j)ingelproject handenbinder 'Denk aan Rijnboulevard' STUDENTENVAKBOND IN LEIDEN Voor bereikbaarheid Als kat van centrum Leiden erkgroep milieubeheer: ugewenste effecten Ageren in broedseizoen Provincie erkent gemaakte fouten Wij staan voor u klaar Ds. Van Ree in Leiden benoemd in vreemd pakhuis 5L! JAG 21 APRIL 1972 LEIDEN 1 s a is Laü va 3DEN „Als de gemeenteraad zich aansluit bij het stel van B. en W. om een deel van de Witte Singel iet verkeer te onttrekken, komt een proces op gang raad dan verder weinig invloed meer op zal kun- sd( uitoefenen. De bouw van het gecentraliseerde com- nei? voor A-faculteiten en bibliotheken op die plaats, noopt ,j iaatregelen met ongewenste effecten voor de stad Lei- zoals kostbare verkeersvoorzieningen, die de leef- ieid niet een goede komen". worpen wegen kunnen vervallen of In bescheidener afmetingen worde' uitgevoerd, en zou het aantal par keerplaatsen teruggedrongen kunnen worden. Z.g. oplossing van het par keerprobleem door b.v. de bouw van parkeergarages betekent Juist vergro ting van het verkeersprobleem. Aantasting karakter Situering van het Witte Singel complex zo onmiddellijk tegen het centrum van de stad aan moet wel leiden tot aantasting van het stads- karakter. Ten eerste zullen vrijwel alle bo men langs de Witte Singel ter hoog te van het bouwwerk verdwijnen. Ir het voorstel van B. en W. staat „de 12 bomen zullen waar mogelijk worden gehandhaafd", maar op alle tekeningen is te zien dat er al l binnen of in de muren van het ge bouw vallen. Verder dreigt een verkeersweg dwars door Oud-Hortus-zicht, waar voor ook het nodige kapwerk verricht zal moeten worden. Compensatie ii de vorm van terras, voet- en fiets pad weegt hier natuurlijk niet tegen op. Voorts blijft de toren, zelfs al wordt ze nog dunner en hoger ont worpen, een a-proportioneel en ko- de conclusie van een brief, leve werkgroep milieubeheer van unii L=e universiteit heeft gestuurd Leidse gemeenteraad. In deze Z«J Bge brief wordt verwezen naar J eindennota van de stad Gro- die volgens de werkgroep ook lk t eiden van grote betekenis kan =e i ieruit blijkt, dat het denken n. Jfgelopen jaren sterk is geevo- Ook in Leiden is in de loop het gewicht, dat aan Uende argumenten wordt toe- gewijzigd, met name de ver- 1 oblematiek, de woon-werk- lac|en centralisatie. Niet formeel mSerkgroep ziet mede de con- tin| fes van de bouw van het uni-' ;sar iscomplex onder ogen. Dit is 'haar nodig, hoewel men K rmeel op het standpunt' kan dat het principebesluit voor van deze toren eerder is ge- is volgens de werkgroep de van het gecentraliseerde van betekenis voor de ernst gevolgen voor de stad. Wan- Gefst Witte-Singelcomplex niet Witte Singel was geprojec- s p maar in de directe omgeving knooppunt van openbaar zou een deel van de nu ont- lossaal complex. a"L Kap Gedeputeerde Staten de antwoorden aan de vragenstellers ;rra id-Holland erkennen, dat zij hebben gemaakt bij het uit- van bossloten in de Dui- en Veenzijdse polder, en Den Haag. In ant- schriftelijke vragen gesteld WD-leden van provincia- zeggen GS dat men te wei- ming heeft gehouden met de van een zeer vroeg invallen- en met het feit. dat de werk- onli ien meer tijd konden vergen G ivankelijk was voorzien. ilg daarvan werden de werk- dajden nu uitgevoerd in de meest periode van het broedsei- hi trgelijke werkzaamheden zul- het vervolg in het najaar uitgevoerd. Het deze maana baggerproject zal. zo zegt acie. nu worden voltooid in Coi&r van 1973. In de uitbag- slechts een "tijdelijke verstoring, van het evenwicht", in tegenstelling tot biologen die vrezen voor een Het Witte Singelplan beperkt vol gens de werkgroep het gemeentebe stuur in de vrijheid een prioritei tenlijst naar eigen voorkeur op te stellen. Het project is een handen binder: grote bedragen moeten wor den gereserveerd voor de uitvoering van verkeersvoorzieningen. Die be dragen zijn beter besteed als Leiden ze voor eigen problemen kan aanwen den. Gespreid Ook op andere wijze zou de ge meenschap meer dan nodig is moeten bijdragen in de ruimte-uitbreiding van de universiteit. De kosten van het Witte Singel-project zijn immers hoog (en het gaat nog slechts om een raming). Door gedecentraliseerd uitbreiden kan men bestaande insti tuten handhaven en met naar ver houding geringe verbouwingskosten nog Jaren lang zinvol gebruiken. Ruimte-uitbreiding kan gevonden worden door meer gespreide nieuw bouw op kleine schaal, in de woonge bieden geïntegreerd. Onbekend is het of de inwoners er makkelijk toe zullen komen de to ren binnen te stappen. Hoewel niet ontbloot van een speculatief ele ment, komt het de werkgroep voor 1 dat meer kleine instituten het con- tact tussen universiteit en stadsbewo- j ner eerder kunnen stimuleren. Zeker zal. b.v. door een eigen kantine in j het gebouw, een isolement optreden Dit is een punt van toenemend be lang. juist in een tijd waarin mer er naar streeft de ivoren toren af te breken en de universiteit in de maatschappij te integreren. Commissaris van Koningin bij K G LEIDEN Zaterdag komt de pas benoemde commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, luisteren naar "K en G" in de Stadsgehoorzaal. Het Leidse drum-, pijper- en trompetterkorps zal eerst 's middags voor de jeugd spelen. In de avond zullen er twee primeurs zijn: "K en G" zal zich presenteren in een nieuw uniform, dat totaal af wijkt van het zo bekende blauw. En ernstige sohade in het bos. Vorige j de eerste nieuwe L.P. van het Leidse week publiceerde het Leidsch Dag- orkest zal door loco-burgemeester blad een artikel over de werkzaam- j Menken aan mr. Vrolijk worden aan- heden"-in het bos. ADVERTENTIE voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 TELEFOON 01710-34700 Speciale tarieven voor t contractverhuur I in de bijna totaal verlande 1 ziet de provincie blijkens verhuur aan verlofgangers Leasing van alle merken Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast Werkgroep verkeer adviesraad Een Leidse inwoner heeft zich onlangs tot de raad ge wend met een idee voor het dempen van grachten in het centrum. Hij staat in de op vattingdat dit de verkeers afwikkeling ten goede zou komen, niet alleen. De werk groep verkeer van de advies raad voor de binnenstad heeft erover gesproken. Ik citeer uit de notulen: Nu de datum vast staat, dat de Breestraat dicht gaat, kwam het volgende alterna tief naar voren om over te gaan tot dempmp van de Rijn van de Plantage tot de Bostelbrug. Ofschoon niet alle leden dit voorstonden, was men het er wel over eens, dat het centrum goed bereik baar werd. Het circuit zou als volgt wordenStations weg. Schuttersveld. Lammer markt, Korte Mare, Lange Mare en daarna de nieuwe boulevard. Tot zover de notulen over een zaak, waarvoor ik per soonlijk niets zou voelen. De drie foto's tonen m.i. alleen al duidelijk aan, dat het Leidse binnenstadsbeeld ernstig zou worden geschaad door het weghalen van het water. Stelt u zich de Koren beurs eens voor als tunnel. De grootste foto laat de Botermarkt zien. Uit de kring van de verk eerscommissie van het Leids City Centrum vernam ik een idee voor deze straat, dat een nadere uit- wérking waard is. Iedereen is het er wel over eens. dat afsluiting van het eerste deel van de Breestraat geen gezellige promenade op levert. Alleen het laatste deel is een echte urinkelstraat. Afsluiting van het geheel is noodzakelijk, omdat anders het verkeer niet kan af vloeien. Het idee is nu de Bree straat open te houden tot voorbij het stadhuis. Daar kan het verkeer worden om geleid via Korenbeurssteeg en Botermarkt, die wat breedte betreft wél verkeer in tivee richtingen kan hebben. Het zou op proef kunnen om te kijken hoe de betwiste af sluiting van de Breestraat bevalt. Bij dit alles is nodig, dat aleen bestemmingsverkeer in het centrum wordt toegela ten. Doorgaand verkeer moet eruit. Dat lukt alleen door de doorgang zo moeilijk mo gelijk te maken. De hierboven geschetste oplossing zou daartoe een flink steentje kunnen bijdragen. KVP-Leiden verontrust over de begroting LEIDEN Naar aanleiding van een bericht in dit blad heeft het bestuur van de Leidse KVP-afde- ling gisteren een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken gestuurd. Hierin staat, dat de KVP-afdeling zeer verontrust is over het terug brengen van het begrotingstekort door te snijden in voornamelijk pos- tem, die zijn uitgetrokken voor maatschappelijk werk. De afdeling verzoekt de minister op deze posten niet te besnoeien. LEIDEN Met ingang van 29 I april is tot predikant van de gemeen te der Zevende-Dags Adventisten benoemd ds. C. J. van Ree. Ds. Van Ree studeerde theologie in Neder land, Engeland en de Verenigde Sta ten en was gedurende 4 jaar werk zaam als zendeling in Zuid-Afrika en Zuid West Afrika. Hij zal in de plaats komen van ds. K. C. van Oossanen. die de lei ding van het werk van de Zevende- Dags Adventisten in Nederland heeft gekregen en naar Soest is ver huisd. Op zaterdag 29 april zal ds. Van (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste Keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d, WATER Ree zijn ambt om elf uur aan vaarden met het houden van een predikatie in de Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1. In het Jaarverslag van de afdeling Leiden van het NW wordt gecon stateerd, dat Leiden steeds meer wordt gedevalueerd tot een ach tergebleven gebied. Het culturele leven wordt volgens het NW sterk afgeremd mede door het uitvallen van de Leidse schouwburg. De vak beweging meent, dat het het ge meentebestuur heeft ontbroken aan de nodige doortastendheid. Het verkeer is volgens het NW een probleem gebleven, ondanks alle veranderingen, die nog geenszins verbeteringen zijn gebleven. Let terlijk zegt het jaarverslag: De be woners van Leiden voelen zich steeds meer als een kat in een vreemd pakhuis. Het is een illusie te denken, dat men het autover keer kan afremmen en de mensen te kunnen bewegen tot meer ge bruikmaking van het openbaar ver voer. Ook al zou men het openbaar vervoer aantrekkelijk maken, dan nog zal daardoor het autoverkeer niet verminderen. Men is blijkbaar te veel gehecht aan zijn privacy en daarvoor wil men zonodig nog veel betalen ook. De activiteiten zullen meer gericht moeten blijven op be tere wegen en men zal zich daar bij moeten laten leiden tot of het één of het ander, en niet het één en het andere willen. Prof. Waszink onderscheiden LEIDEN Prof. dr. J. Waszink, hoogleraar Latijns en Romeinse oudheden in Leiden, is vanmiddag in het Parijse „Institute de Prance" verkozen tot buitenlands lid. Alvo rens de zetel van zijn voorganger, de Engelsman Beazley. in te ne men, hield prof Waszink een rede over de Latijnse poëzie uit de pe riode voor Ovidius. echte varensman kiest houwbaar materiaal. Jharom kiest hij een Johnson. stwerf poelgeest oegstgeest ''lemmertrekvaart 16a Jl'toon 01710—54054 en zondag geopend. LEIDEN Na het in elkaar zij gen van de ALSV heeft Leiden het een tijd lang zonder actieve politieke studentenbeweging moeten stellen, in die lacune gaat nu weer worden voorzien. 'Sinds enige maanden stelt de nieuwe Leidse Studenten Bond daar althans pogingen toe in het werk. Het doel van de LSB is een studentenvakbond te vor men. Voornaamste strijdonderwerp is momenteel de verhoging van de collegegeleden tot 1000 gulden per Jaar. Uit een actie daartegen op 29 no vember vorig jaar met overigens niet al te overweldigend succes gevoerd in Leiden is de LSB ontstaan. De stu- dentengroep die toen deze protestbij eenkomst organiseerde besloot na af loop ervan dóór te gaan. Als argument daarvoor gold 't ont breken van een goed geleide studen tenbeweging in Leiden. Welis waar kent men hier de LSF (de Leidse Studentenfederatie een over koepeling van plaatselijke studen tenverenigingen en faculteiten) maar die houdt zich liefst verre van poli tieke acties. Overigens zegt de LSB wel op „redelijk goede" voet te staan met het dagelijks bestuur van de „bijna rechtse" LSF. Het bestuurskader van de Leidse Studenten Bond bestaat uit zeven man onder wie Duco Hellema Au- gust-Hans d'e Boef en Annelies Plei ter. Zij zijn aanvankelijk vooral doen de geweest met het beleggen van protestvergaderingen tegen de plan nen van De Brauw. Een bijeenkomst over het beurzenbeleid enkele we ken geleden trok ruim honderd be langstellenden. „Toen ze dat in Am sterdam hoorden vonden ze dat een erg goed resultaat". De LSB is echter niet lang geleden van strategie veranderd. Men pro beert nu vooral vanuit de faculteiten te werken. Daar zitten contactperso nen met wie voeling wordt gehou den op de donderdagse weekbespre- king. Duco Hellema: we zitten nog in een aanloopperiode waarin we proberen een goed draaiende organi satie op te zetten". Vuist maken Wat wil de LSB precies zijn? Hel lema: „Een organisatie die in staat is een vuist te maken voor de belan gen van de studenten maar dan in een wijder perspectief gezien". Met dit laatste bedoelt hij dat de LSB- rekening wil houden met de maat schappelijke context. De LSB wil echter niet zover gaan als de marxistisch-leninistische stu denten die vinden dat 'n studenten vakbond élitair is: Wij strijden te gen de 1000 collegegeld wat een zaak is die iedereen aangaat. En als de plannen van Posthumus en McKin- sey er eenmaal door zijn dan krij gen we dat Je binnen vier jaar af gestudeerd moet zijn. Wij willen dat iemand zich op de universiteit breed kan oriënteren op democratische en sociologische wetenschapsbeoefening anders kweek Je van die onmondige specialisten. Dat alles maakt dat het bepaald niet verwerpelijk is zoals de K ommunistischeP artij N(ederland) stelt om die belangen met een vakbond te verdedigen. Dat zijn geen élite-belangen". Ideologisch beter Duco Hellema gelooft dat het nu (landelijk) weer oplevende studen- tenverzet ideologisch beter gemoti veerd is dan voorheen. Een fout van de ineen geschrompelde ALSV vindt hij dat deze studentenvereniging zich teveel op algemene zaken richtte en te weinig op de belangen van de stu denten. Wat organisatievorm betreft zegt het LSB-bestuur op den duur toe tc willen naar een verenigingsstructuur. Leden hoopt men te krijgen naar aanleiding van bulletins die eventu eel rond gezonden worden als er aan het einde van het Jaar harde din gen moeten gebeuren". Met de con- erretisering van deze plannen zit het evenwel op het ogenblik wat moeilijk omdat de vakantie nadert. Als het tot een massa-demonstratie komt in Den Haag tegen de col- legegeldverh ging zoals de bedoe ling is wil de LSB er hard aan werken om er met een paar bussen heen te gaan. Het slagen daarvan zou ook een aanduiding betekenen voor het bestaansrecht van de LSB als grondraad voor Leiden. De LSB-groep is namelijk al sinds eni ge tijd dë Leidse vertegenwoordiger van de studentenbevolking in het landelijke overleg vain grondraden. Die taak is overgenomen van de LSF. Duco Hellema tenslotte: Er is een tendens geweest dat iedereen vrij moest kunnen studeren. Daar is niet zoveel van over. Met de college geldverhoging, Posthumus, Andries- sen, de personeelsstop en de stu dentenstop voor de deur wordt het hoog tijd voor de studenten om zich te organiseren". In afwachting van een eigen ka mer in het pand Noordeinde 5 is het contactadres van de Leidse Stu- i den ten Bond: Papengracht 23 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3