H )nderwijs kan nilieuhandicaps liet opvangen Democratie mislukt "Als ze maar rustig meewerken Wij staan voor u klaar Huizen in Merenwijk en menselijk leed Drie maanden cel voor onderwereldfiguren Puzzeltocht door musea was succes WD-SENATOR VAN RIEL IN LEIDEN OVER KVP-GEDRAAI: Muziek- subsidie PAG 14 APRIL 1972 V. LEIDEN „We hebben, toen we met de school begonnen, gezegd: mensen, er zijn hier geen voorschriften en regels. De school is voor wie 't kan en 't doet ook. Je zult zelf moeten zorgen dat 't ge beurd". Aldus de nogal vrije opvatting van directeur W. Lems van de nu drie jaar functionerende meao-school (middelbaar eco nomisch en administratief on derwijs) in Leiden. Hij is er inmiddels wat op terug ge komen, want het bleek nog te vroeg voor zo'n democratisch schoolsysteem. Het mooiste is: „de leerlingen weten zelf ook wel, dat het niet goed lopen van de democratie op school aan hen zelf ligt". In een gesprek met één van onze redacteuren gaan de heer Lems en onderdirecteur Van Oort wat dieper op de oorza ken in. Het betreft hier nu het meao, maar ongetwijfeld zullen andere schoolgemeen schappen veel trekjes van zich zelf in het onderstaande verhaal herkennen. EIDEN Meao-directeur W. Lems spreekt over drie jaar geleden, toen de school start gmg met zestig leerlingen. Het was, ter herinnering, een tijd die in het teken ld van democratiseringsacties op universiteiten en scholen. De heer Lems over dat ltrul te meao-schooljaar: „Ik stond voor de keus; moest ik de teugels op school aanvan- drit ik strak houden om ze naderhand te laten vieren? Of moest ik van meet af aan de standigheid van de leerlingen bevorderen door ze zoveel mogelijk hun eigen ver- "ac. "ordelijkheid te laten dragen?" Hij koos voor het laatste uitgangspunt. Maar drie later moet toegeven, dat deze democratische beleidsvorm een aantal teleurstellingen tt opgeleverd. ADVERTENTIE voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 TELEFOON 01710-34700 Speciale tarieven voor contractverhuur Verhuur aan verlofgangers Leasing van alle merken 'tT f vaststellend, half verklarend: groot deel van de leerlingen op peao is afkomstig van scholen, ze altijd aan het handje werden SmJenomen. Het gevolg was, dat 2.8 er de weelde van de eigen ver- Pry oordelijkheid niet kunnen dra- meraden worden ze dan voor ultslo- ^iten voor het meao mist, in feite n ioudt bijvoorbeeld in, dat er Strafmaatregelen volgden op het ppiu ten of het niet maken van huis- Sommige leerlingen hielden 2 dit vrije bewind zichzelf in de Voor vele anderen bleek de huidige eindexamenklas, die nu |aar meao-onderwijs achter de jeeft. De inspanning die een deel Pjg eerlingen in deze klas tentoon- jt, is eigenlijk onvoldoende, al- lUjle heer Lems. "Een deel van de- irlingen is goed gemotiveerd ge en daar zijn we zeer tevreden ast.J Anderen zijn "schools" geble- tomen bijvoorbeeld bij bepaalde niet opdagen". Wacht aanzeggen een gegeven moment spitste de zich toe, volgens directeur i "We zijn lange tijd erg tole- geweest. Als het wat al te werd, riepen we de betrokken ag op het matje, maar dat hielp tal weinig of helemaal niet. Het op een gegeven ogenblik nood- lijk om een aantal leerlingen da- cmc de wacht aan te zeggen. Zij kon- naar huis gaan met de bood le p dat ze niet eerder op school hoefden te komen dan nadat met hun ouders hadden gespro- Slf zijn er ouders en ouders. Er is iroep, die meteen aan de tele- hangt als er een circulaire uit- over bepaalde moeilijkheden op ol. De heer Lems: "maar dat categorie met wie het wel zit". haalt daar tegenover het geval van de moeder, die om half gebeld met de vraag waar haar bleef niet bleek te weten of vel vertrokken was naar school Jig in bed lag. Ook krijgen hij en 27 ffr-directeur C. E. van Noort veel fs tegenover zich die uiteen zet- dat zij hun zoon (dochter) wel slijk vrij laten, als liij (zij) maar wat zij zeggen. gedemocratiseerde schoolmo- ie eigenlijk dit bloot: "leerlin- op school problemen veroor- hebben problemen thuis", zo le heer Lems het samen. Net als e andere schooldirecteur krijgt e maken met menselijke zorgen. door de bijzondere situatie de spanningen er wat meer uit men. De heren Lems en Oort zijn getroffen door de lek van sommige gevallen. ver aangezien". Het onderwijs kan nog niet vol doende allerlei milieuhandicaps op vangen. Misschien komen er op onze school verhoudingsgewijs wat meer problemen aan de oppervlakte, dan op andere scholen. Dat komt, omdat wij onze leerlingen voornamelijk uit het mavo betrekken, waar ze vaak eerder door milieufactoren dan door beperkte intellectuele capaciteiten zijn terecht gekomen. Bij die milieufactoren moet men vooral niet alleen denken aan het in komen van de vader. De Jongen, wiens hele familie universitair on derwijs heeft gevolgd, heeft net zulke grote problemen als degene die 's winters moet studeren in de woon kamer waar de tv aanstaat. En de zeer streng orthodox opgervoede dorps- Jongen heeft niet minder problemen, dan de knaap die in een eigen dure auto rijdt, al beseft de eerste z'n moeilijkheden beter dan de tweede „Leer"school De oude ulo-school was een typisch "leer"school: men werd naar 't exa men geléid. Vele mavo-scholen dra gen daarvan nog de kenmerken. En dat werkt door op het gedrag van de leerlingen op onze school: de leerlin gen zelf hebben liever, dat ik maat regelen stel tegenover bijvoorbeeld te laat komen. Ze lopen liever aan het handje mee, dan dat ze zelf verant woordelijkheid dragen". 'Sommige leerlingen vinden ons op school inderdaad langzamerhand nogal autoritair worden", aldus de heer Lems, "maar Je moet op een ogenblik de docenten steunen en de boel tot de orde roepen. We hebben wel altijd tegen elkaar gezegd dat iedere knul die we van school sturen zónder dat hij nou echt de capacl- Opgekropt tragisch is het, als een jongen ges rek achteloos bekent dat alleen op de meao-school zit, om- moet van zijn ouders, en de I zelf verder helemaal niet zitten. Er blijken op een school een kleine driehonderd leerlin- ih jfheel wat van dit soort opgekrop- woelens voor te komen, voorbeeldje van de heer Lems: proberen de leerlingen hier op een redelijke uitspraak bij te »le- «en. Maar als Je gaat praten het wegwerken van slordig er zijn Jongens die zich dat 1 niet kunnen permitteren. Ze Q door hun eigen milieu uitge- Thuis en onder hun oude ka- een pedagogische mislukking is". Voor zioh zelf hebben de heren Lems van v. Oort onderhand uitge maakt, dat het bij het groeiende schoolorganlsatiewerk eigenlijk een onmogelijke zaak is om tot diep gaande oontacten te komen met leer lingen en ouders. "Er is nu wat aan het daglicht gekomen, maar ik ben ervan overtuigd dat er massa's pro blemen zijn, die niet boven water ko men". Psycholoog "Eigenlijk zou er aan elke school 'n psycholoog verbonden moeten zijn. Wij zijn in feite ook maar peda- goocheleraren tegenover Jongens van achttien Jaar. bij wie, na twee minu ten met hen te hebben gepraat, de tranen over de wangen stromen. Ja, je kunt hen wel aanhoren, maar je kimt niét echt verder helpen. Je hebt er de tijd niet voor. Je zou er de he le dag mee bezig moeten kunnen zijn, om bijvoorbeeld ook eens naar de ouders van zo'n Jongen toe te kun nen gaan". Gymnastiekleraar Van Oort: "de onderlinge contacten zijn op de gro tere scholen verloren gegaan, terwijl de psychische spanningen zijn ge groeid". Tegenover de maatschappelijke oorzaken van die spanningen, voelen beide leraren zich vaak onmachtig. De heer Lems: "het gebruik van drugs vindt een basis bij Jongens die het thuis en op school moeilijk heb ben. Als ik een tv-programma zie, waarin het hele assortiment drugs, van soft tot hard, op een rijtje wordt gezet, vraag ik me wel eens af: zijn de achtergronden die leiden tot het gebruik eigenlijk niet veel belangrij ker? Het druggebruik hier op school is overigens uitgesproken laag". Afgelopen maandag kwam een voorstel van B. en W. In de raad over de bouw van 244 woningen in de Merenwijk. Toevallig stonden de palen al in de grond, maar och. dat gebeurt wel vaker in een democratie. Er zijn wel eens meer dingen ge beurd, voordat ze netjes voorgesteld waren, bv. toen met die kaarten bakken die al in de gang van het stadhuis stonden op het moment dat het voorstel over de aankoop gedaan werd. Zo krijg Je de indruk dat be slissingen eigenlijk ergens anders ge nomen worden dan in de volksverte genwoordigingslichamen. Het is nut tig dat mevr. Kerling het deze maan dag signaleerde. Als Je dat telkens doet kun je er per jaar een leuk staatje van maken Nu was er nóg een punt, nl. over de huizen zelf. Wouter Kuijper ver telde dat zi. woningen van 8 lagen niet meer gebouwd zouden mogen worden, omdat gebleken is dat de bewoners daar op den duur psychi sche schade van ondervinden. Hij noemde „flatneurose". B. en W. had den daarover een verslag van hem, LEZERS SCHRIJVEN Meao-directeur Lems: „leer lingen die op school problemen veroorzaken, hebben problemen thuis". (Foto Holvast) De heer Lems vraagt zich af, of de Leidse universiteit niet eens een onderzoek naar dit soort problema- tieken zou kunnen doen. Nu moeten leraar-"hobbyisten" de zaken opvan gen; meestal een goede docent die het vertrouwen van de leerlingen geniet. Wil Je ooit komen tot een echt de mocratische school, dan zal er van onderaf aan gebouwd moeten worden gelooft meao-directeur Lems. "Ik heb wel lagere scholen meegemaakt waarvan ik dacht: ik wou dat het bij mij zo ver was als in de zesde klas daar". LEIDEN De officier van Justi tie bij de Haagse Rechtbank rekende de drie verdachten, die zich gister middag te verantwoorden hadden, tot de Leidse onderwereld, die Leiden en de Rijnstreek onveilig maakt. ADVERTENTIE LEIDEN De paaspuzzeltocht voor de jeugd door elf Leidse musea is een succes geworden. Er hebben 1015 kinderen meegedaan, 685 ant woordformulieren zijn ingeleverd en ongeveer 86 daarvan waren goed in gevuld. De hoofdprijzen zijn na be raad door de jury toegekend aan A. van der Heyden, M. Mathot en A. de Goede, die al een telegram thuis hebben gekregen. De directeur van de WV-Leiden, de heer Dekker zegt: „We hadden gedacht dat ongeveer 300 kinderen zouden meedoen, maar door de publi citeit die er aan gegeven is en het slechte weer met PasenDe formu lieren waren door de regen verfrom meld en de kinderen lagen bij ons in het kantoor op him buik om de antwoorden op een nieuw formulier netjes over te schrijven". De kinderen moesten in elf musea bepaalde voorwerpen opzoeken en daarvan bijvoorbeeld de maker, of ;t Jaartal van ontstaan noteren. Som mige letters uit woorden moesten achter elkaar genoteerd worden en daaruit ontstond tenslotte 'n Latijn se spreuk die zeer belangrijk is geweest voor Leiden. „Haec Liberta- tis Ergo", wat betekent, „Dit alles terwille van de vrijheid". Deze zin hadden veel kinderen goed, vandaar dat de Jury, onder leiding van de heer van Eyk (van het Legermu seum) scherper moest selecteren op volledige beantwoording, presentatie en correct taalgebruik. Daartegenover stond de verklaring van het drietal, dat zij in feite slachtoffers van onderwereldfiguren zijn geworden. Zij zijn door deze figuren niet alleen bedreigd, doch ook mishandeld, terwijl er zelfs spra ke was van een schietpartij. De Officier had zich in diens dag vaarding tot slechts enkele feiten be- perkt, gepleegd o.a. in Zoeterwoude, en Alkemade. Terecht stonden- een 40-jarige veehouder, een 27-jarige I vloerenlegger en. een 33-jarige han- j delaar allen uit Leiden. De Officier gaf uiting aan zijn Behalve de drie hoofdprijswinnaars, die een gouden, een zilveren en een bronzen medaille zullen krijgen, zijn I ergernis over de bende,"die tijdens er 14 andere prijswinnaars en zes inbraak in een woning aan de Veen- troostprijswinnaars. Alle deelnemers hebben een brief thuis gekregen met een klein souvenir. Komende woens dag om 4 uur 's middags zullen in het museum voor Volkenkunde de prijzen uitgereikt worden door wet houder Duvverman. De heer Dek ker zegt: „Tot uit de verre omgeving hebben er kinderen meegedaan en vooral kinderen van 13 en 14 Jaar. We denken er aan een doorlopende puzzeltocht te organiseren en dan willen we als dat financieel kan, de kinderen bij het goed afgeven van de formulieren een medaille geven". (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER derdijk te Alkemade was aangericht. Daar waren o.a. een buks, spiegel en radio gestolen. „Zij hebben een gemakkelijke opvatting van 't leven, geen wonder dat ze alle drie in de ge vangenis terecht zijn gekomen", zo stelde de Officier. De onderwereldfiguren veroorza ken veel onrust in het gebied van Rynland. Tegen ieder van de ver dachten vorderde de Officier vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachten betoogden, dat zij her haalde malen door personen uit de Leidse onderwereld onder druk werden gezet om inbraken en dief stallen te plegen. De handelaar was zelfs overval len en op hem werd geschoten. Ook de veehouder, die reeds eerder is veroordeeld, zei zich aan de onder wereld te willen onttrekken en daar om te gaan verhuizen. De raadslie den mr. E. J. v. d. Wilk en R. T. van Leeuwen meenden dat verdach ten niet zo kwaad zijn en verzoch ten een lichter straf en onmiddelijke in vrijheidstelling. Na raadkamer, weigerde de rech- bank dit laatste, doch deed dadelijk uitspraak, waarbij alle drie verdach ten ieder tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest werden veroordeeld. 9? LEIDEN Het Eerste Kamerlid mr. Harm van Rlel ziet de chris telijke partijen als een blok „dat geen blok meer is", maar een duivels snel teruglopende groep". Hij zei dat gis termiddag op een lunchbijeen- komst van de Liberale studenten ver eniging, in de Leidse sociëteit Miner va. „Alleen oudere mensen blijven nog confessioneel stemmen", aldus mr. Van Riel, „maar hun getal wordt zwakker. Het betekent dat de chris telijke partijen niet meer ge schikt zijn om de as te vormen waaromheen de kabinetten worden geformeerd". Volgens de VVD-senator zullen we daarom tot een twee-partijen stelsel moeten zien te komen. „Dat zal niet gaan in de vorm van een besluit dat ergens op een vergadering wordt genomen. Het zal zich via unies en unietjes voltrekken, ln een tijdsduur die nodig is om de con fessionele partijen te halveren". Akelig Ondertussen bepaalt óók een ver zwakkende confessioneel blok nog een deel van het politieke aangezicht in Nederland. „Zij worden wel ge dwongen om een breedgespreide poli tiek. en vooral een breedgespreide propaganda te voeren. De PvdA en de WD kunnen zeggen wat ze wil len. zonder dat ze bang voor kiezers- verlies hoeven te zijn. De confessio nelen niet". Het „akelige gemanoeuvreer" rond kabinetsformaties schreef mr. Van Riel daaraan ook toe. ..Het zijn de laatste pogingen tot zelfbehoud van een groep, die niet meer aan de tijd geest beantwoordt". Over het gedraai van KVP-voorman De Zeeuw: „De leiding van de WD is daaraan zo gewoon geraakt, dat het op ons geen enkele indruk meer maakt. U moet dat zien als een stu dent die aan zijn moeder om honderd gulden vraagt, maar van wie de moe der wéét dat ze wordt belazerd. Het hoort bij het spel. Zolang ze nu maar rustig met ons samenwerken, zijn we op dat soort uitspraken vol ledig geprepareerd". Mr. Van Riel typeerde de PvdA als een partij, „die voor Nederland nauwelijks een gevaar oplevert, laat staan voor de WD. Het socialisme is sinds 1918 niet sterker geworden, ondanks alle geloofsafval". Gevaar „Het eigenlijke gevaar zit in D'66. Er blijkt een sterk sociaal- en leef tijd gebonden groep te zijn die socia listisch denkt maar zich niet laat in passen in samenwerkingsverbanden. Want dat met de PvdA is geen sa menwerking. Papieren samenwerking is altijd mogelijk. Het uur der waar heid komt pas als D'66 uiteen valt. Dan kunnen we zien wie op D'66 stemden". Jn het in voorbereiding zijnde „li berale manifest", zal rekening gehou den moeten worden op samenwerking met andere partijen", aldus mr. Van Riel. Hij liet uitkomen best in zee te willen gaan met DS'70, maar de WD zal daartoe het initiatief niet nemen: „dat zou psychologisch ver keerd zijn. DS'70 heeft nog altijd het ?/oord „socialistisch" in de naam en kan moeilijk ingaan op avances van de WD. Iets anders is het, als zij het initiatief nemen. De WD 16 wel zo sterk, dat zij het plezier van het ini tiatief nemen graag overlaat aan an deren, met wie we op den duur ho pen samen te werken". Collegegelden Naar aanleiding van een vraag over de voorgenomen verhoging van de collegeleden aan de universiteit: „De WD zal, als er gestemd moet wor den vóór zijn, op één stem na mis schien. Dat zal uit strikt politieke overwegingen zijn, omdat het wets ontwerp zoals het er nu ligt, zwaar drukt op ons na aan het hart lig gende delen van de bevolking. Maar als het er op aankomt, kunnen wij dit kabinet niet in de steek laten". zei hij. Ik weet niet of die geestelijke schade veroorzaakt wordt door het wonen in 4 of meer lagen, of dat het meer de bouwstijl van die lagen zelf is (iedereen geïsoleerd in een kastje) die geestelijk leed veroor zaakt. Wèl weet ik dat ze in Zweden soorten flats bouwen waar de men sen van elke verdieping gemeen schappelijke ruimten hebben en niet geïsoleerd, maar samen met "eigen" mensen wonen. Dat gaat erg goed. Ik moet zeggen dat ik geestelijk leed nogal zwaar vind wegen, dus het was zo gek nog niet van Kuy- per er op in te gaan en hoofdelijke stemming te vragen. De meeste an deren vonden het overdreven, hij kon toch een aantekening krijgen te gen te zijn. Maar in feite wilde hij laten zien hoeveel en wie gevoelig waren voor het argument van gees telijke schade. Nou, het waren er drie! Heus waar, drie!: Kuyper, me vrouw Van Seters en Oosterman. Volgens mij had dat argument van te voren grondig uitgezocht moeten worden, maar nu zou Je ver wachten dat men de zaak even uit stelde tot volgende keer. Want ie dereen wil graag woningen geven aan mensen, maar niemand wil toch door het soort bouw geestelijk leed voorbereiden voor de toekomstige be woners. Maar nee hoor, 33 mensen stemden vóór. Dit was geen sterk staaltje van belangenbehartiging. Het valt me te gen van die 33 mensen, dat ze niet voorzichtiger met hun mdemens zijn geweest. P. S. Beste Hans Melkert, waarom schrijf JIJ dit niet? Wouter Kuyper is ook niet van „mijn" partij, maar hij had gewoon gelijk. En het was toch een hele korte vergadering. Li die Bossen (Wat je laatste opmerking aan mijn adres betreft, beste Lidie, hel maken van een raadsverslag is een kwestie van kiezen. Dat moet als de vergadering lang duurt, maar ook bij een korte, want de ruimte is dan evenredig klein. Jij hebt nu uitvoerig ruim te gehad om jouw keus onder woorden te brengen Hans Mel kert. In de eerste openbare commissie vergadering voor algemeen bestuur lijke aangelegenheden, werd bij het punt muziek-subsidie door de voor zitter Burgemeester Vis op gemerkt, dat hij redenen zag om het Leidsch Politie Muziek Gezel schap een uitzonderingspositie toe te kennen omdat het gemeentebestuur eigenlijk zijn werkgever is. In ze kere zin is dit Juist, echter met dien verstande dat bovengenoemde werk gever een loonbedrag gebruikt waar aan elke Leidse belastingbetaler heeft meebetaald. Van een uitzonderings positie bij het bespelen van muziek instrumenten kan mi. hier geen sprake zijn. Het L.P.M.G. is geheel vrijwillig opgericht met alle konsekwenties daaraan verbonden. Met betrekking tot het op halen van oud papier is het mij niet dui delijk waarom het L.P.M.G. wel dona tie gelden in ontvangst mag nemen, doch geen oud papier, afgezien dan van eventuele oude nog geldige bank biljetten. Begrijp mij goed, ik heb niets te gen het L.PM.G., integendeel voor zijn muzikale prestaties heb ik grote bewondering. Het gaat mij echter te ver als de mannen en vrouwen van „W.W." bijvoorbeeld, Jaren achter een, weer of geen weer, oud papier ophalen tot instandhouding van hun korps en het L.P.M.G. ao maar even een extra subsidie aanvraagt van niet minder dan f 15.000 voor instrumenten. Aparte inlformen hebben zij niet nodig terwijl alle andere muziekgezelschappen deze zelf moeten bekostigen, waarvoor dan duizenden guldens nodig zijn. De Leidse muziekkorpsen zijn, naast zelfwerkzaamheid, meer dan ooit aangewezen op subsidie- Het mag ech ter niet plaatsvinden in een vorm waarbij een gevoel van discriminatie wordt opgewekt. J. BIJ, ere-vooreltter: „Werkmans Wilskracht".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3