloot van de Leidse laan af te zien. Die studie beoogt om het gehele Leidse gebied een snelle busverbin- ling met Den Haag te geven. Er wordt naar gestreefd in het najaar frequente sneldien- ten te maken tussen Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Oegstgeest enerzijds en Den laag anderzijds. Jongejan is ervan overtuigd, dat t werk-woonverkeer en het winkel- pnverkeer tussen het Leidse gebied i Den Haag met busdiensten moet jrden aangepakt. In een tweede llverbinding ziet hij niet zoveel, iarbij hij denkt aan 4e loopafstand de reiziger van huis naar de hal- Met bussen kan dat beter en zo >gelijk zonder overstappen, wat een impel is voor reizigers. Hij ziet in oor ans Melkert toekomst ook betere bussen, o.a. or invoering van wagens op lucht ig! ikvering. >e nieuwe dienstregeling biedt het Leidse gebied verder weinig jlftuws. Voorzichtig is het eerste ge- g ingelast van een snellere door stroming in de Leidse binnenstad. Bus 41 naar Katwijk had enige ruimte en die is vergroot door de maatregelen in de binnenstad. Daar door is het mogelijk geworden vier minuten van de rijtijd af te knab belen. Dertig pet Jongejan ziet dat ook met de an dere bussen gebeuren, die door het centrum van Leiden gaan (en dat doen ze bijna allemaal). Het maken van busbanen in Korevaarstraat en Steenstraat en op Boommarkt geeft een rijtijdverkorting in de binnen stad van liefst 30 pet. De NZH heeft aan de snellere door stroming de bushalte op de Boom- markt moeten opofferen. Dat bete- kent minder service voor de passa- 1 giers. maar het is te gevaarlijk om op de busbaan aan de linkerkant van de Boommarkt te stoppen. Er kan over worden gedacht als in het mid- ADVERTENTIE Tentoonstelling PENGUIN BOOKS van 28 april t.m. 6 mei 1972 N.V. Boekhandel v.h. C. Kooyker nieuwe Rijn 1516 - Leiden 5oC t(3»< Uee den een trottoir wordt aangelegd, maar de heer Jongejan vindt zelfs deze vluchtheuvel-oplossing nog ge vaarlijk. De afsluiting van de Breestraat zal de doorstroming van het open baar vervoer opnieuw bevorderen. Inhakend op een in onze rubriek „Binnenstad onder de loep" gelan ceerd idee om niet de gehele Bree straat af te sluiten, maar het eerste deel open te laten en het verkeer om te leiden via Korebeurssteeg- Boter markt, zegt de chef vervoersdistrict, dat de bussen deze hoek niet „ha len". Het openbaar vervoer moei gewoon de Breestraat blijven uitrij den. Niet anders Dit gebeurt ook in de Steenstraat, waartegen van de zijde van de mid denstand oppositie is. Jongejan be grijpt dat niet. „Vroeger mocht je in de Steenstraat niet stoppen en er is dus eigenlijk niets veranderd. Het autoverkeer gaat alleen even om". De NZH-chef begrijpt ook niet, dat er verzet is tegen het maken van busbanen. „Als ik daarom vraag, doe ik dat niet voor mijn eigen brood je, maar spreekt ik namens een grote groep, die dagelijks van het open baar vervoer gebruikt maakt". De grootte van die groep illus treert hij met cijfers. Vorig jaar werd geteld, dat de NZH jaarlijks 1.3 mil- jone reizigers naar het centrum van Leiden brengt. Hij rekent meteen verder: schat d'ie eens op gemiddeld tussen de twee en vijf tientjes, dat zijn miljoenen aan omzet voor de middenstand. LEIDEN Het schoolvoetbaltoer- nooi 1972 zal voor het overgrote ge deelte een "onvoltooide" blijven. In de drie categorieën van het voortge zet onderwijs (adspiranten, Junioren en senioren) zal er definitief geen streekfinale worden gehouden, ter wijl deze groepen in de toernooien van Leiden en Lisse (Bollenstreek), ook geen winnaars zullen kennen. Slechts bij de lagere scholen zal het toernooi worden afgewerkt. De win naars van Alphen (Rijnstreek), Kat- wijk/Noordwijk (Duinstreek), Lisse, (Bollenstreek) en Leiden zullen op vrijdag 12 mei in Lisse voor het eind- toernooi aantreden. J. W. van Zoest, organisator in Lis se, hierover: "De finale van de lage re scholen op vrijdag 12 mei staat voor 90% vast. Het hangt daarbij allemaal nog een beetje op Leiden Men heeft daar in tegenstelling tot de andere drie plaatsen het toernooi van de lagere scholen nog niet kun nen afwerken. Het is de bedoeling, dat dit in de komende weken in de avonduren zal gebeuren. Leiden is op timistisch over het gereedkomen voor 12 mei". De slechte weersomstandigheden tijdens de tweede week van april, toen het toernooi "normaal" in de paasvakantie afgewerkt had moeten worden, blijken nu, ruim anderhal ve maand later, teveel te zijn geweest voor het toernooi. Konden Alphen en Katwijk/Noordwijk het toernooi op de vastgestelde dagen afwerken, in Leiden en Lisse liep het helemaal vast. Van Zoest: "Zowel in Leiden als in de Bollenstreek is nog getracht de wedstrijden van 't voortgezet onder wijs deze maand in te halen, maar dit bleek in verband met de exa mens en roosters niet mogelijk. In Lisse bijvoorbeeld, waar we van daag en morgen een toernooi hadden willen afwerken, bleek slechts 40%, van de elftallen te kunnen opkomen. Als organisatie vinden wij, dat dit niet kan. De medewerking bij de scholen was er in principe wel maar de roosters, vaak toch al aangepast in deze examenweken. maakten het gewoon onmogelijk. Vandaar van daag en morgen geen voetbal op het sportpark in Lisse". ADVERTENTIE Nog enkele cijfers. Wat het ver voer in en van en naar Leiden be treft komt de NZH per jaar aan 3M- miljoen reizigers. In het gehele Leid se gebied maken tussen de 8 en 9 mil Joen mensen gebruik van het open baar vervoer dat de bus biedt. Meer ruimte Met die cijfers voor ogen kan Jon gejan zich kwaad maken, dat er zo veel wordt gedacht aan de parkeer ruimte voor de auto en zo weinig aan ruimte voor de bushalte. Het uitgaan de busverkeer op de Rijnsburgerweg geeft daarvan een duidelijk voorbeeld Op een korte afstand moeten zoveel bussen „halteren", dat het èn voor C. JONGEJAN (Foto Holvast) de reizigers èn voor de chauffeurs een onduidelijke zaak is. Er komen 24 bussen per uur en in de spitsen zelfs 42. Dat de bussen van Westnederland in het Leidse stadsvervoer worden opgenomen vindt NZH-chef niet van grote betekenis, maar wel fijn. Er komen per uur vier bussen bij tussen de Leiderdorpse brug en het station. Het grote voordeel is, dat de reizi ger nu elke bus kan nemen, die komt. Op de bussen van Westneder land zijn NZH-kaartjes geldig en verkrijgbaar. Week-end koopjes van Uw drankenadviseur Scotch Whisky nu f 13,95 Cognac „Sicard" nu f 14,50 Martini Vermouth nu f 4,95 Muscadet de sèvre et maine nu f 5,50 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvry. Uw juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Leiden Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudorp mej. M. W. van Beinum, vicaris te Amsterdam, te Aalst J. G. van Loon, kandidaat te Groenekan, té 's-Heerenhoek- Nieuwdorp, drs. C. Haas, kandidaat te Leiden. Aangenomen naar Oostvoorne W. C. Verstoep, predikant buitenge wone werkzaamheden Nederlands Bijbelgenootschap te Haarlem. Bedankt voor IJsselmuiden H. Jongerden te Veenendaal, voor Scherpenisse R. W. Steur te Garde ren. Geref. Gemeenten Vrije Evang. Gemeenten Benoemd tot godsdienstleraar aan de christelijke pedagogische acade mie te Utrecht per 1 augustus H. Hommes, kandidaat te Amsterdam. ADVERTENTIE Cuto nijdtn. Lrtoc CLujua-CEO rujJ:. tkX i/* OuJómOuiiiocJl/ Koop ten. Êk|- QjjXO /y LLEju. Pvd [r: lt m ierb fIDEN Van de deftige Bree- in 't hartje van de stad niet haar vele patriciërshuizen, iphekken, gaslantaarns en mnetjes is anno 1972 niet veel er overgebleven. Verdwenen ook de talrijke horecabedrij- die daar rond de laatste wisseling waren gevestigd, f.van ivij ons herinneren ho- levedag, Neuf, Suisse, De Turk, )ral, De Harmonie en uit later Het Gulden Vlies en v. d. jden. Er voor in de plaats kwa- onéi moderne winkelpanden en ele Chinees-Indische restau- ts. Tot de histo'iie behoort oon nei paardetrammetje, dat in 1879 zijn eerste rit door deze straat maakte en later werd vervangen door de elektrische stadstram, die ook al weer uit het Leidse straatbeeld is verdwenen. Bussen kwamen er voor in de plaats. Het postkantoor zal men er te vergeefs zoeken, zo ook het stad huis en de Sociëteit Minerva „ou de stijl". Beide laatste gebouwen iverde ndoor brand verwoest en in nieuwe stijl, het stadhuis met behoud van de oude gevel, weer herbouwd. De romantiek van het oude stadsbeeld, heeft plaats Mvcie/i maken vour moderne za kelijkheid en een intens auto verkeer- (foto Holvast rechts), dat in de naaste toekomst vermoede lijk sterk zal worden afgeremd. Over die thans verdwenen ro mantiek en oud-Hollandse dege lijkheid, liet in 1734 een lofrede naar zich als volgt uit: „De Bree straat is één van de fraaiste stra ten, die in gants Holland te vin den zijn en menige grootere ste den kommen van zoo eene schoo- ne straat niet roemen, niet alleen van wegens de deftige breedte en lengte, maar ook wegens de net heid en zinlijkheid van den grond, de welgereguleerde en gelijke zo groote als kleine straatsteenen, die er leggen, de brede wandelin gen aan weerszijden op de kleine steenen en niet minder de def tige en regelmatige huizen, hoe wel de eene nog prachtige dan de andere. Ik was verwondert dat eene straat daar zooveel gerit en gerij is en zelfs van heel zware rijtuigen zoo gelijk van steeenen, zo net en zoo zinlijk kan gehou den worden, maar mijn vrind gaf mij ten antwoort, dat dit voort- quam van de goede ordedie te Leiden is en de zorge, die er ge dragen werrd oni alles wat stads werken aanbelangt, geduriglijk in goeden staat te houden". In het midden van de Bree straat, die eertijds door een Oos- ter- en Noorderpoort werd afge- wêêêêêêêêêêêêêMwË sloten, lag ter hoogte van de Maarsmansteeg een blauwe steen, waarop lijfstraffen werden uitge sproken. tepronkstellingen plaats vonden en de burgers werden ge- poorterd. In later tijd geschiedde dez rechtspleging tn Gravenstein De in 1879 in verband met de aanleg van de paardetram ver wijderde blauwe steen met rand schrift werd in oktober 1910 op iniatief van de Vereniging „Oud Leiden" vervangen door een nieu we, echter zonder randschrift. De steen ligt er nog. De romantiek is verdwenen. Iets daarvan is voor het nageslacht bewaard ge bleven: het onlangs zo fraai ge restaureerde Gcmeenlandshuis, zetel van het Hoogheemraad schap Rijnland. SAM PLAT TEEL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3