boek over de realiteit in Rusland e DE BURCHT EN DE JOURNALISTIEKE KRITIEK sraeliers schroeven hun eisen steeds meer op ezers schrijven COSXTO DRAAIPLATO a de uze [max Meer culturele horizon IDERPAP >3 APRIL 1972 Zwitserse Journalist Roger alieim heeft een boekje openge- over de werkelijkheid in de jet-Unie. Van 1967 tot 1970 was jorrespondent in Moskou van de ue Zürcher Zeitung". In die pe- worden, zijn ogen goed de gegeven, niet alleen door het ïen van de levens- en werk- idigheden, maar ook door lezen van Sowjetrussische bla- De 180 bladzijden van zijn le- svaardig boek, "Die sozialisti- Errungensoh aften der Sowjet- (Buchverlag der Neuen ■her Zeitung, Zilrich, vierde 1972), worden gevolgd door pagina's bronvermeldingen, eken, dag-, week- en maand- i. Bernheims kritische ont- r van de Sowjetrussische JBschappij is dan ook aller- tMc op "horen zeggen" geba- W Kgang laganc bus komt moet een grote ontgoo cheling zijn voor diegenen, die de propaganda klakkeloos voor har de feiten hebben versleten. Zo geldt inderdaad het recht op arbeid voor iedereen, maar evenzo geldt de arbeidsdwang voor iedereen. Het gelijke schoolsysteem komt in de praktijk neer op grote verschillen tussen onderwijs in stad en op het platteland. De belastingen zijn zo on-sociaal verdeeld als in de kapi talistische industrielanden al se dert tientallen Jaren niet meer het geval is. Men kan geen bladzijde van het boek opslaan zonder in de verlei ding te komen Bernheim uitvoerig te citeren. Zo beschrijft hij de Sow jetrussische maatschappij als een 40 procent voor de laagstbetaalden tot 13 procent voor de hoogst ge- salarieerden, dus omgekeerd als in de kapitalistische maatschappij Wie over dit onderwerp meer wil weten, kan bij Bernheim terecht: hij wijdt er twintig bladzijden aan. Van die belastinginkomsten gaan jaarlijks miljarden verloren aan wanbeheer, verspilling en diefstal De partijleiding doet al tientallen Jaren al het mogelijke om daaraan een einde te maken, maar zonder succes. De geleide economie wordt gekenmerkt door een onvoorstelba re wanorde. Een van de vele voor beelden, die Bernheim uit Sowjet russische bronnen citeert tin dit ge val uit de "Sowjetskaja Rossija") ls het volgende: jaarlijks wordt Door C. J. Rotteveel tgangspunt van dit boek is de igganda-leuze van het Kremlin de Sowjetrussische tanks Boe- est en Praag zijn binnengereden verdediging van communisti- verworvenheden: recht op ar- reoht op vrije tijd, gelijk voor allen, gelijke kansen allen, kosteloos onderwijs, kos- e gezondheidszorg, kostelo- uciale verezekering, een klas- Be maatschappij en beveili- tegen uitbuiting. Bernheims toetst de leuzen aan de wer- iheid en wat daarbij uit de aart-1 oktober amsterdan elke dag 9.30-22.30 uur itree's: kassa's nabij RAI 5-touringcarbureaus en de feisenbank - Boerenleenbank in geheel Nederland klassen-maatschappij, opgesplitst door privileges en groepsbelangen. Tussen "boven" en "beneden" ligt 'n hele wereld. Stijgen op de maat schappelijke ladder is aan onaf wendbare voorwaarden gebonden lidmaatschap van de partij, een academische graad of kunstzinnige begaafdheid. De grote Russische schrijver Gogol schilderde in zijn "Dode Zielen" hoe de Rus, al naai gelang van zijn gesprekspartner, verschillende omgangsvormen kiest. Met de een spreekt hij op barse toon, met de ander gebiedend met een derde onderdanig of zelfs kruiperig, dan weer grof. bevelend of beschermend. Zo was het 130 jaar geleden. Maar, aldus Bern heim, daaraan is niets veranderd. Wanneer nu de ene Sowjetrussische burger met de ander spreekt, dan weet een toehoorder reeds na een half dozijn woorden of de spreker zich tot een meerdere of tot een mindere richt, of het onderscheid in rang groot of klein is, of het uil rijn beroep voortkomt dan wel uit maatschappelijke verschillen, of dat het samenhangt met het lid maatschap van de partij Alleer reeds het woord "kameraad", al- lus Bernheim. heeft in het Rus sisch meer klankkleuren en acccent verschillen dan de kapitalistische klassen en indelingen. Het verrast de Westelijke bezoeker van de Sow- jet-Unie te horen hoe autoritair 'n meerdere zijn ondergeschikten toe snauwt van oneindig ver boven naar beneden en hoe onderdanig de on dergeschikte zich tot zijn chef richt Men denkt dan teruggeplaatst te zijn in de vorige eeuw. De belastingen zijn zeer ongelijk verdeeld. Telt men inkomsten- en omzetbelastingen bijeen, dan blijkt dat die naar mate het loon stijgt, 400.000 kubieke meter betongrint (10.000 treinwagons vol) van Staw- ropol naar Rostov/ aan de Don ge reden, dus 800 kilometer noordwest- waarts. Jadrlijks keert dezelfde hoe veelheid van dezelfde betonkiezel van Rostow naar Stawropol terug. Onvoorstelbaar groot is het aan tal vrachtauto's en autobussen, dat dagelijks buiten bedrijf is wegen- gebrek aan onderdelen. De ge meenschappelijke boerenbedrijven gebruiken, bij gebrek aan eigen op slagruimte, elk tientallen treinwa gons voor opslag. De slijtage aan goederenwagons is enorm. In 1967 en 1968 werden bij het in- en uitla den in totaal 35.000 wagons docr onoordeelkundige behandeling ka potgemaakt. Dat was 38% van de in die twee jaar in de Sowjet-Unie ge fabriceerde goederenwagons (citaat uit de Ekonomitsjekaja Gazeta). Hetzelfde geldt voor de schrikba rende slijtage aan machines en ma terieel. Bladzijden vol citeert de schrijver vanneer hij de diefstal en vernie ling van gemeenschappelijk bezit ter sprake brengt. Zonder het tf zeggen houden Bernheims mede delingen op dit.punt een ernstige waarschuwing in aan het adres van de naïeve voorstanders van natio nalisering. Het verantwoordelijk heidsbesef daalt naar een ontstel lend peil. Vaak is er sprake van op zettelijke "over-produktie", bijv. in de vorm van zwaardere metalen buizen dan noodzakelijk, omdat "he't plan" extra geldpremies toe kent wegens hogere produktie dan voorgeschreven. De arbeidsproduk- tiviteit is over het algemeen schrik barend laag. Op een controledag waren, aldus citeert Bernheim uit de "Prawda", slechts 96 van de 280 arbeiders in een bepaalde fa briek gedurende de gehele arbeids tijd aanwezig. Alle anderen kwa men te laat of gingen te vroeg weg. "Menige partijleider en be drijfsdirecteur verlangt terug naar Stalins beruchte twintig-minuten- wet, ingevolge waarvan ieder, die twintig of meer minuten te laat op zijn werk verscheen, het gevaar liep naar een concentratiekamp in Si berië te worden gestuurd". Zijn dan alle Russen lui? Nee. want in 1968 produceerde de par ticuliere landbouw die slechts twéé,procent van het totaal opper vlak van de landbouwgronden om vat volgens officiële opgaven 62 procent van alle in de Sowjet-Unie geoogste aardappelen, 41 procent, van de groenten, 62 procent van de eieren, 38 procent van de melk en eveneens 38 procent van het vlees. De conclusie uit deze en dergelijke gegevens van Bernheim ligt voor de hand: zodra er sprake is van ge meenschappelijk, resp. overheids- bezit maakt niemand zich druk over prestatie, tijdige levering, de goede kwaliteit en andere eigen schappen die mer van de produ centen mag verwachten. Maar zo dra 't om particulier bezit gaat, spant men zich uitermate in om het beste te bereiken. Bernheim zegt hierover elders in zijn boek: "De door de arbeiders geschapen meerwaarde, waarop vol gens Marx in het kapitalistische sy steem de uitbuiting der arbeiders is gebaseerd, dient in de Sowjet-Unie weliswaar niet meer ter verrij king van enige kapitalisten, maar Welke gebreken de Sowjet-Unie mogen aankleven, op militair gebied zijn er geen tekortkomingen. ADVERTENTIE platenspeler vandeze tijd! Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken COSMO DEALER SAM VAN WEESEL ZOON vermindering ondergaan van HOGEWOERD 112 TELEFOON 20354 evenmin tot wezenlijke verbetering van het arbeiderswelzijn. Die meer waarde is er in de eerste plaats voor het financieren van het wanbeheer en de zwakke prestaties der bu reaucratie. Het wanbeheer is het resultaat van het Sowjetrussische communistische systeem en is niet een begeleidend verschijnsel van het Russische volkskarakter, ook al ergert een Rus zich minder aan sloddervosserij dan een Zwitser". Nu heeft de Sowjetrussische pro paganda telkens melding gemaakt, van de verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog. Maar dat motief geldt evenzeer voor de Westeurope- se landen, in het bijzonder voor de Westduitse Bondsrepubliek, die ze ker niet minder dan de Sowjet-Unie door oorlogsschade is getroffen, maar die veel sneller overwon. Bo vendien kreeg de Sowjet-Unie bij de opbouw aanzienlijke Amerikaanse hulp en verder sleepte zij een om vangrijke krijgsbuit, in de vorm van hele fabrieken, uit Duitsland mee, terwijl voorts de Oosteurope- se landen voor de opbouw werder. ingeschakeld. De partijtop, de leden van de re gering, vooraanstaande kunstenaar: schrijvers en beoefenaren van dc wetenschap ontvangen geen loon maar hebben een onbeperkt blanco krediet. Bovendien hebben zij toe gang tot de deviezen van de Wes telijke landen en derhalve tot de goederenrijkdom van het kapitalis tische systeem, terwijl de gewone Sowjetrussischt burger genoegen moet nemen met het gebruikelijke aanbod. Verder hebben die be voorrechten toegang tot speciale winkels, waar een grote keuze aan produkten voorhanden is en waar de gewone burger geen toegang heeft. De bevoorrechten hebben ook eigen villa's, speciale dokters, zie kenhuizen en vakantiewoningen Voorts krijgen zij uitsluitend voor hen uit het Westen ingevoer de moderne medicamenten. In vergelijking met het lot van de ge middelde burger om nog niet te spreken van de óók bestaande arme bevolking zijn de voorrechter van de hoogstgeplaatsen in de Sowjet-Unie van groter omvang dan die een miljonair in de kapi talistische landen zich tegenover een arbeider kan veroorloven. In de economie, in het bestuur en in de culturele organisaties bestaat een hele rij van sleutelposities ■vaarover de partij het uitsluitende beschikkingsrecht heeft. Deze pos ten worden uitsluitend door partij leden bezet, die het volle vertrou wen van de partijbureaucratie bezit- en. Op die manier houdt die bu •eaucratie alle beslissende hefbo nen in handen. Door verdraaide informatie irijgt de Rus uit de pers een vol komen vertrokken beeld van dt wereld. Amerika bijv. wordt syste matisch getekend als een brutale, fascistoide politiestaat, waarin on der de heerschappij van niets ont ziende uitbuiters, alleen maar el lende, armoede, honger, miscaad en zonde voorkomt. Leugens zijn in de Sowjetrussische pers aan de orde van de dag. Als in Jeruzalem 'n Australische niet-Jood een mos kee in brand steekt, heet dit een "Israëlische provocatie". Als de Berlijnse burgemeester Schütz pleit voor normalisering van de verhou ding met Polen en daarbij nadruk kelijk voor erkenning van de be staande grenzen pleit, schrijft de "Prawda": "Schütz bepleit in fei te herziening van de grenzen met Polen". De woningnood in de Sowjet- Unie is nog zeer ernstig. "Een halve eeuw na de Oktoberrevolu tie", aldus Bernheim, "leven tien tallen miljoenen nog in omstandig heden, die Karl Marx 125 jaar ge leden in Duitsland en Engeland met ontzetting vervulden, maar zo als ze daar nauwelijks meer be staan". Hele families wonen samen geperst in één kamer. Gezinnen van zes personen, onder wie twee echt paren, die over een woonruimte van 21 vierkante meter beschikken, rijn schering en inslag in de Sow- iet-Unie. Bernheim besteedt in to- aal zestien pagina's aan dit onder- verp. Het zou niet moeilijk zijn dit \rtikel op basis van het boek van Bernheim te verdubbelen. Mis schien vindt een Nederlandse uit gever de moed het te vertalen. Za kelijke informatie over de Sowjet- Unie is bepaald niet overbodig. Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele Instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. heeft „De Burcht" het Leids weer een fijne en unieke ezorgd. met o.a. voortreffe- Klagen marsen door de tam- lv Wil Middelkoop en de West tory met modern ballet uitge- door orkest en majorettes. Na succesnummers Kazbek, :he dansen door jaorettes irs en daarna Big Band o van Adri van Velsen. Deze inoemde moesten zelfs door aade) ovaties van het publiek herhaald worden. De hoogtepunten van deze avond dus. Maar nu komt het: „De Pers". Bij analisering van de diverse verslagen kreeg ik de indruk, dat de heren journalisten het, na het aan horen van het programma van voor de pauze, wel voor gehoord en gezien achtten. Het Leidsch Dagblad ging zelfs zover (waarschijnlijk door ge brek aan woorden), dat zij het voor woord uit het programmablad voor een gedeelte, letterlijk overnam en omdat daar een Arabisch spreekwoord in voorkwam ook maai- ging smijten met Arabische wijsgeer met daar naast de vermelding van de namen van de gespeelde stukken, een nauw keurig muzikale ontleding van de West Side Story, een compliment aan dirigent, instructrice en tamboers vormde deze krant haar verslag. De Leidse Courant vond het helemaal wel best en gebruikte slechts een foto en een paar regels als blad vulling. Ook de nieuwe Leidse Cou rant „vergat" het programma na de pauze te verslaan. Natuurlijk verlang ik niet van de heren journalisten dat zij „De Burcht" beter laten uitkomen dan zij verdient, maar wanneer een journa list slechts een halve avond aanwe zig Is, dan is het moeilijk om een juist oordeel te vormen, temeer daar het programma van „De Burcht", net zoals voorgaande jaren, zo is samen gesteld. dat na de pauze de climax wordt bereikt. Deze vereniging is, wat muziek betreft, niet alleen uniek in Leiden maar ook in heel Nederland, getuige de diverse optredens voor ra dio en voor wat deze avond betreft: de NOS heeft het gehele program ma op de band opgenomen, zij nemen dus wel de moeite er de gehele avond te blijven, teneinde een Juist oordeel te kunnen vormen. De Leidse pers maakte zich er echter van af, door net te doen alsof.en het, voor haar lezers onbevredigende op sommen van de programmapunten Ik hoop, dat de Leidse pers zich in het vervolg hiervoor meer tijd zal gunnen, teneinde een zo volledig mogelijke weergave te kunnen gever aan haar lezerspubliek, hetgeen toch ook het doel is van haar aanwezig heid! H. J. SIERAT Haarlemmerweg 5a Leiden. gende opsommen van program mapunten". Ben ik dan niet komen luisteren om te horen hoe het jeugd orkest „De Burcht" speelde?- En was tk daar niet nogal opgetogen over? Luister: „prachtige discipline, mee gaandheid, zuivere toon vorming, dy namische nuancering, melodieuse spanning, bijzonder ritmische cor rectheid, syncopische slagvaardig heid". Deze beoordeling, het enig be langrijke, moffelt u praktisch weg, mijnheer Sierat. Compositievermel dingen plus kwalificatie van speel- prestaties maken samen een volledige kritiek uit. De recensent heeft daar mee zijn minimale plicht gedaan. Het steekt u eohter dat ik na de pau ze ben weggegaan Te weten met een verstuikte voet in de schoen en die voet wilde ik zo spoedig mogelijk uit de schoen. De pauze heb ik op uitdrukkelijke bestuursuitnodiging. gepijnigd, nog meegemaakt. Denkt u nu niet, dat mijn kritiek anders zou zijn geworden. Na tien minuten wist ik, soms weten wij na tien ma- I ten al genoeg. Weet u, een getraind journalist leest een boek niet van a tot z uit, als hij het beoordelen j moet, 'n wijnhandelaar moet niet het hele vat uitdrinken c... weten hoe I de wijn daarin smaakt. I U wijst op de climax, op de suc- 1 cessen. Ter karakterisering gebruikte 1 Ik de termen taptoe, music-hall. Zonder een kwaad woord dienaan- gaande. Wel vond ik dat (hoewel verzwegen uit respect voor uw posi tieve jeugdzorg in de vrijetijdssec- tor) eenzijdig en te overvloedig ver zadigd van de geest van Uncle Sam. Dat duidde ik bescheiden aan met „westenwind". Harmonieën hebben meestal voor de pauze een enigermate klassiek ge tekend programmadeel. Bij „De Burcht" lijkt alleen amusement, op het publiek spelen, zaligmakend. Mag er niet wat culturele horizon bij (dan blijven de recensenten!)? Ik gun u dit alles, doe er niet verve lend over, maar u mag niet verlan gen, dat ik voor massa-dingen en massa-successen warm loop. Het echte ligt elders. De Leidse muziek recensenten hebben zich de jaren door toegewijd tegenover uw orkest opgesteld, wat hebt u te klagen? Maar wij staan niet in uw dienst. Het ergert u, dat ik twee zinnen uit de programma-inleiding citeerde Dat deed ik, met bronvermelding, uit sympathie. Een Arabische spreuk erin tenniste ik terug met twee toe pasbare Arabische gezegden, vloei end ingepast in het betoog van mijn artikel. Speels, gemoedelijk, sportief. Het spijt mij, dat u voor de humor van deze fantasie niet openstond. Muziek en speels zijn zo vaak één, mag het in een muziekkritiek niet ook eens. Waarom altijd notaris- en J uryrapp ortensti j 1 KEES VERHOEF orri lÜZALEM Sinds koning Rfcin een maand geleden zijn voor een federatie tussen Jor- on een Palestijnse staat op de lijke Jordaanoever bekend ge- _f i» I heeft, is in Israel de discus- 5 gekomen hoe de toe- iLlf van Weesel eg* .o.fl tige grens met Jordanië ei svad l0et zien. Dat is geen discus- oals men zou kunnen ver ten tussen haviken en duiven. meer en minder ge- de haviken. Paradoxaal ge worden Tsraels eisen voor vei- lone id groter naarmate de bedrei ouWBlneemt. flgspunt voor deze hernieuw- •cussie 's een motie die het Is parlement heeft aangeno als antwoord op het plan van koning Hoessein. Daarin wordt het "historische recht van het Joodse volk op het hele land Israël' onbe twistbaar genoemd. Onder het hele land Israël valt ook de bezette westelijke Jordaanoever. Het was de eerste keer dat met steun van de machtige Arbeiderspartij, deze formule, die gewoonlijk alleen door de rechtse Gahal-partii wordt ge hanteerd, in een motio door de Knesset werd aangenomen. Het benadrukken van Joodse •echten op geheel Palestina ontkent mogelijke claims van de Arabie ren. Alleen bij wijze van "gunst' kunnen de Arabieren in geval van goed gedrag iets terugkrijgen. Dat moet dan gebeuren in wat officiee! nog steeds heet "onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf". Ge zien de ontwikkeling in Israël is de ze formule volkomen achterhaald. Op de motie van de Knesset voortbordurend heeft vice-premier. Yïgal Allon het naar hem genoem de Allon-plan uit de ijskast ge haald. Dit uit 1968 stammende plan voorziet in een blilvende Is raëlische aanwezigheid langs de ri vier de Jordaan, gewaarborgd door een aantal permanente Israëlische nederzettingen. Nieuw is Allons suggestie onmiddellijk te beginnen met het bouwen van een nieuwe stad bij Jericho. Verder wordt over de rivier de Jordaan niet meer gesproken als de veiligheidsgrens, zoals premier Golda Meir dat vorig Jaar deed in d'e Londense "Times", toen zij zich voor het eerst aan het tekenen van 'n kaart waagde. Allon en ook Gol da Meirs rechterhand, minister zon der portefeuille Galili. beschouwen de Jordaan als definitieve politieke grens. Voeg daar aan toe dat de Gazastrook volgens Galili's ontboe zemingen in de Knesset "nooit meer gescheiden mag worden van Israël', en het is duidelijk dat de Israëlisohe regering haar eisen heeft opgeschroefd. Minister van Defensie Mosje Da- jan heeft aan het plan van Allon, dat Golda Meir als een "door alle leden van de regering aanvaard minimumplan" omschreef, nog 'n dimensie toegevoegd, die direct aansluit bij de eerder genoemde motie van de Knesset: het recht, van iedere Jood zich de weste lijke Jordaanoever te mogen vesti gen. Geen formele annexatie dus, want een miljoen extra Arabieren uit de bezette gebieden, zou het Joodse karakter van de staat* Is raël in gevaar brengen. Met andere woorden: een feitelijke annexatie waarbij Israël wel van de rechten profiteert, maar niet de verplichtingen die annexatie met zich mee zou brengen op zich neemt. Dan zouden immers alle Arabieren kiesrecht moeten krijgen en een miljoen extra Arabische stemmen zou een ernstige bedrei ging vormen voor Israëls politieke evenwicht. De regeringspolitiek komt voort, uit een mengsel van nationale as piraties en bezorgdheid voor Is raëls veiligheid. Het vacuum dat door grotere veiligheid ontstaat, wordt opgevuld door nationale aspi raties. Daarbij zijn de pariemens- verkiezingen die in het nalaar van 1973 worden gehouden ongetwijfeld nu al een impuls voor de verschui ving naar rechts. Een effectieve linkse oppositie bestaat niet en de arbeiderspartij die de linkse Ma- pam praktisch heeft opgeslokt, hoopt de rechtse oppositie de wind uit de zeilen te nemen door de eisen van de oppositie tot de hare te maken. Daar komt de vraag bij wie hei roer van Golda Meir te zijner tijd zal overnemen. De- gedoodverfde kandidaat, minister van Financiën Sapir heeft bij herhaling te kennen Aspiraties gegeven dat hij daar. niet voor in aanmerking wil komen, maar dat kan tactiek zijn. Achter hem staan Dayan en Allon te trappelen. Zij moeten tegen elkaar opbieden in toekomstplannen, en Hcesseins fe deratieplan heeft daarvoor als springplank dienst gedaan. Optimaa De basisgedachte van de Israëli sche politieke plannenmakers dai zijn in hoofdzaak Golda Meir Mosje Dajan en Israël Galili is dat voor zover het Jordanië be treft, de huidige toestand optimaal is. Dat betekent dat iedere conces sie aan koning Hoessein Israëls mi litaire positie zou verzwakken. Deze ontwikkeling betekent niet, dat iedere bereidheid voor een wat soepeler houding afwezig is. Binnen de Arbeiderspartij bestaat wel be reidheid grotere concessies te doen als er voldoende pressie zou zijn, in die richting. Die pressie wordt noch in het binnenland, noch in het buitenland, met name Amerika uit geoefend. En behalve aan wat wel ge noemd wordt een "veiligheidsob sessie" lijdt Israëls politieke élite, nog aan een ander complex: de angst voor interne tegenstellingen, en de gevolgen daarvan voor de nationale eenheid. Liever dan de problemen zelf aan de orde te stel len kiest de socialistische rege ring de weg van de minste weer stand en glijdt ze tot tevredenheid van de religieuze partijen en de oppositie langzaam maar zeker af naar rechts.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19