Teckel: 'klein maar dapper' ncBcyncEK 10-MEUBELTIPS Evenementenkalender vccr de Randstad „De laag-bij-de-grondse-praatjesmaker" -r&\. s^- 13 APRIL 1972 EXTRA „Daar gaat weer zo'n worst op poten" zegt menigeen die een teckel ziet lopen. Maar de mensen die zulke denigrerende opmerkingen plaatsen kennen deze teckel beslist niet! Het is een heel schrander hondje met een sterke persoonlijk heid. Zet maar eens een willekeurig stel honden bij elkaar met een teckel ertussen. Het is zonneklaar wie de baas is. Dat is de „laag-bij-de-grondse" praatjesmaker, die door zijn lef en vooral door zijn pienterheid zelfs een St. Bernhard een toontje lager doet zingen. Hij is ontzettend slim en kan zo ondeugend kijken als hij iets stouts heeft gedaan dat een stenen hart ervan zou smelten. Maar teckeltje zelf begrijpt heel goed hoe schattig hij is. Hij gokt erop, dat de baas of bazin zó ontroerd zal worden, dat de straf die hij verdient achterwege blijft En vaak heeft hij succes. r Teckels zijn er in maten en soorten. De bekendste van de drie is de gladhaarteckel. Ver der zijn er nog ruwharige en langharige teckels. Ruwhaar- a teckels zijn geliefd bij Jagers. Langharige exemplaren zijn door hun elegante verschij ning bij vrouwen zeer in trek. Bovendien bestaan ze ook nog in verschillende groottes: De gewone teckel, de dwergteckel en de Kaninchenteckel, de kleinste van de drie. Zoals de naam al zegt is de Kaninchen teckel speciaal gefokt voor de Jacht op konijnen. Want de ge wone teckel is te groot om in een konijnenhol te kruipen. Jammer genoeg zijn teckels zo in trek, dat bepaalde indivi- door hun elegante verschij- een slaatje uit te slaan. In West-Duitsland bestaat een heel "Teckeldorp", Gergweiss genaamd. Dat is één reusach tige teckelfokkerij. Men ver- Door Paul Marijnis en Aad Hakkert koopt daar de hondjes voor fik se prijzen, compleet met stam boom. Maar.een stamboom die niet door de officiële instan ties erkend is! Het gevolg hier van is dat eigenaars van zo'n Gergweiss-teckel niet op ten toonstellingen toegelaten wor den met hun hond, al willen ze nog zo graag. Want daar is een officiële stamboom voor nodig. Natuurlijk regende het klach ten en de verkoop liep terug. Wat deden deze slimme lieden echter? Zij gingen zelf tentoon stellingen op touw zetten, kom pleet met fraaiklinkende kam pioenstitels. Natuurlijk zijn al deze fraaie documenten het pa pier waarop ze gedrukt zijn nog niet waard. Men heeft ge tracht ook in Nederland een filiaal van deze "hondenfa- briek" te vestigen. Gelukkig grepen de officiële instanties op hondengebied snel in. Met als gevolg dat de filiaalhoud ster voor het leven werd ge schorst. Dat lijkt hard, maar het is terecht. Want dierenlief de is nu eenmaal niet te com bineren met grote geldver- dienerij. Roofriddei De teckel stamt af van de grote brakkenfamilie. Dat houdt in dat hij verwant is aan de Basset (U weet wel. de Hush Puppies!) en de bloedhond. Hij is buitengewoon dapper. Tec kels zijn zelfs gebruikt bij de Jacht op wilde zwijnen. Kunt het zich indenken de kleine luid blaffende teckels die een woedende ever van een paar honderd kilo opjagen uit het kreupelhout?Maar zijn tegen stander bij uitstek is de das. De das is een roofdier. Hij komt in ons land nog sporadisch voor. Hij woont onder de grond. Daar graaft hij een ingewikkeld stel sel van holen en tunnels, de zo genaamde dassenburcht. Das sen jagen 's nachts. Overdag slapen zij. Het zijn buitenge woon gevaarlijke tegenstanders en menige hond heeft in een gevecht met een das het loodje moeten leggen. De jager spoort zo'n dassenburcht op en pro beert de roofridder naar bui ten te krijgen. En hier komt de teckel op de proppen! Zonder aarzelen zoekt hij zich een weg door de tunnel, ("pijp" zegt de Jager). Wortels van heidestrui ken die hem de weg versperren bijt hij door, tot hij in de slaapkamer van zijn tegenstan der arriveert. Dan drijft hij onverschrokken de bewoner naar buiten waar de Jager wacht.Voor dit karwei had men lage, langgerekte honden nodig, die in zo'n dassentunnel uit de voeten kunnen. Ze moe ten niet bang zijn als het erom gaat onder de grond een klop partij te beginnen met een woe dende das, die drie of vier maal, zo groot is als hijzelf. Zo komt de teckel aan zijn tweede naam: dashond. Verliefd De teckel is moeilijk onder de duim te houden. De grootste fout die U kunt maken is te toegeeflijk te zijn. Want hij is nu eenmaal, zo klein als hij is, een eigenwijs baasje. In alles probeert hij zijn eigen zin door te drijven. Ze kunnen zich ge weldig aanstellen. Bekend is het verhaal van de teckel die door zijn baas per ongeluk op de tenen werd getrapt. Hij kermde huizenhoog en bleef dagenlang mank lopen. De baas had veel spijt en verwende de invalide met lek kere hapjes en vriendelijke woordjes. Toen na een week de manke poot nog niet genezen was ging de bezorgde eigenaar toch maar even naar de die renarts. Die keek de kleine schurk eens goed aan en gaf hem een klap op zijn achterste. Op slag was hij weer beter. Hij had zich aangesteld, alleen om lekker verwend te worden! Maar die slimheid kan ook een bron van ellende worden. Als U een teefje bezit moet U er rekening mee houden, dat ze tweemaal per jaar loops wordt. Dan zal zij alles in het werk stellen om aan de roepstem van Moeder Natuur gehoor te geven. Met andere woorden: Mevrouw- probeert uit te breken. Lukt dat haar, dan komt ze zo goed als zeker drachtig thuis. Sluit dus alle deuren zorgvuldig ach ter U en vergeet de ramen niet. Het is niet ongewoon, dat een loopse teef van één hoog uit het raam naar beneden springt om zich bij haar minnaars te voegen. De dagelijkse wandelingen hoeven nauwelijks een pro bleem op te leveren als U van te voren maatregelen treft. Er zijn tabletten in de handel die eni ge tijd voor de wandeling moe ten worden ingenomen. De voor reuen zo aantrekkelijke lucht wordt dan bijna geneutrali seerd. In combinatie hiermee kunt U een spray gebruiken, die hetzelfde effect heeft. Hiermee voorkomt U dat er een drom aanbidders achter Uw loopse teefje aandraaft! Neem boven dien de hond onder de arm Onder: Lotje schat tige jonge ruwbehaarde tec kel. Eig.: H. v. Heivoort Moergestel (Br.). Boven: Een van de mooie gladharige teckels van me vrouw Naber, Leiden. Bijna 6 jaar en nog steeds slank! wanneer U zich van of naar Uw huis begeeft en zet haar niet neer binnen een afstand van honderd meter van Uw voor deur. Haar aanbidders raken dan het spoor bijster. Anders kunt U erop rekenen, dat U da genlang haar vriendjes in de voortuin heeft. Voorkomen is beter dan genezen. En boven dien raakt U op deze manier niet opgescheept met een nest hondjes. Voeding Een teckel is van nature een slanke hond .Zorg ervoor dat hij niet te vadsig wordt. Het zijn vaak luilakken die meer zin hebben in een dutje bij de warme kachel dan in een wan deling. Zeker als het buiten koud is. Laat U niet vermurwen. Neem hem eenvoudig mee naar buiten. Want niets is zo lelijk als een teckel die onvoldoende lichaamsbeweging krijgt. Dan worden ze dik en kort ademig. Een goed uitgebalanceerd me nu is: 's morgens 1 kop melk, 2 geroos terde boterhammen, 2 x per week een gekookt ei. 's avonds een half pond fijn gesneden vlees (vuile pens is ook goed), 2 eetlepels gekookte groente, 2 stukken geroosterd brood, 1 theelepel levertraan. Uit de aard der zaak heeft hij de hele dag schoon drink water binnen zijn bereik. Als hij dit allemaal krijgt heeft hij beslist niet te klagen. Voor inlichtingen omtrent al les wat teckels betreft kunt U zich wenden tot de Nederlandse Teckel Club. Mevrouw C. H. Scheltema-Breet, Nieuw Loosdrechtsedijk 19a, Nieuw Loosdrecht. tel. 02158—1081 (tot 20 uur). 1. Hoewel hout het meest gebruik te doe-het-zelf-materiaal is, zien veel mensen er tegenop meubilair te bouwen. De industrie maakt het ons tegenwoordig echter ook op dit punt een stuk gemakkelijker. In de doe-het-zelf-winkels kan men zogenaamde „meubelpanelen" kopen, gefineerde of geplastificeer de „planken" (van spaanplaat) die niet alleen aan de beide vlakke zij den, maar ook aan de lange zijkan ten afgewerkt zijn. De hele lengten zijn 250 cm, maar ze zijn ook te koop in korte lengten. 2. Op het gebied van wandmeubel- systemen is zowel kant-en-klaar als voor de zelfbouwer heel wat te koop. Stalen wandrails, die tegen de muur worden geschroefd en dra gers die daarin worden vastgehaakt, maken het de amateur wel het een voudigst. Bedenk alvorens materiaal te kopen, wat voor soort wandrek men voor ogen heeft. Ze zijn in aluminium (in diverse kleuren) en in staal. Als de televisie erop moet, plus stapels boeken en dat soort zware zaken, dan is een stalen sys teem uiteraard veiliger. Licht niet de hand bij het vastschroeven: in elk gat een schroef, geen enkele overslaan. De schroeven moeten ste vig in de muur zitten. Zo nodig met pluggen. 3. Een lade maken is voor de doe- het-zelf-meubelmaker wel een van de moeilijkste dingen. Er zijn echter ladeprofielen te koop, waar mee men in korte tijd een laadje in elkaar zet. Alleen de bodem moet men zelf maken. Die past in een daarvoor in de profilering aange geven groef. 4. Vinylbekleding van meubelen kan men sinds kort een ander kleurtje geven. Er is een prepa raat in spuitbus (voldoende voor 4 stoelen) waarmee men vinyl be spuit. De hechting is prima. 5. Zelf meubels bouwen behoeft niet zo conventioneel. Het gaat ook van dikke plastic pijp. Het best bruik baar zijn rioleringbuizen van 40 cm doorsnee. Kleine siermeubeltjes en bijvoorbeeld een grappig tuinstel zijn vrij gemakkelijk uit dit ma teriaal te maken. Het laat zich met een fijngetande scherpe zaag goed zagen. (Er zijn voorbeelden van). 6. Een scheidngswand maken in een slaapkamer kan op een heel een voudige manier. De eerder genoem de meubelpanelen zijn ervoor te ge bruiken, maar ook heel aantrakke- lijk materiaal voor dit doel is gla zen profielen van zo'n 25 centimeter breed. Men kan ze enkel of dubbel uitvoeren, eventueel in combinatie met andere materialen zoals hout. Het aanbrengen kan heel eenvou dig: op de vloer en tegen het pla fond twee hardhouten latten, waar de glazen profielen precies tussen passen. Daarna tussen beide lat ten in: korte stukjes lat om de profielen op him plaats te houden. 7. Een stukje verlichting dat de kamer een heel andere sfeer geeft kan worden bereikt door in een wandrek een lichtkloof te maken, bijvoorbeeld zo'n halve meter onder het plafond. De koof kan bestaan uit een op enige afstand van de muur bevestigde strook hout (meu belpaneel is hiervoor ideaal) aan de achterzijde waarvan een aantal TL-buizen wordt gemonteerd. 8. Lijm verbindingen in meubels die ook na herhaalde reparatiepogin gen loslaten, moeten afdoende wor den aangepakt. Haal zo goed moge lijk alle oude lijmresten weg en herstel de verbindingen dan met epoxlijm (twee-oomponentenlijm) die ook vaak metaallijm wordt ge noemd. 9. In veel doe-het-zelf-zaken en in warenhuizen kan men losse Ja loezie-deuren kopen, meestal van hout. In de Verenigde Staten zijn deze dingen enorm populair. Men moet een beetje handigheid heb ben in het aanbrengen van de scharnieren om ze zelf te kunnen inbouwen, maar wie dat kan, heeft aan deze voor ons land nieuwe soort deuren leuk materiaal. Een kasten- wand in een slaapkamer doet het met al die dwarse latjes erg goed. Men kan ze met transparante lak een kleurtje geven. 10. Zelf een klaptafel maken tegen de wand (handig in een kleine keu ken) is dank zij het in veel doe-het -zelf- materiaal „ingebouwd vak manschap" tegenwoordig geen kunst meer. Vraag daarvoor in een goede ijzerwarenwinkel naar „klaptafel- beslag". Dat is een set van twee stevige metalen steunen die met een beweging kunnen worden uit- of ingeklapt. Daarop schroeft men doodeenvoudig een stuk geplastifi ceerd plaatmateriaal als tafelblad» iMSTERDAM adsschouwburg: 15, 16 april 20.15 Amsterdams Toneel met "dag >efje naar de roman van M. J. russe door Eli Asser, 18 apr. 20.15 Haagse Comedie met 't Is orbij" van Edward Albee, 20 .15 uur Amsterdams Toneel e liefdes van Cass McGuire van lan Priel, 21 apr. 20.15 uur Am- Mams Toneel met "Interieur Hugo Claus, 2? 23 apr. 20.15 Amsterdams Toneel met "Dag efje" Carré: t/m 30 apr. dag 20.15 uur baret met Wim Sonneveld, mei illem Nijholt en Corrie van Gorp. ADVERTENTIE RESTORAMA Wksstraatweg 324, Wassenaar i dir. P. d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. iFOON 01751—2500 S De Kleine Komedie: t/m 30 apr. 20.15 uur "Sex a la meuniere" blij spel met Paul Cammermans, Ina van Paassen, Marielle Fiolet, Syl via de Leur. Nieuwe de la Mar-theater: t/m 30 apr. 20.15 uur "Namens Jac ques Brei, cabaret/musical met Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen Amanda Bruce en George Ball. Theater de Brakke Grond: 14, 15 apr. 20.30 uur Toneelgroep Cen trum "En verder?" en "De opvoe der" van James Saunders, 17 t/m 29 apr. dag beh. zo. 20.30 uur Nieu we Komedie met "Zeven manieren om een rivier over te steken" van Lodewijk de Boer. Shaffy Theater: 15,18,22,25 april 20.30 uur Studio met "De lotgeval len van de familie Jansen" 14, 15, 18,19,20,21,22 apr. 20.30 uur Pop studio Hindrik met "Aai, moeder tje aai", 15, 21, 22 apr. 24 uur Try- out van Neerlands hoop in bange dagen". Theater Tingel Tangel: t/m 13 apr. dag. beh. ma. 20.30 uur Ka- baret Ivo de Wijs "De wortels van het kwaad". De Koopermolen: dag beh. ma v.a. 19 uur Cabare rondom Henk El sink. RAI-gebouw: 21 t/m 30 apr. dag 10—17 en 19 tot 22.30 uur Huis houdbeurs Idee. Concertgebouw: 14 april 20.15 uur Het Romantische Pianocon cert door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Jean Four- net 15 apr. 20.15 uur Lenteserie van Utrechts Symfonie Orkest o.l.v Jochum Slothouwer, 15, 16, apr. 24 uur Optreden Leonard Cohen. 17 apr. 20.30 uur Meesters van het orgel sol. Simon Jansen, 18 apr Amsterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Anton Kersjes, 21 apr 20.15 uur Amsterd. Philharm. Ork 21, 22 apr. 24 uur Optreden van John Mayall, 14 apr. 20.15 uur Am sterdams Octet. 15 apr. 20.15 uur Mannenkoor Gewa, 17 apr. 20.15 uur Narcisco Yepes, gitaar, 18 apr. 20.15 uur Liedercyclus met Bernard Kruysen en Felix de No bel, 19 apr. 20.15 uur Trio Rouvier. 20 apr. 20.15 uur Michael Roll, piano, 21 april, 20.15 uur Kon. Mannenzangver. Apollo mm v. Amsterdams Vrouwenkoor. DEN HAAG Kon. Schouwburg! 14, 20, 23 apr 20.15 uur Haagse Comedie met: "Maak mevrouw niet wakker" met o.a. Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen, Trins Snijders, Guido de Moor en Maria Stiegelis, 15 apr 20.15 uur Haagse Comedie 't Is voorbij" met o.a Elisabeth Ander sen, Myra Ward en Paul Ste«mber gen, 16 apr. 14 uur Haagse Come die met "Nachtasiel" met Eli Blom Kees Coolen Ko van Dijk, 16 apr. 20.15 uur Haagse Comedie met: "Schakels" van Herman Heijer- mans met Ko van Dijk, Carl van der Plas, Kees Collen 17 apr. 20.15 uur Globe met Haagse première v "Ziekenzorg of Zuster Norton ver liefd met Edda Barends, Wiesje Bouwmeester en Lo van Hensber- gen., 18 apr. 20.15 uur N.R.T. met "Liefde half om half' met Marti- ne Crefcoeur. Lies Franken en An- ny de Lange, 19 apr. 20.15 uur Am sterdams Toneel met "De greep van de macht" met Sigrid Koetse en Guus Hermus, 22 apr. 20.15 uur de Haagse Comedie met "Dag me vrouw, dag meneer met Myra Ward en Paul Steenbergen. HOT-theater: 14. 15, 19, 20. 21, 22 23, 20.30 uur Nieuwe Komedie met "Geen bacchanalen" van Hella Haase met Ineke Roosen, Dore Smit. Niek Pancras en Johan Sirag Theater In de Steeg: 14 apr. 20.15 uur Toneelgroep De Cirkel met twee eenakters "De tijger" en "Het misverstand", 18 apr. 20.30 uur Concert door het R.O. piano-trio. Theater Pepijn: t.e.m. 22 apr beh. zo. en ma. Kabaret Tekstspie rement met "Uit kabaret voor u", met Sylvia Alberts. Lia Karon, en rank Sanders en Nico van der Lin den Jr. Congresgebouw: 14 apr. 20.15 uur Jubileumconcert Residentie Kerk koor m.m.v. Marco Bakker, Henny May en Jan van Weelden15 apr. 20.15 uur Gala-voorstelling, van "Othello" door de Opera van Keu len, solisten: Wendy Fine, Hugh Beresford, Camillo Meghor, Her man Winkler en Ilse Gramatzki. Na afloop Opera-bal, 23 apr. 20— 15 uur Uitvoering door Operette Ver. O.D.E.S. met "Ein Walzer- traum". Diligentia: 14 apr. 20.15 uur Neder lands Studenten Kamerorkest o.l.v. Joop van Zon, 15 apr. 20.15 uur Gi taarrecital Narciso Yepes, Spaanse Elton John muziek, 16 apr. 11 uur Koffiecon cert door Edward Witsenburg, 19 apr. 20.15 uur Kamermuziekavond met het Residentie Strijktrio. Circustheater: 15 apr. 20.15 uur Het Nationale Ballet m.m.v. het Nederlands ballet o.l. v. Andre Presser met "De schone slaapster" 21 apr. 20 uur De Nederlandse Ope rastichting met "Ariadne auf Na- xos" van Richard Strauss mun.v. het Instrumentaal Ensemble NOS o.l.v. Kenneth Montgommery (ook 23 apr.). Kurzaal: 20 apr. 20.15 uur Residen tie Opera Koor m.m.v. Zuider Or kestvereniging o.l.v. Nico Stringels 22 apr. 21 uur Concert door de Dutch Swing College Band., 23 apr. 14.30 uur Concert door het Hofstad Jeugd Orkest o.l.v. Lex Veelo. ROTTERDAM Concertgebouw "De Doelen: 14 apr. 20.15 uur Popconcert Supersis ter, en Cuby en de Blizzards, 14 apr. 24.15 uur Optreden van Elton John; 15 apr. 15 uur Orgelconcert door Arie Keijzer, 16 apr. 14.30 uur Rotterd. Philharm. Orkest o.l.v Jean Fournet, 19 apr. 12.45 uur kof fieconcert door Peter Goedhart en Corrie Amnachtsheer, 19 apr. te 20.15 uur Narciso Yepes. 20 apr. 't Rotterd. Philharm. Orkest 0.1.v.: Jean Fournet (ook 21 apr.) 22 apr. 24.15 uur John Mayall, 23 apr. 20.15 uur "Dnjepro", Russisch staats, dans- zang- en muziekensemble, 15 apr. 20.15 uur Ned. Studenten Ka merorkest, 18 apr. 20.15 uur Kamer- muziekvereniging Beethoven, 21 22 apr. 02.15 uur The Sissies. Rotterdamse Schouwburg: 14, 18 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdam* Toneel met "Een op de zes", 15, 20, 21 apr. 20.15 uur Nieuw Rotter dams Toneel met "Liefde half om half". 16 apr. 20.15 uur Het geld ligt op de bank hiet Bob de Lange, 16 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met "De Bedelaarsopera", 22 apr. Nieuw Rotterdams Toneel, met "De Vijanden". Luxor-theater: t.ejn. 14 mei Musi cal Promises Promises in de verta ling van Alexander Pola met mu ziek van Burt Bacharach met Ge rard Cox, Trudij LabiJ, Joan Rem- melts, Tonny Huurdeman en Tom van Beek. Hof pleintheater: geh. mnd. behal ve ma. 17, 24 apr. Jasperina Show met Jasperina de Jong. Piccolo-theater: 15 apr. 20.15 uur Het Goethe Instituut met "Voor drachten". Odeon: 14 apr. 21 uur The free hold Theatre Company uit Londea speelt Genesis en Mary, Mary.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21