10NN: CDU ET ZICH N HEMD Rechts twee uitstapjes op de maan Athene wil dat Bondsrepubliek zijn ambassadeur zal terugroepen ORDE EN RUST VOOR STEMBUS MOTTO ROME Ooit welks zestig badpakken thuis gehad? Atoko Brandt bij Heath deTwékakoUektie]972voor mode aan t strand Overleg India- Pakistan in mei riding in woest bergland tussen grote rotsblokken PAG 21 APRIL 1972 BUITENLAND De regering in Bonn sn zeef scherpe verklaring ien over het feit dat de op gebruik maakt van "uit hun gerukte brokstukken van Dingen" tijdens de onder- gen in Moskou. Oppositie- Sarzel wordt bijna woorde- gedeeld dat hij zich naar ieel van de regering heeft slificeer.d [gelopen weekeinde zijn, zo- eld, in brieven aan parle- ien citaten uit gesprekken in gepubliceerd. Deze citaten deel uitmaken van de druk 31 protocollen bij het Ver- ai Moskou. De protocollen Dengesteld uit aantekenin- tolken tijdens besprekin- sn gemaakt. jering zegt in de gisteren en verklaring dat de oppo- de parlementscommissie over de onderhandelingen au is ingelicht door ambte- ne onder een -beroepseed tie aan de woorden van lo- abtenaren minder waarde a aan uit hun verband ge- ivervalste brokstukken van ingen, ondermijnt het ver in de staat en diskwalifi- ozelf. Dat vertrouwelijke en idadige manier ver- brokstukken in de publici- geko.nen, is door oppositie- Barzel ondersteund, aldus ring. beschuldiging herhaalt de at er geen geheimen be ssen Bonn en Moskou. De an de overeenkomst met de inie bestaat uit de ver st, een brief over de Duit- rid en een notawiaéeling tussen de Westduitse regering en de regeringen van de drie Wester se grote mogendheden. Herhaald Oppositieleider Barzel heeft in- haald dat de regering de grondwet heeft geschonden, als waar is wat in de "mysterieuze brieven" staat. En hij verklaarde nauwelijks twij fel te hebben aan de juistheid van de citaten. Het meest zijn door de oppositie uitlatingen gebruikt, die de briefschrijver-onderhandelaar Egon Bahr in de mond worden ge legd en waarin een zeer losse band met Berlijn wordt benadrukt. Tegen het gebruik van deze aan tekeningen en tegen het ter inzage geven van de officiële protocollen aan de oppositie heeft donderdag in de Stuttgarter Zeitung ook de staatsrechtsgeleerde prof. Martin Kriele gewaarschuwd. Wanneer ver trouwelijke, voorbereidende ge sprekken niet meer geheim kunnen worden gehouden, zal dat gevolgen hebben voor de houding van toe komstige gesprekspartners, wordt de onderhandelingstactiek van de rege ring blootgelegd, zullen diplomaten hun regering niet meer zonder voor behoud kunnen informeren en ont staat al gauw een verkeerde indruk van een verdragswerk, aldus prof. prof. Kriele. Uit het nu gepubliceer de zal men bijvoorbeeld de indruk kunnen krijgen dat Bahr Berlijn min of meer heeft afgeschreven. Zo wordt het papier door de oppositie dan ook gebruikt. Wij weten echter, schrijft de hoogleraar, dat de rechtspositie van Berlijn door de overeenkomst in aansluiting op de onderhandelingen met Moskou, zeer aanzienlijk is verbeterd. De Zweedse posterijen héb ben een (Drukke tijd achter de rug. Op aandringen van een mi lieuactiegroep die zich keert te- LONDEN (DPA) De Duitse bondskanselier Willy Brandt is gis teren voor een driedaagse officieel bezoek in Londen aangekomen. De kanselier voert twee gesprek ken met premier Heat-h over de organisatie van een vergroot Euro pa en over de toekomstige betrek kingen met Moskou. Volgens welingelichte kringen spraken de twee regeringsleiders in een zeer vriendschappelijke en ont spannen sfeer. ADVERTENTIE Hou uw brievenbus dan maar goed in de gaten. Want over enkele dagen wordt er een kleurrijke folder in uw bus gedeponeerd. Een folder van Tweka. Over de totale badmodekollektiel972. Zestig dames- en heren modellen lachen u dan vrolijk toe. Snuffel rustig in die Tweka- folder. Maak op uw gemak een voorlopige keuzevoóru echte badmode'72 koopt. Tweka badmode, waar we allemaal van houden. Dus u weet 't. Let op de inhoud van uw brievenbus. Want tussen uw post zit straks uw badpak voor een zonnige zomer. mogelijk, aat u kollektiefolder niet ontvangt, doordat u in een wijk woont, waar geen verspreiding is. Loop dan even naar uw badmodewinkelier i en haal de folder daar. Echt, het is een kleine moeite waard. merêardlcdiesfs^MTtAm' gen de organisatie van de mi lieuconferentie in Stockholm stuurden duizenden Zweden de regering, de milieuraad en an dere instanties duizenden pakket ten met plastic verpakkingsarti kelen en blikjes. ISLAMABAD (Reuter) De vre desbesprekingen tussen Pakistan en India zullen volgende week woens dag beginnen. Dit heeft een woord voerder van het Pakistaanse minis terie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Het overleg .tussen persoonlijke af gevaardigden van president Bhoetto, en premier Gandhi, zal plaatsvinden in Murree. 50 kilometer ten noorden van Islamabad. De afgevaardigden, moeten een topbijeenkomst tussen Bhoetto en Gandhi voorbereiden. Pakistan heeft woensdag teen brief van premier Gandhi ontvangen, waarbij zij zegt akkoord te gaan met plaats en tijdstip. In welingelichte kringen is eerder gezegd dat de top bijeenkomst in New Delhi zal wor den gehouden en mogelijk in de eer ste helft van mei. Het Pakistaande opperste gerechts hof heeft gisteren de staatsgreep, van maart 1969 door generaal Jach- ja Chan ongrondwettigheid ver klaard. Alle door Chan uitgevoerde wetten en de afgekondigde staat van beleg zijn dientengevolge volgens 't hof onwettig en in strijd met de grondwet. Een uitzondering wordt ge maakt voor de wetten die voor het bestuur van het land beslist noodza kelijk waren. (Van onze correspondent) BONN De Griekse junta eist flat de Westduitse regering haar am bassadeur in Athene Peter LLm- bourg tlerugroept. De ambassadeur wordt verantwoordelijk geacht voor de "vlucht" van prof. Georgios Man- gakis naar de Bondsrepubliek. In de praktijk is hij de zondebok ih een opwindend schandaal dat Bonn en Athene nu al dagenlang bezighoudt. Het begon met de verrassende vlucht van Mangakis vorige week za terdag. De hoogleraar zat als politie ke. gevangene van d'e junta een 18- jarige gevangenisstraf uit maar hij was zaterdag tijdelijk in vrijheid ge steld.'Met zijn echtgenote reisde hij naar het Atheense vliegveld waar op een terrein voor Amerikaanse mili tairen een straalvliegtuig van de Westduitse Luftwaffe met een vijf man sterke commissie van ontvangst klaarstond. Ambassadeur Limbourg overhandigde de politieke gevange ne die geen paspoort bezat een in reisvisum voor de Bondsrepubliek. Omdat zo'n stunt onmogelijk zon der overleg op het hoogste niveau kan worden uitgehaald' moet er daarna iets verkeerd zijn gegaan. De junta krachtig ondersteund door de Atheense pers sprak van een "gangsterstuk". Er ging een protest nota naar Bonn. Ambassadeur Lim bourg die twee jaar in Athene had gewerkt en naar het oordeel van de junta daarom de avonturiers in Bonn had kunnen vertellen dat dit al te dol was kreeg een hartaanval. In Bonn besloot de regering geen me dedelingen over de affaire te ver strekken. Prof. Mangakis wordt hoogleraar in het strafrecht aan de Heidelbergse universiteit. Wilhelm Hahn de mi nister van wetenschap in Baden- Wiirttemberg schijnt dat te heb ben voorbereid. Hij zou daarvoor enige tijd geleden zelfs in Athene zijn geweest en daar contact hebben gelegd met junta-leden die de pro minente lastpost wel kwijt wilden, Er is gesuggereerd dat de regering in Bonn zou hebben laten doorsche meren hervatting van de wapenle veranties te willen overwegen als de hoogleraar naar Heidelberg zou kun nen reizen. Onvoldoende Griekse emigranten in Bonn ver moeden dat de zaak in Athene onvol doende voorbereid is geweest. Omdat een krant die nauwe banden heeft met premier Papadopoelos heeft ge schreven dat Mangakis voor behan deling wegens een oogletsel naar het buitenland zou gaan en omdat het de tweede man in de junta Pattakos is geweest die de scherpste kritiek leverde wordt aangenomen dat de laatstgenoemde niet van tevoren over het afschuiven van Mangakis was ingelicht. Het is echter ook niet uitgesloten dat Mangakis zelf een bijdrage heeft geleverd aan het ontstaan van de af faire door vrijlating van alle politie ke gevangenen te eisen zodra hij in de Bondsrepubliek was aangekomen. En minister Wilhelm Hahn die mid den in een verkiezingsstrijd zit deed het zijne door in geuren en kleinen aan de Bildzeitung te vertellen hoe hij het allemaal had georganiseerd. Inmiddels vragen waarnemers in Bonn zich af of de Westduitse re gering geen minder avontuurlijke vlucht had kunnen bedenken. Het toestel van de Luftwaffe was voor "koeriersdiensten" in Athene aange meld. Als echter zulke spectaculai re ondernemingen mogelijk zijn dan is de uiterste discretie van alle be trokkenen een voorwaarde. De Grie ken in het buitenland noch potentië le vluchtelingen in Athene zijn ge baat bij het publicistisch uitbuiten van de affaire. (Van onze correspondent.) ROME Plotseling zijn op ver schillende plaatsen in Italië weg versperringen opgericht. De rijks politie voert controles uit. Proces sen worden verdaagd en overge dragen aan de magistratuur van andere steden. Vooronderzoeken worden sneller afgesloten, er zijn meer arrestaties, meer processen. De 3.000 agenten, die werden opge roepen om deze week voor de ver kiezingen de rust in Italië te ga randeren, doen him best Bij betogingen wordt er nu snel opgetreden: het laatste massale on derzoek van de carabinieri, dat midden deze week werd afgesloten leverde 469 arrestaties op. Honder den processen-verbaal, voor meer dan een miljoen gulden aan ge stolen goederen, 27 geweren, 56 pis tolen en acht mitrailleurs, kisten vol explosieven en ten slotte wer den er 427 gestolen auto's terugge vonden. Door Willebrord Nieuwenhuis De minderheidsregering van pre mier Andreotti wil zich doen gel den. Orde en regelmaat zullen te rugkeren in een land dat de laat ste maanden met meer geweld te kampen heeft dan de burgerij ac cepteert. Extremisten van links en rechts worden beschuldigd van de zelfde bomaanslagen. Er gaat bij na geen dag meer voorbij zonder vechtpartijen bij de verkiezings demonstraties van neo-fascisten en communisten. De christen-demo craten hebben de vuist- gebald en plechtig aangekondigd dat de rust zal terugkeren. In zekere zin lukt die opzet. Zel den werd er zo snel en effectief gereageerd. De staatsomroep prijst dagelijks de nieuwe initiatieven van de regering, speciaal van de politie e n het openbaar ministerie en zendt niet langer documentaires uit, die de moeilijkheden in het land laten zien. Die documentai res moeten voor enkele maanden in de kast blijven liggen. Italië kiest (een Jaar eerder dan was voorzien) op 7 en 8 mei een nieuw parlement. 82 Partijen zijn geïnteresseerd om het volk te gaan vertegenwoordigen. Van de tra ditionele zeven, die dat werkelijk doen, tot nieuwe groeperingen als de nudistenpartij, de hippiepartij, de rechtse boerenpartij en de vrouwenbevrijders. De verkiezin gen moesten voortijdig worden uit geschreven, omdat er in december bij de presidentsverkiezingen bleek dat er flinke scheuren in de coalitie -links-van-het centrum zaten. De christen-democraten met 39 procent van het electoraat in 1968 waren wat meer naar rechts gestuurd na de successen bij plaat selijke verkiezingen van de neo-fas- cisten in juni 1971. De socialisten, in 1969 in twee groepen uiteen ge gaan, na in 1968 gezamenlijk 15 pet van de stemmen behaald te heb ben. zochten al eerder meer con tact met de communisten en dat werd hen door de andere coalitie partners van de regering-colombo kwalijk genomen. Begin dit jaar werd er druk ge formeerd en uiteindelijk kwam er een minderheidskabinet-Andreotti, dat niet het vertrouwen van het parlement kreeg,maar koppig door zette en nu met krachtige hand 't klimaat voor de verkiezingen wil verbeteren. Dat „mono-colore" aka- binet van de christen-democraten is als een verlate kerstman met 'n zak vol cadeaus gekomen. Uitstel van de btw-belasting, kwijtschel ding van belastingschulden, hulp aan de woningbouw, steun aan de textielindustrie waar vorig, jaar 30.000 man hun werk verlo ren 'n verlaging van het bank- disconto, waardoor investeringen worden vergemakkelijkt. Zo hoopt men de radicalisering in de Italiaanse politiek te kunnen stuiten. Maar de neo-fascisten verrukt van hun grote winst in 1 is tenslotte hier, Houston", riep Charles Duke van egen half vier, enkele ogenblikken nadat hij en John de vijfde landing van mensen op de maan hadden uit- na uren van dramatische spanning, waarin het lot van 'e en ook van de astronauten zelf aan een zijden draad hangen. „We hoeven niet ver te lopen om stenen te ?len. We staan er midden in", zo was het eerste commen- Young. rïon was ondanks de vertraging van zes uur vrijwel op "plek bij de krater Descartes in woest hoogland terecht slechts 200 meter ten noorden en 150 meter ten wes- ideale landingspunt. Rijkheden met de raket- i dig is voor de terugkeer naar de ihet moederschip Casper in aarde. Men moest zeker weten, dat de de landing waren daar- motor goed zou werken voordat men ig, omdat deze motor no- i de maansloep kon laten landen. In het uiterste geval zou namelijk de landingsraket van de maansloep ge bruikt kunnen worden voor de terug keer, maar alleen wanneer geen lan ding werd uitgevoerd. Na maanlan ding en terugkeer naar de moeder- capsule zou voldoende raketvermogen resteren om de Apollo weer uit de baan om de maan te stoten naar de aarde ,en onderweg nog koerscorrec ties uit te voeren. De maanlander met alle brandstof! moest derhalve in reserve worden gehouden om weer, zoals bij de vlucht van de Apollo-13 In april 1970. Bevenidien bestond het gevaar, dat door de mankementen de koppeling niet meer kon worden uit gevoerd en de astrounauten niet meer naar de aarde zouden kunnen terug keren. Simulatieproeven in aardse labora toria wezen omstreeks middernacht uit wat de oorzaak van de moei lijkheden in het moederschip Casper was: een verbroken elektrisch con tact, dat wel hidnerlijk was, maar geen gevaar zou opleveren bij het starten en richten van de raketmo tor via een secundair circuit. Om kwart voor één werd besloten, de maanlanding door te laten gaan. Om 02.16 liet Mattingly de motor korte tijd branden, waardoor de Casper in de beoogde baan kwam. Young en Duke kregen toen toestemming de landingsope^atie uit te voeren. Om 03.11 uur werd d'e remraket van de Orion in werking gesteld. De afdaling verliep geheel volgens het schema en om 04.24 uur kon de Orion zijn lan- dlgspoten in het maanstof zetten. Voordien moesten de twee astronau ten echter ingewikkeld manoeuvre ren om grote rotsblokken te ont wijken. Young heeft verklaard, dat het nog twijefflachtig is of de mee genomen maanauto wel zal kunnen rijden door dit zeer ruwe en met grote rotsen en stenen bezaaide ter rein waarin zich ontelbare kratertjes bevinden. Inmiddels was de bemanning door de nerveuze spanning zo vermoeid geraakt, dat van de aarde af door de medische leider van het Apollo- projeot d'r. Charles Berry opdracht gegeven werd tot een slaapperiode, die om 6 uur vanochtend in ging en 8 uur zou duren. Eigenlijk had afgelopen nacht om 01.10 het eerste van de drie uitstapjes van elk zeven uur moeten beginnen. Het hele programma op de maan is echter in de war gelopen. Nu zal ver moedelijk pas vanvond tegen half zeven het eerste van slechts twee uit stapjes beginnen. Welke routes daar bij zullen worden gevolgd was van ochtend nog een punt van overwe ging bij Houston. Wel is al besloten, dat de astronauten aanzienlijk korter op de maan zullen verblijven dan de voorgenomen 73 uur. Afgezien van een grote vermoeid heid verkeren de ruimtevaarders ove rigens in prima conditie. Zij hebben het volste vertrouwen, dat zij alle taken kunnen uitvoeren, waar de kortere tijd op dte maan nog gelegen heid toe geeft. oude christen-democratische bas tions in het zuiden waren hen voor. In het algemeen lag er over Italië in 1971 een soort machteloos heid, waarvan zij listig profiteer den. Voor 't eerst na de oorlog liep de groei van de industriële produk- tie terug: het aantal werklozen nam met 375.000 toe tot een totaal van 1.3 miljoen. Migranten en emigran ten keerden terug naar het zuiden waar ondanks aUe beloften en kre dieten de armoede nog bijna even groot is als toen ze hun geboorte grond verlieten. Dit is het jaar van de vernieuwing van een aantal cao's en een aantal grootindustriëlen hoopt dat Italië nu eens krachtig geregeerd zal wor den waardoor er 'n einde zal komen aan de vergaande eisen van de vak bonden. Die vakbonden hebben nu al aangekondigd dat ze rechtstreeks met de regering willen onderhan delen en niet met de directies. De MSI, de neo-fascistische partij, die zich nu voorstelt met de naam „Nationale Rechtse beweging", krijgt aanhang bij deze industrië len. Daarnaast is er de kleine onder- nepier. Vooral zij die schrikken van de besluiten uit Bussel en zich verzetten tegen Mansholts bevel, dat een miljoen boerenbedrijfjes hier moeten sluiten, winkeliers die door de inflatie en de grootwinkel bedrijven bedreigd worden, ambte naren die twee banen moeten ne men om een redelijk salaris te ver dienen en ten slotte is er het le ger, waar sommmige generaals en admiraals en kolonels met enige jaloezie naar de omliggende lan den kijken, waar ranggenoten een grote macht hebben en ook de po litieke beslissingen nemen. Georgio Almirante, de par tijsecretaris van de MSI, houdt, vol dat het fascisme in 1945 op hield te bestaan. Hij projecteert de partijfilosofie als een nationale be weging, die orde op zaken zal stel len en vooral de groei van de com munistische partij zal stuiten. „De Russen rukken op in de Middel landse Zee", zo hoor je op hun ver gaderingen, „en hun kameraden hier in ons eigen land". Die kameraden spelen het overi gens voorzichtig in Italië. Ook zij komen op voor rust, orde en wet matigheid. Onder leiding van de nieuwe partijsecretaris Enrico Ber- linguer hebben zij zich openlijk beschikbaar gesteld om opgenomen te worden in het nieuwe kabinet van een grote verenigde linkse op positie. slechts een keer eerder ia het him gelukt om deel uit te ma ken van de regering. Nu de communisten op lokaal en gewestelijk niveau mederegeren, willen ze ook deel uitmaken van het landelijk bestuur. Met 30 pro cent van de stemmen in 1968 en waarschijnlijk hetzelfde aantal nu menen zij daar recht op te hebben. Zij gaan zo ver met hun toenade ring, dat zij de christen-democra ten willen steunen bij het verwer pen van de nieuwe echtscheidings- wet en Italië desnoods binnen de NAVO willen houden, al moet de buitenlandse politiek wel neutra ler worden. De christen-democraten hebben zowel de neo-fascisten als de com munisten bij voorbaat afgewezen voor een nieuwe coalitie. De laatste verkiezingsonderzoeken hebben Italië's grootste partij (39 procent in 1968) echter niet bemoedigd. Een kwart van de 37,5 miljoen kie zers (49 procent mannen, 51 pro cent vrouwen) is sinds 1968 van voorkeur veranderd .De christen democraten die niet de volledige uitslag van het onderzoek willen geven, zeggen dat de verschuivin gen zo door elkaar heenlopen, dat er een goede akns is dat er uitein delijk weinig grote verschillen zul len zijn in mei. Bovendien, zo zegt men cryptisch, hebben twee mil joen kiezers nog geen opinie ge vormd. Maar binnen de christen-demo cratische partij kraakt het. De partij kent acht stromingen, die el kaar ook in het openbaar vaak be twisten. De Katholieke Arbeiders beweging is geen trouwe volgeling meer en heeft haar leden vrijge laten. Sommige katholieke leiders stimuleren de leden zelfs dit keer op decommunisten te stemmen. Wel is er opnieuw steun van de bisschoppen. Sinds het tweede Va ticaanse concilie was het niet meer zo gebruikelijk in de kerk om aan te geven welke politieke richting de beste was. Maar dit is een mo ment voor reflectie en misschien zelfs restauratie in de katholieke kerk. De bisschoppen in Italië, onder leiding van de paus, maken zich bezorgd over de toenemende onrust en radicalisering. Daarom roepen zij op tot een front onder de leuze van vrijheid, „Libertas," de spreuk in het wapen van de christen-de mocraten. Hoewel er ook hier niet overal even volgzaam meer geluis terd wordt naar de bisschop als vroeger heeft zo'n oproep toch een groot effect. Samen met de laatste maatregelen van het kabinet-An dreotti kan het de christen-de mocraten na Jaren van besluit loosheid toch voor een groot verlies behoeden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9