Ondernemende Noord wijkers begonnen in 1872 met bank Rudolf Stefen is de grootste pornoconsument Het heeft het effect van een verslaving Voor kleine luyden en den dienstbaren In de Bondsrepubliek heeft de officiële pornografie bestrijder Rudolf Stefen de laatste tijd de aandacht getrokken met zijn waarschuwingen voor het steeds gemener en sadistischer worden van pornografie, waarin het ver heerlijken van nazi-misdaden in de concentratiekampen een laat ste „schlager" is. Voorts komt hij herhaaldelijk in het nieuws door de strijd met de sex-bladen van Sankt Pauli en de laatste tijd is er op aangedrongen zijn dienst ook toezicht te laten hou den op de misdadigheid die via de televisie in de huiskamers komt. Naar aanleiding van dit alles heeft onze correspondent in Bonn, W. P. Timmers dit inter view gemaakt. C. Konijnenburg, die veel voor de bank heeft gedaan. Op de bovenste foto is de Voorstraat te zien van omstreeks 1890, waar het eerste kantoor van de bondsspaarbank is gevestigd. Daaronder een foto van de nieuwe loot aan de stam van de spaarbankde vestiging in Voor hout. NOORDWIJKDe Noordwijkse Bondsspaarbank bestaat honderd jaar. Als officiële datum waarop de spaarbank werd opgericht wordt 19 april 1872 aangehouden. In de notulen van de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad van die da tum zijn een paar eenvoudige zinnen te lezen, die de geboorte van de spaarbank aankondigen. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan heeft de Bondsspaarbank een boekje uitge geven, waarin de geschiedenis van de bank wordt beschreven. Honderd jaar geleden was de oprichting van een bank niet zo maar iets. Het was een grote gebeurtenis, want zo'n instelling was van groot sociaal belang. Het is daarom niet verwonderlijk, dat het gemeentebestuur in die dagen een grote rol heeft ge speeld in de ontwikkeling. In deze tijd zou men kunnen twijfelen of de plaatselijke over heid zich wel met een bankinstel ling kan bezig houdenmaar in vroeger tijd was daar alle aan leiding toe en zeker als de bank het belang van de eigen bevol king zo sterk nastreeft, aldus burgemeester Bonnike. Ook te genwoordig is die sociale functie nog aanwezig. Menige Noordwij- ker wordt door de bank aan eigen bezit geholpen, hetzij een huis of een bedrijf. Sinds de oprichting heeft de Bondsspaarbank een glorieuze groei doorgemaakt. Van een klein gebouwtje in het Alge meen Schoollokaal tot vier kan toren en een mobiele eenheid. Het is dJuideliJk, dat er tussen een groot aantal Noordwij kers en de bank een heohte band is ontstaan. De laatste Jaren breidt het werkge bied zich nog steeds uit. Ondanks het feit, dat de oprich tingsdatum staat geschreven als 19 april 1872 werd de eerste vergade ring van het bestuur al op 16 april gehouden. Vermoedelijk hebben deze, van te voren reeds benaderde, heren de goedkeuring van de ge meenteraad niet afgewacht, maar hebben moedig en voortvarend de zaak aangepakt. Deze dapperen van het eerste uur vinden we terug op en soort certificaat van goedkeu ring. uitgereikt door het gemeente bestuur van Noordwijk onder leiding van de toenmalige burgemeester C. L. C. W. Pioké: „De Burgemeester der Gemeente Noordwijk maakt be kend dat de Raad dezer Gemeente, ten gevolge van het door hem ge dane voorstel, in zijne vergadering van 19 April JJ. besloten heeft voor deze en omliggende Gemeenten eene Spaarbanke op te rigten, en dat tot Commissarissen dier bank benoemd zijn de Heeren: mr. P. A. G. graaf Van Limburg Stirum, mr. A. E. Croookewit. J. Kroon. G. van Konijnenburg en P. Alkemade Mz." Zo ging het bestuur van start, zon der enige ervaring en nog zonder statuten of inleggersreglement, maar als doel voor ogen: „een ie der, maar bovenal de arbeidende klasse en den dienstbaren stand, in den gelegenheid te stellen bespaarde penningen op zekere en voordeelige voorwaarden te beleggen". Op dins dagavond 7 mei 1872 werd de eerste zitting gehouden in het toenmalige raadhuis. Schoorvoetend was het begin, slechts 26 personen vonden hun weg naar de spaarbank dat jaar en spaarden een bedrag bij el kaar van f2611,17 volgens K. Hem- kea, de eerste boekhouder van de spaarbank. Doorzettingsvermogen en moed, toe komstvisie en naastenliefde moeten de karaktereigenschappen zijn ge weest van de eerste bestuurders, want al bladerend in de vergeelde notulen blijkt, dat de eerste jaren moeilijk waren. In 1873 zegt de ge meentelijke commissie van onder zoek dan ook in haar jaarverslag aan de gemeenteraad: „dat de tijd van bestaan nog te kort is om dien- naangaande een bepaald oordeel te vellen en men dan ook besloten heeft, de spaarbank alhier vooreerst nog een jaar te behouden, teneinde als dan met enige meerdere ze kerheid te kunnen beoordelen, of de bank alhier op zich zelve kan blij ven staan, of met die van Leiden vereenigd zal moeten worden". Nog somberder zou het worden, de balans van 1876 wees een tekort van f 1.116.33', aan. Doch na dit dieptepunt ging het langzaam aan beter en zag het bestuur zijn vol harding en inspanningen bekroond met een voortdurende stijging van inleggerstegoed en reserves. Zonder alle andere werkers te kort te doen. moet de naam van G. Konijnen burg worden genoemd. Ben man die vanaf het moment van oprichting gedurende biJnA 35 Jaar belangeloze arbeid aan de spaarbank verrichte. Rustig en zonder ernstige strubbe lingen breidde de spaarbank zich uit en het duurde tot 1910 voor men een lang gekoesterde wens kon realiseren: een „eigen huis voor de spaarbank". Men kocht het huis van wed. W. v. d. Zalm aan de Voorstraat en vanaf 5 Juli 1910 werden de avondzittingen daar voortgezet. Het totale inleggerste goed bedroeg toen f392.757.12 en bleef vanaf die tijd, met een korte onderbreking tijdens het begin van de eerste wereldoorlog, steeds stij gen. Het zou tot 1926 duren voor men het eerste miljoen bereikte. Uit het jaarverslag van dat gedenk waardige Jaar blijkt, dat men toen reeds f737.000 had belegd in hypo thecaire leningen. Veel Noordwijkers hebben zich in die jaren een eigen huis kunnen aanschaffen met gel den van de spaarbank. En dit is ook mede de reden dat de mede werker van „De Noordwijker" bij het bereiken van dat eerste miljoen bijna lyrisch uitbarst: „Laten wij Noordwijkers dankbaar zijn, dat we in onze Noordwijksohe Spaar bank een instelling bezitten van grote solidariteit, zuinig beheer, wijs beleid, diepe geheimhouding en Van groote eenvoud". De Jaarverslagen van de daarop volgende Jaren laten een gestaag groeien zien van het inleggerstegoed en in ieder jaarverslag komt de zin voor: „ook dit Jaar werd besloten aan de vier liefdadige verenigingen ter plaatse een bedrag van f600 te schenken". In 1929 besloot men over te gaan tot aansluiting bij de Nederlandsche Spaarbank Bond. De Nederlandsche Spaarbank Bond is een overkoepe lend orgaan van alle bij haar aan gesloten spaarbanken, verrioht con troles op de Jaarstukken en admini stratie, geeft zonodig Juridische, economische en administratieve ad viezen. Deze vorm van contact had al direct resultaat. Op 14 mei 1929 gingen de voorzitter en boekhouder naar de spaarbank van Delft om een Burroughs telmachine te bekij ken. De machine werd aangeschaft en deze bewees zijn trouwe dienst tot 1963. Tijdens de crisisjaren en bij het uitbreken van de tweede wereldoor log blijkt het vertrouwen in de spaarbank ongeschokt. Er is slechts een lichte golfbeweging te bespeu- i I ii) De burgemeester van wijk ten tijde van de oprk de bank in 1872, C. L. v Pické. 6Ü llu Aan het eind van de toiff de situatie minder gunstig, oj^1 de ooriog was het de eerst* nog niet makkelijk. De geltaLaa ring en de moeilijke econa omstandigheden van die Ja« niet stimulerend wikkeling van de bank. Het gerstegoed schommelde al die rond de f 3.000.000 tot ongevee pz Een van de belangrijkste van de Bondsspaarbank is Jos M. C. de Mooy, reeds als boekhouder begonnen directeur. Hij heeft bijna zijn stempel op de spaarbaJdïi drukt. De drukte nam steeds toe. 1 het inleggerstegoed gestq f 6.250.000. De adminiötr boekhouding werden ten dele ohaniseerd. In 1960 rijpte 1 bestuur het plan openstelling van een nieuw kantoor in Noordwijk. In 193 kantoor er aL Se lijkse openstelling bleek toen Het oude I de Voorstraat werd ing! verbouwd. Op 25 februari 19 commandowisseling Jos de Mooy gaf zijn fundi zijn zoon. J. J. de M« spaarders kwamen der weg en er werd beslot! rijdend bijkantoor in gebruik men. Dit werd vooral gebruü Noordwijkerhout en Voorhout, machtig was de ontwikkelii Op 3 februari 1970 opende meester G. A. Stolwijk het kantoor in Voorhout. Geboren uit dienstbaa „kleine luyden en den die in de gelegenheid te stellen i peltje voor de dorst bijetn ren, is de spaarbank uitgegn een moderne bankinstelling allesomvattend servicepakket BONN Rudolf Stefen beschouwt zichzelf als „de advocaat van de Jeugd". In een populair regerings blad heet hij schertsend „Duits- lands grootste pornoconsument" Critici zien ln hem een „zedenbewa- ker", die niet in de moderne tijd past. De minister van gezondheid, die zijn directe chef is, wil echter Stefen's werkterrein eerder nog uitbreiden, omdat, de omstandighe den er naar zijn. Rudolf Stefen leidt de „Bun- desprüfstelle für Jugendgefahrdende Schriften". De wet schrijft hem voor al datgene te consumeren en te beoordelen wat de Westduitse jeugd zedelijk zou kunnen bederven. In de praktijk betekent het dat de bondsrepubliek beschikt over een centraal bureau voor de bestrijding van pornografie en misdadige Jeugdlectuur. Het bureau in Bad Godesberg Is bemand met twaalf deskundigen, afgestaan door organisaties van uit gevers. kunstenaars en leraren. De mogelijkheden zijn bescheiden. Ste fen: „We hebben een Jaarlijkse be groting van 280.000 mark, terwijl toor warenkeurlng alleen al uit staatsmiddelen vijf miljoen mark wordt uitgegeven". De vergelijking maakt duidelijk dat Stefen zijn werkterrein niet onderschat. „De omzet van pornografie is vorig Jaar met 400 procent gestegen. Het gaat niet om een welvaartsver schijnsel. dat weer verdwijnt. Inte gendeel: porno heeft een dwang in zich om erger te worden. Ze moet steeds harder, brutaler en gemener worden. Het heeft het effect van verslaving. Óp het laatst is er al leen nog een sterke prikkeling bij kwellen of doden". In een expositie van de vuiligheid vooraanstaande Duitse schrijvers hebben onder pseudoniem geschre ven voor de Olympia-pers, die in 1969-'70 met ongeveer tachtig por nografische boeken een omzet van vier miljoen mark had". In de „Grosschenpofno," uit het Hamburgse vermaakscentrum St. Pauli, heeft de Bundesprüfstelle al enkele jkren geleden de tanden ge zet. Tegen het weekeinde verschijnt in de bondsrepubliek een aantal bladen dat de naam St. Pauli in de kop voert in een gezamenlijke opla ge van 3.8 miljoen exemplaren in de kiosken. Het aantal lezers wordt op 10 tot 12 miljoen geschat. Vorig Jaar zorgde Stefen ervoor, dat er 11 voor eeuwig op de index werden ge plaatst. maar de ervaring leert dat ze onder andere kop dan weer op duiken. „We hebben er nu weer twee geïn dexeerd. De St. Pauli Anzeiger en de St. Pauli Illustrierte. Het verbod gaat vandaag in. De uitgever heeft aangekondigd dat ze morgen onder een andere naam op de markt ko men. Dan is het een zaak voor de rechter". (Inderdaad bleek een dag na het gesprek met Stefen in de kiosk de St. Pauli Illu te koop, op volgster van de Illustrierte). Het is omstreden of de bladen van St. Pauli de actie waard zijn. Er zijn zelfs deskundigen die er een opvoedende waarde aan toekennen. Wellicht geldt dat voor de mannen van zo tussen de veertig en vijftig, van wie men in persoonlijke waar nemingen de indruk krijgt dat ze veel gretiger naar het bloot-op- papier grijpen dan de Jeugd. „Dat laatste komt doordat het alle maal zo lang overdreven taboe was. De tweede reden dat al wat i mannen die bladen kopen i! wekte nieuwsgierigheid. Porni nu eenmaal als een verdov» del: Je raakt verslaafd. Op< vertentie in een St. W waarin een rijpe vrouw jonge man zoekt voor uitgé erotische spelen, kwamen woorden, van meest 18-23 mannen. Dar onder waren li ven, waarin sado-masoct praktijken werden verlangd! een groot deel ook al in de van de brieven ten tonele gevoerd". De Bundesprüfstelle registrel derzoekt en verbiedt de vat Jongeren. Er zijn de laati stemmen opgegaan om haar bescherming van de Jeugd breiden tot het terrein van visie, die 400 misdaden p« (meest uit Amerikaane fl riaal) gratis in de Westdulü kamers levert. Misdaden, d wege de kijkdichtheid, veel voor de reclameultzendingen praktisch tijdens de kindd worden gepleegd. Ontaarde grafie en gewelddadigheid beide op Stefen's werkterrein- „Aangezien in de Verenigde tussen 1960 en 197 het atf> tuchtdelicten met 121 en hM misdaden met 176 procent nomen terwijl de bevolÖ 13 procent toenam en f wetenschappelijke onderzot 1 de VS. Engeland en ZW conclusie rechtvaardigen I vertonen van geweld doof B samedia daarvoor aaiBl G mag worden gesteld, lijkt r hoogste tijd een soortgeKi L wikkeling bij ons tegen tó' I die overal in de Bondsrepubliek verkrijgbaar is. maar volgens Stefen in Nederland evengoed, („misschien wat minder perfect dan bij ons maar zo zijn we nu eenmaal") blijkt duidelijk de ontwikkeling die pornografie sinds de Jaren zestig (met naaktfoto's en niet veel meer) heeft beleefd. Sodomie en sadisme in beeld, geschrift of per film dat laatste Is voor vertoning in de huiskamer onder de toonbank ook volop te koop. „Uit Skandinavië komt als laatste succes het verheerlijken van nazi folteringen ln de concentratiekam pen. Er is een blad nazi-sex en er zijn zeker al tien nummers versche nen van ss-porno-krlegsberichte. Die schijnen vooral ook voor de Nederlandse en Engelse markt be stemd te zijn". In Stefen's expositie ligt het uit Kopenhagen geïmporteerde boek de sadisten van het vierde rijk (dat is de bondsrepubliek). Het schrijft kampbeul Ilse Koch van Buchen- wald seksuele misdaden toe, waarbij ook mannen waren betrokken, die nu op hoge functies in de bondsre publiek hun werk voortzetten om zo op hun heel speciale manier weer een „harde Jeugd" te kweken en een eind te maken aan het demo cratische gezwets. Hoogtepunt is het met een hamer doodslaan van een misbruikt meisje, want „bloed ver bindt". Een gedachtenkronkel van een gek? „Nee, nazi-misdaden zijn ook al ge bruikt als alibi voor wat de Ameri kanen in Vietnam hebben geprakti- zeerd. De sex- en crime-bladen uit de Jaren 1966 en '67. die overal in de Amerikaanse kazernes te vinden waren bevatten nazi-folterscènes zoals ze later bij de gruwelijkheden in My Lay in groten betale in de oraktijk zijn gebracht. Dat hoefde niet te worden geleerd. Het nazi voorbeeld was bekend". Het is de vraag of een overheids dienst. die bovendien niet uit eigen initiatief mag handelen maar op drachten van geselecteerde instan ties uitvoert, pornografie effectief kan bestrijden. Ze mag niet defini tief verbieden. Het verbod beperkt zich tot de verkoop aan jongeren. Indexering houdt voor de kiosken in: onder de toonbank verkopen. „Als alles wordt toegelaten moet de zwarte verkoop des te harder zijn. In landen als Zwitserland en Oos tenrijk houden buitenlandse uitge vers er terdege rekening mee dat allerlei bladen onmiddellijk in be slag kunnen worden genomen. Maar de bestrijding is hier ook moeilijk omdat er in de Journalistiek een dubbele moraal bestaat. Journalis ten schrijven onder pseudoniem in de St. Pauli-bladen. Verschillende

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4