WAT >0R TOS LLEN 1RAKS RIJDEN? Audi 100 Luxe Datsun heeft 1600 en 1800 serie vernieuwd impressu NIEUWE VERSIE SAAB 99 Frankrijk en Rusland bouwen autofabriek Autobezit leidt tot autogebruik van de gemobiliseerde publieke opinie wordt er achter de schermen van de auto- Ier dan ooit gedokterd aan wat we in het algemeen „de auto van de toekomst" n noemen. Er wordt heel wat over geschreven en herhaaldelijk krijgen we er ten over binnen. Zal die auto-van-de-toekomst rijden op elektriciteit? Op stoom? zelfs zonlicht? Het is niet te zeggen. Maar de kans is wel erg groot, dat hij uiter- '"jaar of tien nog veel op de tegenwoordige modellen zal lijken. Datsun heeft de 1600 en 1800 series vernieuwd. De oude modellen zijn al uit produktie genomen, de nieu we komen volgende maand op de Nederlandse markt. Er komt één model, dat in vijf uit voeringen geleverd kan worden. Het basistype «prijs f 10.400) is de vier- deurs 1600 standaard met een 1595 cc motor, die een vermogen produ ceert van 100 SAE-pk, wat goed is voor een top van 160 km per uur. De 1600 De Luxe heeft onder meer een achterruit-verwarming zonwe rend glas en tapijt op de vloer. Daar moet men dan 450 gulden meer voor betalen. De 1800 komt in drie uitvoeringen naar Sassenheim en vandaar ver der: De Luxe hardtop en station wagen. De carrosserie is hetzelfde, maar de motor heeft een inhoud van 1775 cc, een vermogen van 105 SAE-pk en kracht genoeg voor 170 km per uur. De Luxe kost f 11.550. de hardtop f 11.990, de stationwagen f 12.490. Het was slechts een kort ritje, dat wij met het nieuwe model in Amsterdam konden maken. De eerste indruk was niet slecht. Een rustige motor, een prettige versnel lingsbak, een redelijk ruim interieur en voorzien van allerhande acces soires. Op alle uitvoeringen schijf remmen met rembekrachtlging. Di recteur J. Greeve van Datsun Ne derland vertelde bij die gelegenheid nog eens, dat het erg goed gaat met dit Japanse merk in Nederland. Het heeft in het eerste kwartaal een marktaandeel behaald van zo'n vier procent «en dat was vorig Jaar nog maar 1.4 procent). Men gokt dit Jaar op een verkoop van 17.500 exemplaren. Voor volgend Jaar zelfs op 25.000. Geen wonder, dat de ruimtenood in Sassenheim steeds nijpender wordt. De besprekingen over een nieuwe vestiging in Lisse zijn echter nog steeds niet rond. Vooral de Datsun Cherry schijnt voortreffelijk in de markt te liggen. „We komen schepen te kort om ze aan te voeren", aldus de heer Gree ve. Hij zette zich ook even fel af tegen soms gehoorde beweringen als zou Datsun op de Europese markt dumpen. „Geen sprake van", be weerde hij met klem. „Dat bewijst ook wel het feit, dat onze prijzen niet zijn verlaagd Integendeel. Sinds oktober vorig Jaar zijn onze produkten ongeveer acht procent duurder geworden". Frankrijk en de Sowjet-Unie overwegen samen een fabriek van personenauto's en zware vrachtwagens te gaan bouwen in de omgeving van Moskou. Pierre Dreyfus, president van de Franse slaatsautomobielfabriek Renault, heeft dit meegedeeld aan het einde van een bezoek van acht dagen aan Rusland. Hij vertelde, dat de Russische automobielin dustrie graag met Frankrijk zou samenwerken bij de ontwikkeling van een personenauto, die de opvolger moet worden van de „Wolga" en de „Moskwitsjee". Renault is al betrokken bij de uitbreiding van de „Moskwitsjee- fabriek" in Moskou. De nieuwe Russische auto zou een aan de omstandigheden in de Sowjet-U nie aangepaste R 16 moeten worden. In de Sowjet-Unie wordt al een kleine vierdeurs auto geproduceerd op basis van de Fiat 124. Dat gebeurt in de stad Togliatti aan de Wolga. De fabriek, die de Sowjet-Unie met Franse hulp wil gaan bouwen zou groter moeten worden dan het bedrijf in Togliatti. De Russen zouden met Franse hulp de produktie van een vrachtauto van vijftien tot ze ventien ton willen beginnen, zo heeft Dreyfus vernomen tijdens besprekingen met premier Kosi- gin. Renault is al betrokken bij de bouw van een vrachtautofa- briek aan de rivier de Kama ten oosten van Moskou. staat in Amerika reer dik in de pu- erugkeer naar de Want de stoom- jr behoort tot de lore, al heeft de aam de crisis van niet overleefd. De 1906 met 169 snelheidsrecord op Intussen rijden er er twee bussen met oplossing voor de brandstofverbruik iter twee keer zo n normale bus en uninuten voor de B? stoom heeft ge- kunnen starten. Aard ga ook mogelijk, dat Inemotor het pleit een oplossing wordt iet probleem van de dit echter niet Jn dan lijkt vloei de gemakkelijkste Dit wordt reeds bij door een gasmaat- deel van de politie ianse westkust ge- ieel: dezelfde motor bruikt als van de enige wijzigingen agen van een gas- (er en een andere omschakeling is zo nu al wagens zijn, aardgas rijden en ehakelen op benzi- iit betreft kent men itterijen zwaar en torte levensduur en een korte actiera- bij, dat het nau- zal zijn om alle :nde elektriciteit te 'erenigde Staten is aan elektriciteit, iitgerekend. dat als elektriciteit zouden elke centrale twee zouden moeten Elektriciteit er druk geëxperi- front. In vele lan- tei uit twee berich- dagen binnenkre- igeland en één uit 't de afdeling ma lle Universiteit van tland op het ogen- kktrische auto met terde achterwielen, een praktische op heeft twee kleinere naven van de ach- :n met hun 'echts 5'2 kg wegen ontwikkelen. Door öjn de vertrouwde differentieel komen irdoor een belang en gewicht is ver- de snelheid als de >11 het voertuig ten "ventionele elektro- ewoonlijk uitgerust ftige ankers, maar te ontwikkelde mo- k een platte schijf. 5Pgewekt door vaste teor de actieradius yergroot aangezien behoeft te wor- E: aantal omwente- fcriotoriseerde wie- •Ö-500 per minuut, ten topsnelheid van Accu's Uit Finland komt het andere be richt. Ingenieurs van de Finse on derneming „Airam" hebben een accu met zinkplaten ontwikkeld, die kan worden gebruikt in een elektri sche auto. De actieradius zou hier door kissen de 200 en 300 kilometer komen te liggen, terwijl de onder houdskosten veel lager zouden lig gen dan bij een benzinemotor. Het prototype van de accu, aldus de in genieurs. levert driemaal zoveel energie als een accu met Ioodplaten van hetzelfde gewicht. De onder houdskosten van deze nieuwe accu zouden f0.80 per 100 kilometer be dragen. Twee jaar is men aan deze accu bezig geweest. Dat werd be taald door de Airam en de Finse regering. Er was een bedrag van tussen de 500.000 en 800.000 gulden mee gemoeid. Wat nu? Als men dat alles gehoord heeft dan vraagt men zich onwillkeurig af: wat betekent dat? Gaan we binnen afzienbare tijd in een elek trische auto, een stoomauto of een gasauto rijden? Het is niet te zeg gen. Voorlopig gaan de autofabrie- ken nog steeds ook door met het verder ontwikkelen van nieuwe mo dellen. Gewoon met benzinemotoren. Ondanks het feit, dat het leven hun zuur wordt gemaakt. Er zal be slist een tijd komen, dat andere krachtbronnen de auto's gaan voortbewegen. Maar het wil er bij ons vooral nog niet in. dat dit op korte termijn het geval zal zijn Daarvoor lijken alle experimenten nog te incidenteel en wat ons be treft ook te chaotisch. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Het. verhaal gaat. dat Audi-dealers nogal klagen. Niet over de verkoop Want al zouden ze natuurlijk meer wagens willen verkopen welke dealer wil dat niet? de cijfers wijzen uit, dat Audi zich ook in het eerste kwartaal van dit jaar goed heeft weten te handhaven. Neen, ze zouden er over klagen, dat hun produkt te goed is. Dat de ver kochte Audi's te weinig naar de ga rage terugkomen voor reparatie, waardoor die dealers hun noodzake lijk service-apparaat niet voldoende kunnen bezig houden. Wij geven dit verhaaltje geheel vrijblijvend. Wij weten ook niet of het waar is. We weten zelfs niet of het een kern van waarheid bevat. Het is ook moeilijk na te gaan, want klagen zit de Nederlander in het bloed. Maar het feit alleen al. data zon gerucht de ronde doet is tekenend voor de faam van 't merk. Een faam, die alleen op soliditeit kan zijn gebaseerd. En dat is dan ook de eerste indruk, die men op doet als men in een Audi 100 Luxe stapt. Een wagen, die wij van Hart, Nibbrig en Greeve in Sassen heim een week ter beschikking heb ben gehad. De 100-serie van Audi is niet nieuw. Drie jaar geleden verscheen de eer ste op de Nederlandse wegen, maar de wagen heeft daarna duidelijk aan aantrekkingskracht voor het kopend publiek gewonnen. Ook hier maakte de grotere bekendheid meer bemind. Vorig jaar was de 100-zon- der-enige-toevoeging nog de goed koopste uitvoering. Thans is dat de 100 Luxe. In vergelijking met de 100-zonder- iets is de motor opgevoerd van 80 tot 85 pk, heeft de wagen rembe- krachtiging gekregen en gescheiden remcircuit. Maar het gelukkigst is men er in Sassenheim toch wel mee, dat de prijs van deze 100 Luxe Alweer een Audi (en ditmaal een 100 Luxe) van een „sterdealer": Hart Nibbrig en Greeve (op de achtergrond) net beneden de dertien mille is ge bleven. Het bewijst eens temeer hoe hard de prijzen van auto's de laatste tijd omhoog zijn gegaan. Nog niet zo lang geleden werd tien mille in de autowereld gezien als een grens, waar men zelfs ten koste van enke le offers niet overheen mocht. En nu praat men al over „de magische grens van dertien mille. In elk geval is de 100 Luxe daar mee op een duidelijk concurrerend niveau gebleven. Want men krijgt voor die prijs een grandioze auto: ruim, soepel en comfortabel. Dat laatste althans voor de bestuurder en zijn directe buurman «of buur vrouw». Die hebben vorstelijke stoe len ter beschikking. Met lange pret tige zittingen en goed om het li chaam sluitende leuningen, zodat men ook bij scherpe bochten niet aan het stuur behoeft te hangen om steun te zoeken. Daarom valt het eigenlijk een beet je tegen, dat de zitting van de wat stuggere achterbank zo kort is ge houden. Dat zit natuurlijk minder comfortabel. Het geeft inderdaad wat extra beenruimte die dankzij het vrijwel te verwaarlozen tunnel tje toch al stevig aan de maat is maar het gaat ten koste van het zitgemak. Wat vooral op lange af standen gaat meetellen. En Juist daarvoor is deze royale rustige en prettig liggende auto bij uitstek ge schapen. Voor het overige: een zeer smaakvol Naast de huidige modellenreeks van de Saab 99 met 1700 en 1850 cc motor introduceert Saab-Scania een speciale versie van de 99 met 2 liter motor, welke in Zweden is ontwik keld. Deze motor heeft een elektro nische brandstofinspuiting. Het ver mogen bedraagt 110 DIN-pk. De Saab 99 EMS verschilt ook van de andere Saab 99 versies door een gewijzigde grille, een met leer over trokken stuurwiel, toerenteller, halo geen H4 koplampen, speciaal ont wikkelde alluminium wielen met 5 inch velgen en radiaalbanden. Het nieuwe model is uitgerust met een handgeschakelde versnellingsbak. De wagen komt pas volgend Jaar naar ons land. ingericht interieur. Met een stijlvol dashboard, goede afwerking, uitste kend af te lezen informatieklokken. gemakkelijk te bereiken bedie ningsknoppen en od de lage tunnel een handig, goed zittend klein pookje, dat een uitermate soepele versnellingsbak dirigeert. Jammer, dat er voor die dertien mille geen achterruitverwarming en toerenteller afkonden. Het zou in zo'n automobiel beslist niet hebben misstaan. Maar Ja, behalve sterkere motoren moeten er nog andere ex tra's overblijven voor de 100 LS en 100 GL, die respectievelijk 1400 en 2700 gulden meer kosten. De vier cilinder lijnmotor van 1760 cc inhoud levert het vermogen van 85 DIN-pk probleemloos af. Bij sta tionair draaien is de krachtbron nauwelijks te horen. Maar ook rij dend is de wagen opvallend rus- tig.Om en nabij de honderd kilome ter toerend produceert de motor een stevige, maar niet hinderlijke brom daarboven en daaronder is het ge luidsvolume heerlijk klein. De top van ruim 160 km per uur nen de 9 seconden en tot 100 km in nog geen 14 seconden mag er zijn De top van over de 160 km per uur wordt gemakkelijk bereikt. En dai alles met normale benzine. Het ver bruik schommelde bij ons tussen d« 1 op 8\s of tien. Lang niet slecht. En bij beter gericht rijden kan dat nog voordeliger. Deze tamelijk grote wagen «4.6 m lang en 1.7 m. breed) laat zich on danks de voorwielaandrijving zeei licht sturen. Daardoor geeft hij ook in het stadsverkeer geen enkele moeilijkheid. De wegligging is uit stekend. Ook bij hoge snelheden en in snel genomen bochten is de koersvastheid zeer groot. Van wind gevoeligheid is nauwelijks sprake. De remmen functioneren voortreffe lijk. Luchtverversing en verwarming laten niet te wensen over. Wij dansen nu maar snel door deze details heen. Deze automobiel rijdt al drie jaar succesvol op de Neder landse wegen rond Dan kunnen zulke punten nauwelijks nog nieuws zijn. We achten onszelf er derhalve van ontslagen om er diep op in te gaan. Maar ook in deze goedkoopste editie van de 100-serie vindt men allés, wat deze Audi zo aantrekkelijk maakt: ruimte, rust en rapheid. Alles bij elkaar een ideale wagen om er een flink eind mee weg te gaan. Waartoe de royale bagage ruimte van bijna 650 liter bijdraagt, maar ook de fikse tankinhoud '58 liter), die er voor zorgt, dat men niet te vaak bij een benzinepomp behoeft te stoppen. Maar ook als u deze Audi voor korter gebruik nódig heeft kan men er best mee uit de wielen. Zeker een auto, die een ge duchte concurrent is voor elke an dere middenklasser. Autobezit leidt welhaast auto matisch tot autogebruik. Dat kan alleen worden doorbroken door verandering in de keuze- alternatieven, wijziging van de situatie waarin de verplaatsing geschiedt «b.v. toenemende ver keersdrukte, parkeernood) en wijziging in de behoefte van de reiziger. Dit staat in een rapport, waar in wordt ingegaan op de mo tieven, die aan de keuze van vervoerwijze ten grondslag lig gen, dat tezamen met het vijf de interim-rapport van de Commissie bevordering open baar vervoer westen des lands door minister dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat naar de beide kamers is gezonden. Ook is uit het rapport geble ken, dat men niet bij iedere reis opnieuw een keuze maakt uit de verschillende transport middelen. De reiziger volhardt in de gewoonte een bepaalde vervoerwijze te volgen. Wanneer de veryoérgewoonte door genoemde factoren wordt doorbroken ontstaat pas de kans, dat de reiziger zich op nieuw bezint en een nieuwe keuze maakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17