"50 cent Boksbond heeft 'les' geleerd „Een rotte winddraai kan alles verknallen" Toorop finale a lid a mist obont kende je ze nog niet Die ijzersterke Levi's. Sporthuis Van Delft lëakOilvan Qa-Va Seul CA-VASEUL HAAG Hans Hofman denkt vaak aan München. Met op dat gigantisch Olympisch toernooi bleek de praeses ,je Nederlandse Boksbond zelfs bereid vóór te stemmen, geopperd werd de nationale amateurstrijd in een andere te gieten. Wat impliceerde dat Neerlands allersterkste rs van het jaar zich anno 1972 niet zullen aanmelden via gchermerij over een aantal maandagavonden in de maan- pril n mei uitgesmeerd. Maar via prestaties geleverd ge- nde drie achtereenvolgende dagen, om helemaal precies zaterdag, zondag en maandag. 14 APRIL 1972 Achterstand op Oostlanden is slechts kwestie van oiiditiedaarom meer toernooien voor selectie „Helemaal nieuw is deze niet. Een Jaar of tien gele en we het ook zo. De prak- >k toen dat die toernooivorm •el niet aantrekkelijk was. München dwingt ons een an ders te varen. Bovendien was neente Den Haag - en dat Amsterdam en Rotterdam niet zo - bereid de sporthal Bch drie avonden gratis ter tfdng te stellen. Mede daar in we in staat populaire toe wijzen te rekenen". Stolk [ormatie: zij die straks ais nds besten in hun categorie aangeduid, hebben nog geen voor München. Want in t er andermaal een boks- op de agenda. Op 8 mei in de Voorburgse Vliegermolen, op 9 mei in het Amsterdamse Krasna- polsky, op 10 mei in de Vlissingse sporthal, op 11 mei in de Bever- wijkse sporthal, op 12 mei in de Diekmanhallen van Enschede, op 13 mei op de kunstijsbaan van Nijme gen en op 15 mei in Groningen. Hofman: „Pas d&n zullen wij de kandidaten voor München aanwij zen. Hoewel er 62 boksers deelne men aan de nationale titelstrijd, zeg ik nog niet hoevéél pugilisten aan het Nederlands Olympisch Co mité zullen worden voorgedragen. Dat zou ik trouwens moeilijk kun nen. Niet alleen omdat dat een tere zaak is, maar bovendien moeten we ons er voor waken valse beloften te wekken, bij voorbaat teleurstellin gen pogen te vermijden. Tot 1 juni, de dag dat onze lijst met ue kandi daten naar het NOC gaat, zwijgen urnen in Riga onze turnmedewerker Dankzij de financiële^ van het Nederlands Olym- tomité is de „sectie keurtur- het Koninklijk Nederlands iekverbond in staat gevolg ïi aan uitnodigingen voor het van keurturnsters en kampioen Cor Smulders idstrijden in Roemenië, Hon- Rusland. 6Ultaten, die de nationale rsploeg de laatste tijd behaal- ft de aandacht getrokken in urngebied sterke Oosteurope- Ans van Gerwen en mpioene Margot Velema, PSV, zijn thans in Boe- nemen daar tot 15 april an invitatie wedstrijden met kste turnsters uit Oost-Euro- APRIL VERTREKKEN Margot Hilders en Jeanette avenstein met trainster Eva r Boedapest, waar zij tot internationale wedstrij- llen uitkomen. Tenslotte gaan Linda Toorop en Cor Smulders naar Rusland om van 24 tot 27 april deel te nemen aan wedstrijden ln Riga, Wij tekenen hierbij het volgende aan: Het is natuurlijk voortreffe lijk, dat het KNGV in verband met de voorbereidingen op München uit nodigingen aanvaardt, die de inter nationale routine van de Olympi sche kandidaten kunnen vergroten. Maar uit de mededeling, dat de Alkmaarse turnster Linda Toorop op de dag van de finale voor het Nederlands turnkampieoschap in Den Haag deelneemt aan een invi tatie-ontmoeting, in Riga, die van veel minder belang is dan deze ti telstrijd, moet worden aangenomen dat de „sectie keurturnen" van het KNGV daar anders over denkt. Linda Toorop is de enige tegen standster, die kampioene Ans van Gerwen nog kan bedreigen in de fi nale. Door de Alkmaarse nu naar het buitenland te zenden, deva lueert men de titelstrijd en geeft men Ans van Gerwen een walk over naar een nieuwe kampioen schap. we derhalve over het aantal boksers dat naar München gaat". Wat die Olympische Spelen verder betreft: de Nederlandse Boks Bond heeft van de Europese kampioen schappen in Madrid zijn les geleerd. Hofman: „Dat was ronduit een te leurstelling. We hebben daar ont zettend veel en lang over gepraat. Wat is er fout gedaan, hebben we ons afgevraagd. We zijn tenslotte tot de conclusie gekomen, dat de centrale training in Ossendrecht meer kwaad dan goed heeft gedaan. Dat had uiteraard niets met trainer Rinus Krijger te maken. Ik zeg al tijd maar zo: er zijn geen slechte trainers. Maar wat wel een rol zeker in een individuele als boksen is het zo dat de ringvechter aan zijn trainer hecht. Sterker, een andere trainer maakt bijvoorbeeld tijdens de centrale •training een bokser alsgevolg van zijn andere visie onzeker. Ik geloof dat dat de fout was die we hebben gemaakt. Op dit ogenblik is er sleohts een districts-centraletraining waarbij alleen op conditie wordt gehamerd. We kunnen daardoor de twee-éénheid bokser-eigen trainer intact laten. Daarin werden we ge sterkt door de Poolse trainer Felix Stamm, die een maand op ons ver zoek in Nederland te gast is ge weest. Die stelde ook zondermeer dat we technisch gezien weinig of niets op de Oostlanden achter lig gen. Maar. dat dat slechts een kwestie van conditie is. En dat is een scheve verhouding omdat je in Oost Europa in de tijd van de baas kunt trainen. Zo'n vier of vijf keer per week twee uur lang. Dat is daar mogelijk, omdat iedere werk nemer Vo van zijn salaris afstaat voor de sport. Waardoor de beoefe naar ondanks het feit dat hij ama teur is zijn trainingsuren krijgt door betaald". Hoewel Hans Hofman duidelijk heeft verklaard die verschrikkelijk moeilijke profsector te laten voor wat die is, tóch een klein vraagje. Is het waar dat Bas van Duivenbo- de, de Nederlandse kampioen half zwaargewicht, zijn titel tegen Jan Lubbers op het spel wil zetten, nu deze door de EBU is aangewezen als uitdager van Europees kampioen Chris Fingan? Rus Krasjenko wint rit in Marokko MEKNES De Rus Krasjenko heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Marokko gewonnen, een rit over 138 km van Rabat naar Meknes. De Fransman Esclassan nam de leiding in de algemene rang schikking over van de Rus Tsjoek- lov. Den Hertog die in de derde rit vijftiende werd, bezet in het alge meen klassement de zevende plaats. Hij is daarmee de beste Nederlander. ADVERTENTIE Levi's Fashion Jeans kun je krijgen zoals je ze hebben wilt: gestreept, met een dessintje, een bloemetje of een sterretje. Ze maken je slanker, langer, swin gender, vrijer, opwindender. Rank om de heupen en wijd aan de voet als ze zijn. Maar 't feest gaat niet door als er geen maf Levi's lipje op de bil zit. Aange- genomen dat je dergelijke bijdetijdse broeken überhaupt zonder lipje kunt k krijgen. om eens langs. Swingende spullen genoeg. Steenstraat 45, LEIDEN, Tel. 22479 s is (he registered trademark of Levi Strauss Co., San Francisco. California. Ongewoon concert in LAK theater LEIDEN Het Residentie-Orkest geeft maandagavond in kleine be zetting een concert in het LAK- theater aan het Levendaal met een van het gangbare repertoire afwij kend programma om geheel volgens eigen visie een aanvulling te geven op de abonnementsconcerten, die jaarlijks in de Stadsgehoorzaal worden uitgevoerd. Het programma luidt als volgt: Canzone e Sonate van Gabrieli, Tro- pi van Castiglioni, Concerto a 10 van Vivaldi, Octandre van Varèse, Nonett van Kramer, Exercise pur la Mute van Misha Mengelberg en Actualités van Milhaud. Als dirigent treedt op Hans Vonk, die in het laat ste jaar veel lof oogste voor zijn directie van het Concertgebouw Or kest, het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, het Nederlands Bla zersensemble en andere ensembles. Het Residentie Orkest zelf heeft het initiatief genomen tot het organi seren van dit concert om met name het jonge publiek te interesseren to tot nog toe te weinig belichte aspec ten van de muziek. Kansas City concert LEIDEN Een Jazzevenement van bijzondere klasse zal vrijdag 28 april plaats hebben in het Circustheater van Scheveningen (in de avond) en in het Concertgebouw in Amsterdam i ('s nachts). Het is een „Kansas Cl- ty Jazz" concert, met als voornaam- ste attractie het 16 man sterke or- kest van Count Basie. Dan zijn er verder nog de „kansas City Seven" met Roy Eldridge, Lockjaw Davis en Al Grey als voornaamste solisten. Bovendien zullen drie befaamde ..Kansas City Blues Shouters" aan de concerten meewerken: Joe Wil- liams die van '55 tot '61 vocalist was bij de band van BasieBig Joe Turner en Eddie „Cleanhead" I Vinson. Jazz Jan Lubbers Europees titelgevecht Hofman: „Daarvan is mij niets be kend. Vergeet trouwens niet dat Van Duivenbode door de medische commissie nog niet is goedgekeurd na zijn enkelbreuk, opgelopen tij dens het zwaargewicht-kampioen schap van Nederland tegen Rudie Lubbers. Bovendien is het zo dat Jan Lubbers is aangewezen door de EBU. Veel mensen denken dat wan neer Jan Lubbers zou verliezen van Van Duivenbode (wanneer Lubbers er tenminste in zou toestemmen) Van Duivenbode automatisch te gen Finnegan zou mogen boksen. Maar dat is niet waar. Of Jan Lub bers. die dan waarschijnlijk niet in teressant meer zou zijn, zou in dat geval toch tegen Finnegan boksen, óf er zou andermaal door de EBU worden gestemd. Wat dat betreft, Bas van Duivenbode is meermalen door ons voorgedragen, maar nooit haalde hij het vereiste aantal stem men. Volgens mij heeft dat veel yaet zijn overwinningenlijst te ma ken". Voetbal Benfica, volgende week tegenstander van Ajax in de halve finales van het Europa Cup I-toer nooi, heeft gisteravond de kwartfi nales van het Portugese bekertoer nooi bereikt. Martohense werd in Lissabon met 51 verslagen. ADVERTENTIE korting! Qa-Va Seul Teak Oil beschermt j edelhout tegen vochtvlekken, verwijdert kringen en schrammen, droogt snel en ruikt fris, GLANST PRACHTIG. Grote flacon van f. 2,49 L nu voor f. 1.99een voordeel van 50 cent Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in elk gezin. VOOR ONOERHOUOSPROOUKTEN Handelsonderneming G.W. Roovers. BREDA. Postbus 12 Hockeyteam dames tegen Engeland DEN HAAG Het Nederlandse dameshockey-elftal, dat zaterdag a.s. te Cheltenham tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Helma Hoegen (HBS); ach ter: Wilma Koopman (De Kieviten) en Anneke Staring <BDHC), aan voerster; midden: Marjolein Smabers Bakker (HDM), Toos Bax (Am sterdam) en José Poelmans (Rapi dity); voor: Margot Plate (Gronin ger Studenten). Dorette Woltring (Uden). Cathrien Hilbrands (SCHC), Loes LeursSeelen (Venlo) en Tan ja van Oosterhout <EMHC). Reserve: Maria Fikkers (Tempo) O Gewichtheffen Ivan Kalatsjni- kov heeft gisteren in Tallin tydens de Russische kampioenschappen het wereldrecord drukken in de categorie halfzwaargewicht verbeterd en ge bracht op 177,5 kg. De klasse-over winning ging overigens naar Boris Pavlov, die met 515 kg zyn eigen wereldrecord 3 Olympische oefenin gen verbeterde. Winst voor ijshockeyers West Duitsland PRAAG West-Duitsland heeft gisteravond in Praag in een wedstrijd voor het wereldkampioenschap ijs hockey met 63 gewonnen van Zwit serland. De tussenstanden waren: 32. 21, 10. Door deze overwin ning hebben de Duitsers de laatste plaats in de rangschikking verlaten ten koste van de Zwitsers. STAND: Tsj. Slowakije 4 3 1 0 7 34— 6 Rusland 4 3 1 0 7 34— 7 Zweden 4 3 0 1 6 25- 6 Finland 4 1 0 3 2 13—20 West Duitsl. 5 1 0 4 2 12—40 Zwitserland 5 1 0 4 2 10—40 Volleybal Het Nederlandse heren-volleybalteam (geheel bestaan de uit spelers van Mars Blokkeer) fc als eerste geëindigd to groep vier van het toernooi om het Westeuropese kampioenschap to Athene. Dit week einde ontmoet Nederland ln de halve finale-poule West-Duitsland en Bel gië. „GOUDEN" TEMPEST-ZEILER BEN STAARTJES: BUSSUM Een van de Nederlandse Olympiërs die al ge ruime tijd, tot ver in het buitenland, met de vinger wordt nage wezen als een toekomstige gouden plak-winnaar is onze Tem- pest-zeiler Ben Staartjes 43 jaar uit Bussum, directeur van een handelsonderneming in automaterialen en instrumen ten. zit er wel in. Ik geloof dat we goed genoeg zijn. Hoewel bij voetbal zeg gen ze: de bal kan raar rollen. En bij zeilen kan de wind raar draaien. Zelfs in het grootste Amerikaanse zeilblad Yacht-racing wordt be weerd. dat Holland in Kiel het goud gaat winnen". „Wat echter jammer is bij het zei len. dat één rotte winddraai, die je niet gauw genoeg in de gaten hebt alles kan verknallen. Daarom moet je fris blijven. Naast het zeilen heb ik echter ook nog wel wat aan m'n hoofd. Veel reizen naar het buiten land en zo. Maar, grijnst hy breed, „ik zit er niet mee, hoor. We blij ven lachen. Drie keer in de week doen we onder bondscoach Jack van Hellemond flink aan conditie training. Hardlopen, gewichten, bas ketbal". Ben Staartjes blaast echter de siga rettenrook royaal de lucht in. „Een een borreltje drink ik ook gerust, maar dat is niet erg als Je goed in conditie bent". „Ik ben dus duidelijk een echte amateur", roep de succesvolle roer ganger lachend van achter zijn gro te bureau in de nieuwe Amsterdam se industriewijk te Duivendrecht. „We moeten hier dagelijks knokken 't bestaan en we zijn dus ge hard in het leven, misschien dat het daarom zo goed gaat met zei len". Ben Staartjes is juist terug uit het Franse Hyères, waar hij samen met zijn trouwe metgezel Cees Kurpers- hoek (.29), zwaargewicht beman ningslid en technische toeverlaat, tweede werd na een week bikkel harde wedstrijden op de Middel landse zee. Ook daar had het „goud" kunnen zijn als Staartjes niet een dag zijn schip in de haven had gehouden omdat de beruchte mistral weer eens heftig tekeer ging. Zoals het in zeilerskringen dan heet: „De stront waait van de dijk". Staartjes: „Ik had geen zin alles eraf te varen. Vijftien schepen sloegen die dag om, vijf braken hun mast. En wij blij! Ik zeg maar zo: sjoege is meer waard dan kracht. Maar die dag stil liggen tikte na tuurlijk wel aan. We verspeelden er de eerste plaats in het totaalklasse ment mee. We werden van de zeven races drie keer eerste en dat von den we eigenlijk toch al wat té mooi tussen al die kerels met grote namen. Alleen de Amerikanen en de Australiërs waren er niet". Een tweede plaats die het Neder lands duo overigens ook vorig Jaar in de pre-Olympics in Kiel al aan boord hadden getrokken; waarna zij in de Kieler Woche ook nog de hoofdprijs in de wacht sleepten. Niet te vaak Ben Staartjes peutert wat aan de velletjes van zijn nverbrande neus: „Het is natuurlijk een gevaarlijke zaak als je zo voor de grote favo riet wordt aangezien. Dan moeten niet te vaak verlet n'. l-cht hij breeduit. „Maar inderdaad, de kans In de mist Over het zo hard gaan en zo sterk zijn met zijn „Double Dutch" tast hij zelf merkwaardigerwijs ook blijkbaar gedeeltelijk in de mist. lfJa, hoe kom je zo sterk. We doen erg ons best, het schip is in opti male conditie en technisch zit de zaak voortreffelijk in elkaar. Alle schepen in deze klasse zijn overi gens exact gelijk, gemaakt volgens dezelfde moedermal. En ook de zei len en zo ontlopen elkaar niks. Je kunt dus wel zeggen, dat een inter nationale top van vijftien man pre cies even hard gaat. Dus komt het op 't zeilen aan. We gaan snel, maar hoe dat komt: ik weet het niet. Ik kan alleen zeggen dat ik in Kurpershoek een geweldige kracht heb. Hij heeft een handel in touw en scheepsbeslag en weet dus waar Abraham de mosterd haalt. Hij is de grote sleutelaar, maar ook letter lijk het grote gewicht aan boord met z'n 90 kilo. Bovendien is hij lang, bijna één negentig, zodat hij z'n gewicht goed buitenboord kan brengen. Cees leeft er helemaal voor. Half Juni gaat hij nog naar Complex „Want", verduidelijkt Staartjes ver der, „het zeilen is afhankelijk van een geweldig complex van factoren. In een anaere sport ga je gewoon harder omdat Je sterker bent. Bij ons kan het soms aan erg kleine dingen liggen. Dat brengt natuurlijk extra spanning met zich mee, maar,, - en hij lacht weer onba- kommerd - „we blijven er toch nogal nonchalant en laconiek onder. Ik geloof zelfs dat het Juist wel goed is dat Je gewoon Je werk er naast hebt. Neem nou een man als de Rus Mankin, die in Hyéres derde werd. Die doet niks anders dan zei len, heeft vier boten en kan er niet van slapen Toen we ln Hyéres weer de Amerikaanse selectiewedstrijden eens als eerste binnen kwamen, Onder bondscoach Jack van Hellemond (foto) wordt door Ben Staartjes flink aan conditie-trai ning gedaan. Van Hellemond pakt de zeilers stevig aan: dat kan ook niet anders want hij is oud-Nederlands kampioen kara te. sprong hij meteen bij ons aan boord, begon koortsachtig te meten en riep: hoe komt dat nou dat Julie steeds zo hard gaan en Jullie zijn maar amateurs. Overigens behaalde Mankin in Mexico goud in de Fiirn- Jollen". „Misschien", concludeert Staartjes tenslotte, „gingen we in Hyères ook zo goed omdat we er ontspannen en puur voor de training heen gingen. Laten we maar vaststellen dat het Olympisch toernooi een volkomen open strijd zal worden".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13