lechte voortekenen voor Unctad III EGENAANVAL SAIGON MISLUKT Boerderij Meerrusl BRANDT EN BARZEL: EEN LAATSTE POGING irt uit Noordvietnamese offensief in noorden mpende rentemarge aart Mees zorgen Pers in Indonesië aanbanden Aarde Perzie in trilt nog lfeakOil van Qa-Va Seul ...nu 50 cent korting! 'CA-VASEUL pAG 12 APRIL 1972 BUITENLAND PAGINA 9 In de Chileense hoofdstad Santiago begint morgen Unctad III. de derde wereldhandelscon ferentie. De officiële opening, in aanwezigheid van de VN-secre- taris-generaal Kurt Waldheim, uordt verricht door de presi dent van het gastland, Salvador Allende. In het pas voltooide conferentiecentrum aan de Ave- nida Bernardo O'Higgins, in het hartje van de Chileense hoofd stad, zullen 2.500 afgevaardig den van de 142 bij de Unctad aangesloten landen gedurende de daarop volgende vier weken een nieuwe poging moeten on dernemen om het huidige pa troon van de wereldhandel te veranderen ten gunste van de ontwikkeling van de derde we reld. Unctad vaak de "vakbond van de arme landen" genoemd gaat hierbij uit van de door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanvaarde internationale ontwikkelings strategie voor het decennium 1970—1980. Een van de be langrijkste doelstellingen hier van is het verhogen van de eco nomische groei van de ontwik kelingslanden tot tenminste 6 pet van het bruto nationaal pro- dukt en tot 3,5 pet van het inko men per hoofd van de bevolking per jaar. Unctad de letters staan voor VNConferentie inzake Handel en Ontwikkeling - speelt een be langrijke rol bij het uitvoeren van de ontwikkelingsstrategie. De conferentie in Chili zal na gaan welke vorderingen zijn ge maakt op die gebieden die bin nen haar competentie vallen, sinds de vorige conferentie, in 1968 in Nieuw Delhi. Voorts zul len, met het oog op de toe komst, afspraken moeten wor den gemaakt over een groot aan tal, veelal gecompliceerde pro blemen over de handel met en de ontwikkeling van het grote deel van de wereld, dat bittere armoede lijdt. een bijzondere medewerker) gemene Vergadering van nigde Naties aanvaardde Br december een resolutie, derde wereldhandelsconfe- morgen in Santiago de [int. Daarin wordt gezegd tad "opnieuw de gelegen- om een gezamenlijke en »ten poging te doen om de situatie waarmee de lingslanden worden gecon- afdoende te corrigeren", solutie werden alle VN-le- ngespoord "maximum in- te leveren en werden landen verzocht "ernstige te besteden aan de en van de ontwikkelings ritsen •resolutie heeft weinig ef- id: Unctad III begint on- te voortekenen. In dezelfde raarin de VN-vergadering haar oproep deed uitgaan, zei Ma nuel Perez Guerrero, de secretaris generaal van Unctad: "De confe rentie vindt plaats op een tijdstip, dat de rijke landen meer dan ooit de neiging vertonen de rest van de wereld te negeren in hun onder linge overleg over acute en vitale wereldproblemen". Perez Guerrero doelde hierbij op het eveneens in december in Was hington afgesloten valuta-akkoord, dat een voorlopig eind maakte aan de monetaire crisis, die de niet- communistische wereld een groot aantal jaren in toenemende mate had geteisterd. Als gevolg van de ze valuta-afspraken van de zgn. Club van Tien de rijke landen, die in het Internationale Monetaire Fonds de dienst uitmaken boet ten de reserves van de ontwikke lingslanden ernstig aan koopkracht in, zonder dat uitzicht werd gebo den op compensatie voor deze ver liezen. Typerend voor de interna tionale verhoudingen is dat de ar me landen in het geheel niet bij het monetaire overleg betrokken waren. Het gigantische vraagstuk hoe de gapende kloof tussen arm en rijk in de wereld overbrugd moet wordefi, vatte de secretaris-generaal van Unctad samen in een kernachtige kritiek op de rijken dezer aarde. Letterlijk zei hij: "Het uitsluiten, van de ontwikkelingslanden van de voornaamste terreinen van be sluitvorming op monetair gebied, en op het gebied van de handel, en het vrijwel uitsluitend bezig zijn van de rijken met hun eigen pro blemen verlaagt de ontwikkeling, van de derde wereld tot een toe vallig bijprodukt van produktie en vraag in de geïndustrialiseerde landen. De groei van de ontwikkel de landen moet altijd met vreugde begroet worden maar als men het hierbij laat, dat wil zeggen als de derde wereld alleen maar meege sleept wordt in het zog van de wel vaart van de rijken, dan betekent dat gewoon dat men de ontwikkelin in de toekomst vrijwel op dezelf- De juistheid van deze sombere analyse is sinds december op ver schillende manieren bevestigd. De EEG en de Verenigde Staten, de grootste handelsblokken ter wereld, sloten in januari een akkoord over de grote handelsvraagstukken die tussen beide bestaan. Daarin werd zo goed als geen enkel probleem opgelost, behalve dat de partijen overeenkwamen' later dit jaar lang na Unctad III en na de Amerikaan se presidentsverkiezingen, ander maal rond de tafel te gaan zitten. Twee weken geleden werd dui delijk dat de EEG met zo goed als lege handen naar Santiago gaat. Over de belangrijkste Vraagstuk ken die in Chili aan de orde komen konden de Europese partners geen gezamenlijk standpunt formuleren. Minister Langman van Economi sche Zaken, de eerst-verantwoorde- lijke bewindsman voor Nederlands beleid op Unctad, noemde het re sultaat van het Brusselse overleg Bevestiging "deprimerend". Voeg hierbij het herhaaldelijk bevestigde gerucht dat de Verenig de Staten in Santiago vertegenwoor digd zullen zijn door een "tweede rangs delegatie" zonder wezenlijke volmachten en de veronderstelling is gewettigd dat Unotad III zich andermaal mag bezighouden met de ontwikkelingsproblemen als "toe vallig bijprodukt" van vraag en aanbod in de rijke landen. Reactie Hoe zullen de arme landen reage ren als in Chili blijkt dat het rijke deel van de wereld niet de politieke wil wil opbrengen het! vraagstuk van de ontwikkeling van de derde wereld prioriteit te verlenen boven hun eigen belang op korte termijn. Zich afkeren van de rijke landen, in de zin van verbreken van de handelsbetrekkingen, is een mes dat maar aan één kant snijdt: te genover de nadelen staan nauwe lijks voordelen. Veel zal afhangen van de mate waarin de arme lan den erin zullen slagen politieke pres sie tegenover de geïndustrialiseer de staten te ontwikkelen. Verwacht wordt dat "revolutionaire" landen, als Chili, Tanzanië, Cuba en Peru, hierbij een sleutelrol zullen spelen, terwijl afgewacht moet worden hoe de opstelling van het nieuwe VN- lid China zal zijn. Anderzijds zijn er factoren van betekenis die de arme landen no pen tot voorzichtigheid. Him aan deel in de wereldhandel is de laat ste Jaren afgenomen. Hun schulden aan de rijke landen en aan de in ternationale instellingen die zich met ontwikkelingsfinanciëring be zighouden, zijn gegroeid. Hun fi nanciële positie heeft ernstig te lij den gehad van de monetaire crisis, die nog altijd niet definitief is op gelost. Behalve met deze feitelijke ontwikkeling moet de derde wereld ook nog rekening houden met de mogelijkheid van een handelsoor log, hoe ongewenst ook, tussen d® drie grootste blokken in de wereld, de Verenigde Staten, de (vergro te) Europese Gemeenschap en Ja pan. In een dergelijke concurrentie slag zouden de arme landen, en in elk geval de armsten onder hen, vermorzeld worden. Om dit risico zoveel mogelijk te verminderen, zullen vele landen van de derde wereld geneigd zijn, aansluiting te zoeken bij één van de grote blokken. Deze tendens is al zichtbaar geworden tijdens de con ferentie van Lima, vorig Jaar okto ber, waar de "groep van 77" ont wikkelingslanden (die inmiddels al meer dan 100 landen telt) bijeen kwam ter voorbereiding van Unc tad III. De grote belangentegenstel lingen tussen de meer op Europa georiënteerde, arme staten van Afrika en de betrekkelijk rijkere Latijns-Amerikaanse landen, die meer op de Verenigde Staten zijn gericht, konden toen al nauwelijks overbrugd worden. )N (Reuter, AFP, AP, UPI) Een groot Zuidvietnamees tegenoffensief ten noor- Saigon dat ten doel heeft de omsingelde provinciehoofdstad An Loc te ontzetten, is >en. Van militaire zijde wordt in Saigon vernomen, dat men langs verkeersweg 13 te heeft met sluipschutters en hinderlagen. De Zuidvietnamezen bevinden zich 30 km >n van An Loc, dat door 20.000 Noordvietna mezen is ingesloten. rierde front, in de Mekong le grens met Cambodja, ook hevig gevochten*: de dertiende dag van »n in het noorden van im, was de vaart uit "het jnese offensief gelopen aangenomen door logis- bevoorradmgsmoeilijkhe- tekenen kwamen zondag etnamese eenheden ten van Dong Ha een T-54 Russische makelij von- de bemanning geheel in htergelaten, maar zonder yietnamezen consolideren in afwachting van mu- andstof, maar de Ameri- itmacht doet zware aan- op hen als op de bevoor- n. ikaanse opperbevel heeft infanteriebabaljon van Igade naar het noordelij- ezonden ter versterking, merikaanse artillerieba- ikanen versterken boven- 'haast hun lucht- en zee lt noorden van Zuid-Viet- Thomas Moorer, de an het comité van staf dag gezegd dat de Noord-Vietnam in Zuid- estabiliseerd" is door de en van Zuid-Vietnam. etnamezen hebben stel- inomen en ondernemen len tegen de vijand", zei de admiraal. Hij zei dat gedurende de afgelopen 48 uur vijf van de ze ven aanvallen nabij de gedemilita riseerde zone door de Zuid-Vietname- zen waren ondernomen. De Washing ton Post meldde gisteren dat in de Verenigde Staten opnieuw een eska der van 20 achtmotorige B-52-bom- menwerpers in gereedheid wordt ge bracht voor operaties in Vietnam. Dit zou betekenen dat de vloot B-52 op zo'n 140 toestellen gaat komen Het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf dinsdag 'n ver klaring uit waarin voor het eerst openlijk word't gezegd dat de Noord vietnamese troepen in het zuiden kunnen vechten. "De Vietnamese natie vormt een geheel. Het is dus volkomen wettig, en het spreekt van zelf dat de pa triotten van Vietnam elkaar steunen en gemeenschappelijk de agressor bestrijden teneinde het heilige doel te bereiken dat bestaat uit de be vrijding van het zuiden, de verdedi ging van het noorden en tot hereni ging van hun vaderland te komen", aldus de verklaring in het "Volksdag blad". De Vietcong heeft de positie van de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen uiterst kritiek genoemd en er bij de guerrillastrijders op aange drongen nog grotere overwinningen te boeken. In een "gevechtsorder" verspreid door radio-Hanoi wordt gesproken, van een grote overwinning op het slagveld door leger en volk in Zuid- Vietnam. "Vele omvangrijke eenhe- DAM Omdat de re- het bankbedrijf nogal Ded worden door inciden- ls valutawyzigingen schillen, is het geven van ïn een moeilijke zaak De rentemarge en sterke gen baren veel zorgen er op dat 1972 een moei- *rdt. Dit zei dr. F. H. M. de nieuwe voorzitter d van bestuur van de ope Groep NV bij het van het jaarverslag over Jaar heeft de groep, met iJkste werkmaatschappij ies en Hope NV, gunstige eboekt De netto winst 9 steeg met ruim 30 pet. Jjoen. Per aandeel bete stijging van f 11,98 tot bank Mees en Hope heb- twee andere werkmaat- tóe Assurantie Beheers- NV en Mees en Hope o NV) tot de gunstige ^gedragen. ontslagen De dan- Panow uit Leningrad is °or het Krow-ballet om- lr Israël wil emigreren, inkomst van de vak van het ballet in Le- hij tevens een land- loemd. Zoals reeds eerder gemeld, wordt aandeelhouders voorgesteld het divi dend per prioriteits en gewoon aan deel van f50 te verhogen van f6,40 tot f7. Als dit voorstel wordt goed gekeurd, zullen de aandelen yrA" (die tot en met het boekjaar 1972 onder worpen zijn aan een dividendbeper king) gerechtigd zijn tot een divi dend van f 1.50 per aandeel van 150 (over 1970: f0,90). De geconsolideerde netto winst van bank Mees en Hope steeg in 1971 i,ot f 15,9 miljoen, 29 pet. hoger dan in 1970. Het balanstotaal nam met 22 pet. toe tot ruim f3,3 miljard. Bergland Het hoofd van de provincie Kon- toem, kolonel Ngoejen Ba Thin-long heeft voorspellingen van militaire waarnemers tot de zijne gemaakt, en gezegd dat het Noordvietnamese of fensief dat in het centrale bergland wordt verwacht, veel belangrijker zal zijn voor de Noordvietnamezen, dan de massale aanvallen die der tien dagen geleden via de gedemili tariseerde zone ver naar het noorden of over de Cambodjaanse grens be gonnen. In het centrale bergland, en meer in het bijzonder in de provincie Kon- toem, zouden zich dertigduizend Noordvietnamese soldaten bevinden. Zowel Ba Thin-long als kolonel Le Doec-dat, commandant van de 22ste divisie, heeft gezegd dat de strijd in het centrale bergland "vele maan den" zal duren. Het waarnemend hoofd van de Noordvietnamese onderhandelings delegatie in Parijs, Ngoejen Minh-vi heeft dinsdag op een persconferentie geëist dat het vredesoverleg don derdag wordt hervat. Hij gaf te ver staan dat dit zou kunnen gebeuren, ook al hebben de Verenigde Staten hun luchtaanvallen op Noord-Viet- nam hervat. Het was de vijfde keer dat de Noordvietnamezen op hervatting van de> besprekingen aandrongen sinds deze op 23 maart op last van president Nixon werden opgeschort. DJAKARTA (AP) De Indonesi sche regering heeft voorschriften voor de uitoefening van toezicht op buitenlandse correspondenten en ter beperking van de ver spreiding van buitenlands nieuws en buitenlandse foto's aan Indonesische persmedia ge publiceerd. De nieuwe voorschriften worden op 11 Juni van kracht. Volgens de voor schriften moeten alle buiten landse correspondenten, vertegen woordigers en plaatselijk aange trokken Journalisten zich bij de regering laten inschrijven ter ver krijging van een vergunning, die elk jaar verlengd moet worden. De vergunningen kunnen te allen tijde worden ingetrokken, indien de publikaties of handelingen van de houder regering, gemeenschap, staat en volk van Indonesië be nadelen of in gevaar brengen. De internationale persbureaus zul len hun nieuws en foto's via do lokale persbureaus moeten ver spreiden. Op het ogenblik leveren enkele internationale persbu reaus nieuws, features en foto's rechtstreeks aan Indonesische dagbladen, terwijl andere nieuwe verspreiden via Antara. Johnson uit ziekenhuis Oud president Lyndon B. Johnson, die vrijdag door een hartaanval werd getroffen, is gisteravond ontslagen uit het ziekenhuis van de universi teit van Virginia in Charlottesville. Waarheen de president is gegaan is niet bekend gemaakt, maar het wordt mogelijk geacht dat hij is overgebracht naar een legerhospi- taal in San Antonio in Texas. ADVERTENTIE DORPSSTRAAT 5 - WARMOND uitnemende gelegenheid voor uw party, bruiloft, receptie of diner. Ook op vrijdagavond. Prachtig zonneterras. Restaurant annex steakhouse met vele specialiteiten van de grill bij mooi weer openlucht barbecue, ook voor partijen. Elk weekend dansen tot 3 uur 's nachts. Elke dag geopend behalve 's maandags. Wij geven U gaarne geheel vrijblijvend inlichtingen. Persoonlijk of onder telefoonnummer 017112851. Een meisje tussen de ruines van het ouderlijk huis in zuid- Perzië, Zij is de enige overleven de van het gezin dat hij een aard bevingsramp om het leven kwam. Trillingen in de aardkorst doen zich nog steeds in het ge bied gevoelen, ivaardoor de vluchtelingen die het getroffen gebied in stromen verlaten her haaldelijk in paniek raken. In de getroffen streek gapen geweldige scheuren in de aard korst en verscheidene rivieren hebben een andere loop gekregen waardoor de toegang tot het ge bied wordt bemoeilijkt. ADVERTENTIE Qa-Va Seul Teak Oil beschermt i edelhout tegen vochtvlekken, verwijdert kringen en schrammen, droogt snel en ruikt fris,- GLANST PRACHTIG. L Grote flacon van f. 2,49 L nu voor f. 1.99een voordeel van 50 cent Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in eik gezin. IR ONDERHOUDSPROOUKTEN Handelsonderneming G.W. Roovers. BREDA. Postbus 12 (Van onze correspondent) BONN Op het hoogste niveau wordt vanavond geprobeerd om met een compromis, dat voor regering en oppositie in Bonn acceptabel is, het debat over de verdragen van Moskou en Warschau te beslechten Bondskanselier Brandt ontvangt oppositieleider Barzel. De kanselier wordt gesecundeerd door minister van Buitenlandse Zaken Scheel, zijn rivaal door diens „schaduw- minister van Buitenlandse Zaken" Schroder en door Stücklen, de plaatsvervanger van CSU-leider Strauss in Bonn. Wie in de politiek niet in wonde ren gelooft, weet dat het een bij voorbaat mislukte poging is, die bo vendien in een ijzige sfeer wordt ondernomen, want beide hoofdrol spelers kunnen elkaar niet luchten of zien. Toen Brandt enige tijd geleden zijn bereidheid uitsprak om nog eens met Barzel te praten, moest het spel wel tot het eind worden gespeeld, want zij zijn de twee matadoren in de verkie zingsstrijd van de deelstaat Baden- Württemberg en pretenderen beide op de bres te staan voor de Duit se belangen. Brandt is van plan de afvaardi ging van de oppositie een aantal vertrouwelijke gegeven over de op vattingen van westelijke bondgeno ten te verstrekken. De kern daar van kan niet veel anders zijn dan de vrees dat verwerping van de ver dragen door het Westduitse par lement een terugslag zal hebben op de ontspanningspolitiek in het al gemeen. De oppositie blijft dat hard nekkig bestrijden en is zelfs uit de verdediging gekomen met een voor stel dat Barzel nu namens CDU en CSU aan Brandt kan doen. Het voorstel luidt dat de regering nieuwe onderhandelingen gaat voe ren met de Sowjet-Unle om bete re overeenkomsten voor de mensen in het gedeelde Duitsland te berei ken. Zo'n ontwikkeling behoeft niet onmogelijk te zijn. aldus de op positie. omdat de laatste tijd zou zijn gebleken dat men in Moskou wel tot bepaalde veranderingen be reid is. Zo gebruiken Barzel en zijn mannen een aantal Sowjetrussische verklaringen, die tot doel hadden hun kritiek te ontzenuwen en die in feite niet meer inhielden dan hetgeen Brandt en Scheel al langer hadden betoogd, als nieuwe argu menten voor hun „zo niet". De Bondskanselier zal het voorstel af wijzen en op zijn beurt een prin cipiële regeringsverklaring over de Duitse eenheid etc. voorstellen, het geen de oppositieleider weer onvol doende vindt. Het gesprek is echter niet alleen uit onmacht om de ander te over tuigen al bij voorbaat mislukt. Kort voor de verkiezingen van Ba- den-Würtemberg op 23 april, die van invloed kunnen zijn op de ver houdingen in Bonn en bovendien als een politieke barometer kun nen fungeren kan van de oppositie geen koersverandering worden ver wacht. Dit ondanks het nog steeds groter worden van de druk op CDU en CSU en ondanks de wetenschap dat zelfs in het conservatieve Ba- den-Württemberg 64 procent van de -iezers vindt dat de bedragen moeten worden geratificeerd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9