engelaarsbond viert vijftigjarig bestaan ■!W' KdcwH^Wad^^enieid Lezers schrijven over plannen Witte Singel Open dag Jan van Galen' leidsenhage ••UfSSS leidsenhage Vele gelukwensen en geschenken Nieuw Brunhilde PRn jaANPAq U 1.9TZ m Aan de raad der gemeente Lel len. Met belangstelling nam ik ennis van het door burgemeester wethouders gedane voorstel om gedeelte van de Witte Singel ui het openbaar verkeer te ont- vaD 'ekken voor het daarop bouwen l fan een parkeerkelder ten behoeve een gebouw voor enkele A- _;eiten en een nieuwe universi- Üj fitsbibliotheek. et trok mijn aandacht, dat bur- --leester en wethouders, nadat zij lededeelden dat het bouwplan Mn Dorziet ter voldoening aan de ge- 'tj telde eis tot parkeergelegenheid eigen terrein o.m. in de bouw een parkeerkelder voor 500 v*j uto's onder het gebouw, er aan ,{l «voegen dat blijkens de bouwte vat eningen aan de zijde van de Witte Tii ingei d parkeerkelder over een Wgte van ongeveer 160 m ca. 15 C oor het gebouww zal uitsteken tot 01 hoogte van plm. 2.80 m boven I traatpeil Hier is toch wel een onduidelijk- Bid. erzijds is de geëiste ruimte oor 500 wagens aanwezig op eigen STein, waarmee naar de mening Bn het college aan de, in art. 258 Bt de bouwverordening, l Is dat in de behoefte aan parkeer- öimte van alle auto's is voldaan, pi aderzij ds wijzen de bouwtekenin- fin uit dat er nog auto's zullen K} 'ovden geplaatst op een nog aan !cB ft verkeer te onttrekken strook vond van de singel, welke strook Wid later in eigendom aan het 'ijk moet worden Om die onduidelijkheid voor mij "lelijk te maken heb ik een on- üoek ingesteld. Gebleken is dat universiteitsraad niet aan de 1 fistelde eis kan ontkomen, maar dat indien de gemeenteraad zou be sluiten de gewenste strook grond niet aan het verkeer te onttrekken en/of niet aan het rijk over te dragen alsnog op eigen terrein ruimte zal worden vrijgemaakt. Alzo! Het bestuur- van de univer siteit is van de gedachte uitgegaan dat de bezwaarlijk te dragen gevol gen van de gestelde eis wel gedeel- telijk op de gemeente kunnen wor den afgewenteld. En het parkeren toch niet zo aan eigen terrein is gebonden als in de genoemde ver ordening voorgeschreven. Burge meester en wethouders hebben zich met die gedachte verenigd. Met ge volg dat zij de raad ter zake een voorstel doen, nu voor zoveel be treft de onttrekking van de strook grond aan het verkeer. Later een voorstel tot overdracht aan het rijk. Voorts blijkt dat het college heeft goedgevonden, dat hoewel blijkens de aanhef van het voorstel slechts zal worden gebouwd tussen de Trekvliet en de Witte Singel al leen maar blijkens de bouwteke ningen zal worden uitgebreid door bouwen op een strook grond van de singel, waarvoor een oppervlak van 2400 m2 nodig is. Naar mijn mening is een mogelijk geuite mening dat uiteindelijk toch op eigen grond wordt gebouwd niet houdbaar. Enige zaken die op het plan be trekking hebben samenvattend: In het onderhavige geval moet op eigen terrein in de behoefte aan parkeerruimte worden voorzien. Burgemeester en wethouders kun nen van de gestelde eis ontheffing verlenen maar hebben in de toe lichting op het concept-artikel ver klaard: In verband met de voort durende toeneming van het gemo toriseerde verkeer ware uiterst spaarzaam van de mogelijkheid tot ontheffing gebruik te maken. Burgemeester en wethouders zeg gen in hun voorstel dat op eigen terrein de nodige geachte parkeer plaatsen aanwezig zijn. Mijn onder zoek heeft uitgewezen dat op eigen terrein 500 auto's kunnen worden geplaatst. Het afstaan van aan de Witte Singel te onttrekken grond is derhalve niet nodig. Indien latei- zou blijken dat meer parkeerplaat sen nodig zijn dan 500 is het uit gesloten dat de gewenste ruimte op de Witte Singel aan de gehele vraag naar méér plaatsen kan vol doen. Dus hier gezegd: Op de Witte Singel bouwen is onverantwoord. Op de singel te laten bouwen even eens. De Leidse gemeenschap heeft recht op het behoud in de huidige staat van de Witte Singel en van de singelgracht, welke beide sedert eeuwen aan die gemeenschap in eigendom toebehoren. De singel en de gracht te laten ontluisteren voor geheel onnodig en onverantwoord, slechts 104 auto's is ontoelaatbaar. Hieraan toegevoegd dat elke wagen 23 m2 eist en 2400 m2 wordt ge wenst. Indien onttrekking van de strook grond aan het verkeer en latei- overdracht in eigendom aan het rijk berust op een gedane toezeg ging, het college en de raad zich van die belofte ontslagen kunnen achten daar de strook grond niet nodig is. En op die grond de uni versiteitsraad beiden van de toezeg ging zullen dienen te ontslaan. Naar mijn gevoelen heeft de raad de gedane toeggingen waarvan de eerst in 1962, reeds in 1966 te niet gedaan door in de bouwverordening als algemene maatregel te eisen, dat in de daar genoemde gevallen op eigen terrein moet worden ge parkeerd. Een verordening gaat uit boven een toezegging. Het aantal parkeerplaatsen (500) is jaren geleden vastgesteld. Burge meester en wethouders gaan geheel voorbij aan het feit dat tussen het tijdstip waarop de plannen zijn ge rijpt en nu het bezit aan auto's in belangrijke mate is toegenomen, ook bij studenten. Voorts dat het bezit tussen nu en het tijdstip dat het universiteitsgebouw gereed en in gebruik zal zijn genomen weer zal zyn gestegen. Een ter zake kundige deelde mij geruime tijd geleden mee, dat bij een concentratie van 2600 werken den gerekend mag worden op een behoefte aan 1200 plaatsen voor parkeren, dat is 700 méér. Voor parkeren van dat aantal op de openbare straat is plm. 3800 strek kende meter vereist. Op een ter rein geparkeerd is ongeveer 1.6 ha nodig. De ANWB deelde mij mee dat het aantal benodigde parkeer plaatsen zal kunnen oplopen tot 2000. Ongeacht de al dan niet juistheid van de mij verstrekte inlichtingen over parkeren is het, om niet voor verrassingen te komen staan, van het grootste belang dat een diep gaand onderzoek wordt ingesteld naar de behoefte. Van belang zowel voor de gemeente als voor de uni versiteit. Is dat onderzoek reeds in gesteld dan moeten de verkregen gegevens op tafel komen. P. L. GILLISSEN, Leiden. Academische lucht kastelen Moet de Witte Singel werkelijk dicht t.b.v. universitaire bouw, zoals we woensdag in ons dagblad hebben kunnen lezen? Wordt de structuur van de singelgordel echt niet aange tast, Ja mag men zelfs spreken van aantrekkelijke taludverbetering met afwisselende uitspringen? Flauwe kul! Tegenover de strakke kademuur van de Doelenkazerne moet een massief breed blok beton een halte toeroepen aan water, weg. bomen, gras en glooiende wallekant. Kortom, een groot militair-universi tair complex! Is dit nodig? Helemaal niet! Minister De Brauw heeft de Leidse universiteit laten weten dat zij dit jaar, ook in 1973 zelfs niet aan bou wen hoeft te denken. Ja, insiders achten de schatting dat er met het hele project van zo'n 200 miljoen de eerste 5 jaar nog wel niet begonnen kan worden nog aan de voorzichtige kant. Bovendien heeft de universiteit reeds lang plannen achter de hand mocht de gemeenteraad vasthouden aan de huidige Witte Singel. De raad kan op 24 april zijn tijd wel beter gebruiken dan over acade mische luchtkastelen te gaan debat teren. Wat wel nodig is, is dat het overleg tussen gemeente en universi teit weer goed op gang komt. Maar dan niet met achterdochtige gedach ten aan onderhandelingsposities wel in het besef dat wij elkaar nodig hebben en veel voor elkaar kunnen doen: denk nog maar eens aan de Leidse Baan! De fractie van de Progressieve Partij in de universiteitsraad zal daarom binnenkort met een intiatief komen voor het instellen van een contactraad bestaande uit leden van de gemeente- en universiteitsraad. Van allerhande gemeenschappelijke belangen en problemen die in deze contactraad aan de orde gesteld wor den, kunnen we besrpeken op welke wijze we er samen een oplossing voor kunnen vinden. Zaken als Witte Singel en Leeu wenhoek moeten niet in een sfeer van haat en nijd afgedaan worden op een ver ministerie en de Progres sieve Fraktie is de eerste die erken nen wil dat de universiteit aan de huidige sfeer van wantrouwen grote schuld heeft: vandaar dit initiatief! Er zijn nog veel meer raakpunten dan o.a. 400-Jarig bestaan universi teit, MOB, huisvesting werkende/ studerende Jongeren, Endegeest, Ju- risch Adviesbureau en Schoonadvies- dienst, sportbeleid enz. enz. Maar dan moeten er plannen op tafel komen en rond die tafel een goede verstand houding. De Progressieve Fractie wil proberen van haar kant de zaak op gang te helpen en iedereen die denkt dat de universiteit naast het klaren van de eigen zaak ook best kan mee helpen aan die van Leiden is van harte welkom! Nog even terug naar de Witte Sin gel: Waarom zou de gemeente ak koord gaan met de bouw van een parkeerkelder die niet alleen de Sin gelroute en de groene wallen vernielt (maar hiervoor heeft de universiteit gelukkig al een ander plan), maar ook nog veel te klein is. En dit is nog maai- één bezwaar, over de fi nanciële kant praat ik niet eens, het zou te lang worderj. Kan de gemeente dan niet vragen om een nieuw over leg op basis van de gewijzigde en vol komen open situatie sinds de bouw- stop van De Brauw? De Progressieve Fraktie wil een dergelijk verzoek best ondersteunen. Persoonlijk zou ik het volgende alternatief willen suggereren: bouw op de kaalgeslagen vlakte alleen een universiteitsbibliotheek, dus zonder toren t.b.v. de A-faculteiten, er ia dan ook wat meer ruimte de huidige opzet was toch al weer te krap! Geen parkeerkelder, alleen ruimte voor mensen die echt met de auto moeten komen zoals vrachtvervoer, invaliden en hoogstens voorzover er ruimte ia nog wat voor kortparkeerders (met meter!). De huidige bibliotheek heeft ook geen parkeerkelder. Binnen 5 Jaar komt zeer waar schijnlijk de Doelenkazerne leeg. Het moet voor De Brauw en denfensiemi- nister De Koster, beiden met een „Leids verleden", resp. in de studen tikoze en industriële sector, die al in gesprek zijn, over. een universitaire bestemming van dit terrein, niet moeilijk zijn, over een universitaire bestemming van dit terrein, niet moeilijk zijn elkaar hierop te vin den. De A-fakulteiten kunnen dan i.p.v. hun paal een plaats krijgen tus sen Rapenburg en W. Singel en dan graven ze maar een tunnel naar de bibliotheek! Maar goed, het Is een idee! En heus niet zó gek. want de gegevens t.a.v. bouwstop en kazerne zijn hard genoeg ADAM VONDELING, lid universiteitsraad, h LEIDEN Onder leiding van me vrouw S. den Ouden-Kloots (pre sidente) en in tegenwoordigheid van de ere-presddente, mevr. M. van Dor- sten-Hoogenidoorn en het ere-lid, mevr. E. Kiss-Herweyer, hield „Nieuw Brunhilde" haar jaarverga dering. Nadat zowel de notulen als de Jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse waren goedge keurd. kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Voordat er echter nieu we leden konden worden benoemd, moest afscheid worden genomen van de dames Lubbers en de Vries. Beide dames hebben veel werk verzet in het belang van de vereniging. Mevr. T. de Vries-Switzer kreeg het ere lidmaatschap van de vereniging aan geboden en mevr. A. Lubbers-Tim- mers werd tot lid van verdienste be noemd, hetgeen vergezeld ging van een mooie azalea. Het bestuur werd utigebreid met de dames E. R. M. Frans-Brandt. W. Meyer-Lacourt en E. M. Monfils-v. d. Berg. Helaas moest ook afscheid worden genomen van mevr. C. C. Ursem- Reijs die gedurende 7 jaar de lessen aan de Zweilandlaan verzorgd heeft. Mevr. v. Harteveld heeft deze lessen overgenomen en in de afde ling Brahmslaan heeft mevr. van felicitaties vergezeld gaan van talrijke geschenken. Sprekers waren onder meer J. G. Steenbergen voorzitter Centraal Ne derlands Hengelaars Verbond), en Rotterdamse hengelsportvereniging "De Toekomst") ir. Kolb (Organisa tie ter Verbetering van de Binnenvis serij). Dorst (Sport- en Beroepsbin nenvisserij), Van Loon sr. (voorzit ter Jubileumcommissie). P. Erades (Leidse Hengel Competitie) en IJs brand de Jong (horeca). Van de bondsleden kreeg het be stuur een stencilmachine met kast, en vijf luxe stoelen voor het bonds- kantoor. Verder waren er geschen ken van de beroepsvisserij, collega hengelsportverenigingen, de hengel- sporthandel, terwijl ook de vertegen woordigers van de Leidse hengelsport colleges acte de presence gaven. Aan het slot van de receptie bracht voor zitter J. Mark onder meer hulde aan enkele bestuurders uit de eerste (moeilijke) jaren van de bond. Op de foto (Holvast)Waterver pachter jhr. Sandberg (rechts) over handigde voorzitter J. Mark tijdens de receptie een fraaie beker, voor een van de komende hengelconcour- sen. Thuyl-Chaudron de kleuterles voor haar rekening genomen. Nadat aan de leden die zich dit Jaar bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt een kleine attentie was aangeboden, werd de vergadering ge sloten. Na afloop bleven de aanwezi gen nog bijeen om de avond te be sluiten met een gezellig spelletje bin go. LEIDEN De zeeverkenners- groep "Jan van Galen", aangesloten bij de vereniging de Nederlandse Padvinders houdt zaterdag een open dag op het terrein aan de Zijl. Dit terrein is het Deste te bereiken via de Sumatrastraat, waarna men door pijlen naar het terrein van de zeeverkennersgroep wordt geleid. Tijdens deze dag, die bij voorkeur bezocht kan worden tussen 2 en 5 uur maar eerder is men ongetwij feld ook welkom, zullen leden van de "Jan van Galengroep" him ac tiviteiten toelichten. Zo beschikt de groep over een aantal boten, waar 's-zomers prak tisch elke week mee wordt gevaren. De vloot bestaat uit een viertal sta len vletten, waarmee geroeid en ge zeild kan worden, een stalen schouw om te zeilen en een oude Zuiderzee- vlet met dieselmotor. Deze laatste is wel de trots van de vereniging. Ge regeld worden er vanuit de groep weekeinden gehouden op de Kaag. terwijl in de zomervakantie vaak zomerkampen worden georgani seerd. Men heeft bij de groep ruim schoots de beschikking over kam- peerspullen e.d. om een verblijf in de tenten van de groep tot een groot succes te maken. Aan het lidmaatschap zijn geen bepaalde voorwaarden verbonden. Er wordt echter wel vanuit gegaan, als je wilt zeilen of roeien je kunt zwemmen en minstens een A-diploma hebt. Al naar gelang je leeftijd word je ingedeeld bij de welpen, de verkenners of de stam. Behalve varen en zomerkampen or ganiseren zijn er nog veel meer ac tiviteiten binnen de groep. Zo kun Je goed leren koken, omgaan met lijmwerk (knopen maken, etc.), werken met topografische water kaarten en kompas. Je leert de be ginselen van de eerste hulp bij On gelukken en nog veel meer, wat er toe kan bijdragen een goed en vol waardig zeeverkenner van je te ma ken. In de winter worden de boten helemaal nagekeken, evt. opnieuw geverfd en gerepareerd. Er is dus gedurende het gehele Jaar een le vendige activiteit in de vereniging, zodat je je geen ogenblik hoeft te vervelen. En de kosten van lidmaatschap vallen ook wel mee. Er is een een malige, jaarlijkse bijdrage van f 45, en bovendien is er een maandelijk se contributie en een ouderd'o- natie. Mocht Je geïnteresseerd zijn in de zeeverkennersgroep "Jan van Galen", ga dan zaterdag a.s. eens kijken en laat je voorlichten over die dingen, die jou speciaal interes seren. Als je niet preoies weet, waar het is, vraag dan aan je vader, of hij met je mee wilt gaan. En is dat allemaal niet mogelijk, dan kunnen je ouders alle inlichtingen krijgen bij onderstaande personen: De heren B. den Hou ter, Bali- straat 74, A. Stallinga, Wasstraat 4 en P. W. de Koo.v, Witte Roeen straat 46a. De leiding van de zeeverken nersgroep "Jan van Galen" hoopt as zaterdag een heleboel belang stellenden te kunnen verwelkomen. Beroepingswerk GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt buiten verband) Geref. GEMEENTEN Beroepen in Veen, P. Blok, uit Dirksland. Bedankt voor Klaaswaal en Utrecht, J. C. Weststrate, uit Meliskerke; voor Wageningen, M. Heerschap, uit Sint Catherines (Ontario, Canada). HORLOGES Je mooiste en de ruimste Leuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - LASITA JUNGHANS - EW£ ANCRE. Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Met een bijzonder druk bezochte receptie in restau rant „In den vergulden Turk" heeft de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken zaterdag een begin gemaakt met de fees telijkheden rond het gouden ju bileum van deze ruim vierdui zend leden tellende bond. Vele vertegenwoordigers uit de lande lijke, regionale en plaatselijke hengelsportwereld kwamen het bestuur gelukwensen en lieten die r ipg Veel belangstelling trok za- jaaarlijkse actie: tweeënvijftig, terdag op de Leidse warenmarkt feitsen. De actie duurt tot en met de kraam met de prijzen vn de\ 6 mei. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3