'Zingen geeft me een kick' Madrigaalkoor gaat jubileren Geef uw tieners deGoudenlbpTien. Uit'tvuistje. ...en gisteren I Judee Sill werkt aan tweede album Rommeligjeugdconcert prngmm TV morgén] filJPAG 21 APRIL 1972 RADIO - TV - KUNST PAGINA 9 is niet mooi die Amerikaanse Wee Sill. Haar kin en voorhoofd Ijn pukkelig en ze draagt op aar scherpe neus een uilebril, |e telkens naar beneden glijdt. laar een stem die ze heeft. Hilversums etablissement sar Nederlandse disc-Jockey's een a Jestje bouwen zit zangeres Judee beetje eenzaam in de hoek. odee, die broodmager lijkt in haar rakke spijkerbroek, touwschoenen leren jack, nipt aan haar jus torange. Een borrelhapje kan men iet aan haar kwijt vanwege het lit dat ze nog meer wil afvallen, idee (27) is in Nederland dankzij oos Postema. Hij wilde haar wel jbben in zijn „Groot uur U" van mdagavond. Ze zong er twee lied- 5, een nieuw exemplaar en haar (esus was a crossmaker", inmiddels gr een hit aan het worden. De merikaanse zou volgens velen in lowbusiness weieens de grote vrou- elljke ster van de komende Jaren mnen worden, t Is mogelijk, want et haar aparte stem heeft zij vol os pop-critici op haar eerste al- un „pure schoonheid" achtergela- Binnenkort verschijnt ze in ïRO's „Top-pop". tengere Judee heeft het best ar haar zin in ons land. Ze zegt: ben net vijf weken in Londen weest, afschuwelijk. Ik werd er zo ressief van dat nare grauwe x. Hier is het heerlijk, schoon veel groen. Er lopen in Neder- iad koeien, kalfjes en jonge geiten wei. Had ik nog nooit gezien, ju hier best langer willen blijven, it enige voordeel in Londen was, ik daar van verveling een num- heb kunnen schrijven voor tweede album", tweede album komt 7 oktober Haar eerste, waarvan er nu 000 zijn verkocht, werd eveneens die datum (verleden Jaar) op de arkt gebracht. Symbolisch? „Ja, g ben ik jarig". ridee hoopt op nog meer interesse, dan kan ze een volledig concert Nu staat ze nog genoteerd andere musici. Verveeld: [eestal rauwe popjongeps, die niet 'n muziek passen", hoopt vooral in Amerika spoedig die verandering: „Te zingen voor ensen, die voor Judee Sill komen niet voor rockvertolkers". liefst zingt Judee live. Van lyback moet ze niets hebben, het begin was zingen voor een afschuwelijk. Daar ben ik nu erheen. Zingen geeft me een kick, is alles voor mij". de opname voar AVRO's oppop" ben ik in slaap gevallen, ar toen ik op moest was ik weer arwakker. Zingen is m'n leven". leven heeft tot nu toe voor Ju- e nog een bittere nasmaak, was nog heel jong toen haar va- stierf. Moeder Sill trouwde op- helaas met een aloohoilst, ook wel wat in Judee zag. Na dood van haar moeder en kort irna van haar broer ging ze in Angeles wonen. Ze raakte ver- afd aan hard-drugs, ging uit ste- om aan geld voor heroïne te den en kwam in de gevangenis Judee is twee keer ge luwd geweest. haar jeugd wil ze niet praten. Idens het gesprek is de zangeres rdig en geïnteresseerd, maar over aodes in haar leven doet ze vaag. beetje afwijzend: „Ik probeer .et meer aan te denken, anders ik geen oog meer dicht. Je iet aan Je toekomst denken, niet a Je verleden". GEVANGENIS n verblijf van enkele maanden in gevangenis was een moeilijke voor haar. Niemand hielp haar it de pijn, die zij leed omdat ze niet meer aan drugs kon komen, haar ontslag uit de gevangenis ij ze geen verslaafde meer. tt ti Judee leerde de bijbel kennen en God nam een belangrijke plaats in haar leven in. „Door mijn geloof en sterke wil heb ik mijn verslaving overwonnen. Nu gebruik ik niets meer. Drugs zijn afschuwelijk. Ze verwoesten Je hele leven". Denkt Judee over een eventueel derde huwelijk? „Daar wil ik voor lopig niets over horen. Mijn eerste huwelijk was eigenlijk helemaal niet de bedoeling. We wilden eigen lijk alleen maar op vakantie gaan maar het werd ontdekt door zijn ouders en toen hebben we het lek ker burgerlijk omgezet in een huwe lijk. Hij was een schorpioen, een enorme durfal. Hij overleed tijdens een LSD-trip toen hij dacht een ri vier te kunnen temmen. Met mijn tweede man ben ik alleen getrouwd omdat hij zo prachtig piano kon spelen. We konden totaal niet met elkaar overweg. Nee voor lopig begin ik niet meer aan een man. Ik ben erg moeilijk, ik wil nu een liefde die voor 100 procent goed is". Kinderen heeft Judee niet: „Wan neer ik een kind zou hebben, zou ik geen composities meer kunnen ma ken. Ik zou dan helemaal in dat kind opgaan. Misschien komt het later nog eens van een baby, wie weet?" DROMEN Behalve teksten schrijven en oom- poneren speelt Judee gitaar en pia no. Haar dromen vormen een bron van inspiratie. Judee streeft naar perfectionisme. Een nieuw liedje moet beter zijn dan het vorige. Lukt dat niet, dan wordt zo'n nummer weggegooid. Over haar tweede album zegt ze dan ook: „Het wordt nog veel beter dan het eerste. Het gaat in opgaan de lijn." Concert met Louis van Dijk LEIDEN Het Ned. Madrigaal koor, dat 2 mei met een jubi leumconcert in de Stadsgehoor zaal het 25-jarig bestaan her denkt, is onbetwist een van Ne derlands meest vooraanstaande vocale ensembles. Tot 1959 stond het onder leiding van Willem Mi- zée, sindsdien onder Herman Strategier. De oprichting was een initiatief van de heer C. Zand bergen, de nog actieve voarzitter, met nog vier anderen veteranen van het eerste uur. Het koor telt 24 vrouwen- en 16 mannenstem men. Per uitvoering komen werken van Debussy, Poulenc, Strategier en Han del. Van Debussy "La Damoiselle Elue" (uit de leerjaren in Rome), /van Poulenc Messe en sol majeur (a cappelle en in de wandeling voor ministerie Strategier opdracht een nieuw koor-orkestwerk te com poneren. dat later in studie genomen wordt. De NOS komt Psalm 103 op nemen, waarvan de dirigent meent zich er het best van al te hebben uitgedrukt. Haast ondoenlijk is het om in kort bestek een activiteiten-overzicht te geven. Vóór 1964 zeker twintig Jo hannes Passionen, waarvan een in het Groene Kerkje als T.V.-studio. Twintig Strategier composities (vier in première), alle uitgezonden. Vier koor-orkestreringen van oude poly- fonen door en onder Moderna, ook alle uitgezonden. Eerste uitvoeringen van Poulenc. Vijfmaal medewerking aan het Holland Festival. Driemaal naar het buitenland|, Joego-Slavie volgt. Talloze medewerkingsverzoeken bij evenementen verspreid in het land hier veel bij de Dodenherden- Uit het geheugen plukken we nog groot werk van Britten, Duruflé en andere landgenoten. Bestuursledenzijn- C. Zandbergen voorzitter, mevr. Zandbergen-Hil- leinga secretaresse, mevr. v. d. Laan Verzijden 2de secretaresse, mej. E. de Vogel penningmeester esse, H. v. d. Laan bibliothecaris, Jan Vis vice- voorzitter, mevr. A. Droste-v. d. aay. K. V. HERMAN STRATEGIER onzingbaar gehouden), van Handel de psalm Dixit Dominus en een re citatief en aria uit diens beeldige Allegro, il Pensieroso et il Moderato Halverwege dit programma staat een Psalm 103, "Mon air.e, bénis Yahweh" Dit concert wil iets meer zijn dau traditioneel gebruikelijk. Daarom is een intermezzo (wijn ver krij baar!) ingelast, verzorgd door het Trio Louis van Dijk, dat om. improviseren zal op het aanvangsthema van Stra- tegier's Psalm. In het solistenkader treden de sopranen Annette de la Bije, Esther Hillinga, Wendela Bronsgeest, de alt-mezzo Vera Ver zijden, de tenor Jan Waayer, de bas Otto Otfcens, de cembalist Jan v. d Meer, de orgainst Nico Schrama. Als orkest gebruikt Strategier het Ut rechts Stedelijk. Dit orkest slokt 5500 gulden op, het geheel vergt de lieve som van f 12.000.-. Ter van het Madrigaalkoor-jubileum ADVERTENTIE Laten we wel wezen. Tieners voeden zich - behalve met pop en rock - het liefst met prik en friet. Da's niet zo best. Tieners hebben een verhoogde behoefte aan proteïnen. Geef ze kaas uit 't vuistje. Schuif stiekem een bordje met tien van die gouden hits in hun kamer. Gaat heus wel op. Is goed voor ze. Van 30 april tot en met 16 Juli 1972 zal in het Rijksmuseum Kröller- Müller in Otterlo onder ae naam „Van Gogh tot Picasso" een ten toonstelling worden gehouden van schilderijen en tekeningen uit het Poesjkin-museum in Moskou en de Hermitage in Leningrad. De exposi tie, die naar ons land komt in het kader van het cultureel akkoord tus sen de Sow jet-Unie en Nederland, omvat 58 schilderijen en 25 tekenin gen, onder andere van Renoir, Ce zanne, Gaugin, Van Gogh, Matisse, Picassa en Rousseau le Douanier. In Leidse Stadsgehoorzaal LEIDEN De Leidse lagere scho lieren konden gistermiddag weer een jeugdconcert bijwonen van het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland onlder Hans van den Hombergh. Als gewoonlijk was de presentatie in han den van Dirk de Vreede, die deze keer wat meer moeite had' met de zaal dan de vorige malen, althans bij de tweede voorstelling. Misschien dat het programma wat aan de moeilijke kant was. De kinderspelletjes van Bi- zet zijn vrij gemakkelijk in woorden uit te leggen, maar met Moeder de Gans van Ravel ligt dat al heel an ders. Wel zeer weinig valt er te ver téllen over de Ouverture preciosa uit Oberon van Weber, het Scherzo uit de Midjzomernachtsdroom van Menu De acteur Roger Moóre be ter bekend als 'The Saint' over handigt hier het beeldje van de beroemde heilige aan de Israëli sche minister van Defensie, Da- jan. In ruil hiervoor ontving hij een dóór Dajan getekend boek over de Israëlische luchtmacht. Roger Moore brengt op het ogen blik als toerist een een bezoek aan Israël. delssohn en 'n stukje derde deel uit Beébhovens Vierde Symfonie. Ik be doel, dat er hier niet of nauwelijks sprake is van programmamuziek in de betekenis muziek bij een duidelijk verbaaltje. Ook de samenhang van de werken leek me hier en daar wat ver gezocht. Wat betreft de uitvoering: er werd door het orkest vaak nogal rommelig gespeeld, hetgeen wel mede veroor zaakt zal zijn door de rumoerige zaal. Jammer, want de jeugd heeft recht op een ooncert van hoge kwaliteit. R. G. HARMS ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE klassieke en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p.p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. JUDEE SILL Alternatief theaterplan in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Een aan tal Rotterdamse kunstenaars en so ciologen heeft voor de Maasstad een nieuw theaterplan ontworpen, als reactie op de huidige problematische toneelsituatie in Rotterdam. De sa menstellers van het plan willen voor komen, dat Rotterdam, wanneer de overheid volgend Jaar met de nieuwe toneelopzet in de Maasstad begint, snel weer in een situatie komt die vergelijkbaar is met die na het „ont ploffen" van het Nieuw Rotterdams Toneel vorig jaar. De groep be schouwt de gebeurtenissen rond het NRT als symptomen van een diep gaande crisis. Men vindt dat over een andere op zet van het toneel in Rotterdam een openbare en democratische beslis sing moet komen, waarin verschil lende groeperingen him opvattingen kenbaar kunnen maken. Het theaterplan gaat uit van een wijziging in de prioriteiten van het toneelbeleid: van 't produceren van voorstellingen in toneelgebouwen voor een selecte groep, naar het wer ken met toneel en al zijn mogelijk heden in club- en buurthuizen, Jon gerencentra, scholen, vormingscen tra, ziekenhuizen en gevangenissen. In het theaterplan wordt aange geven, welke activiteiten het best in bepaalde Rotterdamse theaters kun nen plaatshebben. Zo kiest men, voor wat het Hofpleintheater betreft, voor het brengen van vrije produkties (boulevardtoneel). Het Piccolo-The ater moet na eventuele uitbreiding ruimte kunnen bieden aan een ex perimentele theatergroep en in „De lantaren" aan een „kunstlaborato rium". Vormen van creatieve of ex pressieve therapie horen thuis in zie kenhuizen, klinieken of gevangenis sen. Actiegroepen moeten volgens het theaterplan geassisteerd worden bij het op expressieve wijze van over brengen van hun problemen en ama teurgezelschappen moeten door pro fessionele krachten begeleid worden. NEDERLAND I 6.15 6.45 6.55 7.05 9.20 9.40 10.50 10.55 NEDERLAND H Apollo 16 (NOS) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Confrontatie: gesprek over de ondergrondse kerk achter het IJzeren Gordijn (E.O.) Koorzang: Geestelijke liederen (E.O.) Tenslotte (E.O.) Journaal (NOS) Politiek interview (AVRO) De versierders (The Persuaders), TV film (AVRO) Televizier Supplement (AVRO) Voor de vuist weg (AVRO) Journaal (NOS) Speelwijze les 6, herh. (TELEAO 10.25 10.55 11.00 11.05 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Klein mensen hebben grote wensen (TROS) VakantieWaarheen? Informatief programma (3) (TROS) Journaal (NOS) Cousin Bette, gefilmd TV-speL deel 2 slot (TROS) Reportage van het Concours Hippique ln Den Haag (TROS) Uit de Kunst (NOS) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Reportage van het Concours Hippique in Den Haag (TROS) Ik heb niet de illusie dat alle indrukken, die ik al kijkend naar de televisie opdoe, dezelf de zijn als van de lezers van deze tv-rubriek, maar het zou me toch niet verbazen als ook zij bij zichzelf een zekere „ge wenning" constateren op het punt van maanlandingen. De termen zijn al zo vertrouwd geworden: mission control. Houston, het vluchtleidingscen- trum, enz., dat het me niet zou verbazen als men ook een even vertrouwd geworden woord als „Nedomansky* tot de ruimte vaarttermen zou rekenen. Ik krijg al hetzelfde als bij IJs hockey. Zodra Frans Henrichs verrukt „goal" uitroept, weet ik dat ik even naar het scherm moet kijken, want dan komt het doelpunt vertraagd terug en dat is tenslotte de enige manier waarop Je bij ijshockey een doelpunt werkelijk goed kunt volgen. Hetzelfde heb ik nu al bij maanlandingen. Dat vluchtlei- dingscentrum ken ik nu zo langzamerhand wel. Ik heb ook al een perfect instinct ontwik keld voor beelden die echt zijn en beelden die een nabootsing weergeven (het Disneyland van de ruimtevaart), dus ik begin pas te kijken als het gekraak van de stemmen net zo erg wordt als in de beginjaren van de radio en de inzittenden melden dat ze nog nooit van hun leven zoiets moois hebben gezien. Nu bevonden we ons gisteren in de bijzondere situatie dat er iets mis was. Maar ook dat jaagt me al niet meer de zenu wen naar de keel. Het zal wel weer goed aflopen, denk ik. Eens moet het natuurlijk fali- kant misgaan (als een maan- wandelaar zijn ritssluiting al niet dicht kan krijgen, hoe groot is dan niet de kansdat nog veel belangrijker appara ten weigeren. Hoewel: ritsslui tingen zijn natuurlijk wel de grootste plaag der mensheid, maar iedereen praat er zo rus tig over dat Je al gauw niet meer gelooft in een ernstige si tuatie. Hans Keller was met Paul van den Bos (camera) en Hugo de Vries (geluid) op bezoek ge weest in Fayette, een klein Amerikaans stadje in Missis sippi, dat met zijn neger-bur gemeester Charles Evers een soort proeftuin is, omdat er met argusogen gekeken wordt naar het reilen en zeilen van een gemeenschap waar vier vijfde deel van de bevolking en ook het bestuur zwart is. Da' schijnt aardig te gaan, ook dankzl Jeen comité van rijke progressieve blanken (onder wie de filmsterren Shirley Ma- claine en Newman), die zich het lot van deze modelboerderi' hebben aangetrokken en vooral financiële, maar ook morele steun verlenen. De reportages die Hans Keiler over Amerika maakt doen mij qua beelden, maar ook door hun besloten karakter (het ene, beperkte onderwerp, van buitenaf met openstaande ver wondering bekeken), soms den ken aan de werkstukken van de Amerikaan Kienholtz. waar van het stedelijk museum een kleine twee Jaar geleden eer overzichtstentoonstelling had. Het is enerzijds herkenbaar, anderzijds ontmoedigend, vaak heel menselijk, altijd een beet je benauwend. Ik moet er direct aan toevoe gen dat Hans Keilers werk stukken milder zijn dan die van de beeldende kunstenaar Kienholtz, al voel en zie ik al lerlei raakpunten. Misschien omdat het allebei over Amerika gaat en over de verbazing over Amerika. Neem bijvoorbeeld Fayette Keller loopt met burgemeester Evers over straat en Evers zegt zo'n beetje iedereen goeiedag. Dat doet dorps aan. Ander zijds, die politie die even een overval ensceneert en ook dat straatbeeld: dat is weer vee' grootsteedser. Toch telt Fayette niet meer dan 1500 inwoners, dat is bijna tweemaal zoveel als Pingjum. Niet meer. Als Je dat beseft, besef Je tege lijkertijd dat Amerika toch an ders is dan Nederland. NICO SCHEEPMAKER 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos) (7.30 Nws; 7.41-8.00 Aktual.; 8.30 Nws.; 8.41-8.50 Aktual.) 10.00 Verz. Srogr. voor de militairen. (10.30-10.32 ws.) 11.55 Mededel. 12.00 Route - A: amusementstoerisme. (12.16 Over- he ldsvoorl. Marechaussee. 12.26 Mede del. t-b.v. land. en tuinbouw; 12.30- 12.40 Nws.) 14.00 (S) Steiger - B: Radio Show. (14.03 Sportkompas; 14.33-15.00 (S) Tross-Country; 15.30 Nws.; 15.33-16.00 (S) Jazz-cocktall; 17.30 Nws. 17.32-17.50 Aktual.) 18.00 Uit de Pers. 18.19 ülte. van de Comm. Partij van Nederland. 18.30 Nws. 18.41 Voor de kleuters. 19.00 (S) verz. progr. van pop. klass. muz. 21.00 De tunnel der duisternis: 21.20 (S) licht muz. progr. 22.10 Dansen als een edelman. 22.30 Nws. 22.40 (S) T S... T.. Sport, cabaret en muziek. G23.00-23.15 Aktua - Sport)., 23.56 Hilv. II. 298 m. en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 15.05 NOS. 17.55 VARA. van de voorpag. 7.54 Deze dag: 8.00 Nws. 8.11-8.23 Actual. 9 35-9.40 Wa terstanden en om 10.06 Voor nu en later. 10.30 (S) muz. en Inform, show. (11.00-11.02 Nws.) 13.00 Nws. 13.11 Actual. 13.23 VARA-Varia. 13.25 (S) Jongerenprogr. HIRO: 14.35 Plus - het HIRO Magazine. 15.05 De ko mende week ln het Nederlandse mu ziekleven. 15.30 een lulsterrijkprocT. (16.00-16.02 Nws.) 16.15 (S) NOS- Jazz. 16.45 een progr. over amateuris tische muz. beoefening. 17.15 Jeugd. feloof en toekomst: 17.55 Mededel. 8.00 Nws. 18.11 Actual. 18.20 licht progr. 19.00 (S) amusementsconcert. 20.00 Nws. 20.05 De Scala 1925-1950: operamuz. (gr.) 20.35 (S) Jazz en semble. 21.00 (S) De Staalkaart. 22.00 7.00 Nws. 7.02 Popstation. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.02 Pers Vers. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. J2.03 Elpee Pop. 13.00 Nws. 13.03 Nee. we noemen geen na men. (14.00 en 15.00 Nws.) 15.30 Meisjeskoor. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Sportshow; sport en muz. (17.00 Nws.) Nederland I TELEAC: 10.30 Nascholing Hulsartsen afl. 1 (Herh.) 11 00 (K) Esperanto les 15 (herh.) 11.3012.10 Spaanse les les 16 (herh.) NOS: 16.00 (K) Journaal. NCRV: 16.02 (K) Gevarieerd Kinderprogramma. TELEAC17.30— 18.00 (K) Graven naar het verleden krant. NOS: 18.55 (K) Journaal. 19.05 (K) Zwerven met Swlebertle TV- serle voor de Jeugd. NOS: 20.00 (K). Journaal. NCRV: 20.21 (K) Zeskamp. 21.35 (K) Stilstaan bij vooruitgang 'n film van Jan van HUlo. 22.35 Je kunt het geloven of niet: religieus progr. met koorzang. NOS: 23.00—23.06 (K) Journaal. Nederland II NOS: 14.15 (K) Apollo 16. 14.56—17.00 (K) Wereldkampioenschappen IJshoc key USSRZweden. In de pauzes van de wereldkampioenschappen IJshockey Reportages van_ de Europese kam- ls te Rotter dam. 18.30 Samenvatting van de Euro pese kampioenschappen Tafeltennis te Rotterdam. 18.45 (K) De Fabeltjes krant. NOS: 18.55 (K) Journaal VARA 19.05 (K) Coronation Street. NOS 20.00 (K) Journaal. VARA: 20.20 (K) Ver dorven Vrouwen. TV-serle. 21.10 (K) Achter het nieuws. 21.35 (K) Kort en Klein: amusementsprogramma. 22.15 (K) De Noord 2029 documentaire film. NOS: 22 45 (K) Journaal. 22.50—

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5