EIDSCH DAGBLAD HAOS RITSE POOR- chaduw over reis ixon naar Moskou ROOFOVERVAL OP JUWELIER OOR rAKING gepakt vandaag latselijk regen mt terugtrekkingsprogram in geraar? LEIDSCH DAGBLAD Kabinetscrisis in Turkije TEGENSTROOM Buit ruim een ton («richt 1 maart 1860 MAANDAG 17 APRIL 1972 No. 33685 O. Koopman Urtdacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bfl voorultbeUlingfgiro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Lelden - TeL: 2504L Redactie: 81507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 our] (AP) De rtle van de Engelse spoorweg- yés heeft tot een complete geleld en miljoenen te laat op doen verschijnen. ral rond Londen en ln het zui- 8S de situatie onmogelijk. Een eerder van de spoarwegen ver- .chaos is veel te mild uitge- het is een ramp", de stations werden spoorweg- n uitgejouwd door woedende rs die Zich een weg vochten de weinige treinen die liepen, gering, die vanmiddag *n ver in het Lagerhuis zal afleg- nerweegt noodmaatregelen te De spoorweglieden zijn tot ttie overgegaan nadat de direc- voorstel van een onafhanke- lemiddelaar had verworpen de met 12 procent te verhogen, (bonden van spoorwegpersoneel 16 procent gevraagd, de di ll procent geboden. (Van onze correspondent) ISHINGTON De Russische ambassadeur in Washing- knatole Dobrinin, die anders dit weekeinde naar Moskou jk ijn vertrokken om het a.s. bezoek van president Nixon JL e Russische leiders voor te bereiden, bracht het weekeinde n ambassade door in afwachting van nadere instructies uit nverwacht van vanavond tot i»vond: tot zwaar bewolkt en morgen plaatselijk regen. Overwe- matige noordwestelijke wind. temperaturen rond 3 en ongeveer 9 graden. Opgemaakt om 12.40 uur) 18 APRIL -rriup: 5.37 uur; onder: 19.43 uur. Hl op: 8.23 uur; onder: 1.14 uur. water te Katwijk om 6.12 en Mr. laagwater om 2.04 en 14.34 aoni Een van de Russische diplomaten zei dat de bombardementen rondom Hanoi en Haifong de politieke situ atie tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten had veranderd. Niettemin werd uit de Russische hoofdstad van Amerikaanse zijde bericht dat de voorbereidingen voor het bezoek op normale wijze worden voortgezet. Het Witte Huis heeft geen com mentaar geleverd op de bombarde menten de eerste sinds 1967 op doelwitten in de buurt van boven genoemde twee Noordvietnamese ste den. Van regeringszijde werd echter openlijk toegegeven dat de aanval len de a.s. topgesprekken in de waagschaal hebben gesteld, maar dat president Nixon geen andere keu- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs ree Ik word abonnee per 1 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee «dres: ïlaafs: tokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder tostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer "4, Leiden. Krachtig Van Democratische zijde waren de reacties onmiddellijk en krachtig Senator George McGovern noemde de bombardementen een „morele schande" en „een gevaarlijke gok" Senator Edmund Muskie: „De bom bardementen leveren een verschrik kelijk risico op". Senator Edward Kennedy: „Ik geloof dat dit op nieuw een roekeloze escalatie van de oorlog is. een woeste reactie op de totale mislukking van het Vietnami- seringsbeleid". Het Pentagon achtte het gisteren niet uitgesloten dat 'n de toekomst de bombardementen niet beperkt zullen blijven tot de omgeving van Hanoi en Haifong en dat ook de ha ven van Haifong bestookt zal kun nen worden. President Johnson had met nadruk deze haven altijd van aanvallen uitgesloten, vanwege het gevaar van bombardementen op buitenlandse (lees Russische) sche pen. Het was gisteren al direct raak. Een Russisch vrachtschip werd be schadigd en een lid van de beman ning gewond. Tweemaal In de afgelopen week tj'ad Nixon tweemaal waarschuwingen geuit aan het adres van de Sowjet-Unie over de leveranties van oorlogsmaterieel aan Noord-Vietnam. De eerste gele genheid was verleden week maan- bij de ondertekening van een internationaal verdrag dat het ge bruik van biologische strijdmiddelen verbiedt. De Russische ambassadeur Dobrinin was daarbij aanwezig. Ni- xons tweede waarschuwing kwam in een onverwacht toegevoegde passage in de rede die hij vrijdag hield voor het Canadese parlement. Hij zei toen dat de grote mogendheden een „speciale verplichting" hebben om hun geallieerden van aanvallen op andere landen te weerhouden. [Terugtrekken Een volgende aankondiging over de terugtrekking uit Vietnam zal omstreeks 1 mei worder gedaan, maar Witte-Huisperschef Ronald Ziegler zei op één van zijn laatste persbijeenkomsten dat er nu „nieu we omstandigheden" waren opgetre den die een terugtrekkingsbeslissing zouderr kunnen b invloeden. Het ls vrijwel zeker dat wanneer deze aan kondiging niet plaatsvindt en de re gering besluit het terugtrekkings schema op te schorten, de Ame rikaanse publieke opinie in beroering zal komen. OEGSTGEEST Prins Bern- hard heeft vandaag om twaalf uur in Oegstgeest de eerste paal geslagen voor een behande lingscentrum voor lichamelijke en geestelijke oorlogsslachtof fers. Het paviljoen, dat op het terrein van de Jelgersmakliniek ligt, gaat drie tot vier miljoen gulden kosten. Het zal tegen het eind van dit jaar gereed zijn. De kliniek krijgt twintig bedden. Jaarlijks zullen er on geveer tachtig dagpatiënten kunnen worden behandeld, in de bijbehorende polikliniek zal aan jaarlijks tweehonderd dag patiënten hulp kunnen worden geboden. In een toespraak zei prof. dr. P- Muntendam, voorzitter van de Stichting Centrum Postcon- centratiekamp-syndroom, dal de bouw van een kliniek wen selijk is, omdat de sfeer in ee: psychiatrische inrichting zoals de Jelgersma-kliniek niet ere geschikt is voor oorlogsslachtof fers, die circa 30.000 Nederlan ders die in min of meerdere mate nog onder de oorlogsge volgen lijden. Prins Bernhard, ere-voorzit- ter van de stichting, maakte melding van de oprichting va een vriendenstichting, die is opgericht om de sociale bege leiding van de patiënten fi nancieel te steunen. Het giro nummer van deze vriendenclub is 335800 in Utrecht. (Foto Holvast) ROME (UPI. AFP. Reuter) Een 31-jarige man die gewapend met ex- plosieven een vliegtuig van „Swiss Air" kaapte is gearresteerd enkele minuten nadat het toestel op het mi litaire vliegveld Clampino, bij Rome was geland. Het vliegtuig, een DC-9, was van ochtend op weg van Genève naar Ro me. toen één van de vijftien passa giers opsprong en zei dat hij een bom in zijn tas had. De gezagvoerder mocht van de verkeersleiding niet op het Romeinse vliegveld Fiumicino landen, maar op het eveneens bij Ro me gelegen vliegveld Ciampino omdat dit minder gevaar voor andere lucht reizigers opleverde. Toen de DC-9 daar aan de grond stond, eiste de man, een zekere Mai- mone. een onderhoud met Paus Pau- lus en de Amerikaanse ambassadeur in Rome. anders zou hij het vliegtuig opblazen. Terwijl het vliegtuig, dat vijf be manningsleden aan boord had, nog boven Rome cirkelde werd een grote politiemacht naar Ciampino gediri geerd. Daar werd een cordon om het vliegtuig gelegd. De man. die achteraf geheel onge wapend bleek te zijn, werd door een list van de politie zonder geweld ge arresteerd. Een rechercheur liet zich in een auto met een Amerikaans nummerbord naar het vliegtuig rijden en gaf voor de Amerikaanse ambassadeur te zijn. Hij verzocht de kaper voor een ge sprek naar buiten te komen. Toen deze aan het verzoek voldeed, werd hij door de politie gegrepen. Toen bleek dat hij in het geheel geen wa pens of explosieven bij zich had. De man is voor een onderzoek naai een psychiatrische inrichting ge bracht. Hij heeft de Italiaanse er Amerikaanse nationaliteit. ANKARA (AFP) President Su- nay van Turkije heeft hét ontslag van het kabinet van premier Nihat Erim aanvaard. De kabinetscrisis ontstond doordat de politieke partijen Erim geen toe stemming wilden verlenen bij een de creet hervormingen in te voeren om het land te moderniseren. De samenwerking van de drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU, gaat niet automatisch in de richting van één partij, die oofc open zou staat voor niet-christelijken. Met name in de anti-revo lutionaire kring zijn bedenkingen gerezen. Op een vergadering in Leeuwarden heeft de AR-kamercentrale in de Friese hoofdstad uitgesproken, dat alleen kan worden meegewerkt aan oprichting van een politieke partij die onverkort het „koning schap van Christus over alle mensen en volken" belijdt. Dat is een veel stringenter formulering dan de voortvarende KVP-voor- zitter dr. De Zeeuw voor ogen staat. En vorige week werd een discussiestuk bekend van de directeur van de anti-revolutionaire dr. Kuyperstichting, mr. W. C. D. Hoogen- dijk. Daarin heeft hij het uitgangspunt van de open nieuwe partij persoonlijk sterk aangevochten. Hij vindt het onwaarachtig als de nieuwe partij in een algemene inleiding wel het Evangelie zou noemen, om dit vervolgens zoveel mogelijk te verdoezelen. Ook uit een peiling is wel gebleken dat met name in de ARP grote gehecht heid bestaat aan de eigen partij. En het ziet er naar uit dat het door mr. Hoogendijk verwoorde verzet tegen de open evangelische partij in de naaste toekomst alleen maar aan kracht zal winnen. Een door mr. Pieter van \/ollenhoven vervaardigde foto van zrjn oudste zoon Prins Maurits, die vandaag zién vierde verjaardag viert. 18 PAGINA'S Rechts op de foto is de Ameri kaanse hoogleraar Dennis Mea dows, de geestelijke vader van het rapport van de Club van Rome. Zaterdag werd in Delft een groot congres gehouden waarbij de standpunten in dit rapport uitvoe rig aan de orde kwamen. Onder meer werd voorgesteld de indu strialisatie te binden aan de „vuil- index 1972". PAGINA 5 De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken begon de festiviteiten rond het gouden jubileum met een druk bezochte receptie. PAGINA LEIDEN Tot 1968 hadden de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam minimaal effect. PAGINA BUITENLAND i Ook deze maandag weer veel aan dacht voor de gebeurtenissen op de sportvelden. Landelijk zal er nog wel even nagekaart worden over de monsteroverwinning van Ajax op Feijenoord. Tussen veel andere sport. Van het Leidse sportfront de pro motie van ASC dankzij een 10 overwinning tegen Vreedenburch. In de 79-ste minuut schoot Wim Maass de roodzwarten naar de derde klasse PAGINA'S 7-12 AMSTERDAM (ANP) Twee on geveer 30 jaar oude mannen, heb ben vanmorgen een gewapende over val gepleegd op een Juwelier in de Leidse straat in Amsterdam, De daders, di ede enige in de winkel aanwezige verkoopster in het toilet hadden opgesloten, namen volgens de politie voor zeker een ton aan juwe len mee. De mannen hadden de verkoopster in het Frans gevraagd, enkele ringen te laten zien. Plotseling duwde één der mannen een pistool in de nek van het meisje en dwong haar naar het toilet te gaan, waar ze werd opgeslo ten. Een greep in een vitrine leverde de overvallers vele ringen met bril janten en diamanten op. De verkoopster wist zich na onge veer tien minuten te bevrijden en stelde de alarmapparatuur in wer king waardoor voorbijgangers werden gewaarschuwd. De gealarmeerde po litie arresteerde binnen een half uur man op de Dam, die aan het signalement van één der daders scheen te voldoen. Confrontatie met de verkoopster viel echter negatie! uit. De juwelier gaf op dat overval is gepleegd door „Arabische typen". In Uruguay 8 Tupamaros doodgeschoten MONTEVIDEO (AP) - Bij straat gevechten tussen Tupamaro-guerril- lastrtjders en regeringsstrijdkrachten zijn acht Tupamaros gedood. Onder hen bevindt zich Antonio Candan Grajalas één van de leiders van de Guerrilla-beweging die vorige week met 24 anderen uit de Punta Carrera gevangenis was ontsnapt. Tijdens de nacht van vrijdag op za terdag werden schoten gehoord bij het hoofdkwartier van de communis tische partij en bij de vrouwen-ge vangenis. waar ongeveer 40 Tupama ros worden gevangen gehouden. Maar er waren geen berichten over nieuwe slachtoffers. De politie heeft inmid dels een eerder bericht tegengespro ken dat Raul Sendic, die de Tupa- maro guerrilla-beweging negen Jaar geleden heeft opgericht, zou zijn ge dood. (£>uc/ QTie teums De Carlisten in de Baski- sche provincie bereiden eene beweging voor. Het Gouver nement in Madrid heeft de noodige maatregelen geno men om allerwege den op stand te onderdrukken. (Adv.) Geen kale hoofden meer!! Geen middel is zoo heilzaam voor den groei eh het behoud der Hoofdha ren, als de geheel uit het olantenrijk samengestelde Spaansche kruidenolie. die onder den naam van Oud- Carthagen^'s Bergplanten Olie in den handel is ge bracht. Vandaag 50 jaar neleden: Het vermaarde Imperial Hotel te Tokio is Zaterdag middag geheel door brand verwoest. Een der honderdze ventig gasten is omgekomen Velen der logeerenden be hoorden tot het gevolg van den Prins van Wales, doch waren afwezig tot het bijwo nen der keizerlijke tuinpartij ter eere van den prins. De schade aan het gebouw alleen wordt geschat op een mil joen pond. Zaterdag kwamen op het hoofdpn-tkantoor te Am sterdam twaalf postpaketten afgezonden uit Oostenrijk en geadresseerd aan een Am- sterdamsche firma. Door een toeval brak het touw van een der paketten. Er vielen eeni- ge boeken uit en tevens een Oostenrijksch bankbiljet Bij onderzoek bleek, dat de kaf ten van alle boeken bol ston den van Oostenrijksche bankbiljetten, meestal van 1000 kronen. Hierdoor is men een omvangrijke smokkelarij van nreemde bankbiljetten op het spoor gekomen. De partij is ln beslag gekomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1