MAANLANDER VERLIEST ZIJN HUID Militaire effect van bom- tapijt tot 1968 minimaal Houston ongerust na vlekkeloze start van Apollo-16 HANOI: HONDERDEN SLACHTOFFERS NA AANVALLEP Skol spreekt uw taal. Proef 't maar. Weer bloedig weekeinde in Noord-Ierlanc TANZANIE WAARSCHUWT PORTUGAL Betoging Chicanos voor kaper alBier AMERIKA EN CANADA GAAN GROTE MEREN ZUIVEREN Fao: groei bevolking in kritiek stadium MAANDAG 17 APRIL 1972 BUITENLAND Na een vlekkeloos verlopen lan cering van de Apollo-16 gisteravond om 18.54 uur Ned. tyd heeft zich een moeilijkheid voorgedaan met de maanlander. De consequenties zyn nog niet geheel te overzien om dat men nog niet zeker is wat er precies aan de hand is. Voorlopig gaat de vlucht normaal door. maar de inspectie van de maanlander door Young en Duke vond reeds afgelopen nacht plaats. Aanvanke lijk zou deze pas komende nacht geschieden. Circa twaalf minuten na de lan- oering, die door een miljoen men sen op Kaap Kennedy werd gade geslagen en door tientallen miljoe nen over de gehele wereld via de televisie werd gevolgd, kwam de Apollo met Young. Mattingly en Duke in een parkeerbaan om de aarde op 173 km hoogte. De snel heid bedroeg toen 27.840 km per uur. Na controle van de apparatuur werd de motor van de derde raket- trap opnieuw ontstoken tijdens de tweede omwenteling om de aarde. De snelheid werd daardoor ver hoogd tot bijna 40.000 km per uur. voldoende voor het ingaan van de baan naar de maan. De ruimte vaarders i alleen Young is een vete raan met reeds drie vluchten ach ter de rug, de anderen zijn debu tanten) waren enthousiast over het Koppeling slaagde Omstreeks tien urn- gisteravond begon een serie ingewikkelde ope raties. die eveneens vlot verliepen. De Apollo werd ontkoppeld van de rest van de combinatie, draaide over 180 graden en koppelde ver volgens met de neus aan de maan lander Er deden zich daarbij geen moeilijkheden voor zoals bij de vlucht van de Apollo-14. Nadat de maanlander uit de derde rakettrap was getrokken, werd deze laatste in de steek gelaten. Het gevaarte slaat woensdagavond op de maan te pletter, kort nadat de Apollo in een baan om de maan komt. De inslag wordt geregistreerd door de instru menten. die tijdens vorige landin gen op de maan zijn achtergelaten. Daaruit kunnen conclusies worden getrokken omtrent de interne struc tuur van de maan. staat uit uiterst dun bladgoud. De astronauten zeiden, dat ze een stroom deeltjes langs een van de vensters van het moederschip zagen Om kwart voor drie hedenoch tend bleken er moeilijkheden te zijn. De bemanning meldde, dat stukjes van de beschermende laag van de maanlander schenen los te laten. Deze beschermende laag be- De vluohtleidlng in Houston vreesde dat een van de tanks met water, zuurstof of helium in de maanlander lek zou zijn, waardoor Inspectie dit afbladderen kan zijn veroor zaakt. Young en Duke kregen toen opdracht de maanlander 24 uur eerder te inspecteren dan de be doeling was geweest. Bij deze in spectie bevonden zij echter alles in orde, niet alleen de tanks maar ook het verdere instrumentarium. Men weet dus nog niet. wat er aan de hand is. Na de terugkeer van Young en Duke in het moederschip om 03.40 uur liet men de Apollo- combinatie een halve slag om de lengte-as wentelen, waardoor de zon de afgeschilferde zijde vaai de maanlander niet meer bescheen. Het verschijnsel nam daarna gelei delijk af. Ruimtewandeling? Houston is echter nog niet hele maal gerustgesteld. Het is denk baar. dat Mattingly, die toch een ruimtewandeling gaat maken tij dens de terugtocht naar de aarde, al tijdens de heenreis opdN krjjgt, de Apollo te verlaten en maanlander van buiten af te specteren. Mogelijk echter fe men langs andere weg te wel wat er gebeurd is. zodat men tot deze vrij ingewikkelde opera hoeft over te gaan. Men moet es ter voor donderdagavond 19 t zekerheid hebben omtrent de h stand van de bekleding van maanlander. Op dat moment 1 melijk moet de maanlander 0 koppelen voor de landing. Men q niet het risico lopen, dat Young Duke met een wrak op de maan! recht komen en daar moeilykhej zouden krijgen. SAIGON WASHINGTON <AFP. Reuter. UPI. AP» President Nixor^ heeft gisteren de oorlog in Vietnam uitgebreid met luchtaan vallen op de Noord-Vietnamese ha venstad Haifong en de hoofdstad Hanoi. Het was voor het eerst sinds 1968. dat de Amerikanen weer bom men op deze steden lieten vallen, kennelijk hiertoe gedreven door "t succes van het Vietcong-offensief ten zuiden van de gedemilitariseer de zone. Aan de luchtaanvallen ging een be schieting van de kust van Noord- Vietnam vooraf door Amerikaanse oorlogsschepen over een gebied, langs de kust dat zich uitstrekt van Nghe An tot aan Do Son. Dit betekent dat een kuststrook, van ongeveer 275 kilometer door de Amerikaanse schepen is beschoten. Do Son is een basis vlak bij de ha ven van Haiphong. Het Amerikaan se opperbevel had niets gezegd, over de beschietingen. Radio Hanoi zei dat "vele honder den burgers" zijn gedood en een nog groter aantal burgers werd ge wond tijdens de Amerikaanse lucht aanvallen. Er waren ook andere Noordvietnamese gebieden gebom bardeerd, met name Vinh en Bai Thoeong, aldus het communiqué. Hanoi en Haiphong vijftien toestel len, aldus het Noordvietnamese persbureau. Tien vliegtuigen, waar onder een B-52, waren boven Hai phong neergehaald en vijf boven Hanoi. De Amerikaanse luchtmacht zegt dat bij de aanval op de havenstad Haifong in Noord Vietnam twee jachtbommenwerpers van het type 7 S. verloren zijn gegaan Twee pi loten worden vermist. An Loc Over de zwaar bevochten stad An Loc, 80 kilometer ten noorden van Saigon, komen tegenstrijdige berichten. Zaterdagavond meldde het Noordvietnamese persbureau GPA. dat de stad geheel in handen van de strijdkrachten van het Na tionale Bevrijdingsfront was. Een functionaris van het front ver klaarde later dat de 12.000 Zuid- vietnamese regeringsmilitairen die omsingeld waren zijn gedood of ge vangen zijn genomen. Het Zuid Vietnamese opperbevel, gaf toe dat na 'n krachtige beschie ting met raketten en mortieren ne gen Noord-Vietnamese tanks zater dag opnieuw t noordelijk deel van de stad binnendrongen. Eerder wa ren bij een poging voorraden naar An Lok te brengen twee Zuid Viet namese helikopters neergehaald. Van welingelichte militaire zijde in Saigon wordt vernomen, dat de Noordvietnamese troepen de Z_ Vietnamese artilleriebasis "Chail in het centrale hoogland hebt, veroverd. Deze basis maakte uit van de verdediging van de Kontoem. Een grote munitie-opslagplaatj Lai Khe, 50 km ten noorden Saigon, is door "onbekende zaak in de lucht gevlogen. Het pot vol WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA) Een advies om tot de bombardementen over te gaan is in de helft van de vorige week aan president Nixon gegeven door de „speciale actie groep" (SAG), die sinds het begin van het communistische of fensief bijna dagelijks in het Witte Huis vergadert. Deze groep adviseurs, die bij el ke internationale crisis waarmee de veiligheid van het land gemoeid is de president bijstaat, wordt geleid door Henry Kissinger, de voor naamste raadgever van Nixon in in ternationale zaken. Verder maken er deel van uit onder-minister van Buitenlandse Zaken John Irwin, onder-minister van Defensie Ken neth Rush, de chefs van staven en de directeur van de CIA. Richard Helms. Het voornaamste punt van besprekingen was de afgelopen dagen hoe de reacties van China en de Sowjet-Unie zouden zijn. Henry Kissinger stelde voor dit beraad een bezoek uit dat hij ditweek einde aan Japan zou brengen. Sommige waarnemers zijn van mening dat het besluit van Nixon eerder van politieke dan van mili taire aard is. Zij wijzen erop dat Haifong van juni 1966 tot maart 1968 onophoudelijk met bommen is bestookt. Het militaire effect was minimaal. Hoewel Noord-Vietnam het grootste gedeelte van zijn be voorrading via Haifong fcrygt werd door de bombardemen ten geen noemenswaardige ver mindering van de aanvoer van mi litaire voorraden naar het zuiden bereikt- Amerikaanse officieren in Saigon hebben toegegeven dat het maanden kan duren alvorens het effect van de bombardementen wordt gevoeld. Men meent dat de Noordvietname- zen al voldoende voorraden naar het zuiden hebben gestuurd om hun offensief nog weken te kunnen volhouden. Meer In 1968 ging Noord-Vietnam een voudig meer militair materieel invoeren om de voorraden op peil te houden. Het wist voorts door nieu we opslagmethoden de verliezen zo gering mogelijk te houden. Olie en munitie werden in kleinere hoe veelheden opgeslagen en over een groot gebied verspreid. Bij bomtref- fers werden dan maar kleine voor raden vernietigd. De haveninstalla ties bleven intact doordat de Ame rikanen bang waren daar liggende Russische of Chinese schepen te ra- Begin 1966 zei de toenmalige mi nister van Defensie Robert McNa- mara al dat een bombardements- taktiek die radicale gevolgen zou hebben voor de politieke economi sche en sociale structuur van Noord-Vietnam weliswaar mogelijk was. maar dat zij "niet geslikt zou worden door ons eigen volk en de internationale opinie". Hij achtte voorts het risico van een rechtstreekse oorlog met China niet denkbeeldig. Druk Onder druk van de gezamenlijke chefs van staven werd de lucht-oor- log toen toch tot Hanoi en Haifong uitgebreid. De VS hebben het ech ter nooit aangedurft de haven van Haifong en de dijken van de delta van de Rode Rivier te vernieti gen. Als de dijken vernietigd zouden zijn zou één van de dichtstbevolkte gebieden ter wereld onder water ge lopen zijn, hetgeen ongetwijfeld fel le reacties uit de gehele wereld zou hebben uitgelokt. Het enige nieuwe aspect van de huidige bombardementen is het ge bruik van B-52 bommenwerpers, het grootste oorlogsvliegtuig waarover de Amerikanen beschikken. Het kan dertig ton explosieven meenemen, meestal bestaande uit 180 bommen van 113 en 447 kilo Licht In zaak-Feltrinelli? De politie van Milaan heeft zaterdag avond de man gearresteerd die vol gens haar bfj de lings georiënteerde rijke uitgever Feltrinelli was toen die werd gedood tijdens een dyna miet explosie buiten Milaan, een maand geleden. De man, Giuseppe Saba. wordt beschouwd als een sleu telfiguur bij de oplossing van de zaak-Feltrinelli. De dood van Fel trinelli veroorzaakte grote opschud ding in Italië. Linkse extremisten hebben beweerd dat hij is vermoord in een komplot van de Italiaanse politie en de CIA. Het was bekend dat de uitgever financieel de maois- ten in Italië steunde. DAR ES-SALAM (Reuter) Tah- zanië heeft Portugal gisteren ge waarschuwd dat 't alle nodige maat regelen zal nemen om zijn grondge bied te beschermen. Het zal zijn hulp aan bevrijdingsbewegingen in Por tugese Afrikaanse gebieden voort zetten, zonder zich door Portugese acties te laten afschrikken. Eerder had Tanzanië de beschuldi ging geuit dat Portugese militaire vliegtuigen in de afgelopen dagen aanvallen hadden gedaan op 'n dorp in het zuiden van het land nabij de grens met Mozambique. Bij de inci denten was een soldaat gedood en 'n gewond. Er was een Portugees vlieg tuig neergeschoten. De Amerikaanse luchtmacht en marine boven de haven van Haifong werd ook gisteren weer bedreigd door Noordvietnamees lucht ai weer geschut. Deze foto toont de leden van de Noordviet namese militie aan een luchtdoel kanon in actie in 1967. Overigens verklaarden Amerikaanse piloten gisteren te hébben blootgestaan aan hevige aanvallen van SAM-5 raketten. ADVERTENTIE LOS ANGELES (Reuter) Ze venhonderd Mexicaanse Amerika nen hebben bij een gevangenis in Los Angeles gedemonstreerd voor de vrijlating van vliegtuigkaper Ri- cardo Chaves Ortiz, eveneens een Amerikaan van Mexicaanse af komst. Ortiz dwong vorige week donder dag een passagiersvliegtuig naar Los Angeles te vliegen. Op de luchthaven hield hij de bemanning in bedwang met een pistool, dat achteraf niet geladen bleek te zijn Hij eiste en kreeg ook een persconferentie met radio en televisie. In een recht streekse uitzending hekelde de 37-Ja- rige man de behandeling in de Ver enigde Staten van de "chicanos", de Mexicaanse Amerikanen, die in dit land op de laagste sporten van de maatschappelijke ladder staan door dat zij nauwelijks werk kunnen krij gen. Hij kan tegen betaling van een borgsom van 350.000 dir. (meer dan een miljoen gulden» voorlopig op vrije voeten worden gesteld. Zijn ad vocaat ziet evenwel geen mogelijk heid een dergelyk bedrag byeen te brengen. OTTAWA (UPI, Reuter) Pre sident Nixon van de VS en premier Trudeau van Canada hebben in Ot tawa een overeenkomst getekent. die voorziet in de zuivering van het wa ter van de grote meren in het grens gebied. In 1976 wil men het water even helder en schoon hebben als een zwembad of een forellenbeek. Amerika zal er maximaal drie mil jard dollar in steken en Canada naar verwachting minstens een half mil jard. De grote meren bevatten onge veer een vijfde deel van al het zoete water ter wereld. Door stedelijk riool water en afvalwater van fabrieken zijn de meren sterk vervuild. Nixon is zaterdag van zijn bezoek van 40 uur aan Canada in Washing ton teruggekeerd. Zijn vertrek, even als zijn verblijf, is vrijwel totaal ge negeerd door de 300.000 inwoners van Ottawa. BELFAST (AP) Engelse troepen hebben maandag de strijd tegen sluipschutters van het Ierse republi keinse leger in de straten van Bel fast en Londonderry voortgezet. Noord-Ierland beleefde na de dood van de IRA-leider McCann het bloe digste weekeinde sinds de Eneelse machtsovername in de Ierse provin- Bij gevechten in de katholieke wijk van Belfast werden drie Engelse sol daten en een jongen uit Belfast dood geschoten. Engelse soldaten deelden mee dat zij vanmorgen drie Ierse sluipschutters hadden geraakt. Het was niet bekend of de sluipschutters om het leven waren gekomen. De officiële vleugel van het IRA maakte bekend dat als vergel ding voor de dood van McCann aan vallen op de politie zouden worden uitgevoerd. Tot nu toe voerde alleen leden van de „voorlopige" vleugel van het IRA aanvallen op de politie uit. McCann, een commandant van de officiële vleugel van het IRA, werd na een tip van de politie op het marktplein van Belfast dood gescho ten. Kort daarna werd de 17-Jarige Sean McConville vanuit een auto dood ge schoten. Volgens omstanders werd McConville het slachtoffer van een protestantse sluipschutter. Er zijn aanwijzingen dat McCon ville, een katholiek, werd gedood door protestanten. Dit kan leiden tot ge vechten tussen de aanhangers der twee godsdienstige richtingen. De drie Engelse soldaten kwaï tijdens patrouilles om het leven. Ti patrouille-leden werden gewond. Door de onlusten tijdens het wei einde is het totale aantal doden I dens de onlusten in Noord-Ierland 306 gekomen. Protestant De protestanten in het noorden, zeggen genoeg te hebben zachtaardige methoden" van de B: ten. hebben nu gedreigd ook het li in eigen handen te gaan n de zaak op te lossen op hun mania De protestantse leider ds. Ian Pa ley riep op om vandaag een mas drijfjacht in de katholieke wijl van Belfast en Londonderry te h den. Daar durven de Engelse soldal zich niet te wagen, in de strijd tq leden van het Ierse Republikel Leger (IRA). Tijdens een massa-bijeenkomst) katholieke militanten in Belfast kritiek geleverd op katholieke pri ters en gematigde organisaties, gepleit hebben voor verminder! van gewelddadigheid. Op de bijeenkomst, die gehoui werd na de dood van McCann, 1 een volksheld in Belfast was, s er een luid gejuich op, toen de s kers om een „totale overwinnl vroegen en opriepen tot solidari met het IRA. Aardbeving in Oostenrijk Het oostelijke gebied van Oostenrijk is zondagochtend opgeschrikt door een aardbeving. Deze richtte schade aan huizen en elektriciteitskabels aan doch maakte geen slachtoffers. In Wenen werd de beving gedurende een vijftal seconden waargenomen. Schilderijen vielen van de muren, schoorstenen braken af en ergens stortte een dak in. Het epicentrum van de schok, die een kracht had van 5.5 op de 12-puntsschaal lag on geveer zestig kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Knappe verdediging Melkbezor ger Ron Mason in Christchurch Nieuw Zeeland, greep naai- de Ca mera nadat hij een proces verbaal had gekregen voor rijden aan de verkeerde kant van de weg. Toen hij voor de rechter verscheen liet hij foto's zien van vuilnisauto's, andere gemeentelijke voertuigen en zelfs een motoragent, die allemaal aan de verkeerde kant van de weg reden. De melkbezorger werd vrijgesproken. Geheime stukken Verscheidene Westduitse parlementsleden, onder wie oppositieleider Barzel, hebben vorige week brieven ontvangen die gedeelten uit geheime protocollen bij het verdrag van Moskou zouden be vatten. Barzel heeft bondskanselier Brandt hiervan op de hoogte gesteld. Na onderzoek werd gisteren namens de regering verklaard dat het om een vervalsing gaat. De oppositielei der voelt er echter niets voor de re gering op haar woord te geloven, hij wenst inzage van de originele docu menten. ROME (AP) De voedsel landbouw organisatie van de enigde Naties (FAO) heeft verklü dat de noodzaak om de groei van wereldbevolking te vermin*» in een kritiek stadium is gekoffl Veel landen zijn volgens de "FA( echter tegen maatregelen boortebeperking. Ondanks de recente toename L de hoeveelheid voedsel kwam FAO in haar rapport tot de 1 gende stelling: "De produktie v voedsel zal geen gelijke tred houl met de behoeften van de bevolk! Het toegenomen gebruik van dukten. waarvoor een groter 1 grondstoffen is vereist, stelt 1 eisen aan het milieu dan de kingstoename", aldus het rara van de FAO. Aangezien er veel weerstand tegen maatregelen voor geboo._ perking, doet de FAO in haar I port aanbevelingen voor een oHL_ dellyke actie om door middel vanl tere beleidsvoering het verkwist van grondstoffen te voorkomen. 3 Het 35 pagina's tellende rappB dat een voorbereiding is voor de c# ferentie voor milieubeheer, die in ni in Stockholm wordt gehoudi noemde geen namen van landen,* gekant zijn tegen maatregelen 1 geboortebeperking. !oor»

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4