NOORD-VIETNAM BEREIDT ZICH OP ERGSTE VOOR MANNEN VINDEN DAT HET TE WEINIG KANSEN BIEDT :rsoneel EN voor chtbank Al 120 jaar aanleiding tot na-aperij Sporthuis Van Delft Commissie beoordeelt klacht over reisbureau dere buitenlanders is verzocht durend voor drie dagen levens- len bij de hand te hebben, even- ieding en persoonlijke papieren, geen kennis hebben van eerste' kunnen van verpleegsters le6 [JDAG 21 APRIL 1972 ANOI/SAIGON (AFP, Reuter) De Noordvietnamese jriteiten verwachten kennelijk zware Amerikaanse lucht ballen op de hoofdstad Hanoi. Buitenlandse diplomaten zijn e afgelopen nacht op het ministerie van Buitenlandse Za- ontboden waar hun werd verzocht vrouwen, kinderen en prieel dat niet onmiddellijk bij de hand moet zijn binnen iur uit Hanoi te evacueren. V ei travomd om 22 uur pl. tijd gehuwden de overal in de stra- ingebrachte luidsprekers de be- ig rekening te houden met een janval. Amerikaanse toestellen toen boven het land. bevon- »uden de hoofdstad echter niet :r dan vyftig km zijn genaderd, iiddels maakte Noord-Vietnam iraak op het neerschieten van merikaamse vliegtuigen, waarbij 1-52 bommenwerpers, sedert be- jeze maand. Het Amerikaanse rbevel gaf vrijdag het verlies van toestellen sedert 2 april toe. iiddels kregen de Noordvietna- troepen en die van de VRR rfcopige evolutionaire Regering) tag vaster greep op de gebieden Keten en noordoosten van de ietnamese hoofdstad Saigon, genoemde Papagaaien-bek, de odjaanse saillant die tot op 65 eter van Saigon reikt, is in han- sn de Noordvietnamese en VRR- •n, An Loc aan verkeersweg 13 oorden van de ZuidVietnamese itad stond vandaag voor de zes dag onder steeds zwaarder nde druk. De bezetting van 8.000 houdt he>t nog steeds uit maar ank-colonne die de stad moet Ken, is op 50 kilometer ten zui- rvan blijven steken, luchtmachten van Amerika en ietnam voeren voortdurend :n uit op de belegeraars en melding van de vernietiging maar alleen al in de af- uur vielen 2.000 raketten ;iergranaten op An Loc. centrale hoogland, even bui- mtoem hebben commando's in, .pen nacht een brug opgebla- de enige nog open wegverbin- Leids forum wer Brandts Jost-politiek DEN In sociëteit Minerva volgende week donderdag een sle-avond gehouden over de politiek van Willy Brandt, sprekers komen dr. H. Ar de Westduitse ambassadeur in Sand, prof. dr. E. H. van der 1, hoogleraar in de westelijke ileving na de Tweede Wereld en de heer H. A. Lunshof, ist bij Elseviers Magazine, een vierde spreker wordt nog it. ter vervanging van dsr. J. üyl die bij de UNCTAD-con- gjie verblijft. bijeenkomst over het op i zijnde ratificatie-verdrag Bonn en MoskouWarschau om kwart over acht. De or- berust bij de vormings- mmissie Doctrina van de studenten vereniging Miner- de tv zal aandacht aan de sie-avond besteden. uld aan dood kinderen? EDI •ISTERDAM Vier functio- 'issen van het Provinciaal ctriciteitsbedrijf Noord-Hol tod (PEN) zullen strafrechter- ijk worden vervolgd. Zij zouden rove schuld hebben aan de tod van twee kinderen. De twee kinderen waren in Ju 169 met drie andere kinderen in het spelen in een transfor- torhuisje in Purmerend. Het outen gebouwtje zou onvol- tende beveiligd zijn geweest t er een gat in de wand ussen de laag- en de hoogspan- 'togsaf deling zat. De officier van Justitie in Ernaar besloot destijds geen ervolging in te stellen omdat volgens hem niet voldoende swjjs was voor grove schuld, 'uders van de slachtoffertjes 'lenden daarop hun beklag in i] het Amsterdamse gerechts- El Het hof gelaste een nieuw Qderzoek dat nu is afgerond. Itodermeer stelde de arbeidsin- )le een technisch rapport op werden mensen die in de toirt wonen gehoord. De vier mensen die terecht ^en moeten staan zijn de 'tonisch directeur het dis- totshoofd Zaanstreek zijn hatsvervanger en een tech- hoofdopziohter. ding met Fleikoe. De verkeersweg naar de kust was al geblokkeerd en Zuidkoreaanse eenheden zijn er niet in geslaagd deze vrij te maken. Volgena Amerikaanse militaire kringen stelt de tegenstnder alles in het werk de verbindingswegen van Saigon af te snijden en de bevoor rading van d'e hoofdstad onmogelijk te maken. Amerikanen voor twee Leidse filmclubs LEIDEN Op de laatste avond van het lopende seizoen had Film club 16 gisteravond in Volkenkunde twee Amerikaanse gasten, die vorige week al in Sineklup bij Kreatief Sen trum waren geweest, David Boat- wright en zijn levensgezellin Ann Severson uit San Francisco. Jan de Vaal van het Filmmuseum haalde ze bijna aan het begin van een Europese toer naar Nederland. Hij rekent beiden tot Canyon Cine ma Co-op groep, waarvan Bruce Bailie een aanzienlijk lid was. Gisteravond in Volkenkunde maak te hun werk een sterk persoonlijke inslag op mij. Veel uiteenzettingen met vorm en inhoud van het me dium. gevisulaiseerde vingeroefenin gen van emoties en effecten binnen vorm. Later vertelde Boatwright me dat hij zijn werk ziet als Home-mo- vies. wat verduidelijk werd met ,.w? maken ze voor ons eigen plezier en dat van onze vrienden". Niet poli tiek in die zin, dat in feite alles, politiek is, dus ook niet radicaal (marxistisch leninistisch). Van de zijde van Filmclub wer den nog enigen mededelingen gedaan over het komend seizoen dat voor namelijk gericht zal zijn op vroeg Europese expressionistenRussen, oude Duitsers etc. Ton Crone van dit Sineklup (Kreat. Sentrum) kreeg de gelegenheid te vertellen, dat zij doordraaien, gedurende de zomer. Vanavond is de vertoning van Drei Groschen Oper (Pabst), volgende week Das Kabinet des dr. Cagliaris. HEIN ELBRINK ADVERTENTIE Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen, W. Ver boom te Benschop. Aangenomen naar Harskamp, G. Veldjesgraaf te Wouterswoude, die bedankte voor Opheusden. Bedankt voor Katwijk aan Zee, J. Dijkstra te Kampen. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Rotterdam- Alexan- derpolder, J. van Haaren te Amers foort. Agenda voor cinefielen AMSTERDAM: Calypso <Mar- nixstr.) Verzwelgers van de wereld (Oscar voor beste doe). Cineac (Reg. Breestr.) 's av. Rosemary's Baby (Polanski), Cinetol iTolstr.» Verlos ons niet van het kwaad (Se- ria), Flqra (Amstelstr.) The French Connection Friedkin)Kriterion (Roeterstr.) Sacco en Vanzetti (Montaldo), Leidseplein Theater Strawdogs (Peckinpah), Roxy (Kalverstr.) Klute tPakula). Stu dio K. (Roeterstr.) The Touch Bergman), The Movies (Haarl.- dijk) II Conformista (Bertoluccn Tuschinski (Reg. Breestr.) Clock work Oranje (Kubrick), De Uit kijk (Prinsensgr.) De Tuin van de Finzi Contini's (De Sica, Oscar '72). DEN HAAG: Bijou (Spui) Straw dogs (Peckinpah), Kriterion (West einde) Flesh (Warhol), Studio 2000 (Church.pl./Sthdrs. 1). French Connection (Friedkin), De Uitki> Church.pl./Ethdrs 1), The Go Between (Losey). ROTTERDAM: Cineac NRC iCool- singel) 's av. Rosemary's Baby (Po lanski), Corso (Kruisk.) The French Connection (Friedkin). Kri terion (Gr. hdls, gebouw) WR: mysteries van het orgasme (Ma kawejew), Lijnbaantheater Blue Movie (Parra, Verstappen), 't Ven ster Gouvernestr.) Teorama (Pa- solini) UTRECHT: Studio (Oudegracht) The Go Between (Losey), Vree burg (Vredenburg) Klute (Pakula). Aanbevolen nachtvoorstellingen: AMSTERDAM: Kriterion (vrij. za. 00.30) Kronik der Anna Magdalena B£ch (Straub), Studio K (vrij. za. 00.15) Tell him Willie Boy is here (Polonsky), The Movies (do. vr. za. en zo. 00.15) Le Petit Sol dat (Godard). DEN HAAG: Euro Cinema (za 24.02) Cath 22 (Orson Welles). ROTTERDAM: Cineac AD <za 24 uur) Montery Pop, Grand (za. 00.15) De Non (Rivette). UTRECHT: Vreeburg (vrij. en za. 11.15 u). Delegatie USSR blijft weg bij SALT- gesprekken (Van onze correspondent) HELSINKI In de Fins^ hoofd stad werd gisteren danig gespecu leerd over het tot tweemaal toe wegblijven van de Russische dele gatie bij de Amerikaans—Russische besprekingen over de beperking van de strategische offensieve en defen sieve wapens. Men is in Helsinki van mening dat de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam hier de oorzaak van is. De Russische delegatieleider Sem- jonow vertrok zaterdag naar Mos kou, waardoor de bespreking die voor dinsdag was uitgeschreven, verviel. Op Amerikaans verzoek werd de samenkomst naar don derdag verschoven. Ook toen ver schenen de gesprekspartners echter niet. Pogingen om van de onder handelaars commentaar te krijgen liepen op niets uit. Een Finse woord voerder verklaarde slechts dat de besprekingen niet werden voortge zet. De secretaris-generaal van de NAVO. rnr. Luns. de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO David M. Kennedy en luitenant-gene raal Gerd Niepold, commandant van het derde legerkorps van de Bundeswehr zijn hier getuige van eeri oefening door de vijftiende tankbrigade. Mr. Luns brengt een bezoek aan West-Duitsland. Je moetwel echte Levi's dragen om dét te begrijpen. Want of ze nou recht zijn of wijduitlopend, de enige blue jeansdie lekkerder zitten dan Levi's zijn ouwe Levi's. Levi's Blue Jeans, je weet wel, te herkennen aan dat maffe lipje op de bil. Wip eens binnen.Swingende spullen genoeg. Steenstraat 45, LEIDEN, Tel. 22479 Levi's is the registered trademark of Levi Strauss Co.. San Francisco, California. Drs. P komt naar Leiclen LEIDEN Drs. P komt volgerde week naar Leiden. Hij treedt donder dagavond op in de studenten iccië'.eit Horus. aan het Rapenburg 127, De I TOoraelIine. die om negen uur begint. I kunnen klanten van is voor iedereen toegankelijk. UTRECHT (ANP) Kinderrechter prof Hudig: Die middag wordt er een jongen aan haar voorgeleid omdat hij horloges heeft gestolen. Ze weet nog niet of ze hem straf zal opleggen. „Als kinderrechter moet je knopen doorhakken", zegt ze. ..Dat vond ik in het begin griezelig. Het is een ingrij pende beslissing om iemand van zijn vrijheid te beroven". Prof. mr. dr. J. C. Huding (64), kinderrechter in Rotterdam, praat nuchter over haar beroep. Eén keer geeft ze blijk van emotie als ze zegt: ..Er stond een jongetje van dertien voor me. Hij had gestolen en was van huis en school weggelopen. Toen ik 'm zag met z'n krullekop dacht ik: ik kan hem toch niet in het huis van bewaring zetten". Stuntje Mej. Hudig was de eerste vrouwelij ke kinderrechter in Nederland. Zij werd 25 jaar geleden benoemd bij het zilveren Jubileum van het ambt van kinderrechter. „Misschien 'n stuntje van de toen malige minister van Justitie Van Maarseveen om bij de herdenking met een nieuwtje te komen", gist ze Even later: „Of er voordelen aan zitten als de kinderrechter een vrouw is? Ik weet het niet of kinderen zich realiseren dat er een man of vrouw zit. Ze verwachten een uitspraak in een conflict. Je hebt zowel mannelijke als vrouwelijke kinderrechters no dig, net zoals Je een vader en moe der nodig hebt. Ik geloof wel dat als je alle vrouwen onderzoekt die geschikt zijn voor rechter, een gro ter percentage vindt dat kinder rechter wil worden dan bij mannen. Vrouwen zijn meer ingesteld op menselijke verhoudingen en minder op abstracte zaken. Maar als kin- derrechter doe je niet het onderzoe kende werk. Je laat ook de uitvoe ring van Je beslissing aan anderen over". Waarom voelen mannen niet veel voor het beroep kinderrechter? Zonder aarzeling zegt ze: Carrière „Als kinderrechter heb Je minder carrièremogelijkheden. Als Je lange tijd kinderzaken doet. raak Je ach ter bij collega's. Als je dit beroep voor mannen aantrekkelijker wil maken, moet Je het strafrecht en het familierecht toevoegen aan het kinderrecht. Die specialisatie in de rechterlijke macht is nog een heet hangijzer. Maar ik zie het in de toekomst nog wel gebeuren." Mej. Hudig trekt een rimpel als het gaat over de huidige kritiek op de kinderbescherming. Ze raakt het punt zelf aan. „Die opstandigheid is voornamelijk gericht tegen de in stanties. Tegen de Raden voor de Kinderbescherming en andere in stellingen. Eigenlijk vreemd dat de Door Madeleine Roumen kinderrechter weinig kritiek krijgt. Waarschijnlijk omdat hij alleen is en alléén een beslissing neemt". Maar we weten ook zo weinig van de kinderrechter Mej. Hudig knikt bevestigend. „Ik weet niet waar 'm dat precies in zit". Wat moet er na vijftig Jaar kinder recht veranderen? Mej. Hudig: „Het ontstaan van wantoestanden en wangedrag kun nen wij niet voorkomen. Wij komen er aan te pas als er tekortkomingen zijn en dan is het te laat. Vijftig Jaar geleden waren we optimistisch over onze behandelingen. Nu niet meer. Op medisch gebied ontdekt men nu ook pas dat je beter kuni zorgen dat het drinkwater goed is. En het geestelijke milieu is min stens even belangrijk. Nu spelen andere factoren mee dan vroeger We hebben alle dwang in de opvoe ding afgeschaft. Als rechter kun Je geen andere normen opleggen dan de ouders doen. Maar we zijn toch iets te tolerant geweest. Je leert de kinderen onvoldoende hoe ze met hun frustaties moeten leven. Die frustaties zijn er en je kunt ze niet altijd voorkomen". Crisis „We zitten in een crisissituatie waarin alles verandert. Bij kinderen die in moeilijkheden zijn geraakt, probeert men de oplossing te zoeken buiten de rechter om. De politie maakt in ongeveer de helft van de misdrijven die ze ontdekt een pro ces verbaal op. Daarvan seponeert de officier van Justitie een aantal gevallen. Een vierde van het aantal kinderen komt uiteindelijk op de zitting. Hoeveel strafbare feiten er werke lijk gepleegd worden onttrekt zich aan Je oog. Een Engelse rechter heeft eens gezegd dat reoht spreken het wegen 'an het onweegbare is. De wet dwingt Je nooit om iets te doen. Vaak nemen kinderen hun straf op als verdiend. Een kind wordt er niet beter van als Je het opsluit. Maar soms vergis Je Je. Je geeft geen straf en na twee dagen wordt het kind weer opgepikt om dat het bijvoorbeeld weer gestolen heeft. Er zijn ook gevallen waar we helemaal geen raad mee weten. Daar is onvoldoende opvang voor" Mej. Hudig zou in veel gevallen niet alleen geïnformeerd willen wor den door een maatschappelijk werk ster. „Als ik een groep bromfietsdieven voor me krijg, zou ik van een socio loog willen weten hoe de groep functioneert. Want Jeugddelinquen- Prof. Hudig: We zijn iets te tolerant geweest. tie is groepsdelinquentie. Je zou daar ook pedagogen, psychiaters en psychologen voor moeten hebben. In Rotterdam is een seniice-insti tuut van specialisten die wij kun nen raadplegen". Als we na de ontmoeting met kin derrechter Hudig weer op straat staan, zien we door het raam dat ze in de grote sobere werkkamer van de rechtbank aan haar bureau zit. Ze neemt stukken door. Want ze moest zich nog voorbereiden op dat geval van die gestolen horloges. Met ingang i Nederland gevestigde reisbureaus, die klachten hebben over een hij een reisbureau afgesloten reis en de uit voering ervan, deze klachten indie nen bij de geschillencommissie Con- sumentbond'ANVR (Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus). Ook de reisbureaus kunnen zich tot deze organisatie wenden. Op de gisteren in Utrecht gehou den vergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus, is een desbetreffend voorstel van het bestuur unaniem aanvaard. Behalve voor materiële klachten kan de consument ook vooor inmateriële klachten bij de geschillencommissie terecht. Voor dit laatste kan een schadevergoeding van maximaal de betaalde reissom worden uitgekeerd. Het hoofdbestuur heeftin de Con sumentenbond de organisatie gevon den, die bereid was te participeren in de klachtenbehandeling en financiële lasten daarvan. De geschillencom missie Consum.bond/ANVR werkt on der auspiciën van de stichting con sumentenklachten. Reisbureaus, die geen lid zijn van de NVR, kunnen tegen betaling de hulp Inroepen van de geschillencom missie. De klant van dit reisbureau, dat de klacht heeft ingediend, kan op deze manier zyn klacht dus ook behandeld krijgen. De klachtencommissie van de stichting Nederlandse Reiskamer, die volgens de voorzitter van de ANVR, de heer F. Benningen, teveel de schyn had gekregen betrokken te zijn by de Reisbureauwereld, zal op dezelfde da tum haar werkzaamheden stoppen. Slechte start Haags concours hippique DEN HAAG Het vierdaagse in ternationale indoor concours hippique in de Houtrusthallen in Den Haag is gisteravond voor slechts ongeveer 200 toeschouwers geopend met een inter nationaal springconcours, waarvoor I 65 combinaties in de ring kwamen, j Hiervan plaatsten zich er 25 voor de barrage, hetgeen betekende, dat dit j openingsconcours drie-en-een-half I uur vergde. Deultslag van ditspring- concours (10 hindernissen met 12 sprongen, maximale hoogte 1.40 me ter. lengte parcours 650 meter, toege stane tyd 110 sec.) luidde na de bar rage over 6 hindernissen met 7 sprongen tot een maximale hoogte van 1.50 meter: 1. Hartwig Steenken (Dld> met Kosmos 0 strafpnt. 30.7 sec.. 2. David Broome (GB) met Little Cracker 10-31.5. 3. Lutz Merkel (Did.) met Sperber 0-341, 4. Edgar Cupper (Belg.) met Le Champion 0-37.2, 5. Henk Nooren (Ned.) met Rusty Grey 0-38.6. 6. HansGünter Winkler (Dld.> met Grande Giso 0-40.2, 7. Paul Schockemöhle (Did.) met Dolus III 0-43.5. ..Speel uw spel", tyd: één minuut, tien hindernissen met waardering van 10100 punuten 1. Hartwig Steenken (Wdld) met Der Lord 980 punten. 2. Frltz Llgges (Wdld) met Goldika 960, 3. Gert Wiltfang (Wdld) met Seino en David Broome (Eng) met Bally Willwell 870, 5. Alwin Schockemöhle (Wdld) met Golden Dream 830.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19