Samen strijden tegen de milieuvervuiling' Tweede Kamer ongerust over uitblijven a.o.w.-verhoging 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker dan ooit. Automobilist krijgt het veel moeilijker ioningin Juliana in Londen: J Chirurg eist geld als pleister op 1 geknakte carriere Gespikkelde brief mogelijk oplossing sorteer-ellende ZEVEN JAAR GEEISTIN DELFTSE MOORDZAAK PERDAG 13 APRIL 1972 )NDEN Koningin Juliana heeft de Britten gisteren et hart gedrukt nauw met Nederland samen te werken iet gebied van de milieubescherming. Zij deed dat in toespraakje tot de gemeenteraad van Groot Londen et St. James paleis. >n" >vJ Ij BINNENLAND ADVERTENTIE in ceremoniële capes gehulde estuurders kregen een pluim te zelf al heel wat hebben ge- de milieuvervuiling te be richt van Londen", zei jin, "heeft na mijn bezoek van geleden grote veranderingen pan. De lucht die wij nu in- a is zuiverder dan toen, de ge ld van de mensen is beter ge en het water van de Theems irder. De vissen die destijds ver waren uit de Theems zijn nu ruggekomen". t:r had Koningin Juliana met lemhard die wat is opgeknapt lichte bronchitis waaraan hij komst in Engeland leed, een gebracht aanWestminster Ab- deze kerk legden zij een krans graf van de onbekende soldaat. ging echter niet mee naar de Indse ere-begraafplaats Mill iar de kille wind over de goed de zerken gierde. Op dit kerk- gen de stoffelijke resten van van de Nederlandse koop- oningin, die zich weinig van de laire poespas aantrekt stal aan van de middag de harten twintigtal Britse jongelui die ambassade waren uitgeno- praatte veel langer met ze het programma stond aange- bijzonder menselijke vrouw", van de Jongens na afloop. Iitse kranten toonden nu eni- lacht voor het bezoek van ons Daily ADVERTENTIE bracht in de editie van woensdag twee foto's en een artikel van drie kwart kolom. De deftige Times had een foto van de ontmoeting van de beide vorstinnen in Windsor. Het blad herinnerde eraan dat zich voor het eerst sinds 1909 een staatsbezoek in Windsor had afgespeeld. Toen was de Portugese Koning Ma- noel II op bezoek en te gast van Ko ning Edward VII. Daarnaast geeft The Times op de 18de pagina een opsom ming van letterlijk alle persona ges die bij de intocht van onze ko ningin betrokken waren. Het is een lijst van een halve pagina die wel door heel weinig mensen zal worden gele zen. Een aantal kranten toont nog een foto van Koningin Elizabeth een half uur voor ze in haar staats-Rolls naar de ontvangst van haar Nederlandse gasten werd gereden. In laarzen, een regenjas en een hoofddoek gehuld, laat ze de honden in het park van Windsor-Castle uit. De Daily Mail heeft alleen een foto van Prinses Mar garet die uit een raam weer een foto van de Household Cavalry maakt. De beschrijving, die de opsteller van 't onderschrift bij de foto van de kle ding van de beide vorstinnen geeft, doet vermoeden dat hij de gebruikely- ke moeilijkheden met zijn kleurente levisie heeft gehad. Er klopt namelijk -t leukste halve fuikje dat U ~$e zomer kunt Kil. Meisje voor prostitutie ontvoerd AMSTERDAM De politie heeft drie 21-jarige in Amsterdam wonen de Surinamers aangehouden die er van worden verdacht dat zij de 20- jarige Wilhelmina van der H. heb ben ontvoerd uit haar woning in de Reinwardtstraat. Het meisje werd een nacht lang op een zolderkamertje op een adres in de Van Ostadestraat gevangen gehou den. Haar ontvoerders wilden haar dwingen om prostituee te worden. De politie bevrijdde haar nadat zij van een vriend van het meisje het adres van een van de ontvoerders had ge kregen. Voetbal Celtic, halve-finalist van het toernooi om de Europa Cup I, heeft zich gisteravond geplaatst voor de eindstrijd om de Schotse be ker. In het Hampden Park wonnen de „Celts" vrij gemakkelijk van Kil marnock: 31. De doelpunten voor Celtic werden gemaakt door Dixie Deans (2) en Lou Macari. Op 6 mei ontmoet Celtic in de fi nale de winnaar van Glasgow Ran gers- Hibernian. Nederland neemt aan het toernooi in Sofia deel als voorbereiding op de pre-Olympische wedstrijden, welke over drie weken beginnen in vier Nederlandse steden. I ÏTRECHT De Voorburgse hoogleraarschap aan de Vi ECHT De Voorburgse irurg dr. J. Zaaijer heeft gis- en voor de Centrale Raad van roep in Utrecht 131.518 gul schadevergoeding van de tsuniversiteit in Utrecht ge- De universiteit zou hem fctig in zijn carrière hebben schaad. Het begin van het conflict lag toen dr. Zaaijer een leiende praktijk in Hengelo Baf om chef te worden van kliniek in de nieuwe, tweede irurgische afdeling in het rechtse academisch zieken- De nieuwe kliniek kwam allerlei omstandigheden iter niet van de grond. Na frt maanden werd hij geslo- en had dr .Zaaijer, die was aoemd tot hoofdambtenaar, I functie meer Zijn salaris L rd begin 1966 stopgezet- Hij 8 toen al bezig een nieuwe fctijk in Voorburg op te bou- n. De Haagse advocaat mr. F. N. !Uer zie hierover: „Mijn cliënt met mooie beloften over een hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam naar Utrecht gelokt. Het professo raat zag hij echter aan zijn neus voorbij gaan door het wan beleid van de rijksuniversiteit in Utrecht en hij heeft zijn praktijk in Hengelo eigenlijk voor niets opgegeven". De schadevergoeding van twintig mille die het Ambtena rengerecht dr. Zaaijer vorig jaar april toekende vond hij veel te laag. Mr. M. E. Korthals Altes stel de daar als raadsman van het curatorium van de rijksuniversi teit tegenover, dat van een voor spiegeling geen sprake was ge weest en dat dr. Zaaijer zelf een professoraat in het achter hoofd had toen hij naar Utrecht kwam. „HIJ ging voor eigen risico, maar omdat men de situatie toch wel erg sneu vond heeft men hem meer dan vijf jaar volledig salaris doorbe taald zonder dat er een tegen prestatie tegenover stond". Uitspraak 3 mei. De aankomst van Koningin i Mayor (burgemeester) Sir Ed- Juliana in het gemeentehuis van ward Howard van Londen. Konin- Londen gistermiddag, waar het gin Juliana, de echtgenote van gemeentebestuur van Londen de Londense Lord Mayor en Prins haar welkom heette. V.l.n.r.: Lord Bernhard. LEIDSCHENDAM De PTT neemt proeven met gespikkelde brie ven. De spikkeltjes stempelinkt, keu rig in rijtjes aan de bovenkant van de poststukken, maken het sorteer- machines mogelijk te lezen naar welke plaats een brief moet. Met negen rijen spikkeltjes is het voorlopig nog alleen theoretisch mogelijk om alle vier miljoen adressen in ons land te coderen. Dat zou herhaald lezen van de adressen door PTT-mensen, zoals nu nog da gelijks met elk poststuk moet gebeu ren. uitbannen. Over het invoeren van cijfers voor woonplaatsen, wijken en straten, voert de PTT besprekingen met on der andere de vereniging van Neder landse gemeenten en de ANWB. De codeermachine waarmee het woon plaatsgetal op de poststukken wordt aangebracht is ontwikkeld door het dr. Neher laboratorium van de PTT in Leidschendam. Daar wordt ook leesapparatuur ont wikkeld waarmee nu al de in machi neschrift geschreven plaatsnamen kunnen worden gelezen op de dagaf schriften van de giro. Aan deze lees machine is een sorteerapparaat ge koppeld, waarmee zestienduizend en veloppen van de girodienst per uur over 64 vakken kunnen worden ver deeld. Van de vijf miljoen poststuk ken die dagelijks over de vier mil joen adressen in Nederland moeten worden verdeeld is thans volgens technici van het laboratorium de helft niet geschikt voor machinale verwerking. Spaareffekten zijn er voor iedereen* die -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, leeije meezn, ®en ^aaS en c'e folder SFMRffÉKIENkomtindebus- *1/ zorgenvoor h extra spaarpotje •Mits tussen 21 en 60 jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18.0CKV. Per echtpaar over ten hoogste f 500,-. Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bijrWebefo (Maliebaan 15,Utrecht) en bij de vestigingen van de Centrale Volksbank, de Nederlandsche Middenstands Spaarbank, de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. EVO over verbaliseringsbeleid DEN HAAG (ANP) Het nieuwe verbaliseringsbeleid bij aanrijdingen waarmee verkeersdeelnemers, politie en assuradeurs van 15 mei af te ma ken krijgen, is door de organisatie van Eigen Vervoerders en Verladers EVO» met gemengde gevoelens be groet. Schadespecialisten van deze organisatie betwijfelen of er een snel lere schaderegeling het resultaat is. De gegevens op de registratieformu-: lieren van de politie zullen daar voor vaak te summier zijn voor de assuradeurs. Zij zullen daarom waar schijnlijk toch wachten op een pro ces-verbaal of - als de politie dat niet maakt - wachten of op een andere manier schuldbewijs is te leveren. In tegenstelling tot de oude rege ling zal bij schade boven f 1000 in het algemeen geen proces-verbaal meer worden opgemaakt, maar zal worden volstaan met een registratieformu lier, zo signaleert de EVO. Het op maken van een proces-verbaal wordt tot enkele gevallen beperkt, geverba liseerd wordt nu slechts als naar het oordeel van de politie de verdachte in de gegeven situatie een ontoe laatbare mate van voorzienbaar ge vaar heeft doen ontstaan. In beginsel acht de EVO een zo ver strekkend oordeel voorbehouden aan de rechter. De politieman die dit oor deel ter plaatse van de aanrijding, moet vellen neemt een zeer moeilijke I ervaring. De EVO vreest, dat het taak en een grote verantwoordelijk- voor benadeelden bij een verkeers- heid op zich. Dit stelt volgens de ongeval moeilijker zal worden, hun EVO hoge eisen aan zijn opleiding en schade vergoed te krijgen. DEN HAAG (ANP) De advocaat generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren zeven Jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest tegen de 31-jarige chauf feur C. van P., die in de nacht van 13 op 14 Juni in zijn huis in Delft zijn 32-Jarige vrouw heeft gedood. De man had die avond bij toeval ontdekt dat zijn vrouw bij een post orderbedrijf voor duizenden guldens aan goederen had besteld en grote schulden had. Hij had haar om een verklaring gevraagd en toen zij die niet wenste te geven had hij haar met een metalen pijp bedreigd. Zij had hem geslagen en uitgelachen, waarna hij haar met het stuk pijp de schedel had ingeslagen. Later had hij met een ceintuur haar hals dichtgesnoerd. Het stoffelijk overschot had hij, om zijn kin deren niets te laten merken, in de kelder verborgen en het twee da gen later bij Leiden in een Sloot ge deponeerd. De rechtbank in Den Haag had Van P wegens zware mishandeling, veroordeeld tot een gevangenisstraf, van viereneneenhalf Jaar met aftrek van voorarrest. De officier van Jus titie die zeven Jaar wegens doodslag had geëist, was in appel gegaan. Ook van P deed dat, omdat hij de opge legde straf te hoog vindt. De David Roëllprijs groot f 10.000 is door het Prins Bernhardfonds toe gekend aan Lies Cosijn uit Petten als bekroning van haar oeuvre, dat zowel potterie, plastieken als monu mentale keramiek omvat. De prijs wordt de kunstenares op 23 novem ber in het Rijksmuseum in Amster dam uitgereikt. DEN HAAG De Tweede Kamer is ongerust over de aangekondigde verhoging van de aow tot het net to besteedbaar minimumloon. In 'n motie die is ondertekend door vier van de vijf regeringsfracties (KVP ARP. CHU. DS'70) en door de grootste oppositiepartij, de P.vd.A wordt ervan uitgegaan dat deze ver hoging nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Daarom wordt een tijdelijke Rijks groepsregeling gevraagd voor thuis wonende bejaarden. Via deze rege lingzouden deze bejaarden 'n aan vulling kunnen krijgen op hun aow uitkering. Het gaat daarbij om be jaarden die reeds thans via de Al gemene Bijstandswet een uitkering kunnen krijgen, maar er bezwaar tegen hebben „de hand op te hou den bij Sociale Zaken". Staatssecretaris Rietkerk (So ciale,Zaken) en geestverwant van de VVD die de motie niet heeft ondertekend, betoogde gisteren in de Tweede Kamer dat hij over het tijdstip van de aow-optrekking geen toezegging kon doen, al staat wel Wast dat het in de lopende regerings periode (tot 1975) zal gebeuren. De regering wacht op een advies van de Sociaal-Economische raad. Rietkerk verwachtte dit advies in mei te zullen ontvangen. Daarna zal de regering zo snel mogelijk" tot verhoging overgaan. Of in één keer of in fasen het niveau van het netto minimumloon wordt be reikt is nog een open vraag. Aan banden Een tweede motie, evenal6 de eer ste Ingediend door mej. Hannie van Leeuwen (ARP), ook ondertekend door de christelijke regeringsfrac ties en DS '70 wil de regering in haar bejaardenbeleid nog meer aan banden leggen. In deze motie wordt uitgesproken dat de noodza kelijke stijging van de bejaarden verzekering tegen geneeskundi ge verzorging binnen redelij ke grenzen moet blijven. De regering wordt uitgenodigd in 1973 alles in het werk te stellen, de premieverhoging ongeveer gelijk te laten zijn aan de verhoging van de premie voor de verplichte zieken- f ondsverzekering. Staatssecretaris Rietkerk verzet te zich nogal sterk tegen dit denk beeld. Hij becijferde dat de rege ring per Jaar reeds 532 miljoen gul den in de ziektekostenverzekering voor bejaarden steekt, terwijl aan premies 303 miljoen gulden wordt opgebracht. Hij wilde de zaak open houden zolang de SER nog geen ad vies heeft uitgebracht over een wij ziging van de opbouw van de to tale ziektekostenverzekering in Ne derland. De staatssecretaris sloot de mogelijkheid niet uit, dat uiteinde lijk de aparte bejaardenverzekering wordt opgeheven en wordt ingepast in de algemene ziekenfondsverzeke ring. De kritische opmerkingen van de kant van de christelijke regerings fracties ontlokten mevrouw Ger- daBrautigam (PvdA) de opmerking „Ik heb zelden zo'n goed pleidooi gehoord voor de instelling van een algemene volksverzekering tegen ziektekosten". verlening: in het leven te roepen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat bejaarden niet van andere bevol kingsgroepen geïsoleerd moeten worden. Mej. van Leeuwen hield een motie waarin ook om een aanvullende no ta wordt gevraagd achter de hand. Zij wilde eerst weten wat staatsse cretaris mevrouw Van Veenendaal (CRM) had bedoeld met haar op merking: „Met kracht zal gewerkt worden aan een nationaal integraal beleidsplan voor de bejaardenzorg, dat geregeld zal worden bijgesteld". worden vervangen door „kleine wo ning". Ook wil de regering subsi die gaan verlenen voor het bouwen van logeerkamers bij woningen waarin bejaarden wonen. ADVERTENTIE Toezeggingen Aanvulling Een derde motie in het debat over de Bejaardennota 1970 (van de vo rige regering) werd ingediend door de PvdA-er C. Egas. In deze mo tie wordt een aanvulling op de door vrywel de gehele Kamer gekritiseer de Bejaardennota gevraagd. In de motie wordt de regering onder meer uitgenodigd af te zien van het voor nemen om uitsluitend voor bejaar den bestemde centra voor dienst- Mevrouw Van Veenendaal deed wel enkele andere concrete toezeg gingen: bejaardenbonden krijgen sub sidie. zij het op beperkte schaal; de bonden krijgen meer In spraak in het bejaardenbeleid; er komt een landelijk sociaal- cultureel paspoort voor 65-plussers met een algemene reductieregeling, voor het openbaar vervoer. Minister Udink (Volkshuisvesting) zegde toe, dat het aantal bejaarden woningen jaarlijks met vijfduizend zal stijgen. Hij vond overigens dat het woord „bejaardenwoning" moet Week-end koopjes van Uw drankenadviseur Vodka „Eagle" 40% nu f 9,98 Vieux „Meilleur" nu f 8,95 Cognac Bisqult nu f 15,50 Chat. Bellevue 1967 nu f 6,25 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7