Opbouw Bollenstreekcorso "Zo goed als alles is in Oost-Berlijn verboden Akkoord Tel Aviv-Cairo in de maak? Bloemstekers en -steeksters begonnen vanmorgen met opbrengen van de bloemen Werkloosheid in de bollenstreek flink gedaald PAGINA 4 STREEK DONDERDAG- 20 APRIL 1ST] LISSE Ongeveer vierhonderd bloemstekers en -steeksters zijn vanmorgen begonnen met de laatste fase van de opbouw van ..Lenteparade 1972": het bevesti gen van zo'n twee miljoen hyacin. tentrossen met steekrammen op de met stromatten beklede ijze ren geraamten van de twee en twintig praalwagens die deel zul len uitmaken van het Bollen streekcorso. Een enorm werk. waarmee men morgen tegen het middaguur gereed hoopt te zijn. Voor een groot deel van de bin ders de scholieren uitgezon derd wordt het in de komen de nacht werken geblazen, want de wagens moeten op tijd klaar zijn om in de HBG-hallen in Lisse „den volke" getoond te kunnen worden. Door Cees Combee Foto Holvast Corso-generaal Jos van Drie! uit. Amstelveen was met zijn zoon Kees vanmorgen voor dag en dauw in de veilinghallen van de HBG aanwe zig om de laatste aanwijzingen te geven aan de bekwame bloemen- arangeurs en de steeksters en ste- Jcers. Maanden en maanden is hij met niets anders dan het Bollen streekcorso bezig. Het begon met het ontwerpen en het uitkiezen van de wagens door de deelnemers aan deze bloemenstoet. daarna zetten de smeden hun beste beentje voor om de geraamten te maken en tenslot te zijn nu al een week of zes stro binders doende geweest de matten op die geraamten aan te brengen. Nu is m men dan bezig met de laatste fase. die bestaat uit het opbrengen van de hyacintentrossen en het plaatsen van de door bloem- binders van naam vervaardigde grote en kleine toeven op deze wa gens. Van morgenochtend tien urn- af tot 's avonds twaalf uur kan men de praalwagens en de versier de personenauto's in de hallen be zichtigen. Komt men in de morgen uren dan is de kans groot dat men de binders en bindsters nog aan het 'werk ziet. BEIROET/AMMAN (AFP, UPI. Reuter) Het Mid- den-Oosten gonst op het ogenblik van geruchten over eet mogelijk akkoord tussen Israël en Egypte. Volgens het Jor daanse regeringsblad Al Rai is een dergelijk akkoord ir. voorbereiding. Roemenië zou daarbij bemiddelend optre den. Roemenie is het enige communistische land in Europa, dat na de juni-oorlog van 1967 de diplomatieke betrekkin gen met Israël niet heeft verbroken. so behoort, evenals Keukenhof, bij de Bollenstreek". Tussen al die hyacintentrossen stekende ouderen en Jongeren lopen enige mannen van de verkeersbri- gade van de Rijkspolitie. Het is hun taak te beoordelen of de wagens voldoen aan alle veiligheidsvoor schrift; uitzicht, gewicht, lengte en noem maar verder op. Politie Evenals voorgaande Jaren helpen nu ook weer leerlingen van tuin bouwscholen bij het bevestigen van de hyacintentrossen op de wa gens. De Chr. Lagere Tuinbouw school uit Rijnsburg spant met 90 de kroon. Daarna volgens de Linnaeus Bindersschool uit Amsterdam met 80. de Landbouwschool in Leiden met 45. de RK Lagere Tuinbouw school uit Hillegom met 45 en de RK Lagere Tuinbouwschool uit Noord- wijkerhout met 30 leerlingen. Het was vanmorgen een lust om te zien met hoeveel enthousiasme deze Jon geren onder leiding van leraren bezig waren om het corso kleur te geven. Daarnaast werken er nog zo'n dikke honderd mensen uit heel de Bollenstreek mee aan het versie ren van de wagens. Voor één vier kante meter oppervlakte heeft men 'anderhalve mand of 750 hyacinten trossen nodig. Adviseur van de bloemenarrange- frienten Ruud van Dieren uit Den Haag staat de binders met raad en daad terzijde. Hij /raagt terwijl we staan te kijken doodernstig: "Weet u hoeveel grote en kleine toeven er totaal als versiering worden ge bruikt?". Als we niet snel genoeg zijn met ons antwoord zegt Van Dieren: "Maar liefst 255 en er zijn hele knapen bij, die erg veel tijd van de arrangeurs vergen. De moei lijkheid voor deze vaklieden is. dat deze toeven voor negentig procent moeten bestaan uit bolbloemen. Dat is voorschrift. De rest mogen de arrangeurs naar verkiezing kan vullen met varens, forsythiatakken. planten, rozen en andere bloemen. Het is namelijk een bolbloemencor- so en daarom mogen op de praal wagens de andere bloemen, hoe mooi ze ook zijn, geen groter per centage uitmaken dan tien". Wachtmeester le klasse Piet van Graas uit Leiden daarover; "We zijn er al een maand of drie mee bezig. Eerst bij de smeden en nu hier. Er zijn wagens bij van twee Scholieren ton en meer en als het. wat we voor de organisatoren beslist niet hopen, op corso-zaterdag zou gaan rege nen, dan mag er door dat doorweek te stro en die vochtige bloemen nog wel een ton worden bijgerekend. Alles moet piekfijn in orde zijn. Wij en de organisatoren hebben er niets aan wanneer er tijdens het rijden van het corso één van de praalwa gens een mankement krijgt. Van daar al die voorzorgsmaatregelen". Buiten de groepen Lisse, Hille gom, Sassenheim en Bennebroek van de Rijkspoliti en de gemeente politiekorpsen van Haarlem en Heemstede komen er 233 politie mannen uit alle delen van het land, van noord en zuid en van oost en west, naar de Bollenstreek om as sistentie te verlenen. Voorts ver schijnen er nog vijf klassen van de Politiescholen uit Amsterdam. Apel doorn en Hoorn op het appel. Vlieg tuigen van de Rijkspolitie Lucht vaartdienst houden vanuit de lucht een oogje in het zeil op het verkeer naar en door de Bol lenstreek en stellen de grondposten steeds op de hoogte van de punten waar opstoppingen dreigen. Een he le organisatie dus! Juweeltje SJaak Bonkenburg uit Benne broek voorzitter van de Stichting "Bloemencorso Bollenstreek", ver telde vanmorgen in de HBG-hal len: "Dit vijf en twintigste corso wordt een juweeltje. Er rijdt zater dag voor minstens fl% miljoen op de weg. Van de eerste tot de laatste wagen gerekend. Alleen de tractoren, die helemaal zijn wegge- 'werkt met bloemen en die de toe schouwers daardoor dus niet zien, vertegenwoordigen al een waarde van een half miljoen gulden. In .het totaal bedrag zitten niet de kos ten van de hyacintentrossen. Die behoeven namelijk niet te worden betaald. Zij worden geschonken door de kwekers. We hebben zo'n vierduizend manden met trossen nodig. In totaal wordeD de wagens bezet door 75 charmante figuren- ten. Heerlijk, dat enthousiasme van oud en Jong bij de opbouw. Dat geeft de burger moed. Het cor- Veel medewerking Burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van van Slochteren van Bennebroek heeft vanmorgen tijdens een bijeenkomst in de cantine van de NV Holland's Bloembollenhuis het vijf en twin tigste Bollenstreekcorso ingeleid en namens het erecomité zijn blijd schap erover uitgesproken, dat deze immense bloemenstoet weer van Haarlem naar Sassenheim kan rij den. Hij dankte allen,, die ook nu weer him schouders onder dit cor so hebben gezet en de gemeentelij ke en politie-autoriteiten voor hun medewerking. Sjaak Bonkenburg gaf als voor zitter van de Stichting "Bloemen- o Bollenstreek" een overzicht de 25 Jaar waarop dit corso nu door de streek rijdt. Dankbaar con stateerde hij dat het niet meer uit de streek weg te denken is. Het LD schreef reeds uitvoerig over die 25 Jaar corso. Politiefunctionarissen uit Haarlem en Den Haag vertelden tenslotte iets over de verkeersmaat regelen. die men ook nu weer heeft moeten treffen. Wanneer de bloemenarrangeurs morgenmiddag tegen twaalf urn- met him werk gereed zijn komt de Jury in actie. Zij zal beslist geen eenvoudige taak hebben. De wagens worden viermaal beoordeeld, waar van de laatste keer met de figuran ten erop. Die na-jurering zal morgen avond om zeven uur geschieden. Is daarmee klaar, dan zal de uit slag bekend worden gemaakt en zul len ook ^3e winnaars van de bin- Meer dan vierhonderd men sen zijn vanmorgen in de HBG- hallen in Lisse begonnen met het steken van de hyacintentrossen op de corso-wagens en het maken van de bloemtoeven. Velen van hen werken de hele nacht door. Morgen rond het middaguur is het corso gereed en van tien uur af kan men de praalwagens en de versierde personenauto's bezich tigen in de veilinghallen. dersprijzen worden aangewezen. De ze jury bestaat uit mevrouw A. Schat-Kapteyn, Utrecht en Willem Buurman. Oegstgeest, Huub van Dillen, Utrecht, M. van Driel, Apel doorn, A. Korpel, Den Haag en Ad Hosman. Utrecht. Kleurrijk We willen niet vooruitlopen op het werk van de arrangeurs, maar toen we kort na de middag nog even een kijkje gingen nemen in de HBG- hallen werd het ons toch wel dui delijk. dat al het mogelijke wordt gedaan een kleurrijk corso op de twintig kilometer lange route van Haarlem naar Sassenheim te bren gen. De marktkooplieden bijvoorbeeld komen weer met een unieke wagen, bestaande uit door een locomotief getrokken marktkraampjes en voor af gegaan door een driepersoonstan- dem. Deze praalwagen heeft een lengte van 35 meter. Onder de kraampjes zit een vrolijke boeren- kapel. Om nog te Ro mantica van H. Willemse Jr. uit Hillegom met vestigingen in Duits land en Frankrijk. Zij bestaat uit drie wagens en zal met uitbundige bloemtoeven in grote Delftsblauwe vazen worden versierd op een veel kleurige ondergrond van hyacinten. Een bruidspaar ontbreekt al even min. Daarvoor zorgt de afdeling Sassenheim van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembol lencultuur. Maar genoeg. Morgen het over de twee en twintig deelne mende praalwagens. Dan is alles klaar. Enthousiaste voorzitter Bon kenburg: "Laten we nu maar ho pen op goed weer. We verwachten veel bezoek. Vooral vanuit Duits land en Engeland. Als stichtingbe- stuur hebben we al het mogelijke gedaan een feestelijk corso te bren gen, dat een niet te evenaren pro paganda voor het vak en de streek is. Het is te hopen, dat de kijkers ook thans weer dit bloemenschouw- spel zullen waarderen". VOORHOUT, Bij de familie L. A. Zonneveld aan de Teijlingerlaan heeft de geit (van de kinderen) een vierling geworpen, welke het allen goed maken Dit is in de geitenwe reld een zeldzaam voorkomend geval, Vorig jaar had deze moedergeit een worp van één jong geitje en dit heeft makkelijker een oordeel te geven I dit jaar ook één geitje geworpen. In dat verband is het veelbeteke nend dat premier Golda Meir de volgende maand op uitnodiging van de Roemeense premier Maurer een officieel bezoek aan Boekarest zal brengen. Volgens de doorgaans goedingelicht Londense Evening Standard valt dat bezoek samen met dat van een hooggeplaatste Egyptenaar- Het blad meent even eens dat de Roemeense uitnodi ging tot doel heeft mevrouw Meir een nieuw plan voor te leggen, dat van Cairo afkomstig zou zijn en door Boekarest maar wat veel bete- kender is ook door Moskou zou wor den gesteund. Politieke kringen in Jeruzalem zouden een ontmoeting tussen mevrouw Meir en de hoog geplaatste Egyptenaar niet uitge sloten achten. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Eban brengt vrij dag een bezoek aan zijn Amerikaan se collega Rogers om de situatie in het Midden-Oosten te bespreken. Hoewel men in Washington geen dramatische nieuwe ontwikkelingen verwacht van gesprekken tussen Eban en Rogers wordt het bezoek echter met nadruk onderstreept. De Egyptische president Sadat gaat binnen twee weken naar Mos kou. Voor hij naar de Russische hoofdstad zal vertrekken ontmoet hij in de Algerijnse hoofdstad eerst president Boumedienne van Alge rije en premier Chaddafi van Li bië. "Revolutionaire strijders" zoudei vorige week donderdag een lukte aanslag hebben gepleegd o« het leven van kroonprins Hassa» van Jordanië, broer van KonCj Hoessein. Dit stond in met de hand ge. schreven pamfletten die volgens d; nieuwsbrief van de Palestijnse K Fatach-beweging in Amman culeerden. De plegers van de aanslag dood den of verwonden een aantal ledet van Hassans gevolg. Ze hebben i gens Al Fatah gezworen dat ze "executie van huurlingen" zulle voortzetten, "tot het regime Koning Hoessein omver is gewor pen". Hassan trad op als regent Jordanië tijdens het verblijf Koning Hoessein in de Verenigd; Staten. De mislukte aanslag op de kroon prins zou aan twee samenzweerder zekere Achmed Tewfik en Ilassai Hasjem Milhem, het leven hebbei1 gekost. Hij zou zijn gepleegd toei I Hassan in een auto door DJebd1 Loeweibda (een buurt van Amman reed. Twee wagens in de stoet zou-1 den zijn vernield en de inzittenda i gedood of gewond. LISSE Blijkens de maandelijkse telling van werkeloze arbeidskrach ten op het Gew. Arbeidsbureau in Lisse is er sinds eind februari een flinke daling van het aantal werk lozen ingetreden. Per eind maart waren er 368 werkzoekende mannen ingeschreven tegen 564 per eind fe bruari 1972, dus een daling van rond 200 ingeschrevenen. Deze daling kan ongeveer voor de helft worden toe geschreven aan de seizoeninvloeden (landbouw, horeca), voor de andere helft wordt de daling veroorzaakt door een gunstiger wordende econo mie, wat vooral tot uiting komt in a< de cijfers in de sector bouw. al li het gehele niveau van de arbeid; reserve toch nog wel iets hoger da i in dezelfde periode en teldatums va e 1972. De vraag om arbeidskrachten ook iets gedaald, namelijk van per eind februari tot 293 per maart 1972, terwijl eind maart het aantal gevraagde krachten hoger lag met 433. Ook de daling van de geregistree de vraag om arbeidskrachten koe duidelijk de invloed vat naar voren, wat tot uitdrukking kor in een flinke daling in de horea sector, wat nogal flink afsteekt gen de daling van het vorig jaar! In de vrouwelijke sector is het aai tal werkzoekenden gestegen van per eind februari tot 114 per ein maart 1972. Eind maart 1971 stondg veel meer werkzoekende vrouwen in geschreven, namelijk 176. De vraa om vrouwelijke krachten daalde 250 eind februari tot 220 eind m 1972. ALPHEN AAN DEN RIJN "Het lijkt wel of Je met zes gaten in je kiezen bij de tandarts zit als je in Duitsland de oostzone hebt be reikt, zo'n drukt valt er op Je. Si- bolt Mulder (16) op foto Wim Dijk man, leerling van het Christelijk Lyceum, die samen met een aantal mede-scholieren en enkele docenten zowel Oost- als West-Berlijn be zochten. windt er geen doekjes om als hij over de hoogstmerkwaardi- ge toestanden in het oosten spreekt. "Ze lopen er tien Jaar achter. Als je er met een meisje aan je arm loopt kijken ze Je na of er ik weet niet wat aan de hand is. Maar dat neemt niet weg, dat we ons best hebben vermaakt. We troffen het bijzonder want onze buschauf feur was heel erg goed bekend in Oost-Berlijn. Hij had daar name lijk gewerkt als tramconducteur en zodoende kwamen we op plaatsen, die we anders nooit te zien zouden hebben gekregen. De man wist er zelfs nog beter de weg dan de gids, die ons moest rondleiden". "Westerse lektuur zie Je niet in Oost-Berlijn. Die blijkt er verboden te zijn. Zelfs vrouwenbladen als de Libelle of Margriet mag Je niet mee de stadsgrens nemen. Alles wordt door de "VOPO" in beslag ge- Ik heb echter toch kans ge zien een Neue Welt mee te "smok kelen" en die aan een Oostduitser gegeven". Vreemde taferelen "We hebben taferelen gezien, die ons toch wel bijzonder vreemd voor kwamen. Vrouwen, die van het ene naar het andere bedrijf werden ver voerd, stonden onder militaire be waking. Gewoon te gek om over te praten. Bij de "Muur" stonden Oost-Berlijn naar fami lie-leden in het westen te kijken. Dat deden ze met een verrekijker. Maar zwaaien mochten ze niet, want dat is verboden. In het Cecilienhof, een soort land huis, werd de leerlingen verteld, I land na de oorlog Duitsland voorstond. "Er waren drie werkkamers", zegt Sibolt, "v Amerikanen, Engelsen en Russen hadden gewerkt. De eerstgenoemde mochten we zonder meer bekijken. Toen we de Russische in wiilden lo pen werd de toegang versperd". "Later ben ik in mijn eentje te rug gegaan en toch die kamer inge slopen. Daar zag ik toen een kaart van het oorspronkelijke Russische verdelingsplan. En dat zag er iets anders uit, dan de gids had voorgespiegeld. Ik heb ook mijn mede-leerlingen en onderwijzer ge roepen en hun de kaart getoond. De gids was toen al vertrokken. Het bleek dus wel, dat hij goed had ge logen. Duur "Wanneer je brood of andere da gelijkse behoeften in Oost-Berlijn wilt kopen moet je je wel de tijd gunnen. Het gebeurt wel dat Je soms een half uur moet wachten voordat je bij de bakker aan de beurt bent. De mensen staan gewoon in de rij. Nylonkousen voor de vrouwen zie je er niet. Die zijn voor hen niet te betalen. Als het koud is dragen ze wollen kniekousen. Voor een panty moet vierentwintig gulden worden neergeteld en een literfles Bols (Jenever) kost maar liefst hon derdtwintig gulden. We stonden met onze ogen te knipperen toen we de ze prijzen zagen". Veel oponthoud hadden de scho lieren als zij de grens weer over gin gen naar het westen. Ieder hoekje dat Rusland de atoombom had uit- van de bus werd zeer nauwkeurig gevonden maar dat het die nooit nagekeken om na te gaan of er niets had gebruikt, omdat anders de we-Iwerd gesmokkeld. "Twee uur wach- reldvrede in gevaar zou zijn geko- ten was normaal", zegt Sibbolt. "En De gids zei tevens, dat Rus- daar kon Je helemaal niets tegen verenigd doen". Bier velt automobilist SASSENHEIM Een 22-jarl? landarbeider uit Sassenheim ontke! de het bij de Haagse politierecht! niet, dat hij meer bier had gedroE ken dan voor een autobestuurd: verstandig kan worden genoemi De bewijzen daarvoor had hij 2 geleverd, door op de Rijnsburgerw meer links dan rechts te rijden. D leverde een aanrijding met ee moetkomende auto op gevolgd do; zijn verschijnen voor de rechtt „Ik drink nooit, maar Ja, hoe gai het op een verjaardagsfeest," verdachte te kennen. Hoe dat gaat, moet al te vaakt een rechtszitting worden geconsti teerd, zoals de officier van justiü nu ook deed. „Niet in staat auto naar behoren te bestureo' moest worden vastgesteld met straf: twee weken gevangenis i een jaar intrekken rijbewijs, waa van vier maanden voorwaarde^ Het vonnis luidde een week ge vangenisstraf en een halfjaar ooi zegging van de rijbevoegdheid. BOSKOOP Momenteel is Boskoopse veiling van weinig beti- kenis. Er is alleen wat Rhodos e Runus Triloba en natuurlijk niet» vergeten de violen, die wel in grof hoeveelheden worden verhandelt Een enkele keer was er wat Japans Azalea en Mahoniablad. Er worde! morgen de eerste rozen verwacht, t voorbeeld Esther Ofarim, White Bul terfly De plantenhandel floreert uiv stekend en brengen mooie prijzen op

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4