Geen enkele zekerheid over verkleining schoolklassen nu 50 cent "»r tussen Politie-inval in 'Amsterdamse bar "cfl-VA SEUL NVV formuleert maatschappelijke voorwaarden voor goed milieubeheer SCHATKIST VERDIENDE AAN AARDGAS 100 MILJOEN Schelfhout ontwijkt belofte üüri KVP: bij spreiding van rijksdiensten hooguit tienduizend ambtenaren betrokken Teak Oil van Qa-Va Seul leidsenhage ïds 60 winkels geopend! leidsenhage fRUDAG 21 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE DEN HAAG Er is geen zekerheid, dat het kabinet de huidige regeringsperiode de klassen in het kleuter- nderwijs en in het basisonderwijs met resp. 5 en 3 kinde- Hi zal verkleinen, zoals het heeft beloofd. Staatssecretaris ir. C. E. Schelfhout (Onderwijs) ontweek gisteravond in Tweede Kamer een pertinente bevestiging. De socialist Laban had hem tijdens openbare commissievergadering weten, dat deze leerlingscha a 1 ver- ging "op losse gronden" in het Re- eralckoord was opgenomen. Pas is er basis voor, nu we weten mankracht er kan zijn. Maar i'het punt van de financiën is het steeds niet gefundeerd", aldus ban. De staatssecretaris beloofde slechts de minister en hij tot en met i5 "zullen doen wat we kunnen", ur een toezegging deed hij niet «wel de KVP'er Hermes had voor rekend dat het er met het komen- aanbod aan kleuterleidsters en i onderwijzers vrij goed voor staat, (evrouw Klaasens- Postema (PvdA) es er op, dat uitbreiding van het stal leidsters via verkleining der ssen ook betekent, dat ongeveer 0 lokalen zcruden moeten worden jebouwd. "Hoe kunt u dan eigen- het Regeerakikooro waar maken v" ze, "denk eens aan de kinder tuk: wat je belooft, dat moet je m." Hnister ma-. C. van Veen Onder - i) heeft gisteravond positeif ge- ;rd op een suggestie van een lerlid om verschil te gaan maken de salarissen van kleuterleid- rs en onderwijzers aan de ene ot en van leraren aan de andere Va klachten over drugverkoop kant bij het toepassen van verho gingen. De socialist Laban suggereerde geef wel aan al deze onderwijsgeven de salarisverhogingen i.vm. prijs stijgingen, maai- geef daarenboven alleen aan de leidsters en de onder wijzers een reëel staakje verbetering. De minister antwoordde daarop met een verwijzing naar "een soortgelijke operatie enkele jaren geleden" om verschil in beloning tussen PTT-per soneel te verkleinen. In antwoord op de opmerking van Laban en van mevr N. Smit-Kroes (WD), dat het salarisverschil tus sen kleuter/basisonderwijs enerzijds en voortgezet onderwijs anderzijds niet wordt waargemaakt door ver schil in verantwoordelijkheid, zei de minister: 'Er wordt hier gezegd dat de leidsters en de onderwijzers te weinig verdienen in verhouding tot de leraren. Maar de omgekeerde stel ling kan ook: dat de leraren teveel verdienen in verhouding tot de leid sters en de onderwijzers. Dat heb ik hier niet gehoord" Een toegezegd rapport over func tie en salaris van de leidsters en on derwijzers zal niet dit jaar verschij nen maar pas in 1974. Voordien wil de minister wel met de onderwijzers bonden spreken over een eventuele tussentijdse maatregel. In het NCRV tv-programma Eenmaal andermaal" van 2 mei zal de bekende zakenman Rein- der Zivolsman het liedje „Poen. poen, poen, poen" zingen. Hier zien we hem omgeven door een balletgroepje. IMSTERDAM (ANP) De politie ift gisteravond een inval gedaan de Shaja-bar in de lange Leidse arsstraat in Amsterdam en daar jongelui gearresteerd. Buiten wer- nog drie jongeren aangehouden, ianleiding tot deze inval waren in waarnemingen van het bureau dse Plein en klachten uit de buurt agressieve drugverkoop. Er be ad bij de recherche het vermoeden de bezoekers verdovende midde- gestolen goederen en wapens iden bezitten. Aan de Inval namen rechercheurs en 25 man van de (ormdienst deel. In de omgeving de bar opereerde nog een zestal hercheurs. de 19 arrestanten die naar het Idbureau werden overgebracht, ra Nederlanders, Italianen, een rtugees, een Egyptenaar en twee erijnen. Er waren ongeveer 40 oekers in de bar, in leeftijd va- rad van 16 tot 25 Jaar. Allen wer- gefouilleerd. Ook een aantal uwelijke agenten was daarvoor jhakeld. de arrestanten waren er enke die verdovende middelen bij zich iden, bij anderen waren de pa ra niet in orde, en een bezat ;ens de politie „twijfelachtige" ivellers cheques. !erder deed de politie een soort- ijke inval in een Expressobar. Vol- gens een politiewoordvoerder zijn meer van zulke invallen te verwach ten. Op één a vond 80.000 auto's gecontroleerd DEN HAAG De politie heeft gisteren in het hele land een groot scheepse controle op de technische staat van auto's gehouden. Ook de autopapieren werden bekeken. In totaal werden 81 500 auto's ge controleerd Daarvan werden er 399 uit het verkeer genomen Op elke 23 auto's was er een met een tech nisch gebrek: Dat varieerde van een gladde band tot defecte remmen Ongeveer elf procent van de ge controleerde autorijders was in ovcr- I treding. omdat of de technische staat I van hun auto niet in orde was of omdat zij hun autopapieren nieT bij j zich hadden Dit soort controles vinden regel- 1 matig plaats in nauwe samenwerking met de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie en de door Veilig Verkeer Nederland georganiseerde kernthe- ma-acties. SCHADE DOOR VALSE ZEGELS f300.000,- AMSTERDAM (ANP) De scha de die is veroorzaakt door de vorig Jaar in omloop gebrachte valse bouw- vakvakantiezegels wordt door het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid geschat op ten hoogste drie ton Eind vorig jaar arresteerde de Am sterdamse politie in samenwerking met de rijkspolitie een aantal per sonen die duizenden vakantiezegels hadden gedistribueerd onder enkele tientallen bouwbedrijven in het Gooi rond Utrecht en in Noord-Brabant. Het in Amsterdam gevestigde so ciaal fonds is tot zijn raming ge komen na controle van verzilverde zegels die in de doorgaans drukste periode voor inwisseling zijn ingele verd: de week vóór Pasen. Bij het bedrag heeft men de (geringe) zo- merverzilvering ingeoalculeerd. Destijds verwachtte men dat de schade enige tonnen hoger zou zijn daar de zegels in handen waren ge komen van enkele honderden bouw vakkers. Het sociaal fonds vermoedt dat door de berichten over de val se zegels en de arrestaties vele ze gels reeds by de werkgevers „te voorschijn" kwamen. Voorts heeft het fonds vele zegels bij de werkgevers in beslag kunnen nemen nadat deze zelf reeds de vals heid hadden ontdekt. Het inle veringssysteem is na het aan het licht komen van de zaak door het fonds aangepast waardoor bonafide werknemers nagenoeg geen schade hebben geleden. korting! Qa-Va Seul Teak Oil beschermt edelhout tegen vochtvlekken, verwijdert kringen en schrammen, droogt snel en ruikt fris, GLANST PRACHTIG. Grote flacon van f. 2.49 nu voor f. 1.99 een voordeel van 50 cent I Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in elk gezin. Handelsonderneming G.W. Roovers. BREDA. Postbus 12 DEN HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer denkt, dat in de eerstkomende jaren hooguit tip duizend rijksambtenaren zijn be trokken bij de overplaatsing van dr rijksdiensten naar het noorden en naar Limburg. Fractielid drs. M Peijnenburg zei dit gisteren. Naar zijn mening is in Limburg ruimte voor vijfduizend arbeidsplaat sen. Gezien het bestand aan oud-be ambten van de mijnen, dacht Peij nenburg, dat verhuizing van Haagse ambtenaren naar Limburg minder noodzakelijk zou zijn. Bij de over plaatsing van diensten naar het noor den (ook ongeveer met een per so neelsbestand van vijfduizend) is het wel van belang, dat ambtenaren mee verhuizen. In het noorden zelf zijn onvoldoende geschikte arbeids krachten. Een minderheidsstandpunt in de KVP-fractie neemt de Haee- naaar Du Chatinier in. Hij legde er de nadruk op, dat de spreiding van rijksdiensten niet is bedoeld om werk gelegenheid elders te scheppen maar om de Haagse agglomeratie te ont lasten. Hij zei: "Als er twintigdui zend ambtenaren zouden vertrekken, zou dat de doodsteek voor Den Haag zijn". In 'net overleg met de vakorganisa ties heeft de regering, zoals wij on langs berichtten, de suggestie geop perd in de komende tien k twaalf jaar twintig tot 25.000 ambtenaren te spreiden. Du Chatinier wees erop. dat het herplaatsen van een ambtenaar 't Rijk vijftien tot twintigduizend gul den kost. Hij vroeg zich af of de re gering dan maar niet beter recht streeks een half miljard gulden kon besteden aan verbetering van de werkgelegenheidssituatie in het noorden en in Limburg. De KVP'er Harmsen uit Emmen daarentegen zei: "Ik heb oog voor de sociale as pecten van de spreiding. Maar we praten er nu al tien jaar over. Er moet nu eindelijk eens wat gebeu ren". Kapperstarief gaat omhoog AMSTERDAM (ANP) De kap perstarieven zullen na 1 mei worden verhoogt. Dit is een gevolg van de nieuwe cao, die per 1 mei in he kappersbedrijf is afgesloten. De Ne derlandse kappersbond deelt mee dat de loonkosten op jaarbasis negen orocent meer zullen bedragen Deze kosten zullen in de tarieven worden doorberekend. AMSTERDAM Een gelijkmati ger inkomensverdeling, democratise ring van het onderwijs en een rui mere toegang tot de economische be slissingsmacht zijn de voorwaarden waaraan voldaan moet worden, wil een gemeenschappelijke milieubesef betere kansen tot ontwikkeling krij gen. Dit staat in een resolutie die de ver bondsvergadering van het NW gis teren in Amsterdam heeft aangeno men als gevolg op een nota „Vak beweging en milieu". De Industrie bond NW had om deze toevoe ging op de ontwerpresolutie van het verbondsbestuur gevraagd omdat zonder dergelijke maatschappe lijke voorwaarden een milieube leid zou worden afgewenteld op de schouders van de economisch zwak keren. De Algemene Bond van Ambtenaren stemde overigens als enige bond te gen deze resolutie omdat daarin een age werd opgenomen over de eventuele wenselijkheid binnen be paalde departementsbegrotingen tot verschuivingen te komen. In de ont werpresolutie werden met name De fensie en Verkeer en Waterstaat ge noemd. De ABVA zei te vrezen daar mee als vanzelfsprekend de salaris sen van ambtenaren en de wedden van dienstplichtigen zouden kunnen worden bedoeld. Op voorstel van dezelfde ABVA, werd in een andere resolutie opgeno men dat in een milieubeleidsplan op te stellen door de overheid, het tegengaan van consumptiestimu lering in brede kring ter discussie, moet worden gesteld. De verbondsvergadering droeg het verbondsbestuur op alle problemen, van het milieu en van het terugdrin gen van de groei van particuliere consumptie en de noodzakelijke in komens-herverdeling onder de NVV- leden ter discussie te stellen. De Industriebond zag geen kans vol doende stemmen te verwerven voor haar standpunt dat in Jaarlijkse on derhandelingen aan de werkge vers moet worden gevraagd wat de werknemers in ruil voor hun ma tiging aan maatschappelijke voor waarden voor een goed milieubeleid terugkrijgen. Dit ondanks het feit dat het verbondsbestuur terugkwam zijn oorspronkelijk afwij zend pre-advies. De Bouwbond NW had gepleit voor de instelling van een maximum-in komen om daarmee één van de oor zaken van onbeheerste groei weg te nemen, maar ook dit voorstel werd door de vergadering verworpen na dat het verbondsbestuur had betoogd dat een dergelijke maatregel zou lei den tot een vlucht in andere belo- ningsvormen, als niet meteen het maximuminkomen wordt ingepast in een oompleet pakket maatregelen ge richt op een betere inkomensverde ling. Defecte reactor oorzaak van ramp bij Marbon AMSTERDAM —De ramp bij Marbon in Amsterdam is vorig Jaar augustus veroorzaakt door een defect aan een reactor. Dat defect is aan de controle van Marbondeskundi- gen ontsnapt. Zi'J hadden onvoldoen de inzicht in de situatie en namen daardoor niet de maatregelen die noodzakelijk waren. In grote lijnen is een commissie die na de ramp werd ingesteld tot deze conclusie gekomen. Bij de ex plosie kwamen toen negen mensen om het leven. De commissie meent echter dat de Marbon nu dusdanige voorzieningen heeft getroffen dat een opnieuw ver lenen van een hinderwetvergunning gerechtvaardigd is. Ondermeer is een aantal beveiligingen aangebracht en heeft men ervoor gezorgd dat bij een eventuele explosie de gevolgen mini maal zijn. ADVERTENTIE GRONINGEN De Nederlandse i ut heeft vorig Jaar, via winst it de Gasunie en belastingheffing, 100 miljoen gulden ontvan- uit de aardgasverkoop. De ex- Tt van gas en het feit dat wij nu toder brandstof invoeren, wer- de betalingsbalans door als futo-verbetering van bijna 2 mil- "d gulden (in 1970 circa 11/4 dljard)En dit Jaar zullen de ^vangsten weer hoger zijn. Naar Pachting wordt in het bin- taland 33 miljard kubieke meter verkocht (vorig Jaar 26 miljard), en naar het buitenland 23 miljard kubieke meter (vorig Jaar 17 mil jard). Totaal dus 56 miljard kuub. tegenover vorig Jaar ruim 43 mil jard. Dit alles valt af te lelden uit het jaarverslag over 1971 van de NV Nederlandse Gasunie. Over de ex ploitatie van de aardgasvoorraden zegt de Gasunie daarin o.m.: „De afzet van het aardgas is aanmerke lijk groter geweest dan bij de op- riohting van onze venootschap werd voorzien. De snelle groei van onze verkopen vond mede zijn oor zaak in de prijs, die zowel voor in dustriële als voor particuliere afne mers aantrekkelijk is. Verwacht Wordt, dat het energieverbruik in de toekomst sterk zal toenemen. In 1971 werd ongeveer 36 procent van de totale Nederlandse energiebe hoefte door aardgas gedekt en wij verwachten, dat dit aandeel in 1975 tot ruim 40 procent zal zijn geste- Kernenergie Inkoop-verkoop miljoenen m3 71 >70 '68 '67 De Gasunie-directie vervolgt: „Het zal met de thans bekende aardgasreserves niet mogelijk zijn, het aandeel van aardgas in de groeiende behoefte aan energie verder in alle sectoren te doen toe nemen. Met name in de sector elektriciteitsvoorziening zal naar onze mening kernenergie, naast aardgas en olie, een steeds belang rijker rol moeten gaan vervullen". „Teneinde een zo groot mogelijk aandeel in de markt op langere ter mijn te kunnen handhaven, stre ven wij ernaar gas uit nieuw ont dekte reserves aan te kopen," al dus de Gasunie, die melding maakt van reeds gedane aankopen van andere gasboorders dan de NAM in Nederland. Hoe de afzet van aardgas in de afgelopen vijf Jaar ls toegenomen, blijkt uit deze afgeronde cijfers: gasbedrijven 11 9 7 5 3 industrie 9 7 5 4 2 elektr. centr. 6 4 2 1 - export 17 11 8 4 1 De Gasunie is in 1971 gekomen op een omzet van 2.070,8 miljoen gulden (1970 1.480,4 miljoen), waaruit een nettowinst resulteert van 95,3 miljoen (1970 91,1 mil joen). Wat, tenslotte, de belangstelling van de tuinbouw voor overschake ling op aardgas betreft, schat men dat eind 1971 circa 2500 bedrijven met aardgas werden verwarmd. Dat betekent, dat in anderhalf Jaar tijd ongeveer dertig procent van de daarvoor in aanmerking ko mende tuindersbedrijven op aard gas is overgegaan. De gasbedrijven konden de vraag van de tuinders om overschakeling vaak niet direkt aan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7