EN PRINS IN WINDSOR Haast maken met hogere aow De wasmachine snorde op het altaar in Schinnen... „Ik ga gewoon door Regenachtige ontvangst in Groot-Brittannie Voeh anders an gister. dat doet'L Waardering en kritiek voor „Het Getuigenis Regering wil geld stroom naar derde wereld bevorderen Kamer heeft kritiek op nota bejaardenbeleid QENSPAG 12 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA 7 LONDEN Onder ijskoude plensbuien, afgewisseld kor een bleke zonneschijn, verschenen koningin Juliana n prins Bernhard gisteren met tien minuten vertraging p een moerassig sportveld in Windsor, waar zij als aan- ef tot een vijfdaags staatsbezoek onder een baldakijn rerden begroet door de Britse koningin Elisabeth en haar emaal prins Philip. Achter de kleumende appelbloe- im verrees het slot van Windsor, aar de koninklijke gasten tijdens un. verblijf logeren. Sinds '58 was et Nederlands koninklijk paar niet eer officieel in Groot-Brittannië visite geweest. Om het gecompli- «erde stadsverkeer van Londen niet IET t ontwrichten, was de ontmoeting iar het speelgoedachtige Windsor jerplaatst, waar meer nieuwgierigen ireid zouden zijn enige uren in de iu op de stoet te wachten. Het idyllische plaatje zoals men et ook op de Britse koektrommel intreft werd dan door niets irstoord. Zij het dat de Jumbo-jets iet ophielden met hun straalmoto- n het „Turf-in-je-ransel" van de ilitaire band te overstemmen. De in bronchitis lijdende Prins Bern ard doorstond de koude regen met •e, maar was wel verplicht bij de jortschrijdende ceremoniën op een nnenplaats van het kasteel van indsor voor de ijzige regen te ca- tuleren en naar binnen te gaan. ij zal naar alle waarschijnlijkheid el aan de rest van de manifesta- es deelnemen. Uit de oorlog |ln antwoord op de begroetingsre- van het provinciale bestuur van irkshire, waartoe Windsor be- lort, vertelde de koningin dat zij ih dit gebied zeer goed herinnerde it de dagen toen mijn moeder ge- irende de oorlog hier vrede en rust nd". De koningin zei in haar dank- iord voorts: „Het waren jaren van meraadschap die zich tgt vriend- ïap ontwikkelden. Niet alleen tus- individuen, maar ook tussen on- beide volkeren. Deze vriendschap samenwerking: zal een nieuwe be- cenis krijgen als wij deelgenoten irden in de Europese Economische imeenschap". Het programma omvat alle tradi- nele punten. Onze koningin be lt ikt een school en heeft een zoge- 11 amde open discussie met jeugdver- lienwoordigingen. Prins Bernhard }oekt een vliegtuigfabriek, ditmaal waar de Concorde wordt gebouwd, rder bezoeken beiden een tentoon- lling van Nederlandse meesters uit bezit van Koningin Elisabeth. Er I n kransleggingen, diners en tegen- lers en onze koningin zal op een ceptie voor de Nederlandse kolonie geveer 600 handen schudden. Vrijdag en zaterdag zijn de konin- en de prins in Schotland. Hoofdartikeltje De Britse kranten besteden aan staatsbezoek nauwelijks of geen ndacht. Alleen de deftige Times dacht de komst van het Nederlands 8 rstenpaar in een hoofdartikeltje. dat wij met onze 12 miljoen inwo ners minder dan eenvierde van het zielental van het Verenigd Konink rijk vertegenwoordigen maar dat wij groot waren in de Gouden Eeuw en trots zijn op hetgeen wij in het ver leden hebben bereikt. De Times juicht de komst van ons staats hoofd overigens toe. Het bleef de enige stem in een sfeer van 'n totaal gebrek aan belangstelling,-die overi gens niet betekent dat de Brit ten ons vorstenhuis niet welgezind zouden zijn. Zowel Koningin Juliana als Konin gin Elisabeth zullen nog dit jaar een staatsbezoek aan de Franse republiek brengen. Koningin Juliana had de wens te kennen gegeven er de Cite Universitair te bezoeken, welk plan door de Franse autoriteiten die voor haar veiligheid moeten instaan kort en krachtig van de hand gewezen werd. Koningin Elisabeth heeft presi dent Pompidou laten weten dat ze niet van oesters houdt, maar wel bereid is van alle andere dingen kleine hapjes te eten, aldus een woordvoerder van Buckingham Pa lace. erin wordt de Britten uitgelegd, onze voormalige minister van ^-itenlandse Zaken Luns alles heeft daan het Verenigd Koninkrijk Si de EEG te betrekken, omdat de iderlanders bang waren d e ge- eenschappelijke markt zou worden domineerd door Duitsland en ankrijk. Het blad gaat voort te vertellen ADVERTENTIE V akantietrek VERGIFTIGIN G SCHINNEN Sommige kerken doen tegenwoordig vreemde din gen om de mensen maar over de drempel te krijgen, maar aan een wasserette in de kerk heeft nog nooit iemand gedacht. Pastoor J. Keulen van de Dionysius-parochie, in het Zuidlimburgse Schinnen kon zijn ogen dan ook niet geloven toen hij gistermiddag zijn kerk binnen kwam en daar een vrouw, een man en elf kinderen rond een op volle toeren snorrende wasmachine, naast het altaar, zag staan. Mevrouw Verbeuken en haar elf kinderen waren bezig met de weke lijkse was. Ze werden daarbij ge holpen door "rooie reus" Dirk de Vroome uit Stein. De Vroome, die in het Limburgse een zekere faam heeft verworven door de Don Qui- chotte-achtige manier waarop hij tegen allerlei misstanden ten strijde trekt, legae de Verbolgen pastoor uit wat er aan de hand Het provinicaal elektriciteitsbedrijf sloot maandag bij het gezin Ver beuken de stroom af omdat de be drading in het bouwvallige huis in slechte staat is. De huiseigenaar had deze, ondanks aansporingen van de gemeente, niet vernieuwd. Dirk de Vroome las dat in een krant en toog met een huifkar op het ge zin af, laadde de vrouw en haar kinderelftal plus de wasmachine op de kar en reed na v." de kerk. "Ik moest wel even de stroom van het orgel uitschakelen, want het was het enige stopcontact". De pastoor werkte het groepje met de vuile was de kerk uit, waarna men op de huifkar naar het huis van de burgemeester reed. Daar vleide men zich neer op het gras veld voor de woning. De verraste burgemeester beloofde een op lossing te zullen zoeken voor de problemen van de familie Verbeu ken. Pastoor Keulen, die Inmiddels een beetje bijgekomen was van zijn emoties, bood de helpende hand, door het gezin voorlopig onderdak te verlenen in het patronaatshuis: "Ik was natuurlijk stomverbaasd en ook wel een beetje kwaad, maar ja, de mensen zitten in de hoogste nood". e moet 'm voelen. De nieuwe 'hilishave'QO Super. Maak ook het gebaar t|an de tevreden 3oo Iriekop-scheerder). UTRECHT (ANP) Het is een moedige daad, dat u „Het Getuige nis" van de verontruste hervormden hier aan de orde stelt, zo zei ds. J. C. H. Jörg, praeses van de hervormde synode, gisteren in Utrecht tijdens een forumdiscussie, die door ruim 300 predikanten werd bijgewoond. Ds. Jörg doelde hiermee op de po larisatie, die de laatste tijd binnen de Ned. Herv. Kerk is opgetreden en verklaarde dat de synode niet bang is voor polarisatie, maar er wel bezorgd over is, omdat zij er geen heil voor de kerk van verwacht. Wij zullen samen kerk moeten zijn. De N.H. Kerk is al vier eeuwen lang een kleine oecumene geweest waar zeer uiteenlopende gedachtengangen on der één dak konden blijven. De op stellers van „Het Getuigenis", die ruim 60.000 adhesiebetuigingen ont vingen, en de 350 smeders van Kos- mocomplot zullen elkaar binnen de kerk moeten kunnen kennen, erken nen en herkennen, zo zei hij Ee der mede-ondertekenaars, prof dr. J. N. Bakhuizen van den Brink uit Leiden, zei dat hij uitstekende opmerkingen van de forumleden had gehoord. „Ik zal het ook bijzonder betreuren als er verdere polarisatie binnen de Herv. Kerk zal komen" Het Getuigenis was volgens hem positief bedoeld, het heeft een krach tig geluid over het belijden van de kerk in deze tijd laten horen, zon der evenwel in de rol van de kerke lijke inquisitie te vallen. „Wij kun nen in de kerk een heel eind ver der komen met dit getuigenis", zo voegde hij er aan toe. Dr. C. P. van Andel, van de Her vormde raad voor kerk en theologie, vond het Jammer, dat de opstellers tot nu toe een werkelijke discussie met tegenstanders hebben vermeden. Een van de tegenstanders van „Het Getuigenis", drs. K. Blei uit Haarlem onderschreef wel belang rijke passages, maar het stuk was toch te leerstellig, alsof het evangelie als een systeem kan worden opge vat. Ds. M. van den Bosch uit Goes, lid van de synode, vond het stuk te antithetisch, maar er worden z.i. wel stappen in vooruit gedaan. De remonstrantse dr. Meiering begreep, dat „Het Getuigenis" fulmineerde te gen preken waarin alleen maatschap pij-kritisch werd gedacht. Als ach tergrond voor de prediking was dit getuigenis best te gebruiken, al zou hij nooit deze formuleringen hebben ge kozen, zo vatte hij zijn oordeel sa men. Tweede Kamer debatteert woensdag over AKZO-sluiting DEN HAAG Een debat in d Tweede Kamer over de bedrijfsslui tingen in Breda en Emmercompas- cuum binnen het AKZO-concern wordt volgende week woensdag ge houden. Dat geschiedt aan de hand van een nota met feitelijke informa tie die de regering nog deze week openbaar zal maken. De vaste commissies uit de Twee de Kamer voor sociale en eoonomi- sche zaken zullen deze week de raad van bestuur van AKZO ont vangen. Dit bestuur heeft per tele gram aan kamervoorzitter Van Thiel laten weten, dat het bereid is het parlement in te lichten. De com missies besloten gistermorgen te gen de zin van de oppositie dat dit in besloten vergaderingen zal gebeuren. De oppositie was aanvankelijk van plan de regering over het AKZO- drama te interpelleren. PvdA-ka merlid E. R. Wieldraaijer vroeg hier voor gistermiddag toestemming De KVP-ers drs. M. Peijnenburg stelde evenwel voor een gewoon debat te houden aan de hand van een rege ringsstuk. Na dit voorstel trok Wiel draaijer zijn interpellatieverzoek in. De communist Marcus Bakker be treurde dit. Hij vreesde dat in een gewoon debat de regering niet aan de tand kan worden gevoeld over haar beleid in de AKZO-zaak. JoegoSlavië toelaatbaar <Van onze politieke redaotie) DEN HAAG Is het wel toelaat baar, dat in dé komende periode gro te groepen Nederlandse vakantie gangers naar Joego-Slavië gaan nu in dat land een ernstige pokkenepi demie heerst? Dat hebben de tweede-kamerleden Lamberts en Lems (PvdAi gevraagd aan de ministers van Volksgezond heid en Milieuhygiëne en van Eco nomische Zaken. De kamerleden willen ook van de bewindslieden weten, wie de reeds door de reisbureaus gemaakte kos ten zullen moeten dragen, indien hun ierste vraag ontkennend wordt be antwoord. HONDEN IN OOTMARSUM OOTMARSUM (ANP) Nadat enkele maanden geleden in Tubber- gen reeds een aantal honden het slachtoffer was geworden van vergif tigingspogingen, zijn nu ook in het aangrenzende Ootmarsum enkele honden omgekomen na het eten van vergiftigd vlees. Inwoners van de plaats hebben stukjes vlees gevon den, gedoopt in een blauwachtige, giftige vloeistof. Drie honden zijn tot dusver omgekomen, twee konden nog door een dierenarts worden ge red. De bewoners van de wijk in Oot marsum waar het vlees is gevonden, maken zich erg ongerust over de ver- j giftigingsgevallen, omdat hetzelfde hun kinderen kan overkomen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG De regering wil be vorderen dat de ontwikkelingslanden beter aan hun trekken komen bij dp geldverdeling door het Internatio naal Monetair Fonds. Minister Ne- lissen (Financiën) heeft dit gisteren toegezegd aan de Tweede Kamer, die met grote meerderheid (alleen de GPV-ers Jongeling en Verbrugh en Boer Koekoek waren tegen) een mo tie hierover van de PvdA-er drs. J. Pronk aanvaardde. Aanvankelijk had minister Nelis- sen de motie ontraden, omdat hij studies van het IMF wilde afwach ten. Gisteren zwakte Pronk zijn tekst enigszins af. waardoor hij aar zelenae kamerleden in het regerings- ka up over de streep trok. Uit de re actie van minister Nelissen kon wor den afgeleid, dat de regering deze motie-Pronk wel uitvoert. Enkele weken geleden legde de re gering een door de Kamer aangeno men motie-Pronk naast zich neer Die motie sprak uit, dat het beleid l ten aanzien van de wereldhandel- I conferentie in Chili door minister j Boeirtien (Ontwikkelingssamenwer king) gecoödineerd zou moeten wor den. Het kabinet evenwel hield vast aan het standpunt, dat minister Langman economische zaken» de eerste verantwoordelijke minister moet zijn. Nixon naar Canada President Nixon wordt morgen voor een staats bezoek van drie dagen in de Cana dese hoofstad Ottawa verwacht. Doel van het bezoek is verbetering van de betrekkingen die in de laatste maan den bijna tot het vriespunt gedaald waren, enerzijds door een al Jaren opkomend Canadees nationalisme en daarmee parallel lopend anti-Ame rikanisme, anderzijds door de al maanden voortslepende onderhan delingen over Canadese handelscon cessies voor de grote buurman in het zuiden. DeBrauwover verwerpen hoger collegegeld: i (Van onze onderwijsredacteur) LAUSANNE Gisteren is in de Eerste Kamer tegen het be leid van minister M. L. de Brauw (Wetenschappelijk On derwijs) een motie aanvaard te gen onmiddellijke verl.oging van de collegegelden. De reactie daarop van de minister, die in Lausanne verblijft: „Ik ga ge woon door. Ik voel het ook niet als een politieke nederlaag, al ben ik wel teleurgesteld. Ik gun de oppositie overigens best zo'n enkel succesje, voor mij telt veel meer de eindfase". Minister De Brauw verwacht dat het wetsvoorstel over de col legegelden reeds binnen enkele dagen bij de Tweede Kamer kan worden ingediend en dat deze Kamer het eind mei-begin juni zal behandelen. Over het stem men voor de motie van de so cialist De Rijk door vijf KVP 'ers en twee leden van de ARP 'regeringspartijen): „Ik aarzel, of dat uit onbegrip gebeurde: Ik weet het niet. Misschien heeft men het niet kunnen over zien". De minister vroeg zich af wat indiener De Rijk eigenlijk be oogde met zijn motie waarin de eis stond tot fundamentele her ziening van het studie-financie ringsstelsel. De minister houdt staande dat hij door de bij de collegegeld-verhoging komende maatregelen (compensatie voor alle beursstudenten, plus het er bij betrekken van een hele nieuwe groep die voorheen hele maal niets kreeg) tegemoet komt aan rechtvaardigheidsel- sen. Bovendien, aldus de minis ter. doe ik door de bijkomende loskoppeling van kinderbijslag en kinderaftrek zoiets funda menteels als een stap naar het onafhankelijk maken van de studenten van hun ouders. „Wat bedoelt meneer De Rijk eigenlijk? Hij bedoelt regel recht het onafhankelijk ma ken van de student. Maar op zijn manier wordt een situatie daarover maar geef dan ook werkelijk onafhankelijkheid zoekt, zeer grote schulden op zich neemt, zoals we die nu nog niet kennen: der tig-, veertig -duizend gulden en meer," al dus de minister. Dan zegt hij, zich recht streeks wendend tot De Rijk: „Of u bepleit het onafhankelijk maken met daarbij een stelsel van hoge schulden,- dat u mij juist verwijt. Of u hebt het niet de receptuur aan voor wat u bedoelt Ik heb die receptuur De minister is in Lausanne om namens zijn collega-minis ters van wetenschappen van de OESO-landen te rapporteren aan de conferentie van weten schapsmensen en parlementsle den van de Raad van Europa. Hij heeft de conferentie onder meer met klem voorgehouden, dat planningsstelsels, zoals door hem in Nederland voorgesteld, de rol van het parlement niet verkleinen, maar juist vergroten. DEN HAAG "Onvolwaardig, "onbevredigend", "ouderwets" en nog vele andere termen zijn giste ren in de Tweede Kamer gebrujkt tegen de nota bejaardenbeleid 1970. Bij de behandeling van die nota kwam één ding zeer duidelijk naar voren: de regering moet haast ma ken met het optrekken van de aow tot het minimumloon. De Kamer voelde het meest voor het optrek ken van de aow en aww uitkeringen in fasen. Het antirevolutionaire kamerlid mej. H. van Leeuwen legde staatssecretaris Van Veenen- daal (CRM) 't meest het vuur aan de schenen toen ze mede namens de KVP en CHU, gesteund door de PvdA, zei dat "op de nota bejaar denbeleid 1970 op zeer korte ter mijn een aanvullende nota moet komen waarin méér geboden wordt". Voor mevrouw Van Veenendaal. achter de regeringstafel gezeten tussen minister Udink (Volkshuis vesting) en staatssecretaris Riet kerk (Sociale Zaken) zal het niet gemakkelijk zijn om vandaag de nota een erfstuk uit het vorige kabinet te verdedigen. De nota 1970, die het gevolg is van een motie van mej. Van Leeuwen waar in zij indertijd vroeg om een inte graal beleidsplan voor de plan voor de bejaardenzorg, leverde genoeg stof voor zeer veel vragen en sug gesties uit de Kamer op het brede terrein van de bejaardenzorg. Mej Van Leeuwen pleitte onder meer voor een uitbreiding op korte termun van de zogenaamde zak geldregeling voor bejaarden in be jaardenoorden; een tijdelijke groepsregeling voor zelfstandig wonende bejaarden op basis van de huidige bijstandsnormen en "het binnen redelijke grenzen blijven van de premiestijging voor de be jaardenverzekering". KVP, ARP en CHU zijn van mening dat de voor bereiding van de ouderdom veel be ter moet gebeuren dan nu het geval is: door een preventief overheids beleid. Andere vragen, waarop staats secretaris Van Veenendaal vandaag zal kunnen antwoorden, waren on der meer: meer verpleegtehuizen voor de mente bejaarden; sociaal-cultureel paspoort voor 65 plussers; betere organisatie van het ge neeskundig onderzoek; meer aandacht voor het sociaal- cultureel werk voor bejaarden; erkenning van het specialisme geriatrie (ouderdomszorg). Alleen schone industrie in Rijnmond DEN HAAG Vier leden van de tweede kamerfractie van de PvdA. mej. Barendregt en de heren Lam berts. Lems en De Ruiter willen van de minister van Volksgezondheid en van Milieuhygiëne en van zijn ambt genoot vair Economische Zaken weten hoe volgens hen bereikt kan worden, dat zich in Rijnmond alleen nog „schone" industrie vestigt. De socia listische kam ei-leden wijzen in hun gisteren ingediende schriftelijke vra gen aan de bewindslieden op een uit spraak van de directeur-gene raal voor milieuhygiëne, dat „schone" industrieën de enige zijn, die zich nog in Rijnmond zullen mogen ves tigen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7