)m 'gat' in '73 dichten ook elasting hoger W"tmsendcn haag en lekten orensenverkeer groeit, maar gebruik openbaar vervoer daalt I \r. AJ. Vermaat (ARP): NG wil actie gen te snelle romfietsen Fusie Stokvis en Tech. Unie Minister Boersma Nazorg emigranten kost ons te veel Lachen om Heath's grapjes in het Lager huis leidsenhage tUSSen reeds 60 winkels geopend. leidsenhage u(J 14 APRIL 1972 IN HAAG De financiële specialist van de AR-fractie in de Tweede Kamer, dr. Vermaat, denkt dat een stijging van de directe belastingen in 1973 onontkoom- i. Hij zei dit gisteravond desgevraagd naar aanleiding van de door minister Nelis- 'inanciën( gepubliceerde gegevens over ongewijzigd beleid" in de jaren 1973 1975. egevens laten zien, dat bij trekking van de inkomsten- rencijfers uit de begroting volgend jaar een "gat" van i twee miljard gulden ont- Vermaat meent, dat de te beginnen de eigen huishouding kritisch Hij denkt aan door van de uitgaven, maar acht de huidige economische si- let gewenst dat de over- Bteringen worden afge- akelijkerwijs zullen de be weer enigszins moe ien verhoogd", aldus de AR- irder voor financiën. "Met op de nog aldoor voort- Inflatie zeg ik: bij belas- gingen moet de regering en denken aan de BTW eede. even belangrijke, taak 1G (ANP) De Vereni- Nederlandse Gemeenten leeft in een brief aan de van Verkeer en Waterstaat it gepleit voor betere wet- larborgen tegen het ve'el- ijjiiii^erschrijden van de maxi- door bromfietsers, echnisch mogelijk op de komen met bromfietsen de snelheid is "opgevoerd" •meter per uur. Terwijl de ireven maximumsnelheid i/uur ligt. Dat is een ab- uatie", vindt de VNG. Po- op de maximumsnel- praktisch niet uitvoerbaar ppfedien niet afdoende. De S"(»rs hebben na een technische van de politie de onderde- politie heeft verwijderd, ken te eleg «dig vervangen, stelt de 10 meent dat het een af- zou zijn op de het rijden met een 1 die een grotere snelheid wikkelen dan bijvoorbeeld r, te verbieden, paratuur waarmee dat door e op straat effectief en in mum van tijd gemeten kan maar zou volgens overal ingevoerd moeten voor de regering die dr. Vermaat het tiecorrectie op de loon- en inkom- terugdringen van de loon- en prijs- stenbelasting en in samenhang stijgingen. Deze stijgingen zijn er de hoofdoorzaak van dat er zo wei nig financiële middelen beschik baar komen. "We zullen er rekening mee moeten houden, dat het wer kelijk besteedbare deel van de loon stijgingen geringer zal zijn dan we gewend zijn. Misschien kan ter com pensatie iets worden gedaan in de sfeer van het spaarloon en de pen sioenen", zei dr. Vermaat. De financiële woordvoerder van de grootste oppositiepartij, de PvdA- er dr. D. Dolman, vreest dat het ka binet oplossingen zal kiezen die in de lijn van de VVD liggen: het ge woon laten doorgaan van de infla- Stokvis en Zonen en Techni sche Unie Beheer hebben overeen stemming bereikt over de fusie, waarvoor de plannen eind vorig Jaar al bekend werden gemaakt. De twee bedrijven gaan samenwerken .onder de naam Technische Handels Combinatie. In dit bedrijf zal Ogem, die ruim de helft van de aandelen in Technische Unie Be heer in handen heeft, een meerder heidsbelang behouden. Met de uitvoering van het fusiebe- sluit zal een periode van twee jaar zijn gemoeid. Dit maakt het moge lijk het aantal ontslagen te beper ken. Na rekening te hebben gehou den met het natuurlijk verloop zul len ongeveer 250 mensen moeten worden ontslagen. De ontslagen hebben voor het me rendeel betrekking op Technische Unie Beheer en zullen over het hele land verspreid zijn. De eerste ont slagen zullen over drie tot vier maanden aan de orde komen. Het overleg daarover met de onderne mingsraden en de vakbonden is nog aan de gang. Door de samenwerking ontstaat een concern met een omzet van ruim een miljard gulden. Eind vorig Jaar kwam het gezamenlijke aantal per- soneelsleedn uit op 6.900. Een belangrijk motief voor de sa menwerking is het dalende rende ment in de technische groothandel als gevolg van de sterke kostenstij gingen en de overcapaciteit in de branche. daarmee een forse stijging van de BTW en nieuwe bezuinigingen op on derwijs en cultuur. Dolman acht be lastingdruk niet te vermijden, maar hij denkt daarbij in de eerste plaats aan de directe belastingen. Minister Nelissen zei in een toe lichting op de cijfers (die overigens alleen de financiële speelruimte aan geven voor het kabinet; de echte be slissingen voor 1973 moeten allemaal nog vallen) dat minder sterke groei van de begrotingsruimte "bepaald geen meevaller" is. Tot nu toe is ge rekend op een jaarlijkse groei van 's rijks inkomsten met 6% (Zijlstra- norm). In dit jaar heeft de rege ring deze norm zelfs overschreden. Maar een ambtelijke stuurgroep heeft nu berekend, dat in de komen de jaren het groei-percentage onge veer 4.5 zal zijn. In guldens uitge drukt scheelt dat het rijk aan in komsten een bedrag van 450 mil joen gulden per Jaar. Voor alles vond minister Nelissen, dat aan het Nederlandse volk duide lijk gemaakt moet worden, dat "ma tiging met een hoofdletter" is ge boden. BINNENLAND ADVERTENTIE PRIJSWINNAARS DERDE RONDE! GOUD (10 minuten GRATIS WINKELEN) Mevr. Broens. Goor <Ov.) Mevr. Esser-Olieslager, Tilburg L. Vermeeren, Horst. ZILVER (7Vz minuut GRATIS WINKELEN) M. W. Sieraai-Drunick, Den Ha A. van Roon-Jansen. Ede BRONS (5 minuten GRATIS WINKELEN) J. de Jong, Krimpen a/d IJssel M. Oosterlee-Kooyman, Hoogvliet Fam. Klein-Egelink, Amsterdam W. Woudenberg. Den Helder M. Matzer. Velp <Gld.) PROFICIAT! Onze gelukwensen ook aan de 200 winnaars van een drink-cheque en de duizenden anderen die hun aan trekkelijke beloning inmiddels al ontvangen hebben. DOE MEE! Spaar de letters D-O-R-S-T onder de doppen van de literflessen Coke* Fanta, Sprite, Lift en Kinley Tonic. Serie compleet? Stuur dan het deelnemersformulier (bij uw winkelier) of een briefkaartje met de tekst: „Ja ik heb ze", aan: Shopping Olympiade, Postbus 8370, Amsterdam-W. II. WINKEL OOK EENS GRATIS I Van onze politieke redactie DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) vindt, dat er op het emigratie-apparaat bezuinigd dient te worden. De nazorg van de groep van 500.000 Nederlanders, die zich sinds de Tweede Wereldoorlog over zee vestigden intussen uitgegroeid tot 750.000 personen kost de s-taat te veel. Daarom zal het apparaat van on geveer 50 ambtenaren, dat zich met die nazorg bezig houdt, moeten wor den ingekrompen. De emigratiedienst kan echter nog niet helemaal worden opgeheven: in de loop van dit jaar zullen nog 5 6000 Nederlanders emi greren. In de Vaste Commissie voor Sociale Zaken van jle Tweede Kamer zei minister Boersma gis-teren, dat hü volgende week over mogelijke bezui nigingen zal spreken met de bestu- j ren van emigratie-verenigingen en met de oommissie-Berger. Deze zal, naar de minister hoopt, vóór 1 juli met haar rapport gereed komen i Eventuele bezuinigingsplannen ge- dacht wordt verder o.m. aan beper- j king van het aantal meldingskanto- ren zullen dan nog in de begroting 1973 kunnen worden verwerkt. j LONDEN Koningin Julia na en Prins Bernhard hebben op de derde dag van hun staatsiebezoek aan Engeland premier Heath in het Lagerhuis de draak horen steken met diens grote tegenspeler Labourleider Wilson. Heath trok zo van leer, dat het koninklijk gezelschap op de gastentribune, waarondermi nister Schmelzer van Buiten landse Zaken en ambassadeur baron Geers. hun lachen nau welijks konden houden. Heath buitte de Juist de af gelopen week overduidelijk ge bleken verdeeldheid van Labour over de Britse toetreding tot de EEG grondig uit. Over de reis die de afwezige Wilson hij vervulde een spreekbeurt in Schotland aan Amerika gaat brengen merkte hij op, dat Wil son zijn toehoorders daar zeker ging vertellen hoe Je een oppo sitiepartij moet leiden. Niet de allerfijnste humor, maar de manier waarop hij het zei be zorgde hem een oorverdovend gelach uiit de regeringsbanken. Pimli<?o Het was overigens weer een vermoeiend dagje voor het ko ninklijk paar. De Koning be zocht 's ochtends de beroemde school in de Londense wijk Pim- lico. In dit complex, dat wel iets weg heeft van een verzameling gigantische broeikassen, krijgen vijftienhonderd Jongens en meisjes op een ln zekere zin re volutionaire wijze les. De school Boven: Lady Churchill maakt kennis met Koningin Juliana en de Britse Konin gin Elizabeth. Onder: Prins Bernhard geeft Prinses Margaret een kushandje. is een samensmelting van s«n aantal gymnasia, technische- en huishoudscholen. Bij de aan komst van de vorstin speelde een schoolorkestje het Wilhelmus, zó goed dat de Koningin enthou siast applaudiseerde. Concorde Prins Bernhard bezocht in de tussentijd de vliegtuigfabriek in Bristol waar de supersonisch Brits-Franse Concorde wordt gebouwd. „Uit technisch oog punt gezien een prachtig stuk werk", zei de Prins na afloop. Hij dacht dat het met lawaai dat het toestel maakt wel zal meevallen als alleen boven zee sneller dan het geluid wordt gevlogen. ADVERTENTIE HAAG In de periode 971 is het aantal personen tan de woongemeente werkt 'men van 1.108.000 7.000. Dat betekent dat het »ge van de beroepsbevolking Iten de woongemeente werkt tnomen van 27 tot ruim 40 de forensen met een vast buiten de woonplaats 20 Pet. gebruik van het ar vervoer (was in 1960 41 pet. van particulier ver 58 pet.) een van de voorlopige uit- van de volkstelling-1971. Centraal Bureau voor de fk thans "eft gepubliceerd •evolking in woningen en bewoonde andere ruimten is sinds de volkstelling-1960 met 14 pet. toe genomen van 11.140.000 tot 12.709.000. Het aantal personen in instellingen en tehuizen steeg (met 15 pet.) van 263.000 tot 300.000. De varende en rijdende bevolking is met 37 pet. afgenomen van 59.000 tot 37.000. De stijging van het aantal perso nen in instellingen en tehuizen houdt zeker verband met de „ver grijzing" van de bevolking, de da ling van de varende en rijdende bevolking is vooral gevolg van de vermindering van het aantal sche pen en zelfstandige binnenschin- pers Onder de bevolking in woningen neemt van de mannen ruim 48 pet. de plaats in van hoofd van een huishouden en is ruim 3 DCt. al leenstaand. Van de vrouwen ver keert bijna 6 pet. in die positie te gen 45 pet vrouwen die „echtgeno te van een hoofd van een huishou den" zijn. Het absolute aantal huishoudens bedraaagt 3.385.000. Dat is 645.900 méér dan in 1960. Het aantal al leenstaanden bedraagt voor man nen en vrouwen tezamen 588.900 een stijging van 217.300 vergeleken met 1960. Uit de voorlopige CBS-ge- gevens blijkt ook. dat de bevolking mobieler is geworden: nog slechts 54 pet. blijkt in de geboorteplaats te wonen tegen 58 pet. tien Jaar ge leden. Kerkelijkheid De onkerkelijkheid neemt toe. Het percentage rooms-katholieken is sinds 1960 van 41 naar 39 gedaald, dat van de hervormden van 28 naar 23, terwij dat van de gereformeerden (vrijgemaakten niet meegerekend) op 7 pet. bleef. Daar tegenover zijn de personen van ..andere kerkelijke gezindten" toe genomen van 6 tot 8 pet en de personen zonder kerkelijke gezind te van 18 tot 23 pet. Uit de volkstelling blijkt dat 3.098.000 huishoudens en 352.900 al leenstaanden over een zelfstandige woning beschikten, een sterke toe neming vergeleken met 1960 (toen resp. 2.407 400 en 172.800). Het per centage huishoudens zonder woning liep terug van ruim 6 tot iets min der dan 5. dat van alleenstaanden zonder woning van 37 tot 30. Beroepsbevolking De beroepsbevolking bedraagt 4.698.000 3.508.000 mannen en 1.190.000 vrouwen). Ten opzichte van 1960 betekent dit een groei van de totale beroepsbevolking met ruim 16 pet. (mannen 10 pet. vrou wen 38 pet.) Opvallend cijfer: het aantal werkende gehuwde vrouwen steeg sinds 1960 van 170.000 tot 483.000. dat wil zeggen 3^ maal zo groot. Met die stijging is een sterke toeneming gepaard gegaan van het percentage in loondienst en een ge deeltelijke werkweek: thans 21 pet. tegen 9,5 pet. in I960. Ook wordt uit de voorlopige uit komsten duidelijk, dat het aantal zelfstandigen bij de beroepsbevol king eerder afneemt: van 15 naar 12 pet. Het percentage loon- en sa- laristrekkenden steeg van 80 naar 84 pet. Het percentage van de mannelij ke bevolking van 15 tot 19 Jaar dat volledig dagonderwijs volgt is toege nomen van circa 33 in 1960 tot 59 in 1971 (bij meisjes van 24 tot 45). Voor mannen van 20 tot 24 Jaar is het percentage gestegen van 7 tot 15, voor meisjes van 2 tot 6. Bijna 487.000 personen hebben opgegeven op enigerlei wijze af hankelijk te zijn van anderen ol van speciale hulpmiddelen. Van hen oefenden 67.000 mannen en 32.000 vrouwen desondanks een beroep uit en 137.000 mannen en 251.000 vrou wen niet. Het percentage hulpbe hoevenden bedraagt voor mannen van 65' Jaar en ouder ruim 13 pet. en voor de vrouwen van 65 Jaar en ouder bijna 20. Het aantal gehuwde vrouwen zonderen kinderen is sedert 1960 teruggelopen van 423.000 tot 403.900 Het gemiddeld aantal klnderen.dat door de overige gehuwde vrouwen ter wereld is gebracht ls teruggelo pen van 3.3 tot 3 pet. Volgens de nog onvolledige gege vens wordt bijna 36 pet. van de woningvoorraad bewoond door de eigenaar, tegen ruim 26 pet. In 1956. Voor 51 pet. van de huurwoningen bedraagt de zuivere huur minder dan 100 tot 230 gulden per maand en voor 6 pet. een huur van 230 gulden of hoger. In 1971 lagen 82.000 oningen op de vijfde ver dieping of hoger (in 1956 slecht* 2300).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7