Slechte reputatie van de bloedhond is onjuist SERVICE PAGINA Kijk ook bij de bank eens rustig in de etalage CO0TPO DRAAIPLATO J. G. VAN STEUN WDERDAG 27 APRIL 1972 EXTRA PAGINA 23 De naam van de Bloedhond heeft hem het image be zorgd van een woest verscheurend monster met blikke rende tanden. Maar hij is een van de fijnste honderassen die er zijn. Wie zijn dieptreurige kop eens bekijkt en nader kennis met hem maakt beseft, dat zijn slechte reputatie een fabeltje is. De Bloedhond is een erg gevoelige hond, zelfs een beetje verlegen. Als hij zijn hoofd laat zakken bestaat zijn hele gezicht uit droevige rimpels. Dan ziet hij er uit of hij alle zorgen van de wereld op zijn schouders torst. In het beroemde verhaal "De hond van de Baskervilles" komt de grote detective Sherlock Hol mes tegenover een moordlustige spookhond te staan. Men heeft vaak beweerd dat deze moor denaar een Bloedhond geweest zou zijn. Maar een Bloedhond valt nooit of te nimmer een mens aan! Alweer een sprook je, dat bijgedragen heeft tot zijn slechte reputatie. En dat verdient hij beslist niet! Door Paul Marijnis en Aad Hakkert Hij stamt af van een beroemd oud geslacht. Reeds omstreeks 650 na Chr. fokten de monni ken van het Klooster St. Hu- bertus Bloedhonden voor de jacht. Nog steeds wordt hij in Frankrijk de "St. Hubertus- hond" genoemd. Want volgens de overlevering is de Heilige Hubertus de schutspatroon van de jagers. Bloedhonden volgen immers dankzij hun buiten gewoon scherpe neus het wild spoor over een afstand van tientallen kilometers. Toen Willem de Veroveraar in 1066 Engeland onderwierp brachten hij en zijn edelen Bloedhonden mee. Spoedig be sefte men dat de Bloedhond nog meer kan dan alleen het wild spoor volgen. In The Border, het ruige gebied tussen tussen Engeland en Schotland had men vroeger veel last van stro pers en veedieven. (Denkt maar aan de TV serie The Bor derers). Tegen het scl\erpe reukvermogen van een Bloed hond maakten de onverlaten weinig kans. Want een Bloed hond is in staat een spoor dat dagen oud is met grote trefze kerheid te volgen. Ze bleken in die streek zo succesvol, dat de regering een speciale belasting ging heffen, bestemd voor het onderhoud van Bloedhonden. Toen Engeland in 1513 in oorlog raakte met Schotland wisten de Engelse Bloedhonden hun meesters feilloos op het spoor te brengen van de Schot se leiders die zich slechts aan hun hardnekkige achtervolgers wisten te onttrekken door tijdig zee te kiezen. Deze magnifieke speurhonden zijn nog steeds prima voor hun taak berekend. In een aantal staten van de USA werkt de po litie nog steeds met Bloedhon den. In Californië brachten drie Bloedhonden de mannen van de F.B.I. zonder mankeren naar het stoffelijk overschot van een man die al 337 uur ge mist werd. Dat wil zeggen, dat het spoor al veertien dagen oud was!! Heeft de Bloedhond eenmaal zijn neus op het spoor, dan kan niets ter wereld hem meer stoppen. Het is vaak voorgeko men. dat zij een spoor over een afstand van meer dan 80 ki lometer wisten te volgen. De misdadiger, die Bloedhonden achter zich aan krijgt is red deloos verloren. Hij wordt on herroepelijk opgespoord. Toch wordt de Bloedhond niet zo vaak als speurhond gebruikt als men zou mogen verwach ten. De reden hiervan is dat een bloedhond nooit en te nimmer geleerd kan worden mensen aan te vallen en vast te grijpen. Daarom gebruikt men meestal de Duitse Her der, hoewel die een véél min der scherpe neus heeft. Of de Bloedhond wordt vergezeld van een aantal afgerichte Dober- mann-Pinchers. Het is niet duidelijk hoe de ze hond aan zijn akelige naam komt. Het kan zijn dat hij zo genoemd is omdat hij vaak gebruikt werd om aangescho ten wild op te sporen, waarbij hij het spoor van bloeddruppels volgde. Maar het is waar schijnlijker dat de naam Bloedhond een afkorting is van Volbloedhond. Precies zoals bij paarden over volbloeds gespro ken wordt als het een buiten gewoon edel dier betreft. De Bloedhond is nooit en te nimmer agressief en de Bloed hond die een gevecht begint moet nog geboren worden. Ge lukkig maar! Hij is ongelofe lijk sterk en in het bezit van enorme kaken, die hij ech ter alleen maar gebruikt om te eten. Zo kennen wij een Bloed hond. die zich door andere hon den laat uitdagen zonder iets terug te doen. Dat wil niet zeggen, dat hij laf is. Hij is gewoon te edel en te vriendelijk om zich te ver lagen tot een ordinaire ruzie Geen wonder dat veel mensen graag een Bloedhond willen hebben. In de meeste gevallen raden wij dit sterk af. Want de Bloedhond vereist meer verzor ging dan twee kleine kinde ren. Ten eerste moet hij min stens vier uur per dag volko men vrij kunnen rennen. Niet aan de riem, hij heeft ruimte nodig! Hij moet zich zich ui' kunnen leven. Zo niet. dan wordt hij hopeloos ongelukkig Verder is de Bloedhond alleen met de grootste moeite gehoor zaam te krijgen. U bereikt al leen iets met engelengeduld en voortdurende aandacht. En U moet beslist het nodige van honden afweten. Want hij is erg eigenzinnig en gaat rustig zijn eigen gangetje! De Bloed hond is geen hond die op het bevel "kom hier" opspringt als een goed gedrilde recruut. Hi.i Brutus, een bloedhond met de voor dit ras zo ty perende gezichtuitdrukking Eig.: Mej. Paardekoper, Leiden. komt wel, maar op zijn dooie akkertje.En dan moet hij er nog zin in hebben ook. Je kunt een Bloedhond niet bevelen alleen maar vriendelijk vragen Als hij gehoorzaamt, doet hi; dat omdat hij zoveel van zijn baas houdt. Ze hebben veel aan dacht nodig, anders verkomme ren ze. Bovendien kwijlt de Bloedhond erg, door zijn grote hangwangen. Geen enkele huisvrouw is blij als het speeksel tot aan het plafond zit wanneer hij even met zijn kop schudt. Daarbij komt nog dat hij driemaal per dag gevoed moei worden, omdat een te grote portie-ineens maagtorsie kan veroorzaken. En dat betekent vaak een wisse dood. Alleen mensen die over veel vrije tijd beschikken en de hond de ruimte kunnen geven die hij nodig heeft kunnen er over denken aan een Bloedhond te beginnen. En dan blijft het nog zeer de vraag. Mocht U na dit alles toch nog overwegen een Bloedhond aan te schaffen, dan is het ver standigste wat U kunt doen: contact opnemen met de Ne derlandse Brakkenclub. Daar kunt U meer inlichtingen krij gen over dit edele ras. Secr. Nederlandse Brak kenclub, Mevr. J. Labruyère-Derks, Geversstraat 54, OEGSTGEES TEL. 01710—50236. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 29, 30 apr. 1.15 uur Amsterdams Toneel met Dag Boefje" naar de roman van J. Brusse door Eli Asser; 28 apr. 20 uur, 30 apr. 13.30, 1,3 mei 120 uur Ned. Operastichting met 'eI^ "Adriadne auf Naxos". Carré: t/m 30 apr. dag 20.15 uur Cabaretprogramma van Wim Son- neveld met Corrie van Gorp en Willem Nijholt. De Kleine Komedie: t/m 30 apr. 20-15 uur Sex la meuniere blijspel van Neil Simon met Pau Cammermans, Ina van Faassen. Marielle Fiolet en Sylvia de Leur Nieuwe de la Mar-theater: t/m 30 apr. 20.15 uur "Namens Jac ques Brei", cabaret/musical met Liselore Gerritsen, Henk van Ul- Amanda Bruce en Geor ge Ball. De Brakke Grond: t/m 29 apr. ).30 uur Nieuwe Komedie "Zeven manieren om een rivier over te vteken" van Lodewijk de Boer. ADVERTENTIE RESTORAMA j Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P d'HERSIGNY 8 grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners J bruiloften en partijen etc. ►II TELEFOON 01751—2500 J Shaffy Theater: 29 apr. 20.30 uur Zuilenzaal: Studio met De lot gevallen van de familie Jansen; 29 apr. 20.30 uur Popstudio Hindrik met "Aai, moedertje aai", 29 apr. 24 uur Try-out van Neerlands hoop in bange dagen". De Koopermolen: dag beh. ma. v.a. 19 uur Cabaret rondom Henk Elsink. Casimirhal (Amstelveen)28 apr 20.15 uur Russisch staats, dans- en muziekenseble uit de Oekraïne. Congresgebouw (Amstelveen) 28 apr 20.15 u. Amsterdams Philhar- monisch Ork. o.l.v. Anton Kersjes m.m.v. Wim Knip, hobo, Emiel Kleymeer, klarinet, John Huber fa got, Joop Meijer, 28 apr. 20.15 uur Vereniging Muzieklyceum met het Kamerorkest Royal College of Mu sic in London, 29 apr. 20.15 uur Ludovic de San, bariton, Joseph Alfidi, piano. RAI-gebouw: t/m 30 apr. dag van 10—17 en 19—22.30, zo. 10—17 Huishoudbeurs Idee, t.e.m. 1 okt. binnententoonstelling van de Floriade, 28 t/m 7 mei Bloemkwe- kerijprodukten (geopend dagelijks van 9.30—22.30 uur). DEN HAAG Kon. Schouwburg: 28 apr., 1, 5 mei Haagse Comedie, met 'n Blok aan het been" van Georges Feydeau, met Anne-Wil Blankers Eli Blom, Carl van der Plas, Gui- do de Moor en Jules Croiset; 29 apr., 6 mei 20.15 uur Haagse Co medie met 't Is voorbij van Ed ward Albee met o.a. Elisabeth An dersen, Myra Ward, Paul Steen bergen en Gijsbert Tersteeg: 30 april 14 uur Bulandra theater met "Leonce en Lena van Georg Blich- Wie geld „op de bank" zet, om er rente voor te krijgen, doet er goed aan te bedenken dat een bank óók een soort winkel is. Met andere woorden dat je, alvorens te kiezen, eerst eens goed hier en daar in de etalages moet kijken, om te zien wat er wordt geboden. Verbazend veel mensen denken dat alle banken dezelfde rente geven. Dat gaat wel op voor de zogenaamde salarisrekeningen, maar niet voor de boekjes en de andere rekeningen. Hjet loont de moeite daar eerst eens bij een aantal banken inlichtingen over te vragen. Er kunnen onderlin ge verschillen zijn van een heel procent rente. En aangezien die rente toch al niet zo hoog is gezien tegen de geldontwaarding kan het geen kwaad om van het beste bod te profiteren. Ik heb hier de rente van elf grote en kleine banken als voorbeeld in een overzicht gezet. De gegevens dateren van twee weken geleden om Door L. J. Bakker precies te zijn van 12 april. Ik zeg dat er met zoveel woorden bij om dat de renten door de banken in de laatste tijd nogal eens veran derd/verlaagd worden. Bij de meeste banken in het overzicht was dat pas gebeurd; bij de Nutsspaar- bank de Raiffeisenbank en de RPS nog niet. Verschillend Behalve de rentepercentages is er nog wel het een en ander verschil lend bij de banken. Bi j de een moet je meer inleggen dan bij de ander; bij bank-zus is het ook weer eventjes makkelijker om je geld in geval van noodzaak tussentijds te rug te krijgen dan bij de ander. De hoogste rente is te krijgen als men zijn geld enkele jaren laat staan. Men moet er wel rekening mee houden dat dit bijna altijd bete kent: onwrikbaar vastzetten. Nog één opmerking bij het over zicht. Over de Grenswisselkantoren. Weinigen weten dat die ook spaar bank zijn. Zij gungeren als „geld- winkels" voor het bankierskantoor Pierson. Heldring Pierson. Er zijn in totaal 55 van die wisselkan toren in de grensplaatsen maar ook bij de stations in een aantal steden. En het opmerkelijke is dat die ook op zaterdagen en zondagen open zijn voor spaarbank-zaken. Tarieven Beschouw de banken als gewone winkels. Kijk bij ze in de etalage ls mijn advies. Daar zit één maar" aan. De banken moeten wel hun etalage in orde houden. ZIJ moeten hun rentefolders gereed hebben lig gen en hun tarieven duidelijk in hun hal aanprikken. Dat lijkt het minste wat Je mag vragen van een branche die zo aan de weg timmert als zij de laatste Jaren doen. Inderdaad zo lijkt het. Want als Ja de banken langs gaat om hun fol ders te verzamelen ontdek Je dat ze vermoedelijk wel knappe recla mebureaus aan het werk hebben om aandacht te vragen voor hun ,geld- winkels", doch dat ze zich zelf nog steeds in de ouderwetse onduldelijk- oenerij hullen. Juist geen rentefolders in een week waarin ze hun tarieven veranderen. Geen voolopig stenciltje, geen rente affiche aan de muur Paniek en ont steltenis als Je naar het hele rij tje geldende tarieven vraagt. Meer die terughoudende benadering van: welke soort rekening had meneer hier geopend gehad willen hebben. Van het rijtje dat ik af ging, had den ABN, Amro en Staal en Co vlotweg nieuwe folders. De Nut- spaarbank en de RPS hadden van zelfsprekend nog de oude liggen. Bij de Boerenleenbank schreef men de tarieven met de hand op een pa piertje, zonder de stortings- en op- zetgingsvoorwaarden. Bij de Grens wisselkantoren moest men in kan toorklappers gaan zoeken voordat men mondeling iets kon meedelen. In kantoor De Nederlandse Credietbank had wel een affiche met de tarieven aangeprikt, doch moest de nieuwe folders nog ergens boven in een kantoor gaan zoeken. Bij de Neder landse Middenstandsbank moest ik apart op kantoor worden ontvangen om de tarieven mondeling meege deeld te krijgen. Mees en Hope had de tarieven opgehangen, maar moest eerst met de hand losse ta rieven-blaadjes veranderen. Bij de Raiffeisenbank veranderde men een oude folder, waarop nog een inmid dels opgeven soort rekening stond. En dat alles terwijl in sommige van die banken ten gerieve van beleg gende klanten de hele dag beurste- lexen in de hal staan te ratelen met het allerlaatste nieuws over het rendement. Wat is eigenlijk het verschil tussen een klant die dui zend gulden belegt in een aandeel, of op een spaarbankboekje, dat de presentatie zo verschillend moet zijn. 1 H Alg. Bank Nederland Amro Bank Boerenleenbank Grenswisselkantoren Ned. Credietbank Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank Mees Hope Raiffeisenbank Rijkspostspaarbank Staal Co. 4% 4% 4% 5VA 6 6 Va 6*4 6'4 6 6 VI 6V4 6V4 6'4 7 _u alleen zeer hoge bedragen 6 6V4 6*4 6 6YA 6% 6V4 5V4 6V4 ner. 30 apr 2015 uur "Carnava leske door het Bulandra theater (beide voorstellingen simultaan- vertalingen)2 mei 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met "Vroeger" ("Old times") van Ha rold Pinter met Lies Franken, An- net Nieuwenhuyzen en Hans Bos winkel, 3 mei 20.15 uur Amster dams Toneel met "Dag Boefje" van M. J. Brusse met Canci Ge- raedts, Kees Brusse, Elly van Ste kelenburg, Lex Goudsmit. Nel! Koppen e.a. 7 mei 20.15 uur Vijf tigste voorstelling van de Haagsp Comedie met "Maak mevrouw niet wakker". HOT-theater: 2, 3, 6 mei 20.30 uur Haagse Comedie met de pre miere van "Het spel der vergissin gen" van William Shakespeare met Wiebe Brandsma, Ellis v.d Brink, Kees Coolen, Hans Cule- man. Feancine Dreessen, Marlous Fluitsma. Manfred de Graaf. Ge rard de Groot, Peter Hoesema. Guus Hoes. Michel Kerbosch. Au ne Oostveen, Maria Stiegelis, Nan- ni Vermeer en Jaap Wieringa. Circus-theater: 28 apr 20 uur Kansas City Jazz m.m.v Coun Basie en zijn orkest, The Kansas City Blues Shouters (met Joe Wil liams, Big Joe Turner en Ed die "Cleanhead" Vinson) en The Kan sas City Seven. Laakkerk: 28 apr. 20.15 uur Ju bileumconcert m.m.v. Laakkerk- koor. Noorderkerkkoor (Amster dam). Chr. Gem. Zang ver. "Hart en stem" (Ouddorp) o.l.v. Jan H. Kleefman, soliste Ans Zwaan. Theater In de Steeg: 28 apr. 21 uur Cabaret Peter de Jong met gitarist Donald ten Hooven met het programma "Da's geen kunst"; 29 apr. 21 uur Cabaret Salvo met "Dat kan Je niet ma ken" m.m.v. Inge Tielman, Lian- ne Astra, Richard Loskamp, An- dré v.d. Berg en Rob Roeleveld. piano, 30 apr. 20.30 uur Blues avond met Leo Unger en Philip en Sonny, 1 mei 11,.30, 13.30, 14.30 uur Kindervoorstellingen van het marionettenspel "De kleine aard man", door Lucas Goudzwaard. Theater Pepijn: 28, 29 apr. 20.30 jur Kabaret Tekstpierement met "Uit Kabaret voor u" met Syl via Alberts, Lia Karon, Frank Sanders en Nico van der Linden jr (piano), 30 apr. 15 uur Jazz concert (slotdagfestival) m.m.v. Don Dyas (tenor) Tete Montolioe (gitaar), de Kompanjie, Kwintet Frans Eisen, Trio Rein de Graaf en het Kwartet Rob Agerbeek Congresgebouw: 29 apr. 20.15 uur Optreden van de Edwin Haw- kin Singers; 6 mei 13.30, 14.45, 16 uur Kinderconcert "Piccolo en het RO" met het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk, Kindertheater Passet en het koor van de Vrije School (Voor kinderen t/m 10 jaar). Houtrusthallen1 mei 20.15 uur Het Residentie Orkest o.l.v. Wil lem van Otterloo, solist Willem Noske (viool) De Bijenkorf: 2 mei 15, 15.30, 16 uur Het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk. Diligentia: 2 mei 20.15 uur Het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo solist Jolle de Wit (fluit) 5. 6 mei 20.15 uur Cabaret: Ted de Braak en Mieke Bos in Tete a Ted. ROTTERDAM Luxor-theater: 28, 29, 30, 2, 3, mei 20 uur De musical "Promotie, promotie" (Promises, promises) in de vertaling van Alexander Pola en met muziek van Burt Bacha- rach, regie Guus Oster met in de hoofdrollen Gerard Cox, Trudy Labij, Joan Remmelts. Tom van Beek en Tonny Huurdeman Hofpleintheater: 28, 29, 30 apr 20.15 uur De Jasperina Show met Jasperina de Jong,. John Kuipers en Henk Flier, begeleiding orkest onder leiding van Henk Walrus. Rott. Schouwburg: 29 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel brengt de premiere van Harold Pinters stuk "Vroeger" met Lies Franken, Annet Nieuwenhuyzen en Hans Boswinkel; 1 mei 20.15 uur Amsterdams Toneel met "Dag Boefje van M. J. Brusse met Can ci Creadts, Kees Brusse, Elly van Stekelenburg, Lex Goudsmit en Nell Koppen; 3 mei 20.15 uur Haagse Comedie met 't Is voor bij" met Ida Wasserman, Elisa beth Andersen, Myra Ward ..Riek Schagen, Gijsbert Tersteeg, Paul Steenbergen en Leo de Hartogh. De Doelen: 29 apr. 15 uur Fes tival van harmonie en fanfare- verenigingen met "Door Eendracht Sterk" uit Hoogliet, de Kon. Rot>- terd. Postharmonie en het Rot terdamse Korps van het Leger des Heils, 19.30 uur idem met Brass Pernix, de Harmoniekapel Excel sior en de SVH-harmonie, 29 apr. 20.15 uur Promenadeconcert door het Rotterdams Philharm. Orkest o.l.v. Hubert Soudant met het du® Richard en John Contiguglia, 30 apr. 20.15 uur Concert door de trompetist Maurice André en de organist Hedwlg Bilgram, 1 mei 20.15 uur Concert door Ge reformeerd Gemengd Koor oJ.v, Dirk Jansz m.m.v. organist Arie Keijzer en de trompettisten Har ry Sevenstern sr. en Jr. 2 mei 20.15 uur Knaakconcert door het Ne derlands Blazers Ensemble, 3 mei 20.15 uur Optreden van de Edwin Hawkin Singers. Hofplcintheater: 3 mei 20.15 uur Het Cabaret Tingel Tangel met Marijke en Sieto Hoving en Rob de Nijs in het programma "Waar toe, waarheen?". ADVERTENTIE platenspeler van deze tijd! Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken VREEWIJKSTRAAT 27 - TELEFOON 30720 - LEIDEN timmer- en metselwerk - verbouw - restauratie - onderhoud - reparatie

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23