iOLZJENITSIN-ZAAK: JARRINGS FOUT gesprek in Ulster komt >P gong Amerikaanse soldaten in Zuid- Vietnam weigeren 'Kom je even gezellig langs voorde pilzekaas?' Skol spreekt uw taal. Proeftnuac qj y l; frankrijk dringt aan op hervatting van vredesgesprek wer Vietnam tussen Amerika, Saigon, Vietcong en Hanoi romiko ionn stof geeft tot denken J [DERDAG 13 APRIL 1972 (Van onze correspondent,) OCKHOLM Oe Thant noemt •een meester in de kunst van geheime diplomatie'. Journalis te hem kennen noemen hem rentegen 'de mossel'. Zijn eeu- e -geen commentaar' heeft hem bijnaam opgeleverd. Maar deze [houdende 'no comments' zijn go5 zijn reddingsplank. Zou hij o proberen uit te leggen waar- en wat, dan zou hij zijn eigen ^nationale politieke carrière da- In gevaar brengen. enk Ruijssenaars unnar Jarring, de 65 jaar oude edse Moskou-ambassadeur 'hui- het principe: hoe minder je ri des te minder kans geeft je ind het tegendeel te bewijzen, beminnelijk man zeggen de idge vrienden, die hij heeft, r zjjn condaiite-boekje als di- naat begint steeds meer op een jt rapport te lijken, okara werd zijn eerste diplo- leke post na aan de universi- van Lund, in Zuid-Zweden, tturkse talen gestudeerd te jen. Toen werd hü nog 'de Turk' lenid. Dr. Jarring promoveerde BUITENLAND kort voor de Tweede Wereldoorlog en werd daarna aangetrokken door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarvoor was de behoefte ontstaan aan mensen met zijn ta lent en kennis van vreemde talen. Na Ankara, Addis Abeba, Irak en Pakistan kwaan hij weer in Stockholm terecht. In 1952 werd hij hoofd van de politieke afdeling van het ministerie van Buiten landse Zaken. In 1956 werd hij be noemd tot Zweeas delegatieleider bij de Verenigde Naties in New York. Het beviel Jarring daar blijk baar zo goed, dat hij er als ambas sadeur terugkeerde en er zes jaar bleef. Nu, ambassadeur in Moskou en terugziende op zijn diplomatenle- ven, kan hij ongetwijfeld een traan plengen over alle tegenslagen. Zijn bemiddelingspogingen schijnen in ieder geval niet dat op te leveren waarop iedereen hoopt. In het Kasjmir-confliot tussen India en 1 Pakistan reisde hij evenveel als in het Midden-Oosten en da-t leverde niets op. Het voorstel hem als op volger van Oe Thant te benoemen werd keurig de grond ingeboord. En de toekenning van de Nobel prijs voor letterkunde op 8 oktober 1970 aan Alexander Solzjenitsin is een wereldwijd schandaal gewor den. Die dag bevond Jarring zich toe vallig in Moskou, waar hij volgens Oe Thant 'hoogstens 14 dagen, en met de mogelijkheid binnen 24 uur naar New York te gaan 'verbleef. Solzjenitsin liet Stockholm weten de prijs te accepteren en deze per soonlijk in ontvangst te willen ne men, „zover als ik daartoe in staat zal zijn". „Mijn gezondheid is daar entegen uitstekend", voegde hij er veelbetekenend aan toe. Nadat duidelijk werd dat de kans uitermate klein was, dat hij zou kunnen terugkeren naar de Sow jet-Unie als hij naar Stockholm zou reizen, gaf hij er de voorkeur aan de prijs in Moskou in ont vangst te nemen. Per-Egil Hegge, een Noorse jour nalist en Moskouse correspondent voor een aantal Scandinavische dagbladen, kende Solzjenitsin en werd zijn verbindIngsman met de Ambassade. Hegge schreef, nadat hij werd uitgewezen (wegens zijn vriendschap met Solzjenitsin) een boek over de behandeling van deze in officiële Russische ogen controversiële schrijver. Het boek heet Waarom Solzjenitsin niet kan komen' en sabelt Jarring en diens- personeel in Moskou volledig neer. In gesprekken met Hegge ver telde Solzjenitsin naderhand dat Jarring zeker in twee gevallen on juiste informatie heeft verstrekt aan premier Olof Palme in Zwe den. Op grond v *i deze informatie schreef Palme een ingezonden stuk aan The New York Times' waarm hij probeerde het Zweedse stand punt te verdedigen, maar jammer genoeg op basis van verkeerde tJarrings) inlichtingen. Dat Solzjenitsin niet op de am bassade kon komen, zou volgens Jarring de schuld zijn van het Rus sische ministerie van Binnenlandse Zaken. Via dit departement moeten we. zei Jarring tegen beter weten in, namelijk onze uitnodigingen versturen. Dit is namelijk niet in overeenstemming met de waarheid. Elke ambassade kaar rustig aan iedereen schrijven en maakt hierbij gewoon gebruik van de Russische PTT, koerierpost uitgezonderd na tuurlijk. Hegge werd ook door Jarring aangewreven in dit geval als ver tegenwoordiger van Solzjenitsins uitgever te zijn opgetreden. „Ook niet waar", verklaart Hegge. „Ik deed gewoon wat iedere journalist in zo'n geval zou hebben gedaan, namelijk contact onderhouden met de nieuwsbronnen". Hegge zegt de mening te delen van de Zweedse schrijver Bo Stroemstedt: „Alexander Solzjenit sins romans hebben de Nobelprijs niet nodig. De Nobelprijs heeft eerder behoefte aan hem". De internationale belangstelling is voor Solzjenitsin natuurlijk ver heugend, maar hij schijnt er be hoorlijk onder te lijden, zoals an dere Nobelprijswinnaars voor hem. Boris Pasternak werd in 1958 ge dwongen de prijs te weigeren, ter wijl in 1966 Michael SJolochow (De stille Don) de prijs wel kon accep teren. Hü was in de ogen van de Russische regering goedgekeurd en kreeg evenals Lev Landau in 1962 zijn'prijs wel op de Zweedse Moskou-ambassade uitgereikt. Maar bij Solzjenitsin heeft Jarring hier een stevig stokje voor gesto ken. Bang als hij was de Russen voor het hoofd te stoten, hield hij keu rig de boot af. Het verzoek van Solzjenitsin de zaak op de ambas sade te komen bespreken („Ik zie er naar uit een beroemd man zoals u £e ontmoeten"), werd afgewim peld. „Dat zou maar op een poli tieke manifestatie uitdraaien", al dus Jarring. Waarna het schandaal steeds vastere vormen begon aan te nemen. De secretaris van de Nobelstich- ting, dr. Karl-Ragnar Gierow, on dernam een laatste vertwijfelde po ging, Solzjenitsin alsnog in het bezit te stellen van diploma en me daille en stelde voor deze te over handigen op een neutrale plaats. Solzjenitsin maakte een woning van vrienden in het centrum van Moskou ln orde, verzond uitnodi gingen aan bekenden, maar Gierow kreeg niet helemaal onverwacht geen visum. De Russische hou ding werd in de Zweedse pers van commentaren voorzien die van „stom" tot „discutabel" varieerden en Solzjenitsin zond een telegram, waarin hij de gang van zaken be treurde. „De schande ligt helemaa bij hen", zo schreef hij, „en niet bij ons". De Zweedse auteur Vilhelm Moberg vloekte daarop langdurig Jarring uit in een pagina-groot ar tikel in „Expressen", het grootste avondblad van Scandinavië. „Wij hebben gewoonweg een andere am bassadeur nodig", schreef hij. En daar zal het voorlopig wel bij blij ven. De regering wenst niet in te grijpen, evenmin als Jarring daar toe de moed had. En Solzjenitsin probeert nog steeds vertwijfeld aan zijn geld te komen. De aan de Nobelprijs verbonden som van f. 280.000,- wordt beheerd door zijn Zwitserse vertrouwensman en ad vocaat mr. Fritz Heeb, maar pogin gen ervan gebruik te maken stui ten op Russische tegenstand. De 'reactie van Gunnar Jarring op deze zaak was zoals gebruike lijk „geen commentaar" en daar mee is de zaak afgedaan. Waarbij Jarrings vrienden dan opmerken: Gunnar Jarringde mossel. „Ze moeten Jarring verkeerd heb ben geciteerd. Hij zou nooit zoveel gezegd hebben..." ADVERTENTIE (Van onze correspondent) IDEN De Britse regering, de weg van de "geheime diplo- ozen om de vrede in -Ierland te herstellen. Een me- ker van William Whitelaw, de minister voor Noord-Ierland, besprekingen geopend met Igi- an de oppositie in het intussen parlement, de Stormont. rmannen van de sociaal-de- tiscöie- en Lajbourpartij, die afgelopen zomer hadden gewei- ook maar een woord met de regering te wisselen, zolang de internering van katholie- ien eind zou worden gemaakt, nu met Whitelaw. Optocht a ne Iritse minister heeft ook mee- dathij "voor zover mo- •het verbod op het houden van ities in Zagreb In Zagreb personen gearresteerd op piking van contrarevolutio- activiteiten en spionage, aldus egoslavische persbureau Tan arrestanten een schrij- ie studenten, een arbeider en )ensioneerde worden er van Cdigd ontacten te hebben on- den met "een extremistische es emigrantenorganisatie". optochten in Ulster zal opheffen. Whitelaw verwacht volgende week een gesprek met de organisatoren van de optochten, de Oranje-bewe ging inbegrepen te hebben om hun medewerking te vragen. De door de Britse regering afgezet te minister-president van Noord- Ierland, Faulkner, had gisteren zijn eerste gesprek met William White law. De lijn van Faulkner wordt na aanvankelijke extreme uitbarstingen gematigder. De oud-premier is een 6luw tacticus die weet waar zijn voordeel ligt. De ontmoeting tussen Faulkner en Whitelaw kan dan ook symptomatisch zijn voor een gevoel van zwakke hoop, dat het Noordier- se probleem van de straat steeds meer naar de conferentietafel ver huist. In een ander deel van het door op standen geteisterde Noord-Ierland, werd ook geconfereerd. Dit gebeur de in de r.k. ghetto's in Londonder ry, waar deputaties uit de bevolking een ontmoeting hadden met leiders van de voorlopige IRA. De delega tie uit de bevolking liet weten dat ze genoeg had van grof geweld, en dat ze de nieuwe situatie die is ontstaan nadat de Britse regering het regio nale bestuur ln Noord-Ierland opge heven heeft, wil benutten om na te gaan in hoeverre met praten en niet meer met schieten tot een overeen stemming te komen is. Hoorden we iemand zeggen. Een mooi woord. Hadden we graag zelf bedacht, 't Is ook waar dat een pilsje en een schoteltje kaas bij elkaar horen als Laurel en Hardy. Een slok en een brok, goudgeel hier en goudgeel daar. 't Gekke is dat kaas meteen ook de superdemokraat is onder de drankgezellen: past evengoed bij pils als bij de duurste Chateau La Grande Quelconque. Zeg es, hebt u geen trek in een glaasje kaas opeens? Familie en vrienden bij de\tijnse Volksfront werd gedood na\gentinië), Giovanni Agnelli (pre- begrafenis van Oberdan Sallustro een vuurgevecht met de politie, sident-commissaris Fiat), mevr. de directeur van Fiat-Argentinië, Op de foto v.l.n.rAurelio Peccei Ida Sallustro en haar twee zoons die door het trotskistische Ar gen(president-commissaris Fiat-Ar- I Ubbio en Bruno. HIJS (UPI) De Franse ring heeft gisteren officieel op- tot onmiddellijke hervat van de vredesbesprekingen over nam. De Verenigde Staten heb- de vredesbesprekingen enkele in voor onbepaalde tijd opge- rt. Franse regering, zo zei rege- swoordvoerder Leo Hamon is er overtuigd dat voor het conflict ietn^m een „politieke oplossing worden gezocht en dat een elijke oplossing nog steeds mo- k is". rder hadden de Noordvietna- en de Vietcong-delegatie in Is in een brief aan de Ameri kaanse en de Zuidvietnamese dele gaties voorgesteld vandaag de ge bruikelijke wekelijkse bijeenkomst te houden. Een Zuidvietnamese woordvoerder liet onmiddellijk we ten dat Washington en Saigon niet bereid zijn tot onderhandelen on der „dreiging met communistisch wapengeweld". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten blijken misnoegd te zijn over de Franse oproep. De Franse zaakgelastigde, Emma nuel de-Margerie, werd in Washing ton op het ministerie ontboden waar hij te horen kreeg dat de Verenig de Staten de verklaring van zijn 5KOU (AP) De Russische to van Buitenlandse Zaken, Gromiko heeft West-Duits- gewaarschuwd dat het niet fcren van de niet-aanvalsver- met de Sowjet-Unie en Po- een ernstige vertrouwenscrisis veroorzaken een aanzien van estduitse beleid", toiko verklaarde dat de Republiek het akkoord van en alle vooruitgang die is fct op het gebied van de be- J8en met Oost-Duitslanö zou >niie'en als de Bondsdag weigert verdrag van 12 augustus 1970 verdrag voor economische sa- i forking, dat de Bondsrepubliek Sowjet-Unie verleden week in 'u hebben geparafeerd zal pas racht worden als het niet-aan- valsverdrag is geratificeerd, zei Gro miko. De bewoordingen waarin Gromiko de risico's van het niet-ratlflceren van het Verdrag van Moskou be schreef waren opvallend veel gema tigder dan die welke partijlei der Leonid Brezjnew In maart op een bijeenkomst van vakbondsleiders heeft gebezigd. Gromiko zag de ge varen van niet-ratificatie voorna- lijk in het feit dat er een vertrou wenscrisis zou ontstaan en dat de bilaterale betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie zouden worden geschaad. Brezjnew verklaarde verleden maand onomwonden dat de keuze van Bonn voor of tegen het verdrag voor West-Duitsland in laatste in stantie een keuze is voor vrede of voor oorlog. regering als eenzijdig beschouwen. Zij wijzen de Franse oproep dan ook zonder meer van de hand. De voorzitter van een organisatie zich noemend „Gedenk de Pueblo commissie". ds. Paul Lindstrom Met een enkelwoord Ontsnapt Vijftien Tupamaro- guerrillastrijders en zes andere ge vangenen zijn gisteren uit de gevan genis van Punta Carre tas (Uruguay» ontsnapt door een 60 meter lange tunnel te graven die vanuit het zie kenhuis van de gevangenis tot voor bij de muren van het gebouw liep. Explosie in Ulster De explosie van een bom in een gestolen vracht auto heeft vanochtend vroeg 'n groot gebouw in brand gezet in Balleymo- ney, 64 km ten noordwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast. Vol gens een woordvoerder van het Brit se leger kwam een vrouw om het leven. De explosie in Ballymoney volgde na twee nachtelijke bomex plosies en tenminste vijf aanslagen van sluipschutters op militairen in Belfast en Londonderry. Er vielen geen gewonden. Pyromaan bij brandweer In Quievrain, een Belgisch dorp op de Belgisch-Franse grens hebben leden van de Belgische bijzondere opspo ringsbrigade en van de rijkswacht een 22-Jarige vrijwillige brandweer man op heterdaad kunnen betrappen bij het stichten van een brand. De man had juist brand gesticht in een landbouwschuur toen de politieman nen, die hem geruisloos ingesloten hadden, hem inrekenden Hij beken de meteen maar dat hij de man was die nog vijf andere branden in de streek had aangestoken. heeft meegedeeld dat als president Nixon niet binnen de 30 dagen de invrijheidstelling weet te bewerk stelligen van een aantal Amerikaan se krijgsgevangenen in Indo-Chi- na, een brigade vrijwilligers zal gaan trachten di emannen te be vrijden. De groep is 118 man sterk en bestaat uit Amerikaanse Vietnam- veteranen en uit 13 huursoldaten afkomstig uit Groot-Brittannië, Frankrijk en België. Als de groep van 118 man in ac tie mocht komen dan zal de leiding berusten bij een niet-Amerikaan van wie Lindstrom alleen maar wil de zeggen dat hij een oud-generaal is en iemand van een Jaar of 50. De generaal zou zelf niet mee gaan bij de overvallen, maar alles van tevoren organiseren. Uit som mige uitlatingen van Lindstrom kon worden afgeleid dat de man waarover hij sprak een Belg was. misschien Jean Schramme. De huursoldaten hadden allen dienst gedaan in de Kongo, Zaize, Algerije en Maleisië, zei hij. Republikeinse leiders die geduren de twee uur met president Nixon zijn samen geweest in het Witte Huis hebben na afloop gezegd dat zij niet wisten of Nixon door zal gaan met het terugtrekken van Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam na 1 mei. De leider van de Republikeinen in de Senaat Hugh Scott zei tevens dat ambassadeur William Porter, die aan het hoofd staat van de Amerikaanse delegatie bij het vre desoverleg in Parijs, binnenkort een verklaring over deze onderhande lingen zal afleggen. De perschef van het Witte Huis Ronald Ziegler zei dat ambassa deur Porter vermoedelijk in de ko mende paar dagen naar Parijs zal terugkeren en dat een eventuele verklaring in Parijs zal worden be kend gemaakt. PHOE BAI Amerikaanse grond troepen hebben gisteren geweigerd op patrouille te gaan bij de grote Amerikaanse basis in Phoe Bai, bij Hoe-ee. Dit is één van de gebie den waar de Noordvietnamese en Vietcong-troepen een front hebben geopend. „Het is te gevaarlijk. We kennen het gebie dniet. Dit is geen defensieve operatie", zo riepen de Amerikaanse militairen in een woordenwisseling met him kolonel op de luchtmacht basis Phoe Bal. Het conflict ont stond toen een eenheid grondtroe pen, die naar Phoe Bai was gevlo gen om de basis te verdedigen, zich moest verzamelen om in vrachtwa gens op patrouille te gaan. Sommi ge militairen van de lichte infante riedivisie 1961 zeiden tegen verslag gevers en televisieploegen dat ze botweg hadden geweigerd de op dracht uit te voeren. Eén van hen gaf een briefje aan een televisieverslaggever met 't verzoek dit naar zijn vrouw te sturen. Hij schreef dat se hem waarschijnlijk ADVERTENTIE lute#11 lange tijd niet zou zien omdat hij had geweigerd op patrouille te gaan. Het geschil werd nog meer verhit toen kolonel Mitchell de mannen opdroeg in de vrachtwagens te gaan. Later reden ze terug naar het kamp, waar de militairen en de kolonel de woordenwisseling voort zetten. Na een uur werd het kon vooi weer verzameld, maar 'n pelo ton bleef achter. De kolonel had kennelijk de zaak maar gedeeltelijk gewonnen. „We gaan naar de velden om ons werk te doen" was alles wat kolonel Mitchell tegen Journa listen wilde zeggen. Het schijnt dat ongeveer 50 soldaten van een een heid van 400 man aanvankelijk wei gerden te gaan. Smoor Mischell had er klaarblijkelijk zwaar de smoor over dat het incident door Journalisten werd waargenomen. Op een gegeven ogenbliek viel hij uit en riep: „Jullie persmensen zijn al lemaal rotzakken. Ik geef Jullie hiervoor de schuld, dat mag Je zo opschrijven". De mannen, die uit Danang naar Phoe Bai waren overgebracht zei den dat ze pas dindsdag hadden ge hoord dat ze op patrouille moesten. „Ik ben bang", zei een van hen, „deze streekt ligt vol met booby traps en we weten niet waar". Dergelijke patrouilles worden ook nog steeds uitgevoerd door Amerikaan se troepen elders in Zuld-Vietnam. Er zijn nog zes bataljons gevechts troepen bij de 90.000 Amerikaanse militairen die nog in Zuid-Vletnam zijn. Een deel van hen is Ingescha keld bij de bescherming van Ameri kaanse installaties, wat ln de meeste gevallen ook patrouilleren in het „operatiegebied" rond de ba sis inhoudt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9