Arrangeur Alb. Paauw (60) was bij alle Bollencorso'si be- op Vereniging van zoek in Alphen Huisvrouwen ROl TE CORSO j gaat naar Koudekerk Geen rij bewijs Granaat bij grof huisvuil "Nooit Gedacht" VRIJDAG 21 APRIL lfiTj LISSE "Lenteparade 1972", i het bloemencorso van de bol- 'i lenstreek, rijdt zaterdag van 1 Haarlem naar de Warmonder-1 dam in Sassenheim. Het is voor de vijf en twintigste keer, dai dit corso wordt georganiseerd, De route en de doorkomsttij den zijn als volgt 10.10 uur vertrek Nassaulaan Haarlem; 10.21 uur Grote Markt Haar-j lem met défilé voor de genodig. den; 10.45 uur Houtplein Haarlem; 11.30 uur Centrum Heemste de; 12.12 uur Bennebroek, waar wordt gerust; 14.00 uur vertrek Benne-i broek 14.42 uur centrum Hillegom; 15.34 uur centrum Lisse; 16.32 uur centrum Sassen heim; 16.54 uur eindpunt Sassen heimWarmonderdam, waar de bloemenstoet zal worden ontbonden; Een deel van de praalwagens, zal gedurende het weekeinde inl Sassenheim worden tentoonge steld en een ander deel vertrekt in de nacht van zaterdag op' zondag naar de Ploriade in' Amsterdam, waar de wagens in de vroege morgenuren van ver se bloemen zullen worden voor zien en daarna door de Ploria- de-bezoekers (sters) kunner worden bekeken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De wasserij „Nooit Gedacht" gaat Leiderdorp verlaten. Eigenaar P. P J. Remundt wil zijn bedrijf naar het Koudekerkse industrieterrein aan de Hoogewaard verplaatsen omdat er in de gemeente Leiderdorp geen uit breidingsmogelijkheden zijn. Hij heeft het Koudekerkse gemeente- stuur om medewerking gewaagd de ze nieuwe vestiging mogelijk te ma ken. Het bedrijf is gespecialiseerd in ziekenhuiswas; particuliere was wordt niet geaccepteerd. Bij het verlenen van de gevraag de medewerking stelde het gemeente bestuur het milieubeheer centraal. Inherent aan de aard van het bedrijf is namelijk de lozing van bijzonder veel bedrijfsafvalwater met ve le schadelijke bestanddelen waar door het oppervlaktewater zou wor den verontreinigd. B. en W. zijn van mening dat dit aspect bij het Hoog heemraadschap van Rijnland in bij zonder goede handen is. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben te kennen gegeven dat het bedrijfsafvalwater alvorens dit in Rijnlands boezem wordt gebracht vergaand biologisch zal moeten worden gezuiverd. Slechts onder deze voorwaarde zal een lozingsvergunning worden afge geven, Remundt heeft toegezegd voor een adequate groentevoorziening zorg te zullen dragen. De vestiging van het bedrijf zal geen luchtverontreini ging tot gevolg hebben. B. en W. stellen de raad voor de gewaagde medewerking te verlenen, door vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor het betrokken ge bied. ALPHEN AAN DEN RIJN Kunstenaar Corné Rijlaarsdam gaat onder zijn huis aan de Prins Hen drikstraat 'n boetiekje inrichten, dat de naam „Alpha-galerie" krijgt. Hier in zal hij alleen maar exclusieve spulletjes verkopen zoals aardewerk, fijn glaswerk, „bijzondere" lampen, wat geselecteerd fraai hout en speel goed en nog enkele andere voorwer pen. Het ligt in de bedoeling van Rijlaarsdam, dat het boetiekje over een maand of anderhalf zal worden HILLEGOM Voor de tweede maal wordt in Hillegom op konin ginnedag op maandag 1 mei een wielerronde verreden in de woonwijk „Meer en Dorp". Het Centraal Comi té Nationale Feestvieringen <CCNF> In Hillegom gaat in samenwerking I met de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek" dit wielerevenement organiseren. Om half tien gaan de Jongens van 10 t.m. 13 jaar van start op gewone fietsen. Om 10.00 uur volgen dan de amateurs en nieuwe lingen, voor resp. 70 en 50 km. Start en finish zijn aan de Valckslootlaan. Het parcours wordt verder ge vormd door Maurtislaan, Willem de Rijkelaan en Willem de Zwijgerlaan. Alle streekfavorieten gaan van start. Ook de vooraanstaande Hillegomse renner in nationale coursen Red, van Trigt rijdt mee. Aan de bewoners van de in parcours gelegen straten zal worden verzocht hun auto's van af 9.00 uur tot 12.00 uur elders te parkeren. In de woonwijk Elsbroek. gaan vanaf het SDO-terrein de deelnemers aan de Oranje-straten- loop van start. Het parcours is twee kilometer lang. Er kan gelopen worden over 1, 2 of 3 ronden, dus 2, 4 en 6 km. Inschrijven bij 't VVV- kantoor aan de Jonkheer Mockkade of aan de start vanaf 930 uur. Voor de deelnemers is een fraaie medaille ontworpen. ALPHEN AAN DEN RIJN De landelijke controle naar de toestand van voertuigen heeft in Alphen het volgende resultaat opgeleverd: 185 auto's werden gecontroleerd waar van twaalf automobilisten geen rij bewijs bij zich hadden; tien konden geen -kentekenbewijs tonen. Twee auto's hadden gladde banden en van één waren de remmen niet in orde Voorts was er één wagen met een lekke uitlaat en één met defecte stoplichten. LEIDERDORP/RIJNSBURG/ LISSE Eén van de arrangeurs, die alle vijf en twintig afleverin gen van het Bloemencorso Bol lenstreek heeft meegemaakt is Albert Paauw (60, woonachtig in Leiderdorp en geboren en getogen in Rijnsburg). We ontmoetten hem in de kantine van de HBG- veiling in Lisse. Daar was hij om met Piet Goemans, lid van het dagelijks bestuur van de Stich ting „Bloemencorso Bollenstreek", af te spreken hoeveel manden hyacintentrossen hij voor de twee wagens, die de Leiderdorper maakt, moet reserveren. Paauw heeft in zijn loopbaan ver over de duizend praalwagens in bin nen- en buitenland gebouwd. Het is zijn lust en zijn leven. Boven dien is het voor hem prettig, dat zijn creaties steeds zeer hoog door de jury's worden gewaar deerd. Door Cees Combee Foto Holvast VOORHOUT Bij het ophalen van grof huisvuil troffen gemeente werklieden in Voorhout onder andpre een kartonnen doos aan met iets zwaars er in. Bij het openmaken, bleek er een soort granaat in te zit ten (zie foto). Met de nodige voor zichtigheid werd het sinistere dinp bij de politie gebracht, die de EOD (Explosieven Opruimings Dienst) waarschuwde. Na een deskundig on derzoek bleek het een kop van eer pantsergranaat te zijn. Deze was ge lukkig ongevaarlijk. Volgens de EOD kunnen leken echter niet beoordelen of zij al of niet gevaarlijk zijn. Was deze granaat, wel gevaarlijk of nog intact zijn geweest, dan zou dit in de vuilverbrandingsoven. waar dit vuil van Voorhout heen wordt ge dirigeerd. mogelijk rampzalige ge volgen kunnen hebben gehad. Het r nog altijd zaak. wanneer men zo iets in huls heeft of zou vinden, nie' lang te aarzelen, maar direkt de po litie waarschuwen. V Paauw onder het genot van een kopje koffie: "Dit jaar maak ik de vijf en twintig Bollenstreekcorso's vol. Ik Jubileer dus zaterdag ook een beetje mee. Het is hier altijd fijn werken geweest en het is dat nog. Geweldig wat een arbeid die bestuursleden van de stichting be- langenloos verzetten. Aan hun ent housiasme is het te danken, dat het corso er nog is. Ik geef Je op een briefje, dat als ze vandaag en bloc zouden bedanken er volgend jaar geen corso meer zou zijn. Die bloe menstoet drijft helemaal op het co mité. Ongelooflijk zoveel vrije tijd ze er aan besteden. Daar mag be slist wel eens de aandacht op wor den gevestigd. Jos en Kees van Driel weten als ontwerpers enorme spectakelstukken op de weg te bren gen. Ze spelen terecht op het publiek, dat langs de route staat, door het brengen van spectaculaire en tot de verbeelding van de mas sa sprekende praalwagens". Lust en leven In Duitsland, Frankrijk, België en in tal van plaatsen in ons land heeft Albert Pauw praalwagens ge bouwd, die terecht de bewondering van de honderdduizenden langs de routes hebben geoogst. Dat werk zit hem in de vingers. Hij heeft een groot gevoel voor kleurencombina ties en bovendien is hij een expert in het maken van bloemtoeven. Dat corsowagens bouwen is zijn lust en zijn leven. Voor „Lentepauze 1972" moest hij twee praalwagens gereed maken: de uit drie delen bestaande "Romanti ca" van de firma H. Willemse Jr. uit Hillegom met vestigingen in Duitsland en Frankrijk en "Lente juwelen" voor de Groep Bloembol lenkwekers en Belanghebbenden uit De Zilk. Twee wagens met veel toef- werk op de ondergrond van hyacin ten. Bij "Romantica" domineert het rood en geel en bij "Lentejuwe len" verschillende kleuren blauw en eveneens geel. Hij heeft er zijn han den meer dan vol aan gehad. Dat staat vast. Weg van bloemen Albert Paauw was reeds op Jeug dige leeftijd "weg" van bloemen en het versieren daarmee van fietsen en wagentjes. Als twaalfjarige knaap kreeg hij van zijn vader, die bollen- en bloemkweker was, een fiets. Het was kort voor koninginne dag 1923, toen nog gevierd op 31 augustus. In vaders tuinen zag de Jonge Albert hele bedden grot,e Afri kanen staan. Met begerige ogen stond hij er naar te kijken. Ineens had hij een plan. Hij nam zijn fiets en bouwde daarop van alle maal latjes een kano van zeven me ter lengte. Toen vroeg hij aan zijn vader of hij die Afrikanen mocht hebben. De oude Paauw keek een beetje vreemd, Hij dacht kennelijk: "Wat moet die Jonge met die bloe men. Zeker niet verkopen, want ik kan ze zelfs aan de straatstenen niet kwijt. Ze zijn niets waard". De Jonge Albert kreeg zijn zin. Vooral toen vader zag wat hij er mee ging doen en hoorde, dat zijn zoon wilde deelnemen aan de doot de Oranjevereniging "Wilhelmina" georganiseerde optocht. Paauw nu: 'k Weet het nog als de dag van gisteren. Je had in eerste in stantie dat gezicht van mijn vr der moeten zien toen ik om die bloemen vroeg. Het bouwsel had ik al klaar. Ik heb er wat goed om heen gewerkt en toen is de hele fa milie eraan te pas gekomen om de Afrikanen erop te naaien. Zelfs grootvader en grootmoeder hielpen mee. Zo trots als een aap liep ik in de optocht mee. Die trots werd nog groter toen bleek, dat ik de eerste prijs had gewonnen. Zo. dat is in het kort mijn begin als corsobou wer. 'k Ben nu nog even enthousiast als bijna vijftig Jaar geleden". Toef werk Leiderdorper Paauw heeft het. Bollenstreekcorso zien groeien. Van een klein stekje tot een stevige plant Hij was er van het eerste uur af bij. Niet dat hij het altijd eens is ge weest met de organisatoren en de ontwerpers. Verre van dat. Hij steekt zijn mening nu eenmaal niet onder stoelen of banken. Recht voor zijn raap komt hij er voor uit. Zo heeft hij één belangrijke wens, na melijk dat de arrangeurs gelegen heid krijgen het toefwerk op het bed van hyacintenbloemen zwaar der te maken. Dus er meer arrange ment in brengen. Dat is nu door de verplichting negentig procent bol- bloemen te gebruiken helaas niet mogelijk. Paauw met nadruk: "De arran geurs zouden wat meer de vrije hand moeten krijgen. Door dat gro tere en meer toefwerk zouden de wagens een heel ander aanzicht krijgen. Wat zouden die grote toe ven geweldig staan op die strakke ondergrond van hyacintenbloemen. Bijvoorbeeld als iemand rozen zou durven gebruiken. De ontwerpen van andere bloemen worden we een bepaalde richting in gestuwd. Om niet steeds te vervallen in hetzelfde idee moet Je de wagens op Jouw ma nier kunnen verfraaien. Grote toe ven op die bolbloemen is het mooi ste wat er is. Maar.als ze dat wil len verwezenlijken zal er wel meer geld op de tafel komen. Dat geld speelt helaas ieder jaar weer een belangrijke rol. Er is nooit voldoen de. Daarom moeten we voorlopig maar blijven roeien met de riemen die we hebben en er op deze wijze het beste van het beste van probe ren te maken". Corsobouwer Albert Paauw is het met Van Driel eens, dat het corso moet worden afgestemd op de negentig procent van de kijkers, die niet uit „het vak" komen. Dus die alleen maar aandacht schenken aan de voorstellingen en kleuren Spelen dus op een groot publiek. Daarom zou hij heel graag weer eens een bloemenstoet zien, die he lemaal uit dieren zou bestaan en dus de toepasselijke naam zou kun nen krijgen van "Dierenwereld in Bollenland", Albert Paauw (60, woonacl tig in Leiderdorp en geboren getogen in Rijnsbwg) heeft flf vijf en twintig corso'is van Bollenstreek meegemaakt tientallen wagens kunstig bloemen versierd. Zegt. Paauw aan het slot van gezellige babbeltje over het Bolltt streekcorso, dat Jaarlijks honder duizenden bezoekers trekt en grote faam in binnen- en buit® land geniet: "Een corsowagen n# ken, die door de kleur en combi® ties opvalt, is alleen mogelijk als, dat van tevoren goed hebt uit# dacht. Daarom ben ik er heel mee bezig voor ik met de eigenlij werkzaamheden begin. Begrijpt heb ik bedenkingen tegen de Jut ring. Mijn grootste bezwaar wijze waarop de bindersprij» worden toegekend. De jury let uï mijn mening niet op het maar kijkt alleen naar de toefj* Om een juiste beoordeling te W gen moet men ook nauwkeurig H ten op de kleurencombinatie 1 heel de wagen. Het is toch vree® dat aan iemand, die met de mooi); wagen van het gehele corso uit bus komt, de bindersprijs t wordt toegekend. Een corsowa# als geheel telt en niet uitsluit® het toefwerk. Aan dat probleem meer aandacht moeten worden schonken". ALPHEN AAN DEN RIJN "Ik voel me best bij de dames van het gewest". Zo begon burgemeester mr. R. M. Gallas, één van de zeer wei nige mannen tussen zo'n zeven honderd vrouwen, gisteren zijn toe spraak op de "Gewestelijke Dag" van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De eerste burger vertelde de "huisvrouwen" iets over de snelle ontwikkeling van Alphen aan den Rijn. "Zo'n vier a vijf jaar gele den", zo stelde de burgemeester, "telde Alphen 32.000 inwoners. Nu is dit aantal inmiddels tot 37.000 geste gen". En over de woningbouw zei mr. Gallas: "We hebben op het ogen blik vijftienhonderd woningen in aanbouw. Binnenkort wordt gestart met 470 zogenaamde corridorflats (27 april wordt hiervoor de eerste paal geslagen) en tevens wordt bin nen zeer afzienbare tijd een begin gemaakt met de bouw van nog eens driehonderdzestig huizen. Dat be tekent dat we in de loop van dit Jaar vijfentwintighonderd woningen zullen bouwen". Consequenties "Dit heeft vanzelfsprekend conse quenties op velerlei gebied. Enkele daarvan zijn, dat de middenstand sterk groeit en Alphen zijn stads kern wat "harder" maakt. In Rid- derveld komt een groot wijkwinkel centrum en de tijd is niet meer zo heel erg ver of er zal met de uit breiding achter de spoorlijn (Kerk en Zanen) worden begonnen". Alphen heeft de functie van een -streekcentrum. Het heeft een Gewes telijk Arbeidsbureau, een kantonge recht, een vestiging van de Neder landse Heide Maatschappij, een ziekenfonds en noem maar op. "Het hoofdmiddel van bestaan", zo zei burgemeester Gallas, "is niet uit sluitend industrie. Alphen is zesdui zend hectare groot (inclusief de ker nen Aarlanderveen en Zwam- merdam)In deze dorpen overheerst de agrarische sector". "Vroeger", zo eindigde mr. Gal las zijn toespraak, "werd er aan het culturele leven niet zo veed aan dacht besteed. Nu is dat anders Liepen we vroeger wel eens wat ach ter, nu wordt het goed aangetrok ken". Tijdens de boottocht door de kerr. van Alphen werd de dames het één en ander verteld over de toekomsti ge omlegging van de Rijn. Tevens werd meegedeeld, dat de nieuwe brug over de de Rijn. Tevens werd meegedeeld, dat. de nieuwe brug over de Oude Rijn van de Prins Bernhardlaan naar de Eisenho- werlaan eind 1974 zal zijn voltooid en dat er dan pas kan worden be gonnen met de omlegging van de rivier. Deze brug krijgt een vrije doorvaarthoogte van 5.50 meter en een beweegbaar gedeelte. De Julianabrug gaat dertiendui zend keer per jaar omhoog om dc scheepvaart vrije doorgang te ver lenen. Over de brug passeren dage lijks twaalfduizend auto's, zeven duizend fietsers en dertienhonderd voetgangers. Wat de Alphense brug betreft, deze gaat drie-en-twintig duizend keer per jaar omhoog. Per dag passeren hier vijfenzastighon- derd auto's, 11.500 fietsers en brom- Wielerronde in Hillegom fietsers alsmede vijfenzestighonderd voetgangers. Vijftig procent van de dag is de brug onbruikbaar voor het wegverkeer. De huisvrouwen brachten I o.m. een bezoek aan Avifauna. (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4