Ulende haalt krachtig uit egen ijke ancien PLANNEN VS EN JAPAN NUCLEAIRE MARINE TIJDSCHEMA MAANVLUCHT IS kunnen om gangsteroorlog lachen Op televisie Kwikvervuiling een internationaal probleem Japans parlementslid doet onthullingen Pachman doodziek |pAQ 14 APRIL 1972 (Van onze correspondent) gHlNGTON Verleden week [dag liep een man Umberto's res- rant in New York binnen en af zich regelrecht naar eeri ta- achter in de zaal. Daar trok hij pistool, vuurde twee schoten af joe Gallo, en verliet even zelf- Kkerd het eethuis in een regen H. L. Lef felaar kogelschoten om in een wach- 8 auto te verdwijnen. Binnen werden elders in New York r anderen vermoord. Het lijk van laatste man werd dinsdag na telefoontje gevonden in de dbak van een auto. Het was de tste episode in de nieuw-opge- .oorlog" tussen gangster-ri- docrgiaans bekend als de fla". oe Gallo was 43 jaar. Hij vier- jie avond zijn verjaardag, in ge- chap van zijn zuster, zijn 29-ja- vrouw, haar tien Jaar oude liter uit een vorig huwelijk, en [jfwacht die zelf overhoop werd ihoten. Het was bijna half zes in norgen toen hij werd vermoord iet uur waarop New Yorks on- rereldbevolking van rovers, sou- jurs en hoeren doorgaans de at weer begint over te laten aan broodwinners. BUITENLAND De .mafia (een woord overigens, dat weinigen meer in de mond dur ven te nemen, omdat ook van re geringswege de indruk is gewekt dat het bestaan van zulke misdadigers- organisaties eigenlijk een fictie is, en omdat het democratisch onaar dig is om alle Amerikanen van, Italiaanse afkomst over een kam te scheren) deze mafia, had weinig moeite om Gallo's dood te verkla ren. Het was duidelijk: hij had twee ri valen voor de macht in de onder wereld van New York geprobeerd uit te sdhakelen. Verleden jaar ju ni werd Joseph Colombo, hoofd van een andere mafia-machtsgroep, op een bijeenkomst van Ita liaans-Amerikanen, neergeschoten. Colombo werd ernstig verwond en is nog steeds niet in staat om te spreken of te lopen. Daarna beging Gallo de onsterfelijke vergissing om Carlo Gambina, die met afpersings- praiktijiken veel geld verdiende aan de handel in verdovende middelen, te bespugen een gebaar dat in ma fia-kringen ongeveer gelijk staat aan een officiële oorlogsverklaring. Het gangsterwezen is een van de meer intrigererende aspecten van de Amerikaanse samenleving. Het principe ervan berust op intimida tie, macht, en geld. In de praktijk komt het erop neer dat een aanko mend gangster, bijvoorbeeld, een aantal nachtkroegen afloopt en de eigenaars te kennen geeft dat hij van nu af aan verwacht een deel van de winst te krijgen. Zo niet, dan zal voor een dodelijk schot ge zorgd worden. Joe Gallo kwam om die redenen al op 21-Jarige leeftijd in de ge vangenis terecht, nadat getui gen hadden verklaard dat hij een restaurateur in Brooklyn had „be naderd", en toen deze om be denktijd vroeg om zijn winsten te delen, had Gallo gezegd: „Uitste kend neem maar 3 maanden op mijn kosten in een ziekenhuis". Dat leverde voor Gallo tien negen jaar gevangenis op. Een van de bekendste mafia-mono- polies zijn de Jukeboxes in New York. Bareigenaars die ten behoe ve van hun cliëntele een jukebox aanschaffen, weten van tevoren dat zij een deel van hun inkomsten er van moeten afdragen aan een ma- fia-groep. Deze „commissie" wordt als een normaal onderdeel be schouwd van de aanschaf van een dergelijk muziekapparaat. Het is op deze manier dat de mafia zich door terreur meester maakt van lucra tieve zaken als de handel in verdo ende middelen, de wereld van de pornografie, en het „kidnappen", van hele vrachtwagens met goede ren gelost uit vliegtuigen of sche pen. Deze vrachtwagens worden onder weg naar hun bestemming onder schept en verder gedirigeerd naar geheime plaatsen waar de lading wordt gelost om vervolgens aan de man gebracht te worden bij „be kende" groothandels. Ongeveer een Jaar geleden heeft de mafia gepro beerd zich in te werken in de beurs van Wall Street. In dat geval wer den loopjongens met portefeuilles vol aandelen overvallen of werden handlanger in de investeringsmaat schappijen zelf geplaatst om door middel van een vernuftig uitge dacht systeem duizenden pakketten aandelen in handen te spelen van hun mafia-koningen. Een ieder die zich op deze manier weet te verzekeren van 'n ruim in komen, en dus van een „territoir" dat beschermd moet worden (en 't schijnt dat Italiaans-Amerika nen daar een aanleg voor hebben), moet zich omringen met een orga nisatie die de kapers van de kust houdt en die persoonlijke veiligheid garandeert, 't Kapers-van-de-kust- houden komt in de praktijk neer op het uit-de-weg-ruimen van po tentieel machtige rivalen. Waarbij doorgaans een traditie wordt ge volgd waardoor een gangstermoord onmiddellijk te onderscheiden is van een gewone moord. In de jaren dertig, toen Amerika gebukt ging onder 'n nationaal op gelegd alcoholverbod, maakten de gangsters zich meester van de illegale drankhandel. Dat waren de jaren van de beruchte Al Capone, van de massamoord op gangsters in een garage in Chicago op Valen tine's day, en van processen die zel den de mafia-kopstukker» terecht lieten staan omdat het maffia-sy steem zodanig is ingericht dat de minderen in de patriarchale orga nisatie de enigen zijn die iets ten laste gelegd kan worden. Het behoort tot de Amerikaanse traditie om min of meer luchthar tig te doen over het bestaan van een mafia. Niet alleen dat. er be staat zelfs een soort verering voor deze „underdogs" die allen gewa pend met een grote mond en een revolver als miljoanirs kunnen le ven. Dat alleen kan verkla ren waarom er over Al Capone een film werd gemaakt, en waarom nu „the godfather", met M arlon Bran do in de hoofdrol een film ge baseerd op 'n bestseller, die binnen enkele weken al alle kassarecords heeft gebroken zeer waar schijnlijk „Gone with the wind" als de allergrootste geldtrekker zal eve- Het verklaart ook waarom de moord op Joe Gallo onderwerp kan worden van grappen op een na tionale televisie-praatshow. „Heb Je het gelezen in de krant, zei dins dag één van de praatleiders, er is weer iemand doodgeschoten in New York met applaus bekroonde mop. father" niet in de bioscopen wordt vertoond, maar in iedere straat van de stad" .Het was een voor New Yor kmet applaus bekroonde mop. INTIAGO (Reuter, AP) De Chileense marxistische pre- ït Salvador Allende heeft in Santiago, Chili, de derde VN- erentie voor handel en ontwikkeling (UNCTAD) geopend een geladen toespraak. Allende vroeg de conferentie een vanging van een economische en handelsstructuur die radi- verkeerd is en ouderwets,-door een rechtvaardige struc- gebaseerd op een nieuw concept van mens en menselijke ■digheid". tweede spreker tijdens de ope- ilechtigheid was VN-secreta- neraal Kurt Waldheim die te- ijn ste bezoek aan Latijns- Bca brengt. Hij deed een be- de delegaties "van deze con- le een nieuwe hoeksteen te ma de pogingen van alle landen een betere wereld op te bou- ident Allende werd met applaus et door de 3000 vertegenwoor- van meer dan 140 landen toen waarschuwing uitte dat mil- mensen die wachten op inter - lale samenwerking niet eeuwig wachten. Ivador Allende riep op tot diging van de uitbuiting, racis- kolonialisme. "Wij weigeren, voortaan nog te spreken van itionale ontwikkelingssamen- als het de zuivere karaka- etreft van het concept dat in mdvest van de Verenigde Na- neergelegd. De resultaten van f iterentie zullen aantonen of de ihtlngen die werden aangegaan kader van de internationale lie voor het tweede ont- lngstijdperk voortvloeiden uit (■vervalste politieke wil of een- een taktiek waren om de druk iM eren die de landen van de Der- "'preld torsen. En met stemverhef- ei Allende: "Zelfs onder de ar- anden zijn er ongelukkig ge- enkele die nog armer zijn en die overleven onder bijzonder aglijke omstandigheden. Hun mie wordt overheerst door bui- idse machten, buitenstaanders, en het gehele of een deel van grondgebied zij lijden nog onder het Juk van kolonialisme i meerderheid van hun bevol- ia blootgesteld aan geweld uit ische overwegingen of via de held". 01 flankeerd op het spreekgestoelte Kurt Waldheim en Unctad-sec- retaris, Manuel Perez Guerrero, ver volgde de Chileense president met de beschuldiging dat "de rijke lan den hun overvloed verdedigen met de hardnekkigheid van een bulhond door hun economische macht, door bijna onweerstaanbare vormen van druk, door gewapende interventie die een schending inhoudt van het Hand vest van de Verenigde Naties". Allen- j de waarschuwde: "Als de huidige toe stand blijft voortbestaan is 15 pro cent van de bevolking van de derde wereld gedoemd van honger te ster ven". Hij zei van mening te zijn dat de landen van de derde wereld uitge buit worden sinds zij vier dollar be talen voor elke dollar die zij ont vangen. Wijzend op de afgrijselijke leef- en werkomstandigheden in de ze landen vergeleek de Chileen se president de rijkdom van miljoe nen met het feit dat er in andere lan den "mensen geboren worden om te sterven". Het is onze plicht, de niet- be voorrechten, onophoudelijk te vechten om een ongelijke en onmen selijke economische structuur te wij zigen in een die niet alleen rechtvaar diger voor alle mensen zal zijn maar die eindelijk de gevolgen van een eeuwenlange uitbuiting in evenwicht zal brengen. Chili President Allende ging uitgebreid in op de socialistische pogingen van zijn regering de leefomstandigheden in zijn land te verbeteren. Hij be schuldigde bepaalde kapitalistische landen ervan zich te mengen in het funktioneren van de regering en an dere instellingen in derde landen, en van pogingen hun economische be trekkingen te saboteren. Hij deed een oproep aan de conferentie het stre ven van de derde wereld te steunen naar een groter aandeel in toekom stige monetaire beslissingen, naar erkenning van hun nieuwe behoeften TOKIO (UPI, Reuter) Een socialistisch lid van het Ja panse parlement heeft beweerd dat de VS en Japan in het ge heim werken aan de vorming van een gezamenlijke marine eenheid, die met kernwapens is uitgerust. Als bewijs voor zijn bewering las de parlementariër, Janosoeke Narasaki, een tele gram voor dat het ministerie van Marine in Washington zou hebben gestuurd aan de opperbevelhebber van de Amerikaan se marine in Japan. „Na bestudering van de plannen voor de vorming van een bilaterale met kernwapens uitgeruste marine eenheid vindt de speciale commis sie het noodzakelijk de voorbereiden de besprekingen met de Japanse re gering voort te zetten. Volgens de commissie is een dergelijke bilatera le overeenkomst één van de nood zakelijke maatregelen geworden bij het voorkomen van nucleaire chan tage door een derde mogendheid. Deze noodzaak is veroorzaakt door de volgende factoren: 1. het streven van China naar ver sterking van haar nucleaire macht. 2. de toegenomen sterkte van d« Russische marine in de Stille Oceaan. Met de vermindering van de Ame rikaanse strijdkrachten in Japan is het belang van mobiele en nucleaire krijgsmachtonderdelen toegenomen". Christian Jubin, Evelyne Se- gard en haar echtgenoot Georges worden in het hoofdbureau van ■politie weggeleid na een verhoor. De drie gevangenen ontsnapten maandag met drie gijzelaars uit het paleis van justitie. In de nacht die daar op volgde werden zij opnieuw gearresteerd. Volgens de Amerikaanse ambassa de in Tokio moet het „geheime do cument" een vervalsing zijn. Derge lijke boodschappen zijn nooit ver stuurd of ontvangen en er bestaan geen plannen voor militaire samen werking waar kernwapens bij betrok ken zijn, aldus de verklaring van de ambassade. In het document werden verder de voor- en nadelen opgesomd van een gezamenlijke marine-kernmacht. Een nadeel, zo zegt het stuk, is dat Japan de beschikking krijgt over kernwapens. Als voordeel wordt ge noemd dat een dergelijke samenwer king de ontwikkeling van een eigen Japanse kernmaoht overbodig zou maken. Bovendien zou een dergelij ke gemeenschappelijke marine-een heid leiden tot nauwere samenwer king tussen Japan en de Verenigde Staten bij het bevorderen van de Westerse belangen in Azië. Men dient alle maatregelen te ne men voor hervatting van de bespre kingen, zo vervolgt het document. Gedetailleerde instructies zouden la ter worden gezonden. Het Japanse regeringsbeleid heeft altijd ingehouden dat Japan nooit kernwapens zou ontwikkelen of be zitten en deze wapens niet op haar grondgebied zou toelaten. De Verenig de Staten hebben altijd gezegd dit beginsel te respecteren. De volgende gebeurtenissen tijdens de komende maanvlucht van de Apollo-16 vinden op de volgende tijdstippen (Ned. tijd) plaats. Zondag 16 april 18.54 uur Lancering van Kaap Kennedy 21.27 uur Ingaan van baan naar maan 21.57 uur Ontkoppelen moederschip Casper, vasthaken aan maanlander Orion, afstoten derde rakettrap. Deze operaties nemen enkele uren in beslag. Woensdag 19 april 21.23 uur Ingaan van baan om de maan 21.24 uur Inslag derde raket-trap op de maan. Donderdag 20 april 19.08 uw Ontkoppelen van maanlander Orion 21.41 uur Landing op de maan bij krater Descartes van de Orion met Young en Duke. Vrijdag 21 april 01.10 uur Begin eerste uitstapje en autorit op de maan van 7 uur 23.44 uur Begin tweede uitstapje en autorit op de maan van 7 uur Zaterdag 22 april 33.19 uur Begin derde uitstapje en autorit op de maan van 7 uur. Zondag 23 april 22.39 uur Maanlander Orion stijgt op van maan. Maandag 24 april 00.34 uur Orion met Young en Duke koppelt aan moeder schip Casper met Mattingly 04.35 uur Afstoten maanlander, die daarna op de maan te pletter slaat. Dinsdag 25 april 20.56 uur Lancering van kunstmaantje utt Apollo naar baan om maan. Woensdag 26 april 01.15 uur Ingaan van baan naar de aarde 20.51 uur Ruimtewandeling van Mattingly voor bergen van filmcassettes uit dienstencompartiment van Apollo. Vrijdag 28 april 21.02 uur Afstoten van dienstcompartiment nabij de aarde 21.17 uur Duik van de Apollo in de aard-atmosfeer 21.30 uur Landing in de Pacific. Er zijn zeven koerscorrecties geprogrammeerd, vier voor de heen reis en drie voor de terugtocht, namelijk op 17 april 06.33 uur, op 18 april 01.33 uur en 23.23 uur, op 19 april 16.23 uur, op 26 april 18.17 uur, op 27 april 23.17 uur en op 28 april 18.17 uur. De ervaring heeft geleerd dat in de praktijk de meeste geprogrammeerde koers correcties vervallen. Tot het laatste moment voor de lancering en ook tijdens de vlucht kunnen de meeste tijden nog veranderen. In het bijzonder de uit stapjes op de maan zijn niet strikt aan dit tijdschema gebonden. De Nederlandse televisie zal in acht uitzendingen verslag doen van de maanvlucht. De reportages, die alle in kleur worden uitge zonden, worden door Hans Engelman gepresenteerd met medewer king van de maandeskundige Chriet Titulaer en Wim van de Graaff van het Ruimtevaartlaboratorium te Utrecht. De regie is in handen van Rudolf Spoor. Op de volgende ijdstippen worden uitzendingen verzorgd Zondag 16 apri! Ned. 1 van 18.30 tot 19.10 directe reportage van de lancering. Dinsdag 18 april Ned. 1 van 18.15 tot 18.45 samenvatting van de inspectie van de maanlander. Donderdag 20 april Ned. 1 van 21.20 tot 21.50 rechtstreekse repor tage van de landing op de maan. Vrijdag 21 april Ned. 1 van 18.15 tot 18.45 samenvatting van de eerste maanwandeling van Young en Duke. Zaterdag 22 april Ned. 2 van 14.15 tot 14.55 samenvatting tweede maanwandeling. Zondag 23 april Ned. 1 van 16.50 tot 17.20 samenvatting derde maanwandeling. Ned. 2 van 22.20 tot 22.50 rechtstreekse reportage van het vertrek van de maan. Vrjjdag 28 april Ned. 1 van 21.00 tot 22.30 uur rechtstreekse repor tage van de terugkeer op aarde en berging van de capsule. PRAAG (AFP) De oud-wereld kampioen schaken Ludek Pachman, die sinds 10 januari m de gevangenis zit, is ruim een week geleden na een hongerstaking van vier weken in de ziekenafdeling van de Pancras-ge vangen is in Praag opgenomen. Dit heeft het Franse persbureau AFP in goedingeliohte kringen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad verno - men. Pachman is erg verzwakt. Tij dens het vooronderzoek heeft hij ge weigerd de hem gestelde vragen te beantwoorden. Nu de verhoren zijn afgelopen, heeft hij weer voedsel tot zich willen nemer- zo heeft AFP vernomen. De schaakgrootmeester heeft vorige week voor de eerste maal zijn vrouw mogen ontvangen „Pachman bevindt zich na zijn hongerstaking op het randje van de dood", zo heeft het comité voor de Onmiddellijke Invrijheidstelling van Politieke Gevangenen in Oosteuro- pese Landen vandaag bekendge maakt. Het comité heeft de Tsjechoslo waakse regering in een telegram verzocht Pacliman vrjj te laten. Vol gens het comité is Pachman toen hij voor de tweede maal in hongersta king ging van een ziekenhuis naar De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a, telefoon 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend een gevangenis overgebracht. Het dagblad Le Monde, dat de op roep van het comité publiceerde, zei dat Pachman op 10 Januari was ge arresteerd op beschuldiging van het verspreiden van illegale pamfletten. (Reuter) Honderden •«en zijn door te veel kwik in voedsel gestorven en duizen- 'ijden n de gevolgen van "■vergiftiging. De kwikvervui- 's een internationaal probleem 'orden. '■t is de conclusie van een VN- lissle die de bijmengingen in voedsel bestudeert. De com^nis- k een gezamenlijk orgaan van de Wereldgezondheidsorganisatie en de voedsel- en landbouworgani satie. Kwik, zo zegt de commissie, is een verraderlijk gif dat in steeds grotere hoeveelheden in het milieu voorkomt. Zij beveelt aan maxi mumgrenzen te stellen voor nog aanvaardbare hoeveelheden kwik in voedsel. In haar rapport waarschuwt de commissie, die gedurende tien da gen in Genève over deze kwestie heeft gediscussieerd, dat vis het grootste gevaar oplevert. Het hoog ste kwikgehalte vindt men in vis die in kustwateren wordt gevangen, doch ook bij vis die verder in zee leeft, of in meren en rivieren wel ke als vr:j van fabrieksafval wor den beschouwd, vindt men hoger kwikgehalte dan in ander voedsel. Het is een internationaal pro bleem. zegt de commissie. Kwik wordt door ongeveer tachtig indu strieën op meer dan driedui zend manieren gebruikt. Het wordl ook algemeen in de landbouw toe gepast. Kwik brengt onherstelbare schade aan het menselijk lichaam toe. voornamelijk in die hersencel len die te maken hebben met het gezicht, het gehoor en het gevoel, aldus het rapport. Daarin wordt verder gezegd dat honderden mensen zijn gestorven en duizenden invalide geworden als gevolg van kwikvergiftiging. De meest dramatische kwikvergifti- gingsepidemieën hebben zich in de jaren vjjftig in Minamato en in de jaren zestig in Niigata, Japan, voorgedaan. Waar kwik in de landbouw wordt gebruikt bestaat het gevaar dat het wordt gegeten door vogels en langs deze weg door mensen. Dit is vorig jaar duidelijk gebeurd In Pakistan en Irak. De gevolgen waren vaak dodelijk. Niemand kan voorspellen waar de volgende kwikvergiftigingsepidemie uitbreekt. Zelfs in niet-epidemiege- bieden is geconstateerd dat mensen en een hoeveelheid kwik In hun lichaam hadden die het peil nader de van mensen die eraan zijn over leden. Ongeborenen zijn bijzonder vat baar voor kwikvergiftiging, die on herstelbare schade aan de vrucht toebrengt. Een woordvoerder van de commissie deelde mee dat het volledige rapport over ongeveer een maand gepubliceerd zal worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9